Jump to content

İsa, İncil ve Hıristiyanlık

Recommended Posts

İletişim problemi yaşıyoruz sanırım değil mi :)

İsa nın sözleri hangisi, hangisi İsanın OLMAYABİLİR bu yüzyıllardır süren kişilik analiz çalışmaları sonucu tahmin edilebiliyor. BİLİM den bahsediyorum. Bilim nedir bilir misin? hani ölçmek için araçları vardır. Gökyüzünü teleskobuyla, mikro dünyayı mikroskobuyla ölçersin hani.

Bir bilim dalı vardır. Metin analizi yapılır psikolog, tarihçi, sosyolog kurulu ile. İnsanların sözlerinden bile naısl bir kişiliğe sahip olduğu çıkar. Aynı zamanda kilise gelenekleri de vardır ki hristiyanlığı belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

İşimize geldiği zaman şunu, işimize gelmediği zaman bunu kabul ediyor gibi bir halim var ise lütfen diyaloğa girme benimle.

Defalarca söyledim tekrar ediyorum. Kuağı olan işitsin

1: İncil insanlar tarafından yazılmıştır.

2: İncil kusurludur.

3: İSA NIN TARİHSEL GERÇEKLİĞİ ASLA İNKAR EDİLEMEZ.

4: Bilimsel olarak dahi hiç kimse Hristiyanlığın sosyolojik ve tarihi yönünü çürütememiştir.

5: İddialarımızın aksini gösterebileceğiniz TEK BİR KAYNAK BİLE ELİNİZDE YOK.

Bu arada sorumu tekrar edeyim.

Nereden geldin? Bu yaşam nasıl oluştu?

Cevap bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 698
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

yuhanna inciline göre, iman edenler isa'yı görebilir.

ama isa'yı görenlerin tasvirleri birbirlerine ve kutsal kitaba uymuyor.

gerçekte kimi görüyorlar merak ediyorum. :)

örn.maria faustina adlı polonyalı kadın, efemine bir isa görmüş.

divine-mercy-3.jpg

tevrat'a göre mesih yakışıklı olamaz.

O RAB'bin önünde bir fidan gibi, Kurak yerdeki kök gibi büyüdü.

Bakılacak biçimden, güzellikten yoksundu. Gönlümüzü çeken bir görünüşü de yoktu yeşaya 53-2

richard neave'in kutsal kitaba dayanarak yaptığı isa resmi aşağıda.

mağara adamı gibi resmen. :)

forensic-jesus-bbc-son-of-god.jpg

tarihinde cehane27 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İsa nın sözleri hangisi, hangisi İsanın OLMAYABİLİR bu yüzyıllardır süren kişilik analiz çalışmaları sonucu tahmin edilebiliyor. BİLİM den bahsediyorum.

Bu soyledigine cocuklar bile inanmaz. kisilik analiz calismalariymis. tam bir komedi. hiristiyanligi nereden ogrenecegiz, tas gibi incilden mi, senden mi, kim oldugu belirsiz uyduruk arastirmaci-misyonerlerden mi?

1: İncil insanlar tarafından yazılmıştır.

2: İncil kusurludur.

Bir dedigin digerini tutmuyor. Hani tevrat ilkokul kitabi gibiyse incil universite kitabi gibiydi? boyle kusurlu palavra ve canilik dolu kitaplari nasil hangi kafayla okutursun?

Incil'e tevrat'a hakaretler yagdiriyorsun, korkmuyor musun cehennemde yanmaktan?

5: İddialarımızın aksini gösterebileceğiniz TEK BİR KAYNAK BİLE ELİNİZDE YOK.

Bu foruma gelip hiristiyanligi teblig eden sensin, delil ve kaynaklari da sen getiriver bir zahmet. Herhalde turk forumlari anlamazlar hiristiyanliktan diye istedigim kadar atip tutarim diye dusundun. Ben 20 senedir yurt disinda katolik kiliselerinde papazlar/rahibeler tarafindan gulucukler,cicekler boceklerin ardinda kapali kapilarda cocuk yasta tecavuze ugramis arkadaslarin hikayelerini dinliyorum. senin anlattiklarin hic mi hic etkilemiyor.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hristiyanlikta Kalvinizm denilen bir kol ya da mezhep vardir bu mezhep Kutsal Kitaptaki cesitli ayetleri iyice inceledikten sonra TULIP seklinde kisaltilan cesitli sonuclara ulasmistir. Bunlardan bazilarinin ozeti kisaca sudur:

-Yeryuzunde hickimse, eger dogmadan once Tanri tarafindan secilmediyse kurtulamaz.

- Eger bir insan dogmadan once Tanri tarafindan secildiyse asla sapamaz yani kesinlikle kurtulur, kurtulmama ihtimali yoktur.

-Dunyada Isa`ya iman etmek/Tovbe etmek secilmenin sonucudur, Tanri tarafindan secilmemis insanin iman etmesi ya da tovbe etmesi mumkun degildir. Ayni sekilde secilmis insanin da iman etmemesi mumkun degildir.

-Butun bu secme islemi dunyadaki islere, dunyadaki yapilanlara/imana gore falan degil, kisi dogmadan once Tanri tarafindan yapilmistir

-Dolayisiyla butun bu konularda ozgur irade falan yoktur.

Evet, Tanri kimin cehenneme gidecegini ve kimin kurtulacagini cok onceden belirlemis Kutsal Kitaba gore ve bizim yapabilecegimiz hicbir sey yok. Bu konuda ana mantik sudur: Orijinal gunahtan dolayi (Adem havva olayi) insan soyu yani yeryuzunde dogan istisnasiz her insan otomatik olarak gunahkar dogar, seytanidir ve gunahkardir. Dolayisiyla hicbir sey yapmasa bile, her insan dogdugunda cehennemde sonsuza kadar iskence gormeyi hak etmis olarak dogmaktadir. Tanri ise bizler daha dogmadan once zamanin basinda kendine gore bir secim yapmis ve kurtulacak kisileri belirlemistir yani eger talihliyseniz secildiniz yok Tanri siz daha dogmadan, sizi kafasina gore secmediyse sansiniza kusun, yapabileceginiz hicbir sey yok, cehennemde sonsuz aciya hazir olun!

Simdi konuyla alakali Kutsal Kitap ayetlerini gorelim:

Romalilar 8:29-30 "Çünkü Tanrı önceden bildiği kişileri Oğlu`nun benzerliğine dönüştürmek üzere önceden belirledi.Tanrı önceden belirlediği kişileri çağırdı, çağırdıklarını akladı ve akladıklarını yüceltti."

Yorum: Ayette dendigi gibi, Tanri onceden seciyor, sectigi insanlari dunyadayken yasamlarinin bir doneminde “cagiriyor” yani iman etmelerini sagliyor ve iman ettirdikten sonra da akliyor yani kurtariyor.

Romalilar 9:11-12 "Çocuklar henüz doğmamış, iyi ya da kötü bir şey yapmamışken, Tanrı Rebeka`ya, “Büyüğü küçüğüne kulluk edecek” dedi. Öyle ki, Tanrı`nın seçim yapmaktaki amacı yapılan işlere değil, kendi çağrısına dayanarak sürsün.

13 Yazılmış olduğu gibi, “Yakup`u sevdim, Esav`dan ise nefret ettim.

18 Demek ki Tanrı dilediğine merhamet eder, dilediğinin yüreğini nasırlaştırır."

Yorum: Bu ayetleri Kur`an`dan sanmistim yillar once karsima ilk defa ciktiklarinda. :)

Efesliler 1:4-5 "O kendi önünde sevgide kutsal ve kusursuz olmamız için dünyanın kuruluşundan önce bizi Mesih`te seçti. Kendi isteği ve iyi amacı uyarınca İsa Mesih aracılığıyla kendisine oğullar olalım diye bizi önceden belirledi."

2. Selanikliler 2:13 "Ama biz, ey Rab`bin sevdiği kardeşler, sizler için her zaman Tanrı`ya şükran borçluyuz. Çünkü Tanrı, Ruh aracılığıyla kutsal kılınıp gerçeğe inanarak kurtulmanız için sizi ta başlangıçtan seçti."

Matta 24:24 "Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar büyük belirtiler ve harikalar yapacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse, seçilmiş olanları bile saptıracaklar."

Yorum: Ayette “ellerinden gelse” sozu cok onemli… Secilmis kisilerin saptirilamayacagi yani kurtulmalarinin garanti oldugu soyleniyor. Onlarin iman etmemeleri, kurtulmamalari mumkun degildir.

Romalilar 11: 7-8 "Sonuç ne? İsrail aradığına kavuşamadı, seçilmiş olanlar ise kavuştular. Geriye kalanlarınsa yürekleri nasırlaştırıldı.Yazılmış olduğu gibi: “Tanrı onlara uyuşukluk ruhu verdi; Bugüne dek görmeyen gözler, duymayan kulaklar verdi"

1. Selanikliler 5:9 "Çünkü Tanrı bizi gazaba uğrayalım diye değil, Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla kurtuluşa kavuşalım diye belirledi."

Evet Metken, siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? Siz secildiniz mi? Secildiyseniz sevinin sevincten cosun cunku kurtulmamaniz imkansizdir, secilmediyseniz sansiniza kusun cunku kurtulmaniz imkansidir. Kutsal kitap, bunu ogretir.

Sitelerde Paylaş

Hani kulturumuzde oldugu sanilan gerdek gecesi sonrasi kanli carsaf asma olayi vardir. Hic merak ettiniz mi nereden gelmistir bu gelenek?

Deuteronomy 22:

13 ‹‹Bir adam bir kadın alır, yattıktan sonra ondan hoşlanmazsa,

14 ona suç yükler, adını kötüler, ‹Bu kadınla evlendim ama onunla yatınca erden olmadığını gördüm› derse,

15 kadının annesiyle babası kızlarının erden olduğuna ilişkin kanıtı alıp kapıda görevli kent ileri gelenlerine getirecekler.

16 Kadının babası ileri gelenlere, ‹Kızımı bu adamla evlendirdim ama o kızımdan hoşlanmıyor› diyecek, ‹Şimdi kızımı suçluyor, onun erden olmadığını söylüyor. İşte kızımın erden olduğunun kanıtı!› Sonra anne-baba kızlarının erden olduğunu kanıtlayan yatak çarşafını ileri gelenlerin önüne serip gösterecekler.

17 18 Kent ileri gelenleri de adamı cezalandıracaklar.

19 Ceza olarak ondan yüz gümüş alıp kadının babasına verecekler. Çünkü adam İsrailli bir erden kızın adını kötülemiştir. Kadın adamın karısı kalacak ve adam yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır.

20 ‹‹Ancak bu sav doğruysa, kızın erden olduğuna ilişkin bir kanıt bulunamazsa,

21 kızı baba evinin kapısına çıkaracaklar. Kent halkı taşlayarak kızı öldürecek. Babasının evindeyken fuhuş yapmakla İsrailde iğrençlik yapmıştır. Aranızdaki kötülüğü ortadan kaldıracaksınız.

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

İsa incille kendine çok taraftar çekmeye başlayınca Roma'lı zengin kodamanlar, yöneticiler panikledi(hani şu peygamber katili ünlü kavimden olanlar). Bunun üzerine İsa mesihi öldürmeye kalktılar ve incilin daha sonra kendilerine tehdit unsuru olmasını engellemek için 4 farklı çeşidini kafalarına göre yazıp yayarak birlik oluşmasını da engellediler.(iblis taktiği)

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

İsa incille kendine çok taraftar çekmeye başlayınca Roma'lı zengin kodamanlar, yöneticiler panikledi(hani şu peygamber katili ünlü kavimden olanlar). Bunun üzerine İsa mesihi öldürmeye kalktılar ve incilin daha sonra kendilerine tehdit unsuru olmasını engellemek için 4 farklı çeşidini kafalarına göre yazıp yayarak birlik oluşmasını da engellediler.(iblis taktiği)

Saygılar.

Vay be,bu yazdiklarindan komplo teorisi bile olmaz o derece desteksiz sallama seyler.Ne eldeki tarihsel kanitlara nede mantiga dayaniyor.

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Saygılar.

Atış serbest :)

Bu kutsal kitap olayına çok takmışsınız kafanızı. Çıkın biraz hava alın.

Biz bile bu kadar önemsemiyoruz kutsal kitabuı. Siz inciğini cıncığın çıkartmışsınız. Acaba nerde çelişki bulurum diye arayıp duruyorsunuz. Kaç gündür ne diyorum :) iletişim yok aramızda henüz.

Nerden geldik. Bu yaşam nerden geldi. Cevap hala gelmedi :)

tarihinde metken tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nerden geldin bu yaşam nasıl oluştu?

Sen bunun cevabını ver ondan sonra devam edelim.

Defalarca anlattik ama olsun ben tekrar anlatayim.

(su linkten de bulabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Mbombo )

En basta Mbomba Bumba vardi. Yalnizdi. Dunya karanlikla ve suyla kapliydi.

Bir gun Mbomba'nin karnina siddetli bir agri girdi; ve gunesi, ayi ve yildizlari kustu.

Sonra tekrar kustu: Koy Bumba, Ponga Bumba, Ganda Bumba, Yo Bumba, Kono Bumba, Tsetse Bumba, Nyanyi Bumba ve Budi adli hayvanlari kustu.

Sonra insanlari kustu.

Bu hayvanlar ve insanlar ciftlesti, ve iste biz boyle bu yasama girdik.

Aslinda tabi Mbombo'nun bu Kutsal Hikayesi insanlar tarafindan yazilmis. Yani bazi kusurlar olabilir. Bazi seyler zaten mecaz anlamda yazilmis. AMA, Kutsal hikaye bizzat Mbomba tarafindan insanlara yazdirilmis. Seviyesi asagi yukari yuksek lisans seviyesine yakin. Tabi Mbomba'nin ve ogullarinin kisilik analizleri yuzyillardir BILIM adamlari tarafindan detaylariyla incelenmis. Gerci bazi sahtekar bilim adamlari Mbombanin oglu Chedi Bumba'nin sizofren kisilige sahip oldugunu iddia etse de bunlari ciddiye almamak lazim.

Bazi gunahkarlar Mbomba'ya inanmiyorlar. Mbomba'nin olmadigina karsi ellerinde DELIL ve KAYNAKLARI var mi? Yok tabi ki. Onlar cehennemde sonsuza kadar isgence gorecekler. AMA, Mbomba bagislayicidir, tipki bir babanin oglunu sevdigi gibi yarattiklarini cok sever.

Mbomba'nin Kutsal hikayesi iste boyle. Aslinda bu hikaye cok daha karisik. Icine girdiniz mi bir daha cikamiyorsunuz. Mbomba'i zaten Mbomba'dan baska kimse tam olarak anlayamiyor. Oglu Chedi Bumba bile.

Sitelerde Paylaş

Nereden geldin? Bu yaşam nasıl oluştu?

Cevap bekliyorum...

hiç kimse sonsuz geçmiş ve sonsuz geleceği bilemez.

ne sen..ne ben..

ne erkek din büyükleri..ne de bilimciler.

hiç kimse..

bilemez.

kalp doktoru kalpten ölür.

kanser doktoru kanserden..

din adamı ise şiddet ve günah kurbanı olur.

çünkü hiçbir şey bilmezler.

tek yaptıkları yargılayıp mahkum etmektir.

yakıp yok etmek veya ölüme terketmektir.

incil'den bir ayet..

öleceksiniz diyor isa.

İsa ona şu karşılığı verdi: Sana doğrusunu söyleyeyim,

bir kimse yeniden doğmadıkça Tanrının Egemenliğini göremez.yuhanna 3-3

kuran'ın tanrısı da öleceksiniz diyor.

Siz cansız iken size can veren Allah'ı nasıl inkâr edersiniz?

Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda O'na döndürüleceksiniz.bakara 28

öleceğimi ben de biliyorum.

niye tekrarlayıp duruyorsunuz.

imanlılara bakıyorum.

ölüm var.. niye din'e inanmıyorsunuz diyorlar.

siz ölüme mi iman diyorsunuz.

yoksa tanrısal gerçeğe mi.

gerçek ise.. dinlerin bir yalan olduğudur.

ölümden sonraki sonsuz yaşam,sadece kanıtsız bir hayal.

psikolojisi bozuk insanlara mutlu olmalarını sağlayan ilaçlar verilir.

din de öyle bir şey gibi görünür.

ama gerçekte kötü ve kaba bir uyuşturucudur.

kabuslar gördürür..dünya barışını bozar..çünkü yalandır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

hiç kimse sonsuz geçmiş ve sonsuz geleceği bilemez.

ne sen..ne ben..

ne erkek din büyükleri..ne de bilimciler.

hiç kimse..

bilemez.

kalp doktoru kalpten ölür.

kanser doktoru kanserden..

din adamı ise şiddet ve günah kurbanı olur.

çünkü hiçbir şey bilmezler.

tek yaptıkları yargılayıp mahkum etmektir.

yakıp yok etmek veya ölüme terketmektir.

incil'den bir ayet..

öleceksiniz diyor isa.

İsa ona şu karşılığı verdi: “Sana doğrusunu söyleyeyim,

bir kimse yeniden doğmadıkça Tanrı’nın Egemenliği’ni göremez.yuhanna 3-3

kuran'ın tanrısı da öleceksiniz diyor.

Siz cansız iken size can veren Allah'ı nasıl inkâr edersiniz?

Sonra sizi öldürecek, tekrar sizi diriltecek ve sonunda O'na döndürüleceksiniz.bakara 28

öleceğimi ben de biliyorum.

niye tekrarlayıp duruyorsunuz.

imanlılara bakıyorum.

ölüm var.. niye din'e inanmıyorsunuz diyorlar.

siz ölüme mi iman diyorsunuz.

yoksa tanrısal gerçeğe mi.

gerçek ise.. dinlerin bir yalan olduğudur.

ölümden sonraki sonsuz yaşam,sadece kanıtsız bir hayal.

psikolojisi bozuk insanlara mutlu olmalarını sağlayan ilaçlar verilir.

din de öyle bir şey gibi görünür.

ama gerçekte kötü ve kaba bir uyuşturucudur.

kabuslar gördürür..dünya barışını bozar..çünkü yalandır.

Ben hristiyanım ama kabuslar falan görmüyorum. Belki de senin inancın olmadığı için kendi gördüğün kabusları biz görüyormuş gibi anlatıyorsundur. Bilemem.

Bizim en azından bir cevabımız var. Tanrı yarattı. Bir şekilde. Ama sizin cevabınız yok.

Siz benden cevap beklediniz bir çok konuda cevap verdim. bir şekilde. Kabul edersiniz etmezsiniz tartışmıyorum. Ama siz bu konuya asla cevap veremezsiniz.

Şu an senin çevrendeki dincilerin böyle insanları kandırdığına şahit olabilirsin. Ama bu senin şanssızlığın. Allah ın bi alakası yok bu işte.

Öleceğimizi mi tekrarlıyoruz?

Pavlus çok açık ve net birşey söylüyor. "Eğer İsa dirilmediyse imanımız boştur"

Burada Hristiyanlığın temeli anlatılıyor.

İsa yı yakaladılar. Öldürdüler. Öldüğünü gören öğrencileri onu terkettiler e kaçtılar. Bir eve saklanıp ordfa günlerini geçirmeye başladılar. Halk içine çıkmaya bile korkuyorlardı.

Sonra birden tüm düşmanlarının önünde kudüsün ortasında, tüm havralarda İsa yı diri gördüklerini ve ona iman etmeleri gerektiğini anlatmaya başladılar.

Peki madem mantıklısınız size bir soru: Bu insanlar ne gördü de canlarını hiçe saydılar ve Birer korkakken cesaret simgesi oluverdiler? NE GÖRDÜLER?

Bugün tarih bize söylüyor ki o öğrencilerin hepsi sırf İsa yı anlattıkları için öldürüldü. Öldürüleceklerini bile bile onu anlatmaya başladılar. SİZCE NE GÖRDÜLER?

Sizce o kadar da salak lar mıydı? siz olsaydınız bir yaslan uğruna, gerçekliğinden emin olmadığınız bir şey uğruna, gözlerinizle görmediğiniz, ellerinizile dokunmadığınız bir insan için ölüme gider miydiniz? Kendinizi onların yerine koyun bir an. Emin olun siz ne kaar zekiyseniz ve mantıklıysanız onlarda en az o kadar akıllıydı;)

Bence 2 dakika durup düşünülmesi gereken bir konu;)

Bu arada birisi demiş ki hangisi isa nın sözü belli değilse biz niye inanalım kutsal kitaba demiş.

Arkadaşım hangisi isa nın sözü belli; İsa bizim için öldü ve onu diri gördüler. İşte onun gerçek sözü bu;)

Sitelerde Paylaş

Bu soyledigine cocuklar bile inanmaz. kisilik analiz calismalariymis. tam bir komedi. hiristiyanligi nereden ogrenecegiz, tas gibi incilden mi, senden mi, kim oldugu belirsiz uyduruk arastirmaci-misyonerlerden mi?

Bir dedigin digerini tutmuyor. Hani tevrat ilkokul kitabi gibiyse incil universite kitabi gibiydi? boyle kusurlu palavra ve canilik dolu kitaplari nasil hangi kafayla okutursun?

Incil'e tevrat'a hakaretler yagdiriyorsun, korkmuyor musun cehennemde yanmaktan?

Bu foruma gelip hiristiyanligi teblig eden sensin, delil ve kaynaklari da sen getiriver bir zahmet. Herhalde turk forumlari anlamazlar hiristiyanliktan diye istedigim kadar atip tutarim diye dusundun. Ben 20 senedir yurt disinda katolik kiliselerinde papazlar/rahibeler tarafindan gulucukler,cicekler boceklerin ardinda kapali kapilarda cocuk yasta tecavuze ugramis arkadaslarin hikayelerini dinliyorum. senin anlattiklarin hic mi hic etkilemiyor.

Boş muhabbetsin.

Anlattıkları hikayeleri dinliyormuşsun. Bunların hikaye olduğu açık. Bir kanıtın var mı? belgen var mı ? foton var mı? Boş konuşuyorsun sadece çamur atıyorsun. UNUTMA BİRİNE ÇAMUR ATACAKSAN DİKKAT ET ÖNCE SENİN ELLERİN KİRLENECEK ;)

;Cehennemde yanmaktan korkmuyorum çünkü cehennemde ateş falan yok. Kim biliyor ki ateş var. O taraf bildiğimiz hiç bir şeye benzemez. Dünyasal benzetmeler ile çözemeyiz. Kim gidip görmüş orda ateş olduğunu?

Biz ktabımızı sırf orda bişeyler yazıyor diye kabul etmeyiz kritik yaparız mantıklı mı değilmi, tarihsel bri çelişki var mı diye inceleyip öyle inanırız. İslamiyet ile karıştırmayın.

Uyduruk misyonar miş. Ben 30 yıldır bir tane katolik misyonerle tanışmadım. Her gün de kilise ile iç içeyim. Nerden buldun ya misyoner?

Herhangi bir kiliseye git bakalım seni içeri alıyorlar mı? Biz şahsen hristiyan olmayanları pek almayız kiliseye. Hani misyonerlik yapıyorduk???

Ben sana mı inanacam kendi hayatımıza mı kendi faaliyetlerimize mi tanık olduğum şeylere mi inanacam?

Bilmeyen de söylediklerini doğru sanır. Eh normal insanları yanlşış yönlendirirsseniz eh insanlar da birz koyun olduğu için haa böyle diyorsa doğrudur diyip kestirip attıkları için araştırma ihtiyacı hissetmediklieri için onlara Öa müstahak. Vebalini nasıl ödersin bilmiyorum. BİLİP BİLMEDEN SAĞDAN SOLDAN DUYDUKARLINLA YORUM YAPMA.

öĞRENMEK Mİ İSTİYORSUN BİZİM KİM OLDUĞUMZU. AHA BEN BURDAYIM GERÇEK VE İLK AĞIZDAN ÖĞREN O ZAMAN..

tarihinde metken tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok kabus görmüyorum. :)

kabus görmemenize de sevindim.

dinler dünyevi siyasi mücadeleler sonucu ortaya çıkmış.

yani adaletli bir dünyada mantar gibi çoğalan dinsel yorum ve yapılar olmazdı.

tabii siz hemen, bu dünya'nın ya da çağın ilahı

ve egemeninin şeytan olduğunu yansıtan ayetleri koyacaksınız.(örn.2.korintliler 4-4)

hristiyanlığın ilk dönemi şehitlerle doludur..

ilk 25 papanın 14'ü putperestler tarafından öldürülmüş..

tamam..ama dinlerde gaibe iman var.

çünkü tanrı ve dinsel iddialar için açık ve maddesel-bilimsel kanıt yok.

menderes ne demiş..

keresteyi bile vekil seçtiririm..

birileri gerçekte olmayan bir şeyleri ileri sürüp

başka birilerini dünyevi mücadelesinde militan olarak kullanabilir.

ki hristiyanlığın doğuş dönemi yoğun siyasi kargaşa ile doluymuş.

gerçeklerle hayaller zamanla bir birine karışmış.

örn.merak ediyorum.

paulus nasıl ölmüş..ölüm tarihi ve şekli tartışmalı.

vatikan'ın kurucusu petrus da öyle galiba..

Sitelerde Paylaş

petrus ve pavlus un nasıl öldüğünü araştırmadım. Pek önemli bir konu gelmemiştir hayatımda. Merak ediyrsan araştırırım. Ama hepsinin öldürülüp öldürülmediğini merak ediyorsan mesela İsa nın en sevdiği öğrencisi yuhanna da çok yaşlıyken ölmüştü. Sanırım onu öldürmediler.

Çok da önemli gelmiyor bu konu.

İsa nın döneminde kargaşa olduğu doğrudur. İsa da zaten bir devrimciydi büyük ihtimal ;) her zaman briaz siyaset vardır işin içinde. Neden olmasın ki? bu dünya da acı çekmiyor muyuz? Bu dünya da Allah ın isteği ile oluşmadı mı ? neden bu dünya yı öbür dünyadan apayrı düşünüyoruz? madem burda yaptıklarımıza göre öbür dünyada Tanrını yüzünü görcez o halde bu dünya çok daha önemli öbür tarafa göre. Yani bu dünyasal işler de önemliydi. siyaset kötü bir şey değil. Yol açmak için bir araç sadece ;)

Sitelerde Paylaş

tamam..ama dinlerde gaibe iman var.

çünkü tanrı ve dinsel iddialar için açık ve maddesel-bilimsel kanıt yok.

Yapma Allah aşkına.

İsa diyorum . Tarihsel kişillk diyorum. Öldürüldü diyorum . Diri gördüler diyorum. Bu maddesel bilimsel ellle tutulur bi kanıt değilse ne abi? Bu mu gaip. Adam canlı canlı aramızda yaşamaış yaptıkları da ortada. BU MU GAİP. DAHA NASIL BİR BİLİMSEL TEMEL İSTİYORSUNUZ?

Bana bilimen bahsederseniz size bilimin de oldukça gaipden haber verdiğine dair bir çok örnek veririm. :):)

Sitelerde Paylaş

sorun incil'deki çelişkiler.örn.aşağıdaki mesajıma bakın.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51886&view=findpost&p=892916

şu mesajıma da bakın.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51542&view=findpost&p=883784

yuhanna 5-24 dünya barışına hizmet eden bir ayet.

yani tanrı'yı yüceltiyor..bu dünyada insanların çoğu tanrı'ya inanıyor zaten.

markos 3-28 de çok güzel.

tanrı'nın affediciliği anlatılıyor.tanrı'ya inanan kurtulacak.

Size doğrusunu söyleyeyim, insanların işlediği her günah, ettiği her küfür bağışlanacak,

ama Kutsal Ruh’a küfreden asla bağışlanmayacak.

Bunu yapan, asla silinmeyecek bir günah işlemiş olur.

ama tüm bunlara rağmen dinsel ve dünyevi barış sağlanamıyor.

bütün dinsel hiyerarşiler çok günahkar bence.. :)

çünkü hala siyasetten kopamadılar ve dünyevi zaafları taşıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Yapma Allah aşkına.

İsa diyorum . Tarihsel kişillk diyorum. Öldürüldü diyorum . Diri gördüler diyorum. Bu maddesel bilimsel ellle tutulur bi kanıt değilse ne abi? Bu mu gaip. Adam canlı canlı aramızda yaşamaış yaptıkları da ortada. BU MU GAİP. DAHA NASIL BİR BİLİMSEL TEMEL İSTİYORSUNUZ?

Bana bilimen bahsederseniz size bilimin de oldukça gaipden haber verdiğine dair bir çok örnek veririm. :):)

bunun yanıtını vermiştim daha önce.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51886&view=findpost&p=892436

Sitelerde Paylaş

yahudi kaynakları, roma RESMİ KAYNAKLARI nı okumanı isterdim. ama ulaşman çok zor. tarihte bir çok tarihçinin isa ile ilgili bilgiler verdiğini biliyoruz. Ve bunların çoğu hristiyan değildi.

Dünya isa nın gerçekten yaşamış bir kişi olduğuna dair konuları çoktan aştı. Bence siz de aşın.

bilimsel konuşmuyorsun. felsefi konuşuyorsun. Suyun üzerinde gerçekten yürümediğine kanıt gösterebilir misin? gösteremezsin. Aynı şekilde ben de yürüdüğüne kanıt gösteremem. Ama İncil yürüdü diyor. ve ben buna inanmayı tercih ediyorum. Eğer İsa hiç olmasaymış bu hayatın hiç bir anlamı yok. bomboş benim için. İncilde yazan şeyleri iki ye ayıracaksın. Sembolik olanlar isa nın öğrettiği şeyler. (efendimiz neden herşeyi sembollerle anlatıyorsunuz?) Gerçekten olduğuna tanık olan binlerce insanın tanıklıkları: Mucizeler.

İsa sadece erkek olarak 5000 kişinin önünde balık ve ekmek mucizesi yaptı.

Bu gibi mucizelerin sembolik olarak düşünülmesini gerektirecek hiç bir işaret yok incilde...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...