Jump to content

Çağdaş Toplumlarda Dinlerin Yeri Nedir?

Recommended Posts

Amerika'da herkesin bir dini olması gerektiği şeklinde bir inanç vardır.

O dinin ne olduğu önemli değildir.

Ama insanlar dindar olmalıdırlar..

Bu nedenden dolayı kimse ateistlere empati duymaz.

Ülkemizde dinin bir ihtiyaç olduğuna dair bir veciz söz yoktur.

Nedeni de bu ifadenin doğru veya yanlışlığından çok, anlamsız olmasıdır.

Herkesin bir dininin olması gerektiği de ne demektir?

Ne aptalca bir ifadedir bu..

Dinsiz insan mı olur?

Dinsizliğe atıfda bulunmak kadar aptallık olur mu?

Din, bizim örnekte İslam, hava ve su kadar gerekli, fizik yasaları kadar zorunlu, insan yaşamına anlam veren en büyük olgu ve nihai gerçektir.

Dinsiz yaşanmaz....

Ama dünyada milyarlarca insan dinsiz yaşamaktadırlar...

Dinle yaşayanların da yüzde 90'ı, dini değil, din inancına sahip olma ilkesini yaşatmaktadırlar.

6 milyar insanın büyük çoğunluğu için dinin yaşamda hemen hiç bir yeri yoktur.

Buna rağmen dinsizlik hoş görülmez, tolere edilmez, kabul edilmez..

Dinlerini bilmeyen ve kendi yaşamlarına uygulamayan sözde dindarlar için ateizm bir tür ahlaksızlıktır.

Din hipokrasisinden daha büyük bir hipokrasi biliyor musunuz?

Ben bilmiyorum........

Bütün bunları isyanla haykırdıktan sonra hepinize soruyorum......

Ateistlerin çoğunlukta olduğu ülkeler dinsiz midirler?

Dinsiz insan toplumu olur mu?

Dinsiz, biri kadın biri erkek, iki insan bir araya gelip bir aile kurabilir mi?

Ateistler dinsiz midirler?

Din nedir?

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

din bi alışkanlık olsa gerek.

insanların çoğu dinlerinin toplumsal hayattan soyutlanamayacağını bilmezler yada bilmezden gelirler.

öyle kanıksanmıştır ki dinsiz bi insanın olamayacağını(çünkü inanmış insan bunu düşünür) ateizmin bile bir inanç olduğunu iddia eder.

bu bir çeşit savunmadır da.

Sitelerde Paylaş

Çağdaş toplumlarda kimi kaynaklara göre dinsizlik artıyor kimilerine göre ise artıyor.

Artıyorsa ne güzel

Ya artmıyorsa!!!!

İşte o zaman vahim ki ne vahim

Din insana faziletli olmasını güzel ahlaklı olmasını emreder.Kısacası..

Ama dinsizliğin yaygın olduğu toplumlardaki suç oranlarının arrttığı satanizm gibi insanların

birbirlerini katletmeleri hayvanların kanını içmelerini intihar etmelerini görüyoruz.

Bunlar dinsizliğin alametleridir.

Bir gazeteden okumuşum satanist aynen şöyle yazıyor:

İslam bizim en büyük düşmanımızdı....

İşte bu tip insanlar dinde dahil çevresindeki herşeyi bir madde olarak görürler ki bu onun

mahvoluşunun başlangıcıdır...

Dinsizlik kötüdür...

Bazıları der ki din olmasa o kadar savaşlar olmazdı...

Bende soruyorum eğer din olmasaydı insanların hali nolurdu?

Kuşkusuz insan için bu hayat çekilmez olurdu, ölüm korkusu bile insanı mahvetmeye

yeterdi...

Şu gerçeği de unutmamak gerekir ki savaşların kuşkusuz %85 i çıkar için yapılıyor.

o halde dinler olmasa yine savaşlar olacaktı...

Sitelerde Paylaş
HACI

Dinsizden daha çok dinin günlük yaşama , gene hukuki alanda eğtim ve siyasi alanda göz önünde durmayan bir toplum olur.

Din bana göre her zaman varolacaktır. Fakat görünümleri değişecektir. Yerini başka bir görünüme bırakacaktır. Daha uysal..

Zanetmiyorum . İnsdanlar yeryüzünde var olduğu sürece inanılacak bir din her zaman var olcaktır.

Ve sorunun kendisinin dinsiz bir toplumdan ziyade yaşanabilir.

Çeşitlilklerin hoş görüldüğü bir toplum var olabilir mi?

İnsan hakları ihlallerinin, savaşların daha az yaşandığı bir dünya var olabilir mi?

Dünyada milyarlarca dizsizden bahsetiğimize göre bu pekala mümkün.

Sorun aile kurmaktan ziyade o aileyi sürdürmek.

5 günde aile olunabilir fakat 6. günde değil.

?????

Din nedir?

Bir araçtır. İçinde yaşadığımız dünyayı evreni anlamamıza yarayan yada böyle bir işlevi olan bir araç . Ya da bu dünyaya sabretmemizi sağlayan bir araç .

Sitelerde Paylaş
Dinsizlik kötüdür...

Kuşkusuz insan için bu hayat çekilmez olurdu, ölüm korkusu bile insanı mahvetmeye

yeterdi...

Şu gerçeği de unutmamak gerekir ki savaşların kuşkusuz %85 i çıkar için yapılıyor.

savaşlar çıkar için yapılmakla beraber çoğu zaman din kılıfıyla yapılıyor.

bu kılıf olmasa belki savaşlar azalacaktı.

çünkü savaşmak için dinden daha iyi bi bahane yok.

insanın kutsalını araya soktun mu ona herşeyi yaptırabilirsin.

dinin zararı yararından çoktur yani.varsın hayat çekilmez olsun. ;)

Sitelerde Paylaş
Çağdaş toplumlarda kimi kaynaklara göre dinsizlik artıyor kimilerine göre ise artıyor.

Artıyorsa ne güzel

Ya artmıyorsa!!!!

İşte o zaman vahim ki ne vahim

Din insana faziletli olmasını güzel ahlaklı olmasını emreder.Kısacası..

Ama dinsizliğin yaygın olduğu toplumlardaki suç oranlarının arrttığı satanizm gibi insanların

birbirlerini katletmeleri hayvanların kanını içmelerini intihar etmelerini görüyoruz.

Bunlar dinsizliğin alametleridir.

Bir gazeteden okumuşum satanist aynen şöyle yazıyor:

İslam bizim en büyük düşmanımızdı....

İşte bu tip insanlar dinde dahil çevresindeki herşeyi bir madde olarak görürler ki bu onun

mahvoluşunun başlangıcıdır...

Dinsizlik kötüdür...

yeterdi...

Arkadaşım şeytana ve masallara ve meleklere ve cinlere ve perilere inanmayan bir ateisti ve ateizmi nasıl olup da satanizmle ilişkilendirdiğini anlamış değilim, herhalde dilin sürçtü... Satanizm teizmin bir koludur ve dindarların sorunudur... Bu arada kurban etme ve her türlü dini ritüeller de pagan dinlerine ve bu dinlerden esinlenen İbrahimi dinlere mahsus olaylardır... Ateistler ezici çoğunlukla aklı başında insanlardır ve teistler gibi mucizelere, meleklere, şeytanlara, cinlere, perilere, konuşan hayvanlara falan inanmazlar; sizin kafanız karışmış bence...

Sitelerde Paylaş

Din nedir?

Selamlar..

HACI

Yukarıda yazdıklarından sonra Ateistlerin çoğunlukta olduğu ülkeleden bahsetme olanağımız çok kısıtlıdır.

Tanrı (her nasıl adlandırılırsa adlandırılsın ve he ne şekilde olursa olsun ) yoksa din yoktur,

Dinsiz bir insan toplumu olacaktır... (ama bunun için çok çalışmamız lazım)

Biz (ben ve eşim) kurduk... (ama tanrının olmadığını anlayana kadar dinsel motiflerle çevrili br ortamda yaşadığımızı belirtmek isterim)

Ailenin gereksizliğini savunacaksak bu dinler ötesi başka bir tartışma konusu...

Ateistler dinsizdir...

Din nedir ??? İnsanları bölen ve böylece yönetsel erki tetikleyen düşünce sistemidir...

Sitelerde Paylaş

Din nedir?

Selamlar..

HACI

Ateist Türk bile olmazmis!

http://www.aksam.com.tr/haberpop.asp?a=115850,12

Sitelerde Paylaş
Dinsizden daha çok dinin günlük yaşama , gene hukuki alanda eğtim ve siyasi alanda göz önünde durmayan bir toplum olur.

Din bana göre her zaman varolacaktır. Fakat görünümleri değişecektir. Yerini başka bir görünüme bırakacaktır. Daha uysal..

Zanetmiyorum . İnsdanlar yeryüzünde var olduğu sürece inanılacak bir din her zaman var olcaktır.

Ve sorunun kendisinin dinsiz bir toplumdan ziyade yaşanabilir.

Çeşitlilklerin hoş görüldüğü bir toplum var olabilir mi?

İnsan hakları ihlallerinin, savaşların daha az yaşandığı bir dünya var olabilir mi?

Dünyada milyarlarca dizsizden bahsetiğimize göre bu pekala mümkün.

Sorun aile kurmaktan ziyade o aileyi sürdürmek.

5 günde aile olunabilir fakat 6. günde değil.

?????

Bir araçtır. İçinde yaşadığımız dünyayı evreni anlamamıza yarayan yada böyle bir işlevi olan bir araç . Ya da bu dünyaya sabretmemizi sağlayan bir araç .

Şuna kısa yoldan aklımızı rahatlatma yöntemide diyebiliriz.Bu aracın en işe yarar tarafı budur.Hazır buluşluluk.

Sitelerde Paylaş

Ateizm'le dinleri ayırmak gerektiğini düşünüyorum ben.

Avrupada din, daha çok bir "kültür", "gelenek-görenek" gibi görülüyor.

Avrupada uzun süre yaşamış, ve arkadaşlarının, dostlarının çoğunluğu ateist/agnostik olan biri olarak, insanların, ateist olsalar da, kilisede evlendiklerini, ölülerini gömerken kilisede toplandıklarını gördüm.

En azından benim yaşadığım çevrede böyleydi.

.

Sitelerde Paylaş
Ateizm'le dinleri ayırmak gerektiğini düşünüyorum ben.

Avrupada din, daha çok bir "kültür", "gelenek-görenek" gibi görülüyor.

Avrupada uzun süre yaşamış, ve arkadaşlarının, dostlarının çoğunluğu ateist/agnostik olan biri olarak, insanların, ateist olsalar da, kilisede evlendiklerini, ölülerini gömerken kilisede toplandıklarını gördüm.

En azından benim yaşadığım çevrede böyleydi.

.

benzer şeyi ben de bugün türkiyede alevi toplumunda görüyorum. ;)

Sitelerde Paylaş

Din nedir?

Dini yalnız Allah'ın veya Tanrı'nın veya Yahova'nın emirleri olarak düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz....

Evet, onlar da dindirler ama, şamanizm de dindir, putperestlik de dindir, ataya tapmak da dindir...

Dini, toplumun ödün vermeden savunduğu ve inandığı ortak değerler olarak kabul edersek, ateistlerin de dindar olmaması için bir neden yoktur.

Toplumun paylaştığı bazı ilkeler zamanla somutlaşıp, ritüellerle zenginleştirildikten sonra dinleşirler.

Bazı kabileler yakın zamanlara kadar ölülerini ritüelistik bir törenle yerlerdi.

Bu da bir dindir.

Bir inançlar silsilesi olan din, toplumun paylaştığı diğer değerlerden Tanrı kavramına sahip olması ile ayrılır.

Çinliler ateist ama dindar bir toplum oluştururlar.

Bunda bir çelişki var gibi duruyor ama, çelişki yoktur.

Çinlilerin dini, gelenekleridir. Ayrıca son derece batıl itikatlıdır Çinliler ve bazıları atalarına tapar.

Budistleri de aynı kategoride inceleyebiliriz. Dindar ateistlerdir Budistler...

Bu durumda ateist insan toplumları vardır ama, dinsiz insan toplumları yoktur diyebiliriz.

Bu tümceden de ateist de olsalar bütün insanların bir dini olduğu sonuçu çıkmaktadır.

Ateizm de bir din midir?

Değildir, çünkü ateizm belli ilkeleri paylaşarak kurumlaştırılan bir değerler silsilesi değildir.

Reddedilen Tanrı inancı ritüelistik törenlerle kutlanmaz.

Ama ateistler dindar olabilir. Bunun için bütün yapacakları toplumun kabul ettiği belli bazı değerleri paylaşmaktır.

Batı'da Hristiyan kökenli ateistler dindar mıdırlar?

Elbette. Bunu birçok kereler kanıtlamışlardır.

İnsanlar Hristiyan ateist de olabilirler, Müslüman ve Yahudi ateist de...

Normalde bu ilginç eğilim kendini manifest etmez. Varlığı anlaşılmaz.

Ama biri Hristiyan, diğeri Müslüman iki toplum arasında anlaşmazılık çıkar, savaş başlarsa, bu durum kendini açıkca belli edebilir.

İnsanların büyük çoğunluğu dinlerini harfiyen uygulamazlar..

Çoğu kere uygulanan dinlerden taşıp, günlük yaşama karışmış bir takım ritüeller, gelenek ve görenekler, sözler ve kelimelerdir.

Yüzde 85'i ateist olan İsveçlilerin dini nedir?

İsveçlileri bir arada tutan değerler ne ise, onların da dini odur.

Gelenek ve görenekleri, Hristiyanlıktan kalan tören ve ritüelleri, aralarında kurdukları sosyal ilişkilerdir.

Bu arada dilleri de onları birleştiren önemli ortak paydalardan biridir.

Mevcut dinlerin hepsi başka dinlerden evrimleşmişlerdir.

Onlar da başka dinlere evrileceklerdir..

Bu süreç aksamadan sürüp gidecektir..

Tabii bu arada din kavramı tümüyle değişebilecek ve yeni sosyal kurumlara farklılaşabilecektir.

Batı'da bu süreç çoktan başlamıştır.

İslam ülkelerinde bu konuda henüz bir değişikliğin başladığına dair işaretler pek yoktur.

HACI

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

çağdaş toplumlarda din eski gücünü yitirdi..ve dinler tırnak ve dişleri sökülmüş bir aslan durumuna düştü.

itiraf etmeli 68 kuşağı büyük işler yaptı..ve sonuçta hala inanan ve inanmayanlar varlıklarını sürdürüyorlar.

incil'e göre dul bir kadınla evlenen zina yapmıştır.

Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur.

Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.(matta 5-32)

ama katolik ispanya kralının oğlu,bir dul kadınla evlenmiş.(2004'te)

http://en.wikipedia.org/wiki/Letizia,_Princess_of_Asturias

10447-360x293-1.jpg

dinler tarih boyunca adi bir uyuşturucu ve tehlikeli bir silahtı..

ama günümüzde modern toplumlar dinleri uyuşturdu.

Sitelerde Paylaş

Biz Türklerinde gelenekleri var..Bunlar bişekilde değişime ve gelişime uğrayarak devam edecektir...

Fakat..

Doğum ..ölüm ..düğün..gibi geleneklerimiz değişmeden devam edebilir...

Ölü yıkayıcılar ve gömücüler din olsada olmasada olacaktır...

imamlar hiçbir şekilde işsiz kalmayacaklardır...

Bunu anladıklarında ..imamlar halka gerçekleri anlatacaklar ve Dinlerin çöküşünü hızlandıracaklardır..

bu benim görüşüm...

Yani Din olmayan toplum yapısındada menfaatinin yokolmadığını anlayan imam..

kendini sadece biraz değiştirecek..hemde vicdanen rahat olacaktır...

onların da cemaatlere yalan söylemekten çok rahatsız olmaya başladıklarını düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

Foruma saldırı falanmı oluyor...iki gündür formda değişiklik var...

karekterler okunmuyor çoğu kişinin..

benimkilerde öyle...

benim pc yemi saldırı oldu yoksa :)

Türkiyeden yazanlarda problem var sanırım

tarihinde abdullahabdal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

cagdas toplumlarda dine pek karisilmaz. isteyen istedigine tapar. ozgurdur. mantiik on plandadir. din somurusu cok azdir. birisi bak cennet soyle guzel boyle guzel hadi daha cok ahiret icin calisalim. bu dunyayi bosver derse bizdeki yobazlar gibi. millet kiciyla guler.

Sitelerde Paylaş

Konu bireysel olarak hak ve ozgurluklere girer. Toplumsal bir dayatma ve baski yoktur. Konu genelde kisisel ve kisinin kendine kisilik kimlik degeri olarak sectigi temelinde agilanir ve bu icerikte oldugunda da tartisilmaz.

Sadece eger konu veya kavram iki kisi arasinda dusunce ve bilgi bazinda baslarsa o zaman da kisisellige girilmeden dusunce ve bilgi bazinda tartisilabilir.

Bu acidan da herkes kendi dusunce ve bilgisine ve kendinin ne oldugunu rahatca soyliyebilir.

Sitelerde Paylaş

Batılı ülkelerde dinin toplum üzerrinde hala etkisi var ama bizdeki gibi bir şeriat tehlikeleri yok ve dini ögeler, halkı daha hafif bir şekilde yönlendiriyor.

Onların dini yüzyılller önce yönetimdeki etkisi bakımından törpülendi ,din kurumu sivilleşti.Her ne kadar her şeye burunlarını sokuyorlarsa da gerektiğinde evrimi de kabul ediyorlar.Vatikan bunu yaptı.

Onların sorunları bizimkilerle kıyaslanınca biraz daha uçuk ,mesela eşcinsel evlilikleri konusunda bazı kiliseler kabul etmese de bazıları kabul ediyor ,bizde böyle bir durum söz konusu bile olamaz.

Bizda hala şeriat tehlikesi olduğu için bizim laikliğimiz onlara elbette benzemez..

Sitelerde Paylaş

Dinlilikte dinsizlikte, inanclilikta inancsizlikta tamamen kisisel ve kimsenin ki kimseyi ilgilendirmez. Zaten 16 yasindan sonra da herkes kendi durumu ile yuzyuzedir. Ayrica kisi bu konuda kendi uzerinde bir baski kuruldugundan sikayetci ise bu da onun hakkidir ve devlet onu bu konuda korur.

Okullarda da din dersleri ayni diger dersler gibi sadece bilgi vermek ve dinleri ana hatlari ile ogretmek uzerinedir. Isteyen dini bir okula gidebilir ya da din konusuna egilebilir. Bu konuda kisiler uzerinde bir baski yoktur. Zaten dogum kagidi ve pasaportta da din hanesi yoktur. Hastahanelerde bile eger yatili isen yiyecegin yemek listesi olarak bir dininin olup olmadigi sorulur. Musluman isen domuz verilmez.

Dinlilik dinsizlik ve inanclilik inancsizlik tamamen kisiseldir ve toplumsal bir konu ya da biz oteki kutuplasmasi degildir. Kimse de kimseye dini inanc/inancsizligindan dolayi baski yapmaz ve karismaz. Tabi dini aileler ve cevreler bunu yaparlar. Burada da kisi sikayet etmedikce bu baskiya maruz kalir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...