Jump to content

Recommended Posts

bunun rastlantılarla açıklanması realist yaklaşım değil gibi.evrimsel mekanizmalar neden böyle bir sayıyı denk getirmiş olsunlarki.

saygılar.

Aslında yazıda kastedilen şey o değil. Doğada bir sürü şey farklı oranlara sahip, Altın Oranı mucize olarak gören kişiler, her yerde bu oranı arıyorlar.

Altın oranı değil de 21/8 oranını arasalar yine ona uyan bir şeyler de bulurlar. Sorun altın orana inanan insanların altın orana uyan şeyleri seçip, uymayanları göz ardı etmesi.

Buna algıda seçicilik deniyor. 1000 tane değişik oranlı nesne arasından, altın orana uyan 1 tanesini seçip, ''bakın altın oran buldum'' diyorlar.

Aynı kişilere altın orana uymayan şeyleri gösterdiğinizde, o kanıtları göz ardı ediyorlar. İnsanlar kendi inançlarıyla çelişen kanıtları yok sayıyorlar. Kulak tıkıyorlar.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında yazıda kastedilen şey o değil. Doğada bir sürü şey farklı oranlara sahip, Altın Oranı mucize olarak gören kişiler, her yerde bu oranı arıyorlar.

Altın oranı değil de 21/8 oranını arasalar yine ona uyan bir şeyler de bulurlar. Sorun altın orana inanan insanların altın orana uyan şeyleri seçip, uymayanları göz ardı etmesi.

Buna algıda seçicilik deniyor. 1000 tane değişik oranlı nesne arasından, altın orana uyan 1 tanesini seçip, ''bakın altın oran buldum'' diyorlar.

Aynı kişilere altın orana uymayan şeyleri gösterdiğinizde, o kanıtları göz ardı ediyorlar. İnsanlar kendi inançlarıyla çelişen kanıtları yok sayıyorlar. Kulak tıkıyorlar.

kendi açınızdan haklı olabilirsiniz.ancak altın oranı davinci de kullanmış ve büyük ilgi görmüştür.mona lisa bunun en iyi örneği.L. davinci'nin inancını bilmiyorum ama neden bunu kullanmıştır?

tumblr_lhig8cCUuP1qbp5jho1_500.jpg

altin_oran_insan.jpg

Sitelerde Paylaş

Altin oran diye bir sey yoktur.Müslüman inanclilarin yaptigi altin oran videosu tam bir sahtekarlik örnegidir.

Konu hakkinda bayagi tartismalar aciklamalar oldu fakat gene aciklayalim...

Yapilan video gercekleri yansitmamakta ayrica videonun icine gizlenmis akis hizinda görülmeyen gizli reklam objeleri yerlestirilmistir.Diger bir konu ise Google Earth ile yapilan ölcümler milimetrik olmadigi gibi onlarca kilometre yanilgilari ile ayarlanmaktadir.

Nedeni ise ülkelerin güvenlikleridir.Google uluslarasi güvenlik anlasmalarini delemez.Deldigi görülürse Google Earth kapaitilir ve cok büyük cezalar alir.

Altin orani savunan birisi acsin iki elinin parmaklarini veya omuz baslarindan kollarini dirseklerini avuc iclerini kontrol edip ölcümler yapsin...Farkli ölcümler ve sonuclar cikacaktir.

Mimarlarin binalar icin kullandiklari bir sistemin dünya doga ve canlilar icin gecerli olmasi söz konusu degildir.

Bir zamanlar Italyan kadin heykeltras Patricia Piccinini'nin yaptigi heykellerden birini de "kuran okunurken acayip yaratik hale dönüsüp tas oldu" diye yutturmaya kalkmislardir.

Müslüman inancli kötü zihniyetli insanlarin sermayeleri yalandir ve hic bitmez.

Sitelerde Paylaş

Altin oran diye bir sey yoktur.Müslüman inanclilarin yaptigi altin oran videosu tam bir sahtekarlik örnegidir.

Konu hakkinda bayagi tartismalar aciklamalar oldu fakat gene aciklayalim...

Yapilan video gercekleri yansitmamakta ayrica videonun icine gizlenmis akis hizinda görülmeyen gizli reklam objeleri yerlestirilmistir.Diger bir konu ise Google Earth ile yapilan ölcümler milimetrik olmadigi gibi onlarca kilometre yanilgilari ile ayarlanmaktadir.

Nedeni ise ülkelerin güvenlikleridir.Google uluslarasi güvenlik anlasmalarini delemez.Deldigi görülürse Google Earth kapaitilir ve cok büyük cezalar alir.

Altin orani savunan birisi acsin iki elinin parmaklarini veya omuz baslarindan kollarini dirseklerini avuc iclerini kontrol edip ölcümler yapsin...Farkli ölcümler ve sonuclar cikacaktir.

Mimarlarin binalar icin kullandiklari bir sistemin dünya doga ve canlilar icin gecerli olmasi söz konusu degildir.

Bir zamanlar Italyan kadin heykeltras Patricia Piccinini'nin yaptigi heykellerden birini de "kuran okunurken acayip yaratik hale dönüsüp tas oldu" diye yutturmaya kalkmislardir.

Müslüman inancli kötü zihniyetli insanlarin sermayeleri yalandir ve hic bitmez.

biz müslümanların iddialarına katılmayabilirsiniz ancak tarihte bunu kullanan birçok sanatçı var,toplum var.mesela şu tez size faydalı olacaktır.okursanız sevinirim.

saygılar.

altın oran tezi

Sitelerde Paylaş

biz müslümanların iddialarına katılmayabilirsiniz ancak tarihte bunu kullanan birçok sanatçı var,toplum var.mesela şu tez size faydalı olacaktır.okursanız sevinirim.

saygılar.

Arkadasim kullandigin frontda olan yazilarin güclükle okunmakta ama sen bilirsin.

Mimarlar kullanilirlar bu sistemi bundan normal ne olabilir ki?Fakat hepsi o kadar.Baska hic bir seyde aramayin yanilirsiniz.

Bir binayi yerle bir edebilmek icin günlerce hesaplar yapilir, patlayici kaliplarinin kacar kilo ve nerelere yerlestirilecegi aranir.Bir sanatci resim yaparken icinden geldigi gibi fircasini kullanir yani bir elinde pergel cetvel hesap makinasi tutmaz.

Sanatcilarin beyninde firtinalar eser cok aykiri ve farkli seyler düsünürler.Yaptiklari eserlerinin birileri tarafindan orasinin burasinin ölcülüp bicilecegini asla düsünmezler.

Iddialari kimler ortaya atmissa palavra atmislar...Ayrica Türkiye'de bulunan üniversitelerde verilen tezlerin cogu sacmalamalardir.Ama bunu TIP'ta yapamazlar diye düsünüyorum.Fizikte Biyoljide yapilmakta oldugunu düsünecek olursak Türkiye üniversitelerinin büyük bir cogunlugu üniversite degildirler.

Celal Sengör hocanin bu konuda cok güzel ve dogru tespitleri bulunmaktadir.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadasim kullandigin frontda olan yazilarin güclükle okunmakta ama sen bilirsin.

Mimarlar kullanilirlar bu sistemi bundan normal ne olabilir ki?Fakat hepsi o kadar.Baska hic bir seyde aramayin yanilirsiniz.

Bir binayi yerle bir edebilmek icin günlerce hesaplar yapilir, patlayici kaliplarinin kacar kilo ve nerelere yerlestirilecegi aranir.Bir sanatci resim yaparken icinden geldigi gibi fircasini kullanir yani bir elinde pergel cetvel hesap makinasi tutmaz.

Sanatcilarin beyninde firtinalar eser cok aykiri ve farkli seyler düsünürler.Yaptiklari eserlerinin birileri tarafindan orasinin burasinin ölcülüp bicilecegini asla düsünmezler.

Iddialari kimler ortaya atmissa palavra atmislar...Ayrica Türkiye'de bulunan üniversitelerde verilen tezlerin cogu sacmalamalardir.Ama bunu TIP'ta yapamazlar diye düsünüyorum.Fizikte Biyoljide yapilmakta oldugunu düsünecek olursak Türkiye üniversitelerinin büyük bir cogunlugu üniversite degildirler.

Celal Sengör hocanin bu konuda cok güzel ve dogru tespitleri bulunmaktadir.

aslında tezin kendisinden çok içindeki bilgilerden bahsetmiştim.okumadan inkar etmişsin.sonuçta bunu kimin hazırladığının önemi yok fakat kullanılan kaynaklar tamamen bilimseldir.inkar edebilirsin özgürsün ama önce okusaydın keşke.

antik uygarlıklar da bu sayıyı kullanmışlardır.piramitlerin yapımında mesela.tezin içinde var.

yani altın oran'ı ilk müslümanlar ortaya atmamıştır ve tüm bunlar rastlantılarla geçiştirilemez diye düşünüyorum.bir ateistten daha bilimsel kanıtlar gelmeli aslında.

saygılarımla.

tarihinde parabol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadasim linkini verdigin teze baktim ama bende mimarlarin sistemi kullandiklarini yazdim ve "hepsi okadar" dedim. Sanatcilarin kullanmalari imkansiz cünkü sanatcilarin beyinleri farkli calisir.

Resimin ilerisi fotograftir fotograflara bakildiginda altin oran diye bir sey görúlür mü?Fotograflarda olmayan altin oran tuvalde nasil olur?

Insanlari kandirabilmek icin uydurulmus yalanlardir.Yapilan videoyu bulursam buraya asarim izlersiniz.

Sitelerde Paylaş

Arkadasim linkini verdigin teze baktim ama bende mimarlarin sistemi kullandiklarini yazdim ve "hepsi okadar" dedim. Sanatcilarin kullanmalari imkansiz cünkü sanatcilarin beyinleri farkli calisir.

Resimin ilerisi fotograftir fotograflara bakildiginda altin oran diye bir sey görúlür mü?Fotograflarda olmayan altin oran tuvalde nasil olur?

Insanlari kandirabilmek icin uydurulmus yalanlardir.Yapilan videoyu bulursam buraya asarim izlersiniz.

yanılıyorsunuz sanatçılar da kullanır. ayrıca bu tez sadece bir örnekti. tezden bir bölümde yazıyor aşağıda verdim.ayrıca Leonardo Fibonacci ortaçağın en iyi matematikçisi ve altın oran üzerinde etkisi çok büyük.esas mesele tüm bunların nasıl olabildiğidir? tesadüf olması pek muhtemel görünmüyor.

"Rönesans’ta sanatçılar bu oran sistemini eserlerinde kullanmak için adeta

yarısmıslardır. Luca Pacioli’nin “De Divine Proportion” (İlahi Oran ) adlı eserinde Altın

Oran’ı anlatması ve Leonardo Da Vinci’nin kitabın resimlerini çizmesiyle, Altın Oran

Rönesans’ta en muhtesem dönemini yasamıstır.

Altın Oran ayrıca Rönesans’tan Modern döneme kadar geçen, tarihi süreç içerisinde de

kullanılmıstır. Roman döneminde; Gotik Katedrallerin, cephe düzeninde görülmektedir.

Modern dönemde Le Courbusier, gelisen modern sistem ve endüstrilesmeye göre Altın

Oran’ı kendi yaratmıs olduğu oran sistemi Modüler’e uyarlamıstır. Günümüz endüstriyel

tasarımında Altın Oran veya baska oran sistemleri kullanılmaktadır. Oran olmadan tasarımın

olması mümkün değildir. İnsan anatomisinde göre tasarımı yapılan hemen her üründe, Altın

Oran’ın izlerine rastlamaktayız."

Sitelerde Paylaş

Buyrun bahsettigim video zamaninda DreiMalAli kardesimle bu videoyu didik didik yapip iddia edilen yalanlari tek tek kanitlari ile aciklamistik ama tekrar ayni zamani harcayamam.Izleyin sorulariniz olursa yanitlarim.

http://www.youtube.com/watch?v=G-maKMUT62g

daha önce izlemiştim.bunlar iddia tabiki ancak nasıl çürüttüğünüzü merak ettim doğrusu? link varsa okumak ,isterim.

Sitelerde Paylaş

Ortamda bir doğru düzlem oranı ( altın oran) olabilir.

Ancak bunu herhangibir şeyin kanıtı için kullanmak büyük bir hata olabilir.

Zira Altın oran yada doğru düzlem oranı bir alanın doğru şekildeki üçte biri sistemidir.

Bu sistemin yüzde elde yada benzeri bir yerde olması bize bilimsel bir kanıt sunar. Dini ve mistik kanıtlar sunmaz sunamaz.

Dini mistik kanıtlar ancak içten gelir ve inanmak istersen inanırsın.

Kabenin yerinin dünua üzerindeki halinin 3/1 olması ile Altın oranın aynı olması bir raslantıdan ibaret olabilir. Ancak sözü edilen deneyle Allahın varlığını kanıtlamak dine bir uygunluk olsun diye kanıt ileri sürmek dini YOBAZLAŞTIRMAKTIR.

Din eğer Kanıtlanılabilir bir şey olsaydı Milyonlarca inanç olmazdı.

Din eğer kanıtlanabilir bir sistemi anlatsaydı din inanç olmazdı.

Şunu Bu şekilde demek daha akıllıca geliyor bana.

Bilimin kanıtları Allahın nasıl bir evren yaratığını gösteriyor.

Ama tersine dönersek

bilimin kanıtları evrenin hareketi allahın varlığını kanıtlar diyemeyiz. Aksi halde Allah Deney tüpüne girmiş ve İnsanın elinde bir oyuncak olmuş olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ortamda bir doğru düzlem oranı ( altın oran) olabilir.

Ancak bunu herhangibir şeyin kanıtı için kullanmak büyük bir hata olabilir.

Zira Altın oran yada doğru düzlem oranı bir alanın doğru şekildeki üçte biri sistemidir.

Bu sistemin yüzde elde yada benzeri bir yerde olması bize bilimsel bir kanıt sunar. Dini ve mistik kanıtlar sunmaz sunamaz.

Dini mistik kanıtlar ancak içten gelir ve inanmak istersen inanırsın.

Kabenin yerinin dünua üzerindeki halinin 3/1 olması ile Altın oranın aynı olması bir raslantıdan ibaret olabilir. Ancak sözü edilen deneyle Allahın varlığını kanıtlamak dine bir uygunluk olsun diye kanıt ileri sürmek dini YOBAZLAŞTIRMAKTIR.

Din eğer Kanıtlanılabilir bir şey olsaydı Milyonlarca inanç olmazdı.

Din eğer kanıtlanabilir bir sistemi anlatsaydı din inanç olmazdı.

Şunu Bu şekilde demek daha akıllıca geliyor bana.

Bilimin kanıtları Allahın nasıl bir evren yaratığını gösteriyor.

Ama tersine dönersek

bilimin kanıtları evrenin hareketi allahın varlığını kanıtlar diyemeyiz. Aksi halde Allah Deney tüpüne girmiş ve İnsanın elinde bir oyuncak olmuş olacaktır.

teşekkürler güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.

anladığım kadarıyla müslümansınız.selamun aleyküm.

Biz zaten kanıta ihtiyaç duymuyoruz. "Kalkıp bir deney yapalım bakalım (haşa) Allahu Teala var mı yok mu araştıralım" demeyiz.ihtiyacımız da yoktur.kainata bakıp biraz tefekkür etmek yeter de artıyor bile.

ancak materyal peşinde koşan bir gruba karşı tesadüflerin olamayacağını anlatmak ya da fikir beyan etmek zordur.bunun için çeşitli yollara başvurulması gerekebilir.Hidayeti verecek olan Tabiki O'dur.

selametle.

Sitelerde Paylaş
altın oran" bir verimlilik durumu olabilir. bu orana uyan makineler daha verimli çalışıyordur veya bu orana sahip insanlar diğerlerine nazaran daha sağlıklı olabilir.

o zaman niye bugünlerde herkes 16:9 oranındaki tvleri alıyor?

Sitelerde Paylaş

o zaman niye bugünlerde herkes 16:9 oranındaki tvleri alıyor?

Gözümüz tek olsaydı kare uygun olabilirdi ama 2 adet gözümüz var.

Zihnimiz birleştirdiğinde ekran daha kareleşir.

Eğer kare bir ekrana bakarsanız ya yukarı uzar yada yuvarlaklaşır.

GÖrme özelliğine göre yatay dikdörtgen daha uyumludur.

Sitelerde Paylaş

Gözümüz tek olsaydı kare uygun olabilirdi ama 2 adet gözümüz var.

Zihnimiz birleştirdiğinde ekran daha kareleşir.

Eğer kare bir ekrana bakarsanız ya yukarı uzar yada yuvarlaklaşır.

GÖrme özelliğine göre yatay dikdörtgen daha uyumludur.

3D teknolojisi de bu kurala göre şekillenmiştir.

ayrıca gözlerimizin yeri tam olması gereken yerdedir. İlahi oran burda da karşımıza çıkar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...