Jump to content

yanlız kur an mı , yanlız sünnet mi

Recommended Posts

• İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mucize iddialarının komedi olduğunu düşünüyorum....Ben mucize görmüyorum..Siz mucize algılamak istediğiniz için mucize olduğuna inanıyor ve inandırılmışsınız..

Bu sizin probleminiz.

Sorduğunuz sorular bu forumda defalarca tartışıldı. Arşivden aratarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bunları mucizeden ziyade delil olarak adlandırmayı tercih ediyorum. "Ayet" de "delil" demek zaten.

Sevgili Emre'nin de belirttiği gibi Allah da delilerin peşinden gitmemizi, zanna uymamamızı istiyor.

Sitelerde Paylaş

epifun bey/hanım ikinci yazınızı yazıyorsunuz..Ve ikisinde de karşınızda hizmetciniz var gibi yazıyorsunuz..

Çürük bir ağaca yaslanmış mucize şakşakcılığımı yapıyorsunuz?

Asıl sizin böyle şeyleri savunmanız daha büyük mucize..

Esenlik...

Sitelerde Paylaş

sokrates;

Sanırım asıl sorunuz şu;Kuran ve hadis tabir edilen sözler günümüze aynı yollar ile ulaşmıştır.Peki neden peygamber sözlerine yalan/hata/yanlış karışıyorda, Allah sözü kabul edilen ayetlere bir karışma olmuyor?

İşin doğrusu, karışma olmadığına dair size getiriceğim delil Kurandan, dolayısı ile subjektif olur.Kuran ın değişmediğine inananlardan bu inanca dair ispat isterseniz, eğer inanmıyorsanız verilecek her yanıt sizin için yeterli hatta yanıt bile olmayacaktır.Bunu dinin tamamına ve Allah ın varlığı konularınada yayabiliriz.Teist birinin kendi mantık ve duyguları ile inşa ettiği inancı, ateist birine ispat edebilmesi mümkün değildir.Zira inanca dair ispat mümkün olsa, inanç kavramından bahsedilemez.İspatlanmış bir bilgiye inanmak ya da inanmamak diye bir şey olamaz.Ancak bahse konuyu ispatlanmış bir bilgiyi kullanıp kullanmama tercihi olabilir.

Diğer yandan eğer Kuran a bir karışma olmadığı kesin ispatlansa, bu seferde Peygamber tarafından yazdırılan sözlerin Allah sözü olduğuna dair kanıt istenecek.Aslında bu şu demektir; Allah benimle de konuşsun.Veya şöylede diyebilirim, Kuranda ki İlah ve Peygamber, eğer gerçek ise kendini ispat edebilmeli.Farkında olmadan İlahın, Peygamberin ve Kitabın nasıl olması gerektiği tarifide yapılır aslında.İspatlanabilir bir İlah,Peygamber ve Kitap.Bunun olabilmesi şu an benim bildiğim İslami temellere göre mümkün değil.Bu saate fazla uzatmamak adına şimdilik bu kadar..

Sitelerde Paylaş
Sanırım asıl sorunuz şu;Kuran ve hadis tabir edilen sözler günümüze aynı yollar ile ulaşmıştır.Peki neden peygamber sözlerine yalan/hata/yanlış karışıyorda, Allah sözü kabul edilen ayetlere bir karışma olmuyor?

Bu karışmanın olmadığı konusu sürünceme ve mesnetsiz fenomen ütopya hatta uçuk bir iddia ve dayatma..19 cular dahi 2 ayet ekleme diyor 19'larına uydurmak için..Siz dünyadaki tüm Kuran yazmalarınında aynı olduğuna inanıyor ve sanıyorsunuz sanırım...

İspatlayamayacağınız şeyler olup bunları ispatlayacak olsak bile inanmayanların tepkisi yine aynısı olurdu deyişiniz ispatlayamayacak oluşunuzun çaresizliğidir değerli Matrix...İnanıyorsunuz bizde İnanmıyoruz..İnanmanın ispatla filan alakası yoktur...

Esenlikler...

Sitelerde Paylaş
Bu karışmanın olmadığı konusu sürünceme ve mesnetsiz fenomen ütopya hatta uçuk bir iddia ve dayatma..19 cular dahi 2 ayet ekleme diyor 19'larına uydurmak için..Siz dünyadaki tüm Kuran yazmalarınında aynı olduğuna inanıyor ve sanıyorsunuz sanırım...

İspatlayamayacağınız şeyler olup bunları ispatlayacak olsak bile inanmayanların tepkisi yine aynısı olurdu deyişiniz ispatlayamayacak oluşunuzun çaresizliğidir değerli Matrix...İnanıyorsunuz bizde İnanmıyoruz..İnanmanın ispatla filan alakası yoktur...

Esenlikler...

Hayır, "objektif delillere "dayanıyor dedik ve sana sunduk.

Sense inancının sarsılacağından korktuğundan, delillere bakmaya cesaret dahi edemedin.

Tekrarlayalım:

Yüce Allah sadece delillerin ve gerçeğin peşinden gitmemizi istiyor.

Bu yüzden hurafelerin peşinden gidenler ahirette cehennemle müjdeleniyor.

Kuran'ın delillerinin ne olduğunu da verdik. Samimi olan linkleri inceler.

Tamamiyle somut ispatlara bakmaya cesaret ettiğinde zaten tablo netleşecek.

Tabii örneğin bir hristiyan misyoner gibi robot değilsen.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

41/9 De ki: "Siz, yerküreyi iki günde yaratana gerçekten nankörlük edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? Alemlerin Rabbi'dir O!"

Bu mudur bilimsel ispat?

Yerküre 2 günde mi yaratıldı?

Objektif olamayan senin kör inancın ve hayal ürünü inanç aleminiz olmasın?

tarihinde sokrates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tüm dünyadaki Kuran yazmalarının aynı olduğuna inanmıyorum.Mana itibarı ile aynıdır diyorum.Aslında orjinali noktalamasız olan Kureyş lehçesinde yazılmış Kuran ın 10. yüzyılda noktaladığını da biliyorum.İspatlanamayacak olmanın bir çaresizlik değil bir gerek olduğunu düşünüyorum.İspatlanabilenin inanç olamayacağını, inançsızlığında ispatlanamayanın karşısında, ispatlanamayanın ispatlanamayacağını söyleyerek kendini sahte bir ispatlanmışlık içinde varsaydığını, inançsızlığın bu noktada kendi sahte zaferine aynı çaresiz adlettiğiniz inanırlar gibi inandığını görebiliyorum..

tarihinde Matrix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güzel, bir nebzede olsa beşeri müdahelenin varlığını kabul ediyor oluşunuz...

Bu sizin bazı mucizeci ve hayal aleminde gezenler karşısında daha objektif ve medeni olduğunuzu gösteriyor..

Muhammed'in Kuran dışında hiçbir yorum ve uygulama yapmadığını düşünmek hayalperestlik olur.Hadislerde bu çerçevede yazılmış yazılagelmiştir..

Bir zafer çığlığı atmıyorum..Bu keşmekeşin sorumlusu sizler değilsiniz..Sizin inandırılmışlığınız aşılabilir bazı gerçekler karşısında..

Dinler bir çözüm olsaydı çözüm olurlardı..Dinler çözümleri mistik bir güce veya güçlere havale etmenin çaresizliğiyle boğuşmakta..

Siz yalnız Kuran diyerek hadisleri reddedince İslam'ın ortak bir çatıya geleceğinizi sanıyorsunuz(mana olarak aynı olduğunu sanmaktasınız)..Oysa bir şablondan çıkmış insanlar hayal eden dinler her zaman çökmeye mahkum olacaktır..Bu yalnız Kuran olsa da böyle yalnız mükemmelizm olsada böyledir..

Esenlikler..

Sitelerde Paylaş

Sokrates;

Beşeri müdehale ile kastınız yorum ise elbette vardır.Yok eğer Kuran değişmiştir diyorsanız -ki öyle diyorsunuz- bu inancınız değişmediğine inananlarınkinden inanç olması hasebiyle pekte farklı değildir.Peygamberin din hususunda şahsi yorum ve uygulama yapması Kuran a göre mümkün değildir.Böyle olduğunu düşünmek kafanızdaki ilahı Kuran ın İlah ına karşı galip getirmek amacıyla ürettiğiniz bir vehimdem öteye geçemez.

Biz ya da ben hadisleri değil, sözleri red ediyoruz veya ediyorum.Dinlerin çözüm olamayacağını düşünüp problemleri mistik güce havale etmeyip, realitik miztizmi kendine tranfer edip, mutlak gücün kendinde olduğunu söyleyenlere de şahit zaman.Dinsizlikte çözüm değil.Dinsizlik, her ne kadar kabul edilmese de ete kemiğe bürünmüş, tinsel bilimle donatılmış kendi sahte ilahlarını üretiyor.Problem sizin veya inanır olduğunu iddia bazılarının gerçek ve sahte ilahı ayırt edememesinde.bıçakla işlenen bir cinayete şahitlik ediyor, beşeri kaygılarından dolayı inanmakla suçladıklarınızdan dolayı, aynı insani korkulardan katili değilde bıçağı hapsediyorsunuz.sahte ve gerçek İlah ayrıştırılabilir, katil ve masum gösterilirse sanal inançsızlığınızdan arındırılabilirsiniz gibi geliyor.Fakat bu şimdilik çok zor.

Zor çünkü olmadığını düşündüğünüz, olduğuna inanmadığınız sahte ilahınız, meryem aklınıza sahte isalar doğurtturuyor.Gerçek dışında doğan her isaya mesih diye sarılıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
41/9 De ki: "Siz, yerküreyi iki günde yaratana gerçekten nankörlük edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz? Alemlerin Rabbi'dir O!"

Bu mudur bilimsel ispat?

Yerküre 2 günde mi yaratıldı?

Objektif olamayan senin kör inancın ve hayal ürünü inanç aleminiz olmasın?

Orada 2 devirden bahsedildiğini sen de biliyorsun, ama misyonerlik maaşını haketmek için böyle taklalar atıp duruyorsun :)

Aslında verdiğim linkleri de defalarca okuduğundan eminim, ama dediğim gibi gizli görevini yerine getirebilmek için böyle gerçeklerden kaçan bir akılsızı oynamak zorundasın.

Gördüğün üzere Kuran tamamiyle objektif ve kesin delillere dayalı sevgili Sokrates.

Yani sizin değiştirilmiş İncil gibi boş bir inanç değil.

Gerçek bir bilgi içeriyor Kuran.

Hadi şimdi komedi rolüne devam :)

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
.İspatlanabilenin inanç olamayacağını,

Hayır yanılıyorsun sevgili matrix;

Tam tersine, asıl ispatlanan şey "kesin bir inanç" içerir.

Sen "zan ile inancı" birbirine karıştırıyorsun.

hayır;

Bilgi=inanç

Zan= hüsnü kuruntu.

Kuran bizden inancı, yani "ispata dayalı bilgiyi" istiyor.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Hangi deliller?Kuran'ın korunduğunu ispatlıyor?Hadisler nasıl yazıldıysa toplandıysa Kuran'da benzer kişilerin kaynağıyla toplandı...

hadisler farklı kişilerce hadisçilere iletilmiştir.hadislerin tümünün yazıldığı bir kaynak yok.farklı kişilerce iletildi.kuran ise belli kişiler tarafından toplanmıştır.

Sitelerde Paylaş
Orada 2 devirden bahsedildiğini sen de biliyorsun, ama misyonerlik maaşını haketmek için böyle taklalar atıp duruyorsun

Yevm devir mi demek?Yevm devirse Kuran'daki bir çok yazım ve ifade çökecek o zaman.Zekeriya ve meryam 3 devir sustu o zaman..Kuran'da evre zaman çağ kelimeleri var benim bildiğim kadarıyla yevmin devir olduğunu sanmıyorum,inandığınız şeyi doğrulamak adına takla atıyorsunuz binbir türlü..Araplar yevmi devir için kullanmış olabilir mi?Yoksa 6 gün iş 7. gün dinlenme düşüncesi olan tevrattan bir aşırmamı...

Zor çünkü olmadığını düşündüğünüz, olduğuna inanmadığınız sahte ilahınız, meryem aklınıza sahte isalar doğurtturuyor.Gerçek dışında doğan her isaya mesih diye sarılıyorsunuz.

Matrix inancın sana yanlış tahlil yaptırıyor..İsa Mesih'in durumu ile Muhammed'in durumu açısından bir fark yok benim için...Her ikiside Allah'tan vahiy aldığını iddia etmiş ve her nedense bu Allah'ın vahiyleri tam olarak elimize ulaştırılamamış..Ne kadar beceriksiz bir Allah'ınız var..

Sitelerde Paylaş

sokrates;

Kuran ın değiştiğine dair yorumunu değiştiğine inandığın için yapıyorsun.Değişmiş olduğuna sadece körükörüne inanıyorsun.Hadisi ve Kuran aynı yolla geldiyse değişme ihtimali vardır diye düşünüp kendi kafanda bu ihtimali gerçekleştiriyorsun.Değişme ihtimali olmasa Allah neden Kuran ı koruma garantisi versin diyerek, bu ihtimalin olduğunu ama bunun gerçekleşmediğine inanıyorum.Ne kadar becerikli sahte bir ilahın var, hayaller kurdurup sana bile bile gerçekleri örttürüyor..

sevgili emre;

Tam tersine, asıl ispatlanan şey "kesin bir inanç" içerir. Evet haklısınız, isptalanan kesin inançtır, yani kesin inanç ispat gerektirmez aslında.

Peygamberler dışında inanca dair kimseye bir ispat sunulmamıştır.Bu yüzden peygamberlerin inancına itminan, bizim boşluklu inancımıza iman diyoruz.Kaldı ki peygamberlerden bazıları bile boşluksuz imanlarını kuvvetlendirmek üzere Allah tan dilekte bulumuşlardır.Sonuç itibarı ile ispatlanmışa, apaçık görülene inanılmaz.Çok fazla uzatmadan aslında şunu belirtmek lazım; sizin ateist olan arkadaşlara sunduğunuz her delil, onlar Allah ile bizzatihi konuşmadıkça delil olarak kabul edilmeyeceklerdir.

Tarih değil ama hatalar sanırım tekrarlanıyor.Eski devirlerde de aynısı olmamışmı?Gökten sofra isteyenler, göğe merdiven dayattıranlar, var ise azabını isteyenler.. ve hasılı açık bir mucize isteyenler..Bu istekler günümüz inançsızlarının istekleri ile aynı değilmi?O günün inançsızları aleni başka tanrılar oluşturup Tanrı yı çokluyorlardı, bugün inançsızları Tanrıyı aleni hiçleyip, sanal ve kendilerinin de farketmediği biçimde sahte tanrılığa soyunuyorlar.Sanıyorum ki tevhid mesajının, -İlah vardır ve Allah tır- yerine -İlah yoktur Allahtan başka- olmasının sebebi budur.

Ben sizin sunduğunuz delillere çok kuvvetli işaret gözüyle bakıyorum, bu işaretler durduğunuz yere göre olumlu ya da olumsuz değerlendirilebilirler.Kimbilir belkide yüzyıllar sonra bilimin geleceği nokta bu işaretleri kesin ispata dönüştürebilir.İnançsızlığın temelinde de, bilimin Tanrı nın yokluğunu ispatladığı/ispatlayacağı inancı yatar.Örneğin evrim ispatlanıldığına inanılan bu temellerden biridir.Tabi evrimmi tekamülmü diye sorulduğunda tekamülün olamayacağının dile getirilmesi gerçekten gariptir.Yani bir evvelki iletimde kısaca değinmeye çalıştığım durum budur.inancın ispatlanabilir olmaması, ateizmin ve inkarın bir nevi ispatıdır.Tabi bu sanal bir ispattır.Zaten ateismde olduğuna inanmadığı bir varlığın olmadığının ispatı olmaz der, ve ispatı sizden bekler.Eğer sizin delil olarak gördüğünüz gerçekten bir ispat olsaydı ortada ateizm diye bir şey olmazdı.Hatta teizmde kalmazdı imtihanda günahta sevapta.İspat bağlamında iblis ile ateisti aynı kefeye koyamazsınız diyerek saygılar sunuyorum..

Sitelerde Paylaş

Yanılıyorsun sevgili matrix;

1- Sadece peygamberler değil, peygamberlerin çevresinde yaşayan birçok insan da sayısız mucizeye-delile tanık olmuştur.

2- Allah bizden "kesin delile dayalı bilgiye iman etmemizi" istiyor.

Bu kesin deliller imtihanı ortadan falan kaldırmıyor, tam tersine imtihanı geçerli kılıyor.

Bu yüzden inanmayanlar cehennemle müjdelenebiliyor. İnanmamak apaçık sapkınlık olduğu için ahirette böyle bir uygulama var.

Hatta senin de söylediğin gibi, peygamber Allah ile konuştuğu halde yepyeni bir diriliş delili görmek istiyor. Ve ona gösteriliyor.

Zaten batıl inançlar bu yüzden yasak. Yoksa bu "gönül işi denilirdi" ve isteyen hoşlandığına inanırdı.

3- Evrim-tekamül hiçbir delile sahip olmayan bir hurafe inanç. Şeytanların binlerce yıldır insanlara benimsetmeye çalıştığı bir tuzak.

Tıpkı ruhlar alemi ve reenkarnasyon gibi.

Ruhçuluk, Kabala ile yahudi, Tasavvuf ile de islam dünyasına sızmaya çalışmıştır.

4- Dediğim gibi sen "inanç ile zannı" birbirine karıştırıyorsun.

Hayır , bilimsel bilgi gibi, ispatlanan şeyler en kuvvetli inançlardır.

Buna karşılık delile dayanmayan kabuller ise "zandır, hüsnü kuruntudur". İslam zan ve hurafe dini değil, akıl ve ispat dinidir.

5- Ne kadar delil getirirsen getir yine birçok insan inanmayacaktır.

Çünkü bu 2 günlük imtihan hayatı , aslında temsili bir imtihan hayatıdır.

Hain kalpli kötülerle, iyi kalpli insanların kalbindekilerle yüzleştiği bir kısa örnektir. Ahirette itirazımız olamasın diye.

-Sana kağıt üzerine yazılmış bir kitap indirseydik, onlar da onu elleriyle yoklasaydılar, muhakkak o küfürlerinde inat edenler yine "Bu apaçık bir büyüden başka bir şey değildir." diyeceklerdi. (Enam Suresi 7. ayet)

-"İşte bu sizin o yalan deyip durduğunuz ateş!" diye.

-Bu da mı sihir, yoksa siz görmüyor musunuz? (Tur suresi 13 ve 14. ayetler)

Tur Suresi 44. Ayet: Onlar gökten bir parçayı düşerken görseler 'Birbiri üstüne yığılmış bir bulut" diyecekler.

Kamer Suresi 2. Ayet: Hala bir mucize görseler, yüz çevirip: "Süregelen bir sihir!" derler.

Zaten İsa'nın ölüleri bile dirilttiğini gördüğü halde inkar eden birçok insan oldu.

Kısacası deliller imtihanı iptal etmek bir yana dursun, tam tersine geçerli hale getiriyor.

Ve bizden tahminlerin-zanların değil, delillerin peşinden gitmemiz isteniyor.

Tüm bu söylediklerim ayetlerde defalarca tekrarlanıyor.

Selam ve sevgiler.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Matrix,

Kuran'ın yazım olarak değiştiği aşikar(yakılan nüshalar,eklenen ayetler,harekeler vs vs vs)..Anlam olarak değiştiği de zaten birbiriyle tutarsız bir sürü meal görüş ve mezhep dolayısıyla zaten ortada idi..Siz yalnız Kurancılar dahi farklı mealler yüzünden biribirinizle nasıl olsa çatışacaksınız..Ben size Kuran'sız bilim yolunda daha kendiniz olabileceğiniz bir hayat temenni ediyorum..

Esenlikler..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...