Jump to content

İsa, İncil ve Hıristiyanlık

Recommended Posts

Sayın Nolan

Thomas incili grekçe ve kıptice yazıldı.

Hayy arapçada , ezelî ve ebedî demektir. Çevirmenler güzel çeviremiyor. Birde müslüman çevirmenlerin çevrileri genelikle çarpıtılmış oluyor.

Hristiyanlığın kökeni Musevilik değil Budizmdir. Budizm ve hristiyanlık arasında büyük benzerlikler var.

Bugünkü hristiyanlık tamamen tahrip edilmiştir. Museviliğin bir parçası haline gelmiştir.

Bugünkü kanonik incillerin orjinalleri 4 yüzyıla ait. Tomas incili daha eski incildir 1. yüzyıl arasında olduğu tahmin ediliyor.

Sean Martin gnostikler kitabında şundan bahsediyor "Gnostiklerin ilk Hıristiyan sapkınlar olmak bir yana, her dönem İsa'nın orjinal öğretilerine Resmi Kilise'den çok daha sadık ve yakın olduklarını bir kez daha hatırlamak gerekir. İlle de birilerini 'İlk Hristiyan Sapkınlar' olarak tanımlamak istiyorsak eğer gözlerimizi 325 yılında İznik Konsülünü kuran psikoposlara çevirmeliyiz. Bu konsül ana akım Hristiyanlığı yaratarak ve yerleşikleştirerek aslında insanların zihnini ve beynini 2000 yıl ipotek altına alan bir canavar yaratmıştır "

Sean Martin "Budizm ve Gnostik hristiyanlık birbirlerini doğrudan etkileyip etkilemedikleri belirsizdir ama 1. ve 2. yy'larda (M.S.) İskenderiye'de Budist misyonerlerin bulunması dolayısı ile iki inanç arasında karşılıklı etkileşimin söz konusu olması kuvvetli bir ihtimaldir."

Sean Martin "Thomas İncili pek çok açıdan önemli bir metindir. Her ne kadar Kıpti dilinde yazılmış olan versiyon dördüncü yüzyıla ait olsa da, Yunanca olan orijinal versiyonun en geç ikinci yüzyılda yazılmış olduğu düşünülmektedir. Araştırmacı Gilles Quispel bu incilin MS 140'lı yıllarda yazılmış olduğunu söylese de, incilin aktardığı söz ve deyişlerin çok daha erken dönemlerde söylenmiş sözler olduğu bilinmektedir. Gerçekten de bahsettiği olaylar, içerdiği özlü deyişler itibariyle Thomas İncili'nin yazıya aktarılmamış sözlü formunun en geç MS 50-100 arası dönemde yazılmış olduğu kabul edilebilir."

Hayy ezeli ve ebediden daha çok diri veya canlı olarak kabul ediliyor..Kuran'daki veya incillerdeki ifadelerde bunu görüyoruz..

İsa hem Hayy'ın oğlu,hem de Hayy'ın kendisi olarak lanse ediliyor..Benim asıl merak ettiğim bu ifade..Çünkü bu ifadeyi kullanan Muazzez İlmiye Çığ,İbrahim'in Tanrı'sının adının Hayy olduğunu söylüyor kitabında..Burada önemli bir paralellik var..

Toma'nın İncil'i gerçekten çok güzel..

Kilise bu incilin kanonik incillerden sonra yazıldığını kabul ediyor ama bu tam olarak kesin bir şey değil..Yani bu incil daha öncede yazılmış olabilir..Kilise kanonik incilleri m.s.60 ve 90 yılları arasında yazıldığını söylüyor..Toma incili ise ms.2.yüzyılın sonlarına doğru yazılmış..Nerdeyse bir yüzyıl sonra yazılmış deniyor..Tabi ne derece doğru bu tartışılır..

Hristiyanlığın budizm ile bir bağlantısı olabilir tabi ama direk hristiyanlık budizmden geliyor demek için ciddi argümanlar sunmak lazım..Hristiyan misyonerlerin hindistana kadar gittiklerini biliyorum..Yalnız işte budizm daha eski bir din..Budist rahiplerin buralara kadar gelme ihtimalleri de var ama ben bu iddiaları pek doğru bulmuyorum açıkcası..

Hristiyanlığın kökeni mezopotamyada yatıyor..İnanna ile Dumuzi efsanesi ve sonrasında diğer toplumlara aktarılan benzer efsaneler,bir şekilde hristiyanlığı doğurdu bence..

Son okuduğum çalışmalar İslam'ın kökeninde de İsa ve öncesindeki Sümer efsanesi olduğunu göz kırpıyor bana..Erol Sever mesela Kabe'nin bir kilise olduğunu yazdığı kitabında çok güzel izah etmiş..

Bu hristiyanlığı iyice araştırmam lazım..Bu HAYY konusu çok önemli..Erken birşeyler demek istemiyorum ama İslam'ın Allah'ı İSA olabilir..Müslümanlar İSA'ya tapıyor olabilir..Bakalım bu amatör araştırmamdan nasıl bir sonuç çıkacak..

Bu arada sn.zeus-;hristiyanlar Tanrı'larına ne diyorlar?İsa'ya Tanrı olarak bakan hangi mezheptekiler?Süryaniler konusunda ne söyleyebilirsiniz?

Özellikle Süryanilik öne çıkıyor benim okumalarımda..Bu süryaniliği araştırmam lazım..

Biraz dağınık yazdım,kusura bakmayın..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 698
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

• 3 years later...

ustunden 3-4 yil gecmesine ragmen ilgiyle bir cok sayfayi okudum bu tartismada. tek kelimeyle buranin en zeki bilgili kisileri olan Pante ve digerlerini Melisa83 nickli şahıs resmen yerle bir etmiş. bravo diyorum.resmen tüm ateistleri sıraya dizerek hem mantıktan hem tarihten ders vermiş. ayrıca kendisine verilen sözde cevaplar sadece komik gözüküyor.çünkü adam turnadan bahsederken sizler zurnadan bahsederek eleştirmeye çalışmışsınız..  bana göre mantık herşeyin üstündedir. ve melisa83 kesinlikle mantıkda bile sizi açık ara üstelemiş...  

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, murad said:

ustunden 3-4 yil gecmesine ragmen ilgiyle bir cok sayfayi okudum bu tartismada. tek kelimeyle buranin en zeki bilgili kisileri olan Pante ve digerlerini Melisa83 nickli şahıs resmen yerle bir etmiş. bravo diyorum.resmen tüm ateistleri sıraya dizerek hem mantıktan hem tarihten ders vermiş. ayrıca kendisine verilen sözde cevaplar sadece komik gözüküyor.çünkü adam turnadan bahsederken sizler zurnadan bahsederek eleştirmeye çalışmışsınız..  bana göre mantık herşeyin üstündedir. ve melisa83 kesinlikle mantıkda bile sizi açık ara üstelemiş...  

Bu mesajı hangi gayeyle yazdın bilmiyorum..Çok az baktım mevzuya ama hristiyan falan mı olalım yani?

Ayrıca aynı kişinin şöyle de bir "rezilliği" var buyur::

Über mantık.

Sitelerde Paylaş
  • 11 months later...
On 24.06.2017 at 03:13, teflon yazdı:

Bu mesajı hangi gayeyle yazdın bilmiyorum..Çok az baktım mevzuya ama hristiyan falan mı olalım yani?

Ayrıca aynı kişinin şöyle de bir "rezilliği" var buyur::

Über mantık.

Telsim isimli telefon operatörünün fi tarihinde bi reklamı vardı, o aklıma geldi birden;

Patron elemanlarıyla telefon faturalarını konuşuyor, işte şöyle yüksek böyle bilmem ne felan..
Patron da çözüm yolu buluyor;
Daha az konuşursanız daha az fatura gelir !
...
Aynı mantık gibime geldi;
"Tanrı yaratılmamıştır!"
Adam haklı beyler dağılın...

Sitelerde Paylaş

Tamam bu gibi bugün bilime ve ahlaka da aykırı görünen şeyler tevratta mevcuttur.

Bazıları orada geçen "gün" kavramını insanların "gün" kavramından farklı bir zaman dilimi olarak işin içinden çıkmaya çalışır. Özellikle Bunu müslümanlar da iddia ettiği için en iyi açıklama yolunu bu olarak görürler. Bunun yanında falanca kişinin 800 yıl yaşadığı gibi tevratta yazan yazıları da bilirsiniz. eya yunus peygamberin bir balinanın midesinde 3 gün kaldığını da yazar tevrat. veya melekle dövüşen israiloğlunu yazar.

Bu gibi şeyler kulağa ve bilime aykırı gibi görünebilir bugün. Fakat o zamanlar insanlar bunlara inanmaya hazırdı :):) İnsanları bir şekilde dizginlemek lazımdı değilmi veya varlığını korumak için biraz çaba harcanmalıydı. veya nereden geldim sorusuna cevap vermeliydi.

Bu gibi şeyler genelde biraz hikaye dir. Yani bilimsel olrak bir değeri ve anlamı yoktur. Bizim bunları eğer okuduğumuz anlamda kullanıldıysa kabul etmemiz çok zor. Çünkü bilim sadece dünyanın bile 4.7 milyar yıl önce var olduğunu söylüyor. 6 gün nerde 4.7 milyar yıl nerde?

6 gün diye tevratı yazan insanlar bu bilgilere sahip değildi ve biryerlerden başlamalıydı. Tevrat ı yazmak zorundalardı. Çünkü Onlar Farkında olmasa da Tanrı onları yazmaları için esinliyordu. Tevrat ı yazılyolardı ama bazen ne yazdıklarını bile bilmiyorlardı.

Tüm kutsal kitap , isa nın yolunu hazırlamak , insanları isa ile kurtuluş planına doğr hazırlamak için kademeli olarak insnaların ruhlarını hazırlmaları için esinletilere Tanrı Tarafından yazdırılmıştır.

İsa ile de plan gerçekleşmiştir ve artık en önemli taş yerine oturmuştur.

tevrat ilkokul kitabıdır. Anlayacakları kadarını yazar. İncil ise yüksek doktora dır ve tevrat yani ilkokul kitabı incili yani yüksek doktora kitabını anlamaları için gerekli zeka ve gelişimi insanlara vermek için ilk temeli atan basit düzeyde bir kitaptır

Semavi dinlerin ozetini en iyi sekilde ifade etmis kisinin bir katolik olmasi ne kadar da guzel. bence mukemmel bir yazi olmus. zamanim oldugunca hristiyan  Zekeriya Butrosun Imana dair programini izlerdim eskiden... gercekten tevrati da Incili de en iyi sekilde ozetleyen ksidir kendisi ve Kuranin bunlardan ne kadar kopuk oldugunu cok iyi ve ince detaylarla anlatir...

Sitelerde Paylaş

Tüm kutsal kitap , isa nın yolunu hazırlamak , insanları isa ile kurtuluş planına doğr hazırlamak için kademeli olarak insnaların ruhlarını hazırlmaları için esinletilere Tanrı Tarafından yazdırılmıştır.

İsa ile de plan gerçekleşmiştir ve artık en önemli taş yerine oturmuştur.

Özellikle hristiyanların sık sık dile getirdiği iddialardan birisi de tanrının bir planı olduğu ve İsa'nın insanları kurtarmak istediği iddiasıdır. Bu her boku bilen, her şeye gücü yeten, her şey kendi yapan bu tanrı tamamen kendi tasarladığı evrende tamamen kendi tasarımı olan insanları neden kurtarmak istiyor acaba? Kendi zulmünden mi?  Bu kadar salakça bir düşünce ancak böyle salak dincilerden çıkar.

Sitelerde Paylaş

Özellikle hristiyanların sık sık dile getirdiği iddialardan birisi de tanrının bir planı olduğu ve İsa'nın insanları kurtarmak istediği iddiasıdır. Bu her boku bilen, her şeye gücü yeten, her şey kendi yapan bu tanrı tamamen kendi tasarladığı evrende tamamen kendi tasarımı olan insanları neden kurtarmak istiyor acaba? Kendi zulmünden mi?  Bu kadar salakça bir düşünce ancak böyle salak dincilerden çıkar.

iste hic bir teoloji hakkinda bilgin olmayinca boyle sacmaliyorsun dogal olarak.hristiyan teolojisinde bunun gayet mantikli aciklamasi vardir.ama senin gibileri forumdaki tartismalardan okuduklari ile sonuca ulasdigini zannettikleri icin boyle zirvalamak zorunda kaliyor...

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, murad said:

iste hic bir teoloji hakkinda bilgin olmayinca boyle sacmaliyorsun dogal olarak.hristiyan teolojisinde bunun gayet mantikli aciklamasi vardir.ama senin gibileri forumdaki tartismalardan okuduklari ile sonuca ulasdigini zannettikleri icin boyle zirvalamak zorunda kaliyor...

Madem hristiyan teolojisinde gayetle mantıklı açıklaması var, açıkla da görelim.

Bu her boku bilen, her şeye gücü yeten, her şey kendi yapan bu tanrı tamamen kendi tasarladığı evrende tamamen kendi tasarımı olan insanları neden kurtarmak istiyor acaba? Kendi zulmünden mi?

Buyur, nedir bu sorunun "gayet mantıklı" açıklaması.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, murad said:

sana ozel ders mi veriyorum? 28 sayfa boyunca hristiyanlar yeterince cevap vermisler. git oku.konuyu bilmeden yorum yapma...

Kısaca cevap veremiyorum diyebilirdin, bu kadar kıvırmana gerek yoktu. 28 sayfalık cevabı olan bir soru mu sordum şimdi ben? Oysa soru gayet basit ve açık, cevabı da bir kaç cümle olması lazım. Ancak verecek cevabı olmayanlar, 28 sayfa boyunca zırvalar durur, kıvırır, ıkınır, sıkınır, ama bir şey de anlatmazlar. 

Bu her boku bilen, her şeye gücü yeten, her şey kendi yapan bu tanrı tamamen kendi tasarladığı evrende tamamen kendi tasarımı olan insanları neden kurtarmak istiyor acaba? Kendi zulmünden mi?

Sitelerde Paylaş

Kısaca cevap veremiyorum diyebilirdin, bu kadar kıvırmana gerek yoktu. 

beyin ozurlusun.ayrica ben git 28 sayfayi okursan soruna cevap bulursun demedim.dedim ki 28 sayfada defalarca senin bu mantiksiz sozlerine guzel izah verilmisdir...isin dogaustulugune inanmaya bilrsin.ben de inanmam ama teolojiyi anlamadan hic bir bilgi sahibi olmadan zirva demek gercekten cahilliktir...

28 sayfa boyunca zırvalar durur, kıvırır, ıkınır, sıkınır, ama bir şey de anlatmazlar

ne kadar da sahtekarsin.bildiginiz ezberlediginiz en az 20 tane bilginin sahte oldugnuu tek tek kanitlamislar.cahil adamsin okudugnu da anlamamissin.ayrica bence sen kesinlikle trolluk yapiyorsun...

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, murad said:

beyin ozurlusun.ayrica ben git 28 sayfayi okursan soruna cevap bulursun demedim.dedim ki 28 sayfada defalarca senin bu mantiksiz sozlerine guzel izah verilmisdir...isin dogaustulugune inanmaya bilrsin.ben de inanmam ama teolojiyi anlamadan hic bir bilgi sahibi olmadan zirva demek gercekten cahilliktir...

ne kadar da sahtekarsin.bildiginiz ezberlediginiz en az 20 tane bilginin sahte oldugnuu tek tek kanitlamislar.cahil adamsin okudugnu da anlamamissin.ayrica bence sen kesinlikle trolluk yapiyorsun...

Kimin beyin özürlü olduğu belli oluyor, hristiyanların zırvalarını mantıklı bulan birisi bana beyin özürlü diyor. 

Bunca mesajdır zırvalayıp duracağına şu soruya cevap vermeyi deneyebilirdin:

Sitelerde Paylaş

Kimin beyin özürlü olduğu belli oluyor, hristiyanların zırvalarını mantıklı bulan birisi bana beyin özürlü diyor. 

ben mantiklidir demiyorum.sadece her tartismaya "bostur hehe haha yalan sahtekarlik hehe" tarzinda yorum yapmanin ergenlik ve cahillik oldugunu dusunuyorum.bir konuda da bilgin yoksa arastirirsin ve oyle elestire bilirsin.aksi taktirde sacmalamanin alemi yok...

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, murad said:

ben mantiklidir demiyorum.sadece her tartismaya "bostur hehe haha yalan sahtekarlik hehe" tarzinda yorum yapmanin ergenlik ve cahillik oldugunu dusunuyorum.bir konuda da bilgin yoksa arastirirsin ve oyle elestire bilirsin.aksi taktirde sacmalamanin alemi yok...

Ben bir soru sormuştum, sen de yırtık dondan çıkar gibi hemen atılıp ama hristiyanlar bunu çok güzel açıklıyor diye zırvalamıştın. Nasıl açıklıyorlar dediğimde de kem küm edip durdun.

On 10.06.2018 at 14:56, murad said:

hristiyan teolojisinde bunun gayet mantikli aciklamasi vardir

Bu mesaj senin değil mi gerizekalı? Önce mantıklı dedin, sonra da ben mantıklıdır demedim diye dansöz gibi kıvırmaya başladın.

Madem soruyu üzerine alındın, al soruyu, hristiyanlar adına açıkla. 

Ayrıca bu soruyu sormanın neresi saçmalamak? Bu soruda mantıksız, saçma bulduğun kısım neresi?

Sitelerde Paylaş

Ben bir soru sormuştum, sen de yırtık dondan çıkar gibi hemen atılıp ama hristiyanlar bunu çok güzel açıklıyor diye zırvalamıştın. 

Konuyla ilgili zerre bilgisi olmayan sensin ve bu yuzden bilmedgi her konuda cevap yazan sen ooduguna gore yirtik dondan cikan benzetmesi de bence birebir seni anlatiyor.ayrica sen sahtekar bana dedin ki sen ruh tanri falan hayeller goruyorsun.ispatlamadin ama.cunku sadece şahsa hakaret etmesini bilirsin sen cahil.ayni muslumanlarin " maymundan geldin baban maymun hehehe" tarzi cevaplari gibi.bu sebepten o elestirdigin bilgisizlerden zerre farkin yok..

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, murad said:

Konuyla ilgili zerre bilgisi olmayan sensin ve bu yuzden bilmedgi her konuda cevap yazan sen ooduguna gore yirtik dondan cikan benzetmesi de bence birebir seni anlatiyor.ayrica sen sahtekar bana dedin ki sen ruh tanri falan hayeller goruyorsun.ispatlamadin ama.cunku sadece şahsa hakaret etmesini bilirsin sen cahil.ayni muslumanlarin " maymundan geldin baban maymun hehehe" tarzi cevaplari gibi.bu sebepten o elestirdigin bilgisizlerden zerre farkin yok..

Gerizekalı mal herif ben orada hristiyanlara  ve onlar gibi düşünenlere soru sordum, varsa bilgin cevap ver, yoksa zırlayıp durma. Önce gayet mantıklı açıklaması var dedin, sonra da mantıklı demedim diye kıvırıp durdun. İnsan biraz tutarlı, dürüst olur.

Sen ruhlu videolara link veren şahıs değil misin? Epifiz bezinde bile ruh gören şarlatanların peşine takılan mallardan değil misin? Daha ne konuşuyorsun?

Sitelerde Paylaş
On 06.06.2018 at 23:28, murad yazdı:

Isa Mesih bir devrimcidir.mesajlari ilahi midir degil midir orasi farkli konu ama gercelten de sevgiyi temel alan bir devrim gerceklestirmistir..

Sevgi insanIara yetiştiriciIeri kimIerse 6yaşına kadar veriIebiIiyor.Ondan sonra çok zor .Ve Sevgiyi temeI aIan bir devrim oIamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...