Jump to content

TEİZM NEDİR ?

Recommended Posts

Dofre'nin verdiği kaynağa göre teizm şudur:

Teizm, tanrının varlığını doğrulayıp insanlara din gönderdiğine inanan bir düşünce akımı. Teizm'e göre tanrı vardır ve tanrının insanları doğru yola sokmak için insanlığa göndermiş olduğu peygamberler ve dinler vardır.

İnsanlara din gönderen bir Tanrı inancı üzerine kurulu felsefe görüşü.

Aslında ilgili bütün terimler arasında tek antagonistik terim ateizmdir ve teizmin karşıtıdır.

Ateistlere ateizmin tanımını sorunca hepsi birden ateizm tanrının yokluğundan başka birşey değildir derler.

Eğer ateizm yukarda quote ettiğimiz teizmin tanımının karşıtı ise, ateistlerin ve diğerlerinin ateizmi bu şekilde tanımlaması yanlıştır. Eksiktir daha doğrusu.

Bu durumda ateizmin tanımı bir tanrının olmaması tanımından daha fazladır.

Aslında teizm ve ateizm aynı kavramlarla ilgilenen terimlerdir.

Teizmin daha geniş bir tanımı varsa, ateizmin de daha geniş bir tanımı olmalıdır.

Başka bir deyişle ateizm yalnız bir tanrının yokluğu değildir. Daha derin bir anlamı vardır. Çünkü karşı geldiği teizmin daha derin bir anlamı vardır.

Sitelerde Paylaş

dag peygambere gelmiyorsa peygamber daga gitmeliymis :)

tur dagina gitmek icin musa olmak lazim. musa olunamiyorsa asa olmak lazim. ne musa ne asa olunamiyorsa en kötüsünden bi yasa olmak lazim:)))) yarasa olmayalim da :)))))

Asa Dil'e gelmiş Musa ya;

Ya musa ben neden seçildim bilirmisin ?

Musa;

Sen sihirli bir Asasın.

Asa;

Ben dos doğru olmasam ben de sihir ne arasın?

İnsan YAS a alacaksa,kendi yasa ları olmalı.Onun bunun fikrinde değil ,kendi fikrinde olmalı :lol:

tarihinde faniolanbaki tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Budizm gibi bazı uzakdoğu dinlerinde de 'yaratıcı' anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz."

"Kemalizm gibi bazı Anadolu dinlerinde de 'yaratıcı' anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz."

Peki teizm nedir?

Sanırım sadece peygamberleri olan dinlere teizm deniyor?

Emir ve yasağın olduğu her yerde teizm (din) vardır. Ateizm, liberalizm ve anarşizmden geçer, bunun en uç noktası ise sosyal darwinizmdir.

Sitelerde Paylaş

Dofre'nin verdiği kaynağa göre teizm şudur:

Teizm, tanrının varlığını doğrulayıp insanlara din gönderdiğine inanan bir düşünce akımı. Teizm'e göre tanrı vardır ve tanrının insanları doğru yola sokmak için insanlığa göndermiş olduğu peygamberler ve dinler vardır.

İnsanlara din gönderen bir Tanrı inancı üzerine kurulu felsefe görüşü.

Aslında ilgili bütün terimler arasında tek antagonistik terim ateizmdir ve teizmin karşıtıdır.

Ateistlere ateizmin tanımını sorunca hepsi birden ateizm tanrının yokluğundan başka birşey değildir derler.

Eğer ateizm yukarda quote ettiğimiz teizmin tanımının karşıtı ise, ateistlerin ve diğerlerinin ateizmi bu şekilde tanımlaması yanlıştır. Eksiktir daha doğrusu.

Bu durumda ateizmin tanımı bir tanrının olmaması tanımından daha fazladır.

Aslında teizm ve ateizm aynı kavramlarla ilgilenen terimlerdir.

Teizmin daha geniş bir tanımı varsa, ateizmin de daha geniş bir tanımı olmalıdır.

Başka bir deyişle ateizm yalnız bir tanrının yokluğu değildir. Daha derin bir anlamı vardır. Çünkü karşı geldiği teizmin daha derin bir anlamı vardır.

Ateizm mana olmadan eksiktir Sayın Hacı.Bu yüzden mana yönünden bir derinlik alamaz,bir zevk olamaz.Bir şeyin derinlik içerebilmesi için Duygu,hal içermesi gerekmektedir.Duygudan yoksun bir inanç sadece karpuz kabuğu olur... :lol:

Sitelerde Paylaş

Ateizm mana olmadan eksiktir Sayın Hacı.Bu yüzden mana yönünden bir derinlik alamaz,bir zevk olamaz.Bir şeyin derinlik içerebilmesi için Duygu,hal içermesi gerekmektedir.Duygudan yoksun bir inanç sadece karpuz kabuğu olur... :lol:

Ateizmde eksik birşey yok kardeşim. Fazlalık var.

Ama bunu ateist olduğunu savunanlar bile bilmiyor. Beni düşündüren husus odur.

Teizmde ne varsa ateizmde fazlasıyla vardır.

Mana da vardır, estetik de vardır.. Teizme atfedilen herşey vardır.

Aslında iki terimin ilgi alanı aynıdır.

Birbirlerinin antagonisti olan terimler her zaman aynı konu ile ilgilenirler ve onların da antagonostik olması gerekmez.

Ateizm ve teizm aynı konu ile ilgilenirler.

Teizmde mana varsa ateizmde mana yoktur diye bir anlam çıkarılmaz. Bu absürd ve çok cahilce çıkarılan bir anlamdır.

Ateizm teizmin yalnız bir tanrı olduğu kavramına karşı tezdir. Ateizm teizmin savunduğu bütün ahlaksal değerleri irdeler ve onları eleştirir.

Ateizmde ahlaksal değerlerin olmasının nedeni de budur.

Olmasaydı, ateizm olmazdı. Çünkü teizmdeki ahlaksal değer yargılarını eleştiremezdi.

Bu kadar basit bir kavramı anlayamamanıza şaşıyorum..

Sitelerde Paylaş

Senin ateist tanımına göre mi yoksa benim ateist anlayışıma göre mi?

Sen kendini ateist sanan bir Türk Müslüman ateistsin.

Senin gibi epeyi Türk Müslüman ateist var.

Eğitilmeniz çok zor sizin. Çünkü aklınızı İslam'a terketmişsiniz.

İslam mentalitesi ile ateist olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar...

Sitelerde Paylaş

Ateizmde eksik birşey yok kardeşim. Fazlalık var.

Ama bunu ateist olduğunu savunanlar bile bilmiyor. Beni düşündüren husus odur.

Teizmde ne varsa ateizmde fazlasıyla vardır.

Mana da vardır, estetik de vardır.. Teizme atfedilen herşey vardır.

Aslında iki terimin ilgi alanı aynıdır.

Birbirlerinin antagonisti olan terimler her zaman aynı konu ile ilgilenirler ve onların da antagonostik olması gerekmez.

Ateizm ve teizm aynı konu ile ilgilenirler.

Teizmde mana varsa ateizmde mana yoktur diye bir anlam çıkarılmaz. Bu absürd ve çok cahilce çıkarılan bir anlamdır.

Ateizm teizmin yalnız bir tanrı olduğu kavramına karşı tezdir. Ateizm teizmin savunduğu bütün ahlaksal değerleri irdeler ve onları eleştirir.

Olmasaydı, ateizm olmazdı. Çünkü teizmdeki ahlaksal değer yargılarını eleştiremezdi.

Sayın Hacı,

Her Dinin bir görünüşte bir de manada bir anlatımı vardır.Bazı benzetmelerle,betimlemelerle konular anlatılmıştır.Hatta bazı konular dil ile bile anlatılamaz sadece yaşanması gerekir.Ateizm dediğin Anladığım kadarıyla Teizme muhtaç zira teizm olmasa eleştirecek ve yargılayacak birşey kalmazdı avucunda.Bu yönüyle teizm in müsvettesi durumuna geliyor.

Hayatı karmaşık hale getirmek değil,en yalın haliyle yaşamak insana mutluluk verir.Ne bilirsen bil,kullanmadığın bilgi hamallıktan ibarettir... B)

Sitelerde Paylaş

Sen kendini ateist sanan bir Türk Müslüman ateistsin.

Senin gibi epeyi Türk Müslüman ateist var.

Eğitilmeniz çok zor sizin. Çünkü aklınızı İslam'a terketmişsiniz.

İslam mentalitesi ile ateist olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar...

İtiraf etmekte hiçbir sakınca görmüyorum. Ben birçok konuda müslümanlarla aynı düşünüyorum.

Ben aklımı özgür düşünmeyle bozduğum için her din, ideoloji, felsefeden doğru bulduğumu benimseyebiliyorum ancak siz aklınızı anti-İslam'a terk etmiş olduğunuzdan böyle yapamıyorsunuz. Ateist olayım derken İslam'ı toptan reddetmeye koşullanmışsınız. "Ana-babanıza öf demeyin" diye öğütleyen İslam'a olan düşmanlığınızdan dolayı ana-babanızı pataklayacak radikal İslam düşmanları olup çıkmışsınız ve bu halinizle yobaz bir müslümandan zerre kadar farkınız yoktur. "İslam'da şu var o halde İslam'da olanı haklı çıkaracak şekilde şartlı düşüneyim" demek ile "İslam'da şu var o halde İslam'da olanı haksız çıkaracak şekilde şartlı düşüneyim" demek arasında zerre fark yoktur. Ateizm, özgür düşünce özgür ifadeden geçer. Şartlı inanma ya da inkar etmeden değil.

Sitelerde Paylaş

Sayın Hacı,

Her Dinin bir görünüşte bir de manada bir anlatımı vardır.Bazı benzetmelerle,betimlemelerle konular anlatılmıştır.Hatta bazı konular dil ile bile anlatılamaz sadece yaşanması gerekir.Ateizm dediğin Anladığım kadarıyla Teizme muhtaç zira teizm olmasa eleştirecek ve yargılayacak birşey kalmazdı avucunda.Bu yönüyle teizm in müsvettesi durumuna geliyor.

Hayatı karmaşık hale getirmek değil,en yalın haliyle yaşamak insana mutluluk verir.Ne bilirsen bil,kullanmadığın bilgi hamallıktan ibarettir... B)

Ben burada da değerli bir argüman görmüyorum.

Bazı ateistlerin ve teistlerin bu konuda yaptığı sadece polemik.

Kendinizi kandırıyorsunuz..

Sizi ikna etmek gibi bir sorumluluğum yok.

Sitelerde Paylaş

Diğer başlığa da yazdım buraya da alıntılayalım, ahlak dediği şeyin cansız maddenin evrimsel süreçlerce uydurduğu şeyler olduğunu savunan biri kimsenin ahlakını kendi ahlak anlayışıyla eleştiremez, dediğim gibi ancak gerçekle ve kendi içinde çelişmesiyle yanlışlanabilir...

Senin yanıldığın nokta şu hacı..

Örneğin teizmin tanımlı tanrısı gereği onun bir ahlak anlayışı vardır, ateizm eğer teizmin karşıtıysa bu ahlakın da karşıtı olmalı ve dolayısıyla bir ahlakı içinde barındıran bir genişlikte tanımı olmalı diyorsun, ama iş öyle değil..

ateizm bu teist tanrısını kendi koyduğu ahlak anlayışıyla değil, evrensel bir ahlaki normların olamayacağı ile yanlışlar, yani tanımındaki çelişkileri kullanır

senin teizmde gördüğün ahlaksızlığın bir benzerini de yaşıyor olabilir ateist,

teizmin bir tanrısı var, ateizmin tanrısı da sen misin ki onun kurallarını kafana göre koyuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Diğer başlığa da yazdım buraya da alıntılayalım, ahlak dediği şeyin cansız maddenin evrimsel süreçlerce uydurduğu şeyler olduğunu savunan biri kimsenin ahlakını kendi ahlak anlayışıyla eleştiremez, dediğim gibi ancak gerçekle ve kendi içinde çelişmesiyle yanlışlanabilir...

Senin yanıldığın nokta bizim başkalarının ahlakını eleştirdiğimiz.

Biz henüz kimsenin ahlakını eleştirmiyoruz.

Sadece eleştirebileceğimizi savunuyoruz.

Belki de hiç eleştirmemize gerek kalmayacak.. senin ahlakın dışında tabii..

Ayrıca ben başkalarının ahlakını eleştirmediğim gibi, sadece ateistlerin ahlakı ile ilgileniyorum.

Şimdiye kadar savunduğum ateistlerin iyi bir ahlaka sahip olmaları gerektiğidir.

Senj boş ver bu konuları.. Anlamadığın konulara bulaşma..

Sitelerde Paylaş

Teizm tüm insan yaşamını, özel ve sosyal yaşam, devlet yapısı, hukuk, etik, sanat, adına bilim denebilirse kendine has garip bir bilim, tüm bunları tanrının varlığı inancına göre yapılandırmak isteyen ve iğneden ipliğe, parmağını oynatmaktan gözünü bir yana çevirmeye kadar insan özgürlüğünü tanrının varlığı bağlamında kısıtlamaya çalışan bir düşüncedir.

Sitelerde Paylaş
Şimdiye kadar savunduğum ateistlerin iyi bir ahlaka sahip olmaları gerektiğidir.

Senin ahlak anlayışını sormadan önce ahlakın ne demek olduğunu açıklayalım ki bilinsin; Ahlak, arapça bir kelime olup yaratılış, fıtrat, sabit ve ortak bir insan doğası anlamına gelir. Sen insanların sabit ve ortak bir doğasının olduğunu mu kabul ediyorsun? Sana göre erkeğin doğasında sadece karşı cinse ilgi duymak mı vardır? Sana göre eşcinseller doğal değil mi ve doğal olmadığına göre ahlaksız mı?

Sitelerde Paylaş

Kavram, ahlak degil; etiktir. Etik "kisiler bir arada nasil yasar/yasatilir?" sorusuna cografi ve toplumsal/tarihsel getirilen her turlu soyut yonlendirim ve yaptirimlar, deger, veri, tabulardir. Evrensel ortaklikta bir etik yoktur.

Etik insanoglu yapilandirilmisligi ve yapiciligidir. En bilinir haliyle, hangi dusunce/davranisin dogru/yanlis, iyi/kotu v.s. oldugu cografi ve toplumdsallligin disinda ayni toplumdaki kisilerce de farkli anlam ve iceriklendirilerek farkli bag ve iliskiler kurulur. Bu temelde etigin her turlu degeri goreceli ve degiskendir. Buradaki gorecelilik ve degiskenlik, sabitler arasi farktir.

Mesela namus algisi her toplumda farkli yonlendirilirken, her toplumun kendi sabiti bunyesinde degerlendirilmelidir.

Burada onemli olan insan veinsanlik adina dusunce ve davranisin, bilimsel ve hukuki kriterleri ve suc ve de hastalik icerip icermedigidir.

Teizmde, etik olarak; ahlaki, dini, kulturel, toplumsal, toresel, ananevi, tarihi olarak nesillerden nesillere aktarilan yonlendirim ve yaptirimlar vardir. Mesela ahlak konusunda "ahlakli/ahlaksiz" dan ziyade gozlemlenen ve uygulanan ahlak algisinin dusunce ve davranisidir.

Sitelerde Paylaş

Senin ahlak anlayışını sormadan önce ahlakın ne demek olduğunu açıklayalım ki bilinsin; Ahlak, arapça bir kelime olup yaratılış, fıtrat, sabit ve ortak bir insan doğası anlamına gelir. Sen insanların sabit ve ortak bir doğasının olduğunu mu kabul ediyorsun? Sana göre erkeğin doğasında sadece karşı cinse ilgi duymak mı vardır? Sana göre eşcinseller doğal değil mi ve doğal olmadığına göre ahlaksız mı?

Bir post.

Saçmalamak zorunda değilsin. Ama istediğini yap. Post (deri) senin değil mi?...

Ona ahlak deme istersen. Moral de.. bakalım ne oluyor. Anlamı değişiyor mu?

Seksi karıştırma.. İçinden hiç çıkamazsın.

Bu konunun sana göre olmadığı anlaşılıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...