Jump to content

KARL MARX

Recommended Posts

İngiliz tarihçi-diplomat Edward Carr'ın gençlik yıllarında yazdığı K.Marx biyografisi vardır.Carr'ın kendi kendisine haksızlık ettiğini düşünsem de bu eserini 10-15 yıl sonra antikomünist duygularından arındığında "bir biyografinin tarih bilimi açısında nasıl olmaması gerektiği konusunda bir ders" olarak ifade eder.

O dersi yeniden görüyorum.

Aynı E.Carr "Bolşevik Devrim Tarihi" adlı eseriyle ve daha bir çok çalışmasıyla komünist fikirleri ve Rus devrimini yanlışıyla-doğrusuyla mükemmel bir analize tabii tutmuştur ve kanımca -biraz iddialı olacak ama- gelmiş geçmiş en büyük tarihçidir.Eserlerini okurken sorunlu bir bilim olan tarihin olabilecek en nesnel hale dönüşümünün görkemli serüvenini izlerim.

Marx yaşasaydı o kibirli ve sert diliyle bu küfürleri yağdıranları itin gtüne sokup sokup çıkarırdı çünkü kendisi de iyi bir polemikçi ve küfürbazdı. :)

Benim nacizane gözlemim, Karl Marx'ın tahmin edemediği en büyük şey üretimin bu kadar bollaşacak-çeşitlenecek olmasaydı.Çünkü kendisi ancak bunun komünizm şartlarında mümkün olabileceğini düşünüyordu,kapitalistler arasındaki rekabetin buna en büyük engel teşkil edeceğinden de emindi.Aslında bakılırsa düşünceleri kesinlikle mantıksız değil,bir insanın 200 yıl sonrasını tamamen görmesini beklemek ahmaklık olur,sonun ardılları ise Marx'a herhangi bir katkıda bulunmuş değildir.Hepsi,onun dediklerini gevelemekten başka birşey yapmamış ve yapamamaktadır.Suçlamak anlamsız,bu gibi insanlar dünyaya az geliyor.

Hacı daha iyi bilir tahminimce,Amerika'daki kölelerin kurtuluş savaşı(daha doğrusu kuzey-güney savaşı) sırasında adını şu an hatırlayamadığım bir ABD'li üst düzey diplomat "modern insanlığın kölelik olmadan ayakta kalmasının bir ütopya" olduğundan dem vuruyordu.Ama ABD dimdik,koç gibi ayakta :) Fikri çürütürken saçmalık,ütopya demek bir yere kadar mantıklı,sonrası gülünç duruma düşürüyor,Marx'a olan anlamsız ve gereksiz öfken de seni gülünç duruma düşürüyor :)

tarihinde Haqem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim nacizane gözlemim, Karl Marx'ın tahmin edemediği en büyük şey üretimin bu kadar bollaşacak-çeşitlenecek olmasaydı.Çünkü kendisi ancak bunun komünizm şartlarında mümkün olabileceğini düşünüyordu,kapitalistler arasındaki rekabetin buna en büyük engel teşkil edeceğinden de emindi.Aslında bakılırsa düşünceleri kesinlikle mantıksız değil,bir insanın 200 yıl sonrasını tamamen görmesini beklemek ahmaklık olur,sonun ardılları ise Marx'a herhangi bir katkıda bulunmuş değildir.Hepsi,onun dediklerini gevelemekten başka birşey yapmamış ve yapamamaktadır.Suçlamak anlamsız,bu gibi insanlar dünyaya az geliyor.

Güzel bir yorum yapmışsınız ama Marx'ın tek hatası o değil. Daha birçok büyük hataları var.

İleriyi görmesi değil önemli olan. O İslam gibi, bütün zamanların rejimini kuruyor.

Tek başına bu bile büyük bir hata. Haddini bilmiyor Marx. Duyarlığı, zayıflık ve nahifliği, yaratıcılığı, zekası ve becerleri ile insanlığı dikkate almıyor.

Suçlamak yetmez Marx'ı..

Sitelerde Paylaş
Hacı daha iyi bilir tahminimce,Amerika'daki kölelerin kurtuluş savaşı(daha doğrusu kuzey-güney savaşı) sırasında adını şu an hatırlayamadığım bir ABD'li üst düzey diplomat "modern insanlığın kölelik olmadan ayakta kalmasının bir ütopya" olduğundan dem vuruyordu.Ama ABD dimdik,koç gibi ayakta Fikri çürütürken saçmalık,ütopya demek bir yere kadar mantıklı,sonrası gülünç duruma düşürüyor,Marx'a olan anlamsız ve gereksiz öfken de seni gülünç duruma düşürüyor

Güneyli bir komutan bu bahsettiğiniz adam. İsmini ben de hatırlamadım şimdi.

Bu tür zırvalıklarla sıklıkla karşılaşıyoruz.

19'uncun yüzyılın sonlarına doğru yine böyle bir bilim adamı, bulunacak herşey bulunmuştur. Bundan sonra keşfedilecek birşey kalmamıştır şeklinde bir tahminde bulunmuştur.

Benim şahsen Marx'a hiç öfkem yok. Ne Marx'a var, ne Freud'a ne de Darwin'e.. Ama onların hepsini eleştiren yazılarım olmuştur.

Üçü de hayattan büyük insanlardır. Üçüne de tapan milyonlar vardır. Üçünün de eleştirisinden çok rahatsız olan Türk ateistleri vardır.

Ben onları eleştirirken bu durumu da dikkate alıyorum. Asıl öfkelendiklerim onlardır. Ama artık ona da alıştım. Türk Müslüman ateistlerine eskisi kadar kızmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Profesyonal yaşamı boyunca Freud hemen her konuda yüzlerce teori, hipotez, tahmin ortaya atmıştır.

Tek bir istisnası ile onlardan hiçbiri günümüze kadar ulaşamamıştır. İstisna psikanalizdir.

Marx bu bağlamda daha şanslı. Ama marjinal olarak şanslı. Birkaç teorisinde gerçeklik payı olabilir. Ama onların bile günümüzde geçerli olmadıklarını biliyoruz.

Darwin de aynı kategoride. Ama bir teorisi var ki, insanlığın en büyük buluşlarından biri. Doğal seçilim.

Ve bu bir biyoloji yasası bile değil. Bir fizik yasası.

Üçünden birini seçmem gerekse, ben bir baltaya sap olmadığını iddia ettiğim, zengin bir doktorun şımarık oğlu Darwin'i seçerim. Hiç çekinmeden..

Diğerleri benim nazarımda çöple özdeştirler.

Sitelerde Paylaş

sn.hacı adeta bir çiftbaşlı kartal misali aynı anda hem islam dinine hem de marxizm dinine karşı bir aydınlanma savaşı başlatmış. çift cephede savaş vermek zordur. ama sn.hacı bunu kaldıracak yetkinliğe sahiptir. gazası mübarek olsun.

gerçi hacı'nın işin bu noktasına değinmeyeceğinden oldukça eminim ama marx demişken ben de kafama takılan bir hususu sormak istiyorum. belki yenilmez güneş üstad konuya değinir.

neden bu komünizm denen olayın teorisyen ve pratisyenlerinin büyük bir kısmı yahudilerden çıkıyor? marx,lenin,stalin,troçki,luxemburg gibi önde gelen komünist zevat nedense genelde yahudi. yahudi nüfusu ortada, hristiyanlara göre sayıları çok az, azınlık durumundalar. ama böyle dumanlı, abidik gubidik işler oldumuydu birden sazı ellerine alıp çoğunluk oluveriyorlar. nedir bu işin sırrı?

Sitelerde Paylaş

sn.hacı adeta bir çiftbaşlı kartal misali aynı anda hem islam dinine hem de marxizm dinine karşı bir aydınlanma savaşı başlatmış. çift cephede savaş vermek zordur. ama sn.hacı bunu kaldıracak yetkinliğe sahiptir. gazası mübarek olsun.

gerçi hacı'nın işin bu noktasına değinmeyeceğinden oldukça eminim ama marx demişken ben de kafama takılan bir hususu sormak istiyorum. belki yenilmez güneş üstad konuya değinir.

neden bu komünizm denen olayın teorisyen ve pratisyenlerinin büyük bir kısmı yahudilerden çıkıyor? marx,lenin,stalin,troçki,luxemburg gibi önde gelen komünist zevat nedense genelde yahudi. yahudi nüfusu ortada, hristiyanlara göre sayıları çok az, azınlık durumundalar. ama böyle dumanlı, abidik gubidik işler oldumuydu birden sazı ellerine alıp çoğunluk oluveriyorlar. nedir bu işin sırrı?

Bunun çok basit bir açıklaması var kardeşim. Zor bir soru değil bu. Bu yazdıklarınızın hepsi Yahudi mi bilmiyorum ama, Yahudilerin entellektüel alanda önemli bir söz sahibi olmalarının en büyük nedeni eğitime büyük önem vermeleridir. Azınlıkların ezildiklerini biliyorsunuz. Yahudiler de yaşadıkları ülkelerin hepsinde her zaman azınlık oldukları için ezilmişlerdir. Ezilmeye karşı en büyük silah eğitimdir. Yahudiler eğitimin önemini çok iyi bilirler. Eğitimle yaşadıkları ülke insanlarından daha iyi, daha aydın, daha üstün olmaya çalışmışlardır Yahudiler. Bilgi kuvvettir. Ancak o sayede yaşadıkları diğer insanlar tarafından kendi ayarlarında kabul edilirler Yahudiler. O durumda bile Yahudi olmanın ödenmesi gereken bir fiyatı vardır.

İyi bir eğitimden geçen insanlar arasından arada bir yukarda değindiğiniz insanlar çıkacaktır. Yahudilerin başka bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Yalnız komünizm konusunda değil, eğitimi ve entellektüaliteyi gerektiren hemen her alanda Yahudilerin baskın olmalarının nedeni onların içinde yaşadıkları toplum tarafından küçük görülmeleri ve aşağılanmalarıdır.

Komünizm çelişkili bir mental jimnastiktir. Hem insancıl olacaksınız, hem insandan çok topluma önem veren acımasız bir toplumcu, hem zengin olacaksınız, hem kitlelere uyan bir fakir, hem komünist bir dindar olacaksınız hem dinleri rededeceksiniz, hem herşeyi biliyor görüneceksiniz, hem hiçbir şey bilmeyeceksiniz, hem insanlık için ağlıyor, üzülüyor görüneceksiniz, hem katliamlar yapmaktan çekinmeyeceksiniz.. Hem saygı ve sevgi uyandıracaksınız, hem nefet hisleri ile dolu olacaksınız. Hem burjuvalardan nefret edeceksiniz, hem bir burjuva gibi davranacak ve proleterleri kandırıp manüple edeceksiniz.

Bütün bunlar bir avamın başaracağı etkinlikler değillerdir. Üstün bir eğitim ve entellektüalite ister. Özel bir eğitim ve yetişme tarzı ister.

Bunları yapıp yapamayacağınızı sorun kendinize.

Bir Müslüman inanır olarak bunları yapabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş

Hacı Marx ı eleştriyorsun iyi yönlerini kötü yönlerini söylüyorsun da bunu neden kapitalizme kıyak geçerek yapıyorsun.. hani demişsin ya kapitalizm aracılığı ile aldı felan diye..

hangi ülkede yaşıyorsun bilmiyorum ama yazılarından okuduğum kadarıyla Türkiye de yaşayıpta kapitalizme kıyak geçecek kadar kör bir insan değilsin diye tahmin ediyorum.. Ülken de kapitalizm insanlara neler yapıyor gelde bi bak gör...

diyosun ki marx iyi ama düşünceleri kötülere malzeme oldu, yani iyi mirasın yanında kötü miras da bıraktı diye... böyle bir gafı senin gibi birinden hiç beklemezdim...

öyle ise her seferinde bilim de bilim diye bağırıyosun ama bu gün bilim de kötü emellere alet olabiliyor ki bunu hepimiz biliyoruz araştırıp da entellektüel olmaya, eleştirel zekaya sahip olmaya gerek yok bunun için.. o zaman bilim de insanlığa iyi miras bırakırken kötü miras da bırakıyor, burada nasıl ki bilim değil pislikleri eleştirmek gerekiyorsa marx ta da o pislikleri eleştirmek gerekir.. veyahut da şimdi bizde bilime kötü ideallere emel olduğu için o kadar da iyi birşey değil diyelim ve aslında yalnış tanıyoruz diyelim ha ne dersin :)

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Endülüs.

valla bu konuyu ben yıllardır söylerim hep ırkçılık söylemiyle kestiler, hacı açınca kimse sesini çıkaramıyor birde Hocası Moses Hess'e ve Rusların dönemsel yahudi ataklarına değinirse iyi olur. :)

tarihinde AKHENATON_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne bu ya! Koca Marks'ı böyle ipe sapa gelmez suçlamalarla sıfıra indirebileceğinizi mi sandınız?

İster beğenin, ister beğenmeyin; Marks toplumsal, siyasi, ekonomik tarihe damgasını vurmuş büyük bir düşünür, büyük bir sosyolog'dur.

Var mı yanına alternatif olarak koyabileceğiniz bir isim?

Bulamazsınız. Kapitalist sistem Marks gibi bir isim çıkaramamıştır. Üstelik kendi sistemini Marks'tan öğrenmiştir.

Neymiş, Yahudiymiş!

Yahu, sosyalistler içinde birkaç isim Yahudi diye, Yahudi teorisi mi oldu bu şimdi?

O birkaç Yahudinin yüzlercesi kapitalist sistemde var. Yahudilerin büyük çoğunluğu kapitalist sistemin nimetlerinden faydalanıyor.

Kaldı ki, sosyalistler içinde isim yapmış onlarca Alman, İngiliz, İtalyan, Rus vs. insan vardır.

Bunun yanında bilinmelidir ki; sosyalizmin kurucusu Marks değildir.

Marks'tan önce Robert Owen vardır, Saint Simon vardır, Pierre Leroux vardır ki; sosyalizm onlar sayesinde tanınmıştır.

Neymiş, sefil bir hayatı varmış, bir iş tutturamamışmış.

Marks bir düşünürdü, bir yazardı. Ellerinden tutan olmamışsa nerdeyse bütün yazarların yaşamı yoklukla geçmiştir. Ve genelde ölümlerinden sonra eserleri büyük satışlar yapmış ve çoğu ölümlerinden sonra ünlenmiştir. Marks da öyle. Eğer yaşamı sırasında Kapital bugünkü gibi meşhur olsaydı, Marks büyük bir zengin olurdu. Çünkü Kapital'in girmediği ülke kalmamıştır. Her toplumda tanınır.

Dünyada ismi en bilinen insanların başında gelir Marks. Bu başarı değildir de, yaşamında sıkıntı çekmiş olması mı başarısızlıktır?

Marks, sadece sosyalizme biçim vermiş, ütopik sosyalizmden ayakları yere basan bilimsel sosyalizmi, komünizmi yaratmakla kalmamış, Hegel'in diyalektik idealizmini başaşağı çevirip bilimsel olan diyalektik materyalizmi de yaratmıştır.

Marks'ın hataları elbette vardır. Marks kutsal kitap yazmamış, ilahi olduğunu öne sürmemiştir. Tabi ki yanlışları olacak.

Hele bugünün dünyasından bakılınca tabi ki 150 sene önceki fikirlerin tümü doğru olmamalıdır, olamaz. Doğruysa bir anormallik aramak gerekir. O zaman bizde bir yanlışlık var demektir.

Yanlışlarına sonraki mesajlarda değiniriz ki, önceki mesajlardaki küçümsemelere, aşağılamalara destekmiş gibi görünmesin, yanlış anlaşılmasın.

Sitelerde Paylaş

Marks'ın hataları elbette vardır. Marks kutsal kitap yazmamış, ilahi olduğunu öne sürmemiştir. Tabi ki yanlışları olacak.

Mesela Manifestoyu nerden çalıp yazmıştır :)

Not : Yahudididr hırsızlık genetiktir.

Sitelerde Paylaş

Getir orijinal metnini, Marks-Engles'inkiyle karşılaştıralım, bakalım çalmış mı? :)

Bavyera Illuminatisinin İdeal toplum yaratmak için yazmış olduğu Siyon Protokolleri ile tek bir maddesinde farklılık varsa Marksist olucam :)

Alman felsefeci Oswald Spengler bu Komüncü arkadaşların gerçek kimliklerinin ne olduğunu yazmadımı, bak hacı yazmaya başlamış ben yazsam inanmazdınız. :)

Aklıma hemen şunu getirdin ; Brezinskiye 1981 yılında sorarlar " tarih Kaosunmu yoksa Komplonunmu ürünüdür " diye. :)

Sitelerde Paylaş

Benim sana tavsiyem bu şekilde negatif yorumlar yazacağına, klavyeni Marx'ı ve Marksizmi savunan değerli iletiler yazmak için kullanmandır.

Sen herhangi bir konuyu kendi başlığında tartışmasını bilmiyorsun ki. Sanki Marks ve Marksizm konusunda hiç iletim yokmuş gibi. Ne zaman sıkışsan kendin kendine göre bir başlık açıyorsun. Mevcut başlıkları ya kilitliyorsun veya tavanarasına atıyorsun. Kapitalizm, Sosyalizm, komünizm, Diyalektik ve Tarihi Materyalizm vb. konularında bir sürü başlık var. Bu konularda senin veya benim neler dediğimizi eski üyelerin hepsi bilir. Bu konuların başlıklarını bir araya toplamıştım, bir üye iğneli olarak kalsın diye önerdi ama kulak ardı ettiniz.

Ara bul değerli iletilerimi beni uğraştırma.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Ne alakası var Siyon protokolleri mavallarıyla?

Siyon Protokolleri

Komünist Manifesto

Sen boşver farkını, tek bir maddesinin uygunluğunu göster?

Bu düzemce protolün doğru olduğunmu düşünüyorsun, araştır bakalım Bavyera protokülü Analiz eden Alman felsefecininde adını verdik, herşeyi devletten beklemeyin. :)

Sitelerde Paylaş
Amerika'daki kölelerin kurtuluş savaşı(daha doğrusu kuzey-güney savaşı) sırasında adını şu an hatırlayamadığım bir ABD'li üst düzey diplomat "modern insanlığın kölelik olmadan ayakta kalmasının bir ütopya" olduğundan dem vuruyordu.Ama ABD dimdik,koç gibi ayakta

köleliğin günümüzde olmadığını da nereden çıkardın?

marx,lenin,stalin,troçki,luxemburg gibi önde gelen komünist zevat nedense genelde yahudi.

marx evet yahudidir,

leninin durumu oldukça karışık rus,türk,yahudi,polonyalı bunlardan herhangi biri veya birkaçı olabilir.

stalin gürcüdür.Troçki ve luxenburg'u bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu düzemce protolün doğru olduğunmu düşünüyorsun, araştır bakalım Bavyera protokülü Analiz eden Alman felsefecininde adını verdik, herşeyi devletten beklemeyin. :)

Böyle komplo teorisi zırvalarla uğraşıp vakit harcamaya değmez. O tür iddianın bir gerçekliği olsaydı, yer yerinden oynardı. :)

Sitelerde Paylaş

Böyle komplo teorisi zırvalarla uğraşıp vakit harcamaya değmez. O tür iddianın bir gerçekliği olsaydı, yer yerinden oynardı. :)

Ehehehehehe ; Komplo ne demek Latince ; Birlikte nefes almak. :)

Sen şimdi tarihi Kaosmu oluşturur diyorsun, tarih kendiliğinden oluşmaz oluşturulur, mesela günümüzdeki küreselleştirme gibi.. :)

Sitelerde Paylaş

Marx kompleks bir düşünür ve yazardır.

Gözlemlediklerinin ilerde değişeceğine inanan bir filozofdur aynı zamanda. Ve bu değişikliğin kendiliğinden gerçekleşeceğine de emindir, ayrıca.

Gerçekten gözlemlediklerinin çoğu gerçekleşmiştir. Ama kendiliklerinden değil, değişikliklerle birlikte yok olacağına inandığı kapitalizm tarafından gerçekleştirilmiştir onlar.

...

Burayi örneklendirmelisin. Bence bir cok sey kolay kazanilmadi. Ücretlerin artis sekli, haftalik calisma saatleri, senelik izin vb. Sadece bu basliklara bakarsan bir birine benzeyen kac ülke var? Birisi 30 gün, birisi 20 gün Türkiyede ise bir cok kisi bende dahil nasil izin alindigini bilmiyorduk. Bugün Almanyada ayni isi yapiyorum ayni meslekte ugrasiyorum va haftada cok daha az clisiyorum yasam farkinida görüyorum. Bunlarin hepsinin sebebi Alman kapitalistinin daha insafli olusumu yoksa burda sendikalarin daha yerlesik olusumu? Burda bir cok isci lehine basarilan sonuclarda Marx in hakki coktur.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Sen herhangi bir konuyu kendi başlığında tartışmasını bilmiyorsun ki. Sanki Marks ve Marksizm konusunda hiç iletim yokmuş gibi. Ne zaman sıkışsan kendin kendine göre bir başlık açıyorsun. Mevcut başlıkları ya kilitliyorsun veya tavanarasına atıyorsun. Kapitalizm, Sosyalizm, komünizm, Diyalektik ve Tarihi Materyalizm vb. konularında bir sürü başlık var. Bu konularda senin veya benim neler dediğimizi eski üyelerin hepsi bilir. Bu konuların başlıklarını bir araya toplamıştım, bir üye iğneli olarak kalsın diye önerdi ama kulak ardı ettiniz.

Ara bul değerli iletilerimi beni uğraştırma.

Sevgiler.

Onları bulmak senin görevin sevgili Drekinci.

Marx deyince celalleniyorsunuz. Sakin olun ve öyle tartışın.

Bu laf hepinize..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...