Jump to content

İnsanlık onuru siz ateistler için ne ifade ediyor?

Recommended Posts

• İleti 128
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

atalarıma baktığımda daha değişik fiziksel özelliklere sahibim

İnsanlarda boy artışı olmakla birlikte, bu artış bacaklar lehinde gelişiyor. Bacak-gövde uzunluğu oranında giderek daha uzun bacaklar ve ona göre kısa kalan gövde biçiminde bir evrim geçirmekteyiz. Bu durum bin yıl gibi evrimsel olarak çok kısa bir sürede bile çok belirgin biçimde görülüyor. Şempanzelerden ayrıldıktan sonra ise onların evrimi tersine bacak-gövde oranının gövde lehine ilerlemesine yol açıyor.

Serçe parmakta atalara göre belirgin küçülme gözleniyor. Tabii bu bir elin tüm parmakları üzerindeki ölçümlerle belirleniyor. Miyopi artıyor. Ömür uzuyor. Bu tıbbi olanaklarla filan olan şey değil. İlkel atalarımız hiç bir sağlık problemi olmadan 35 yaşına zor gelebiliyordu. Yani genç ölmüyorlardı, 35 yaşında yaşlanıyorlardı.

Bunlar türümüzün evrimi...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hacının dediği doğru ateist olmakla onurlu düzgün iyi insan olunmaz ateist iyide olabilir kötüde. Klasik olacak ama bir insan iyi ise iyidir kötü ise kötüdür. Ama iyi bir insanın kötü bir şey yapmasını istersen ona din zehrini enjekte deceksin özellikle islam ve christiyanlık gibi.

İki ne istiyoruz ben bütün insanlar için hatta bütün canlılar için bütün dünya için hatta evrende varsa göremediğimiz bütün dünyalar için adalet istiyorum. Peki inançıların bu sistemi yarattıklarını düşündüğü tanrı bunu yarattı ise bu sistemde bir adalet varmı? yok tabiri caizse mal meydanda peki bunu yapan tanrı adaletli bir tanrımı hayır akılcı bir tanrımı hayır becerikli bir tanrımı hayır. Eee o halde.

Peki inananlara ve ılımlı agnostiklere göre anibal gibi bu tür bir tanrıya tapmak yerine cehenneme gitmek daha iyidir diyen adam risk almış olmuyormu o adamın inanması veya inanmaması sizin için ne farkeder siz neticede inanıyorsunuz ve adam kesin cehenneme gidecek ve adam böyle risk alıyor. Bundan inanalara ne, onlar cennette kavuşacakları bakire ve bal şarap ırmaklarının hayalini kurup tanrı yalakalığına devam etsinler.

Biz diyorum ankara sen diyorsun antartika

Arkadaş soruyu sanırım şöyle sormuş.

Hayatımıza kendimizin soktuğu soyut olan, insan ürünü olan düşünceler ateistler için birşey niye ifade etsin.

Sadece bir kere yaşayıp, ondan sonra sonsuza kadar defolup gideceksin

İnsan onuru, ahlak, dürüstlük v.b gibi soyut kavramlar işine yaramayacak.

Bu dünyada yaşadıklarınla kalacaksın.

Candan Erçetin'in dediği gibi,

Dünyada ölümden başkası yalan

Sitelerde Paylaş

İnsanlık gururu doğanın bir parçası olarak, onun öngördüğü koşullara uyarak yaşamaktır.

Bir eşek olarak yaşamamızı tasarımlamışsa doğa, öyle yaşamak, her gün beş kere Allah'a domalarak yaşamaya yeğlenmelidir. İnsanlık gururu budur.

Çünkü bir eşek olarak yaşamamak elimizde değildir. Doğa genlerimizi eşek genleri şeklinde tasarımlamışsa onun önüne geçemeyiz.

Ama günde beş kere domalmamak, Allah'a ve İslam'a köle olmamak elimizdedir.

Doğanın koşullarına uymamak, ona aykırı hareket etmek mümkün mü?

Allaha inanıp ona domalanlar doğaya aykırı mı hareket ediyor?

Yoksa doğanın belli bir amacı mı var, şuanda ahlaksızlık olarak tanımladığın şeyler doğanın umrunda mı, farklı şekilde evrilseydik bu ahlaksızlıklar insanlık onuruna temel oluşturamazlar mıydı?

Genleri kontrol etmek elimizde değil diyorsunda, inanç dediğin beyindeki memetik kodları kontrol etmek nasıl elimizde oluyor?

Sen şuanda isteyerek müslüman olabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Biz diyorum ankara sen diyorsun antartika

Arkadaş soruyu sanırım şöyle sormuş.

Hayatımıza kendimizin soktuğu soyut olan, insan ürünü olan düşünceler ateistler için birşey niye ifade etsin.

Yok canım o kadar da değil elbette bir şeyler ifade edebilir, yerine göre kendi çıkarına kullanabilirsin ama bu olgular ''uğruna cehennemde yanmaya değecek'' kadar vazgeçilmez kutsal şeyler olabilir mi onu sorguluyoruz(:

Sitelerde Paylaş

Brutal bu tarz konulari sever, kafasi calismadigi icin soylenenleri anlamiyor, durup durup ayni konulari aciyor, diger muslumanlarda ayni cerceveden baktigi icin tuzaga dusuyor. Hayat yalan degildir, gercegin ta kendisidir, asil yalan olan ya da olup olmadigini bilmediginiz sey obur dunya inancidir. Yasalara yakalanmayacagini yuzde yuz bilse ben suc islerim diyenlerin ne kadar samimi oldugunu Allah'iniz gorup sizi yine de cennete mi sokacak? Kimi kandiriyorsunuz Allah'i mi? Yasalara yakalanmadin diyelim, calip cirpip insanlarin hakkini somurerek toplumda rahat rahat nasil yasayaksiniz? Merak ettigim bu forumdaki bazi super zekalar mi inancli oluyor yoksa din kafalarini bulandirdigi icin mi bu kadar yaratici fikirlere sahip oluyor? Hani tavuk yumurta misali? Brutal'e gelince onun ne oldugu belli degil, matrix'ci o :D

Sitelerde Paylaş

Brutal bu tarz konulari sever, kafasi calismadigi icin soylenenleri anlamiyor, durup durup ayni konulari aciyor, diger muslumanlarda ayni cerceveden baktigi icin tuzaga dusuyor. Hayat yalan degildir, gercegin ta kendisidir, asil yalan olan ya da olup olmadigini bilmediginiz sey obur dunya inancidir. Yasalara yakalanmayacagini yuzde yuz bilse ben suc islerim diyenlerin ne kadar samimi oldugunu Allah'iniz gorup sizi yine de cennete mi sokacak? Kimi kandiriyorsunuz Allah'i mi? Yasalara yakalanmadin diyelim, calip cirpip insanlarin hakkini somurerek toplumda rahat rahat nasil yasayaksiniz? Merak ettigim bu forumdaki bazi super zekalar mi inancli oluyor yoksa din kafalarini bulandirdigi icin mi bu kadar yaratici fikirlere sahip oluyor? Hani tavuk yumurta misali? Brutal'e gelince onun ne oldugu belli degil, matrix'ci o :D

Bu kadar şey yazıp konuya cevap verememeyi nasıl becerdin, sana insanlık onuru senin için ne ifade ediyor diyoruz, sen bu evrimle şekillendiğini söylenen onurun için ''cehennemde yanmayı'' seçer misin?

Bu arada bu matrix'ci ne demek, o ne oluyor açıklasana bize?

Sitelerde Paylaş

Konuda bir gelişme olmamış. Niye hiç bir şeye ve hiç kimseye boyun eğmemek onur olmasın brutal açıklamamış. Tanrı olunca boyun eğmek niye onur oluyor? Tanrının ayrıcalığı ne?

Yok brutal yine tanrıya inanmıyorum ki diye sıyrılacaksa niye ateistlerin onurunun yalan olduğunu iddia ediyor? Ateistlerin onuru ne bakımdan yalan oluyor açıklaması gerek ki konu ilerlesin. Aksi halde brutal iddiası yine temelsiz ve dayanaksız...

Sitelerde Paylaş

Konuda bir gelişme olmamış. Niye hiç bir şeye ve hiç kimseye boyun eğmemek onur olmasın brutal açıklamamış. Tanrı olunca boyun eğmek niye onur oluyor? Tanrının ayrıcalığı ne?

Yok brutal yine tanrıya inanmıyorum ki diye sıyrılacaksa niye ateistlerin onurunun yalan olduğunu iddia ediyor? Ateistlerin onuru ne bakımdan yalan oluyor açıklaması gerek ki konu ilerlesin. Aksi halde brutal iddiası yine temelsiz ve dayanaksız...

Amac burada ateistleri bir sekilde elestirmek, elestirelim de ne olursa olsun dusuncesi ile. Tezin karsiti olarak madem cehennem korkusu her kotulukten korumaliydi kendini inancli ve dindar olarak dusunen baska dinden ya da Islam'dan bunca sapik, hirsiz, psikopat, katil, onursuz adam cikiyor bunu da bir turlu aciklayamiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Amac burada ateistleri bir sekilde elestirmek, elestirelim de ne olursa olsun dusuncesi ile. Tezin karsiti olarak madem cehennem korkusu her kotulukten korumaliydi kendini inancli ve dindar olarak dusunen baska dinden ya da Islam'dan bunca sapik, hirsiz, psikopat, katil, onursuz adam cikiyor bunu da bir turlu aciklayamiyorlar.

OooooHA diyorum yani çüşşş bunu bile uydurdunuz ya pes diyorum artık, cehennemin kötülükten koruduğunu söyleyen kim ya da müslümanların onurlu olduğunu nerede söyledim el insaf yahu!

Hişşşt alooooo ateistler diyorum ateistler, kendi insanlık onurlarının yüceliğini göstermek için gerekirse cehennemde yanarım diyor, nerden kaynaklanıyor bu yücelik diyorum, nerenizle okuyorsunuz yahu?

Sitelerde Paylaş

Hiç bir rüşvete yamulmadığı, hiç bir tehditten tırsmadığı ve hiç bir hayali de olsa kavrama boyun eğmediği için ateist hurilere ağzı sulanan, yanmaktan ödü patlayan ve bu nedenle hayali bir puta yalakalanan dincilerden daha onurludur. Bunda anlamayacak ne var?

Sitelerde Paylaş

Hiç bir rüşvete yamulmadığı, hiç bir tehditten tırsmadığı ve hiç bir hayali de olsa kavrama boyun eğmediği için ateist hurilere ağzı sulanan, yanmaktan ödü patlayan ve bu nedenle hayali bir puta yalakalanan dincilerden daha onurludur. Bunda anlamayacak ne var?

onurun ne olduğunu hala öğrenemedik...

ne demektir onur bir tarif etseniz de o tarife göre biz de fikir yürütsek...

onur karşılıksız olarak çalışmak mıdır...

sadece sürünün çıkarları için hareket etmek midir onur...

çıkarsız hiç bir davranış olmayacağına göre hangi çıkarlar için çalışmak onurlu hangileri için çalışmak onursuzluk tur...

Sitelerde Paylaş

onurun ne olduğunu hala öğrenemedik...

ne demektir onur bir tarif etseniz de o tarife göre biz de fikir yürütsek...

onur karşılıksız olarak çalışmak mıdır...

sadece sürünün çıkarları için hareket etmek midir onur...

çıkarsız hiç bir davranış olmayacağına göre hangi çıkarlar için çalışmak onurlu hangileri için çalışmak onursuzluk tur...

Onurun belli bir tanımlaması yok . Potansiyel değişkenliği olan soyut bir kavram . Toplumsal değerler bütünü .

Benim düşünce yapıma göre değerler bütünüdür . Bu değerler benim çevreme göre farklılık ta gösterir çevremele uyumluluk ta gösterebilir .

Benim değerler bütünüm ile bir texas lının değerler bütünü aynı olamayacağı gibi , bir izmirli ilede aynı olamayabilir .

Bir ülkede ortak değerler bütünü olacağı gibi dünyada da ortak değerler bulunabilir .

Onur , toplumun dümenidir . Onursuz bir toplum , yani değerler bütünlülüğü olmayan bir toplum kaos ortamının zeminidir .

Sitelerde Paylaş

Onurun belli bir tanımlaması yok . Potansiyel değişkenliği olan soyut bir kavram . Toplumsal değerler bütünü .

Benim düşünce yapıma göre değerler bütünüdür . Bu değerler benim çevreme göre farklılık ta gösterir çevremele uyumluluk ta gösterebilir .

Benim değerler bütünüm ile bir texas lının değerler bütünü aynı olamayacağı gibi , bir izmirli ilede aynı olamayabilir .

Bir ülkede ortak değerler bütünü olacağı gibi dünyada da ortak değerler bulunabilir .

Onur , toplumun dümenidir . Onursuz bir toplum , yani değerler bütünlülüğü olmayan bir toplum kaos ortamının zeminidir .

ne güzel söyledin bak...

onurun belli bir tanımı yoktur dedin...

ee ozaman kime neye göre onurlu yahut onursuz diyeceğiz...

sana göre onursuz olan bana göre onurluca...

gene belirsizlik düzlemine mi indik yani...

aynı maddeyi araştırıken karşımıza çıkan durum gibi ...

belli bir düzeyden sonra karşımıza belirsizlikler çıkıyor...

Sitelerde Paylaş

Onur ne demek?

Değişik kişilik ya da toplumsal özelliklerini insanlar onur adı altında toplamayı çok severler. Her kişi veya toplumun onur diye kabul ettiği davranış bütünü muhtemelen diğer toplum tarafından onursuzluk olarak adlandırılır. Bir Amerikalı ile bir Türkün onu kavramı siyah ve beyaz kadar birbirinden farklıdır. Aynı şekilde bir İngiliz ile bir Kürdün onur kavramı da birbirinden farklıdır. Örneğin bir Kürt için babasını öldüren kişiyi öldürmemek bir onursuzluktur. Aynı şey bir İngiliz için kanunsuzluk, zorbalık, ilkellik olarak adlandırılabilir. Aynı şekilde zina bir müslüman toplumunda onursuzluk, namussuzluk diye değerlendirilir, dinin baskın olmadığı toplumlarda son derece normal bir şeydir. Örneğin birileri için ensest bir onursuzluk olabilir, bir diğeri için son derece normal bir şeydir. Dolayısıyla onur statik bir kavram değildir ve onursuz topluma da hiçbir şey olmaz, sapasağlam ayakta kalır. Bugün onursuz olarak adlandıracağımız bir çok toplum tarihte dimdik ayakta kalmayı başarmıştır.

Soru yanlış soruluyor, cevaplayanlar da yanlış sorulduğunun farkında değil. Onur kavramının genlerle bir ilgisi yok, içinde yaşadığınız toplumun yargılarıyla bir ilgisi var. İnsanlık onuruna gelirsek, insanlık onuru denen bir şey yoktur. Onur zoru görene kadardır.

Bir kadının oğlu ölür, kadın oğlunu taparcasına sever. Öldüğünde çocuğunun gömülmesine izin vermez. Çocuğun cesedini alır bir odaya kapanır, yemek yemeyi kesinlikle reddeder. Kendisine verilen bir parça ekmeği fırlatarak odanın yüksek bir yerindeki küçük pencereye düşmesine neden olur. Günler geçer ve kadın acıktıkça acıkır. En sonunda dayanamaz ve taparcasına sevdiği oğlunun cesedini ayaklarının altına çekerek, cesede basıp penceredeki ekmek parçasına uzanmaya çalışır. İnsanın temel ihtiyaçları söz konusu olduğunda insanlık onuru falan havada kalır. Her insanın eşik değeri farklı olmasına rağmen mutlaka bir yerde pes edecektir. O yüzden biz insanız, bizim onurumuz var gibi söylemlerle ateistler kendilerini kandırabilirler ancak. Ben bir ateisti ama ölür de karşımda tanrıyı bulursam, korkudan küçük dilimi yutmaktan başka bir şey yapmam.

Ben insanım, boyun eğmem gibi ucuz kahramanlık söylemleri ancak mizaha konu olabilir.

Sitelerde Paylaş

ne güzel söyledin bak...

onurun belli bir tanımı yoktur dedin...

ee ozaman kime neye göre onurlu yahut onursuz diyeceğiz...

sana göre onursuz olan bana göre onurluca...

gene belirsizlik düzlemine mi indik yani...

aynı maddeyi araştırıken karşımıza çıkan durum gibi ...

belli bir düzeyden sonra karşımıza belirsizlikler çıkıyor...

Onurun belli bir tanımlaması yok , ancak ortak değerler bütünü var . Şu an senin için ve bir japon için ve eskimo için yapılması yanlış olanlardan veya doru olanlardan ortak kesişen değerler neler ise onları olnur olarak nitelenedirebilirsin .

Bak yaptığın alıntıda belirtmişim ama hemen atalamışın ;

Keskin , net çizgilerle tanımlananaması yok olduğunu göstermez . Değişken olduğunu gösterir .

Sitelerde Paylaş

Onur ne demek?

Değişik kişilik ya da toplumsal özelliklerini insanlar onur adı altında toplamayı çok severler. Her kişi veya toplumun onur diye kabul ettiği davranış bütünü muhtemelen diğer toplum tarafından onursuzluk olarak adlandırılır. Bir Amerikalı ile bir Türkün onu kavramı siyah ve beyaz kadar birbirinden farklıdır. Aynı şekilde bir İngiliz ile bir Kürdün onur kavramı da birbirinden farklıdır. Örneğin bir Kürt için babasını öldüren kişiyi öldürmemek bir onursuzluktur. Aynı şey bir İngiliz için kanunsuzluk, zorbalık, ilkellik olarak adlandırılabilir. Aynı şekilde zina bir müslüman toplumunda onursuzluk, namussuzluk diye değerlendirilir, dinin baskın olmadığı toplumlarda son derece normal bir şeydir. Örneğin birileri için ensest bir onursuzluk olabilir, bir diğeri için son derece normal bir şeydir. Dolayısıyla onur statik bir kavram değildir ve onursuz topluma da hiçbir şey olmaz, sapasağlam ayakta kalır. Bugün onursuz olarak adlandıracağımız bir çok toplum tarihte dimdik ayakta kalmayı başarmıştır.

Soru yanlış soruluyor, cevaplayanlar da yanlış sorulduğunun farkında değil. Onur kavramının genlerle bir ilgisi yok, içinde yaşadığınız toplumun yargılarıyla bir ilgisi var. İnsanlık onuruna gelirsek, insanlık onuru denen bir şey yoktur. Onur zoru görene kadardır.

Bir kadının oğlu ölür, kadın oğlunu taparcasına sever. Öldüğünde çocuğunun gömülmesine izin vermez. Çocuğun cesedini alır bir odaya kapanır, yemek yemeyi kesinlikle reddeder. Kendisine verilen bir parça ekmeği fırlatarak odanın yüksek bir yerindeki küçük pencereye düşmesine neden olur. Günler geçer ve kadın acıktıkça acıkır. En sonunda dayanamaz ve taparcasına sevdiği oğlunun cesedini ayaklarının altına çekerek, cesede basıp penceredeki ekmek parçasına uzanmaya çalışır. İnsanın temel ihtiyaçları söz konusu olduğunda insanlık onuru falan havada kalır. Her insanın eşik değeri farklı olmasına rağmen mutlaka bir yerde pes edecektir. O yüzden biz insanız, bizim onurumuz var gibi söylemlerle ateistler kendilerini kandırabilirler ancak. Ben bir ateisti ama ölür de karşımda tanrıyı bulursam, korkudan küçük dilimi yutmaktan başka bir şey yapmam.

Ben insanım, boyun eğmem gibi ucuz kahramanlık söylemleri ancak mizaha konu olabilir.

Zaten onurun statik değil dinamik bir kavram olduğun vurguladık . Onursuz bir toplum kaosa sürüklenir . Mutlaka değer yargıları bulunması gerekir . Banan hiçbir değer yargısı bulunmayıp mutlu mesut yaşamını sürdüren insanlarla dolu bir toplum gösterebilir misin ?

Sitelerde Paylaş

Zaten onurun statik değil dinamik bir kavram olduğun vurguladık . Onursuz bir toplum kaosa sürüklenir . Mutlaka değer yargıları bulunması gerekir . Banan hiçbir değer yargısı bulunmayıp mutlu mesut yaşamını sürdüren insanlarla dolu bir toplum gösterebilir misin ?

Onurun statik olduğu için bir yalan, bir saçmalık olduğu kabul edilirse, aynı zamanda onursuz bir toplum olmadığını kabul edebiliriz. Her neyse, konu insanlık onuru. İnsanlık onuru zoru görene kadardır. Yanma gibi tasvir edilen sonsuza dek süren bir işkencede ateistler kendi boklarını yemeye bile razı olurlar affedilmek için. Kalkıp da ben her şeye gücü yeten tanrıya asla baş eğmem gibi aptalca söylemlerle ancak çocuklar kandırılabilir.

Sitelerde Paylaş

Onurun statik olduğu için bir yalan, bir saçmalık olduğu kabul edilirse, aynı zamanda onursuz bir toplum olmadığını kabul edebiliriz. Her neyse, konu insanlık onuru. İnsanlık onuru zoru görene kadardır. Yanma gibi tasvir edilen sonsuza dek süren bir işkencede ateistler kendi boklarını yemeye bile razı olurlar affedilmek için. Kalkıp da ben her şeye gücü yeten tanrıya asla baş eğmem gibi aptalca söylemlerle ancak çocuklar kandırılabilir.

Böyle buyurdu yıldırım tanrısı..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...