Jump to content

İsa, İncil ve Hıristiyanlık

Recommended Posts

1 yu4:10 biz Tanrı'yı sevmiş değildik, ama O bizi sevdi ve Oğlunu günahlarımızı bağışlatan kurban olarak dünyaya gönderdi. İşte sevgi budur.

Oğlunu insanların günahlarına karşılık kurban olarak göndermiş. Ve bu sevgiymiş...

Sırf bu dengesizlik bile incil'in acayipliklerle dolu bir saçmala kitabı olduğunu göstermeye kâfi...

Ve bu kadar resimlendirilmiş bir iletiyi zamane masal kitaplarında bile göremeyiz.

Ne gerek vardı...

Yazıları okuyacağım diye ok ile sayfayı aşağı çekmek zor oluyor. :lol:

tarihinde Postit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 698
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

internet üzerinde insanlarda garip bir özgüven var nedense?

Bu özgüveni tarihe kayıt düşerek Horiye bile alabiliriz. :)

Dünya üzerinde Hristiyan olup kültürünü devam ettirebilmiş tek ülke şu satırları yazdığım ana kadar yoktur. İslamın araplaştırması diye bir şey söz konusu olamaz, islam yekpare bir din değildir.

Sitelerde Paylaş

Beni üzen bir gerçek daha var: Türkiye'de, Hristiyanlık'ın kitabının "İncil" olduğu gibi bir safsata dolaşıyor.

Bu da Muhammet denen "zat-ı çok muhteremin" :D , çevresindekilerin anlattıklarını yanlış anlaması, yanlış yorumlaması veya yanlış hatırlamasından kaynaklanıyor.

Hristiyanlar da bunu biliyor. Ama sürü psikolojisi oınlarda etkisiz kalmıyor.

İnsan, kendi din kitabının adını yanlış telaffuz etmekten utanır yahu! :D

Ben, öncelikle Hristiyan din kitabından bahsetmem. Kitaplar serisinden bahsederim. Ayrıca adını, Türkiye'deki gibi, "Kitab-ı Mukaddes" veya "Kutsal kitap" olarak da telafuz etmen.

Yunaca'dan, İslav toplumları yoluyla Azerice'ye yerleşen "Bibliya" olarak telaffuz ederim.

Sitelerde Paylaş

Ne imparatorlugu ne buyumesi bu ayetler yazildiginda ve sonrasinda yuzyillar sonraya kadar, (taa Iznik konsiline kadar) imparatorlugun en buyuk dusmani hristiyanlik diniydi o yillarda imparatorluk hristiyanlik dinine inananlara soykirim uyguluyordu acin ingilizce wikipedia.com i arastirin bos laflarla yazmayin buraya guya ateistler arastirmaciymis en az muslumanlar kadar arastirmaci ve onyargisiz ateistler demek ki :) Buyrun:

http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Christians_in_the_Roman_Empire

O tür safsatalar tüm dünyada vardır. Utanmasalar, insanlığın "Hz. Adem'den türediğini" yazacaklar. :D

Bugünkü insanların inanışına göre, ilk Hristiyanlar, İsa'nin yaşadığı yıllarda Hristiyan oldu.

İşte, insanların bu kadar manyak bir düşünce yapısı var!:D

Sitelerde Paylaş

Yav melisa... :D Sen "bu ateistler islamı hiç sevmiyor, o halde hristiyanlığı belki kabul ederler" diye mi ümitlendin, ne düşündün bilmiyorum ama, baltayı taşa vurdun! Hiç umut yok, bu atesitler Muhammed'i benzetmiş, senin İsa'nı tefe koyar çalarlar!

Hiç boşa yorulma istersen. Ateist olma düşüncen varsa, burda oyalan. Yoksa hiç boşa kendini yorma, benden sana tavsiye. Ama göle mayayı çalayım, ya tutarsa diyorsan paşa gönlün bilir, karışmam...

Sitelerde Paylaş

Sen Old Earth Creationist misin? New Earth Creationist mi? Tevrat'ın genesis kitabına bakarsak gelenekçi hristiyan ve yahudilerin New Earthist olması gerekiyor. Genesis aşağılık bir kitap.

Tevrat`in tam olarak neresinde dunya 6000-8000 yilliktir yaziyor gosterebilir misin? Buyrun Kutsal Kitaptan old earth kaniti:

http://www.godandscience.org/apologetics/creation.html

Sitelerde Paylaş

Oğlunu insanların günahlarına karşılık kurban olarak göndermiş. Ve bu sevgiymiş...

Sırf bu dengesizlik bile incil'in acayipliklerle dolu bir saçmala kitabı olduğunu göstermeye kâfi...

Ve bu kadar resimlendirilmiş bir iletiyi zamane masal kitaplarında bile göremeyiz.

Ne gerek vardı...

Yazıları okuyacağım diye ok ile sayfayı aşağı çekmek zor oluyor. :lol:

Neden dinlerde kurban kesilir? Bunun kokeni asil nedeni nedir arastirdin mi hic?

Sitelerde Paylaş

Tevrat`in tam olarak neresinde dunya 6000-8000 yilliktir yaziyor gosterebilir misin? Buyrun Kutsal Kitaptan old earth kaniti:

http://www.godandscience.org/apologetics/creation.html

Sayın hanımefendi lütfen link atmayı bırakınız ; arkadaş insan yerine dünya yazmış küçük bir hata yapmış ama sizin konuyu anlamanız lazımdı.

Neden dinlerde kurban kesilir? Bunun kokeni asil nedeni nedir arastirdin mi hic?

Bakınız biri araştırmış ve Kaynakça sıralamasında 5 sıraya beni vermiş. :lol:

http://www.hakimiyetimilliye.org/?p=516

tarihinde Numa Pompilius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yav melisa... :D Sen "bu ateistler islamı hiç sevmiyor, o halde hristiyanlığı belki kabul ederler" diye mi ümitlendin, ne düşündün bilmiyorum ama, baltayı taşa vurdun! Hiç umut yok, bu atesitler Muhammed'i benzetmiş, senin İsa'nı tefe koyar çalarlar!

Hiç boşa yorulma istersen. Ateist olma düşüncen varsa, burda oyalan. Yoksa hiç boşa kendini yorma, benden sana tavsiye. Ama göle mayayı çalayım, ya tutarsa diyorsan paşa gönlün bilir, karışmam...

Basligimin hedefi senin gibi onyargili ateistler yani ateistlerin %99 u degil zaten, o yuzde 1 lik kisim ve o konuda da basarili oluyor basligim cunku gecek ortada acikca ayetler ortada... Tanri korku dusuncesiyle ortaya cikmis diyenlere karsi "sevgide korku yoktur Tanri korkusu degil sevgisi olmalidir" diyen ayetler yukarda...vs

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın hanımefendi lütfen link atmayı bırakınız ; arkadaş insan yerine dünya yazmış küçük bir hata yapmış ama sizin konuyu anlamanız lazımdı.

Bakınız biri araştırmış ve Kaynakça sıralamasında 5 sıraya beni vermiş. :lol:

http://www.hakimiyetimilliye.org/?p=516

Ne insan ne de dunyanin sadece 6000-8000 yillik oldugu Tevrat`ta yazar. Old eart kaniti yukardaki linkte gorebileceginiz en derin arastirma yukardaki linkte.

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne insan ne de dunyanin sadece 6000-8000 yillik oldugu Tevrat`ta yazar. Old eart kaniti yukardaki linkte gorebileceginiz en derin arastirma yukardaki linkte.

Bakınız bilmediğiniz suya girmeyin boğulursunuz. :)

Ahitlerin tarihsel kronolojisi bellidir, bu yüzden özel bir ayet açmak gereksizidir.

Sitelerde Paylaş

Bakınız bilmediğiniz suya girmeyin boğulursunuz. :)

Ahitlerin tarihsel kronolojisi bellidir, bu yüzden özel bir ayet açmak gereksizidir.

Tarihsel kronoloji birtakim yorumlara dayanir bu yorumlarin gecersizligi yukardaki linkte ve daha bircogunde incelenir

Sitelerde Paylaş

:rolleyes: Ha yani, buraya hristiyanlık tebliğine geldin! <_<

Ne diyeyim, kolay gelsin! O süslü kilise ve papaz resimleri ile mi ateistlerin kalbini yumuşatacaksın! :lol:

Teblig falan degil,islamla kiyaslama amaciyla acmistim ben bu basligi... Ama ne tip ayetler oldugunu da yazdim ki fark ortaya ciksin

Sitelerde Paylaş

1Yu 4:12 Hiç kimse hiçbir zaman Tanrı'yı görmüş değildir. Ama birbirimizi seversek, Tanrı içimizde yaşar ve O'nun sevgisi içimizde yetkinleşmiş olur[/size]. [/i]

Tanrıyı kimse görmemişse, nur yüzlü sakallı amcayı, Tanrı'yı malum adıyla ''babayı'' kime bakarak çizmişler?

Yu 6:53-56 Bedenimi yiyenin, kanımı içenin sonsuz yaşamı vardır ve ben onu son günde dirilteceğim. Çünkü bedenim gerçek yiyecek, kanım gerçek içecektir. Bedenimi yiyip kanımı içen bende yaşar, ben de onda... ]

Şarap ve ekmek... ^_^

Bu da çok saçma bir istek olmuş, kanını ve etini mi yemek gerekiyormuş İsa'nın o'nun ruhunda yaşamak için...

Mat 5:39 Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.

]

Bunu da mı İsa'nın sevgisi olarak algılamalıyız?

:lol:

Mat.5: 46 Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu?[/size][/i]

Vergi görevlileri İsa zamanında da varmıymış, sadece buraya takıldım burda :lol:

-isa eline kılıç almamış, kimseyi öldürmemiş, öldürülmesini emretmemiştir.

-Muhammed kılıçla yaşamıştır. kılıçla örgütlemiştir. kılıçla din yaymıştır

-isa diğer yanağını döner, muhammed kısasçıdır.

-isa ilk taşı günahsız olanınız atsın der, muhammed recmi getirmiştir.

-isa kendine özel ayrıcalıklar getirmemiştir, muhammed'e mehirlerini verdiği eşleri, allah’ın ona ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınlar; onunla beraber hicret eden, amcasının kızları, halalarının kızları, dayısının kızları ve teyzelerinin kızları, ayrıca, diğer mü’minlere değil de, ona has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber’e bağışlayan, peygamber’in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü’min kadın da helal kılınmıştır.

Ve liste uzayip gider...

Hristiyanlikla islami kiyaslayinca sizce hangisi daha ustundur? Yada ateistler icin soyle diyelim hangisi ogretisel olarak kotunun iyisidir?

Hangisi daha gerçekçi ve daha ilahi görünüyor diye soruyorsan eğer kesinlikle İslam.

Muhammed İsa'ya baya fark atar bu konuda :lol:

Sitelerde Paylaş

Tarihsel kronoloji birtakim yorumlara dayanir bu yorumlarin gecersizligi yukardaki linkte ve daha bircogunde incelenir

Ben yorumları baz almam

Söylemlerimi yumuşatıp vermeme karşın Ussher ve hales 'e göre ki bunların kim olduğu belidir İnsanın yaratılışı ve kronolijik olaylar ,ile dünyanın Arkeolojik geçmişi sabittir. Keza babilli Yahudi tarihçi Josephusun atası İbrahim hakkında yazmış olduklarıda nettir.

Dediğim gibi bana link sallamayın.:)

Sitelerde Paylaş
Tanrıyı kimse görmemişse, nur yüzlü sakallı amcayı, Tanrı'yı malum adıyla ''babayı'' kime bakarak çizmişler?

Ne kadar kit bir bakis acisi... Yukarda da yazdim ustelik: Incil`deki sevgi tanrisina karsi bir sevgi gosterisi icin soyut dusunulemez aciklanamaz bir tanri anlayisi pratikte yetmemis iinsanlar bu sekilde resimlerle kalplerinde hissettikleri seyi yansitmaya calismislar,kimse tanri boyledir diye iddia etmiyor tabiki.

Şarap ve ekmek...

Bu da çok saçma bir istek olmuş, kanını ve etini mi yemek gerekiyormuş İsa'nın o'nun ruhunda yaşamak için...

Aynen oyle... Bunun ne anlama geldigini anlamak icin mistik ve sembolik egitim surecinden gecmek gerekiyor ateistlerin bunu anlamasi beklenemez zaten. Muslumanlardaki soyut dusunme gucu ne kadar kitsa Turk ateistlerinin cogunda da o kadar kit.

Hangisi daha gerçekçi ve daha ilahi görünüyor diye soruyorsan eğer kesinlikle İslam.

Muhammed İsa'ya baya fark atar bu konuda

Benim dinime inanmayanlari oldurun demek, yazdigi kitapa "Diger muminlere degil sadece sana has olmak uzere" seklinde maddeler koyarak kendini kayirmak cok ilahi(!) gorunuyor degil mi? Haklisiniz...(!)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...