Jump to content

Kâfirle ile Müslümanlar'ın yardımlaşma anlayışları

Recommended Posts

Anlatacağım olay gerçek. Ve bunun gibi düzinelercesini yaşadım.

2010 baharıydı.

Bilgisayarımın monitörü Âl İlâh'ın rahmetine kavuştu. Tüh be!

Bizim mahalledeki bilgisayar dükkanına gittim. Bir monitör satınalmak istedim.

Daha önce benim bilgisayarımı tamir etmek için bir kaç kez uğramıştı. Bilgisayarımın huyunu-suyunu biliyordu.

Ve bana monitör satmadı.

Sebebi: "Sana yeni bir monitör satamam. Zira senin bilgisayarın bayağı eski. Kompatibilite farkı olabilir. Yeni monitörler, senin bilgisayarında görüntüyü gerebilir. Kullanamayacağın bir malı sana satışım hiç kimsenin yararına olmaz."

"Eeeee? Şimdi?"

"Bir yerde tüplü monitör bulmanı öneririm."

Dikkat! Adamdaki ticaret etiğine dikkat edin.

Bizim Müslolar olsa, hemen bir monitör gagalar!

Önce iki akrabama telefon ettim. Onlarda yokmuş; ama söz verdiler, benim için arayacaklarmış.

Sonra 2 başka Türk'ü daha aradım. Onlarda da yokmuş; ama onlar da ilgileneceklermiş. Söz verdiler!

Buraya kadarı işin geleneksel zorunluluğu idi. Zira ihtiyacın olduğunda onlardan yardım istmezsen, üzülürler.

En azından geleneksel yaygarayı başlatırlar!

Ama bana verecekleri yanıtı da önceden biliyordum

Ve tabii ki can dostuma (bayan) telefon ettim. O bir kafir; tutmayacağı sözü vermez; sevdiği insanları da yüzüstü bırakmaz.

Telefonu kocasına uzattı.

Adamla arkadaşlığım yok. Ama karısının arkadaşları bir bakıma onun da arkadaşı sayılır.

İlgileneceği sözünü verdi.

Buna sevindim.

Aradan iki hafta geçti. Hiç bir yerden haber gelmedi.

Bizim akrabalardan birini aradım: "Nerde bizim monitör?"

"Araştırıyoruz!"

Arkadaşımın kocasını aradım: "Senden de mi haber yok?"

"Var! İnternette bir tane buldum. Ambalajlı ve hiç kullanılmamış. Ama parasını ödeyecek durumda değilim."

Ona istediği parayı zarfın içinde gönderdim.

İki gün sonra yine akrabamı aradım. Ivırıp kıvırdı.

Ve sonunda konuştu: "Bir tanıdığım bir momütör bulmuş."

İşte tam o anda ona bir tuzak kurmak aklıma geldi!

"Eğer o arkadaşın Türk ise, bunu unut! Türkler'den kimseye yarar gelmez!"

Akrabam, ona kurduğum tuzağı sezecek kadar zekî değildi. Üniversite eğitimini tamamladı, ama bu, onun zekî olduğunu göstermez.

Tıpkı beklediğim şekilde inatlaştı: "Göreceksin!"

Üç gün sonra, arkadaşım ve kocası monitörle geldiler."

Ben arkadaşlatrımı iyi bilirim. Onlar tutamayacağı sözü vermez; sevdiklerini de yüzüstü bırtakmaz.

Müslolar öyle mi? Onlar ancak inatlaşma söz konusu olursa, kıpırdarlar! Onların anlayışına göre, "başkalarının gereksinimleri benim gereksinimlerim değildir."

Aynı günün akşamı benim akrabam da arabasına attığı bir monitörü gelip bana teslim etti.

İşte kâfirlerle Mülümanlar arasındaki ahlâk ve yardımlaşma farkı!

İşin özü:

Bana kim ihtiyaç duysa, elimden gelenin en fazlasını yapmaya çalışırım. Hiç kimseye yardımı esirgemedim.

Ama inanır mısınız; Müslümanlar'dan yardım eli gördüğüm pek olmamıştır.

Oysa kâfir arkadaşlarım beni asla yalnız bırakmaz.

Sitelerde Paylaş

Aynı ben. Etrafımda herkeze yardım etmeye çalışırım. Tutmayacağım sözü asla vermem.

Ama müslüman arkadaşım Borç Alır Söz Verir Parayı Vermez.

Parayı Vermemesine Sinirlenmem Sözünü Tutmamasına Sinirlenirim.

Verdiği Sözünü Çok Ciddi Gerekçeleri Olmadan Tutmayanları Arkadas Olarak Saymam.

Genelde Müslümanlarda " Enayi" "Enayimiyim" gibi bir anlayış vardır. Karşılıksız Hiçbirşey yapılmaz. İlla Bir Karşılığı Olur.

Sitelerde Paylaş

Aynı ben. Etrafımda herkeze yardım etmeye çalışırım. Tutmayacağım sözü asla vermem.

Ama müslüman arkadaşım Borç Alır Söz Verir Parayı Vermez.

Parayı Vermemesine Sinirlenmem Sözünü Tutmamasına Sinirlenirim.

Verdiği Sözünü Çok Ciddi Gerekçeleri Olmadan Tutmayanları Arkadas Olarak Saymam.

Genelde Müslümanlarda " Enayi" "Enayimiyim" gibi bir anlayış vardır. Karşılıksız Hiçbirşey yapılmaz. İlla Bir Karşılığı Olur.

imzaya gülmekten bayıldım ya bu hangi başlığın altında :)

konuya dönersek, müslümanlardan gördüğüm kadarıyla çoğu bu dünya geçici derler ama bununla çelişerek çok kıyımsızlardır...

Sitelerde Paylaş

imzaya gülmekten bayıldım ya bu hangi başlığın altında :)

konuya dönersek, müslümanlardan gördüğüm kadarıyla çoğu bu dünya geçici derler ama bununla çelişerek çok kıyımsızlardır...

Özelden Tartışıyorduk...

Tanrının Bilimsel Kanıtı Vardır Dedi. Bende Nedir Dedim Cevap Bu :lol:

Sitelerde Paylaş

Vision,ben F.bahçelier şöyle,Beşiktaşlılar böyle desem ne kadar bir yargı ise burda ki mevzu o miktarda bir yargı dır.İnsanları yargılamadan evvel tanımak en güzeli...

İnsanları Yeterince Tanıyoruz. Etrafım Müslüman Dolu Merak Etme O Bakımdan... Hepside Kopya Birbirinin..

F.Bahçelilerin Çoğu Şöyle İse Şöyledir. İstisnalar Kaideyi Bozmaz.

Sitelerde Paylaş

Hıım. Visioncum,yargıyı önceden vermişsin.Ön yargılar insanı yanlış kararlara sürükler ve kişiyi huzursuz eder abim...

Kime sen şöylesin sen böylesin desen yansımasıda o miktarda olur ve tabii ki oradan muhabbet kalkar.

kimseyi inançları için yargılamamalı.

tarihinde faniolanbaki tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

türkiyedeki insanların yarısından fazlasının müslümanlıkla uzaktan yakından alakası yok

Sizlere aktardığım yukardaki olay Bonn'da oldu.

Bu sadece bir ufak örnek idi. Önemsiz denecek kadar küçük bir örnek.

Ciddilerini buraya yazsam, utancından yerin dibine girersin.

Ama utanacağını da sanmıyorum. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...