Jump to content

yanlız kur an mı , yanlız sünnet mi

Recommended Posts

Merhaba,

İlayda ve onun gibi, insanları gayet rahat "kafir" ilan etmekten çekinmeyenlerin, üstelik de Allah’tan hiç korkmadan tanrılık taslamakta diretenlerin (daha önce de uyarılmıştı yanlış anımsamıyorsam kendisi) yanıldığı nokta şu;

Yalnızca Kuran diyenler sünneti yani dinsel alanda peygambere uyulması gerektiğini, başka bir deyişle peygamberin dini kuralların en doğru uygulayıcısı olduğunu inkar etmez.

Yalnızca Kuran diyenler peygamberin gerçek sünnetine yalnızca Kuran’ı takip ederek ulaşılabileceğini, peygamberimizin de Kuran’da söylenenenin dışına (vahyin dışına) çıkmadığını söylerler:

Maide 49:

Sen de aralarında, Allah’ ın indirdiğiyle hükmet.

Enbiya 45:

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Yunus 15:

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Derleyip toplarsak durum şudur;

Peygamberimiz sadece Kuran'a-vahye uyar.

Bizler de Allah'a ve peygamber aracılığı ile bildiriğine inanırız. (Kuran'a)

Yani özetle;

Peygamber vahyine dışında birşey söylemez.

Bunu bizzat ayetler söyler.

Kuran'a uyan Allah'a ve peygambere en doğru şekilde uyar.

İlayda'nın yahut x'in kafir ilan etmesi, "Yalnızca Kuran" deyip, üzerinde Allah'tan başka otorite tanımayanları zaten gram bağlamaz. Bu açıdan, yazdığım bu mesaj da yalnızca Kuran diyenleri savunma amaçlı değildir; onların buna ihtiyacı da yoktur; kafir ilan edilmeyi de umursamazlar.

Yazdığım bu mesaj tamamen İlayda ve onun gibi düşüneneler için yaptıgım iyi niyetli bir hatırlatmayı içerir.

Belki artık biraz düşünür de anlarlar diye hani bir umutla...

Umarım artık anlaşılmıştır sevgili İlayda?

Ve umarım artık Allah'a da, peygamberimize de iftira atma sapkınlığınıza bir son verirsiniz.

Enam 38:

Biz bu kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık, ne fazla yaptık.

Araf 185:

Göklerin ve yerin melekutuna, Allah'ın yarattığı herhangi birşeye bakmadılar mı; ecellerinin gerçekten yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? Peki, bu Kur'an'dan sonra hangi hadise/söze iman ediyorlar?

Casiye 6:

İşte bunlar, Allah'ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. Hal böyle iken Allah'tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar?!

Yusuf 111:

Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis/bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir.

Ali İmran 78:

Onlardan bir zümre vardır, aslında kitap’tan olmayan birşeyi siz Kitap’tan sanasınız diye, dillerini Kitap’la eğip bükerler.O, Allah katından olmadığı halde “Bu, Allah katındandır.” derler.Bilip durdukları halde, Allah hakkında yalan söylerler.

Selam ile...

benim kitabım kuran..kurana uyar sünnetten ayrılmamaya çalışırım.

sen kuran da belirtilen emir ve yasaklara uyan bir müslüman mısın?

günahımı almak hoşuna mı gidiyor?

düşünmediğim şeyleri bana isnad ediyorsun.

iyiniyetin iin sağol. ama kalplardeki niyeti ancak Allah bilir.

bu noktada rahatlıkla günahımı aldığına göre sünnetleri gözden geirmeni tavsiye ederim. efendimizin metodlarına..

tarihinde ilayyyda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim kitabım kuran..kurana uyar sünnetten ayrılmamaya çalışırım.

sen kuran da belirtilen emir ve yasaklara uyan bir müslüman mısın?

günahımı almak hoşuna mı gidiyor?

düşünmediğim şeyleri bana isnad ediyorsun.

iyiniyetin iin sağol. ama kalplardeki niyeti ancak Allah bilir.

bu noktada rahatlıkla günahımı aldığına göre sünnetleri gözden geirmeni tavsiye ederim. efendimizin metodlarına..

İlayyyda demiş:

"Sual: Yalnız Kur’an, Kur’andaki din diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?" cümlesiyle başlayan bir başlık...

Doğal olarak bu cümleyi "yalnızca Kuran" diyen bir müslüman olarak üzerime alınıyorum. Ve doğal olarak bu bana

söz hakkı doğuruyor. Dürüst olmak gerekirse, yukarıda iletiyi yazma niyetim, kendimi ve kendim gibi düşünenleri, "dinin kaynağı yalnızca Kuran değildir" diyenlere karşı aklamak, savunmak falan hiç ama hiç değil! Çünkü ben ve benim gibi düşünenler, düşünmeyi becerebilenler ve düşünmekten korkmayanlar zaten Allah dışında hiçbir otorite tanımıyoruz üzerimizde... Bu bağlamda, değil İlayda, diyanet işleri başkanının, yahut bilmemne sapkın tarikatının şeyhinin Amerika'dan kalkıp bizzat gelip beni ve benim gibi düşünenleri ikna etmek için uğraşması bile umrumuzda olmayacaktır. Biz bu yolu bilerek, isteyerek, şuurlu bir şekilde seçtik. Biz bu yolu ön kabullerimizden, paradigmalarımızdan, putlarımızdan kurtulup seçtik!

İnanç konusunda ne bizim size, ne sizin bize karışmaya, ve hakkımızda KAFİR, MÜRTED gibi azgın ve sapkın söylemlerde bulunmaya hakkınız yok. Ahirette yanlış yapan hesabını Allah'a verecektir. Ben de sizin inancınızın sapkın, yanlış olduğunu düşünüyorum! Ama "Yalnızca Kuran" demeyen kafirdir demiyorum! Bunu değil size, ateistlere bile söylemiyorum. Bu düpedüz Tanrılık taslamaktır. Bizler doğru bildiklerimizi tebliğ edebiliriz ama kimse hakkında hüküm veremeyiz!

"Düşünmediğin şeyleri sana isnad etme" zırvalıgına gelince İlayda, yazdıkların yukarıda gün gibi ortadayken nasıl sana iftira attığımı yahut günahını aldıgımı düşündüğünü utanmadan söylüyorsun!?! Yazıya "Yalnız Kuran diyenler kafirdir" diye başlamışsın ve sana verdiğim kibar cevap karşısında utanacagın ve susacagın yerde hala çocuksu cehaletinde ısrar ediyor ve saçmalamaya devam ediyorsun.

Ben ilgili ayetleri yapıştırdım. Gerekçeleri söyledim. Neye uyarsan uy, istersen git Zeus'a tapın. Ama bir daha kimseyi ama kimseyi kafir ilan etme anlaşıldı mı... Hele ki müslüman olduğunu söyleyenleri...

Selam ile...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İlayyyda:

"Sual: Yalnız Kur’an, Kur’andaki din diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?" cümlesiyle başlayan bir başlık...

Doğal olarak bu cümleyi "yalnızca Kuran" diyen bir müslüman olarak üzerime alınıyorum. Ve doğal olarak bu bana

söz hakkı doğuruyor. Dürüst olmak gerekirse, yukarıda iletiyi yazma niyetim, kendimi ve kendim gibi düşünenleri, "dinin kaynağı yalnızca Kuran değildir" diyenlere karşı aklamak, savunmak falan hiç ama hiç değil! Çünkü ben ve benim gibi düşünenler, düşünmeyi becerebilenler ve düşünmekten korkmayanlar zaten Allah dışında hiçbir otorite tanımıyoruz üzerimizde... Bu bağlamda, değil İlayda, diyanet işleri başkanının, yahut bilmemne sapkın tarikatının şeyhinin Amerika'dan kalkıp bizzat gelip beni ve benim gibi düşünenleri ikna etmek için uğraşması bile umrumuzda olmayacaktır. Biz bu yolu bilerek, isteyerek, şuurlu bir şekilde seçtik. Biz bu yolu ön kabullerimizden, paradigmalarımızdan, putlarımızdan kurtulup seçtik!

İnanç konusunda ne bizim size, ne sizin bize karışmaya, ve hakkımızda KAFİR, MÜRTED gibi azgın ve sapkın söylemlerde bulunmaya hakkınız yok. Ahirette yanlış yapan hesabını Allah'a verecektir. Ben de sizin inancınızın sapkın, yanlış olduğunu düşünüyorum! Ama "Yalnızca Kuran" demeyen kafirdir demiyorum! Bunu değil size, ateistlere bile söylemiyorum. Bu düpedüz Tanrılık taslamaktır. Bizler doğru bildiklerimizi tebliğ edebiliriz ama kimse hakkında hüküm veremeyiz!

"Düşünmediğin şeyleri sana isnad etme" zırvalıgına gelince İlayda, yazdıkların yukarıda gün gibi ortadayken nasıl sana iftira attığımı yahut günahını aldıgımı düşündüğünü utanmadan söylüyorsun!?! Yazıya "Yalnız Kuran diyenler kafirdir" diye başlamışsın ve sana verdiğim kibar cevap karşısında utanacagın ve susacagın yerde hala çocuksu cehaletinde ısrar ediyor ve saçmalamaya devam ediyorsun.

Ben ilgili ayetleri yapıştırdım. Gerekçeleri söyledim. Neye uyarsan uy, istersen git Zeus'a tapın. Ama bir daha kimseyi ama kimseyi kafir ilan etme anlaşıldı mı... Hele ki müslüman olduğunu söyleyenleri...

Selam ile...

sevgili epifun.. bana yazdığın iletilerin şimdiye kadar hiçbiri işe yaramadı..

ben inananlara kafir demiyorum

hatta kafir özelliği taşıyanlara bile kafirsiniz demiyorum.

utanmam gereken bir durum yok.

yaşın gereği birşey demek istemiyorum ama zorluyorsun insanı.

ben kimseye kafir demiyorum. bu haddim de değil.

ben böyle derken nasıl hala inatla insanlara kafir dediğim konusunda iftira atıp duruyorsun?

yalnızca kitap diyenler den kasıt sünneti inkar edenler için.

bunda da bir yanlış yok.

sen onu bunu bırak ta şu gerçeği bildiğime bak:

ona göre benle uğraşmayı bırak. artık bundan sonra da yanlış anlayıp durur musun beni bilmiyorum.

cahilliğin ne oldu da kuran da yazıyor..

ben rabb olarak Allahı seçtim

kitap olarak yalnızca kuranı

önder olarak da kuran da belirtildiği gibi resulullahı sas. buna müreakkiben hadis ve sünnetleri

anlıyor musun

daha ne kadar açık yazayım yanlış anlamaman için..

bunları aslında yazmayacaktım ama günahımı aldın. müslüman olduğunu söylüyorsun (kurandaki emir ve yasakları uyguluyor musun bilmiyorum)

hakkımı helal ediyorum. bu yüzden cevap yazma gereği duydum..

selametle epifun

Sitelerde Paylaş
sevgili epifun.. bana yazdığın iletilerin şimdiye kadar hiçbiri işe yaramadı..

ben inananlara kafir demiyorum

hatta kafir özelliği taşıyanlara bile kafirsiniz demiyorum.

utanmam gereken bir durum yok.

yaşın gereği birşey demek istemiyorum ama zorluyorsun insanı.

ben kimseye kafir demiyorum. bu haddim de değil.

ben böyle derken nasıl hala inatla insanlara kafir dediğim konusunda iftira atıp duruyorsun?

yalnızca kitap diyenler den kasıt sünneti inkar edenler için.

bunda da bir yanlış yok.

sen onu bunu bırak ta şu gerçeği bildiğime bak:

ona göre benle uğraşmayı bırak. artık bundan sonra da yanlış anlayıp durur musun beni bilmiyorum.

cahilliğin ne oldu da kuran da yazıyor..

ben rabb olarak Allahı seçtim

kitap olarak yalnızca kuranı

önder olarak da kuran da belirtildiği gibi resulullahı sas. buna müreakkiben hadis ve sünnetleri

anlıyor musun

daha ne kadar açık yazayım yanlış anlamaman için..

bunları aslında yazmayacaktım ama günahımı aldın. müslüman olduğunu söylüyorsun (kurandaki emir ve yasakları uyguluyor musun bilmiyorum)

hakkımı helal ediyorum. bu yüzden cevap yazma gereği duydum..

selametle epifun

İki mesajdır Kuran'daki emir ve yasakları uygulayıp uygulamadıgımı sokuşturuyorsun.

Tüm bunlar Allah ve benim aramdadır ve seni hiç ilgilendirmez ama madem bu kadar merak ediyorsun şöyle söyleyeyim;

Evet elimden geldiğince uyuyorum.

Ve aynı yüce Allah'ın emrettiği gibi;

Kuran dışında başka bir söz kabul etmiyorum (7:185, 45:6)

Allah'ın ipine sıkıca tutunup tarikatlara, fırkalara ayrılanlara pas vermiyorum.(3:103)

Egomu tanrı edinmemek için çaba sarf ediyorum. (25:43)

Düşünüyorum, okuyorum, anlıyorum (25:44, 8:22, 10:42, 22:46,39:18)

Kuran'ın eksiksiz oldugunu ve Allah'ın vaadinden caymayacagını peşinen kabul ediyorum. Başka bir deyişle ayetleri gizli yoldan-bilinç altımda inkar etmiyorum. (6:38)

Helal olan şeylere, haram-Allah'ın emri diyerek anarşi yaratmıyorum.(24:31)

Sevgili peygamberime iftira atan hadislere prim vermiyor (evet hepsine toptan!); onun evrensel-ilahi ahlak üzerinde oldugundan şüphe duymuyorum. Ve ben sizi "ancak" vahiyle uyarıyorum diyen peygamberime güveniyorum.(10:15, 21:45) Ne niyele olursa olsun, isterse dünyanın en iyi niyeti olsun, kitaplarında peygamberimi iftiralara boğan hadislere de yer veren üç beş kişinin, onun vefatından 300 yıl sonra yazdıgı zırvalıklara tapınmıyorum.

ve tüm bunlar için şükrediyorum!

Sordugun şey namaz-hac vs. gibi konularsa bunlar Kuran'da zaten var olan ibadetler. Eski iletilerimi aratabilirsin arşivden.

Selam...

Not: "bana yazdığın iletilerin şimdiye kadar hiçbiri işe yaramadı.." demişsin, bu da senin problemin... Ama bir daha hiç kimse için dolaylı yoldan da olsa kafir vs. lafını duymayacagım senden. İstediğine inan, inancını istediğin gibi yaşa ama kimseye karışmak yok.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ilayda ve Sevgili Mask:

Aşağıda 6 farklı mealden alıntı verdiğim ayetten ne anlamamız gerekir, lütfen izah edermisiniz..

Sevgiyle...

HAKKA SURESİ.

Ali Bulaç 40- Hiç şüphesiz o (Kur'an), şerefli bir elçinin kesin sözüdür.

Diyanet Vakfı 40. Hiç şüphesiz o (Kur'an), çok şerefli bir elçinin sözüdür.

Edip Yüksel 40. Ki bu şerefli bir elçinin (getirdiği) sözdür.

Elmalılı Hamdi Yazır 40-O (Kur'an), hiç şüphesiz şanlı bir peygamberin getirdiği sözdür.

Süleyman Ateş 40. Ki, o (Kur'an) elbette değerli bir elçinin sözüdür.

Yaşar Nuri Öztürk 40 Ki o, çok soylu bir elçinin sözüdür.

--------------------------------------------------------------------------------

Ali Bulaç 41- O, bir şairin sözü değildir. Ne az inanıyorsunuz?

Diyanet Vakfı 41. Ve o, bir şair sözü değildir. Ne de az iman ediyorsunuz!

Edip Yüksel 41. O bir şair sözü değildir; ne de az inanıyorsunuz?

Elmalılı Hamdi Yazır 41-Ve O, bir şair sözü değildir. Siz pek az inanıyorsunuz!

Süleyman Ateş 41. O, bir şa'irin sözü değildir. Ne de az inanıyorsunuz!

Yaşar Nuri Öztürk 41 Bir şairin sözü değildir o. Ne kadar da az inanıyorsunuz?

--------------------------------------------------------------------------------

Ali Bulaç 42- Bir kahinin de sözü değildir. Ne az öğüt alıp-düşünüyorsunuz?

Diyanet Vakfı 42. Bir kâhin sözü de değildir (o). Ne de az düşünüyorsunuz!

Edip Yüksel 42. Kahin sözü de değildir; ne de az düşünüyorsunuz?

Elmalılı Hamdi Yazır 42-Bir kahin sözü de değildir. Siz pek az düşünüyorsunuz!

Süleyman Ateş 42. Bir kahinin sözü de değildir. Ne de az düşünüyorsunuz!

Yaşar Nuri Öztürk 42 Bir kâhinin sözü de değildir o. Ne kadar da az araştırıp düşünüyorsunuz?

Ali Bulaç 43- Alemlerin Rabbinden bir indirilmedir.

Diyanet Vakfı 43. (O), âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.

Edip Yüksel 43. Evrenlerin Rabbinden indirilmedir.

Elmalılı Hamdi Yazır 43-O, alemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.

Süleyman Ateş 43. Alemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.

Yaşar Nuri Öztürk 43 Âlemlerin Rabbi'nden bir indiriştir o.

Ali Bulaç 44- Eğer o, bize karşı bazı sözleri uydurup-söylemiş olsaydı.

Diyanet Vakfı 44. Eğer (Peygamber) bize atfen bazı sözler uydurmuş olsaydı,

Edip Yüksel 44. O bize bazı sözler yakıştırsa,

Elmalılı Hamdi Yazır 44-O Bizim adımıza bazı laflar uydurmaya kalkışsaydı,

Süleyman Ateş 44. Eğer o, (Muhammed), bazı laflar uydurup bize iftira etseydi,

Yaşar Nuri Öztürk 44 Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi,

Ali Bulaç 45- Muhakkak onun sağ-elini (bütün güç ve kudretini) çekip-alıverirdik.

Diyanet Vakfı 45. Elbette onu kıskıvrak yakalardık.

Edip Yüksel 45. Biz onu kuvvetle yakalar,

Elmalılı Hamdi Yazır 45-Elbette Biz onu, o yüzden yeminiyle yakalar (kuvvetle tutar hıncını alır)dık!

Süleyman Ateş 45. Elbette onun sağ(elini veya kuvvet)ini alırdık.

Yaşar Nuri Öztürk 45 Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık.

Ali Bulaç 46- Sonra onun can damarını elbette keserdik.

Diyanet Vakfı 46. Sonra onun can damarını koparırdık (onu yaşatmazdık).

Edip Yüksel 46. Sonra, ondan vahyi keserdik.

Elmalılı Hamdi Yazır 46-Sonra da onun iliğini keser atardık.

Süleyman Ateş 46. Sonra onun can damarını keserdik.

Yaşar Nuri Öztürk 46 Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik.

Ali Bulaç 47- O zaman, sizden hiç kimse araya girerek bunu kendisinden engelleyip-uzaklaştıramazdı.

Diyanet Vakfı 47. Hiçbiriniz buna mâni de olamazdınız.

Edip Yüksel 47. Ve sizden kimse de buna engel olamazdı.

Elmalılı Hamdi Yazır 47-O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

Süleyman Ateş 47. Sizden hiç kimse buna engel olamazdı.

Yaşar Nuri Öztürk 47 Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

Ali Bulaç 48- Çünkü o (Kur'an, Allah'tan sakınan) muttakiler için bir öğüttür.

Diyanet Vakfı 48. Doğrusu o (Kur'an), takvâ sahipleri için bir öğüttür.

Edip Yüksel 48. Kuşkusuz bu, erdemliler için bir hatırlatmadır.

Elmalılı Hamdi Yazır 48-Ve o, hiç şüphesiz takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür.

Süleyman Ateş 48. O (Kur'an), korunanlar için bir öğüttür.

Yaşar Nuri Öztürk 48 Gerçek şu ki o, sakınanlar için tam bir uyarıcı ve düşündürücüdür.

Ali Bulaç 49- Elbette Biz, içinizde yalanlayanların bulunduğunu biliyoruz.

Diyanet Vakfı 49. İçinizde (onu) yalan sayanlar bulunduğunu şüphesiz bilmekteyiz.

Edip Yüksel 49. İçinizden yalanlayanlar olduğunu iyi biliyoruz.

Elmalılı Hamdi Yazır 49-Bununla beraber Biz biliyoruz ki, sizden inanmayanlar var.

Süleyman Ateş 49. Biz, içinizde yalanlayanlar bulunduğunu elbette biliyoruz.

Yaşar Nuri Öztürk 49 Ve biz, içinizden onu yalanlayanların bulunduğunu kesinlikle biliyoruz.

Ali Bulaç 50- Gerçekten o (Kur'an), kafirler için bir hasrettir.

Diyanet Vakfı 50. Muhakkak o, kâfirler için bir iç yarasıdır.

Edip Yüksel 50. O, inkarcılar için bir üzüntü kaynağıdır.

Elmalılı Hamdi Yazır 50-Ve kesinlikte o, kafirler için bir hasret (vahlanma) vesilesidir.

Süleyman Ateş 50. Doğrusu o, kafirler için hasrettir.

Yaşar Nuri Öztürk 50 Ve o, gerçeği örten nankörler/inkârcılar için tam bir hasrettir.

Ali Bulaç 51- Ve şüphesiz o, kesin bir gerçektir (Hakku'l-yakîn).

Diyanet Vakfı 51. Ve o, gerçekten kat'î bilginin ta kendisidir.

Edip Yüksel 51. O, kuşkusuz mutlak gerçektir.

Elmalılı Hamdi Yazır 51-O, hiç şüphesiz, gerçeğin ta kendisidir.

Süleyman Ateş 51. O, kesin gerçektir.

Yaşar Nuri Öztürk 51 Ve o, kesin bilginin tam gerçeğidir.

Sitelerde Paylaş
İki mesajdır Kuran'daki emir ve yasakları uygulayıp uygulamadıgımı sokuşturuyorsun.

Tüm bunlar Allah ve benim aramdadır ve seni hiç ilgilendirmez ama madem bu kadar merak ediyorsun şöyle söyleyeyim;

Evet elimden geldiğince uyuyorum.

Ve aynı yüce Allah'ın emrettiği gibi;

Kuran dışında başka bir söz kabul etmiyorum (7:185, 45:6)

Allah'ın ipine sıkıca tutunup tarikatlara, fırkalara ayrılanlara pas vermiyorum.(3:103)

Egomu tanrı edinmemek için çaba sarf ediyorum. (25:43)

Düşünüyorum, okuyorum, anlıyorum (25:44, 8:22, 10:42, 22:46,39:18)

Kuran'ın eksiksiz oldugunu ve Allah'ın vaadinden caymayacagını peşinen kabul ediyorum. Başka bir deyişle ayetleri gizli yoldan-bilinç altımda inkar etmiyorum. (6:38)

Helal olan şeylere, haram-Allah'ın emri diyerek anarşi yaratmıyorum.(24:31)

Sevgili peygamberime iftira atan hadislere prim vermiyor (evet hepsine toptan!); onun evrensel-ilahi ahlak üzerinde oldugundan şüphe duymuyorum. Ve ben sizi "ancak" vahiyle uyarıyorum diyen peygamberime güveniyorum.(10:15, 21:45) Ne niyele olursa olsun, isterse dünyanın en iyi niyeti olsun, kitaplarında peygamberimi iftiralara boğan hadislere de yer veren üç beş kişinin, onun vefatından 300 yıl sonra yazdıgı zırvalıklara tapınmıyorum.

ve tüm bunlar için şükrediyorum!

Sordugun şey namaz-hac vs. gibi konularsa bunlar Kuran'da zaten var olan ibadetler. Eski iletilerimi aratabilirsin arşivden.

Selam...

Not: "bana yazdığın iletilerin şimdiye kadar hiçbiri işe yaramadı.." demişsin, bu da senin problemin... Ama bir daha hiç kimse için dolaylı yoldan da olsa kafir vs. lafını duymayacagım senden. İstediğine inan, inancını istediğin gibi yaşa ama kimseye karışmak yok.

öncelikle cevabın için teşekkür eerim bu sefer daha nzik olmuş. kalbim kırıl madı en azından..

herşeyi kabul etmen güzel.. farkında olman güzel..

farzolan ibadetleri uygulamak başkalarına açıklamakta bir sakınca yoktur ama nafileleri kimseye söylememen gerekir.

bir de ya ben kime kafir dedim hala anlamış değilim.

ayeti kopyalayıp yapıştırdım yanii...

niye bu kadar yanlış anlaşıldım anlamadım.

vesselam

Sitelerde Paylaş
yazılan ifadeler arasında hiçbir anlam farlılığı göremedim

hepsi aynı kapıya çıkıyor

sevgiler

Sevgili ilayda:

İşte bende onu soruyorum,bu ayetten ne anlıyorsun?

Bunlar birbirine benziyormu demiyorum, bu ayetler bize neyi anlatıyor, sen bu ayetlerden ne anlıyorsun onu soruyorum

Selametle...

Sitelerde Paylaş
Din = Kur'an, Sünnet, Hadis, İcma ve Kıyastır..

Kur'anda varsa vardır; yoksa yoktur diyenler Allah'ı hiç tanımıyorlar yada Kur'anın maksad ve gayelerini bilmiyorlar yada İslam üzerinde oynanan bir tezgahın içine düşmüşler...

Müslümanları Hristiyanlaştırmanın ve islamın özünden koparmanın en etkili yoludur bu sadece Kur'an diye tutturmak.. bilerek yada bilmeyerek buna alet olanlar var.. Zamanlada dinde lakaytlaşıyorlar..

Bu büyük bir tuzak; Özellikle Türkiye üzerinde 70 yıldır bilinçli bir şekilde uygulanan bir politikanın ürünü..

Türkçe Ezan, Türkçe İbadet, Sadece Kur'an ile hükmetmek yada Allah lafzı celali yerine tanrı kullanmak.. Bunların hepsi aynı oyunun parçaları...

"Senin tanrıların; hadisleri, icmayı, kıyası , din adamlarının sözlerini, sinema veya daha birçok şeyi " dine ortak edebilir.

Ama Allah "yalnız Kuran" diyor. İslam dini bunu istiyor.

Yani biz senin dininden değil, Allah'ın dini olan İslam'dan bahsediyoruz.

Sizler hristiyanlıktan başörtüsünü, kadınları 2. sınıf görmeyi, tesbih çekmeyi, kutsal insanları,ruhlar alemini, yahudilikten ise recmi ve çocukları sünnet etmeyi aldınız(onlar da ruhçuluktan almışlardı).

İşte sizin bu yahudileşmiş ve hristiyanlaşmış karma ve uydurma dininizden bahsetmiyoruz.

İslam adlı dinden bahsediyoruz. Hristiyanlığa gömülmüş din anlayışınızdan sıyrılma yolunu gösteriyoruz sizlere.

Zaten bu sayede hristiyanlığın ve yahudiliğin etkisinden kurtulabileceksiniz ve dini yalnızca Allah'a özgüleyebileceksiniz. Gerçek islam'a yönelebileceksiniz.

İslam'ı hristiyanlaştıran, Yahudileştiren, Zerdüştleştiren ve Hindulaştıranlar sizlersiniz.

Biz ise İslam'a dönüşü savunuyor ve uyguluyoruz.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
öncelikle cevabın için teşekkür eerim bu sefer daha nzik olmuş. kalbim kırıl madı en azından..

herşeyi kabul etmen güzel.. farkında olman güzel..

farzolan ibadetleri uygulamak başkalarına açıklamakta bir sakınca yoktur ama nafileleri kimseye söylememen gerekir.

bir de ya ben kime kafir dedim hala anlamış değilim.

ayeti kopyalayıp yapıştırdım yanii...

niye bu kadar yanlış anlaşıldım anlamadım.

vesselam

“Sual: (Yalnız Kur’an, Kur’andaki din) diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?”

İlayyyda bu cümleyi kim yazdı?

Sen yazmadın mı? Ben halüsinasyon mu görüyorum?

Ben “Yalnızca Kuran” diyorum. Bu imzamda da açık açık yazıyor.

İlayda: “Yalnızca Kuran diyen kafirdir”

Epifun da yalnızca Kuran der.

O halde Epifun da kafirdir.

Neymiş? İlayyyda müslüman oldugunu söyleyen ve üstüne üstlük burada ateistlere tebliğe vakit ayıracak kadar dinini önemseyen insanlara kafir diyormuş.

Anlamıyor musun İlayyyda?

Bizim gösterdiğimiz ayetler sizinkileri kapsıyor. Ama sizinkiler bizimkileri kapsamıyor. Cımbızladığın ve mantık bütünlüğü içinde ele almadıgın ayetler yüzünden içinde tek bir çelişki bile bulunmayan Kitabın, çelişkiliymiş gibi gözükmesine katkıda bulunuyorsun!

Anlatıyoruz. Buna rağmen saçmalıklarınızda diretiyorsunuz. Kuran’a karşı diretiyorsunuz!!!!

Sen böbürlenerek “Bugüne dek yazdıkların hiç bir işe yaramıyor” desen de ben Allah rızası için son kez söylüyorum:

Allah diyor ki Kuran’dan başka söze inanmak yasaktır. (Araf 185, Casiye 6)

Allah diyor ki fırkalara, mezheplere ayrılmak yasaktır. (Ali İmran 103, 105)

Allah diyor ki Kitap’tan olmayan şeyleri kitapla birlikte yutturan bir grup var, kanmayın. (Ali İmran 78)

Allah diyor ki Kitap’ta eksik birşey yok. (Enam 38)

Allah diyor ki peygamber sizi sadece vahiyle uyarır, peygamber sadece vahye uyar, peygamber sadece onunla hüküm verir. (Enbiya 45, Yunus 15, Maide 49)

Allah diyor ki peygamber ahiret gününde benim toplumum Kuran’ı devre dışı tuttu diye sizinle ilgili şikayette bulunacak. (Furkan 30)

Allah diyor ki peygambere uyun. (senin yapıştırdığın ayetler)

Bak tüm bu yapıştırdığım ayetleri bütün olarak ele alınca açıkça diyor ki Peygamberin sünneti sadece ve sadece Kuran’ın içindedir. Çünkü peygamber vahiyden başka birşeye uymaz. Çünkü peygamber ancak onunla hükmeder. Bu durumda neymiş Kuran’a uymak peygambere uymak demekmiş zaten...

Kim ezberletti size “Yalnızca Kuran” diyenlerin sünneti-peygamberi hiçe saydıklarını? Nereden çıkartıyorsunuz böyle saçmalıkları... Tekrar ediyorum “Yalnızca Kuran” diyenler peygamberi, peygamberin sünnetini hiçe saymaz; sünnetin en doğrusunun yalnızca Kuran’da oldugunu ve peygambere uymak için Kuran’a uymak gerektiğini söyler. Çünkü peygamberin Allah’ın sözlerine en güzel şekilde itaat eden insan oldugunu düşünürler.

Sizlerin aksine peygamberlerini 9 yaşındaki kızla evlenmiş olma iftirasından korurlar...

Yine sizlerin aksine sokakta güzel bir kadın gördüğünde eve koşup Zeynep’le ilişkiye giren bir uçkur düşkünü olmayı o güzel insana layık görmezler.

Ve hepsinden de önemlisi sevgili peygamberlerini Allah’ın emrine itaat etmeyen, O’nun sözüne karşı gelen ve sadece vahiyle uyarmayan (Sevgili Berguzar yapıştırmış ayetleri sagolsun) bir sapık ilan edilmesine şiddetle karşı gelirler.

Farkında değil misin İlayyyda?

İsa peygambere ölümünden çok değil sadece 450 yıl sonra Tanrı'nın oglu-Tanrı deniyordu...

Bunu Kuran'dan öğreniyoruz.

Hadisler peygamberin ölümünden 300 yıl sonra yazıldı. Nasıl güvenebiliriz onları yazanlara...

Hele de Allah çok açık bir şekilde uyarırken ne diyeceğiz ahirette O'nun huzurunda?

Benim şeyhim böyle dedi mi diycez?

Annem öyle öğretmedi mi diycez?

Bizim caminin imamı dinin kaynagı "yalnız Kuran" değildir dedi mi diycez!!!???

Bu sözler işe yarayacak mı?

Uyan...!!!!

Hadi boz biraz ezberini, aç biraz gözlerini...

Hadi zor değil...

Gör artık gerçekleri...

Lütfen...

Sitelerde Paylaş

İlayda;

Yanlızca Kur'an diyenler elbette ki dinlerini bilip uygulayabilmek için hadise ihtiyaç duyuyorlar.

Yoksa ne inanç ne ibadet ne de ayetlerden bir şey anlayabilirler.

Bunu bildikleri halde yanlız Kur'an demekle beğenmedikleri hadisleri keyfi reddetme hakkına sahip olacaklar.

O yüzden sadece Kur'an diyebilmek daha esnek bir bel hareketidir. Sen de öyle yap...

Sitelerde Paylaş
İlayda;

Yanlızca Kur'an diyenler elbette ki dinlerini bilip uygulayabilmek için hadise ihtiyaç duyuyorlar.

Yoksa ne inanç ne ibadet ne de ayetlerden bir şey anlayabilirler.

Bunu bildikleri halde yanlız Kur'an demekle beğenmedikleri hadisleri keyfi reddetme hakkına sahip olacaklar.

O yüzden sadece Kur'an diyebilmek daha esnek bir bel hareketidir. Sen de öyle yap...

Hayır!

O senin hüsnü kuruntun.

Yalnızca Kuran diyenler hadise ihtiyaç falan duymuyorlar.

Kuran'da herşey -tüm ibadetler dahil- eksiksiz bir şekilde mevcut...

Sitelerde Paylaş
Yalnız Kur’an mı, yalnız sünnet mi?

Sual: (Yalnız Kur’an, Kur’andaki din) diyenlerin kâfir olduklarını kim bildiriyor?

CEVAP

Bizzat Allahü teâlâ bildiriyor. Kendisi ile birlikte Resulüne uyulmasını, iman edilmesini, isyan edilmemesini, isyan edenlerin kâfir olduklarını bildiriyor. İşte âyet-i kerime mealleri:

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20] (Sadece Allah’a değil, Resulüne de itaat şarttır.)

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80] (Resule uymak, Allah’a uymak demektir.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, bilsin ki, Allah’ın azabı çok şiddetlidir.) [Enfal 13] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(Allah ve Resulüne itaat eden Cennete, isyan eden Cehenneme gider.) [Nisa 13,14] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de buyuruluyor.)

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, apaçık bir sapıklıktadır.) [Ahzab 36] (Sadece Allah’a denmiyor, Resulüne de karşı gelen buyuruluyor.)

(İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]

(O Peygamber, güzel şeyleri helal, çirkin, pis şeyleri haram kılar.) [Araf 157] (Haram etme yetkisini Allahü teâlâ, Resulüne de vermiştir.)

(Kendilerine kitap verilenlerden, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram ettiği şeyi haram tanımayan ve hak dini [İslamiyet'i] din edinmeyen kimselerle; zelil bir halde kendi elleriyle [boyun eğerek] cizye verinceye kadar savaşın.) [Tevbe 29]

(Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygambere çağırıldıkları vakit: “İşittik, itaat ettik” demek, ancak müminlerin sözüdür.) [Nur 51] (Mümin olan, sadece Allah’a değil, Resulüne de uyar.)

(Allah’a ve Resulüne itaat edin! [uymayıp] yüz çeviren [kâfirdir] Allah da kâfirleri sevmez.) [A. İmran 32] (Demek ki sadece Allah’tan değil, Resulünden de yüz çeviren kâfirdir.)

(Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151] (Yalnız Allah’ın değil, Resulünün emrine uymayan da kâfirdir.)

(Allah ve Resulü, bir işte hüküm verince, artık inanmış kadın ve erkeğe, o işi kendi isteğine göre, tercih, seçme hakkı kalmaz.) [Ahzab 36] (Sadece Allah değil, Resulü de bir hüküm verince, kimsenin söz söylemeye hakkı kalmaz.)

(Allah’a ve ümmi nebi olan Resulüne iman edin!) [Araf 158] (Demek ki Resule de iman şart.)

(Allah’a ve Resulüne inanmayan [kâfir olur] kâfirler için de çılgın bir ateş hazırladık.) [Feth 13] (Resulüne inanmayan da kâfirdir. Resulullaha inanmak demek, Onun bildirdiklerinin tamamını kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir.)

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71] (Sadece Allah’a inanan değil, resulüne de inanan kurtulmuştur.)

Allahü teâlâ, Resulünü hep kendi ile beraber de bildirirken aşağıda ise sadece Resulünü bildiriyor:

(Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

(Ona [Resulüme] uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(Onun sözü vahiyden başka şey değildir.) [Necm 4]

(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7]

(Kimi, ona [Resulüme] iman etti, kimi de, ondan yüz çevirdi. Bunlara çılgın ateşli Cehennem yetti. Âyetlerimizi inkâr ederek kâfir olanları elbette ateşe atacağız.) [Nisa 55-56] (Resulünün hadislerinden yüz çeviren kâfirdir.)

(Hayır, Rabbine andolsun ki ihtilaflarda seni hakem edip verdiğin hükmü tereddütsüz kabullenmeyen iman etmiş olmaz.) [Nisa 65] (İmanlı, Resulullahın hükmüne razı olur.)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Kur’andan başka şeye uymayız diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Hadisi bırak, Kur’ana bak diyerek bana inanmayanlar çıkacak.) [Ebu Ya’la]

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [buhari]

Sual: Bazı kimseler, (Biz sadece Allah’a uyarız, Resulüne uymak zorunda değiliz) diyorlar. Bu doğru bir hareket midir?

CEVAP

Resulüne uymayan, Allahü teâlâya uymuş sayılmaz. Yalnız Kur’an diyenler, kesinlikle samimi değildir. Çünkü, Kur’anda sayısız âyet-i kerimede Resulüne uyulması emrediliyor:

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Al-i İmran 32]

(Resulüme uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]

(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

(Allah’a ve Resulüne karşı gelen, apaçık bir sapıklıktadır.) [Ahzab 36]

(Allah ile Resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150, 151]

Sahihayn diye meşhur ve din-i İslam’ın iki temel hadis kitabı olan Buhari ve Müslim’deki bir hadis-i şerif de şöyledir:

(Bana uyan, Allah'a uymuş, bana asi olan da, Allah'a asi olmuş olur.) [buhari, Müslim]

Görüldüğü gibi, yalnız Kur’an diyerek, Resule uymayanların, sahtekâr olduklarını, Allah ve Resulü bildirmektedir.

Sual: Bazıları kesinlikle hiçbir hadisi kabul etmiyor, (yalnız Kur’an) diyor. Binlerce âlimin tasdik ederek bugüne kadar gelen hadisleri kabul etmeyen kâfir olmaz mı?

CEVAP

Onların Kur’ana inanıyorum demeleri yalandır. Çünkü Kur’an-ı kerimi de toplayan eshab-ı kiramdır, hadis-i şerifleri de bildirenler eshab-ı kiramdır. Birine inanıp öteki inkâr edilmez. Resulullah efendimiz, böyle kimselerin çıkacağını mucize olarak 14 asır önce bildirmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir:

(Bazı kibirli kişiler çıkacak, “Allah Kur’anda bildirilenden başka bir şeyi haram kılmadı” diyecek. Yemin ederim ki, benim de emrettiğim, yasakladığım, koyduğum hükümler vardır. Bunların sayısı Kur’andaki hükümlerden daha çoktur.) [Ebu Davud]

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

(Hadisi bırak, Kur’ana bak diyerek bana inanmayanlar çıkacak.) [Ebu Ya’la]

(Yalnız Kur’andaki helal ve haramı kabul ederim diyenler çıkar. İyi bilin, Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir.) [Tirmizi, Darimi]

(Cebrail aleyhisselam, Kur'an gibi, açıklaması olan sünneti de getirdi.) [Darimi]

(Bana Kur’anın misli kadar daha hüküm verildi.) [İ. Ahmed]

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [buhari]

(Bize yalnız Kur’andan söyle) diyen birine, İmran bin Husayn hazretleri, (Ey ahmak! Mesela Kur’anda, namazların kaç rekat olduğunu bulabilir misin?) dedi. Hazret-i Ömer, farzların seferde kaç rekat kılınacağını Kur’anda bulamadık diyenlere, (Allahü teâlâ, bize, Resulullah efendimizi gönderdi. Kur’anda bulamadığımızı, Ondan gördüğümüz gibi yaparız. O, seferde, 4 rekatlı farzları iki kılardı) buyurdu. (Mizan-ül-kübra)

Hz Muhamedin yazdigi Kuranda:Kendisini Allahtan daha yüksek göstermesi ve bana Itat etmeyen Allaha itat etmis ollamaz demesinden daha normal ne vardir sizce.?

Allaha(Tanrilara)Inanan kim olursa olsun Peygamberi vs.Tanridan daha üstte görürüse Kafirdir.Allaha sit kosmustur.

Ben Allah olsam!:Peygambere sen kimsin lan,niktir git cehennemin dibine derdim.Senin gibi istersem Milyarlarcasini yaratirim lan,ölümlü,cürüyecek,kokusacak,moklu,sidikli Insan derdim.

Saygilar

Saygilar.

Sitelerde Paylaş
Hayır!

O senin hüsnü kuruntun.

Epifun kuranda her ibadet var ama nasıl yapılacakları mevcut değil.

Mesela bana kurana göre nasıl oruç tutulur bir anlatırmısın?

Neler orucu bozar. Sigara içmek, sakız çiğnemek vs vs gibi şeyler orucu bozarmı?

Bunları mesela sigaranın orucu bozduğunu bana kuran ayetleri ile ispatlarmısın?

Sen oruç tuttuğun zaman sigara içiyormusun? (şimdi ben sigara içmiyorum dermiş Bu müslümanlar kıvırma payı buldularmı af etmezler hemen kıvırırlar.)

Sitelerde Paylaş
Hayır!

O senin hüsnü kuruntun.

namaz kılmayı, oruç tutmayı kuranı okuyarak mı öğrendin yoksa çevrende ibadet edenlerden öğrenerek mi?

müslüman bir toplumda doğdun, bütün ibadetler bizzat sana bu toplum tarafından gösterildi, öğretildi. eğer böyle olmasa idi sadece kurandan nasıl ibadet edileceğine bakarak hiçbir şekilde doğru ibadet edemezdin!

hacca gidenlere bile diyanet bir sürü kurs, fetva veriyor, uygulamalı olarak anlatıyor şöyle yapacaksınız böyle edeceksiniz diye, madem kuranda herşey yazıyor o halde niye anlatıyorlar? herkes okusun kurandan anlasın ne olacağını?

ayrıca islam dinine inanan onlarca tarikat, mezhep vs. var. bunlar nereden doğdu? boş yere mi doğdu sanıyorsun? herkes kuranı okuyup ortak bir paydada buluşabilse idi bu tip şeyler olmazdı.

aynı dine inanan insanların hiçbiri aynı değerler üzerinde buluşamıyor. onlarca yıldır neyin islamda olduğu neyin olmadığı, tartışılıp duruluyor. madem kuran bu kadar açıkça anlatıyor herşeyi bunca insan neyi ve ne için tartışıyor?

müslüman ülkelere bakarsan eğer her birininde islamın bambaşka uygulandığını gözlerinle görürsün. birinde islami kurallara göre kadınlar recm edilir, birinde kadın araba kullanamaz, nedense en gelişmiş ülke bunların içinde türkiyedir! çünkü türkiye islami kurallara göre değil demokratik anayasal düzene göre yönetilir.

Aynı kitaba iman eden onlarca toplum sence neden bu kadar farklı şekilde islamı yaşıyor? onlara göre sen ve senin gibiler kafir, sana göre onlar islamı yanlış uyguluyor..

Maalesef sen ve senin gibi arkadaşlar şu dönemde bolca mevcut. ben de kendimden biliyordum, seninle aynı yollardan yürüdüm. ilkönce aklımın almadığı ilkelliklerden dolayı hadisleri inkar ettim, kuranı mükkemmel ve yeterli görme çabası içine girdim, ancak en sonunda kuranın da o ilkelliğin bir parçası olduğunu anladım.. umarım sen de anlarsın.

Sitelerde Paylaş

ortada o kadar büyük bir paradoks var ki bunu nasıl idrak edemezsiniz anlamıyorum.

sıraylar başlayalım. A, B, C, D, ,......... sonsuz a kadar giden sayıda müslüman olsun.

Kuranda geçen bir X ilkesi için bunlar

A: X ilkesi böyle uygulanmalı

B:Hayır X ilkesi öyle uygulanamaz kuran böyle diyor

C: hayır sünnete göre X ilkesi bu şekilde olmalı

D: X ilkesini en iyi anlayan benim şeyhimdir. onun dışında kimse bilemez.

E: X ilkesini sadece kuran okuyarak anlaşılır. X şu demektir.

F: X ilkesi sadece kuran okuyarak anlaşılır ama X şu demek değil bu demektir...

..

....

......

şeklinde gider...

Bu her zaman böyle olmuştur. Neden?

çünkü her insanın algısı farklıdır. Her insanın eğitimi, dünyaya bakışı, kültürü farklıdır. her insanın algılama yeteneği, düşünme yeteneği farklıdır. her toplumun değer yargıları farklıdır. her toplumun doğru ve yanlış değerleri farklıdır.

size göre doğru olan bir kavrama dünyadaki bir çok toplum yanlış diyebilir.

sizin ahlaksızlık dediğiniz bir kavrama başka bir insan ahlaksızlık demiyebilir, ve buna islamın karşı çıkmadığını savunabilir..

YANİ, bir dini kurallar asla mutlak değildir, ve asla mutlak olmayacaklar. her zaman değişmeye ve çağın getirdiklerini içlerine almaya mahkum kalacaklar.

Bu kuralların hiçbiri, ilahi bir güç tarafından oluşturulmamıştır. insanların ürettikleri değer yargılarından, hukuk kurallarından, toplumsal işleyişten ibarettir.

Eğer ilahi bir güç varsa o güç asla bu kadar basit ve adil olmayan bir düzen oluşturamaz. bu kadar ilkel ve düşüncesizce davranamaz.

ilahi bir güç varsa eğer, asla insanların kendini bulması için ''DOGMALARI'' yol gösterici olarak sunamaz!!

Sitelerde Paylaş
namaz kılmayı, oruç tutmayı kuranı okuyarak mı öğrendin yoksa çevrende ibadet edenlerden öğrenerek mi?

müslüman bir toplumda doğdun, bütün ibadetler bizzat sana bu toplum tarafından gösterildi, öğretildi. eğer böyle olmasa idi sadece kurandan nasıl ibadet edileceğine bakarak hiçbir şekilde doğru ibadet edemezdin!

hacca gidenlere bile diyanet bir sürü kurs, fetva veriyor, uygulamalı olarak anlatıyor şöyle yapacaksınız böyle edeceksiniz diye, madem kuranda herşey yazıyor o halde niye anlatıyorlar? herkes okusun kurandan anlasın ne olacağını?

ayrıca islam dinine inanan onlarca tarikat, mezhep vs. var. bunlar nereden doğdu? boş yere mi doğdu sanıyorsun? herkes kuranı okuyup ortak bir paydada buluşabilse idi bu tip şeyler olmazdı.

aynı dine inanan insanların hiçbiri aynı değerler üzerinde buluşamıyor. onlarca yıldır neyin islamda olduğu neyin olmadığı, tartışılıp duruluyor. madem kuran bu kadar açıkça anlatıyor herşeyi bunca insan neyi ve ne için tartışıyor?

müslüman ülkelere bakarsan eğer her birininde islamın bambaşka uygulandığını gözlerinle görürsün. birinde islami kurallara göre kadınlar recm edilir, birinde kadın araba kullanamaz, nedense en gelişmiş ülke bunların içinde türkiyedir! çünkü türkiye islami kurallara göre değil demokratik anayasal düzene göre yönetilir.

Aynı kitaba iman eden onlarca toplum sence neden bu kadar farklı şekilde islamı yaşıyor? onlara göre sen ve senin gibiler kafir, sana göre onlar islamı yanlış uyguluyor..

Maalesef sen ve senin gibi arkadaşlar şu dönemde bolca mevcut. ben de kendimden biliyordum, seninle aynı yollardan yürüdüm. ilkönce aklımın almadığı ilkelliklerden dolayı hadisleri inkar ettim, kuranı mükkemmel ve yeterli görme çabası içine girdim, ancak en sonunda kuranın da o ilkelliğin bir parçası olduğunu anladım.. umarım sen de anlarsın.

Nüfus cüzdanında müslüman yazan ama müslümanlıkla alakası olmayan bir ailede doğdum. Senelerce deisttim. Babam agnostik. Bunları forumda DEFALARCA DİLE GETİRDİM. Bana toplum tarafından da ailem tarafından da gösterilen birşey yok. Hadis-mezhep dinini de objektif araştırmalarım doğrultusunda biliyorum; hiçbir zaman hadis dinine inanmadım. Belki o yollardan geçseydim; şu an müslüman olmazdım.

Senkronize namaz gösterisi sergilemiyoruz.

Allah’a yöneliyor, O’na şükrediyoruz. O’na olan teslimiyetimizi beden diliyle de gösteriyoruz. O’nun üzerinde hiçbir otorite kabul etmediğimizi sözlerimizle tekrarlıyoruz. O'ndan başka hiçbir şeye hiç kimseye kul-köle olmayacagımıza söz veriyoruz. Özgürleşiyoruz...

Kuran’da salat-namaz nasıl kılınır açık ve net.

Daha önce bununla ilgili başlıklar açıp da tartıştık, anlattık.

Kıyam-rükü-secde...

Sabah, akşam ve ikisinin ortasında... Toplantı gunu (Cuma) toplu halde...

İstediğin kadar, içinden nasıl geliyorsa öyle...

Ayaklar arası 4 cm, sağ el solun üzerinde olacak, gözün kapalı olmayacak böyle şeytani şeylere takılacak kadar enayi değilim.

Kuran put kırıcı bir kitap...

Anlamak için ön kabullerden kurtulmak gerek!

Bizler o güne dek dogru kabul ettiklerimize Kuran'dan destek aramayacagız!

Ve böyle yaparak ayetlerin anlamını kafamıza göre eğip bükmeyeceğiz.

Aksine kafamızdakileri Kuran'a göre şekillendireceğiz.

Ön yargılarımızdan, ön kabullerimizden, ailenin-toplumun doğrularından kurtulup ilahi yargıları, doğruları, kuralları benimseyecegiz. İman etmek bu demek...

Sitelerde Paylaş
ortada o kadar büyük bir paradoks var ki bunu nasıl idrak edemezsiniz anlamıyorum.

sıraylar başlayalım. A, B, C, D, ,......... sonsuz a kadar giden sayıda müslüman olsun.

Kuranda geçen bir X ilkesi için bunlar

A: X ilkesi böyle uygulanmalı

B:Hayır X ilkesi öyle uygulanamaz kuran böyle diyor

C: hayır sünnete göre X ilkesi bu şekilde olmalı

D: X ilkesini en iyi anlayan benim şeyhimdir. onun dışında kimse bilemez.

E: X ilkesini sadece kuran okuyarak anlaşılır. X şu demektir.

F: X ilkesi sadece kuran okuyarak anlaşılır ama X şu demek değil bu demektir...

..

....

......

şeklinde gider...

Bu her zaman böyle olmuştur. Neden?

çünkü her insanın algısı farklıdır. Her insanın eğitimi, dünyaya bakışı, kültürü farklıdır. her insanın algılama yeteneği, düşünme yeteneği farklıdır. her toplumun değer yargıları farklıdır. her toplumun doğru ve yanlış değerleri farklıdır.

size göre doğru olan bir kavrama dünyadaki bir çok toplum yanlış diyebilir.

sizin ahlaksızlık dediğiniz bir kavrama başka bir insan ahlaksızlık demiyebilir, ve buna islamın karşı çıkmadığını savunabilir..

YANİ, bir dini kurallar asla mutlak değildir, ve asla mutlak olmayacaklar. her zaman değişmeye ve çağın getirdiklerini içlerine almaya mahkum kalacaklar.

Bu kuralların hiçbiri, ilahi bir güç tarafından oluşturulmamıştır. insanların ürettikleri değer yargılarından, hukuk kurallarından, toplumsal işleyişten ibarettir.

Eğer ilahi bir güç varsa o güç asla bu kadar basit ve adil olmayan bir düzen oluşturamaz. bu kadar ilkel ve düşüncesizce davranamaz.

ilahi bir güç varsa eğer, asla insanların kendini bulması için ''DOGMALARI'' yol gösterici olarak sunamaz!!

Evet çoğunlukla katılıyorum.

Ama ortada tek bir din olsaydı, herkes ayetlerde Allah'ın istediği gibi Kuran'a sımsıkı sarılsaydı aşağıdaki ayet yalan olacaktı:

Araf 16 Dedi: "Beni azdırmana yemin ederim ki, onları saptırmak için senin dosdoğru yolun üzerine kurulacağım."

Olanlar bitenler yaratılış kıssasını, İblis'in vaatlerini destekliyor.

Siz her ne kadar onu peri masalı (!) olarak görseniz de, orada yazan herşey bir bir oluyor...

Uykuya devam...

Sitelerde Paylaş
Nüfus cüzdanında müslüman yazan ama müslümanlıkla alakası olmayan bir ailede doğdum. Senelerce deisttim. Babam agnostik. Bunları forumda DEFALARCA DİLE GETİRDİM. Bana toplum tarafından da ailem tarafından da gösterilen birşey yok. Hadis-mezhep dinini de objektif araştırmalarım doğrultusunda biliyorum; hiçbir zaman hadis dinine inanmadım. Belki o yollardan geçseydim; şu an müslüman olmazdım.

Senkronize namaz gösterisi sergilemiyoruz.

Allah’a yöneliyor, O’na şükrediyoruz. O’na olan teslimiyetimizi beden diliyle de gösteriyoruz. O’nun üzerinde hiçbir otorite kabul etmediğimizi sözlerimizle tekrarlıyoruz. O'ndan başka hiçbir şeye hiç kimseye kul-köle olmayacagımıza söz veriyoruz. Özgürleşiyoruz...

Kuran’da salat-namaz nasıl kılınır açık ve net.

Kıyam-rükü-secde...

Ayaklar arası 4 cm, sağ el solun üzerinde olacak, gözün kapalı olmayacak böyle şeytani şeylere takılacak kadar enayi değilim.

Anlamak için ön kabullerden kurtulmak gerek!

Bizler o güne dek dogru kabul ettiklerimize Kuran'dan destek aramayacagız!

Ve böyle yaparak ayetlerin anlamını kafamıza göre eğip bükmeyeceğiz.

Aksine kafamızdakileri Kuran'a göre şekillendireceğiz.

Ön yargılarımızdan, ön kabullerimizden, ailenin-toplumun doğrularından kurtulup ilahi yargıları, doğruları, kuralları benimseyecegiz. İman etmek bu demek...

Değerli Epifun kardeşim

sizi çok iyi anlıyorum. her ne yolundan geçtiyseniz geçin, bugun gelmiş olduğunuz noktada ben de bulundum. aynı şekilde ben de düşündüm güzel kardeşim.

bakın çok güzel şeyler söylüyorsunuz, anlatıyorsunuz. Tamamen insanın içinden geldiği gibi, anladığı gibi ibadet etmesini, ve önemli olanın niyet olduğunu söylüyorsunuz. Bunlara ben ÇİRKİN görüşler demiyorum.

Ancak anlatmaya çalıştığım nokta şu ki, bunlar sizin değer yargınızın üretmiş olduğu doğrulardır. bu doğruları çıkaran sadece ve sadece sizin değer yargınız. oysa bütün bunları düşündüğünüz için sizi kafir olarak suçlayacak müslümanlar bile var bunu bilin! bu fikirleri ben idda ettiğim için beni zamanında bütün islami forumlardan kovmuşlardı güzel kardeşim!

o halde aynı kitaba iman eden insanların ortak bir paydada buluşması sizce nasıl mümkün olabilir? ASLA olamaz. böyle bir şeyin mümkün olması imkansız olduğu gibi tarih boyunca da hiç olmamıştır.

siz istediğiniz kadar yanlızca kuran deyin, yanlızca kuran okuyarak aynı şeyleri anlayacak insanlar asla olmamıştır. Tarih bunun en büyük kanıtıdır.

Diğer yandan

Kıyam-rükü-secde...

dedikten sonra

demek inan bana aklın iflas etmesinin bir sonucu. Putlara tapanlar ne yapıyordu sevgili epifun? onlar da putlarına kıyam-rükü ve secde ederek tapınıyorlardı.

islamın istediği şey o puta değil bu puta secde edin demek. ve sen kalkıp islamın put kırıcı olduğunu söylüyorsun.

Put kırıcı olan bir din en azından demeli ki, kardeşim siz böyle tuhaf şeylere karşı eğilip bükülüyorsunuz, ancak bunu yapmanızın hiçbir yararı yoktur. ibadet istiyorsanız eğilip bükülmeye harcayacağınız zamanı çalışmaya harcayın!

bunu din desin biz de diyelim ki tamam! bu din putları kırıyor!

ama dinin senden hala şekilsel hareketlerle tapınmanı istiyor epifun! bu şekilsel hareketlerle tapınmak neden istenir epifun?

Sen büyük bir yaratıcı olsan insanlardan senin için eğilip kalkmasını istermiydin? bunu neden isterdin? hangi egonu bastırmak için isterdin? ego demişken bak sen bir insansın epifun. ve bu dinlerin ürettiği yaratıcılar da tamamen bir insan karakterinden öte değil.

Dinler defalarca dedim, eğer varsa, gerçekten yaratıcı olarak tanımlayabileceğimiz bir gücü bile yozlaştırmaktalar.

lütfen daha açık fikirli ol. daha geniş düşün. bütün bunlar dinler, inançlar tamamen kültürel oluşumlardır, adetlerdir, geleneklerdir, şekilsel ibadetler tamamen insanların kendi ürünüdür.

senin ailen nüfüs kağıdı müslümanı olsa bile müslüman bir toplumda doğman sana o kültürü ve ibadetleri aşılamaktadır. hiç islam bilmeyen bir toplumda doğsaydın bugün emin ol, şuanki inancına göre cehennemlik olacaktın ve küfürler yiyor olacaktın.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların işi zor!

Ben agnostik düşündüğüm ve Muhammedî olmadığım için bu konuda objektif olabiliyor ve doğruyu-yanlışı büyük ölçüde ayırdedebiliyorum. Şöyle ki;

Kur'an'da her konu en ince ayrıntısına kadar anlatılmamıştır.

Çünkü döneminde yaşanan olaylarla ilgili ayetler ağırlıktadır. O dönemi yaşayanlar, o olayları bildikleri için ayetleri anlayabilmişlerdir. Olay Kur'an'da anlatılmamış ama olay hakkında hükümler, tavsiyelerde bulunulmuştur. Şimdi olayın ne olduğunu bilemezsek, ayetleri anlayamayız. Olayı bize aktaran ise hadislerdir. Aynı olay birkaç hadiste birden geçebilir. Benzerliklerden ve Kur'an'a uygunluktan doğrusunu anlayabilme olanağı vardır.

Dinle ilgili hükümler sadece Kur'an'da geçebilir. Herhangi bir hadis, Kur'an'da olmayan bir emri, bir hükmü bildiriyorsa bilin ki uydurmadır. Örneğin "Kim 7200 defa "Kuddüs" diye zikrederse cennetliktir" gibi hadisler doğru değildir.

Hadisler, sadece Kur'an'da geçen ama detayı verilmemiş olayları ve ayet açıklamalarını verebilir. Herhangi bir ayetin nüzul sebebini açıklayabilir. Bir de o dönemde peygamberin ve ashabın günlük yaşamları ile ilgili bilgi aktarabilir.

Hadis, Allah'tan olmaz. Peygamberden olur, halifelerden olur, ehlibeytten yani peygamberin ev halkından olabilir. Örneğin "Yaratmasaydım seni yaratmazdım kainatı" diye bir hadis olamaz. Doğru olsa, Kur'an'da yer alırdı zaten.

Kabir azabı vs. konular da uydurmadır. Yine Kur'an'da olması gerekirdi.

Hadislerin birçoğu uydurmadır ama birçoğu da doğrudur. Fakat müslümanların en büyük hatası her hadis denen sözü alıp hadis-i şerif diye inanmasıdır. Bunda mezheplerin ileri gelenlerinin, İslam alimlerinin, İlahiyatçıların hatası büyüktür.

"Yalnız Kur'an" diyenler yanlış yapıyor ama çaresizlikten. Çünkü bu hadislerle ve bunca mezhep ve cemaatle bu saatten sonra başa çıkabilmek mümkün değildir. Çare "Yalnız Kur'an" da aranmıştır ama o da sonuçta bir mezhepten farksızdır. Bir mezhep olmaktan öte gidemez.

İslam sadece Kur'an'la yürümez. Striptiz yapar gibi Sünneti, hadisleri, siyeri attığınızda yarı çıplak kalırsınız. İnsanlar izahat ister, hikaye-efsane dinlemek ister, detaylara düşkündür, akla hayale gelmedik sorularla, meraklarla gelirler. Zaten hadislerin çıkış sebebi de budur. Arz-talep meselesi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...