Jump to content

Ahlakın Doğuşu Evrimi ve Ateizmde Ahlak

Recommended Posts

Ahlak nasıl doğmuş nasıl evrimleşmiştir ve ateizmde ahlak anlayışının durumu nedir?

İnsanoğlu yanlız yaşayamayan bir canlıdır.

Ve insanoğlu özgürlüksüz de yaşayamayan bir canlıdır.

Bu yüzden insanoğlu ihtiyaçları için hep bir dengeyi tutturma çabasında olmuş ve zamanla ahlak anlayışı da ister istemez oluşmuştur.

Çünkü insaoğlu yanlız yaşayamadıgı için çevresinde insanlar olması için elinden geleni yapmış ve özgürlüksüz yaşayamadığı içinde hep bir mesafe koymuş kendine sınırlar çizmiştir.

Zaman içinde herkesin farklı istekleri hevesleri sınırları oluşmuş insan sayısının artması ile çeşitli gruplaşmalar oluşmuş ve ahlaksal olarakta gruplaşmalar da oluşmuştur.

Zaman içinde insan sayısının artması ile artık gruplaşmadan çıkamadıgını ve grubu ister istemez benmsemesi yada kabul etmesi gibi olaylar da olmuştur.

Bugün dünya üzerinde sadece Ateistler yaşasa ve bilinen tüm inanışlar ve ahlaksal degerler algılar silinmiş olsa ve bu Ateistler bu eski inanışlar ve ahlaksal değerler hakında hiçbirşey bilmiyor dahi olsa yine birşekilde yeniden ahlaksal degerler ve algılar başlayacaktır.

Bununda sebebi ateistlerin yanlız kalamayışı yüzünden çevresinde insanlar olması için elinden geleni yapması ve özgürlüksüz olamayışı yüzünden hep bir mesafe koymak zorunda kalışı olacaktır.

Ancak tabiki yine çoğalma oldukca yine ahlaki evrimleşme olacaktır.

Tabiki çok çok daha farklı ahlaksal degerler ortaya çıkabilecegi gibi yine daha farklı dini oluşumlarda ortaya çıkmaması içinde sebeb yoktur.

Sebeb mi?

Çünkü dinler insandan gelmektedir ve Ateistlerde insandır.

Muhammed dini belki iyi niyetle belki sadece işlerini halletme niyetle uydurmuştur ancak dinler incelendiginde içindeki çelişkilerden dolayı insan yapısı oldugu bilinmektedir.

Burda anlatmaya çalıştıgım nedir?

Ahlakın nasıl evrimleştigini nasıl bu hale geldiğini anlatmak isteyişimdir.

Ateizmde ahlak olmaz mantıgını doğru bulmayışımdır.

Çünkü ateizmde ahlak olmaz demek ateisti devre dışı bırakmaktır.

Ateistin devre dışı bırakıldıgı ateizm bir hiçtir.

Ateizmde ahlak olmaz demek evrimleşmeyi de devredışı bırakmak yok saymaktır.

İnsanoğlunun yanlız kalamayan bir canlı oldugunu yok saymaktır.

İnsanoğlunun özgürlüksüz yaşayamayan bir canlı oldugunu da yok saymaktır.

Peki bütün bunlara ragmen nasıl olupta bazı kişiler çıplaklıgı savunmaktadırlar?

Çünkü ahlakın evrimleşmesi nasıl başladıgı anlaşılamamış anlayabilenlerde bunu yeteri kadar iyi anlatamamıştır.

İnsanlar ateizmi anlatırken insanı sürekli devre dışı bırakarak anlatmışlar yalın ateizmse birşey ifade etmemekte oldugu için insanlar yanlış bilgi sahibi olmuşlardır.

Ve yanlış bilginin aktarımı yanlış bilginin çoğalmasına sebeb olmuştur.

Yanlış bilgi aktarımı sadece bununla kısıtlı değil ve sadece bu şekilde çoğalmıyor.

Ancak sorular gelene kadar şimdilik bu kadarını yazabilecegim.

Not:

Bunları daha önce forumda anlatmıştım ancak yeni üyeler için ve bu bilgi kirliliğinden etkilenenenler için bu konuyu açmış bulunmaktayım.

Yani kısacası bundan sonra bu tip şeyler yazanlara bu durumu anlatabilecegimiz bir linkimiz olsun istedim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 266
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

her davranış biçimi denenmiştir...

bu denemeler sonucunda toplum bazı davranış biçimlerini elemiş bazılarını ise benimsemiştir...

işte benimsenen bu davranışlara biz ahlakidir deriz...

benimsenmeyen yada doğal seçimle elenen davranışlara yani elenenelere ise ahlaksızlık olarak bakarız...

doğa da seçimle işliyor demi...

yani demokratik bir yapısı var...

demek ki seçimler ve demokrasi doğaya uygun yani ahlaki bir şey...

Sitelerde Paylaş

her davranış biçimi denenmiştir...

bu denemeler sonucunda toplum bazı davranış biçimlerini elemiş bazılarını ise benimsemiştir...

işte benimsenen bu davranışlara biz ahlakidir deriz...

benimsenmeyen yada doğal seçimle elenen davranışlara yani elenenelere ise ahlaksızlık olarak bakarız...

doğa da seçimle işliyor demi...

yani demokratik bir yapısı var...

demek ki seçimler ve demokrasi doğaya uygun yani ahlaki bir şey...

Bu benm anlatımlarımla bağdaşmayan bir anlatım tez.

Çünkü bu deneme yanılma yöntemi olsaydı ülkelerin birbirinden farklı ahlaki inanışları olmazdı.

Bu gruplaşma olayıdır ve gruplaşma benm yukarıdaki anlatımımla oluşmuştur.

Sitelerde Paylaş

Çünkü bu deneme yanılma yöntemi olsaydı ülkelerin birbirinden farklı ahlaki inanışları olmazdı.

Tabiki hepsinden söz etmiyorum.

Tüm ahlaki anlayışların tek birşeyin içine kıstırılması gerekmiyor.

Sanırım sözü edilmekte olunan şey ensest gibi konular..

tarihinde Dofre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bugün dünya üzerinde sadece Ateistler yaşasa ve bilinen tüm inanışlar ve ahlaksal degerler algılar silinmiş olsa ve bu Ateistler bu eski inanışlar ve ahlaksal değerler hakında hiçbirşey bilmiyor dahi olsa yine birşekilde yeniden ahlaksal degerler ve algılar başlayacaktır.

Ateistlerin de herhangi bir ahlaksal değere sahip olabileceği ile...

Ateizmde ahlak olmaz mantıgını doğru bulmayışımdır.

Çünkü ateizmde ahlak olmaz demek ateisti devre dışı bırakmaktır.

Ateistin devre dışı bırakıldıgı ateizm bir hiçtir.

Ateizmde ahlak olmaz demek evrimleşmeyi de devredışı bırakmak yok saymaktır.

...ateizmin mutlak bir ahlakı olduğu birbiriyle tamamen alakasız.

Biz sizde ahlak olamaz demedik, tüm ateistleri kapsayan ateizm adı altında tek bir ahlak anlayışı olamaz dedik...

sana göre kötü ahlaklı olan biri de bal gibi ateist olabilir ve şu da var ki bir ateist hiçbir şekilde başkasının ahlakını eleştiremez.

Sitelerde Paylaş

Biz sizde ahlak olamaz demedik, tüm ateistleri kapsayan ateizm adı altında tek bir ahlak anlayışı olamaz dedik...

sana göre kötü ahlaklı olan biri de bal gibi ateist olabilir ve şu da var ki bir ateist hiçbir şekilde başkasının ahlakını eleştiremez.

"Ateist başkasının ahlakını eleştiremez" ne demek? Herkes bir başkasının ahlakını eleştirebilir... "Ateist ahlakı" adı altında dikte edilen bir ahlak kitabı ve anlayışı elbette olamaz; ama ateistler genellikle farkındalığı yüksek, çok okuyan, kolay faka basmayan, bilimselliğe inanan, skeptik kişilerden oluşmaktadır... Bu yüksek farkındalık ise doğaya ve canlılığa saygıyı ve günlük hayat pratiğinde varoluşçuluğu beraberinde getirmektedir... Bütün bunların oldukça fazla miktarda ortak bir sonucu olmaktadır... Günlük pratikte aklı başında pek çok ateistin benzer bir doğa ve dünya görüşü ve yine çok benzer bir ahlak anlayışı olduğuna ben çok şahit oldum...

İbrahimi dinlerin her şeyin insan için ve insana hizmetçi olduğunu empoze eden ve "çoğalın" diye emreden ilkel anlayışı zaten gezegenimizin sonunu getirmektedir şu anda... Ateist buna karşı çıkmasın mı?

Sitelerde Paylaş

Bana ''gezegenimizin sonunu getirmenin'' mutlak anlamda bir kötülük olduğunu temellendirebilir misin andromeda?

dünyayı yada burada kastedilen şey olan yaşamın devamlılığını gözetmek, bir insan için neden tercih edilmesi gereken bir yol olmalı?

bunun aksine hareket edenler neye göre ahlaksız olacaklar bana söyler misin?

eleştirebilmek derken başkasının ahlakını kendi ahlakınla yanlışlayabilmekten, onun yanlışları yerine kendi doğrularını koyabilmekten bahsediyorum

mutlak bir ahlak yoksa mutlak bir doğru yanlış da olamaz..

ateistler ancak bu önermeyi kullanarak kendilerine getirilen ''ahlaksızlık eleştirilerine'' karşı savunmaya geçebilirler, başkalarını tenkit etmek hadlerine değildir(:

Sitelerde Paylaş

İşte bu konuyuda bu yüzden açtım.

Yanılıyorsun bir ateist başkalarının ahlakını eleştirebilir.

Neden mi?

Çünkü yanlız kalamazsın mecbursun birileri ile yaşamaya ve yaşamak için de kendine ve çevrendekilere sınırlar ve kurallar koymak zorundasın.

Ve o diğer yaşadıgın insanlarında sınırları kuralları olacaktır.

İster istemez belli bir süre sonra ahlaksal değerler ortaya çıkacaktır.

Şuan dünya çeşitli ahlak düzenleri ile dönmekte oldugu için rahatca kimseyi eleştirmem diyebiliyorsun ancak sıfır kuralsız bir dünyayı eline verseler belli süreler sonra kural koymak zorunda kalmaya başlarsın.

Ha nedir?

Şuandakinden daha farklı kurallar olabilir ancak bazı kurallar yine olur.

Mesela herkesin kendine ait bölgesi mesela evi yada ülkesi olur ve izinsiz girilmesine engel olursun.

Mecbursun ne yapacaksın cırt bırt rahatsız edilmek istemeyeceksin.

Peki biz ne yapmaya çalışıyoruz?

Her önüne geleni ayıp günah ahlaksızlık olarak sayılıp özgürlükler iyice kısıtlanmasın.

Hani çıplak dolaşılmasın ama insanlar sevgilileri ile dolaşabilsin sarılabilsin bunu bile ayıp olarak görmesinler.

Sitelerde Paylaş

kapalı toplumlarda farklı ahlaki evrimleşmeler oluşması daha mümkün...

ama gün geçtikçe küreselleşen ve iletişimin bu denli artığı dünayda ortak bir ahlakın gelişmesi kaçınılmaz...

Sitelerde Paylaş

Bana ''gezegenimizin sonunu getirmenin'' mutlak anlamda bir kötülük olduğunu temellendirebilir misin andromeda?

dünyayı yada burada kastedilen şey olan yaşamın devamlılığını gözetmek, bir insan için neden tercih edilmesi gereken bir yol olmalı?

eleştirebilmek derken başkasının ahlakını kendi ahlakınla yanlışlayabilmekten, onun yanlışları yerine kendi doğrularını koyabilmekten bahsediyorum

ateistler ancak bu önermeyi kullanarak kendilerine getirilen ''ahlaksızlık eleştirilerine'' karşı savunmaya geçebilirler, başkalarını tenkit etmek hadlerine değildir(:

Sen sanki konuyu anlamamış gibi rol yapmaktasın.

Ben öyle şeyler yazdım ki itiraz edemeyecegin şekildede açıkladım.

Gezegeni yok etmek kolaymı sanıyorsun?

Yanlız kalamazsın özgürlüksüzde olamazsın.

Ne yapabilrsin ki yanlız kalamadıgın için yaşayanların ne düşündügünü önemsemektesin.

Bana bir itirazın varsa bunun nasıl ve ne şekilde oluşabilecegini anlatmak zorundasın.

Bu dünyada birçok ateist var ama hala gezegen yerinde duruyor.

Sanki şuanda hiç ateist yokmuş gibi konuşmaktasın saçmalamaktasın.

Sitelerde Paylaş

Haddimizedir ve ederiz Brutal, sen hiç merak etme, gönlünü ferah tut... Bu arada mutlak kötülük anlamında bakarsan "mutlak kötü" sıfatı ve tanımı sadece tanrıya atfedilebilir... İbrahimi dinlerin tanrısı ve tanrı anlayışı dışında diğer hiçbir şey "mutlak kötü" olamaz... Neticede mitolojideki Şeytanı bile o yapmamış mı İbrahimi dinlerin inancına göre?

Sitelerde Paylaş

Güzel. Başlık bir gelişmeye kapı açmış. "Ateistlerin ahlakı yoktur, ateizm bir ahlak anlayışı temellendiremez" iddiasından, "ateizmin mutlak, tüm ateistleri kapsayan bir ahlak anlayışı olamaz" noktasına gelmiş.

E tabii. Öyledir. Ateistlerin mutlak bir ahlak anlayışı elbette olamaz. Bu, kategorize olur. Nasıl "filan kentlilerin ahlak anlayışı mutlaktır, o kentte yaşayan herkesi kapsar" diyemezsek, aynısı...

Aslında ahlak, bilginin insanda bıraktığı kültürel bir değerdir. Kişiden kişiye göre bile değişir. İnsan bilgisi, kültürü, izlenimi, hayat edinimi gibi bir çok faktörün bileşkesi olan davranış kalıpları edinir. Ahlakı mutlak anlamanın bir yolu yok.

Ama öte yandan toplumların ahlak standartları vardır, değişken ve göreceli olsa bile. Zaten bunun donmuş, kalıplaşmış olmasına olanak yok! O zaman yaşamayan, ölü bir kült olur. Gelişim gösteremez.

Meselenin bu haliyle bir sorun yok.

Gelelim gezegeni yok etmenin mutlak anlamda kötülük olduğunu nasıl temellendiririz, ateist olarak sorusuna.

Tabii ki temellendiririz, bırakın gezegeni, bir canlının hayatını sonlandırmak konusunda bir kez daha düşünmeliyiz. Çünkü o olağanüstü bir varlık. Var olmanın bilincine erme şansını, çevresine bakabilme, tepki verebilme yetisini elde etme şansı yakalamış bir varlık. Bir kaya parçası gibi değil. Acı tepkileri, duyguları, amaçları var.

Bilgili insan, o canlıya saygı duyar. Bilinç düzeyinin yüksekliği oranında o canlıya saygı gösterir. Bir antibiyotik alıp bakterileri öldürmek vicdanımızı hiç ragatsız etmeyebilir. Ama önümüze bir kedi çıktığında fren yapmak tehlikeli ise bile en azından gazdan ayağımızı çekebiliriz. Bu, bilgili insan olmanın getirmesi gereken bir sonuçtur.

Gazdan ayağını çekmeyen, hasta ruhlu, potansiyel psikopat bir anormal yaratıktır. Bir takım kişisel ve ruhsal sorunları olan bir hastadır. Başka açıklaması yoktur.

Sitelerde Paylaş

Brutal doğru söylüyor. Sen ahlak vs uydurursun ama buna uymayana da hiç birşey demeye hakkın yok.

Konuyu açan arkadaşta ahlak vs zart zurt saçmalamış. Her halde herkes ateist olunca arkadaş tüm sorunların biteceğine inanıyor :D

Ateistler ahlak diye birşeyi UYDURUR.

Bakın efendim Nietzsche ne demiş?

Ahlak, sürü hayvanının içgüdüsüdür.

Ahlak, evrensel değildir.

Ahlak; uzun, korkusuz bir sahtekarlıktır.

Despotlar, havanın ahlaklı olduğu bölgeleri severler.

Bütün ahlaklar suç ve ceza kavramının ortaya çıkmasına neden oldukları için insan güdülerini köreltir ve onu edilgen bir varlık haline dönüştürür.

Bu arada insanlığın devam etmesi için tabiki ahlak vs uyduracaksınız. Ama sadece uydurursunuz.

İnsan bir hayvandır. Niçenin dediği gibi anarşist çağına girdik. Artık kim kimi yerse :D

Birde konuyu açan arkadaş bir kadındı galiba.

Örneğin şuan yolda giderken sarkıntılık falan yapsak, kendisi şuan dinleri sorguluyor ya bakın dinler insanları ne hala getiriyor falan diyecek..

Ölümden korkan bir bir ateistte "Sen ateist değilsin." diyebiliyor çünki.

Sitelerde Paylaş

Bilgili insan, o canlıya saygı duyar. Bilinç düzeyinin yüksekliği oranında o canlıya saygı gösterir. Bir antibiyotik alıp bakterileri öldürmek vicdanımızı hiç ragatsız etmeyebilir. Ama önümüze bir kedi çıktığında fren yapmak tehlikeli ise bile en azından gazdan ayağımızı çekebiliriz. Bu, bilgili insan olmanın getirmesi gereken bir sonuçtur.

Bunun bilgiyle hiçbir alakası yoktur. Bu evcilleşmiş olmanın getirdiği bir sonuçtur.

Sirkteki aslan terbiyecileri nasıl dağ gibi aslanı süt dökmüş kediye çevirir, kafasını aslanın ağzına sokar da aslan gıkını çıkarmaz.

Bu durum nasıl aslanın bilgi birikimiyle alakasızsa senin örneğin de alakasız.

Sitelerde Paylaş

Brutal doğru söylüyor. Sen ahlak vs uydurursun ama buna uymayana da hiç birşey demeye hakkın yok.

Konuyu açan arkadaşta ahlak vs zart zurt saçmalamış. Her halde herkes ateist olunca arkadaş tüm sorunların biteceğine inanıyor :D

Ateistler ahlak diye birşeyi UYDURUR.

Bakın efendim Nietzsche ne demiş?

Ahlak, sürü hayvanının içgüdüsüdür.

Ahlak, evrensel değildir.

Ahlak; uzun, korkusuz bir sahtekarlıktır.

Despotlar, havanın ahlaklı olduğu bölgeleri severler.

Bütün ahlaklar suç ve ceza kavramının ortaya çıkmasına neden oldukları için insan güdülerini köreltir ve onu edilgen bir varlık haline dönüştürür.

Bu arada insanlığın devam etmesi için tabiki ahlak vs uyduracaksınız. Ama sadece uydurursunuz.

İnsan bir hayvandır. Niçenin dediği gibi anarşist çağına girdik. Artık kim kimi yerse :D

Birde konuyu açan arkadaş bir kadındı galiba.

Örneğin şuan yolda giderken sarkıntılık falan yapsak, kendisi şuan dinleri sorguluyor ya bakın dinler insanları ne hala getiriyor falan diyecek..

Ölümden korkan bir bir ateistte "Sen ateist değilsin." diyebiliyor çünki.

forumdan bu şahsı atabilirsiniz.

Nietzsche ne demiş?

Nietzsche birşey söylemişse bende söylüyorum.

Benm yazdıklarımı yanlışlayacak birşey söyleyemiyorsan çekil kenara.

tarihinde Dofre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

forumdan bu şahsı atabilirsiniz.

Nietzsche ne demiş?

Nietzsche birşey söylemişse bende söylüyorum.

Benm yazdıklarımı yanlışlayacak birşey söyleyemiyorsan çekil kenara.

Senden de bu sözler beklenirdi zaten. Saçma sözler..

Kimin atılıp atılmayacağına sen mi karar veriyorsun?

Burada bilgili arkadaşlar var evet. Sana daha önce demiş miydim bilmiyorum ama sende o bilgili arkadaşlara özenip bilgili görünmeye çalışan insanlardansın. Bunu anlamak için yazılarına bakmak yetiyor. Nasıl cümle kurduğun vs..

Senin yazdıklarını yanlışlayacak cümleler kurdum zaten.

Ateistler ahlaksızdır demiyoruz. Ahlaksız ateistte olabilir diyoruz.

Sen ise forumda gördüğüm kadarı ile ateistleri genelliyorsun. Şöyle mesajlarında bir arama yapmanı öneririm. Daha önce yazdığım iletideki gibi ölümden korkan bir ateiste "Sen ateist değilsin" demen bunun açıkça ispatıdır.

Sana bu başlık çok uygun. Kesinlikle okumalısın. Ateizm Çözüm Değildir

Ne olduğuna bir karar ver önce, ondan sonra takıl bu foruma.

Deizm ruh hastalığının kendine güven eksikliğinin, korkaklığın, hersöylenene biraz inanaıp biraz reddetmenin ve aradakalmışlığın zavallı tablosundur.

Sitelerde Paylaş

Senden de bu sözler beklenirdi zaten. Saçma sözler..

Kimin atılıp atılmayacağına sen mi karar veriyorsun?

Burada bilgili arkadaşlar var evet. Sana daha önce demiş miydim bilmiyorum ama sende o bilgili arkadaşlara özenip bilgili görünmeye çalışan insanlardansın. Bunu anlamak için yazılarına bakmak yetiyor. Nasıl cümle kurduğun vs..

Senin yazdıklarını yanlışlayacak cümleler kurdum zaten.

Ateistler ahlaksızdır demiyoruz. Ahlaksız ateistte olabilir diyoruz.

Sen ise forumda gördüğüm kadarı ile ateistleri genelliyorsun. Şöyle mesajlarında bir arama yapmanı öneririm. Daha önce yazdığım iletideki gibi ölümden korkan bir ateiste "Sen ateist değilsin" demen bunun açıkça ispatıdır.

Sana bu başlık çok uygun. Kesinlikle okumalısın. Ateizm Çözüm Değildir

Ne olduğuna bir karar ver önce, ondan sonra takıl bu foruma.

Benm yazıma girip benm yazılarımı yanlışlayacak birşeyler söylemeden kötüleme hakkına sahip değilsin.

Bunu yaparsan bende istediğimi söylerim.

İstediğin kadar da rahatsız ol yazdıklarını okumuyorum bile artık.

Sitelerde Paylaş

Benm yazıma girip benm yazılarımı yanlışlayacak birşeyler söylemeden kötüleme hakkına sahip değilsin.

Bunu yaparsan bende istediğimi söylerim.

İstediğin kadar da rahatsız ol yazdıklarını okumuyorum bile artık.

Senin yazdıklarını yanlışladım zaten..

Okusan da okumasanda bir zaten.. Kendini yormaman iyi oldu.

Sitelerde Paylaş

Senin yazdıklarını yanlışladım zaten..

Okusan da okumasanda bir zaten.. Kendini yormaman iyi oldu.

Yanlışlayamamak seni deli ediyorum anlıyorum ama kötülemeden önce onların yanlışlanamaz şeyler olup olmadıgına dikkat etmeliydin.

Benm söylediklerimi yanlışlayamazsın sadece ekleme yapabilir yada değişik birşeyler daha söyleyebilrsin.

Gitmeden önce el salla.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...