Jump to content

Kuran işkenceye karşıdır(!)

Recommended Posts

ben yanlış mı anladım, yoksa hakkaten hür biri bir köleyi öldürdüğünde katilin bir kölesi mi mahkum oluyor. ve siz bunu kurandaki kısasa kısas'tan mı çıkarıyorsunuz? gerçekten beyinlerimiz farklı çalışıyor. inanılır gibi değil.

gelelim cinayete: kısasa kısas şudur:

1- bir köle köleyi öldürürse kısasa kısas uygulanır; kendisi de öldürülür. ancak, maktulün yakınlarının affetme, fidye talep etme gibi hakları vardır.

2- bir hür bir başka hürü öldürürse (kadın erkek ayrımı yoktur) katil de öldürülür. ancak, maktulün yakınlarının affetme, fidye talep etme gibi hakları vardır.

3- bir hür köleyi, yada bir köle hürü öldürürse kısasa kısas uygulanmaz. sizin anladığınız gibi, eğer katil hür ise onun kölelerinden biri kurban olarak hiç sunulmaz. saçmalamayın. adamın kölesi yoksa ne olacak. iyice zıvanadan çıktınız, el insaf.

O ZAMAN KÖLELER BİR HÜRÜ ÖLDÜRÜRSE BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURMUŞ OLURLAR. HEM ÖLDÜRDÜĞÜ HÜR HEM DE KISASA KISAS GEREĞİ KENDİ EFENDİSİ. valla alemsiniz. gülmekten geberttiniz yorumlarınızla şu yaamurlu günde.:)

Once ayeti koyalim ortaya.

Bakara 178 ''Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.''

1.Kole koleyi oldururse kismini dogru yorumluyorsunuz.Ayettede koleye kole kisas edilir deniliyor.

2.Bir hur baska bir huru oldururse.Kendisi oldurulur.Kadin erkek ayrimi oldugunu gormemek icin kor olmak gerekiyor.Adama sorarlar, neden hur, kadin, kole diye ayri ayri yazmislar diye.Madem ki hur ile kadin arasinda ayrimcilik yok allah neden ayrimcilik yapiyor diye.Bilmiyorum nasil bir beyin algoitmaniz var.Ya ayeti bilmiyorsunuz yada direk zihinsel engeliniz var.Neyse...

3.Bir hur bir koleyi yada bir kole huru oldururse kisasa kisas uygulanmaz diye bir kisim ayette gecmemektedir.Eger Allah'tan ve Muhammedden fazla biliyorsaniz bize ayetleri gosterin bizde susalim.Olu mu canim?Nerde geciyor hur, koleyi oldururse kisas olmaz diye.Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı.Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür).

Ben Kurandan ayetle savimi kanitliyorum.Hure hur, koleye kole, kadina kadin oldurulur.Hur kole oldururse kolelerinden biri oldurulur, hur kadin oldururse kadinlarindan biri oldurulur ve bu Allah'in emridir.Acik, net.Bunu kabul etmeyip cennet hayalleri kurmayin bosa.

Sacmalayip, sacmalayip cevap verdim saniyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 175
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O cezanin ne oldugunuda soylersen, benim dedigimin aynisini soylemis olacaksin.

hukuktaki yeri neyse odur.

her ülke ve toplumun hukuk yasaları o ülke ve milletin alt yapısına göre düzenlenmiştir.

benim ülkemde yuvarlak hesap 30 yıl iken, ABD'de idamdır mesela.

X ülkesine gittinde belki de 10 senedir.

Cezayı keserken, köleye göre, hüre göre ve kadına göre v.s. gözeterek keseceksin bu cezayı diyor.

Sitelerde Paylaş
Cezayı keserken, köleye göre, hüre göre ve kadına göre v.s. gözeterek keseceksin bu cezayı diyor.

O zamanin cezasida olum olduguna gore, hure hur oldurulur, koleye kole, kadina kadin oldurulur diyor iste.Nerde problem?Koleye hur oldurulur anlaminin cikmasi icin, oldurulene olduren kisas edilir demesi lazimdi.Neyse sende ayri dunyadasin :lol:

Sitelerde Paylaş

Dersine iyi çalışmıyorsun. Sadece zina cezası değil, mesela hırsızlık yapanın da cezası gayet nettir. İşiniz gücünüz işkembe-i kübra.

Yaptıklarına bir karşılık ve Allahtan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. (maide 38)

"Hür biri köle öldürdüğünde karşılık olarak öldürenin kölesi idam edilir" gibi bir cümleyi forumda kim söylemiş alıntılamalı ve onunla tartışmalısın. Hepimizin bu fikirde olduğuna dair bir genelleme yapma hakkına sahip değilsin.

Ortada komik bir şey varsa o da öldürülenin yakınlarına katilin affedilip affedilmemesi konusunda danışılmasıdır. Islah olması gereken, hasta veya sorunlu insanları sırf yakınları affetti diye topluma salıvermek gibi bir ilkelliği ciddiyetle savunanların durumu trajikomiktir. Bu da İslamiyet'in tanrısında (Muhammed'de ve peşinden gidenlerde) bolca mevcut.

Selamlar.

ayet aklımda kaldığı şekliyle cevap verdiğimden "kadına kadın" kısmını yanlış yazmışım, özür dilerim. kadına kadın, demesi zaten kuranın işkenceye ve cezada abartıya gitmeye karşı olduğunun açık göstergesidir. çünkü taraflar eşit olmadığı sürece öldürmeye izin yok.

zincire bir göz attığımda, bir hür bir köleyi öldürdüğünde katilin kölesi öldürülür, fikrinin baskın çıktığını görünce itiraz ettim, bunun saçmalığını tersini söyleyerek (köle hürü öldürürse ne olacak)dile getirdim.onların kurgusuna göre bir adam bir kadını öldürdüğünde kendi karısı mı öldürülecek? yani iş tam bir kaosa gidiyor.

kuran kısasa kısası uygulatmakla ölüm cezasını azaltıyor. çünkü şartları çoğaltmış oluyor bu şekilde.

Sitelerde Paylaş

O zamanin cezasida olum olduguna gore, hure hur oldurulur, koleye kole, kadina kadin oldurulur diyor iste.Nerde problem?Koleye hur oldurulur anlaminin cikmasi icin, oldurulene olduren kisas edilir demesi lazimdi.Neyse sende ayri dunyadasin :lol:

Anlatamıyorum demek ki :)

Aynı suçu bir çocuğun işlemesiyle bir yetişkinin işlemesi arasında fark vardır.

Aradaki farkları gözeterek cezayı kesin diyor.

Kısas birebir aynını yapmak değildir.

Kısas karşılığını vermektir.

Kısas yapmak demek, eylemi karşılıksız bırakmamak demektir.

Mesela bir cinayet işlenmişse kısas mutlaktır, karşılıksız kalamaz, karşılığını yani cezayı da keserken, mutlaka maktülün özel durumunu da gözetmelisiniz.

Sitelerde Paylaş

Anlatamıyorum demek ki :)

Aynı suçu bir çocuğun işlemesiyle bir yetişkinin işlemesi arasında fark vardır.

Aradaki farkları gözeterek cezayı kesin diyor.

Kısas birebir aynını yapmak değildir.

Kısas karşılığını vermektir.

Kısas yapmak demek, eylemi karşılıksız bırakmamak demektir.

Mesela bir cinayet işlenmişse kısas mutlaktır, karşılıksız kalamaz, karşılığını yani cezayı da keserken, mutlaka maktülün özel durumunu da gözetmelisiniz.

Allah senin gibi dusunmuyor iste.Allah cocuk, yetiskin olmasina pek onem vermiyor zira onem verse koyardi bir ayet daha :lol: Allah icin onemli olan; kadin mi, kole mi, hur mu.

Sitelerde Paylaş

ya ben sizlerle ne yapacağım.

Günümüz Kuran muhattabları mealle işi çözeceklerini sanma gafletindeler.

Bundan önceki nesiller tefsirle halledeceklerini zannettiler

İlk muhattablarda bir sorun yok, zira kendi konuştukların çağın diliydi.

Duyduklarını anlayıp red yahut kabul ediyorlardı.

Tarihin etkilerini,aşındırmalarını görmezden gelen çok bilmiş modern insanların işi hakikaten zor.

Metni anlamak daha doğrusu Kuranı

Önce lafzı sonra bu lafzı edenin kelamını yani sözü

Daha başka bir söyleyişle anlatmak istediğini

Muradı ilahiyi

Her ağız anlaşılmak için açılır.

Anlatabilmekte konuşulan dille,muhattabın kavrayabileceği oranda dilin döndüğünce yapılır.

Dil durağan değil ki

Tarih içerisinde değişkenlikler arz ediyor.

Birde anlamaya çalışanın tasavvurunu unutmamak gerekir.

Çöl bedevisi işte saçmalıyor derseniz.

Saçmalık bulursunuz.

Bakara 178 ''Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın

Şimdi çeviriye bakın çevrilmiş hali bu yanlış anlamayın.

Kısas arapça bir kelime, çevirmemişler ki

Kısas işte ya neyini çevirecekler mi diyorsunuz.

Kısas tek bir anlama gelir.

İz

Evet iz

Şimdi yerine koyun.

Toplumun sağlığı için,kan davalarının önüne geçilmesi için,

"Öldürülme olaylarının izini sürün."

Toplumsal statüsü ne olursa olsun takip edin diyor.

Sitelerde Paylaş

Allah senin gibi dusunmuyor iste.Allah cocuk, yetiskin olmasina pek onem vermiyor zira onem verse koyardi bir ayet daha :lol: Allah icin onemli olan; kadin mi, kole mi, hur mu.

O kitabı Allahın yazdığını mı düşünüyorsun?

Hayır.

O zaman neden Allah yazmış gibi düşünerek eleştiriyorsun.

1400 yıl önce bir adam diyor ki ceza verirken veya bir eyleme karşılığını verirken eylemi gerçekleştirenin bireysel farkını gözeterek yap bunu.

Daha da nasıl anlatabilirim bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

"Öldürülme olaylarının izini sürün."

:lol: Ya yarıldım gülmekten ya! Bugün duyduğum en komik söz buydu... :lol: Yok, öylece bırakacaklar, "neyse artık eceli gelmiş ölmüş, pert olmuş canın davası olmaz" :D deyip öylece bırakacaklardı! Kuran emretmese de herhalde insanlar bir cinayetin izini elbette sürerler! İrşad etmiş yani insanlığı, insanlık bu emirle medeniyet sıçraması yapmış resmen! :lol:

Yani herhalde bu suçu kim işlemiş diye bir merak eden çıkar yahu!

Müslümanlara artık oryantal demek de yetmeyecek. Bu iş kıvırmayı filan çok aştı, helezon oldular kıvıra kıvıra... Spiral mi desek, esnek yay mı desek, rulo mu desek, kıvrım kıvrım kıvrandıkları kesin de... :lol:

İşin şakası bir yana, bu dincilerin burda zoka atıp sazan gelecek diye boşuna beklediklerine bakmayın, akılları sıra din hizmeti yapmak için alenen yalan söylüyorlar. Kendi aralarında öldürenin öldürüleceğini öve öve bir hal olurlar. Dünyayı bundan başka kurtuluşa erdirecek bir çift kelam daha yoktur dar kafalarına göre! Buralarda ötmeye gelince milleti sazan sanıyorlar kendileri gibi...

Eee, hüre hür köleye köle kadına kadın derken ölen hürse kesin hür biri öldürmüştür, hür izi sürün, ölen köleyse köle izi sürün, ölen kadınsa sakın erkek katil izi sürmeyin, mutlaka öldüren kadındır mı diyor? :lol:

Ya ben ne diyim bu dincilere! :D

İnsanda bir utanma sıkılma olur! Benim hukukumda böyle bir statü ve cinsiyet ayrımı yapılsa utancımdan yerin dibine geçer, insaniçine çıkıp o hukukumu savunamazdım! İnsanda yüz diye bir şey olmalı!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada tereddüt yaratılan bir durum da diyelim adam karısını veya kölesini öldürdü, onun da kısas olarak kız kardeşi mi öldürülecek? Ya da kölesi mi öldürülecek?

Ben ne bileyim ne halt edileceğini? Her şeyi bilen allah hazretleri bir nane yumurtlamıyor ki bu durumda ne yapılacağına dair? Kesin olan adamı tutup karısını ya da kölesini öldürdü diye kısas yapamayacağın! Emir apaçık bu! Yapamazsın, ancak hüre hür kısas yapılır! Hür adam hür adamı öldürürse kısas. Köle köleyi öldürürse kısas! Kadın kadını öldürürse kısas! Başka türlüsünde ne halt edeceğine dair bir nane söylemiyor!

Bu durum sorunun halledilmesi bir yana, daha da vahim hale getiriyor! Allah denen zır cahil doğru dürüst bir hukuk hükmü koymaktan aciz, yok tapının bana yok karşı gelmeyin diye kaprisler yapıyor, ucuz rüşvetler vaad edip ucuz tehditler sallıyor.

Şöyle söyleyeyim: Allah diye bir şeyin olmadığı bilimsel olarak kesindir. Bunda hiç şüphe olamaz, çünkü allah var diye yazan, Kuran. Kuran ise ipe sapa gelir bir şey olmadığına göre, bunun kesin bilimsel kanıtları bulunduğuna göre, allah kesin biçimde yoktur.

Tanrı var mı sorusu ise felsefi olarak cevaplanır...

Sitelerde Paylaş

Bakara-178 - Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır

Hala Muhammed'in laflarında boncuk bulmaya çalışanlar var. Sol kulaklarını sağ elleriyle tutmayı bırakmışlar, ayaklarıyla tutmaya çalışıyorlar. Yahu şu 3-4 cümlelik ifadede bile ne olduğunu anlamaktan aciz misiniz? Ne diyor ayette? Bir kabileden hür birisi öldürülürse, öldürenin kabilesinden de hür öldürülür, köle öldürülürse köle öldürülür, kadın öldürülürse kadın öldürülür. Tabii öldürülenin kardeşi paragöz değilse, ama herif paragöz ise, adalet umurunda değilse, öldürenden alır parayı, adalette, onurda, vicdanda çöpe gider.

Sitelerde Paylaş

Bir kabileden hür birisi öldürülürse, öldürenin kabilesinden de hür öldürülür, köle öldürülürse köle öldürülür, kadın öldürülürse kadın öldürülür.

Muhtemelen böyle demeye çalışmış, ama tam o sırada kekemeliği tuttuğu için kısa kesmiş. İfade etme özürlü ya... Ben zaten allahın doğru dürüst bir laf edebildiğini, üç kelimeyi bir araya düzgün getirebildiğini hiç görmedim. Hangi ayeti alsan ele, sapır sapır dökülüyor. İler tutar bir yanı yok...

O yüzden işin bir kabile işi olduğunu kendimiz anlamak zorundayız, kekemeliği tutup "aman beee... Üç kelime edinceye kadar kan ter içinde kaldım, başlarım kısasından, ne ot yerseniz yeyin" deyip koyup gittiği için...

Pekiii, adam karısını veya kölesini öldürdü. Ne halt edeceğiz?

Karısı da akrabası veya aynı kabileden. Kölenin zaten kabilesi filan yok. Evet? Ne ot yiyecek bu herifler şimdi?

Sitelerde Paylaş

kurana göre katil en fazla katledilir. o da eğer aynı toplumsal statüde ve cinsiyetteyse..işkence bunun neresinde? boş yere bıdı bıdı ediyorsunuz. işkence yok..bitti.

haa, neden cinsiyet ayrımı yapıyor, neden hür ile köleye bu konuda farklı muameleyi emrediyor, o da aynı bir konu.

aynı statüde olan öldürme olayında bile(hür hürü, köle köleyi, kadın kadını, erkek erkeği) yakınlarına affetme yolunu gösteren bir kitap, farklı statüdeki öldürmelerde elbette daha esnek olma taraftarıdır.

53=

38. Gerçekten hiçbir günahkar, başkasının günah yükünü yüklenemez.

39. Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.

40. Ve çalışması da ileride görülecektir.

41. Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir.

17:15=

Kim doğru yola gelirse kendisi için yola gelmiş bulunur. Kim saparsa kendi aleyhine sapar. Hiçkimse başkasının yükünü çekmez. Biz bir elçi göndermeden hiç kimseyi cezalandırmayız

bir hür köleyi öldürdü diye kendi kölesi öldürülmez, kadın erkeği öldürdü diye kendi kopyası yada kızı ablası annesi öldürülemeyeceğği gibi, bir erkek erkek hürü öldürdü diye kendi oğlu ağabeyi babası öldürülmez.

Sitelerde Paylaş

Bakara-178 - Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır

Ne diyor ayette? Bir kabileden hür birisi öldürülürse, öldürenin kabilesinden de hür öldürülür, köle öldürülürse köle öldürülür, kadın öldürülürse kadın öldürülür.

Bu 'kan davası' değil de nedir ??? :ph34r:

tarihinde CunupKenny tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

neden cinsiyet ayrımı yapıyor, neden hür ile köleye bu konuda farklı muameleyi emrediyor

Çünkü insan hakları diye bir şeyden haberi olmayan cahil bir bedevi de ondan...

Nasıl rahat rahat gerine gerine hür köle ayrımı yapıyormuş cinsiyet ayrımı yapıyormuş da ne oluyormuş eee ne varmış bunda denilebildiğini anlamak için bunun kaç parmak kalınlığında bir yüz olup hiç kızarmamayı nasıl başardığı sorusunu yanıtlamak gerek önce!

Yahu boru mu bu, insanları köle diye, kadın diye ayırıyorsun ve mağdur olduklarında ne yapacağın, haklarını nasıl koruyacağın belirsiz!

Şimdi buradaki insanlık dışı durumu gerçekten göremiyor musunuz?

Hiç sürpriz olmadı...

Sitelerde Paylaş
Şimdi buradaki insanlık dışı durumu gerçekten göremiyor musunuz?

Benim de sinirden elimi ayagimi titreten durum bu.Piskin, piskin savunuyorlar hala.Utanma, arlanma, azicik akil, fikir yurutme yok.Kolelik gibi bir sitem iskencenin dik alasidir, bir adama omur boyu iskence etmektir zaten.

Koleye kole kisas edilir diyorsa koleye kole kisas olur.Hure, kole kisas olmaz.Bitti.Hur gider kole oldurur, kendisi oldurulmez.Allah ustune basa basa ayri ayri yazmis, anlayin diye.Koleye kole, hure hur kisas olur.Hure kole kisas olmaz.Gercekler acidir, muslo kardeslerim.Allahiniz vahsi psikopatin teki.Domalin bakiyim, meteoruna.

Sitelerde Paylaş

Allahiniz vahsi psikopatin teki.Domalin bakiyim, meteoruna.[/size]

Öyle deme yıldırım çarpar. :lol:

RA’D 13. Gök gürültüsü Allah’ı hamd ile tesbih eder. Melekler de O’nun heybetinden dolayı tesbih ederler. Onlar, Allah hakkında mücâdele edip dururken O, yıldırımlar gönderip onlarla dilediğini çarpar. Ve O, azabı pek şiddetli olandır.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyle deme yıldırım çarpar. :lol:

RA’D 13. Gök gürültüsü Allah’ı hamd ile tesbih eder. Melekler de O’nun heybetinden dolayı tesbih ederler. Onlar, Allah hakkında mücâdele edip dururken O, yıldırımlar gönderip onlarla dilediğini çarpar. Ve O, azabı pek şiddetli olandır.

:)

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu müslümanlar bu ayeti bile bile, saf kandırmak için neymiş Muhammed kölesini öldüreni öldürürüz dedi diye tek ayak üstünde alenen yalan uyduruyorlar.

Bunun uydurma olduğu gün gibi ortada! Kuran ancak hüre hür kısas edebilirsin diyor. Kölesini öldürene, karısını öldürene kısas filan yok!

Peygamberi ayrı telden, tanrısı ayrı telden çalan bir ucube din uyduruyorsanız, hiiiç inanmamızı beklemeyeceksiniz. Bu, bekleyelim bakalım fasülye Ay'a uzanır da tırmanıp Ay'a gideriz kadar boş bir beklenti.

Bu dininizin inanılır en küçük bir yanı yok. Ayet apaçık yazıyor, ne yoruma açık, ne başka bir çarpıtmaya! adam karısını, kölesini öldürür, yenisini alır. Ha koyununu kesmiş yemiş, ha kölesini, ha karısını öldürmüş. Hiç farkı yok! Canı sıkılır öldürür. Kimse de ne yaptın diye sormaz! Allah soramazsın diyor! Anca kendisi gibi hür bir adamı öldürürse kısas yapabilirsin diyor!

Bu rezalete de allahın dini diyorlar. Hadi ordan be!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...