Jump to content

..İnanmak..

Recommended Posts

"inanmak" kelimesini anlamı Türk Dil Kurumuna göre şöyle;

1. Bir şeyi doğru olarak benimsemek.

2. Birini doğru sözlü olarak bilmek, güvenmek.

3. Bir şeyin varlığını, doğruluğunu kabul etmek.

4. Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek.

5. Kanarak aldanmak .

6. İman etmek..

Burdan yola çıkarsak Tanrıya ve dinlere inanmayan ateistler neye inanırlar? Sizin kutsallarınız yok mudur?

Teistlerin dogmalara inandığını savunan ateistlerin lügatında inanmak kelimesi varmıdır?

Hayat felsefeniz gerçekte nedir?

Sitelerde Paylaş

ateistler

1- birşeyi doğrudan benimsemez ama araştırıp benimser.

2- malesefki ateistlerde de bu geçerli ki birkişiyi-leri doğru olarak benimser.

3- bir şeyin varlığını (Madde) ve doğruluğunu kabul ederken deneysel olanı tercih eder.

4- ateist bilime inanır ama bilimin dışındak bir başka düşüncede barındırır ama inancı sadece bilimin kanıtlarında yer almaktadır.

5- aldanmak insanaların tümünde yer alır.

6- ateist İman (din) etmez. Belli doğruları vardır onlara inanır.

Tanriya ve dine inanmayan ateistler bilimin oluşturduğu yan bir yapı olan bilimsellik düşüncesine inanır ve bilimin kanıtlarında bunu kabul ederler.

Ateistin kutsalları vardır ama bu kutsallar değişkenliği çok fazlasıyla içinde barındırır ve kutsalını yıkıp yeni bir kutsal üretebilir.

Teistler dogmalara inanır ki bu nedenle tanrının varlığını kabul ederler. Ama ateistlerin lügatında var olan inanmak sadece Bilimsel düşüncenin bulunduğu bilimsel kanıtlara dayanan bilgiyedir.

Hayat felsefelerini bilemicem çünkü ateist yada teist değilim.

Bir ateistin hayata bakışını öğrenmek isterim geleceğe yönelik hareketlerinde hangi düşünceye göre hareket eder?

Sitelerde Paylaş

Hayat felsefesi diye bir şey yoktur. Felsefi bir görüşü hayatına aktarabilirsin ama o hayat felsefesi değildir. İnsanların hayatının felsefi bir değeri yoktur. Belli felsefi görüşleri benimsemeniz sizin hayatınızı felsefi bir boyuta taşımaz. Bu söz tamamiyle yanlış. Arattığın kelime yanlış. Doğma kelimesini arattırman gerekirdi.

Dogma:

Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas.

kaynak tdk

Benim bir kutsalım yok. her şey benim için tartışılabilirdir. Doğruluğunu sınamadan hiçbir şeyi benimsemem. Arkadaşlarımın dediklerine inanabilirim(senin kaynağına göre 2. anlam), ama onların doğru söyleyip söylemediklerini bilemem ve bu yüzden bir şüphe payı bırakırım. Hiçbir ideolojiyi de benimsemem. Çünkü bana göre ideolojileri benimsersemek için bazı düşüncelerimizden feragat etmemiz gerekir ve bu da görüşlerimizi bir kalıba soktuğu için gelişmeye temel vurmak demektir. Hayat felsefesi diye bir şey olmadığını zaten yukarıda açıkladım(dile yerleşmiş kelimlerden biri, aslında önemsiz bir kelime).

Tabi bu benim yanıtım. Diğer ateistler aynı düşünüyor düşünmüyor mu bilmiyorum. Yazarlarsa öğreniriz.

Sitelerde Paylaş

5. Kanarak aldanmak .

6. İman etmek..

Burdan yola çıkarsak Tanrıya ve dinlere inanmayan ateistler neye inanırlar? Sizin kutsallarınız yok mudur?

Teistlerin dogmalara inandığını savunan ateistlerin lügatında inanmak kelimesi varmıdır?

Ateist kendine inanır, bilime inanır, sahtekarlıkla mücadeleye inanır, çağdaş yaşama inanır, özgür düşünceye, insan ve hayvan haklarına inanır.

İnanacak o kadar çok çağdaş değer vardır ki, dinlere sıra gelmez. Aklı başında bir insan din ve Allah'la uğraşmaz.

Sitelerde Paylaş

Ben de aynısını yazdım...

Özelden Yazdım. Dediği laf Şu;

" - ha organizasyon, ha Din ne farkeder!

sizin çarpıtmalarınız yanında devede kulak kalır..

- Bizimki yorum farkıdır..doğru yapan 2, yapmayan 1 sevap alır..

sizinki düpedüz çarpıtmadır.. Peygamberlerin yaşamadığını iddia edecek kadar çarpık düşünceye sahipsiniz.. "

Sitelerde Paylaş

bunlarınki hazır nurcu sitelerden kopyaladıkları bla blalar.

bunlara yüzlerce keredir cevap verildi , nur evinden taze pişmiş çıkınca sanıyor ki gelip mat edecem bu ateistleri.

taze çıktım, günlerini gösterecem deyip, kuyruğu sıkıştırıp geri dönüyor.

olsun işte for the record yazdık buraya.

inanıyoruz biz hacı, senin saçma tanrıların dışında her şeye inanıyoruz

sen bana açıkla neyin etrafında dönüyorsun, neden 7 defa dönüyorsun, onu açıkla...

Sitelerde Paylaş

5. Kanarak aldanmak .

6. İman etmek..

"İnanmak" kelimesi günlük hayatta dini inançlara has kılınıp kullanılıyor. Halbuki felsefi anlamında insan doğru kabul ettiği her önermeye inanmış denir. Mesela saate bakıp saatin kaç olduğunu görsem o anda saatin kaç olduğuna dair belli bir inancım var demektir. Ya da 2+2=4 gibi bir inanca da sahibim. Vs.

Ama sen gene diyorsun ki "neye inanıyorsun, kutsalın nedir?" Burada "hangi değerlere inanıyorsun" gibi bir anlam var heralde. Ya da "hayatın anlamının ne olduğuna inanıyorsun" gibi bir soru sormak istedin heralde.

tarihinde entelesan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kutsal demişsin zaten.Biz ateistlerin kutsalı yoktur -benim yok şahsen, olan da yoktur sanırım- .Elbette inandıklarımız vardır.Bunlar çeşitli şeyler olabilir.Aslında insan savunduğu çoğu şeye inanır.Zaten doğru olduğuna inanmadığı şeyi savunmaz.Sen işçilerin kötü koşullar altında çalıştığını düşünebilirsin , bunun doğru olduğuna inanırsın.Bu görüşün tamamen kanıtlanamaz.Çünkü iyi ve kötü koşul görecelidir.Zaten kanıtlanabilen şeyler sen inansan da inanmasan da vardır.Sen hiç "Ben yer çekimi kanununun doğru olduğuna inanıyorum." diyen birini gördün mü ?

Sitelerde Paylaş

"İnanmak" kelimesi günlük hayatta dini inançlara has kılınıp kullanılıyor. Halbuki felsefi anlamında insan doğru kabul ettiği her önermeye inanmış denir. Mesela saate bakıp saatin kaç olduğunu görsem o anda saatin kaç olduğuna dair belli bir inancım var demektir. Ya da 2+2=4 gibi bir inanca da sahibim. Vs.

Ama sen gene diyorsun ki "neye inanıyorsun, kutsalın nedir?" Burada "hangi değerlere inanıyorsun" gibi bir anlam var heralde. Ya da "hayatın anlamının ne olduğuna inanıyorsun" gibi bir soru sormak istedin heralde.

dediğin gibi ,hangi değerlere inandığınızı sordum.. ayrıca kutsal derken niye itici geliyor size..her insanın bir kutsalı vardır..anne,baba,eş,para,insanlık vs vs gibi..sadece tapınma manasında sormadım yani..

Sitelerde Paylaş

Kutsal demişsin zaten.Biz ateistlerin kutsalı yoktur -benim yok şahsen, olan da yoktur sanırım- .Elbette inandıklarımız vardır.Bunlar çeşitli şeyler olabilir.Aslında insan savunduğu çoğu şeye inanır.Zaten doğru olduğuna inanmadığı şeyi savunmaz.Sen işçilerin kötü koşullar altında çalıştığını düşünebilirsin , bunun doğru olduğuna inanırsın.Bu görüşün tamamen kanıtlanamaz.Çünkü iyi ve kötü koşul görecelidir.Zaten kanıtlanabilen şeyler sen inansan da inanmasan da vardır.Sen hiç "Ben yer çekimi kanununun doğru olduğuna inanıyorum." diyen birini gördün mü ?

kutsal kavramınıtapınma anlamında sormadım..değer yargılarınız gibi düşünebiliriz..

yerçekimi 500 yıl önce bugünkü şekliyle bilinmiyordu..peki 500 yıl önce yaşamış insanlar için yerçekimi varmıydı yokmuydu? bilimin bugün kanıtlayamadığı şeylere "yoktur" demek ne kadar doğrudur peki? henüz bilmediğimiz birsürü doğa kanunu vardırmutlaka ..bilim henüz bulamadı diye bunlara yokmu demeliyiz?

Sitelerde Paylaş

1.)Onurum, gururum, vicdanım ve şeferim.

2.)Tüm diğer bireylerin aynı hakları.

3.)Tüm canlıların onuru.

4.)Tüm bireylere ve tüm canlılara saygı ve sevgi.

Sitelerde Paylaş

kutsal kavramınıtapınma anlamında sormadım..değer yargılarınız gibi düşünebiliriz..

yerçekimi 500 yıl önce bugünkü şekliyle bilinmiyordu..peki 500 yıl önce yaşamış insanlar için yerçekimi varmıydı yokmuydu? bilimin bugün kanıtlayamadığı şeylere "yoktur" demek ne kadar doğrudur peki? henüz bilmediğimiz birsürü doğa kanunu vardırmutlaka ..bilim henüz bulamadı diye bunlara yokmu demeliyiz?

bu konuda yazınıza bire bir katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Hee, ateistler öyle andaval ki, Newton'dan önce her şey havada yüzüyordu diye inanıyorlar. Nerden buldu bu yerçekimini lanet herif, yere yapıştık kaldık o keşfettiğinden beri diye de her gün beş vakit Newton'a lanet, sülalesine salavat okuyorlar.

Naapıcan, ateist işte... Vermeyince mabud, ne yapsın kel mahmud!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...