Jump to content

İsa, İncil ve Hıristiyanlık

Recommended Posts

• İleti 698
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne kadar kit bir bakis acisi... Yukarda da yazdim ustelik: Incil`deki sevgi tanrisina karsi bir sevgi gosterisi icin soyut dusunulemez aciklanamaz bir tanri anlayisi pratikte yetmemis iinsanlar bu sekilde resimlerle kalplerinde hissettikleri seyi yansitmaya calismislar,kimse tanri boyledir diye iddia etmiyor tabiki.

Aynen oyle... Bunun ne anlama geldigini anlamak icin mistik ve sembolik egitim surecinden gecmek gerekiyor ateistlerin bunu anlamasi beklenemez zaten. Muslumanlardaki soyut dusunme gucu ne kadar kitsa Turk ateistlerinin cogunda da o kadar kit.

Benim dinime inanmayanlari oldurun demek, yazdigi kitapa "Diger muminlere degil sadece sana has olmak uzere" seklinde maddeler koyarak kendini kayirmak cok ilahi(!) gorunuyor degil mi? Haklisiniz...(!)

Sesimi çıkarmyayım dedim ama dayanamicam son paragraftaki yazılana.Hadi ateisti anladımda bir teistin rahmanın kitabı hakkında böyle yorumlar yapması ne kadar acı.Üstelik ateistleri araştırmamakla suçlarken aslında kendisinin ne kadar cahil ve önyargılı olduğun ortaya çıktı.

Sitelerde Paylaş

Orta Doğu dinleri ile Uzak Doğu dinleri belki kıyaslanabilir. Ama üç Orta Doğu dini kendi aralarında kıyaslanmaz. Üçü de aynıdır. Birbirini tamamlarlar. Körlerle sağırlar, birbirini ağırlar hesabı...

Madem ucu de ayni o zaman hodri meydan! Bana Kur`andan bu baslik altinda yazdigim ayetler gibi 3 ayet getirin. Yada bana sevgiyi emreden 1 ayet getirin Kur`andan! hadi bekliyorum

tarihinde melisa83 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İsanın mesajı hiç şüphesiz tüm insanlık için aydınlatıcıdır. Muhammedden daha evrensel temalara vurgu yapmıştır.

Dinin hikaye kısmı beni ilgilendirmiyor, Verdiği mesajlar o dönem için devrimseldir.

Sevginin dindeki en önemli tema olması ve şeriata değil insana duyulan sevgiye verilen önem müthiştir.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar kit bir bakis acisi... Yukarda da yazdim ustelik: Incil`deki sevgi tanrisina karsi bir sevgi gosterisi icin soyut dusunulemez aciklanamaz bir tanri anlayisi pratikte yetmemis iinsanlar bu sekilde resimlerle kalplerinde hissettikleri seyi yansitmaya calismislar,kimse tanri boyledir diye iddia etmiyor tabiki.

Kıt olan sizin bakış açınız; çünkü görmediğiniz Tanrı'yı resmederek sadece sanat yapmış oluyorsunuz.

Ayrıca ben Tanrı olsam ve beni bu adama benzetseniz çok fena bozulurdum. :angry:

İşin geyik kısmı bir yana, Tanrı resminin insan olarak tasvir edilme sebebi, İsa'nın Tanrı'nın oğlu olduğu inancından gelir.

Yoksa kedi, güneş ya da ejderha olarak da resmedilse idi eminim ki onu da aynı şekilde kalplerinizde en az bu yaşlı amca kadar derinden hissedebilecektiniz...

Aynen oyle... Bunun ne anlama geldigini anlamak icin mistik ve sembolik egitim surecinden gecmek gerekiyor ateistlerin bunu anlamasi beklenemez zaten. Muslumanlardaki soyut dusunme gucu ne kadar kitsa Turk ateistlerinin cogunda da o kadar kit.

Türk deist diye düzelteyim.

Dünya ateistlerinde mistik düşünme gücü daha mı gelişmiş. :lol:

Şunu mistik kafana iyice sok, mistik inançlarla ateist adamın işi yoktur.

Rasyonel düşünme yetisine sahiptirler çünkü...

Benim dinime inanmayanlari oldurun demek, yazdigi kitapa "Diger muminlere degil sadece sana has olmak uzere" seklinde maddeler koyarak kendini kayirmak cok ilahi(!) gorunuyor degil mi? Haklisiniz...(!)

Tabi tabii, eski ahitte yeterince gördük sevgi dinini :)

Sen sadece incil'e inanıyordun değil mi?

O zaman teorik değil pratik örnek vermek gerekiyor sana

Bknz:Haçlı seferleri!

tarihinde Postit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu kısacık yazımı okuyun ve önyargının ne olduğunu anlayın:

Bu soruya vereceğiniz yanıtla beni Müslüman yapabilirsiniz!

Sevgili konuklarım. Size bir soru iletmek istiyorum. Bu soru o kadar basit bir soru ki, afalaycaksınız. Eğer Müslüman iseniz, bu soruya yanıt bulamamanız olanaksızdır.

Aranızda tek bir kişi bile bu soruma yanıt verebilirse, Müslüman olacağım.

Bununla da kalmayacağım. İş saatlerim dışında kalan her vakit namazımı camide kılacağım.

Ama sorumu hemen bugün sizlere iletmek istemiyorum. Bugünden itibaren tam iki hafta sonra (8 ekim 2011 cumartesi günü) sorumu sizlere ileteceğim. Yanıtlamanız için de size bir hafta mühlet vereceğim.

Soruma yanıtlayabildiğiniz taktirde, ben Müslüman olmamakta direnirsem, bana istediğiniz şiddeti uygulayabilirsiniz. Bana istediğiniz hakareti yapabilir veya beni köle olarak kullanabilirsiniz. (İslâm hukukunda kölelik kurumu haktır.)

Ama soruma yanıt bulamazsanız, neye dayanarak Müslüman olduğunuzu sorgulamak zorunda kalacaksınız.

Durun! Bir vatandaş bana iletke gönderdi. Neymiş? Ben önyargılıymışım! :lol:

Kendisine, benim değil de kendisinin önyargılı olduğunu ilettim. Yakında da bunu ona kanıtlayacağımı söz verdim.

Daha sonraki yazım:

Buyrun; beni Müslüman yapın!

3 hafta önceki bir yazımda, beni Müslüman yapabilmeniz için, size bir olanak sunmuştum. Ama işin özüne değinmemiştim.

İki hafta sonra size bir soru yöneltecektim. Siz de bu soruya, tam bir mümün edâsıyla bana yanıt verecektiniz. Bugün aradan 3 hafta geçti. Konunun başlığını bir türlü tespit edemedim. Bu, sorumun geçikmesi için tek sebeptir. Geçiktirdiğim için özür dilerim.

Soruya gelelim. Sorunun özü İslam hukuku. Yani halk deyimi ile "şeriat hukuku".

Biliyorsunuz: Şeriat hukukunda her suçun bir cezası vardır. Bazı suçların cezası Kuran'da belirtilmiştir. Bazıları da hadislere ("yenilik" veya "haber") dayanarak belirlenir. Ayrıca "rivayetlere" ("deyim" veya "dedikodu") dayanarak da şeriat kararları verilebilir.

Sonuçta, cezâsız bir suç İslam'da mümkün değildir. En azından öyle kabul edilir.

İşte sorum:

Sübyancılığı kanıtlanmış kişiye verilecek cezâ nedir?

Bu soruya verebileceğiniz yanıt için size bir haftalık süreç vermeyi öngörmüştüm. Ama bu öngörüden vazgeçtim.

İstediğiniz "İslâm âlimine" başvurum; istediğiniz kadar zamanınız olsun. İsterseniz, benden, bir milyar yıl süreç isteyin.

Kabulümdür! Bu soruya bir yanıt bulun; verdiğim sözü tutacağım.

Ama ona önyargılı olduğunu tam olarak açıklamadım. Şimdilik durum çok komik. Bu yazıyı okuyunca, benimle iletişimi kesti. :lol:

Sitelerde Paylaş
Ayrıca ben Tanrı olsam ve beni bu adama benzetseniz çok fena bozulurdum

Cunku siz hala islam mantigiyla dusunuyorsunuz Tanri neden bozulsun ki neden kufur olsun bu? Insanlarin kalplerindeki sevgiyi yansitabilmek icin formlara resimlere somut seylere ihtiyaclari var Tanri neden buna bozulsunki? Iste bu nedenle islam dunyasinda sanat gelismemis heykeller resimler yasaklanmis siz bir ateist (yada deist) olarak siz bile ayni mantikla dusunuyorsunuz.

İsa'nın Tanrı'nın oğlu inancından gelir.

Tanri oglu demek Tanri`nin sozu demektir, yani logos felsefesi.. Tanri sozunun Tanri nin zatina ozune yakinligini belirtmek icin ogul kelimesi kullanilir Isada tanri sozunun bedene yuklenmis halidir beden almis halidir bunun fiziksel ogullukla alakasi oldugunu one surmek hristiyanlik hakkinda incil hakkinda en ufak bir sey bilmeyenlerin iddiasidir. Yabanci forumlarda hristiyanligi elestiren ateistler bile asla bu sekilde iddiada bulunmaz cunku hristiyanligi turk ateistlerden daha iyi bilirler.

Tabi tabii, eski ahitte yeterince gördük sevgi dinini

Ben eski ahte inanmadigimi bu nedenle de hristiyan sayilamayacagimi soylemistim daha once sadece incil benim icin mezhebimi sorarsaniz yok ama olsaydi ortodoksluk olurdu

Sitelerde Paylaş

Dinin hikaye kısmı beni ilgilendirmiyor, Verdiği mesajlar o dönem için devrimseldir.

Bu devrimsel mesajlarla İsa Toracılığınımı yoksa Roma dininimi kast ediyorsun. :lol:

Sevginin dindeki en önemli tema olması ve şeriata değil insana duyulan sevgiye verilen önem müthiştir.

Sen hiç biliyorsun bu konuyu

Bilakis Essen mezhebinin kadınlara duyduğu öfke tescillidir.

Sen hiç engizisyon diye bir şey duydunmu.

:)

Tanri oglu demek Tanri`nin sozu demektir, yani logos felsefesi.. Tanri sozunun Tanri nin zatina ozune yakinligini belirtmek icin ogul kelimesi kullanilir Isada tanri sozunun bedene yuklenmis halidir beden almis halidir bunun fiziksel ogullukla alakasi oldugunu one surmek hristiyanlik hakkinda incil hakkinda en ufak bir sey bilmeyenlerin iddiasidir. Yabanci forumlarda hristiyanligi elestiren ateistler bile asla bu sekilde iddiada bulunmaz cunku hristiyanligi turk ateistlerden daha iyi bilirler.

Sallamaaaaaaaaa :)

tarihinde Numa Pompilius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu devrimsel mesajlarla İsa Toracılığınımı yoksa Roma dininimi kast ediyorsun. :lol:

Sen hiç biliyorsun bu konuyu

Bilakis Essen mezhebinin kadınlara duyduğu öfke tescillidir.

Sen hiç engizisyon diye bir şey duydunmu.

:)

Sallamaaaaaaaaa :)

Komik cidden sana yazacak lafim yok birazcik arastirma hristiyanligin A sini ogrensen yeter sana, bunun icinde yabanci ateistlere sor bak hristiyanlarada demiyorum yabanci ateistlere sor... Onlar sana ogretsin bari biraz cunku bana onyargidan dolayi inanmiyorsunuz anliyorum.

Sitelerde Paylaş

Komik cidden sana yazacak lafim yok birazcik arastirma hristiyanligin A sini ogrensen yeter sana, bunun icinde yabanci ateistlere sor bak hristiyanlarada degil yabanci ateistlere... Onlar sana ogretsin bari biraz cunku bana onyargidan dolayi inanmiyorsunuz anliyorum.

Zaten beni aralarda atladığının farkındayım :)

Hristiyanlığı benden daha iyi bildiğini iddia ediyorsan Tanrının Oğlundan başlayalım,

Bu arada ben ateistte değilim.

Yazdığım tek şeye cevap veremedin henüz, varsa Bible Arc. bilgin görelim boyunu. :)

Sitelerde Paylaş

Zaten beni aralarda atladığının farkındayım :)

Hristiyanlığı benden daha iyi bildiğini iddia ediyorsan Tanrının Oğlundan başlayalım,

Bu arada ben ateistte değilim.

Yazdığım tek şeye cevap veremedin henüz, varsa Bible Arc. bilgin görelim boyunu. :)

Peki sizin iddaianiz nedir Tanri bir bayanla iliskiye girmis onu spermiyle dollemis bayandan isa dogmus Tanri oglu olmus hristiyanligin dedigi bu mudur size gore simdi? :) Sizin yazdiklarinizi ciddiye almiyorum yanit yazmayacam bundan sonra, kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

Cunku siz hala islam mantigiyla dusunuyorsunuz Tanri neden bozulsun ki neden kufur olsun bu? Insanlarin kalplerindeki sevgiyi yansitabilmek icin formlara resimlere somut seylere ihtiyaclari var Tanri neden buna bozulsunki? Iste bu nedenle islam dunyasinda sanat gelismemis heykeller resimler yasaklanmis siz bir ateist (yada deist) olarak siz bile ayni mantikla dusunuyorsunuz.

Bu yüzden, sanat diye nitelendiriyorum ben de Tanrı resmini... :)

Eee heralde bilecekler, avrupalı non-teistlerden hristiyanlığı daha iyi bilecek değilim. Aynı şekilde onlar da islam'ı benim kadar iyi bilemez.

Herkes eskiden hangi dine mensupsa o dini daha iyi bilir.

Ne kadar uğraşsan da, isa'nın Tanrı'nın oğlu olduğu inancını sembollerle, yok bilmem nelerle açıklayamazsın. En iyi sembolü koymuşsun zaten, Tanrı'nın kucağında çarmığa gerilmiş İsa resmiyle...

Beni şöyle düzeltmen gerekirdi; İsa Tanrı'nın oğlu değil kendisidir. Baba, Oğul, Kutsal birdir, yani teslis :)

Ben eski ahte inanmadigimi bu nedenle de hristiyan sayilamayacagimi soylemistim daha once sadece incil benim icin mezhebimi sorarsaniz yok ama olsaydi ortodoksluk olurdu

Kilise'ye gidiyor musun?

Sitelerde Paylaş

İslam ile Hristiyanlık Farklı Markalardaki Aynı Ürünler.

2'side bir halta yaramaz. Çağ dışı dogmalar.

Iste o zaman neden susuyorsunuz? Bende diyorum ki madem ayni bana Kurandan bu baslik altinda yazdigim ayetler gibi 3 ayet yada sevgiyi direkt emreden 1 ayet yalnizca 1 ayet getirin turandursun forumlarina da bakin bu konuda benzeri bi tartisma oradada var Kuranda 1 tane sevgiyi emreden ayet yok diye

Sitelerde Paylaş

Peki sizin iddaianiz nedir Tanri bir bayanla iliskiye girmis onu spermiyle dollemis bayandan isa dogmus Tanri oglu olmus hristiyanligin dedigi bu mudur size gore simdi? :)Sizin yazdiklarinizi ciddiye almiyorum yanit yazmayacam bundan sonra, kolay gelsin.

Hristiyanlık dediğiniz olgu iki aşamalıdır ;

1- Helenleşen Yahudilere Toracı Essen mezhebinin baş kaldırısıdır (İsa)

2- Augustos döneminden başlayan çalkantıları emperyal bir kült ile önleme çabalarıyla Roma tarafından bağlı bulunulan coğrafyanın tüm pağan mitleriyle derlenip insan önüne koyulan yeni bir dindir.

Sizin tanrı oğlunun bir çok geçmişi vardır ; Essen mezhebinin Teolojisine işleyenini vereyim size de cahil kalmayın. :)

" Tanrı oğlu Logos aracılığı ile Kaos'tan Kozmos'u yaratmıştır " Philon (İ.Ö 25-İ.S50)

İsterseniz Romanesk anlamınıda vereyim diyecem ama Mitranın Hint köküne kadar inmem lazım.

Ne demiştiniz duyamadım. :lol:

tarihinde Numa Pompilius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste o zaman neden susuyorsunuz? Bende diyorum ki madem ayni bana Kurandan bu baslik altinda yazdigim ayetler gibi 3 ayet yada sevgiyi direkt emreden 1 ayet yalnizca 1 ayet getirin turandursun forumlarina da bakin bu konuda benzeri bi tartisma oradada var Kuranda 1 tane sevgiyi emreden ayet yok diye

Sen buraya alış-verişe mi geldin?

Git, İslam'ı, İslamcılar'la tartış. Dinlerinin saçmalıklarını onlara anlat.

Sanki İslam'ın bir halt olmadığını biz bilmiyor muyuz?

Ama yine de al birini, vur ötekine!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...