Jump to content

Ateizm İle Nelerden Kurtulduk?

Recommended Posts

Ateist Olduğumuzda Eskiden Esareti Olduğumuz Nelerden Kurtulduk?

İlk ben;

1- Abdest alırken içimden Allah'a kötü sözlerin geçmesi sonucu 15 kere abdest almaktan kurtuldum.

2- Namaz kılmaktan kurtuldum

3- Tevbe etmekten Kurtuldum

4- Boş Boş besmele çekmekten kurtuldum

5- Önüme gelene günahkar demekten kurtuldum

6- Sıkıştığımda Allah'a yakarmaktan kurtuldum. (Kendi problemini kendin çöz dostum)

7- Kuran'ı okurdum ve ondanda kurtuldum.

8- Taraflı Bakmaktan Ve Ateistsel Şeyleri Okumamaktan Kurtuldum

9- Cahillikten Kurtuldum

10- HERŞEYDEN KURTULDUMDA Ailemin Ömer Çel Akıl izlemesinden Kurtulamadım :)

Sitelerde Paylaş

Dinde yer alan merkezi otoriteye yalvarma mekanizmasına ait olmaktan kurtuldum. Aklıma ilk gelen bu...

Ayrıca, abdest almayalı kaç ay oldu unuttum bile... Cuma namazına gitmeyeli 6 ay oldu. Allah allah der çoğu kişi inanmadığı halde. Ben bu kalıbı 4-5 aydır hiç ama hiç kullanmadığımı fark ettim.

Sitelerde Paylaş

Korkmaktan kurtuldum

Aptalca ve benim dilimde olmayan anlamadığım bir sözü tekrar etmediğim için yanacağımdan korkuyordum.

Değersiz hissetmekten kurtuldum

Muhammed bedevisinin ayak tozu bile olmadığım komedisine inanarak bunun bende yarattığı bir çeşit aşağılık kompleksinden kurtuldum.

En önemlisi insanları dışlamamayı öğrendim. Neye inanırsa inansın, insanlar o şeye inandıkları için saygı görmeyi hakediyorlar. Çünkü bir zamanlar benimde inandığım şey çöpten farksızdı ama sırf bu ülkede çoğunlukta bir gruptan olduğum için bana kimse saygısızlık etmiyordu inancımdan ötürü.. ya benim gibi düşünmeyenler, marjinal gruplar ya da aleviler, panteistler, anarko-komunistler, şamanlar ya da leninistler bu insanlar azınlıkta olduğu için benim gibi düşünmediği için dışlamıyorum bilakis kendime yakın buluyorum. Ormanı mesken edineni, kendi yolundan gideni etrafındakilerin ne yaptığını onun hakkında ne düşündüklerine kafayı takmadan cesaretle gidenlere içten bir saygıyla bakıyorum ve seviyorum tüm insanları ırkına, inancına bakmadan ve en önemlisi saygı duyuyorum ve anlamaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

Aslında onlardan ateist olduktan sonra kurtulmadık.

Onlarla birlikte teistlikten kurtulduk.

Ateist olduğumuz için onlardan kurtulmadık.

Onlardan kurtulduğumuz için ateist olduk.

Ya da onlardan kurtulma sürecini deneyimlerken ateist olduk.

Onlardan kurtulmak önce geldi yani. Onlardan ateist olduktan sonra değil, önce kurtulduk.

Sitelerde Paylaş

eskiden daha rahattim. Simdi birde, cevreme bütün bunlarin gereksizligini anlatacagim diye, her gün oku babam oku. Ne rahatim kaldi ne huzurum kaldi. Ben müslümanken, ateist arkadaslarim vardi, bana nasil tahammül ediyorlarmis acaba? Benim tahammülüm kalmadi artik.

Sitelerde Paylaş

Bazen diyorum ki, keşke cahil kalsaydım da bu ülkede bu kadar moralim bozulmasaydı diyorum. Ateistin de, yobazın da bazı insanları çekilmez oluyor! Tanıdığım bir ateist var, düzenbazın, satıcının teki! Aslında olaya dar açıdan bakmamak lazım. Ateist olunca benim hayatımda öyle çok değişen bir şey olmadı. Sadece kendimle baş başa kaldım. Bundan önce, olmayan allahla konuşurdum kendimce çünkü.

Sitelerde Paylaş

Gusül abdesti alırken ; İğne ucu kadar su değmedik yer,duşta dötü kıbleye dönme vehamından...oruçluyken yutulan tükürüğün orucu bozup bozmayacağından..kıbleyi tam ortalamayayıp klınan namazın sakıt olacağından kurtuldum en azından...Her sabah Ayetül Kürsi okumaktan kurtuldum...

Aslına bakarsanız bunlara bukadar yanlı bakmak doğru değil, sormak istiyorum din inancı PLASEBO etkisi yapıyormu acaba? İnanç mı insanı güçlendiriyor,insanmı inancı?

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...