Jump to content

Tanrı kainatı NEDEN yarattı?

Recommended Posts

İslam'ın Tanrısının insanları neden yarattığını biliyoruz.

"Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat sûresi, ayet:56)

Kainatı neden yarattığına dair ise bir gizem var.

"Biz göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları oyun olsun diye yaratmadık."

(Enbiya suresi, 16)

"Göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları boşuna yaratmadık."

(Sad suresi, 27)

Peki oyun için değil boşuna değil de neden yarattın dediğimizde müslümanlar bir kutsi hadisi önümüze sürüyor.

"Ben gizli bir hazine idim tanınmak istedim ve bu kainatı yarattım."

Allah'ın tanınmak istemesi,ihtiyaç duyması bir noksanlık belirtisi değil midir?Sıfatlarına yaraşır mı?

Devam edeceğim...

Sitelerde Paylaş

İnsanların neden yaratıldığına verdiği cevap, yeterince ilkel, ego sahibi, kaprisli ve psikopat bir tanrıyı işaret ediyor zaten.

Kainatın yaratılma sebeplerinden biri yine ve yeniden ibadettir. Şaşırtmak isterdim ama 7'sinde neyse 77'sinde de aynı. Hiç değişmeyecek.

Kainatta hiçbir şey yoktur ki hamd ile Allah'ı tesbih etmesin, Onu anmasın, Ona dua etmesin. Fakat siz onların bu tesbihlerini, zikirlerini, dualarını fark etmiyorsunuz..." (İsra 44)

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

İslam'ın Tanrısının insanları neden yarattığını biliyoruz.

"Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat sûresi, ayet:56)

Kainatı neden yarattığına dair ise bir gizem var.

"Biz göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları oyun olsun diye yaratmadık."

(Enbiya suresi, 16)

"Göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları boşuna yaratmadık."

(Sad suresi, 27)

Peki oyun için değil boşuna değil de neden yarattın dediğimizde müslümanlar bir kutsi hadisi önümüze sürüyor.

"Ben gizli bir hazine idim tanınmak istedim ve bu kainatı yarattım."

Allah'ın tanınmak istemesi,ihtiyaç duyması bir noksanlık belirtisi değil midir?Sıfatlarına yaraşır mı?

Demek ki Kuran'in tanrisi Allah bir ihtiyac icinde.

Yani bu Allah yarattiklarina muhtac. Tapilmak, ovulmek, yuceltilmek, alkislanmak istiyor.

Melekler yaratacak ki, yaribeline kadar egilip yikama yaglama yapsinlar, alkis tutsunlar.

Zaten tek basina yapayalniz, hicbirseysiz olsa, bu sefer tanriliginin bir kiymeti olmayacak.

Hatta hicbir sey dusunemez bile.

Cunku ortada dusunecek hic bir sey yok.

Yaratmaya mecbur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...