Jump to content

köpek yakan çocuklar...

Recommended Posts

• İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu olay evrenin umrunda bile olmayacaktır.

Bırak evreni iki sokak ötedeki insanların bile umrunda olmayacaktır.

Çocukları yakan kişi "arızalı bir makine" olduğu için hurdalığa yani cezaevine atılacaktır.

Nasıl bozuk bir araç trafiği aksatıyorsa, arızalı insanlar da toplumun trafiğini aksatır.

Çekici gelir, bozuk aracı alır götürür, polis gelir bozuk insanı götürür, herkes mutlu mesut hayatına devam eder...

Sitelerde Paylaş

Bu olay evrenin umrunda bile olmayacaktır.

Bırak evreni iki sokak ötedeki insanların bile umrunda olmayacaktır.

Çocukları yakan kişi "arızalı bir makine" olduğu için hurdalığa yani cezaevine atılacaktır.

Nasıl bozuk bir araç trafiği aksatıyorsa, arızalı insanlar da toplumun trafiğini aksatır.

Çekici gelir, bozuk aracı alır götürür, polis gelir bozuk insanı götürür, herkes mutlu mesut hayatına devam eder...

çocukları yakmak bozukluk mu ...

yani yanlış bir şey öylemi...

a nerden çıkarıyoruz ki bunu...

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu durum grup seçilimiyle alakalı. Grubun huzurunu bozan veya grubun çıkarlarına uygun hareket etmeyen kişi grup tarafından dışlanır veya cezalandırılır. Gruptan birini öldürmek grubu zayıflatacağından bu her toplumda yasaktır. Ayrıca öldürdüğün kişinin yakınları da bu durumdan hoşlanmayacağından yaygara çıkacak ve huzur bozulacaktır. O yüzden bu tür davranışlarda bulunanlar "bozuk" kabul edilir.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu durum grup seçilimiyle alakalı. Grubun huzurunu bozan veya grubun çıkarlarına uygun hareket etmeyen kişi grup tarafından dışlanır veya cezalandırılır. Gruptan birini öldürmek grubu zayıflatacağından bu her toplumda yasaktır. Ayrıca öldürdüğün kişinin yakınları da bu durumdan hoşlanmayacağından yaygara çıkacak ve huzur bozulacaktır. O yüzden bu tür davranışlarda bulunanlar "bozuk" kabul edilir.

grubun çıkarlarına uygun davranmak -doğru- dur diyebilir miyiz o zaman...

Sitelerde Paylaş

grubun çıkarlarına uygun davranmak -doğru- dur diyebilir miyiz o zaman...

Grubun çıkarına uygun davranmak grubun çıkarınadır. Senin bana yardım etmen benim çıkarımadır.

Sen benim yoluma taş koyarsan ben de sana tepki gösteririm.

Bu doğanın temel kanunlarından etki-tepki mekanizmasıdır.

Eğer gözettiğin amaç ve mutlak hedef toplumun huzuru ise toplumun çıkarına uygun olan eylemler bu amaç doğrultusunda "doğru"dur.

Sitelerde Paylaş

tabi bu durumda başka bir gruba göre bu -doğru- yanlış olabilecektir demi...

yani köpeği yakan çocukları yakan biri insanlara göre çok yanlış bir iş yaparken köpeklerler grubuna göre çok iyi bir iş yapmış olacaktır...

yani yine doğrunun göreceliliğine geldik takıldık...

herkese göre göre doğru olan şeyler yok mudur kine...

yani ikikere iki dört eder gibi doğrular değil...

etik anlamda ki bir doğrunun tüm gruplar tarafından doğru görülebilmesi gibi bişey yani...

tabi senin bunu bilmeni bulmanı beklemiyorum...

tüm evrensel kuvvetlerin içinden çıktığı temel kuvveti bulmak gibi bir şey bu...

her şeyin ilkesi mi diyorlar ne...

her şeyi anlamadan bir şeyi anlamak mümkün değildir diyen belki doğru söylüyordur...

Sitelerde Paylaş

İnsan odaklı düşündüğümüz için zaten bu tür paradokslara sürükleniyoruz.

Doğru ve yanlışın sıcak soğuk gibi subjektif yorumlar olduğunu kavrarsak her şey çözülecek.

İçeride ben terliyorken diğeri titriyor. Nasıl iş bu? İçeri mutlak sıcak mı mutlak soğuk mu?

Öyle bir cevap yok. Çünkü soğuk ve sıcak sadece birer yorum.

Sitelerde Paylaş

İnsan odaklı düşündüğümüz için zaten bu tür paradokslara sürükleniyoruz.

Doğru ve yanlışın sıcak soğuk gibi subjektif yorumlar olduğunu kavrarsak her şey çözülecek.

İçeride ben terliyorken diğeri titriyor. Nasıl iş bu? İçeri mutlak sıcak mı mutlak soğuk mu?

Öyle bir cevap yok. Çünkü soğuk ve sıcak sadece birer yorum.

doğru ve yanlışın subjektif olduğunu kabul ettiğimizde herşey çözülecek mi...

ne çözülmesi herşey daha da karmakarışık oluyor...

herkes kendi doğrusunu uygularsa ne olur...

bütün sorunlar herkesin kendi doğrusunu dayatmasından kaynaklanmmıyor mu...

ortak bir doğru bulunabilirse o zaman çözülür sorunlar...

Sitelerde Paylaş

O çocuklara bunun yanlış olduğu anlatılmamış, anlatılırsa yapmazlar.

Onun da yaşamaya hakkı olduğunu ve acı çektiğini idrak ettirebilirsen yapmazlar.

Modern eğitim diye buna deniyor zaten. Modern eğitim anlayışı, insanları ortak bir "doğru" paydasında buluşturmayı amaçlar. Kişinin kendince doğru kabul ettiği şeylerin neden doğru olmadığını anlamasını sağlar.

Bir canlının yaşam hakkını elinden almak, hem de bunu acı çektirerek yapmak tabii ki yanlıştır. Bu noktadan yola çıkarak "doğru" nun evrenselliğini yanlış yerde arıyorsunuz bence.

Ama bu her canlının yaşam hakkı vardır sözü süistimal edilip virüs ve bakteriler de yaşasın noktasına getirilemez. Virüs ve bakterinin amacı öldürmek değilse de sonunda öldürüyor. Yani sorgusuz sualsiz benim yaşamıma kastediyor. E onu durdurmamız lazım öyle değil mi? Aynı bakış açısıyla sorgusuz sualsiz, keyif için başka bir canlının hayatına kasteden insanoğlunun da durdurulması gerek.

Benim öyle bir fobim var ki -adı lazım değil- bir canlıya karşı, Onu görmeyi bırak düşünemiyorum bile. Hipnoz tedavilerine varıncaya kadar gittim, düzelmedi. Şimdi o canlıyı gördüğümde öldürmüyorum, onun da yaşama hakkı olduğu fikri benim bu bilinçaltımdan gelen onu öldürüp kurtulma fikrinden bile güçlü çıkıyor ve öldürmeyip, kaçmayı yeğliyorum. İnanın gördüğümde insanlığıma ait tüm duygularım kayboluyor öyle bir fobi, kelimelerle anlatılamaz çok ilkel bir duygu. Ama buna rağmen öldüremem. Demek ki birşeyden kurtulmak için onu öldürmek de gerekmez aslında. Kendinden uzaklaştırırsın veya doğal hayatına bırakırsın, orada kanunlar işlemeye devam eder..

Doğanın kanunu deyip kestirip atacaksak hadi ormana dönüp kurtla, çakalla beraber yaşayalım? Besin zincirine en alttan girelim madem doğa kanunlarını yaşatacağız? Hayır modern insan doğadan izoledir. Çünkü acizdir. Zaten varolmak için doğadan kaçtık. Ben doğaya dönüp baktığımda eski arkadaşlarımmış gibi görüyorum gerçekten. Bir zamanlar bizi alteden ve bizi oradan kaçırtan..

İnsan yaşam sahasını doğadan ayırmıştır türlü sebeplerle. Kendini besin zincirinden çıkarmıştır büyük ölçüde. Ama doğal hayata içten içe bir özlem duyar. Kedi alır besler, dışarıdaki canlı hayatına karışmak ister ama bu saatten sonra imkansız. Dışarıdan gelen doğal hayatın mensupları ise kendi doğasından kopup bizim yaşam sahamıza girmişlerdir. Yani bildiğin misafir olmuşlardır. Birzamanlar beraber yaşadığı kuzenlerinin yanına gelmişlerdir, kuzenlerinin geliştirdiği o vicdani duygulara güvenerek..

Evrim bizi vicdan sahibi yapmıştır. Doğadan ve ölüm tehditlerinden uzak geçen binlerce senenin ürünüdür bu. Eğer eğitim olmazsa çocuklar köpek te yakar, eşeğin anüsünde maytap ta patlatır. Bu evrimin bizi getirdiği nokta değildir. İnsanoğlunun vahşi günlerine bir rücu ediş bile değildir çünkü vahşi insan bile zevk için öldürmezdi. Bunun adı eğitimsizliktir sadece. Ben köyde büyüdüm, bizim oralarda böyle şeyler yaşanırdı ben küçükken de hep acırdım. Gelişkin insanların yaşadığı şehirlerde bunları görmeniz daha küçük bir ihtimal. Daha da gelişmiş yerlerde hiç görmezsiniz zaten. İnsanoğlunun evrimi de bunu anlatır.

Sitelerde Paylaş

Tam olarak değil hiç hatırlamıyorum, üç yada dört yaşlarındaymışım yıl 1966-67 sıraları işte nereden bulduysam bir kedi yavrusu bulmuşum, o zamanlar ki mekan Bursa, mahalle çeşmesinde yavru kediyi bir güzel yıkamışım sevabına, herhalde kirli görünmüş olmalı, eee yıkanan şey sıkılmalı o yaştaki çocuk yıkanan şeyin nasıl sıkıldığını nerden bilecek elbette annesinin çinko leğende yıkadığı çamaşırları nasıl sıktığından, değilmi..Kedicik ölmüş elbette beni çeşme başında yakalayıp gördüğü manzarayı her zaman gülerek , biraz da sitemle anlatan babacığım sayesinde bu anım hafızamda..

Her çocukda biraz sadistlik vardır...Bilmiyorum neden ama vardır,forumda konunun uzmanı arkadaşlar anlatırlar umarım..

Şimdiyse öldürmekten zerre kadar tereddüt etmediğim canlı türleri sivrisinek,karasinek ve diğer zararlı böcekler ve fareler....bunları öldürmeninde yanlış olduğu çok geçmez moda olur bakar görürüsünüz..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdiyse öldürmekten zerre kadar tereddüt etmediğim canlı türleri sivrisinek,karasinek ve diğer zararlı böcekler ve fareler....bunları öldürmeninde yanlış olduğu çok geçmez moda olur bakar görürüsünüz..

Bir hindu mezhebinde ağızlarına sinek kaçıp da yanlışlıkla öldürmemek için devamlı kafalarına tül geçirerek dolaşırlar.

Güçlü olanın haklı olduğunu savunanlardan mısınız? Evet ise, güçlünün haklılığını savunduğunuz halde neden en güçlü olan ALLAH'ın en haklı olduğunu kabul etmiyorsunuz?

Yok da ondan.

Sitelerde Paylaş

Buradaki tartışmadan şu sonuç çıkıyor ki; İnsan gerçekten de, meleklerin dediği gibi bozguncu ve kan döken bir varlıktır.

Halifeleştirilmemiş, vahiysiz (ateist) insanın bulunduğu ortam kaos ortamıdır. Bunun en açık delili ise komünist dikta rejimleridir. Tek yol (teokratik) devrimdir!

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

doğru yanlışın göreceliliği noktasında kalmıştık....

o zaman neye doğru dediğimiz üzerinde düşününce -fayda yarar yarayışlılık kullanışlılık uygunluk-sonucuna ulaşıyoruz...

yani bize yararlı faydalı olana biz iyi diyoruz doğru diyoruz...

tabi burada üzerinde durduğumuz doğru yanlışın iki kere iki dört eder örneğindeki gibi tartışmasız gerçekler olmadığını etik anlamdaki doğru yanlışın iyi ve kötünün üzerinde konuşmaya çalıştığımızı belirtmek isterim...

evet bu anlamda bir şeye doğrudur iyidir diyorsak o -bize göre-faydalıdır yararlıdır diye düşünüyoruzdur...

kötü dediğimiz yanlış dediğimiz şeyler de aynı şekilde bize göre zararlı olan şeylerdir...

tabi yarar da zarar da görecelidir...

eğer buraya kadar anlaştıysak bundan sonra neyin yararlı olduğunu bulma konusunda düşünmeye geçebilriz...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kireç aslında ateistlerin sahtekarlıklarını yüzüne vuruyor

Neden mi derseniz, doğru bir gözle, kulakla veya burunla veya ağızla bu yazıyı okuduğunuz zaman, net bir şekilde anlarsınız

Adam diyor ki, ateistler sizin değer yargılarınızın hepsi sahte

Bakın onları iki dakika içinde, çöp tenekesine atıyorum diyor

Ama, bakıyorum da bazıları bundan bile nem kapmışlar

Kendi uydurduğunu iddia ettiği değer yargılarını devam ettirmeye çalışıyor.

Bu sahtekarlık değil de, nedir Allah aşkına söyler misiniz?

Sitelerde Paylaş

Buradaki tartışmadan şu sonuç çıkıyor ki; İnsan gerçekten de, meleklerin dediği gibi bozguncu ve kan döken bir varlıktır.

hani allah insani mükemmel yaratmisti,habire peygamber yollamis,yolla yolla sonuc ayni,allah allahligi becerememis...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...