Jump to content

Onbaşı denince zoruna mı gitti?

Recommended Posts

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e ‘onbaşı bile değilsin’ diyen BDP’li Selahattin Demirtaş’a tepki gösterdi. Bu ülkeye millete küfretmek amacıyla Genelkurmay Başkanı’nı hedef almanın densizlik olduğunu belirten Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde değil general onbaşı olmak bu toprakların tamamında bir gurur bir şeref meseledir. Sen onbaşıları tanımıyor olabilirsin git silahlı efendilerine sor.” dedi.

Selahattin Demirtaş, başbakanın bu ifadelerine yanıt verdi:

“Genelkurmay Başkanı’yla ilgili ifade ettiğim şeyler hakaret amaçlı değil, hakaret de içermiyor. Bir Genelkurmay Başkanı bir halkın, Kürt halkının ana dilde eğitim yapıp yapmayacağına dair bir karar merci değildir. Bunları ifade etme yetkisi de yoktur. Anayasa yapım sürecinde, anayasa tartışmalarının yoğunlaştığı bir dönemde Kürt halkının anadilde eğitim yapıp yapmayacağını Genelkurmay Başkanı açıklayamaz. Başbakan bize yönelik, BDP'ye yönelik bu şekilde bağırıp çağıracağına kendi atadığı Genelkurmay Başkanı’na dönüp anayasa yapım sürecinde "siyaseti bu şekilde doğrudan etkileme yetkin yoktur" demesi lazım. Madem geçmiş Genelkurmay başkanları siyaseti yönlendirdiği için tutuklanıp içeri atılıyorsa mevcut Genelkurmay Başkanı, AKP’nin atadığı aynı şeyi yapıyor. Savcılar Genelkurmay başkanlarına, yüzlerce generale ‘terörist başı’ diyor, kimsenin zoruna gitmiyor, ben onbaşı deyince mi zorunuza gidiyor. Benim ifade ettiğim Genelkurmay Başkanı’nın Kürt halkının anadilde eğitim hakkıyla ilgili ifade ettiği şeyler, bir onbaşının yapacağı açıklama kadar etki yaratmıştır anlamındadır.”

Demirtaş son derece haklı.

Savcılar çıkıp ordu komutanlarına, genel kurmay başkanına terörist diyecekler, terörist örgütün başı diyecekler, başbakanın gıkı çıkmayacak, çıktığında da "önemli iddialar var" diyerek savcılara destek verecek. Ama Demirtaş, siyasete karışan genelkurmay başkanına onbaşı dedi diye küplere binecek.

Şimdi düşünelim:

Tutuklu komutanlar, eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ hangi suçlamadan daha çok üzülürler?

Terörist suçlamasından mı yoksa onbaşı suçlamasından mı?

Kendinden gördüğü genelkurmay başkanına toz kondurmayacak ama diğerlerinin hapse tıkılmasına, terörist denmesine göz yumacak, belki de talimatını kendisi vermiş olacak.

"Sen misin ayağa kalkmayan!" Silivri'ye, "sen misin masaya yumruk vuran!" Silivri'ye, "sen misin resepsiyona katılmayan!" Metris'e, "sen misin beni ya da cemaati eleştiren!" Metris'e.

Bunlar sadece muhalif gördüklerini içeri tıkmakla kalmıyor, amaçları gözdağı vermek olduğu gibi içlerindeki kin ve nefretle intikam alma peşindeler aynı zamanda.

Bunların kafasında İstiklal Mahkemeleri de vardır. Onun da intikamını almak isteyeceklerdir. O dönemin insanlarını bulamasalar da acısını bu dönemin aynı zihniyette düşündükleri insanlardan çıkarmaya kalkışacaklardır. Tabi sırası gelince.

Bugün her muhalifi içeri alamıyorlar. "Şu neden alınmıyor, şu da muhalif ama dokunulmuyor" diye düşünülebilir.

Toplu bir şekilde her muhalifi içeri alacak olsalar kıyamet kopacağını biliyorlar. O yüzden aşama aşama yapmaktalar.

Yarın sıranın başkalarına geleceği kesindir.

O nedenle şirin görünmeye çalışanlar, kalemini yumuşak tutmaya gayret edenler yanılıyor. Tersine olabildikleri kadar sert, olabildikleri kadar muhalif olmak zorundalar.

Aksi takdirde ortamı müsait gördükçe totaliterleşecek, faşizan tavırlarına cesaret bulacaklardır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Terör nediri sormakta yarar var.

Terör deyince akla sadece PKK'yı getirmemek gerekiyor.

Halka ve halkın seçtiği hükümete karşı yasa dışı faaliyetlerde bulunmayı savcılar öyle yorumlayıp terör faaliyeti olarak tanımlamış olabilir.

Sitelerde Paylaş

Halka ve halkın seçtiği hükümete karşı yasa dışı faaliyetlerde bulunmayı savcılar öyle yorumlayıp terör faaliyeti olarak tanımlamış olabilir.

Örnekle ,

Fetullah gülen hakkında

Ermeniler hakkında

irtica hakkında

Siteler yapmakmıdır suç, ?

Önce açılan sitelerin içieriğini bilmek lazım söylem yapmak için.

Millet vekilllerinin niye dokunulmazlığı var ?

Halkın önüne hangi haini koyarsan zaten oy atmak zorunda yoksa para cezası var.

Sitelerde Paylaş

Örnekle ,

Fetullah gülen hakkında

Ermeniler hakkında

irtica hakkında

Siteler yapmakmıdır suç, ?

Önce açılan sitelerin içieriğini bilmek lazım söylem yapmak için.

Millet vekilllerinin niye dokunulmazlığı var ?

Halkın önüne hangi haini koyarsan zaten oy atmak zorunda yoksa para cezası var.

Bu ülkede birçok savcı, katil ya da hırsız olmayan kişileri suçlayan iddianameler yazmış olabilir yanlış delillerle ya da kasten.

Savcının iddianamesi mahkemede karara bağlanır.

TSK mensubu komutanlar bu siteleri kendine görev atfedilen hangi yasaya göre yaptığını ortaya koyamadıkça yasa dışı faaliyetten suç işlemiş olur.

Not:Bahsi geçen siteleri bilmiyorum.Bu siteler yasa dışı değilse,Başbuğ neden kapattırmış bunu da merak ediyorum.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

TSK mensubu komutanlar bu siteleri kendine görev atfedilen hangi yasaya göre yaptığını ortaya koyamadıkça yasa dışı faaliyetten suç işlemiş olur.

TSK 'nın görevi bellidir, İç ve dış tehdit.

irtica iç tehdit niteliğini azaltınca siteler kapatılmıştır, zaten bu sitelerin açılmasında RTE'nin imzasıda mevcuttur. Referandum sonrası yargıyı ele geçirip yargıyı sevmediğin kim varsa onun için kullanmak ahlaksızlıktır .Amerikancı demokrat gelenek böyledir ama, tıpkı amerikada olduğu gibi, ordada yargı parası olan içindir.

Sitelerde Paylaş

TSK 'nın görevi bellidir, İç ve dış tehdit.

irtica iç tehdit niteliğini azaltınca siteler kapatılmıştır, zaten bu sitelerin açılmasında RTE'nin imzasıda mevcuttur. Referandum sonrası yargıyı ele geçirip yargıyı sevmediğin kim varsa onun için kullanmak ahlaksızlıktır .Amerikancı demokrat gelenek böyledir ama, tıpkı amerikada olduğu gibi, ordada yargı parası olan içindir.

Tehdit algısı sanırım MGK'da karara bağlanıyor,dediğin gibi irtica tehdit olmaktan çıkarılınca buna dair siteler kapatılmış olabilir.Başbuğ senin dediğin şekilde internet sitelerinden suçlanamaz.Hasan IĞSIZ ve içerideki komutanlar Andıç ve kendilerine yapılan diğer suçlamalarda Genelkurmay Başkanı'nı işaret etmiş olabilir.Detayları tam bilmiyorum suçlamalardaki.

Kapatılan veya hala faal olan sitelerde hükümete ne gibi saldırılar iftiralar var bunların da açığa kavuşması gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Meclisteki çoğunluğuna güvenerek ve yargı gücünü kullanarak muhalifleri ezme politikası, birtakım argüman değişikliklerine rağmen 1957-60 dönemini anımsatıyor.

Demokrat Parti o dönemde CHP'yi kapatmak için Mecliste tahkikat komisyonları kurmuş ve Vatan Cephesi yoluyla yurttaşları iki düşman kampa bölmüştü.

Son gelişmeleri izledikçe, öyle bir duruma doğru hızla gittiğimiz anlaşılıyor.

"Tarih tekerrürdür diyorlar, hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?"

Sitelerde Paylaş

Genelkurmay başkanına "onbaşı" denilmesi elbette yakışıksızdır.

Peki ama bu yakışıksız tavırlar nereden, kimden cüret bulmaktadır?

Tabi ki iktidardan..

"İmam osurursa cemaat s...r" misali, iktidar ve emrindeki özel f tipi savcılar olur olmaz yerde ordunun komutanları sorguya çekerse, gereksiz yere tutuklarsa, terörist iddiasıyla yargılarsa olacağı budur.

Yanlış anlaşılmasın, adalet önünde komutanmış, paşaymış önemli olmamalı. Ha sıradan biri ha genelkurmay başkanıymış önemsenmemeli.

Ama yargının cılkı da çıkarılmamalı.

Hadi öncekileri kılıfına uydurdun, ayışığı dedin, balyoz dedin, tutuklattın.

İlker Başbuğ'u suçlayabileceğin tek konu var, o da internet andıcına göz yummuş olması.

O sitelerde iktidarın ve cemaatin eleştirilmiş olmasıyla diğer sitelerde iktidarın ve cemaatin eleştirilmesi arasında tek fark var:

Bu sitelerin devlet memurları eliyle kurulmuş olması.

Bunu ispatladığında o kurucular hakkında devlet memurluğu yasaklarından dolayı soruşturma açar, yargılarsın.

Terörle, darbeyle ne ilgisi var?!

O "onbaşı" diyenler bilmiyorlar mı özel mahkemelerin, f tipi savcıların iktidarın talimatıyla hareket ettiğini?!

Sen terörist muamelesi yapıp aşağılarsan, o da onbaşı deyip aşağılar.

Hatta şunu da diyebilirdi: "Sen ne konuşuyorsun, sonunda senin de gideceğin yer Silivri olabilir, o zaman görürsün teröristin kim olduğunu!"

Dese, haklı değil mi?

Sitelerde Paylaş

Genelkurmay başkanına "onbaşı" denilmesi elbette yakışıksızdır.

Peki ama bu yakışıksız tavırlar nereden, kimden cüret bulmaktadır?

Neden yakışıksızmış? Genelkurmay Başkanları onbaşıların katillikte bir kaç level atlamış olanlarıdır. Açıkçası Genelkurmay Başkanının veya herhangi bir askerin benim evimdeki çöp kadar değeri yok. Necdet Özel denen gereksize "onbaşı kadar" değer vermek yakışıksızmış. Ben kendisine bir sigara izmariti kadar değer vermiyorum.

Sitelerde Paylaş

Neden yakışıksızmış? Genelkurmay Başkanları onbaşıların katillikte bir kaç level atlamış olanlarıdır. Açıkçası Genelkurmay Başkanının veya herhangi bir askerin benim evimdeki çöp kadar değeri yok. Necdet Özel denen gereksize "onbaşı kadar" değer vermek yakışıksızmış. Ben kendisine bir sigara izmariti kadar değer vermiyorum.

Sizin değerinizi de, değer verdiklerinizi de biliyoruz. Anlatmana gerek yok.

Öcalan, Karayılan sizin gözünüzde çok daha değerlidir. Aynı Ali Kemal'in, Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın, Said Nursi'nin, Fetullah'ın daha değerli olması gibi.

Sitelerde Paylaş

Aslında çok basit. Sağ gösterip sol vuruyor. Popülist bir deha kendileri. Nabza göre şerbet üstadı. İçeriden ve dışarıdan eleştiriler artınca onbaşıyı da devreye sokar çavuşu da. Yapamayacağı kıvrak dans yok onun. Bunların ne mal olduğunu anlamak için eylemlerine odaklanın söylediklerine değil.

Sitelerde Paylaş

Sizin değerinizi de, değer verdiklerinizi de biliyoruz. Anlatmana gerek yok.

Öcalan, Karayılan sizin gözünüzde çok daha değerlidir. Aynı Ali Kemal'in, Şeyh Sait'in, Seyit Rıza'nın, Said Nursi'nin, Fetullah'ın daha değerli olması gibi.

Sana ne ki bundan? Kime değer verdiğimi değil kime değer vermediğimi konuşmuştum. Kime değer verdiğimi de bilemezsin, boş boş tahminlerde bulunma. Bunun için güzel bir laf vardır Pante, müneccim boku mu yedin?

Sitelerde Paylaş

Sana ne ki bundan? Kime değer verdiğimi değil kime değer vermediğimi konuşmuştum. Kime değer verdiğimi de bilemezsin, boş boş tahminlerde bulunma. Bunun için güzel bir laf vardır Pante, müneccim boku mu yedin?

Sizin ne boklar yediğiniz malum olduğu için müneccimliğe gerek yok. :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...