Jump to content

ilk ve tek olmak

Recommended Posts

varlık var.

yokluk yok.

bu iki gerçeklikte de hemfikiriz.

peki neden insan ilk kompleks bilinç olsun? neden daha üst bilince ait varlıklar olmasın?

(benzerlerimiz farklı gezegenlerde olduğunu düşünenler olsada izleri yok veya ulaşamıyorlar)

yokmu bu varlığın gerçek kaynağı!

bizim fizik kanunlarından farklı kanunlara sahip bir evrende üstün bir bilinç neden olmasın?

ateistler teizmdeki çelişkileri eleştirirlerken kendi çelişkilerini neden es geçerler?

Sitelerde Paylaş

şimdi neyi araştırıyorsun ben tam anlamadım...

bilinçli türler olabilir evrende bizden başka...

ama bunun varlıkla yoklukla ilgisi ney...

sonsuz zaman çizelgesinde ben herhangi bir zaman diliminde varolduysam ve ilerde organize olarak; daha üst bilinç düzeyine erişecekse türüm, bunun benzeri daha önce neden yaşanmış olmasın?

Sitelerde Paylaş

sonsuz zaman çizelgesinde ben herhangi bir zaman diliminde varolduysam ve ilerde organize olarak; daha üst bilinç düzeyine erişecekse türüm, bunun benzeri daha önce neden yaşanmış olmasın?

üst biliç dediğin şey nedir...

mesela biz az biliyoruz üst bilinç olunca daha mı bilgili olunuyor...

çok çok bilgili olunca yapabileceklerimiz de baya bi çoğalır...

diyelim ki bizden önce ya da sonra böyle üst bilince sahip olabilen birileri oluştu ya da evrimleşti...

bunlardan biri bizim tanrımız mı olabilir demek istiyorsunuz...

yahut melekler dedikleri bunlar olabilir mi...

bu üst bilice sahip olanlar ışık hızını filan rahatlıkla aşıp başka galaksilere kısa zamanda yolculuk ediyor olsunlar...

ve canlılığın oluştuğu ve evrimin ilk basamaklarındaki bizler gibi ilkel türlere mesajlar mı veriyorlar yahut yardım mı ediyorlar...

hımmm bende hemen daldım bilimkurguya...

Sitelerde Paylaş

kirec,

"varlığın merkezi ve bu merkezi ele geçirmiş sonsuz güç ve hakimiyeti olan, kusurlu kısıtlı varlıklar vareden bir bilincin olma ihtimali olmama ihtimalinden çok daha mantıklı" diyorum sadece.

uzayda hayat varmı yokmu bu ayrı konu.

uzay ezeli değil.

fizik kanunlarımızda ezeli değil.

maddenin ne aslını ne özünü bilmiyoruz. bu yüzden fizik kanunlarının esiriyiz.

Sitelerde Paylaş

kirec,

"varlığın merkezi ve bu merkezi ele geçirmiş sonsuz güç ve hakimiyeti olan, kusurlu kısıtlı varlıklar vareden bir bilincin olma ihtimali olmama ihtimalinden çok daha mantıklı" diyorum sadece.

uzayda hayat varmı yokmu bu ayrı konu.

uzay ezeli değil.

fizik kanunlarımızda ezeli değil.

maddenin ne aslını ne özünü bilmiyoruz. bu yüzden fizik kanunlarının esiriyiz.

günyüzü görmedik kavramlar ortaya atıyorsun...

varlığın merkezi ne yaw...

yani böyle suyun kaynağı gibi bir şey var da ordan varlık mı çıkıyor devamlı...

varlığın merkesi kaynağı böyle varlık üreten bir odak mı...

tavuğun yumurtlayıp durduğu gibi varlıklar mı çıkarıyor...

mesela bir ara bizim evreni yumurtlamış...

bu yumurtlama merkezini ele geçiren üst bilinç artık düzensiz oluşan şeylerden daha düzenli şeyler yapmaya başlamış...

yumurtaları pasta yapmış börek yapmış gibi mi...

Sitelerde Paylaş

“Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.”(İsra, 17/70).

Dikkatinizi çekerim birçoğundan yazıyor. :)

Sitelerde Paylaş

varlık var.

yokluk yok.

bu iki gerçeklikte de hemfikiriz.

peki neden insan ilk kompleks bilinç olsun? neden daha üst bilince ait varlıklar olmasın?

(benzerlerimiz farklı gezegenlerde olduğunu düşünenler olsada izleri yok veya ulaşamıyorlar)

yokmu bu varlığın gerçek kaynağı!

bizim fizik kanunlarından farklı kanunlara sahip bir evrende üstün bir bilinç neden olmasın?

ateistler teizmdeki çelişkileri eleştirirlerken kendi çelişkilerini neden es geçerler?

Her gün yeni bir sabaha uyanıp güne başlıyoruz. Aklımızda binlerce soru. Geçmiş, gelecek ve şimdi. Yaşadığımız acılar ve tatlı zamanlarımız var. Bütün bu hayat, bütün bu Dünya için hepimizin soruları var.

Ve hiç bitmeyen soru. Gerçek nedir? Gerçekte bir Tanrı var mı? Ölünce bize ne olacak? Bu asırlık soruların ardında, ister bilim ister inanç, ne taşırsak taşıyalım; Hepimiz insanız.

Bu ortak tarafımız derece derece düşünce farklarımızdan yalıtılmış bir doğrudur. Bir seçim yapacaksak eğer; doğum ve ölüm arasında bir tarzımız olacaksa eğer; Bu gerçeği bulmak değildir.

Yapraklarımız hergün tükenirken, asıl seçim şimdi şuanda ne yaptığımızdır. Bir seçim yapılacaksa bu ne felsefenin ne bilmin ne de dinin bize sunabileceği bir his bir güç değildir. Varlığımızı kuşatan eşlerimiz-çocuklarımız-ebeynlerimiz-dostlarımız var. Bunlar dışında bir fil dişi kule olsak bile şuanda sahip olduğumuz gezegen kainatın en güzel gezegeni. Bu mavi gezegende yalnız olsak yada olmasak bunun bir önemi yok. Bir Tanrının varlığı, bu hayatı güzel veya kötü yapma şeklimizi değiştirmeyecek.

Zamanımızdan atık çöpler var. Sevemediğimiz ve sevdiklerimize gösteremediğimiz anlar var. Bu çöp zamanlar asla geri dönüşüme veremeyeceğimiz şeyler. İşte bu insan yanımızla bir sokak köpeği, camımızın önünde duran kuşlar, gölgesinde kaldığımız her ağaç yeni dünya düzeninde bize muhtaç.

Gerçek Mesih biziz. Süper insan biziz. Ama bu bizim olağan üstülüğümüzle değil ne kadar insan olabildiğimizle ilgili. Kendimize ne kadar merhamet edebiliyoruz ve sevdiklerimize ne kadar değer verebiliyoruz? Bu hayat için ve bu dünya için acıların üstünü mutluluklarla ne kadar örtebiliyoruz? İşte bu gerçeğin üstünde bir anlamdır.

Sitelerde Paylaş

Neden olsun ki? Neden olması ''istensin''?

Sen kafandan uydurursan olur tabi. OLmayan şeylerin olmadıkları da kanıtlanamayacağı için sen inanmaya devam edersin.

En başından böyle hiç olmaya şeylere duyduğunuz inanma ihtiyacı sizleri çıkmaza sokuyor zaten.

Neden? olması gerekir böyle varlıkların.Olsa ne olacak? Evde besleyecekmisin o varlığı?

Sitelerde Paylaş

Yok arkadaş . Anlatamadık bir türli . Yukarıda varlık vardır yokluk yoktur demiş . Ardından buda hemfikiriz demiş . Değiliz efendim . Senin varlık yokluk kavramlarınla hemfikir falan değiliz .

Var olan şey bize ulaşan şeydir . Bizden çıkan şey değil . PRatik olarak bizden çıkan şey vardır evet . Ama o şey yine de bize ulaşır .

Onun ne olduğunu açık açık yazmama gerek yok . Benim bizden çıkan şeyden ve tekrar bize ulaşmayana gerçeklikten bahsettiğim , beyin denen organın ürettiği var olmayan varlıklar dizisidir .

Tipik bir varlık yokluk karmaşası ;

Biz bilmiyoruz ama o şey yinede var olamaz mı ?

Olamaz arkadaşım . O şeye dair en ufak veri yoksa o yoktur . Sadece bir hayal ürünü olarak vardır . Teleskopla göremiyorsak yoktur .

mikroskopla göremiyorsak yoktur . Radar da sonarda göremiyorsak yoktur . Kızılötesi cihazlarla algılayamıyorsak yoktur . Richterde ölçemiyorsak yoktur . Kokusunu duyamıyorsak yoktur . Sesi gelmiyorsa yoktur . Radyo dalgası yaymıyorsa yoktur . Gama ışını yaymıyorsa yoktur .

Sitelerde Paylaş

Görüyorum ki, Onikinciboyut, "varlık varlıktır, yokluksa yokluk" cümlesini anlayan, söyleyen nadir kişilerden biri.

Bu cümleyi/kavramı ben bir yerden mi duymuştum (belki onikinciden duymuşumdur :)) kendim mi sonunda süzerek çıkardım hatırlamıyorum.

Ama şunu biliyorum, oikinciyi bilmem, bu fikir beni mutlak, sarsılmaz Tanrı inancına (ve bilincine) oturttu. İnanç değil kompleks bir modelleme. Bundan ölüm ötesi de çıkar, melekler de, kitap da, neyse. "Madem inandırmakta bu kadar güçlü, Tanrı neden kitaplarında bildirmemiş" derseniz, (mutlaka bildirmiştir) aslında "Allah" kelimesi direkt bunu anlatır (ilgilenene..). Allah kelimesi, var ve yok kavramlarını anlatır (inanana, ilgilenene...)

Onikinciboyut'un bu dediğini anlamaya başladınız diyelim; ateizm ideolojisini yavaş yavaş bırakırsınız, ilaç gibi gelir. Bi tek, anlamaya başlamak gerek... Bir de ardından oluşan şu fikir var, kireç parmak basmış:

günyüzü görmedik kavramlar ortaya atıyorsun...

varlığın merkezi ne yaw...

yani böyle suyun kaynağı gibi bir şey var da ordan varlık mı çıkıyor devamlı...

varlığın merkesi kaynağı böyle varlık üreten bir odak mı...

tavuğun yumurtlayıp durduğu gibi varlıklar mı çıkarıyor...

mesela bir ara bizim evreni yumurtlamış...

Evet "merkez, kaynak" gibi nahif tanımlamalar da olsa oldukça zihin açıcı.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...