Jump to content

Ulusalcılık ve Solculuk

Recommended Posts

• İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden reset atılır anlatayım, 2001 krizini hatırlarsın, Türk lirasının değeri bir anda aşırı bir şekilde azaldı, azalmak zorundaydı, çünkü devlet dolar karşısında paranın olması gereken seviyesine gitmesine izin vermiyordu. Ama bir süre sonra dayancak halleri kalmadı ve Türk lirasının değer kaybetmesine razı oldular. Bu bir reset atmadır. Yani düzeltmedir. Aynı resete yakın zamanda tekrar ihtiyaç duyabiliriz çünkü cari açık aldı başını gidiyor. Cari açığın şu an bu kadar büyük olmasının sebebi devlet politikasıdır, ama bir süre sonra dayanamayacak ve sistem kendini düzeltecektir.

Birleşik Devletlerde toplam işgücünün yüzde kaçını devlet sağlıyor bilmiyorum, benim için çok da önemli değil.

Umarım cevabım açıklayıcı olmuştur. Olmadıysa sorabilirsin.

İşletmeciler fazla ekonomiden anlamaz , bence hiç girme bu konuya. 2001 krizi Likidite krizidir, paranın değerinin düşürülmesi yerine piyasaya Tl verselerdi kriz falan olmazdı, Tc entellektüel seviyesi bu konuları henüz anlayamaz.

Sitelerde Paylaş

İşletmeciler fazla ekonomiden anlamaz , bence hiç girme bu konuya. 2001 krizi Likidite krizidir, paranın değerinin düşürülmesi yerine piyasaya Tl verselerdi kriz falan olmazdı, Tc entellektüel seviyesi bu konuları henüz anlayamaz.

Yapma sol invic, 2001 krizinde likidite sıkıntısı olmuştur doğru ama düzeltmenin sebebi dalgalı kura geçilmemesi ve sürdürülemez cari açıktır.

Sitelerde Paylaş

Yapma sol invic, 2001 krizinde likidite sıkıntısı olmuştur doğru ama düzeltmenin sebebi dalgalı kura geçilmemesi ve sürdürülemez cari açıktır.

2001 krizini bizzat yaşayan ve yüzde 1800 - 2000 'lerle faiz ödeyen biriyim. Özellikle o dönemde Toprakbankın ve Garantinin yaptıklarını hiç bir zaman unutmam.

Dalgalı kura ekonomiden anlamayan ülkeler geçer, ekonomisi sağlam temelli olmayan , üretim kalitesi düşük ekonomilerde dalgalı kur sadece küresel para fonlarının o ülkeyi sömürüp belirli bir müddet sonra o ülkeden ayrılması esasına dayanır, zaten Anayasaya yerleştirilen uluslar arası anlaşmaların egemenlik üstü yazılmasının sebebide budur.Dalgalı kura ekonomisi sağlam yapılı ülkeler dayanabilir, mesela almanya gibi, TC 'de ise sadece cambaza bak için uygulanır.

Ekonomi bir bilim değildir ;

Ekonomi bir takım kişilerin çıkarları doğrultusunda yazdırmış oldukları metinler üzerine yürür, Ekonomiye ait tüm metinler London School 'da yazılır , Amerikan Batı grubu üzerinden TC'ye enjekte edilir. Bilinmesi gereken tek şeyin bize söylenen her şeyin yalan olduğudur.

Bir takım kişilerin çıkarları doğrultusunda çalışmassan ekonominde istenildiği an Kriz çıkarılır bunun içinde dalgalı kur denen sistem vardır zaten. Tabi bunlar uzun konular 1900 yıllardan itibaren ele almak lazım. Bugün bu ülkedeki İktisat ve işletme mezunu kişi bilmez, onlara öğretilen üç beş palavradan yazılmış metindir, keza solcularda bilmez onlar zaten kukladır.

Kendi parasının değerini kontrol edemeyen bir ülke zaten yoktur. Bunların hepsi 1970 Brezezinki raporlarında yazıldı zaten. :)

Sitelerde Paylaş

Devlet müdahalelerini eğer para politikasından ibaret dar bir şekilde düşünmezsek ilk devletlerin ortaya çıkışından beri devletin müdahelelerini görebiliriz. Devletin neden ve nasıl müdahele ettiğini bir önceki iletide örnekle anlattım işte daha ne istiyorsun?

Bu sorun köküne sosyal demokrasinin öcü gibi gösterilip işçilerin hakkının ellerinden almasına dayanır ve ne tesadüf ki Sovyet Rusya'nın zayıfladığı zamanlara denk gelir. Neo-liberaller, özellikle Friedman Amerika'yı yeniden keşfetmişçesine yüksek vergilerin kar marjlarını düşürdüğünü ve bunların stagflasyona neden olduğu teorisini ürettiler.

Şimdi bir önceki yılların cenneti olan sosyal demokrasi ne oldu da birden bire öcü oldu?

İktisat teorilerinde geçen serbest piyasa bildiğin anlamda kapitalizmi ifade etmez. Serbest piyasa deyince devlet müdahalesinin 0 olduğunu varsayarsın. Zamanında iyice palazlanan neo-liberaller devlet müdahalelerinin gereksiz bizatihi devletin kendisinin gereksiz olduğunu öne sürdüler. Her şey piyasa dinamiklerine bırakılmalıydı. Şimdi bana işçilerin % 20'sini serbest piyasanın neresinde istihdam edebileceğinizi bir söylerseniz gerçekten memnun olacağım.

Bugün Avrupa işçisinin başına gelenler sizin yalanlarınızı tokat gibi suratınıza çarpmaktadır; ama görmezden geliyorsunuz. Piyasanın müdahalelerden yoksun olmasını ve küreselleşmesini istersiniz ama araştır bakalım emek küreselleşiyor mu? Emek küreselleşirse sermayenin başına neler geleceğini söylemem gerekli mi? Ayrıca bir şiddet aygıtı olarak ulus devletlere her zaman kapitalizmin ihtiyacı vardır. Bugün Libya'nın ,yarın Suriye'nin başına gelecek olan tamamen bu şablonun dayatılmasıdır.

O yüzden her ne kadar sen kabul etmesen de -ki görünmez el deyip duran Adam Smith bile kabul ederdi- bunların iyi ya da kötü olduğu baktığın sınıfsal konum ile ilgilidir.

Görünmez el konusuna istersen bir başlık aç orada değinelim. Çünkü devlet var olmadan piyasa asla varolamaz, parçalanır.

Sitelerde Paylaş

Sen ekonomik anlamda bakıyorsun :lol:

Buradakiler sosyal kültürel dilsel açıdan sınırlar bakımından tartışıyor. B)

Her şey paradır, gerisi yalan :)

Bu konuyu elli defa açalım dedim forumda Ulus devlet modeli ve yeni küreselleşme argümanı ile yaratılan Sembol devletleri fakat şu dakikaya kadar başarılı olamadık.

Ulus devlet yoksa dinde yok, tabi kitlesel olarak, yerine bir dolu çapulcunun hezeyanı var. :)

Hangi ekonomide ulus devletler yok edildi? Siz uzayda mı yaşıyorsunuz?

Fransa'da işçiler neden fabrika bastılar, Almanya'nın işçileri neden bas bas bağırıyorlar?

Böyle münferit hareketler her zaman olur Spartaküs misali. :)

Önemli olan 1960 olayları sonrası gerçekleştirilen merkez Bankası olayı , her ne kadar Avrupa bunu aşsada Amerika yine Euro bölgesini parçalayacak.

tarihinde Fatihatud Dehr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hangi ekonomide ulus devletler yok edildi? Siz uzayda mı yaşıyorsunuz?

Fransa'da işçiler neden fabrika bastılar, Almanya'nın işçileri neden bas bas bağırıyorlar?

Asıl sen hangi devirde yaşıyorsun.

Fransa da işçiler fabrika basmışmış, bas bas bağırıyolarmış, grev yapıyolarmışmış da falan filan.

Ben buradan kendi adıma hepsine başarılar diliyorum. :lol:

Sitelerde Paylaş

Böyle münferit hareketler her zaman olur Spartaküs misali. :)

Önemli olan 1960 olayları sonrası gerçekleştirilen merkez Bankası olayı , her ne kadar Avrupa bunu aşsada Amerika yine Euro bölgesini parçalayacak.

Bu konuyu ikimiz tartışalım diyeceğim; ama pek farklı bir şey söyleyeceğimizi zannetmiyorum. Tartışma kısır geçecek.

Dostum sen söyle bari, çok uluslu şirketler uzakdoğuda ucuz emek piyasasına canavar gibi saldırıp Avrupa'daki işçilerin başına ne getirdiler? Hangi küreselleşmeden bahsedeceğiz biz. Küreselleşme diye bir şey yok ya hu.:)

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu ikimiz tartışalım diyeceğim; ama pek farklı bir şey söyleyeceğimizi zannetmiyorum. Tartışma kısır geçecek.

Dostum sen söyle bari, çok uluslu şirketler uzakdoğuda ucuz emek piyasasına canavar gibi saldırıp Avrupa'daki işçilerin başına ne getirdiler? Hangi küreselleşmeden bahsedeceğiz biz. Küreselleşme diye bir şey yok ya hu.:)

Altın para standardı kaldırıldımı kaldırılmadımı ?

Yahu bırakın bu 1900 model emek söylemlerini , kapitalizm Ulus devlet modellerinde geçerlidir, Kendi parasını kontrıol edemeyen yapılarda kapitalizmden bahsedilemez, her şeyin kaderini Finans belirler.

İş gücünün yoğun olduğu bölgelere kaymak kapitalimin varlığını doğrulamaz bizzat kapitalimin bittiğini gösterir çünkü yapılan ihracat sonunda ilgili ülkelerin para birimlerinin değer kazanarak kendini sürekli düzeltme yapması gerekirken stabil tutulması o ülke insanın bir takım kişiler tarafından köle olarak kullanıldığını gösterir buna kapitalizm denmez. :)

Sitelerde Paylaş

Yahu bırakın bu 1900 model emek söylemlerini , kapitalizm Ulus devlet modellerinde geçerlidir, Kendi parasını kontrıol edemeyen yapılarda kapitalizmden bahsedilemez, her şeyin kaderini Finans belirler.

Ya hu ben de ulus devletler için konuşuyorum zaten, sermayenin dayanabilmesi için vazgeçilmezdir.

Senin 1900 model dediğin şey aslında sermayenin Allahlaşmasına neden oluyor.

Sitelerde Paylaş

Ya hu ben de ulus devletler için konuşuyorum zaten, sermayenin dayanabilmesi için vazgeçilmezdir.

Senin 1900 model dediğin şey aslında sermayenin Allahlaşmasına neden oluyor.

Dünya üzerinde parayı FED kontrol ediyorsa Ulus devlet diye bir şey yoktur, TC bu olayları 2000 krizleri ve Tansu Killer ve Mesut Yılmaz ikilisinin merkez bankasını göbekten FED kararlarına bağlayarak zaten Ulus devletin son kalıntılarını bitirdi. Biz kendimize bakalım bırak çini mini. :)

tarihinde Fatihatud Dehr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Solun neresi sizi rahatsız ediyor? Ütopik olduğunu düşünmeniz öyle olduğu anlamına gelmez. Eskiden uçmak da bir ütopyaydı ama öyle olmadığı anlaşıldı. Yarının ne getireceğini kimse bilemez, onlarca eleştirilmesi gereken şey varken adil ve eşitlikçi bir sistemi savunan insanların forumca üzerlerine gidilmesi gerçekten çok abes.

Sitelerde Paylaş

Solun neresi sizi rahatsız ediyor? Ütopik olduğunu düşünmeniz öyle olduğu anlamına gelmez. Eskiden uçmak da bir ütopyaydı ama öyle olmadığı anlaşıldı. Yarının ne getireceğini kimse bilemez, onlarca eleştirilmesi gereken şey varken adil ve eşitlikçi bir sistemi savunan insanların forumca üzerlerine gidilmesi gerçekten çok abes.

Açıkçası sol-sağ diye bir şeyi 2011 yılında kesin ayrımlarla kabul etmek hiç ama hiç bana göre değil.

Hiç kimsenin statükosu politik spektrumda sabit bir yere çakılmış değildir.

Böyle olduğunu düşünen insanların doğru düzgün bir görüşü yoktur.

Hayatı siyah beyaz yaşıyordur. Ütopiktir.

Bir çok anlamda bende solcuyum ama ekonomik anlamda sosyalizmi veya komünizmi kabul etmek pek mümkün değil.

Yarının ne getireceğinin hiç önemi yok.

Bu sistemler denendi ve çöp tenekesinin dibini boyladı.

Hemde yıllar boyu, farklı farklı coğrafyalarda, kültürlerde denendi.

İşçi bazlı denendi, köylü bazlı denendi. Yok olmuyor işte.

Daha hala ekonomik anlamda bu sistemler üzerinde diretmek, yumuşak müslümanların, aslında kuranda böyle yazmıyor siz yanlış yorumluyorsunuz demesinden farklı değildir.

Bak mesela Çin'de de komünist parti var. Yersen.

Sitelerde Paylaş

Biri ulusum, milletim der. Öteki devrim hayalleriyle yanıp tutuşur bir başkası şeriat özlemi çeker ancak bu saçmalıklar hiçbir zaman gerçekleşmez olsa bile ya istenilen sonuç gelmez ya da karşısındakilerinin inandıklarına değmeyecek düzeyde olduklarını anlar. hayat kısa muhabbet ortamında ego tatmini aracı olarak kullanmaktan başka hiçbirinin bir işe yaradığı yok, yarasa bile ömür bunlarla uğraşmak adına çok kısa.

Sitelerde Paylaş

Paranın değiştiremeyeceği insan yok gibi şu zamanda, cumhuriyet döneminde yaşayan 30 yıllık sakallarını makam-mevki için kesip kılığını değiştirenlerden solu bırakıp holding sahibi olanlara değin durum budur. Ne olurs olsun samimice fikirlerini savunuyorsa amenna, ancak günüzümde kaç kişi birşeylere samimice inanıyor? Mesela birileri şunu gözlemlemişler de söylemişler değil mi?

"Feminizm kocayı, Komünizm parayı bulana kadardır."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...