Jump to content

Laikçi İki Muhterem Şahsiyet

Recommended Posts

Laik ve laikçi farklıdır. Laik, laiklik yanlısı olan herhangi bir kişidir. Tüm ateistler laiktir bu bakımdan. Laikçi ise son günlerde yaygınlaşan bir kelimedir. Ben de 'laikçi' kelimesini kullanırım zaman zaman.

Videoyu benim bilgisayarımda malesef açılmadığı için izleyemedim. Videodakiler göremediğim için konudan biraz uzak olabilir yazdıklarım. Laikçi kelimesi gerçekten de çok farklı bir tabir. Kimdir laikçi?

Ayvalıkta yazlığı olan emekli subayların eşleridir laikçiler, cumhuriyet mitingine kocaman güneş gözlüğüyle giden teyzedir laikçi, mibübüste arka koltukta sözcü gazetesi okuyan yaşlı amcadır laikçi, genel kültürü zayıf olandır laikçi.

Laikçi ve laik arasındaki farka dikkat edelim lütfen. Laikçiler laiklik anlayışının ne olduğunu sorsak iki lafı bir araya getiremezler. Yarı entellektüel görünümün altındaki kör cahillerdir laikçiler. Laikçiler çelişkilerin insanlarıdır.

Buradaki sorun sanırım ülkemizde demokrasinin vazgeçilmezi olan laiklik ilkesini korumanın laikçilere kalmasıdır. Oysa gerçekten de laikliğin ne demek olduğunu anlayabilen, seküler ve aydın bir topluma ihtiyacımız var.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

...

Kimdir laikçi?

Ayvalıkta yazlığı olan emekli subayların eşleridir laikçiler, cumhuriyet mitingine kocaman güneş gözlüğüyle giden teyzedir laikçi, mibübüste arka koltukta sözcü gazetesi okuyan yaşlı amcadır laikçi, genel kültürü zayıf olandır laikçi.

Laikçi ve laik arasındaki farka dikkat edelim lütfen. Laikçiler laiklik anlayışının ne olduğunu sorsak iki lafı bir araya getiremezler. Yarı entellektüel görünümün altındaki kör cahillerdir laikçiler. Laikçiler çelişkilerin insanlarıdır.

Buradaki sorun sanırım ülkemizde demokrasinin vazgeçilmezi olan laiklik ilkesini korumanın laikçilere kalmasıdır. Oysa gerçekten de laikliğin ne demek olduğunu anlayabilen, seküler ve aydın bir topluma ihtiyacımız var.

Bu saydığın insanlar da laiktir freand. Laikçi falan değildirler zira laikçi diye bir şey yok. Laikliğe düşmanların uydurduğu bir sözcük o.

İnsanların genel bir laiklik algısı vardır, o da yobazlığa ve aşırı dindarlığa, dinin siyasete ve günlük yaşama fazlasıyla bulaşmasına, Atatürk ilkelerinin çiğnenmesine ve gericiliğin beslenmesine karşı olmaktır.

Bu insanlar rahat yaşamak istiyor, çocukları iyi eğitim alsın istiyor, kadınlarla erkekler birbirinden ayrılmasın, insanlar özgürce yaşayabilsin istiyor.

Osmanlı'yı da az çok biliyorlar, dinin özgürlüğü nasıl yerle bir ettiğini de. Ve cumhuriyetin eline doğup büyüdüler.

O yüzden o insanlar da laiktir, laikliği bir entelektüel kadar ayrıntısıyla bilip anlamasa da savunur, ister.

O insanlar iyi ki varlar. Cumhuriyet mitinglerine gidip ülkesini gericiye karşı sahiplenmeye çalışan o koca gözlüklü teyzelere de helal olsun, diğerlerine de.

Sitelerde Paylaş

yıllarca şeriatı millete kötü birşeymiş gibi pazarlayan medyaya lanet olsun,laikliğiniz batsın!

Bana bir tane "seriatiniz batsin!" diyemeyecegin, BiR TANE seriat ulkesi gostersene.

Bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

laikçi insanların sadece din söylemlerinden ötürü veya kömür ve makarna sebebiyle akp ye oy attığını düşünen insandır.laikçi içki içip barlarda gezmeyi modernlik zannedenlerdir.laikçi hem tuncaya hem de chp ye oy basıp ikisine de oy gittiğini düşünen insandır.laikçi atatürkün kusursuz ve eleştirilemez olduğunu düşünendir.laikçi kendini milli ve manevi değerlerin koruyucusu olarak görmesine karşın bulunduğu ulusun yıllar önce kendini kendi eliyle asimile ettiğinden habersiz insandır.

Bana bir tane "seriatiniz batsin!" diyemeyecegin, BiR TANE seriat ulkesi gostersene.

Bekliyorum.

şeriat bir devlet ideolojisinden çok aslında bir toplum düzenidir.şeriat da toplumların kültürlerinden etkilenerek farklı uygulamalar gösterir.ben bu sebeple ülke yerine uygulama gösterilmesi taraftarıyım.

Sitelerde Paylaş

İki tane soytarının sürekli benzer şeyleri terennüm eden videolarına denk gelmemden ziyade senin iki soytarının laiklerin zihniyetini simgeleyen kimseler olduğunu ima eden bir başlık açışın düşündürdü. İki soytarının çağdaşlık maskesi altında yaptığı densizliği genelleme hatasına düşüşün ne kadar sığ bir adam olduğunun göstergesidir ; aynı zamanda buradan bizleri vurmaya çalışman ise artniyet göstergesidir.

Yıllardır dinci tüfeylilerin tüm huşunetlerine , müfteri sözlerine mukavemet eden kimseler laiklerdir. Bu müstekreh bataklığa insanları çekmeye çalıştıkları ve çekemediklerini bertaraf etmeye çalıştıkları şu günlerde bu konu ise iyice dillendirilmeye başlandı. Demokrasi için kellesini vermeyi göze almış ve savaşacağı tek değerin özgürlük olduğu bilen o kadar değerli aydınlarımız ve insanlarımız varken '' Laik '' savunurları gereksiz yere tenkit etmek iyi niyetten kendini imtina etmiş bir zihniyetin ürünüdür. Ülkemizde laikliği elitizm olarak telakki edip rahat yaşamlarını sürdürme gayesiyle madrabazlık yapan , halkı tahkir edip halkın inançlarını tezyif eden insanlarımız da maalesef ki vardır. Kendini '' müslüman '' olarak tavsif ederken ilhamını aldığı kaynağın emirlerini uygulamaya çalışan liderlere karşı yobaz yaftası vurup kendiyle ve inancıyla çelişen insanlarımız da vardır . Aynı zamanda entelektüel birikimini bir kibir aracı olarak , bir koz olarak halka karşı kullanan ve kendi değerlerini halkın değerlerinden daha yüksek gören insanlarımız da bulunmaktadır . Fakat bu '' laisizm '' ilkesi tezyif edecek nitelikte genelleyici profiller değildir. Bu yüzden '' laiklik '' ile '' laiklerin '' algısını ve yaptıklarını muadil görme gafletine düşemeyiz ve düşmemeliyiz ; fakat kendini '' komünist '' olarak tavsif edip azınlık milliyetçiliğinin köpekliğini yapan , kendini '' Atatürkçü '' olarak adledip Atatürk'e ait olmayan değerleri Atatürkçülük olarak pompalayan ve '' müslüman '' olmasına rağmen ilhamını aldığı kitabın hükümlerine paradoksal biçimde karşı çıkan insanlarımızın varlığının da bilincinde olmalı ve kendi ideolojik görüşlerimizi iyi bilmeli , aynı zaman da bu ideolojik görüşlerin manipülatörler tarafından manipüle edilmemesi için mukavemet etmeli , fikirsel mücadele vermeliyiz . Tüm bu tenakuz ve zıtlığı insanlarımızın çoğunda gördüğüm için bu ülkedeki insanlara olan insiyaki sevgim günden güne törpülenmektedir. Kraldan çok kralcı olan ve önüne ger konulanı inekler gibi yiyen ve de intisap ettiği ideolojiye iptila etmiş kimselerin zaafiyetlerindne tiksinmiş biri olaraktan bu başlığın açılma amacını merak ediyor ve başlık altında genellemer giden arkadaşları da kınıyorum.[/size]

Saygılarımla...

tarihinde Craftman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

laikçi insanların sadece din söylemlerinden ötürü veya kömür ve makarna sebebiyle akp ye oy attığını düşünen insandır.laikçi içki içip barlarda gezmeyi modernlik zannedenlerdir.laikçi hem tuncaya hem de chp ye oy basıp ikisine de oy gittiğini düşünen insandır.laikçi atatürkün kusursuz ve eleştirilemez olduğunu düşünendir.laikçi kendini milli ve manevi değerlerin koruyucusu olarak görmesine karşın bulunduğu ulusun yıllar önce kendini kendi eliyle asimile ettiğinden habersiz insandır.

şeriat bir devlet ideolojisinden çok aslında bir toplum düzenidir.şeriat da toplumların kültürlerinden etkilenerek farklı uygulamalar gösterir.ben bu sebeple ülke yerine uygulama gösterilmesi taraftarıyım.

Şeriatın ne olduğunu bilmediğin gibi genelleme yanlışıyla bu videodaki kişilerin davranışlarının bize şamil olduğu yanlışına düşmüşsün. Şeriat , insan özgürlüğüne ket vurup düşünceleri dini sınırlar içerisine sokan , farklı inanırlara üvey evlat muamelesi yaptığı gibi din adına başka milletlere tahakküm amacı gütmeyi de şiar edinmiş , ırkçılıkla arasında pek ciddi fark olmayan , Arap kültürünü ve çağlar gerisindeki ahlaki anlayışı günümüze taşımak isteyen aklı dumur eden akıl düşmanıdır . Laiklik ise tüm bunları ortadan kaldırmayı mefkure edindiği gibi inanırların da rahatlıkla ibadet edebilmesi için çaba ve cehd gösteren bir ilkedir . Yani demokrasi ve demokrasinin olmazsa olmazı '' laiklik '' sadece bizler için değil sizler için de gerekli bir mefhumdur . Daha müşfik bir devlet ve fikirsel tekamül açısından daha müsait bir cemiyet için '' laiklik '' ve '' demokrasi '' hepimiz için geçerlidir.

Saygılarımla...

Sitelerde Paylaş

Seriat kanunlari ile toplumu idare eden bir devlet sistemi olmayinca, o toplum ya da o toplumdan bir birey seriati nasil yasayabilir ve uygulayabilir? Seriatin ne oldugundan emin misiniz?

Kafana gore seriatcilik olmaz oyle. Bu seriati uygulayan otorite bir guc sistemi (devlet) olmasi lazim.

"Ben seriatciyim!" deyipte karini fiziki siddet ile terbiye edebilir misin?

Karini 3 talakla bosayabilir misin?

Kizkardesine mirastan yarim pay verebilir misin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...