Jump to content

Kapitalizm Nereye Kadar?

Recommended Posts

@Vision

Cahilliğine güldün herhalde, bu santrallerin ömürleri genelde 30 - 50 sene arasındadır. Fosil yakıtlardan elde edilen elektriğe göre oldukça pahalıdır ve ülkenin elektrik ihtiyacının ufak bir bölümünü karşılar. Yer altı sularının dengesini bozar. Yok ettiği derelere, ormanlara, tarihi ve doğal güzelliklere, tarıma ve denizlere vurduğu darbe ise çabası. Şimdi gülmeye devam et. http://www.birgun.net/city_index.php?news_code=1276250693&year=2010&month=06&day=11

http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=31808

@freand

Kusura bakma ama bir insan bu kadar cahil, dünyadan bir haber olamaz. Solun içinde onlarca farklı fraksiyon vardır. Marksist org. Troçkist çizgiye sahip bir sitedir ve Dsip denilen oluşuma yakındır. Aklı sıra tatlı su kurnazlığı yapmaya çalışıyorsun ama ucundan bile beceremiyorsun. Kemalistler ile şeriatçılar arasındaki iktidar savaşı bizi ilgilendirmiyor ayrıca, biz bu saçma referanduma ve seçimlerinize alet olmuyoruz.

tarihinde Halk Cephesi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 116
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kapitalizm hiçbir zaman yok olmayacak. Sadece değişen koşullara adapte olacak.

Bunu göremeyen bir sürü gerzek var.

Kapitalizm son 150 yılda tamamiyle değişti ve ortaya uydu.

Bunları göremeyenlerin başında sen geliyorsun. Kapitalizmin akışkanlığına saygı duyuyorum aslında, senin gibilerin bir ama gibi yorum yapmasına neden oluyor.

Kapitalizm sosyal demokratik ortama uydu, ama bu tamamen konjonktür gereğiydi. İkinci Dünya Savaşı sonrası 3. yol teorileri altında Keynesyen teorilerden medet umulmaya başlandı. Aslında medet ummaktan çok Sovyet Rusya nedeniyle iki kutuplu hâle gelmiş olan dünya, bir zorlamayı gerektiriyordu. Bu zorlama sosyal demokrasi ile sonuçlandı. Komünist rejimin zayıflamasıyla sosyal demokrasilerin krizlerin başlıca sebebi olduğu fikri atıldı ortaya ve neo-liberalizm tekrardan hortlamaya başladı.

Egemenlerin elinde olan iktisat ne yazık ki bir bilim değil, bir ideolojidir. Her iktisat teorisi bir ideolojik görüştür ve bilimsel söylemleri ancak safsatalara denk düşebilir. 80 sonrası ortaya atılan neo-liberal görüşün insanlığın kurtuluş reçetesi olduğu tezlerinin temelinde Ricardo'nun karşılaştırmalı üstünlük teorisi yatar ancak bu karşılaştırmalı üstünlük teorisinin azgelişmiş ülkeler için bir kurtuluş ışığı yakma ihtimali yok.

Kapitalizmin sonunun ne olacağı konusunu Marx tarihsel materyalizm ile ortaya koymuştur. İlkel köleci, feodal toplum tezlerini tam anlamıyla açıklayan bu felsefeyi inkâr edemiyorsunuz. Tarihe baktığınızda bu kanıtlanmış bir durum çünkü. Kapitalizmin asla yıkılmayacağı zırvalarınızın dayanağı tamamen sınıfsal konumunuz ile ilgilidir ya da kör cehalet. Başka bir ihtimal yok.

Sitelerde Paylaş

Bunları göremeyenlerin başında sen geliyorsun. Kapitalizmin akışkanlığına saygı duyuyorum aslında, senin gibilerin bir ama gibi yorum yapmasına neden oluyor.

Kapitalizm sosyal demokratik ortama uydu, ama bu tamamen konjonktür gereğiydi. İkinci Dünya Savaşı sonrası 3. yol teorileri altında Keynesyen teorilerden medet umulmaya başlandı. Aslında medet ummaktan çok Sovyet Rusya nedeniyle iki kutuplu hâle gelmiş olan dünya, bir zorlamayı gerektiriyordu. Bu zorlama sosyal demokrasi ile sonuçlandı. Komünist rejimin zayıflamasıyla sosyal demokrasilerin krizlerin başlıca sebebi olduğu fikri atıldı ortaya ve neo-liberalizm tekrardan hortlamaya başladı.

Egemenlerin elinde olan iktisat ne yazık ki bir bilim değil, bir ideolojidir. Her iktisat teorisi bir ideolojik görüştür ve bilimsel söylemleri ancak safsatalara denk düşebilir. 80 sonrası ortaya atılan neo-liberal görüşün insanlığın kurtuluş reçetesi olduğu tezlerinin temelinde Ricardo'nun karşılaştırmalı üstünlük teorisi yatar ancak bu karşılaştırmalı üstünlük teorisinin azgelişmiş ülkeler için bir kurtuluş ışığı yakma ihtimali yok.

Kapitalizmin sonunun ne olacağı konusunu Marx tarihsel materyalizm ile ortaya koymuştur. İlkel köleci, feodal toplum tezlerini tam anlamıyla açıklayan bu felsefeyi inkâr edemiyorsunuz. Tarihe baktığınızda bu kanıtlanmış bir durum çünkü. Kapitalizmin asla yıkılmayacağı zırvalarınızın dayanağı tamamen sınıfsal konumunuz ile ilgilidir ya da kör cehalet. Başka bir ihtimal yok.

Son nefesini kapitalizmi savunurken verecek olanlardan olduğu için ve o gidince her şey bitecek sandığıından böylesi laflar söylemesi normal.

Yani; yaşasın idealizm :)

tarihinde gestep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca özel sektörün bu hidroelektrik santrallere mal bulmuş mağribi gibi atlamasının temel sebebi tatlı su kaynaklarına el koymaktır. Peak oil'den kasıt sadece petrol değil bütün kaynaklardır, Petrol çağı bitmeye başlarken tatlı su kaynaklarına kurulmak hayati bir öneme sahiptir, bunun çok iyi farkında olan egemen güçler tatlı su kaynakları ve tarım alanlarını büyük bir hızla ele geçirmeye başlamıştır. Aynı taktiği Shell şirketi uygulamaya çalışmaktadır. Colorado'da Kum petrolü denilen maddeyi petrole dönüştürmek için, Akdeniz bölgesi kadar bir bölgeyi toprağın binlerce metre altından yüzlerce derece sıcaklık ile yıllarca ısıtacak ,böylece yıllar sonra petrol oluşmaya başlayacak, aynı zamanda üretilen petrolün yer altından akıp gitmemesi için yine muazzam enerji harcayarak tabanı derin dondurucu hale getirmesi gerekiyor. Bu yöntemle elde enerjiden kat ve kat fazlasını harcayacak olacaksınız, kısaca imkansız bir projedir. Peki Shell şirketi neden bu işe giriyor? Bunun nedeni sudur, Shell şirketi petrol üretme bahanesi ile Colorado nehrinin su kullanım haklarının hepsini satın alarak ve Abd'nin batı bölgesinin su kralı olmayı planlamaktadır. Yani petrol şirketinden su şirketine dönüşmeyi. ABD'de su sıkıntısı her geçen gün özellikle kuru iklimli bölgelerde artmaktadır. Shell'de su kaynaklarının başını tutarak fahiş gelirler ile satacaktır.

Çok safsınız arkadaşlar, dünya da olup biten olaylardan hiç bir haberiniz yok kendinizi pembe tablolara, kapitalistlerin yalan bilimsel zırvalarına kaptırmışsınız ama merak etmeyin acı gerçeklerle henüz yeni tanışmaya başladınız, ileri de çok daha derin ve acılı hissedeksiniz bu acı gerçekleri. Benzin 5 lira oldu, gıda fiyatları uçtu gitti diye ağlarken bunları bulamayacaksınız bile. O zamanda foruma gelir hidroelektrik bizi kurtaracak, hedododododo diye bilim adamı nickleri alıp kendinizi bir halt sanarak saçmalamaya devam edersiniz.

tarihinde Halk Cephesi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Marx'ın hangi tahmini doğru çıktı?

Sitelerde Paylaş

Buyurun, Marx'ın doğru olduğuna inandığınız bilimsel bir çıkarımını yazın, tartışalım.

Kapitalizm, jeolojik olarak duvara tosladı ve yıkılmaya başladı. Marx sınıf hareketleri ile yıkılacağını tahmin ediyordu bu öngörüsü de gerçekleşmedi sayılmaz çünkü bir ara dünyanın neredeyse yarısı sosyalizm ile yönetiliyordu ve geri kalan ülkeler de sol hareket çok güçlüydü ama sınıf hareketi sonraki yıllarda büyük bir çöküşe uğradı. Bu sefer de kapitalizm asıl sonunu hazırlayan fiziki jeoloji kuralları oldu.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizm, jeolojik olarak duvara tosladı ve yıkılmaya başladı. Marx sınıf hareketleri ile yıkılacağını tahmin ediyordu bu öngörüsü de gerçekleşmedi sayılmaz çünkü bir ara dünyanın neredeyse yarısı sosyalizm ile yönetiliyordu ve geri kalan ülkeler de sol hareket çok güçlüydü ama sınıf hareketi sonraki yıllarda büyük bir çöküşe uğradı. Bu sefer de kapitalizm asıl sonunu hazırlayan fiziki jeoloji kuralları oldu.

Bırak arkadaşım kime, ne anlatıyorsun. Adamlar işine gelmeyene sapık diyor, kaynak olarak da ideolojisini gösteriyor.

Sapık ideolojiye sahip insanlarla da tartışmak istiyorlar sonra, naptıklarından haberleri yok.

Müslümanlarla bunlar arasında ki fark şu; hiç.

Hiç farkları yok, böyle olur idealistin ateisti.

Boşuna ne yoruyorsun kenidni, bak dalgana.

Sitelerde Paylaş

Korkuttum mu cicim?

Keeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeh keh keeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Evet korktum, iyice sapıtırım alimallah.

Hem siz bir sapıkla neyi tartışabilirsiniz ki, sapıklık olmaz mı yaptığınız?

Engizisyon bile sizin yanınızda tertemiz kalır, adamların hiç yoksa gücü vardı, sizin sövmeye dilden başka şeyiniz yok.

Daha da tartışmak istiyor aslan parçası.

Komedyen.

Sitelerde Paylaş

Bırak arkadaşım kime, ne anlatıyorsun. Adamlar işine gelmeyene sapık diyor, kaynak olarak da ideolojisini gösteriyor.

Sapık ideolojiye sahip insanlarla da tartışmak istiyorlar sonra, naptıklarından haberleri yok.

Müslümanlarla bunlar arasında ki fark şu; hiç.

Hiç farkları yok, böyle olur idealistin ateisti.

Boşuna ne yoruyorsun kenidni, bak dalgana.

Ben de ağzımla kuş tutsam en ufak bir ikna kabiliyeti gösterebileceğimi sanmıyorum bu kişilere karşı. Yazmamın asıl sebebi meydanı boş bulup, atıp tutmalarına engel olmak ve politik çizgisi henüz oturmamış arkadaşlara bu konuda yardımcı olabilmek.

Sitelerde Paylaş

Ben de ağzımla kuş tutsam en ufak bir ikna kabiliyeti gösterebileceğimi sanmıyorum bu kişilere karşı. Yazmamın asıl sebebi meydanı boş bulup, atıp tutmalarına engel olmak ve politik çizgisi henüz oturmamış arkadaşlara bu konuda yardımcı olabilmek.

Sonunda fikirlerinin değersiz olduğunu anlamaya başladın mı yoksa?

Sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Karl Marx hiç mi bilimsel olarak doğru birşey söylememiş?

Korkunuzun nedenini ben cehaletinize bağlıyorum.

Sapık şeyler söyleyipte sapıtmanıza göz yummayacağım.

Çok ilgiliyseniz gerekli kaynaklar internette bol bol var, aklınızın ermediği olursa sorabilirsiniz.

Sapıklık yapmayalım boş yere, sapıtırsanız bakarız çaresine.

Sitelerde Paylaş

Sapık şeyler söyleyipte sapıtmanıza göz yummayacağım.

Çok ilgiliyseniz gerekli kaynaklar internette bol bol var, aklınızın ermediği olursa sorabilirsiniz.

Sapıklık yapmayalım boş yere, sapıtırsanız bakarız çaresine.

Bu yaptığın terbiyesizliğe devam etmemeni tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu yaptığın terbiyesizliğe devam etmemeni tavsiye ediyorum.

Hala "terbiyesizlik" diyorsun, ayıp.

Yahu kendi yazdıklarını da mı okumuyorsun, senin dediğini demeyene "sapık" dediğinin farkında değilsin o vakit.

Şimdik üzüldüm, yazık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...