Jump to content

Recommended Posts

Bir manivelanın ucunu bir taşın altına soktuğunda kuvvet kolunu kısa tutarsan taşı kımıldatmakta çok zorlanırsın. Yük kolunu çok kısa tutarsan çok kolayca taşı oynatırsın ama, taş çok az hareket eder. Tam ihtiyacın olan oranı buluncaya kadar denemeler yaparsın ve sonunda en verimli şekilde taşa en fazla hareketi verebileceğin kuvvet/yük kolu oranını bulursun.

Evrim de farklı bir şey yapmamış. Bu işi başarmak için fizikçi olmaya gerek yok, hiç okul görmemiş bir işçi ne yapması gerektiğini hisseder...

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

birşeyin güzel kabul edilmesi için illaki altın oran ya da bir düzene sahip olması gerekmiyor. estetik kişinin algısına göre değişen birşeydir. mecnun un leyla yı çirkin bulan padişaha siz ona bir de benim gözümle bakın demesi buna bir örnektir. birçok kadın yakışıklı erkeklerden değil çirkin ama karizmatik buldukları erkeklerden hoşlanırlar. birçok erkek de temiz yüzlü saf kızlar yerine çok güzel olmayan vamp kadınlardan hoşlanırlar. bunun böyle olmasını fantaziye bağlıyorum. ben de güzellikten çok fantaziye önem veririm.

Sitelerde Paylaş

anladığım kadarı ile altın oran ve ilahi kavramların birlikteliğinin düşünülmesi istenmiş olsada buradan birşey çıkmaz.

altın oran diye birşey olamaz.çünkü,canlılar açısından bakalım sakat doğumlar,engelli insanlar var.-oran sabit olmaz-

dünyaya bakalım, yer hareketleri var,kıta hareketleri,depremler var,buzuların erimesi var.malum ki oranların sabit olması gerekir.

matematikte çıkarılmış birkaç orandan bahsedilebilir,geometrideki çevre/çap oranı veya trigonometrideki oranlar.bunlarda mimari inşaat ağırlıklı.

bu ve benzeri örnekleri düşündüğümde ne ilah gördüm nede altın oranı.

Sitelerde Paylaş

birşeyin güzel kabul edilmesi için illaki altın oran ya da bir düzene sahip olması gerekmiyor. estetik kişinin algısına göre değişen birşeydir. mecnun un leyla yı çirkin bulan padişaha siz ona bir de benim gözümle bakın demesi buna bir örnektir. birçok kadın yakışıklı erkeklerden değil çirkin ama karizmatik buldukları erkeklerden hoşlanırlar. birçok erkek de temiz yüzlü saf kızlar yerine çok güzel olmayan vamp kadınlardan hoşlanırlar. bunun böyle olmasını fantaziye bağlıyorum. ben de güzellikten çok fantaziye önem veririm.

Yazdığının tutarsız olduğunu sen de görebilirsin. Önce "birşeyin güzel kabul edilmesi için illaki altın orana sahip olması gerekmiyor" diyorsun, sonra da birçok karşı cinsin güzel olmayan ama "karizmatiki, vamp" gibi tiplerden hoşlandığını söylüyorsun. Aslında sen değil buradaki çoğu kişi (hatta herkes) aynı yanlışa düşüyor. Altın oranın meşruiyetini çok fazla sorguluyorlar, kendisi matematik bir kesinkeslik değilmiş gibi...

Sitelerde Paylaş

anladığım kadarı ile altın oran ve ilahi kavramların birlikteliğinin düşünülmesi istenmiş olsada buradan birşey çıkmaz.

altın oran diye birşey olamaz.çünkü,canlılar açısından bakalım sakat doğumlar,engelli insanlar var.-oran sabit olmaz-

dünyaya bakalım, yer hareketleri var,kıta hareketleri,depremler var,buzuların erimesi var.malum ki oranların sabit olması gerekir.

matematikte çıkarılmış birkaç orandan bahsedilebilir,geometrideki çevre/çap oranı veya trigonometrideki oranlar.bunlarda mimari inşaat ağırlıklı.

bu ve benzeri örnekleri düşündüğümde ne ilah gördüm nede altın oranı.

Pi diye bir film vardı. Orada yahudi bi arkadaş evde böceklerin bir salgısını mikroskopta incelerken, helezonlar filan... evrenin kökenindeki sayıyı buluyor; bence zırtopoz bir filmdi ama düşündürtmesi yeter.

Altın oranın elbette saf olarak her oluşumda görülmesi beklenemez. Çünkü "hayat" en başta altın oranla baş vermiş olsa bile, bu kaotik ortamda, sonsuz çeşitli altın oranların saldırısı karşısında, iç içe çok sayıda altın orana sahip (fraktaller gibi) olup saflığını yitirecektir. Hayatta bilinç sahibi bireyler, kendine benzer yavrular yapmak için, karşı cinsiyette bu kaostan en az etkilenmiş olanı seçmesi gerekecektir ki o da "güzel"dir. Altın oran olmadığını sandığınız bir sürü faktör devreye girecek, erkekte güçlü, kaba saba olmak gibi, o da dişinin ve yavrusunun altın oranını korumak için dolaylı yoldan bir altın oran arayışıdır. Her türlü güzellik buna bağlanabilir, bağlanmalıdır. Bilincin, kendini devam ettirmek için düzen arayışıdır bu. Matematik yalnız zihinlerde değil, işte böyle doğada, hayatta da vardır.

Sitelerde Paylaş

şunu da ekleyeyim ben yaratıcılığın sadece simetri/altın oranla alakalı birşey olmadığını düşünüyorum. birşeyin simetrik olması birisi tarafından düzene koyulduğuna işaret etse de yaratıcılık sadece bir şekil verme meselesi değildir. yaratıcılığın birkaç tane daha özelliği vardır. bunlardan bazıları irade, güç, bilgi ve bilgeliktir. çok düzensiz ve çirkin birşey de birisi tarafından yaratılmış olabilir, yaratan onu düzensiz ve çirkin yaratmak ve çirkin bir şekil vermek istemiş olabilir. mesela ben cüce insanları çirkin ve sevimsiz bulmam. bir cüceyle çok sıkı arkadaş olabilir, hayat arkadaşım ve çocuklarımın annesi olarak tercih edebilirim. ben onları bir yaratılış hatası değil, bir yaratılış çeşitliliği, bir yaratılış zenginliği olarak değerlendiriyorum. onların da bizler ve diğer canlı türleri gibi birer canlı olduklarını ve birer ruh taşıdıklarını biliyorum. bir de onlarda da bir altın oran/simetri olup olmadığını merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

şunu da ekleyeyim ben yaratıcılığın sadece simetri/altın oranla alakalı birşey olmadığını düşünüyorum. birşeyin simetrik olması birisi tarafından düzene koyulduğuna işaret etse de yaratıcılık sadece bir şekil verme meselesi değildir. yaratıcılığın birkaç tane daha özelliği vardır. bunlardan bazıları irade, güç, bilgi ve bilgeliktir. çok düzensiz ve çirkin birşey de birisi tarafından yaratılmış olabilir, yaratan onu düzensiz ve çirkin yaratmak ve çirkin bir şekil vermek istemiş olabilir. mesela ben cüce insanları çirkin ve sevimsiz bulmam. bir cüceyle çok sıkı arkadaş olabilir, hayat arkadaşım ve çocuklarımın annesi olarak tercih edebilirim. ben onları bir yaratılış hatası değil, bir yaratılış çeşitliliği, bir yaratılış zenginliği olarak değerlendiriyorum. onların da bizler ve diğer canlı türleri gibi birer canlı olduklarını ve birer ruh taşıdıklarını biliyorum. bir de onlarda da bir altın oran/simetri olup olmadığını merak ediyorum.

Cüce bir yere kadar. Cüce olduğu halde "güzel" olması mümkün,

Yalnız, Notre Dame'ın kamburu gibi simetriden yoksun bir eş istemem. Genlerimi devam ettirecek çocuklarım söz konusu.

Filmlerdeki gibi güzeller güzeli bir karaktere sahip olmasını ummak hayalcilik olur. Dış görünüşü güzel birinin karakterinin güzel olmasından daha yüksek bir ihtimal olduğunu sanmıyorum. O "kamburun" devam ettirmeye değer muhteşem "huy genleri" olması gerek, bu da çok zor. Böylelikle, kötü genlerin eş bulamayarak yok olması daha hayırlı.

Bu arada "tutarsızlık nerede" demiştin. Şu: tüm bunların "güzellik" olmadığını söylüyorsun, "güzel olmasa da tercih edebilirim" diyorsun. O takdirde yine de "altın oran ve simetri" güzellik için şart olduğunu kabul etmen gerek; ilk yazdığın cümlede böyle olmadığını söylemiştin.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanların hep daha güzel olanı seçmek istemesi nedendir...

bir toplulukta en güzel kız yada erkek kimse onu eş olarak almak isterler...

güzellerin çocukları da güzel olur...

onlar da en güzellere meylederler...

sonuçta insan ırkı gittikçe güzelleşecek gibi görünüyor...

Sitelerde Paylaş

altın oran bir yakınsamadır. doğada altın oran olamaz çünkü doğada düzen yoktur. eğer doğada altın oran olsaydı herşeyin sayısız tıpa tıp benzerleri olurdu. ayrıca altın oran sonsuzdur. doğada sonsuz olan ne var. altın oranımsı ile altın oranı farlıdır. kare ve karemsi aynı değildir.

Sitelerde Paylaş

Cüce bir yere kadar. Cüce olduğu halde "güzel" olması mümkün,

Yalnız, Notre Dame'ın kamburu gibi simetriden yoksun bir eş istemem. Genlerimi devam ettirecek çocuklarım söz konusu.

Filmlerdeki gibi güzeller güzeli bir karaktere sahip olmasını ummak hayalcilik olur. Dış görünüşü güzel birinin karakterinin güzel olmasından daha yüksek bir ihtimal olduğunu sanmıyorum. O "kamburun" devam ettirmeye değer muhteşem "huy genleri" olması gerek, bu da çok zor. Böylelikle, kötü genlerin eş bulamayarak yok olması daha hayırlı.

gen aktarımı konusunda dediğin doğru olabilir. eğer ki kambur birisiyle evlenip de çocuklarımızın kambur olmasına sebeb olursak bu onlara büyük bir zulüm ve haksızlık olur ancak ben evlilik veya cinsel birliktelik konusunda aynı düşünmüyorum. onların da evlenip cinsel ihtiyaçlarını gidermeleri haklarıdır. bununla birlikte yine karakteristik özelliklerin aktarılması için onlarla üreme de yapılabilir.

Bu arada "tutarsızlık nerede" demiştin. Şu: tüm bunların "güzellik" olmadığını söylüyorsun, "güzel olmasa da tercih edebilirim" diyorsun. O takdirde yine de "altın oran ve simetri" güzellik için şart olduğunu kabul etmen gerek; ilk yazdığın cümlede böyle olmadığını söylemiştin.

güzel olmasadan kastım sizlerin simetrik güzellik algısına göre güzel olmamasıdır. yoksa ben simetrik olan herşeye güzel demiyorum. güzel olmasa da dememin açılımı, sizin güzellik anlayışına göre -simetri- güzel olmasa da bana göre güzeldir ve tercih edebilirim. ben rastgele karalanmış karmaşık çizgileri cetvel ile çizilmiş çizgilere tercih edebilirim mesela.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Altın oran hakkında ne düşünüyorsunuz?Vücudumuzda ve bazı hayvanlarda neden bu oran var?Bu evrimsel olarak mı ortaya çıkmıştır?

Altın oran ilginç bir konu aslında.Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar varmıdır? ateist arkadaşlardan bilenler varmı?

saygılar.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda yapılmış bazı çalışmalar var. Buyrun okuyun: https://www.facebook.com/note.php?note_id=175662409158509

Saygılar...

verdiğin yazıda şu bölüm açıklayıcı değil:

"..İşte bu sebeple, doğada olduğu gibi Matematik'te de bazı gizemler bulunabilir. Bunlar, "ilahi" tabanlı olmaktan çok rastlantısallığın ve istatistiki değerlerin sonucu olarak oluşmaktadır. Altın Oran, bunlardan biridir. Altın Oran, basitçe, (1 + karekök5) / 2 = 1.6180339997... şeklinde giden matematiksel bir değerdir. Doğada, Altın Oran ile uyumlu bir şekilde bulunan pek çok canlı ve yapı olduğu ileri sürülür. Bu gayet mantıklıdır: Zira dediğimiz gibi, Matematik her şeyini doğadan aldığı için, Matematiksel bazı değerlerin doğayı yansıtması son derece doğaldır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur: Algıda seçicilik. İnsanlar, Altın Oran'ı canlılarda bulmak için garip bir telaş ve merak halindedirler. Ancak ileri sürülecek bir uydurma 7.234562 sayısına "Evrim Ağacı Sayısı" denip de, doğada bu değere ait bulgular aransa da, pek çok örnek bulunabilecektir. Zira günümüzde, insanların geride kalan yıllarda heyecanla Altın Oran'a uygun olduğunu iddia ettikleri canlılarda, bu oranın rastlantısal ve varyasyon içerisindeki sınırlı sayıda bireyde var olduğu ispatlanmıştır."

bunun rastlantılarla açıklanması realist yaklaşım değil gibi.evrimsel mekanizmalar neden böyle bir sayıyı denk getirmiş olsunlarki.

saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...