Jump to content

Ölümsüzlük Mümkün Mü?

Recommended Posts

Ölümsüzlük olabilir mi bir fikrim yok ama ölümsüz olduğunuzu düşünelim ve birçok sevdiğinizi kaybedeceksiniz, bu acı bir durum o halde yaşamanız size pek bir zevk vermez, tabi sevdiklerinizde de formül var ise ne mutlu sizlere fakat. Vücut bir yere kadar yaşlansa da beyin de yaşlanıyor, o kadar bilgi unutkanlığa sebep olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ölümsüzlük olabilir mi bir fikrim yok ama ölümsüz olduğunuzu düşünelim ve birçok sevdiğinizi kaybedeceksiniz, bu acı bir durum o halde yaşamanız size pek bir zevk vermez, tabi sevdiklerinizde de formül var ise ne mutlu sizlere fakat. Vücut bir yere kadar yaşlansa da beyin de yaşlanıyor, o kadar bilgi unutkanlığa sebep olmaz mı?

Ölümsüzlüğü isteyen yalnız kendisi için mi istiyor?

Hep beraber ölümsüzlük istiyoruz.. Değil mi?

Sitelerde Paylaş

sen m kuramının 10 üzeri 500 evren olması gerektiğini öngören hesaplamalarından bahsediyorsun. belki daha fazla veya daha az: şöyle bir sorun doğurur ki tüm bu sayılan evrenlerin kendilerine has fizik kuralları olur, dolayısıyla bir evrenden diğerine geçiş o evrenin fizik kurallarına uyum sorununu ortaya çıkaracaktır. geniş düşünürken fizik kurallarını-bizim evrenimizdekinden farklı olabilecek- hesaba katmıyorsun sanırım.

İşe "kural" yani "yasa" olarak bakarsak baştan aşağı her şeyin değişeceğini sanmıyorum paralel evrenlerde, ha tabi farklı boyutta falan olurlarsa o zaman durumu hesaplayamayız. Hakkında çok az şey söyleyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Vücut kulli bir yapı olarak düşünürsek ve hep 20 yaşında olacağımızı varsayarsak, ne beynimiz ne vücudumuz yaşlanır. Bilginin bir kısmını beynimizde tutarız, geri kalanı gider. Yüksek duygu yoğunluğunda yaşadıklarımız long-term memory'e kazınır belki uzun bir zamandan sonra o da gider. Ancak teknolojimiz çook uzun yaşamayı bulursa muhtemelen beyin kapasitemize devasa kapasitelerde hard diskler yerleştirmeyi de bulacaktır. Çok büyük ihtimal bunun bulunması çok daha kısa süre alacaktır. İnsanlığı, genetik devrimin yanısıra bekleyen devrimlerden bi tanesine cybrog teknolojisinin üretilip-geliştirilmesi olacaktır.

Yanısıra bir iyi haber, bu çok gelişen teknoloji bir gün bir hücrelerden insanı yeniden inşa edebilir, hafızamızı geri yükleyebilir. Aslında bu ışınlanma teknolojisinin bize yapacağı şeyle aynıdır. Ama kötü haber, biz bunları göremeyeceğiz :)

Sitelerde Paylaş

kiraç

eğer bütün insanlığı tek bir canlı olarak kabul edersek...

bu canlı ölümsüz olabilir...

bu güzel ama her insan bedenin ayrı bir ruhu olduğunu ve bunun aksini bana ispat edecek birinin olmadığını düşünerek tek bir canlı olamaz insan nesli.

bana göre ölümsüzlük mümkündür. ama maddesel bir ölümsüzlük kesinlikle yoktur. sadece izi kalır.

Sitelerde Paylaş

Vücut kulli bir yapı olarak düşünürsek ve hep 20 yaşında olacağımızı varsayarsak, ne beynimiz ne vücudumuz yaşlanır. Bilginin bir kısmını beynimizde tutarız, geri kalanı gider. Yüksek duygu yoğunluğunda yaşadıklarımız long-term memory'e kazınır belki uzun bir zamandan sonra o da gider. Ancak teknolojimiz çook uzun yaşamayı bulursa muhtemelen beyin kapasitemize devasa kapasitelerde hard diskler yerleştirmeyi de bulacaktır. Çok büyük ihtimal bunun bulunması çok daha kısa süre alacaktır. İnsanlığı, genetik devrimin yanısıra bekleyen devrimlerden bi tanesine cybrog teknolojisinin üretilip-geliştirilmesi olacaktır.

Yanısıra bir iyi haber, bu çok gelişen teknoloji bir gün bir hücrelerden insanı yeniden inşa edebilir, hafızamızı geri yükleyebilir. Aslında bu ışınlanma teknolojisinin bize yapacağı şeyle aynıdır. Ama kötü haber, biz bunları göremeyeceğiz :)

benim hücremden beni canlandiracak aynı şeklimi verecek profosor benim bedenimdeki ruhumu icime nasil yerlestirebilecek peki :D sadece dümesine basdigim zaman acilan bilgisayardan sarkiyi icine koydugum zmana calan winampımdan farkim ne olacak 'bir ruhu bir bedene hangi bilim sokabilir'

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aşağıdaki linke bakın isterseniz bu konuyla ilgili

http://www.kimyasanal.net/forumgoster.php?baslik_id=265

Bu kaynakta adı geçen Hayflick yaşlanmanın nedeninin entropi olduğunu savunanlardan biridir.

http://www.plosgenetics.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pgen.0030220

Ölümsüzlük mümkün değildir. Madde için bile ölümsüzlük mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

benim hücremden beni canlandiracak aynı şeklimi verecek profosor benim bedenimdeki ruhumu icime nasil yerlestirebilecek peki :D sadece dümesine basdigim zaman acilan bilgisayardan sarkiyi icine koydugum zmana calan winampımdan farkim ne olacak 'bir ruhu bir bedene hangi bilim sokabilir'

Ruh diye bir varlığa inanıyorsun ve burdasın ilginç. Zaten bunlara inandığınız için ölümsüz olamıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bu kaynakta adı geçen Hayflick yaşlanmanın nedeninin entropi olduğunu savunanlardan biridir.

http://www.plosgenetics.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pgen.0030220

Ölümsüzlük mümkün değildir. Madde için bile ölümsüzlük mümkün değildir.

Entropinin tam olarak tanımı nedir? madem bu işin uzmanısın, tam olarak açıklama yapman gerek; çünkü biz öğrenmek istiyoruz

Sitelerde Paylaş

Bence şu anki sorunumuz entropi değil. Acilen zaman kazanmalıyız. Etrafımızda bolca düşük entropili kaynak var zaten. Bunları kullanarak bozulan hücrelerimizi onarmalı ve ömrümüzü 5 milyar yıla çıkarmalıyız. Bu süre zarfında fotonlara upload, paralel evrenler vs uğraşabiliriz. Belki 100 yıl sonra entropinin nasıl yaşlanmaya neden olduğunu anlayıp kromozomlarımıza bunu önleyecek genler ekleyebiliriz. Ancak acilen yapılması gereken hayati organların replase edilmesi. Sonraki aşama bedendeki tüm hücre hasarlarının virüsler ya da nanobotlarla onarımı. Daha sonra ise kazalarda ölen insanların diriltilmesi. Belki mind upload ile backup alıp, kaza sonrası ölen bedeni en yakın çöp kutusuna atıp yeni sentezlenecek bedene mind download yapıp son backup anından itibaren hayata devam edilebilir. Tüm bunları yıldızımız süpernovaya dönene dek yapabiliriz. Sonra belki kendi big bangimizi tasarlayabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Yaşlanmanın nedeninin entropi olduğundan emin miyiz ki?Entropi yüzünden ölümsüzlük olamaz diyoruz hem entropinin yapısını, işleyişini tam olarak biliyor muyuz? Entropi durduralamayan yada geciktirilemeyn bir şey mi? Bu konuda daha önce birtakım şeyler yazılmış olmalı soruma cevap beklemiyorum açıkçası sadece emin konuşmak fazlasıyla tuhaf geliyor çünkü yaşlanmanın geciktirilebildiği bir dünyadayız şu an, bunun farkında mıyız? Şaka gibi...Ölümsüzlük ile yaşlanmanın geciktirilebilmesi arasında bence bir fark yok ölümsüzlüğün bir şekilde engellenebilmesi olası yani ortalama 60 yıl ömrü olan birinin bazı nedenlerden ötürü 30 unda ölmesi gibi ama o insan ortalama bir ömre sahipti daima...Ölümsüzlük kavramının olmaması için bence bir neden yok ama engellenebilir...

tarihinde fishéyé tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi entropiyle ilgili bazı videolar izledim de bütün bilim adamları entropinin dünyanın sonunu getireceğini ve evrenin bu yasa gereği bir gün mutlaka yok olacağını söylüyorlarmış nasıl iş bu anlamadım ki, sadece biz değil koca evren tek yönlü bir düzensizliğe gidiyormuş ve bu değişmez bir yasaymış. Bilim adamları teistlerin iddalarını resmen doğrular gibi kıyametin kopacağını haber veren bir yasa diyorlar, şaştım kaldım ya bütün videolar, bütün yazılar evrenin mutlaka yok olacağını söylüyor, çünkü maddenin sonsuzluğu diye birşey mümkün değilmiş, çünkü evren büyük patlamayla sonradan var olduğu için bir başlangıcı varmış, başlangıcı olan herşeyin mutlaka sonu da varmış, yani biz "Hiçlikten" başka birşey değiliz arkadaşlar.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse iyi olur.

Benliğimizi kayıt altına alıp, saklamak yakın gelecekte görünüyor mu? Bu yaşadığımız bedeni ölümsüz kılamayacağımız neredeyse hepimizin malumu gibidir.

Ancak en azından şu anki benliğimizi bir dijital ortamda saklayabilirsek ileride cyborglaşma ya da dijital ortamdan tekrar gelişmiş bir başka-bedene aktarmak mümkün olabilir.

Bu mümkün müdür ve yakın gelecekte olası mıdır?

Sitelerde Paylaş

Sayın KGuner bahsettiğiniz yöntemin adı mind upload yani zihnin bir servere yüklenmesi işi. Burada iki farklı görüş var. İlki beyin sırf kimyasal özelliklerine göre çalışır görüşü. Böyleyse mind upload, moore yasasına dayalı kestirimlere göre 40 yıl sonra teorik olarak ekonomik hale gelebilir. İkinci görüşte ise kimyasal tepkimeler beynin tüm işlevlerini açıklamada yetersizdir. İşe kuantum fiziği de dahildir. Bununla ilgili bir kanıt ta var. Nöronların soma denen kısmında bulunan mikrotübüller. Bunların içersinde herbir nöron için 100 milyon kadar elektron bulunuyor ve bu elektronlar spinleri bakımından etkileşim halindeler. Genel anestezi halinde bunların etkileşimleri kayboluyor. Bu, gerçekte bizi biz yapan şeyse mind upload yapabilecek aşamaya gelmemiz binlerce yıl alabilir.

Ancak sizin mind uploadı tercih etmeniz yanlış. Çünkü biyolojik ölümsüzlüğü sağlamak şu an bile mümkün. Sorun artık bir mühendislik problemi haline geldi. Yatırım yapılıp ucuz yöntemlerin geliştirilmesi gerekiyor. Bir işi yapabilmek için onu tüm detaylarıyla bilmek gerekmez. Öeneğin ateşi binlerce yıldır kullanıyoruz. Ancak termodinamik detaylarına 2 yüzyıldır hakimiz. HACI nın savunduğu entropi engeli şu anın sorunu değil 10 üzeri 100 yıl sonraki meseledir.

Sitelerde Paylaş

Yukardaki mesajlara tek tek bakmadım. Kesin biride benim gibi düşünmüştür ama yinede yazayım.

Ölümsüzlük doğaya aykırı. Bütün insanlar ölümsüz olsa on nesil sonra dünyada yaşanacak yer bulunamaz.

Bazı insanlar ölümsüz olsa bu kezde kim diye soru çıkar ortaya. Emperyalist - kapitalist düzende tabiki parası çok olan derler.

Sitelerde Paylaş

Mesela su döngüsü gibi tüm canlıların da sonsuz bir yaşam döngüsü olamaz mı? Bu döngü içinde ölümsüzlük kendiliğinden gerçekleşir mi? Ya da zamanın varlığına inanmaktan vazgeçip sadece kimyasal bir çorba olduğumuzu düşünürsek belki ölümsüzlük de mümkün olur.

Sitelerde Paylaş

Ölümsüzlüğün mümkün olabilmesi için doğumun olmaması gerekir.

Doğum ölümsüzlükle bağdaşmamaktadır. Çünkü doğum bir başlangıçtır.

Başlangıcı olan bir ölümsüzlük mümkün değildir. Başlangıcı olmak sonsuzluğu simgeleyen ölümsüzlükle bağdaşmaz.

Ölümsüzlüğün bilinen bir başlangıcı olamaz.

Belli bir süre önce doğan bir canlı ilerde bir zaman ölecektir. Bundan emin olabilirsiniz.

Evrenin bir başlangıcı vardır. Yani evren doğmuştur.

Bu durumda evren için ölümlüdür diyebiliriz.

Evren ölümlü olunca içinde ortaya çıkan canlı cansız bütün varlıkların ölümlü olması zorunluğu vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...