Jump to content

piri reis

Recommended Posts

Kafaya mı alacaksın?

Neymiş, amerikanlar haritayı 1987 de değiştirmiş. Eeeee neymiş bundan amaçları?

Şu basit soruya cevap almamız mümkün mü?

Bilemem varsa bir amaçları. Belki tarihi bir değer, yurt dışına çıktı bu vesile ile. (15. Yüzyıl Osmanlı dönemine ait olan ve Lizbon Gülbenkyan Müzesi’nde bulunan Kuran yaprağı (Lizbon Gülbenkyan Müzesi - Portekiz), 13. Yüzyıl Selçuklu dönemine ait Akşehir Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ne ait ahşap sanduka (Davids Samling Müzesi - Danimarka) vs.. gibi)
Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilemem varsa bir amaçları. Belki tarihi bir değer, yurt dışına çıktı bu vesile ile. (15. Yüzyıl Osmanlı dönemine ait olan ve Lizbon Gülbenkyan Müzesi’nde bulunan Kuran yaprağı (Lizbon Gülbenkyan Müzesi - Portekiz), 13. Yüzyıl Selçuklu dönemine ait Akşehir Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi’ne ait ahşap sanduka (Davids Samling Müzesi - Danimarka) vs.. gibi)

Ne yazdığının farkında değilsin. Eğer dediğin gibi olsa adamları deli mi sevmiş ki çaldıkları tarihi eserin yerine sahtesini koyarken yaptıkları belli olsun diye eser üzerinde değişiklik mi yapmışlar :D

Allah akıl fikir versin.

Sitelerde Paylaş

Ne yazdığının farkında değilsin. Eğer dediğin gibi olsa adamları deli mi sevmiş ki çaldıkları tarihi eserin yerine sahtesini koyarken yaptıkları belli olsun diye eser üzerinde değişiklik mi yapmışlar :D

Allah akıl fikir versin.

:) Allah akıl fikir bana versin de ,Sana da versin, bencil değiliz biz ya hu. Kaçırıldıysa bile elbet harita'nın benzerini koyacaklar oraya, gidip resimli İlkokul Atlas'ı koyacak değil ya... :) Amerikalılar mı değişiklik yapmış üzerinde iyi oku lütfen....
Sitelerde Paylaş

:) Allah akıl fikir bana versin de ,Sana da versin, bencil değiliz biz ya hu. Kaçırıldıysa bile elbet harita'nın benzerini koyacaklar oraya, gidip resimli İlkokul Atlas'ı koyacak değil ya... :) Amerikalılar mı değişiklik yapmış üzerinde iyi oku lütfen....

Yazıda şu dediğini söyleyen kısmı bir alıntılar mısın? Haritayı çalıyorlar yerine başka bir tarihi harita koyuyorlar eyle mi? Yoksa haritayı çalıyorlar yerine sahtesini mi koyuyorlar? Bir net cevap ver de oradan görelim bu deli saçması iddiaların dayandığı temeli.

Sitelerde Paylaş

Haritadaki değişiklik ve tahrifatla ilgili Hattat Başar ve Soylu'nun iki tahmini var. Biri haritanın 1929'da ortaya çıkarılmasında Alman Prof. Kahle'nin de

katıldığı Cumhuriyet dönemi ilk incelemeleri sırasında değişiklik-ekleme yapılmış olabilir. Diğer ihtimale göre ise Kanuni Sultan Süleyman devrinde

Hürrem

Sultan'ın da dâhil olduğu, haritanın ilk hediye edildiği dönemde bu değişiklikler yapılmıştır.

Bu adamın Harita'nın tahrifatıyla ilgili yorumu.

Piri Reis’in yaşamı ve haritası ile ilgili araştırmalar yapan Metin Soylu ise, ünlü dünya haritasının 20-25 yıldır Topkapı Sarayı’nda sergilenmemesini, “Piri

Reis Haritası‘nın Şifresi” adlı kitabında eleştirdi. Soylu da, haritanın 1987’de “Muhteşem Süleyman Sergisi” için ABD’ye gittiğini ve geri gelmediğini,

yerine kopyasının konulduğunu iddia etti. Soylu, “Saraydaki harita mutlaka kriminale girmeli ve 1513’te yapılıp yapılmadığı ortaya çıkmalıdır” diye

konuştu.

Bu da harita'nın orjinal olmadığına dair iddiası...

:)

Sitelerde Paylaş

Bu adamın Harita'nın tahrifatıyla ilgili yorumu.

Piri Reis’in yaşamı ve haritası ile ilgili araştırmalar yapan Metin Soylu ise, ünlü dünya haritasının 20-25 yıldır Topkapı Sarayı’nda sergilenmemesini, “Piri Reis Haritası‘nın Şifresi” adlı kitabında eleştirdi. Soylu da, haritanın 1987’de “Muhteşem Süleyman Sergisi” için ABD’ye gittiğini ve geri gelmediğini,

Bakifani,

Şimdi yarın ilk iş Topkapı sarayına git. Orada harita sergilenmiyorsa ben özür dileyeceğim ama sergileniyorsa lütfen yalan yanlış, cahillik akan ve kötü niyetli bilgilerle forumu kirlettiğini kabul et.

Yarın cevabını bekliyorum. Gidemiyorsan bir tanıdığını gönder, onu da yapamıyorsan telefon aç bilgi al.

Bu kadar kara dilli bilgiyi paylaşmaya utanmamanı inan anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bakifani,

Şimdi yarın ilk iş Topkapı sarayına git. Orada harita sergilenmiyorsa ben özür dileyeceğim ama sergileniyorsa lütfen yalan yanlış, cahillik akan ve kötü niyetli bilgilerle forumu kirlettiğini kabul et.

Yarın cevabını bekliyorum. Gidemiyorsan bir tanıdığını gönder, onu da yapamıyorsan telefon aç bilgi al.

Bu kadar kara dilli bilgiyi paylaşmaya utanmamanı inan anlayamıyorum.

Daha yeni sergilenmeye başlandı harita. :)

Sitelerde Paylaş

Bakifani,

TV olan bir yerde isen Tarihin Arka Odası başladı.

Konuk: Celal Şengör

Konu: Piri Reis haritası

Tavsiye ederim, tarih dedikoduculardan / tüccarlardan öğrenilmez, bilim adamlarından bilgi almanın tadını çıkar :)

tarihinde kafa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakifani,

TV olan bir yerde isen Tarihin Arka Odası başladı.

Konuk: Celal Şengör

Konu: Piri Reis haritası

Tavsiye ederim, tarih dedikoduculardan / tüccarlardan öğrenilmez, bilim adamlarından bilgi almanın tadını çıkar :)

Bilim işine gelmeyeni yalanla demez.

Sitelerde Paylaş

xSeddx,

Boşver geyiği ve seyret, adam ne kadar dolu, bilgili ve hatta pozitif gör. Kalite iyidir :)

Biliyorum izliyorum da.Ama bir insanın her dediği doğru olamaz.Bir de bu programda fazla sohbet ediyorlar keşke daha fazla bilgi içerikli konuşsalar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...