Jump to content

Ateistlerin yanlış bilim algısı

Recommended Posts

bilim bir inancın doğruluğunu yada yanlışlığını tartışmaz, tartışamaz...

bu konular bilim adamlarının ısrarla bilimin dışında tutmaya çalıştığı konulardır.

zira böyle konular bilimi yozlaştırır, amacından saptırır.

dolayısıyla bir ateistin herhangi bir dini reddederken bilimi bu konu için alet etmesi son derece yanlıştır.

böyle bir çaba, başta bilimsel düşünceye aykırıdır ki, sahibinin bilimi ve bilimsel çalışmayı tam anlamadığını gösterir...

ama nedense moda olmuştur..hatta sakız olmuştur ateist arkadaşların ağzında..

benim rehberim bilimsel bilgidir...sözü...

evet bilimsel bilgi senin rehberin olabilir.. ancak bu rehberi dinleri reddetmek için kullandığında rehberine en büyük kötülüğü yapmış olursun..

onu dine çevirmiş olursun...

açıklayayım...

bilimsel bilgi sürekli kendisini yenileyen bir bilimdir. asla sabit değildir.

bilimsel bilgi bugün doğru dediği bir şeye yarın yanlış diyebilir...

dolayısıyla bilimsel bilgi tüm zamanları kapsayacak bir bilgi değildir..yeni zamanlarda yeni bilgiler eski bilgilerin yerini alabilir.

bugün doğru olan yarın yanlış olabilir.

bugün bilimle çatışan dinsel bir bilgi yarın din ile uyuşabilir.

böyle bir durum hararetle bilimi kullanıp dini reddeden ateisti mahçup eder...

hatta ateistin bilimi bile reddetmesine neden olabilir.

bu arada bilim denilince ateist arkadaşlar genelde fizik, kimya...gibi dalları anlıyorlar..

hayır bu anlayış yanlştır..

sosyal alanlarla da ilgilenir bilim..

mesela çocuk yetiştirmede uyulması gereken kurallar da bilimin bir araştırma alanıdır..

bugün çocuğunuzu şöyle yetiştirin diyen bilim yarın hayır böyle yetiştirin diyebilir...

sonuç olarak bilimi din gibi algılayıp mevcut bilimsel bilginin tüm zamanları kuşatan bir bilgi gibi kabul etmek en başta bilime saygısızlıktır. bilimi anlamamaktadır.

dolayısıyla tüm zamanları kuşatan bir bilgiden bahsettiğini iddia eden dinleri reddetmek için bilimsel bilgiyi kullanmak bilim adamı kisvesine bürünüp kendini kabul ettirme çabasından öteye gitmez. gidemez..

kendinizi kandırmayın ateist dostlar..

bilimi yaptıklarınıza alet etmeyin..

Sitelerde Paylaş
keçileri toplaman hiçte kolay olmayacak..

yüzünü tamamen indir..korkma o kadar da korkunç değilsin...

kullandığın şu resimden söz ediyorum...

eeeeeeeeeee sen indirmek istemiyorsun..

bari bırak ben indireyim ;) :P

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
dolayısıyla bilimsel bilgi tüm zamanları kapsayacak bir bilgi değildir..yeni zamanlarda yeni bilgiler eski bilgilerin yerini alabilir.

bugün doğru olan yarın yanlış olabilir.

evet bilimin temelinde bu yatar. bilim her zaman sorgulamak demektir. bu yüzden en doğru bilgi kaynağıdır. yani

bugün bilimle çatışan dinsel bir bilgi yarın din ile uyuşabilir.

hayır uyuşamaz çünkü din bir dogmadır. din bir şeyi peşinen kabul edip doğruluğundan asla şüphe etmemek ve sorgulamamaktır.

dolayısı ile bilim ile din taban tabana zıt iki kavramdır. birinde sürekli sorgulamak ve şüphe etmek vardır, diğerinde asla sorgulamamak ve şüphe etmeden inanmak vardır. bu iki kavram asla birbiri ile uyuşamaz.

Sitelerde Paylaş
evet bilimin temelinde bu yatar. bilim her zaman sorgulamak demektir. bu yüzden en doğru bilgi kaynağıdır. yani

hayır uyuşamaz çünkü din bir dogmadır. din bir şeyi peşinen kabul edip doğruluğundan asla şüphe etmemek ve sorgulamamaktır.

dolayısı ile bilim ile din taban tabana zıt iki kavramdır. birinde sürekli sorgulamak ve şüphe etmek vardır, diğerinde asla sorgulamamak ve şüphe etmeden inanmak vardır. bu iki kavram asla birbiri ile uyuşamaz.

evet uyuşabilir... ki zaman zaman uyuştuğuna şahit oluruz..kabul etmesek bile..

örneğin big bang teorisi ateistleri hayli rahatsız eden bir konudur..

günün birinde big bangin daha ötesinin bulunması için dua :lol: eden ateistler bile vardır..

Sitelerde Paylaş
bang teorisi ateistleri hayli rahatsız eden bir konudur..

günün birinde big bangin daha ötesinin bulunması için dua :lol: eden ateistler bile vardır..

Bigbang beni hiç rahatsız etmiyor,

Öncesi hakkında fazla bilgi sahip olunmamasıda hiç mi hiç rahatsız etmiyor,

Sadece evrenin oluşumu hakkında ortada bilinmeyen sonsuz sayıda ihtimal olduğunu anlıyorum.

Ben haddimi bilerek bilmediğimi söylüyorum,

Peki Tanrı'nın bu sonsuz sayıda ihtimalden sadece biri olduğunu söyleyecek cesaret var mı sende?

Sitelerde Paylaş
Bigbang beni hiç rahatsız etmiyor,

Öncesi hakkında fazla bilgi sahip olunmamasıda hiç mi hiç rahatsız etmiyor,

Sadece evrenin oluşumu hakkında ortada bilinmeyen sonsuz sayıda ihtimal olduğunu anlıyorum.

Ben haddimi bilerek bilmediğimi söylüyorum,

Peki Tanrı'nın bu sonsuz sayıda ihtimalden sadece biri olduğunu söyleyecek cesaret var mı sende?

yawww hariakasın be dostum...

seni seviyorum..

ateist dediğin senin gibi olmalı...

tanrıyı mantıklı bir çalışmanın sonucunda aramam gerektiğine dair hiç bir kanıta sahip değilim...

bunu daha önce söylemiştim..

tekrar konuyu açmaya cesaretin var mı? :P

Sitelerde Paylaş
haklısın, bazen hata yapabiliyorum. bu seni önemsediğim anlamına gelmesin, zira bu hatayı bilerek yapıyorum..

yazdıklarını bilinçli olarak yazdığını bilmek beni biraz rahatlattı. :(:( :P

Sitelerde Paylaş
Bilge Yoda'dan nasihatler...

Sayın Yoda...

Şimdi bir ateist bilim elde ettiği bulgulardan hareketle ateist yorumunu geliştirir ise. .. Müslümler dine düşman mı olur muş?

Neden?

geliştiremez sevgili dostum...

bir ateist bilimsel bilgiyi kullanarak ateist yorumunu geliştiremez..zaten müslimler de bunu yapmıyor mu?

bugun bilime dayanırsan ve yarın bilim yeni bir bilgiyle eskisini yer değiştirirse çuvallarsın..

içinden bilime kızarsın..

Sitelerde Paylaş
geliştiremez sevgili dostum...

bir ateist bilimsel bilgiyi kullanarak ateist yorumunu geliştiremez..zaten müslimler de bunu yapmıyor mu?

bugun bilime dayanırsan ve yarın bilim yeni bir bilgiyle eskisini yer değiştirirse çuvallarsın..

içinden bilime kızarsın..

Sayın Yoda..

Şimdi diyelim ki ben böyle bir yorum geliştirdim.

Bilimsel bilgi ilerlemeci ya bilgi yeniledi kendini.

Benim önceki savunmam çöpe gitti.

Karşımdaki müslimde beni iki yüzlülükle suçladı.

Tabi bu durumuda metaryalist bilme attı.

(Görmediğin bir nokta var. Gelecem dur sen o noktaya... )

Bilim bu noktada iki yüzlü mü?

Savunmalarının hepsi insan psikolojisi üzerine kurulmuş.

Sitelerde Paylaş
Sayın Yoda..

Şimdi diyelim ki ben böyle bir yorum geliştirdim.

Bilimsel bilgi ilerlemeci ya bilgi yeniledi kendini.

Benim önceki savunmam çöpe gitti.

Karşımdaki müslimde beni iki yüzlülükle suçladı.

Tabi bu durumuda metaryalist bilme attı.

(Görmediğin bir nokta var. Gelecem dur sen o noktaya... )

Bilim bu noktada iki yüzlü mü?

Savunmalarının hepsi insan psikolojisi üzerine kurulmuş.

sevgili müridim :lol:

sen yoda hocanı dinlemiyon..

ne demiştim ben..

iki yüzlü olan bilim değil bilimi kullanan kişi olur...ister teist..ister ateist

Sitelerde Paylaş
evet uyuşabilir... ki zaman zaman uyuştuğuna şahit oluruz..kabul etmesek bile..

örneğin big bang teorisi ateistleri hayli rahatsız eden bir konudur..

sadece cevap vermiş olmak için cevap veriyorsunuz. bu tartışmalardan hiçbir keyif almıyorum. yok mu şöyle kafası çalışan bir müslüman ya!

be güzel kardeşim, bilimin her zaman sorgulama üzerine dayalı olduğunu kendin söylüyorsun, şimdi dini inancın gereği big bang i kendine yakın görüyorsun. peki bilim bir gün gelir bing bang i de çöpe atarsa ne yapıcaksın? dinini de çöpe atıcak mısın?

veya big bang in çok farklı bir sebepten olduğu ortaya çıkarsa ne yapacaksın? bir gün gelip de her şey açıklanırsa ne yapıcaksın?

bak iki tane kavram var:

1. si herşeyi sorgularım diyor

2. asla sorgulamayıp dediğimi kabulleneceksin diyor.

ve sen sen bunları birbirine uydurmaya çalışıyorsun. insanda biraz mantık varsa bu iki kavramın asla uyuşmayacağını görebilir. ancak inanç sizi öyle bir hale getirmiş ki asla felsefe yapamıyorsunuz. amacınız sadece kendi inancınızı ne pahasına olursa olsun haklı çıkarmaya çalışıp gitmek.

oysa şahsen ben tanrı kavramında bile asla kati bir yargıya varmıyorum. çünkü tanrı kavramının ne olduğunu nasıl bir şey olduğunu kimse henüz bilmiyor.

dinlerin açıkladıkları tanrı figürlerinin ise, varsa eğer gerçek tanrıyı aşağıladığını ve yobazlaştırdığını düşünüyorum.

tanrı kavramını o kadar basite alıyorsunuz ki bu gezegenin sırlarını ve gerçeklerin ne olduğunu asla sizin gibi insanlar bulamazlar.

tanrı diyebileceğimiz bir gücün belki de henüz hiçbir kelime ile isimlendiremeyeceğimiz ve ileride keşfedeceğimiz bir kavram/güç olabileceği dahi hiç aklınıza gelmiyor. arap tanrısından o kadar eminsiniz ki gözünüz hiçbir şey görmüyor.

dinler bu bağlamda tanrı kavramını bile yozlaştıran oluşumlardır.

Sitelerde Paylaş
sadece cevap vermiş olmak için cevap veriyorsunuz. bu tartışmalardan hiçbir keyif almıyorum. yok mu şöyle kafası çalışan bir müslüman ya!

be güzel kardeşim, bilimin her zaman sorgulama üzerine dayalı olduğunu kendin söylüyorsun, şimdi dini inancın gereği big bang i kendine yakın görüyorsun. peki bilim bir gün gelir bing bang i de çöpe atarsa ne yapıcaksın? dinini de çöpe atıcak mısın?

veya big bang in çok farklı bir sebepten olduğu ortaya çıkarsa ne yapacaksın? bir gün gelip de her şey açıklanırsa ne yapıcaksın?

bak iki tane kavram var:

1. si herşeyi sorgularım diyor

2. asla sorgulamayıp dediğimi kabulleneceksin diyor.

ve sen sen bunları birbirine uydurmaya çalışıyorsun. insanda biraz mantık varsa bu iki kavramın asla uyuşmayacağını görebilir. ancak inanç sizi öyle bir hale getirmiş ki asla felsefe yapamıyorsunuz. amacınız sadece kendi inancınızı ne pahasına olursa olsun haklı çıkarmaya çalışıp gitmek.

oysa şahsen ben tanrı kavramında bile asla kati bir yargıya varmıyorum. çünkü tanrı kavramının ne olduğunu nasıl bir şey olduğunu kimse henüz bilmiyor.

dinlerin açıkladıkları tanrı figürlerinin ise, varsa eğer gerçek tanrıyı aşağıladığını ve yobazlaştırdığını düşünüyorum.

tanrı kavramını o kadar basite alıyorsunuz ki bu gezegenin sırlarını ve gerçeklerin ne olduğunu asla sizin gibi insanlar bulamazlar.

tanrı diyebileceğimiz bir gücün belki de henüz hiçbir kelime ile isimlendiremeyeceğimiz ve ileride keşfedeceğimiz bir kavram/güç olabileceği dahi hiç aklınıza gelmiyor. arap tanrısından o kadar eminsiniz ki gözünüz hiçbir şey görmüyor.

deist olduğunu seziyorum..

ben de bir deistim..

ancak tesbitlerin yanlış dostum..

bilim ile din çakışmaz diyen sensin..

ben çakışabilir dedim

ancak bu çakışmanın elbet başka bir zaman ortadan kkalkma ihtimali var...

zaten ben bir ateistin tanrıyı inkar ederken bilimi kullanmasına ne kadar karşı isem bir teistin de kullanmasına karşıyım...

sadece cevap vermek için cevap veriyorsun :lol: :P

biraz dikkatli oku bence..

yok mu şöyle kafası çalışan bir müslüman yaaaa....işte buna gülerim.. :lol::lol::lol::lol:

farklı konuşan bir ateist görürsem kendimi damdan aşağı atacam..aha buraya yazıyom.. :lol::lol:

gördüğüm müslümanların genelde kafası çalışıyordu..

ama arızalı biri görürsem yanına gönderirim..biraz yardımcı olursun..

Sitelerde Paylaş

Evet haklısınız yunanlar tanrı kavramını o kadar küçültmüşlerki aşk tanrısı vesaire Allah dediğimiz bizi yarattığına inandığımız zatı sadece bizi yaratmakla mı kaldı veya şu dünyayı yaptı sonra oluruna bıraktı kainatta seyri süluk içinde yani intizamla kendi kendine gidiyor yani bunu akıl kabul edermi?Allah yarattığı evrenin temizlenmesini de yapar(misal isteyen sonbaharda dökülen yaprakların tonlar olduğunu düşünsün sonrada nereye gittiğini bu kardar yaprağın dediğimizi anlar),Yarattığı her mahlukun karnınıda doyurur(misal isteyene yarattığı bir pireye dahi mide verdiği hatırlatılır),sonsuz şefkatiyle şu kainatıda donatır (misal isteyene annedeki şefkat örnek gösterilebilir anneyi yavrusunu korumak için can verecek kadar şefkatle donatan Allah bunu fuzulimi yapmıştır?Yoksa dünyaya gelen insana şefkat duyduğundanmı?Şimdi kendi koruyamıyomuda birini verdi diye saçma bir soru sorulmaz ama ben yinede cvp vereyim.Bizi birebir koruyor tabiki -anneyi vesile kılıyor.Vesselam

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...