Jump to content

Altın oran


Recommended Posts

  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Vucudumuzun neresinde varmis altin oran?

Parmaklar, el, kol gibi uzuvlarimiz altin orana gore mi sekil almis?

Olctun mu?

Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda tanrı ile ilgili destekleyen ve çürütmeye çalışan başlıklar yasak.Bu orana tanrı oranı da dendiği için başlığı buraya açtım.Eğer gerek görülürse taşınabilir.

Konunun icine tanri kavramini katmadan da gayet dogal haliyle tartisabilirsin aslinda.

Ama amac isin icine ille de dogaustu, mistik bir guc katmaksa, o zaman seni fantazilerinle basbasa birakayim.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Altın orana sahip yüzler insanlara güzel görünür hipotezi yanlıştır(Brainiac işi tiye alarak bunu göstermiştir.) Binalar altın orana sahip olunca güzel gözüktüğü düşünülmektedir. Ama güzellik göreceli bir kavram ve bu yüzden bu iki hipotezi dikkate almak gereksiz. İnsanların hepsi farklı bir oranda büyüyor. Diğer hayvan türleri de kendi arasında boy ve yapı farklılığı gösteriyor.Kısacası oran değişiyor. Kastettiğin tam olarak nedir?

Link to post
Sitelerde Paylaş

Altın oran doğada tabii ki var. Bu orana bazı ölçüleri uyan canlılar var, uymayan canlılar var. Uyan organları var, uymayan organları var. Mutlak bir kural elbette değil ama, yaygın olduğunu söyleyebileceğimiz kadar sıklıkla raslayabiliriz.

Altın oran elbette evrimsel olarak açıklanabilir. Kas-iskelet yapısının belli oranları enerji tasarrufu ve verimlilik sağlar. Kaldıraç sistemindeki ideal yük kolu/kuvvet kolu oranı en verimli mekaniği sağlayabilir ve bu doğal seçilimle yaygınlaşabilir. Bu yüz, parmak, kol, bacak kas ve kemikleri için geçerli olabilir. Aynı miktar enerjiyi daha verimli kullanan canlılar doğal seçilimle hayatta kalır ve bu özellik soylarına aktarılmış olur.

Sadece doğal seçilim değil, yapay seçilim ve eşeyli üreme de evrimi hızlandırır. Eşeyli üreme beğeni ve eş seçimine dayalıdır. Kadınların geniş kalçaları ve iri göğüsleri yapay seçilimle evrimleşmiştir. Tabii erkeğin de kas gelişimi tamamen yapay seçilimin sonucudur.

Sürekli açık renk soylu güvercinleri seçilimle üretirseniz sonuçta süt gibi beyaz güvercinler elde edersiniz. Doğada doğal beyaz güvercin yoktur. Tek bir köpek türünden, kediden küçük ve insandan büyük, neredeyse türleşmiş ve birbiri ile çiftleşemeyen köpek ırkları da yapay seçilimle kısa sürede elde edilmiştir.

Yani altın oran verimli olduğu kadar estetik anlayışını da temellendirmiştir. Estetiğin temelinde fayda yatmaktadır. Erkek insanlar geniş kalçalı kadınların kolay doğum yaptığını, iri göğüslü kadınların çocuklarını iyi beslediğini anladıkları için böyle kadınları seksi bulurlar. Dişi insanlar da kaslı erkeklerin çocuklarını daha iyi koruduklarını bildikleri için bu yönde erkek evrimi gelişmiştir.

Altın oranın temelinde verimlilik ve estetiğin yatıyor olması son derece normaldir. İri meyveler, çok süt veren inekler hep yapay seçilimle üretilmiştir. Yabani armutu görseniz armut demezsiniz. Ceviz kadar, sert ve tatsızdır. Yapay seçilimle insanların beğendiği kıvama gelmiştir.

İnsan türünün hâlen bacak/gövde uzunluğu oranı beğeniye dayalı seçilim nedeniyle bacaklar lehine artmaktadır. Atalarımızın gövdeleri bacaklarına göre daha uzundu. Daha hayvansı görünümlü olan Naendarthal insanının, daha iri oluşuna rağmen nesli tükenmiştir...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Link to post
Sitelerde Paylaş

Altın oran =((karekök5)+1)/2=1.618033988749895

sayısıdır.x^2+1=x denkleminin positif köküdür.Doğada zaman zaman bu orana rastlanabilir.Fibonacci dizisinde ardışık elemanların birbirine oranı da bu değere limit olarak ulaşır. Millet bu işe eskiden nedense kafayı bozmuş. Şu anda televizyonlar 16:9 =1,777777777777778 oranında olduğuna göre ve bu haliyle tv seyretmek daha zevkli olduğuna göre altın oran out yani.

Link to post
Sitelerde Paylaş

İnsan dahil tüm hayvanlar simetriye çok önem verirler. Çünkü bu sağlık belirtisidir. İnsanlarda simetri takıntısı çok görülür. Kuşların parlak tüyleri önemsemesi ve seçmesi gibi. Eşeyli üreme, evrime çok hız kazandırmıştır bu yüzden. Sadece güçlü olmaya dayalı doğal seleksiyona yeni boyutlar katmıştır. Buzul çağının çetin koşulları sert hatlı, dar alınlı kalın kaş kemerli, iri çeneli ve iri vücutlu hayvani tipleri başarılı kılarken, iklim ılımanlaştığında estetik ve üreme başarısı daha öne çıkmıştır. Muhtemelen Naendarthal insanları ölü gömme ve törensel ritüelleri geliştirmiş olmalarına karşın aşk hakkında pek bir şey bilmiyorlardı. Kadınları saçından yakalayıp mağarasına sürükleyen hayvani erkekler üremede başarılı oluyordu.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Konunun icine tanri kavramini katmadan da gayet dogal haliyle tartisabilirsin aslinda.

Ama amac isin icine ille de dogaustu, mistik bir guc katmaksa, o zaman seni fantazilerinle basbasa birakayim.

Katılıyorum.

1.618 nin altın oran değeri nekadar gerçek bilemem ama bu sayıya neden olan düşünce birazda bir düzenden kaynaklanıyor.

Benim düşüncemde evrende bir düzen var ve yaradan da var bu düzen de yaradanın eseri.

sayıya gelince onu hiç anlamadım bir yüzün 3/1 den biraz büyük değer neden altın oran değerini alıyor onu anlamış değilim.

Bir kas çekeceği güce göre yerleştirilir eğer parmağımızın ucuna ayağımız gelmiş olsaydı yürüyemezdik. Altın orana ters evet ama birde mekaniğimize ters.:)

Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.


×
×
  • Yeni Oluştur...