Jump to content

Suleymancilik tarikati

Recommended Posts

Selamlar forumdaslarim,

Arasira vakit bulabilirsem bu foruma ugrarim, bugun daha once konusulmamis bir konu aciyim dedim. Bu yazacaklarim benim bizzat kendi kulaklarimla duydugum, ve gordugum bilgilerdir, zira Islami egitimimi bunlarin kurslarinda aldim.

Suleymancilik tarikat/(cemaati):

Bunlar Turkiye'de (Fethullahcilar'dan sonra) en aktif cemaattir bana sorarsaniz. Sadece Turkiye degil, dunyanin her kosesinde merkezleri bulunur. 1959 Senesinde olmus olan Suleyman Hilmi Tunahan'in "silsile-i saadat" mursidler zincirinin 33uncu ve son halkasi olduguna inanirlar ve ona rabita yaparlar. (Bu hususta Menzil/Cubbeli tarikatina cok benzerler.)

Turkiye sinirlari icinde belki 1000'den fazla kurslari vardir, her kursta enaz 100 (universite/lise/vs) talebeleri bulunur. Agir bir Islami egitim/brainwashe maruz kalan bu cocuklar tabi ileride cemaate (tam hedeflendigi gibi) sorgusuz, sualsiz itaat ederler. Ee, ne demisler: Agac yasken egilirmis. :)

Bu tarikatta sorulardan hic hoslanmazlar. Hersey "gonul bagi"na, duygusalliga baglidir. Zaten namaz, rabita hatimler, sohbet vs. gibi ritueller butun gelebilecek supheleri bastirmak icindir. Cemaat (veya genel olarak Islam) hakkinda soru sormak yerine "o senin isin degildir, sen sadece namaz kil, rabita yap ve (bizim belirledigimiz) kitaplari oku" derler.

Bu cemaatin basina Suleyman Tunahan oldukten sonra damadi Kemal Kacar gecti. 2000'de ise simdiki baskan Ahmet Denizolgun gecti. Gecen secimlerde cok agir anti-AKP tutumu ilen biliniyorlar: 2002'de ANAP'a oylari verdiler(cemaat uzerinde buyuk baski yapildi verilmesi icin) , 2007'de DP'ye verildi.

Kilik/Kiyafet olarak Fethullahcilara cok benzerler: Sakallari yoktur(yaslilar mustesna), incecik bir biyik, kumas pantalon/gomlek. Fakat bircok hususta seriatci Cemaleddin Kaplan'dan daha seriatci, yobaz, dogmatiklerdir.

Baslica sahip olduklari sirketler: Fazilet Nesriyat, Fazilet Takvim, Camlica yayinevi, Yedikita dergisi vs.

Baska soru varsa sorun, cevapliyim birinci elden.

Sitelerde Paylaş

Baska soru varsa sorun, cevapliyim birinci elden.

Aman dikkat et birader, muhbirlik yapiyorsun diye seni yakalayip ebedi istirahate gondermesinler.

Sitelerde Paylaş

Gelir kaynaklari?

Genel olarak bu cemaate bagli her talebe yurdu kendi giderlerini kendileri karsiliyorlar. O yurda bagli olan ihvan(=haftada birkac defa toplanip sohbet/hatim yapan topluluk) mali yardimda bulunuyor, kapi kapi pari topluyorlar(Avrupa'da hele hele) veya kirsal kesimde (mevsim/yoresine gore) findik, pekmez, bugday topluyorlar, osur(=tarla zekati, %10) topluyorlar yine ciftcilerden, kermesler duzenliyorlar vs.

Burada( yani Avrupa'da) devletten para bile aliyorlar yardim olarak, bir takim "multi kulturel" aktiviteler duzenleyip ne biliyim "entegrasyona bak nekadar onem veriyoruz" susu verip..Buna ornek icin:

http://multifestival.de/index.php

Fakat diger yandan bu hususta cok dikkatli davraniyorlar, cunku nereden para alirsan, orasi belirler senin ne yapip ne yapamiyacagini ve ellerindeki rahatliktan da olabilirler. Mesela, birkac sene once burada(Hollanda'da) Fethullah'cilarin basi biraz belayi girmisti: Fethullah'cilarin yurtlarinda okuyup sonra yaygara yapan "bunlar seriatci, bunlar gizlice islami kanunu getirmek istiyor, milletin beynini brainwashliyorlar" bir genc yuzunde..

(Hollandaca anlayanlar icin): http://www.youtube.com/watch?v=RzLNhhdi1fw

Aralarinda uzun sure kalmis birisi olarak bu cemaatin (sistematik olarak) herhangi kanuna aykiri hareket ettigini gormedim, zannetmiyorum da.

Sitelerde Paylaş

Ateistlere bakışları ?

Sunni Islam'in ugrunda ugrastigi, nihai hedef olarak gordukleri Seriatla yonetilen devletteki irtidad cezasi(=idam) taraftarlari, fakat bu (ve diger ser'i cezalarin) sadece seriat devleti tarafindan uygulanabilir oldugunu savunuyorlar.

Yani, fiziki siddet uygulamazlar(daha dogrusu hic sahit olmadim, boyle islere girisseler zaten sadece kendi zararlarina olur.) Fakat ben bir zindik olarak, bir murted olarak zaten Musluman bir toplumda yeterince zorluk varken, bir de bu tarikat sacmaligi icinde olmam elbette benim acimdan oldukca zor.

Ben, koyu tarikatci olan aileme, aslinda Suleyman Tunahan'in "magic powers"i olduguna inanmadigimi bile dile getiremiyorum, gecenlerde hafiften gundeme getiriyim dedim annem basladi hickiriklarla aglamaya!" Git tesbih namazi kil, bu vesveseler Seytan'dan!".

Bu tarikat, Jehova's Witnesses'in Musluman cesidi gibi bir sey. :)

Sitelerde Paylaş

Hala bu tarikatin icinde mi gorunuyorsun?

Evet, ve yakin gelecekte bu pek degisecege de benzemiyor, zira tum cevrem ya bu tarikatta, ya da diger (Avrupa'da aktif olan) Islami cemaatlara baglilar. Isin zor kismi ise bir zamanlar canla, basla tum varligimla bu tarikata inaniyor olusum. Zamaninda(cok degil, birkac yil onceye kadar) bu tarikat icin hoca olup diger insanlara Islam'i(daha dogrusu Suleymanciligi) teblig etmek icin cirpiniyordum: Ki sohbetlerde anlatilanlari GERCEKTEN inanan birisi icin tek hedef bu olabilirdi..

Daha sonra tabi ilk once bu tarikati, daha sonra sunniligi ve en sonunda Islam ve tanri konseptini incelemeye basladim ve aslinda savunulacak bir tarafi olmadigi gordum. Bu tarikata inanmanin tek sebebinin kucuklukten beri tektarafli sohbetler ve nasihatlar oldugunu gordum, bu tarikatin (ve dinin) diger tarikat/dinlerden aslinda inaninirlik hususunda bir fark olmadigini gordum.

Kendimi timarhanedeki tek akilli gibi hissediyorum bazen :( .

Sitelerde Paylaş

Bizim burada da okulları var.Kız öğrencileri yarısı (hem de henüz 4-5-6. sınıfta) beden eğitimine başörtülü olarak katılıyorlar.Düşünün yani ; açılışa bülent arınç geldi okulun..Ayrıca büyük başarı senin yaptığın zlndlk.Normalde kurtulamazsın o beyin yıkamalardan.

tarihinde BrainDamage tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet, ve yakin gelecekte bu pek degisecege de benzemiyor, zira tum cevrem ya bu tarikatta, ya da diger (Avrupa'da aktif olan) Islami cemaatlara baglilar. Isin zor kismi ise bir zamanlar canla, basla tum varligimla bu tarikata inaniyor olusum. Zamaninda(cok degil, birkac yil onceye kadar) bu tarikat icin hoca olup diger insanlara Islam'i(daha dogrusu Suleymanciligi) teblig etmek icin cirpiniyordum: Ki sohbetlerde anlatilanlari GERCEKTEN inanan birisi icin tek hedef bu olabilirdi..

Daha sonra tabi ilk once bu tarikati, daha sonra sunniligi ve en sonunda Islam ve tanri konseptini incelemeye basladim ve aslinda savunulacak bir tarafi olmadigi gordum. Bu tarikata inanmanin tek sebebinin kucuklukten beri tektarafli sohbetler ve nasihatlar oldugunu gordum, bu tarikatin (ve dinin) diger tarikat/dinlerden aslinda inaninirlik hususunda bir fark olmadigini gordum.

Kendimi timarhanedeki tek akilli gibi hissediyorum bazen :( .

Benim de ateizme dogru giden yolculugumda ilk duragim icinde bulundugum cemaatin ve abilerinin aklima yatmayan tavirlari olmustu. Sonra baska tarikatler ve cemaatlere de girip ciktiktan sonra hepsinin bir cesit kult olduguna ve zararli olduklarina karar verdim. Sonrasi corap sokugu gibi geldi zaten.

Hayatini kazanmaya basladigin andan itibaren kendi yolunu cizebilirsin umarim.

Sitelerde Paylaş

nakilci bir eğilime daha yatkın bu arkadaşlar...

yani nakil varsa orada artık akla geçit yoktur...

son söz nakilindir...

nassın olduğu yerde ictihada mesağ yoktur ...

biz de biraz öyleyizdir ama aklı azıcık daha ön plana almaya çalışıyoruz diyelim...

bizimkiler-şakirtler-akıl mı nakil mi sorusuna en son abant konseyinde akıl demişler ki bunu iyi bir gelişme olarak görmek gerekir...

akıl evvel nakil müevveldir diyen maturudiye daha yeni yaklaşabiliniyor...

akılla nakil çeliştiği zaman ne olacak peki sorusunun cevabını veriş şeklinize göre kimliğiniz tesbit edilir...

aklı alır nakli tevil ederiz ...

süleymancılar nakli alır aklı tevil ederler...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yok Kirec, bizimkinler bu hususta cok acik ve netler: Islam akil dini degil, nakil diniymis! Yani, Islam'daki hersey akla yatkin olmasina gerek yok, aklina mantigina ters gelse bile aslolan iman etmekmis, Allah'in dinine teslim olmakmis.

Zaten Islam akil dini olmus olsaydi isin icinden cikilmazdi: Daha once putperestlerinde etrafinda dolastigi bir tasin etrafinda dolasmanin mantigi ne olabilir ki? Ayin yarilmasi, mirac, turlu turlu mucizeler vs. vs. : Bunlarin hic mantiki izahi olabilir mi?

Fakat "Islam nakil dinidir" diyenler de elbette celiski icindedir, zira Allah bizi dogruyu ve yanlisi ayirt edebilmemiz icin akli sus olsun diye mi verdi? Elin gavuru Islam'a bakip "Aa, sunlara bak, ne kadar mantiksiz, sacma!" dese "Olsun, onemli olan vahye, nakle inanmak, herseyi mantiginla anlamakla yukumle degilsin!" gibi bir cevapla hic tatmin olur mu?

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Adana'da Süleymancı tarikatı yurdu yangınında 11 öğrencinin yanarak öldüğü gün, Diyanet 6 milyon TL'ye 6 katlı müftülük binasını hizmete açtı. Adana İl Müftüsü Arif Gökce, 6 katlı binanın 6,639,000 TL'ye mal olduğunu söyledi. Dün gene Adana'da Süleymancılara ait özel yurtta çıkan yangında, 1'i öğretmen 12 kişi öldü, 22 kiş yaralandı. Yurt yetersizliği nedeniyle öğrencilerin süleymancı tarikatı yurtlarına mahkum edildiğini herkes gibi Diyanet de biliyordu.

583d78e7eb10bb28643c7ae3.jpg

Çocukların süleymancı tarikatı yurtlarına mahkum edildiği gün Diyanet 6 milyon 639 bin TL'lik müftülük binası açtı.

Adana Aladağ'da öğrencilerin kaldığı yurt yangınında ölen Cennet Karataş'ın belediye işçisi babası Mehmet Karataş; "Kızım doktor olmak istiyordu. Köyde okul yoktu. Aladağ'da başladı. Tek yurttu burası. Eleştirme şansımız yoktu. Başka seçeneğimiz yoktu. Ücretsiz kalıyordu".

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

12 insanın öldüğü yangının ardından gözler şimdi Süleymancılar Cemaati’ne çevrildi. kim bu Süleymancılar Cemaati? Ayrıca bugün Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması nın yıl dönümü. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması, 30 Kasım 1925 tarihinde kabul edilip, 13 Aralık 1925 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Türkiye’de tekke, zaviye ve türbelerin 30 Kasım 1925’te kapatılmasına rağmen tarikatlar, cemaatler halen faaliyetlerini sürdürüyor.

Metin Feyzioğlu yazdı, daha önce oraya gitmişti, gözlemlerinden anlatmış bir şeyler ama bu adam fazla duygusal konuşuyor, öyle de anlatmış. Dozunu ayarlayamadığı bu duygusallığı yüzünden bi halt olmayacak bu adamdan.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...