Jump to content

Nasıl İdol Ateist Olunur?

Recommended Posts

Bir idol ateist'den, Christopher Hitchens'den özlüsözler:

Christopher Hitches (1949-2011) bir yazar ve gazetecidir.

Yazdığı kitaplar arasında God is not Gread ve The Missionary Position da vardır.

Hiç kuşkusuz bir idol ateist olacak bütün meziyetlere sahiptir Hitches.

Aşağıda ondan quote ettiğim bazı özlüsözleri bulacaksınız.

Delilsiz ileri sürülen iddialar delilsiz reddedilebilirler.

İnsanlara ve çocuklara doğru şeyler yapmazlarsa korkunç cezalara çarptırılacakları şeklinde yapılan dinsel tavsiyeler ve telkinler, çocuklara yalan söyleme üzerine kurulan bir meslektir.

Rahiplerin bütün yaptığı budur. Bütün yaptıkları yalnız çocuklara yalan söylemek kötülüğü olsa neyse. Bununla yetinmeyip onlara eziyet edip ırzlarına geçenler ve bizim bu suistimali kabul etmemizi isteme cüreti gösterenler de onlardır.

Bana bir inanırın söylediği ve yaptığı ama, bir inançsızın yapmadığı veya söylemediği etik bir eylem ve ifadeyi söyleyin.

İsa körleri iyi edebiliyorsa, körlüğü neden iyi etmiyor.

Sitelerde Paylaş
Guest Malik Cebbar

Doğuştan güzel konuşma yeteneği varsa veya sonradan güzel etkili konuşma dersi alıp kendini yetiştiren biri hangi düşünceden olursa olsun idol olur.

20 sene önceki Richard Dawkins ile simdiki Richard Dawkins'i karşılaştırın.

Eskiden konuşurken yarın saat düşünürdü.Bu hali harun yahya tarafından alay konusu yapılırdı.

Şimdi hitabet ustası oldu.Sadece bilgili olmak yetmiyor.Görsel işitsel tüm iletişim yöntemlerini kullanmayı da bilmek gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Hiç de öyle olmaz. Yanılıyorsun.

Beğendiğin ateistlerin yaşamına bir göz at.

Onlardan beklentilerin nedir? Bazıları senin için idol bile olabilirler.

Ahlak en başta gelir. Irza geçen ama sapına kadar ateist olan birinin ahlakını önemsiz buluyor musun?

Bu soruyu sor kendine.

Richard Dawkins bir hırsız olsaydı, ona aynı değeri verir miydin?

İyi ahlak yalnız başlangıçtır. Ben bir ateistten çok daha fazlasını bekliyorum.

Senden de bekliyorum..

Çok şey mi bekliyorum?

Olabilir belkide çok şey bekliyorsun.-Benim gibi düşünen herkesten...

''Beğenilen'', ''değer verilen'' ateistler, ''idoller'' her yönleri ile beğenilmek zorundamıdır?

Richard dawkins in nesine değer veriyoruz mesela? Özel hayatına mı? Onun zevleri tercihleri hangi rengi sevdiği bizim umrumuzda mı -değil elbette. Biz dawkins 'in sadece bilim adamı olan tarfına değer veriyoruz ve umursuyoruz. Eğer onun tüm hayat tarzını takib edersek bu bir müslümanın peygamberin 'sünnetlerini'' takip etmesinden farksız olur.

Sana ateizmin ne olduğunu burada öğretemediğimiz için utanıyorum.

Ama seni ve senin gibi ateistleri eğitmekten usanmayacağım.

Bu forumun varlık nedeni hergün yeni birşeyler öğrenmek ve öğretmek.

Bu tür yorumlarla bizi yıldıramazsın ateist kardeşim.

Sizi yıldırmaya çalışmak benim amacım olamaz. Sadece hatalı olduğunuzu göstermeye çalışıyorum.

Ateizm kalıplara gelmez, ahlaksal kalıplara hiç gelmez. Ateizm dinlere karşı savaşırken dinin kullandığı silahları kullanmamalı. Ahlak dinin yalanı, bir silahı.

Bu iletinle bize ahlaka önem vermeyen bir ateist olduğunu telkin ediyorsun.

Genel olarak evet ama, burda önem vermediğim şey ''ateist kimselerin ahlakı'' dır.

Ateist birey özgür bireydir.Ahlak gibi yazılı olamayan kurallarla yargılanamaz.En azından başka bir ateist tarafından yargılanamaz.

Ne yapıcaz? Kötü ahlaklı ateistleri ateizm kilisesinden aforoz mu edeceğiz? Onlar ateist değilse nasıl bir etiket yapıştıracağız? ''Ateistimsi'' mi diyeceğiz?

Adam tanrıya inanmıyor ve hiç bir dine yakın bile değil.. -Ne dir böyle bir adam, ahlaksal yapısına bakılmaksızın ''ateisttir''

Genel ahlaksal bir yapı altında toplanmış, bir ateistler topluluğu düşünürsek, bunlara ateist demek zor olur asıl. Dincilerin dediği ''herkesin bir dini vardır sizinkide ateizm dini işte'' saçmalığı haklı olur.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nihil haklı bence,ateistseniz ateistsinizdir bunun ılımlısı veya radikali olmaz aynı şekilde genel geçer kuralları da çünkü ateizm bir dünya görüşü veya felsefe bile sayılmaz,varlığı teizm sayesindedir.A kurumunda çalışanların belli kural ve kaideleri vardır ama A kurumunda çalışmayanlar toplanıp da kendilerine bu tarz kıstaslar belirlemeye çalışmaları oldukça anlamsız olur.çünkü içinde B kurumunda çalışan da var C de de,D de de,hepsinin ortak noktası A'da olmamaları ile sınırlandırılmalıdır daha öteye gidilmemelidir bence.

Sitelerde Paylaş
''Beğenilen'', ''değer verilen'' ateistler, ''idoller'' her yönleri ile beğenilmek zorundamıdır?

Richard dawkins in nesine değer veriyoruz mesela? Özel hayatına mı? Onun zevleri tercihleri hangi rengi sevdiği bizim umrumuzda mı -değil elbette. Biz dawkins 'in sadece bilim adamı olan tarfına değer veriyoruz ve umursuyoruz. Eğer onun tüm hayat tarzını takib edersek bu bir müslümanın peygamberin 'sünnetlerini'' takip etmesinden farksız olur.

İdolleri her yönleri ile beğenmek zorundasın. En ufak bir falsoları olmamalı. İdolluğu gölgeler onlar.

Ama özel hayatına ne kadar girersin bilemem. Hangi renkleri yeğlediği o kadar önemli olmayabilir ama cinsel tercihleri çok önemli olabiir.

Her ayrıntı idolluğa gölge düşürmez. Ama bazıları idollukla bağdaşmaz. Örneğin bir idol ateistin oğlancı veya pedofil olmasını istemezsin. Hırsız veya katil olmasını da istemezsin,hırsızlığı ve cinayeti onaylamış olmasını da..

Sizi yıldırmaya çalışmak benim amacım olamaz. Sadece hatalı olduğunuzu göstermeye çalışıyorum.

Ateizm kalıplara gelmez, ahlaksal kalıplara hiç gelmez. Ateizm dinlere karşı savaşırken dinin kullandığı silahları kullanmamalı. Ahlak dinin yalanı, bir silahı.

Birisini yanlış ve hatalı olmakla suçlamak açıklamayı gerektirir. İddianızı savunmalı ve açıklamalısınız

Herşeyden önce biz ateizmin bazı ahlaksal kalıplara uydurmuyoruz. Öyle bir iddiamız yok. Bu hata size ait. Bana değil.

Ama bu demek değildir ki bir ateist ahlaksal değerlerden yoksu olmalıdır.

Bu çok yanlış bir inanış. Bu yanlış olmasına rağmen çeşitli kültürlere ait ateistlerden birçoğunun paylaştığı bir inanı.

Bunu çeşitli forumlarda tartıştım ve her seferinde savımı başarı ile savundum.

Çünkü ben ateistlein bazı spesifik ahlaksal değerlere sahip olmalarını savunmuyorum. Sadece ateizmle uyumlu ahlaksal değerlere sahip olmalarını şart koşuyorum.

Bana bu şarta uymayan tek bir ateist gösteremezsiniz.

Ateizmi bir şablona uydurmuyoruz. Ahlak dinin en zayıf tarafı. O tarafından vurarak dini yok etmeye çalışmalısınız.

Genel olarak evet ama, burda önem vermediğim şey ''ateist kimselerin ahlakı'' dır.

Ateist birey özgür bireydir.Ahlak gibi yazılı olamayan kurallarla yargılanamaz.En azından başka bir ateist tarafından yargılanamaz.

Ne yapıcaz? Kötü ahlaklı ateistleri ateizm kilisesinden aforoz mu edeceğiz? Onlar ateist değilse nasıl bir etiket yapıştıracağız? ''Ateistimsi'' mi diyeceğiz?

Adam tanrıya inanmıyor ve hiç bir dine yakın bile değil.. -Ne dir böyle bir edam, ahlaksal yapısına bakılmaksızın ''ateisttir''

Genel ahlaksal yapı altında toplanmı bir ataeistler topluluğu düşünrsek bunlara ateist demek zor olur asıl. Dincilerin dediği ''herkesin bir dini vardır sizinkide ateizm dini işte'' saçmalığı haklı olur.

Ahlakın kurallarının yazılı olmadığını nasıl iddia edebilirsiniz? O kurallar elbette açık ve net olarak yazılmışlardır. Kanunlara bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Çağdaş yasalarda onlar vardırlar. Ayrıca bilimsel ateizm çok iyi bilinen ve kabul edilen etikle de sınırlıdır. Bilimsel etik ateist ahlakının temelini oluşturur.

Kötü ahlakı olan ateistleri aramıza almayacağız. Bunu yapabiliriz ve kötü ateistin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu konuda deneyimliyiz.

Bir insan tanrı tanımıyorsa o insan elbette ateisttir. Biz onun ateizmini bize uygun bulmuyoruz. Hepsi o kadar. Onun pedofil olma hakkı varsa, bizim de onu reddetme hakkımız vardır.

Burada yazan her ateist bizim ahlak kurallarımıza uymak zorundadır.

Ateistforum'un da burada yazanlardan beklediği bazı ahlaksal değerleri vardır. Herkes burada yazamaz.

Sizin yanıldığınız noktalara kısaca değindim.

Gerekirse çok daha ayrıntılı yazabilirim.

Ateizmin temeli, özü ahlaktır. Ateizm o öz üzerine kurulmuştur. Ondan ödün veremez. Onsuz var olamaz.

Bu iyi veya kötü bir ahlak değildir. Bu sadece ateist ahlakıdır. Bizim tanımlamaya çalıştığımız ve forumda yazanlardan beklediğimiz bir ahlaktır.

Ateizmde ahlak yoktur ben istediğim ahlaka sahip olabilirim diyebilirsiniz ama eğer bizim ahlak anlayışımızın dışında iseniz bu forumda bir ateist olarak yazamayabilirsiniz.

Biz bu forumda yazanlardan minumum Müslüman ahlakına uymalarını bekliyoruz. Daha azını beklemiyoruz ve daha azına tahammül edemeyiz. Hiçbir zaman da etmedik.

Sitelerde Paylaş
Ahlakın kurallarının yazılı olmadığını nasıl iddia edebilirsiniz? O kurallar elbette açık ve net olarak yazılmışlardır. Kanunlara bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Çağdaş yasalarda onlar vardırlar. Ayrıca bilimsel ateizm çok iyi bilinen ve kabul edilen etikle de sınırlıdır. Bilimsel etik ateist ahlakının temelini oluşturur.

Kötü ahlakı olan ateistleri aramıza almayacağız. Bunu yapabiliriz ve kötü ateistin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu konuda deneyimliyiz.

Bir insan tanrı tanımıyorsa o insan elbette ateisttir. Biz onun ateizmini bize uygun bulmuyoruz. Hepsi o kadar. Onun pedofil olma hakkı varsa, bizim de onu reddetme hakkımız vardır.

Burada yazan her ateist bizim ahlak kurallarımıza uymak zorundadır.

Ateistforum'un da burada yazanlardan beklediği bazı ahlaksal değerleri vardır. Herkes burada yazamaz.

Sizin yanıldığınız noktalara kısaca değindim.

Gerekirse çok daha ayrıntılı yazabilirim.

Ateizmin temeli, özü ahlaktır. Ateizm o öz üzerine kurulmuştur. Ondan ödün veremez. Onsuz var olamaz.

Bu iyi veya kötü bir ahlak değildir. Bu sadece ateist ahlakıdır. Bizim tanımlamaya çalıştığımız ve forumda yazanlardan beklediğimiz bir ahlaktır.

Ateizmde ahlak yoktur ben istediğim ahlaka sahip olabilirim diyebilirsiniz ama eğer bizim ahlak anlayışımızın dışında iseniz bu forumda bir ateist olarak yazamayabilirsiniz.

Biz bu forumda yazanlardan minumum Müslüman ahlakına uymalarını bekliyoruz. Daha azını beklemiyoruz ve daha azına tahammül edemeyiz. Hiçbir zaman da etmedik.

Altını çizerek tekrar söylüyorum ki; Sen ateist değilsin!

tarihinde bir post tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Altını çizerek tekrar söylüyorum ki; Sen ateist değilsin!

Ya ben ateist değilim..

Ya da sen ahlaksız bir ateistsin.....

Çünkü senin ahlak anlayışın benim bildiğim ateist ahlakı ile bağdaşmıyor.

Ben ahlaksal değerleri benimki ile bağdaşmayan birinin yanından bile geçmem.

Senin de yanından geçmeyeceğimi bil.

Sitelerde Paylaş

Minimum müslüman ahlakı?

Hacı kaş yapayım derken göz çıkarmamalısın.

Ateizimin Tanrı'nın var olmadığını kabul etmektir. Ateizim bir seri katili kucaklamalıdır aynı zaman da bir tecavuzcüyü de kucaklamalıdır. Hiçkimseyi dışlamamalıdır. Ateizimde ahlak aranmamalıdır. Her birey topluma kazandırılmalıdır.

Hırsızlık yapanın elinin kesilmediği bir oluşum olmalıdır ateizm.

Sen müslüman ahlakını bayağı sevmiş olmalısın ki hayranlıkla bizde de en az öyle bir ahlak seviyesini öngörüyorsun.

Madem o kadar iyi bir ahlaka sahipler ki en az diyorsun. Müslüman olarak devam etseydin. Tanrının olmadığını bile bile devam etseydin sonuç olarak ahlaki olarak beğendigin varsayılırsa(hayran oldugun görülüyor) pek bir değişim olmayacaktı.

Bu alıntı yaptıgın cümlenden hiçbirşey anlamadım hacı.En yakın zaman da açıklamanı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Müslüman inancında olan herşey kötümüdür ki ? Hacı'nın " Minimum müslüman ahlakı " benzetmesi gayet güzel bi benzetme olmuş. İyi bir müslüman inancı gereği yalan söylemeyen , hırsızlık yapmayan , temız olması gereken vs vs biridir. Bir ateistin en az bu ahlakta olmasında ne sakınca var , yada bunları referans almak neden kötü olsun ki . Ha müslamanlarız ahlaksız inanışlarıda var tabiki ama konuda iyi ahlaksa iyi olanlarına bakarız , eleştirmekse kötülerini söyleriz .

Sitelerde Paylaş

Minimum müslüman ahlakı?

Hacı kaş yapayım derken göz çıkarmamalısın.

Ateizimin Tanrı'nın var olmadığını kabul etmektir. Ateizim bir seri katili kucaklamalıdır aynı zaman da bir tecavuzcüyü de kucaklamalıdır. Hiçkimseyi dışlamamalıdır. Ateizimde ahlak aranmamalıdır. Her birey topluma kazandırılmalıdır.

Hırsızlık yapanın elinin kesilmediği bir oluşum olmalıdır ateizm.

Sen müslüman ahlakını bayağı sevmiş olmalısın ki hayranlıkla bizde de en az öyle bir ahlak seviyesini öngörüyorsun.

Madem o kadar iyi bir ahlaka sahipler ki en az diyorsun. Müslüman olarak devam etseydin. Tanrının olmadığını bile bile devam etseydin sonuç olarak ahlaki olarak beğendigin varsayılırsa(hayran oldugun görülüyor) pek bir değişim olmayacaktı.

Bu alıntı yaptıgın cümlenden hiçbirşey anlamadım hacı.En yakın zaman da açıklamanı bekliyorum.

Ben Türk ateistlerinin ahlak standardından bahsediyorum.

Türkiye'de ahlak İslam ahlakı ile kıyaslanarak ölçülür. O ahlak minumun gereksinimdir. Onunla Türkiye'de rahat bir ömür sürdürebilirsiniz.

Müslüman ahlakı ne midir?

Ona şimdilik dokunmak istemiyorum. Siz Müslümanlar bize bir ton malzeme veriyorsunuz.

Ateizmde ahlak aranmaması gerektiğine bazı ateistler de inanıyor.

Sizin bu konudaki düşüncenizi hiç yadırgamıyorum.

Yadırgadığım ateistlerin sizin gibi düşünmesi.

Sitelerde Paylaş

Haci hızlı gidiyorsun.

Söylediklerinin hepsinde haklısın bunlar benm geldiğim günden beri savundugum şeyler.

Ancak müslümanlardan bir farkımız olmalı.

Neredeyse ahlak kavramını sadece kendi tapulu mallarıymış gibi göstermeye çalışan müslümanlar gibi davranırsak bizim onlardan farkımız kalmaz.

Benm tek istediğim gençler sevgilerini gösterebilecekleri özgür bir dünyada yaşasın.. dünya el ele dolaşan cıvıl cıvıl insanlarla dolsun isitoyurm.

ben istiyorum ki insanlar sokakta birbirine sarılan mutlu insanlar gördükleri zaman ayıplamak yerine insanların birbirini sevmesinden haz alsınlar ne güzel deyip gençlerden birşeyler öğrensinler.

Gidip evde eşlerine sarılsınlar onlarda eşleriyle sokaga çıktıkları zaman el ele dolaşabilsinler.

Dünya malesef öyle bir hale getirildiki insanlar birbirlerinin mutluluklarından rahatsızlar benm çocuklugumda böyle şeyler yoktu herkes gençlere deger verir mutlulukları ile mutlu olurlardı.

Aslında ne kötü birşey istiyorum nede çok şey istiyorum insanoğlundan.

tarihinde Dofre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet idol önemli ve Türk ateistlerin sunabilecekleri bir idol maalesef bildiğim kadarıyla yok şu anda. Bu gerçekten önemli bir eksiklik.

Diğer yandan idol olmak kolay değil. Ateşten gömlek giymek gibi. Yanlış anlaşılmasın, idol adayım olarak vermiyorum, sadece örnek olarak söylüyorum: Yeni bir siyasi lider olarak çıkan Osman Pamukoğlu'nun sadece yanında duran bir kızla fotoğrafının çıkması, sevgilisi olduğu dedikodularının yayılmasına neden olabildi. Ne kızın elini tutmuş, ne elini omzuna koymuş, ne kız ona dokunuyor! Adam ellerini kavuşturmuş duruyor yani! Partide mason var söylentisiyle birleşince de partinin bazı il örgütleri bile kapandı!

Gerçekten komik bir halk ve ülke oluşumuz işi iyice zorlaştırıyor. Ateist idolün ne tür saldırılara açık hedef olacağını düşündükçe sinirleri çelikten olmalı diye düşünüyorum.

Öte yandan ateistin ahlakı olmaz düşüncesi tam bir felaket. Böyle düşünen ateistlerden utanç duyuyorum. Böyleleri caddede yanımdan geçmese memnun olurum. Bir teist, onlara göre daha tercih edilebilir biridir. Kesin yani! Öyle ateist, olmaz olsun!

Sitelerde Paylaş

idol olan kişinin sanırım birazda liderlik özelliğine sahip olması gerekiyor ve bu bağlamda düşünürsek idol olan kişinin birazcık tabandan uzak olması gerekiyor ki

böylece etkisi daha da artar, yani cem yılmazın deyimi ile sokakta görüp kafasına vurarak baba naber dediğin adamdan zor idol olur..

ateist olan kişinin de ahlakı olur tabi neden olmasın ahlak ı yaratan Allah mı?

ateistlerde ahlak olmayacağını savunan ateistler, sanırım dinlerin etkilerinden kurtulamamışlar, çünkü dinlerde ahlakın özü

Allah tarafından belirlenir yani Onun koyduğu kurallardır.. örneğin İslam da içki içen ahlaksızdır, iki sevgilinin ilişkiye

girmesi ahlaksızdır, bayanların açık giyinmesi ahlaksızdır, sokakta sevgiliyle el ele dolaşmak ahlaksızlıktır.. böyle düşünen kişiler ateistlerin ahlaksız olması gerektiğini savunuyorsa komiktir..

bir diğer unsur ise, dinlerde insanlar dinlerin verdiği ahlaka uymak zorundalar, örneğin bir müslümanın Allah ve cehennem korkusu vardır ve bu yüzden mensup olduğu dine göre ahlaklı olması şarttır (istese de hırsız olamaz, birine tecavüz edemez)

ama ateist için cehennem korkusu gibi bir öge olmayınca ahlaksız olabilir, ahlaksız olsa da önemli değildir düşüncesi doğabilir.. ama bence bu da yine hem komik hemde hatadır çünkü burada ahlakın referans noktası olarak İslam temel alınmıştır..

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslüman inancında olan herşey kötümüdür ki ? Hacı'nın " Minimum müslüman ahlakı " benzetmesi gayet güzel bi benzetme olmuş. İyi bir müslüman inancı gereği yalan söylemeyen , hırsızlık yapmayan , temız olması gereken vs vs biridir. Bir ateistin en az bu ahlakta olmasında ne sakınca var , yada bunları referans almak neden kötü olsun ki . Ha müslamanlarız ahlaksız inanışlarıda var tabiki ama konuda iyi ahlaksa iyi olanlarına bakarız , eleştirmekse kötülerini söyleriz .

Müslümanlıkla ilgili herşey kötüdür.

Çünkü hepsi yalandır. İslam'da insanlığa öğüt yoktur. Allah'a hizmet vardır.

Aslında İslam minumun insan ahlakının da altındadır ama, biz Türkiye'de İslam'ı en düşük ahlak düzeyi olarak kabul etmek zorundayız.

Çünkü bütün Türk kültürü, gelenek ve görenekleri İslam üzerine yapılandırılmıştır.

Türklerin genel olarak ahlaksız insanlar olmasının nedeni de bu ilkel dindir.

Türklerde ne sosyal ahlak iyidir ne de ticari ahlak iyidir.

Hemen her Türk her fırsatta yalnız kendisi için köşeyi dönmeye çalışır ve her esnaf önüne gelen herkesi aldatmanın yollarını arar ve çoğu kere de bulur.

Dürüst ve iyi ahlaklı Türkler vardır elbette ama onlar azınlık oluştururlar.

Sitelerde Paylaş

Kimin için idol? Ne adına idol?

Aydınlanmış bir Ateistin kendisi ve mantığı dışında herhangi birisini idol olarak göreceğinden veya kabul edeceğinden şüpheliyim.

Bilmiyorum diğer Ateistlerde bu durum nasıl ama Ateizmi benimsedikten beri tüm idoller benim için bitti. Bu anlamda Ateist bir idola veya örneğe de nedense gerek duymuyorum. Örnek veya idol (kendim için) sadece benim. Her insan farklı ve kendine özgü olduğundan, tasavvuri dahi olsa bir idol aramak anlamsız geliyor.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kimin için idol? Ne adına idol?

Aydınlanmış bir Ateistin kendisi ve mantığı dışında herhangi birisini idol olarak göreceğinden veya kabul edeceğinden şüpheliyim.

Bilmiyorum diğer Ateistlerde bu durum nasıl ama Ateizmi benimsedikten beri tüm idoller benim için bitti. Bu anlamda Ateist bir idola veya örneğe de nedense gerek duymuyorum. Örnek veya idol (kendim için) sadece benim. Her insan farklı ve kendine özgü olduğundan, tasavvuri dahi olsa bir idol aramak anlamsız geliyor.

Ateizmi benimsemeden önce kabul ettiğin idol ateistler var idiyse, senin için de idol ateistler önemli.

Daha da önemlisi senin diğer ateistler ve ateist olacaklar için bir idol olman.

Ayrıca idol olman gerekmez elbette.

Kötü örnek olma yeter. Bu bizim için çok önemlidir.

Ama sen ne isen osundur. Onu değişitiremeyiz.

İstediğin gibi bir olmak senin hakkın.

Kimseyi zorla idol yapmıyoruz burada. Ateist bile yapmıyoruz.

Sadece daha iyi bir ateist olmalarını temenni ediyoruz.

Ateist olmanın bir marifet olmadığını elbette biz de biliyoruz. Sizde hiçbir özellik aramıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin yazili kurali olamaz bence. Bir insan ateist olmaya basladigi andan itibaren, kendiliginden aklini kullanmayi ögreniyor, ahlaki olarakda vijdaninin sesini duyabiliyor.

Müslümanken, Allahin rizasini kazanmak icin yaptigini, Ateist oldukdan sonra insani görev oldugunun bilincine kendiliginden inanmaya basliyor.

Haci benim idolumdur, eskiden cok küfrederdi, ama simdiki yazdiklarina görede haklidir. Bir ateist ahlaki ilede ön plana cikmalidir.

Mesala bir caniyi düsünün, bu kisi ateist ise, toplum ne diyecek? Allah korkusu yokki adam kafir her halti yapar.

Ben inaniyorumki, iyi bir ateist cani olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...