Jump to content

Ahlakın Doğuşu Evrimi ve Ateizmde Ahlak

Recommended Posts

Yanlışlayamamak seni deli ediyorum anlıyorum ama kötülemeden önce onların yanlışlanamaz şeyler olup olmadıgına dikkat etmeliydin.

Benm söylediklerimi yanlışlayamazsın sadece ekleme yapabilir yada değişik birşeyler daha söyleyebilrsin.

Gitmeden önce el salla.

Yazdıklarını bir daha oku. Gidip görmüş gibi konuşmuşsun :)

Neyse ben gittim. Tamam. Çok güldük.. Bir yerde kesmek lazım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 266
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şunu her zaman anlatırım: Anarşizm, hiç bir ahlaki temel tanımamak, ateizmden filan kaynaklanmaz. Nihilizmden kaynaklanır.

Ha, nihilist ateist de olur. Nihilizmin pratiği anarşizmdir. Birini öldürmek istiyorsanız size engel olacak hiç bir şey yoktur. Gözü görmeyen birini caddeden karşıya geçireceğiniz yerde, arabanın altına itmek istiyorsanız bunu yaparsınız. Bir kör boğaz eksildi diye de iyi bir iş yaptığınıza inanırsınız.

Ama ateist materyalist de olur. Determinist de olur.

Yanlış olan, nihilist ve anarşist fikirli ateistlerin, tüm ateistlerin kendileri gibi olmalarını istemeleri! :rolleyes:

Böyle bir şeyin olmayacağını bilmelisiniz. Asla tüm ateistler sizin gibi değildir. Determinist ve materyalist ateistler özellikle doğayı severler ve dürüsttürler. Canlarının istediğini yapmazlar, bu özgürlük kısıtlaması değildir. Anarşi ve kaos, herkese zarar verir. Anarşistin kendine de! Kurallar herkese yarar sağlar. Anarşiste de!

Anarşist kuralları olan bir toplumda yaşadığı için anarşistlik yapabiliyor. Anarşist ancak o karşı çıktığı kurallar varken anarşist olabilir. Kurallar yoksa anarşist bir hiçtir, biri kafasına vurduğuyla onu ortadan kaldırıverir! :)

Anarşist kuralları olan bir toplum ister ki orada anarşistlik yapabilsin! Kurallardan da sonuna kadar faydalanır! Ödlektir, biri yan baksa anarşizm bana uygulanacak diye ödü kopar, polis diye kuralları yardıma çağırır. Anca kendinden zayıflara zarar verebilir, güçlülere dokunmaktan ezileceği korkusuyla ödü kopar!

Zavallı bir asalaktır anarşist... Kurallar olmadan hiç olduğunu bildiği için, karşı çıktığı halde kuralların olmasını ister ve onları yalnızca kendi çıkarına kullanır. Kural aleyhine ihlal edildi mi ciyaklar, insan hakları, demokrasi havarisi kesilir! Sanki kurallara karşı olmak ona tanınmış özel bir haktır! :lol:

Hiç bir fikirsel temeli olmadığı, tek fikri her şeyi reddetmek olduğundan bilgisizdir, bu yüzden "ya bir de tanrı varsa" diye de ödü kopar! :D

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Brutal doğru söylüyor. Sen ahlak vs uydurursun ama buna uymayana da hiç birşey demeye hakkın yok.

Konuyu açan arkadaşta ahlak vs zart zurt saçmalamış. Her halde herkes ateist olunca arkadaş tüm sorunların biteceğine inanıyor :D

Ateistler ahlak diye birşeyi UYDURUR.

Gökten zembille mi indi muhteşem ahlakları teistlerin (!) ? Teistler de uydurmadı mı zengin Arap efendi erkeklerin işine geldiğine göre ahlak kurallarını ? Ateist, aklını kullanarak düşünür, sonra dener, bir daha dener, yanılır, tekrar dener doğrusunu bulabilir, ya teistler? Bağnaz bir beyinle neyin doğrusunu bulabilirler ki? 7. yy'daki kurallar ile din devleti kurunca Taliban Cumhuriyeti oluyor işte... Teistler bence yiyip için ateist ve rasyonel insanlara dua etmeliler... Makul bir ateist zaten çoğu zaman ahlaksız, kuralsız falan da olamaz... Antik yunan felsfefecilerini bile incelemek yeter de artar bu konuda...

Anarşizmle, nihilizmle, satanizmle "Ateizm" karıştırılmamalıdır...

http://en.wikipedia.org/wiki/British_Humanist_Association

Sitelerde Paylaş

normalde elenmesi gereken bir davranış biçimi eğer bir toplulukta yaygınlık kazanırsa bu o toplumun elenmesine neden olur...

yani ya davranış elenecektir ya toplum...

evrimin kuralları acımasızdır...

doğal seleksiyonun önünde durulamaz...

onun işleyiş biçimini öğrenebilen anlayabilenler tarafından toplumun gidişatının yönü değiştirlebilir...

Sitelerde Paylaş

Yanlış olan, nihilist ve anarşist fikirli ateistlerin, tüm ateistlerin kendileri gibi olmalarını istemeleri! :rolleyes:

Hiç bir fikirsel temeli olmadığı, tek fikri her şeyi reddetmek olduğundan bilgisizdir, bu yüzden "ya bir de tanrı varsa" diye de ödü kopar! :D

Her zamanki gibi yine yanlış anlamışsın.

Ben bir kere(bu yazıyı benim için yazdın sanıyorum) kimsenin benim gibi biri olmasını istemem..

Eğer öyle olursa, herkes benim gibi olursa, böyle bir dünyada bende pek fazla yaşayacağımı sanmıyorum :)

Özgür irade inanmadığımdan Tanrı'dan vs de korktuğum yok. Nasıl olsa yanacağız yani :p

Mesela üstte determinist, materyalist ateistler özellikle doğayı severler dürüstürler diye birşey saçmalamışsın. İşte bu noktaya takılıyorum. Ateistleri genelliyorsunuz. Aklınıza "ateist" gelince hemen bilgili bir insan canlanıyor galiba..

Kendinizi kandırmayın. Ateizm hiç bir şeyi çözmez. Yerine merhametsiz, vicdansız bireyler çıkarır. Genel konuştum, şimdi çıkıpta hiçte öyle değil ateist kendini geliştirmeye çalışır vs diye saçmalarsın belki..

Sitelerde Paylaş

ahlaki olarak doğru ve yanlışın pratik anlamda yararlı ve zararlı olarak çevrilebileceğini görüyoruz...

doğru ile yararlı eşanlamlı iki kelime midir...

doğrunun yararlı olduğunu kabul etmekle birlikte ondan biraz daha fazla bişey olduğunu düşünüyorum...

ama nedir bu daha fazla olan şey onu daha tesbit edemedim...

Sitelerde Paylaş

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovdukları için doğru her zaman yararlı değildir. Ölüm döşeğinde birine "şimdi fişin çekilecek, yok olacaksın, geriye bi cesedin kalacak, onu da börtü böcek yiyecek" demeye gerek yok değil mi? Ben "şimdi bir mucize olacak, kalkacak iyileşeceksin, merak etme ölmeyeceksin, daha çoook yaşayacaksın" demeyi yeğlerim. Umut ederken ölmesinde ne zarar var?

Bence gerçek yalandan daha avutucudur ama, bence bu. Herkes için öyle olmuyor...

Sitelerde Paylaş

Her zamanki gibi yine yanlış anlamışsın.

Ben bir kere(bu yazıyı benim için yazdın sanıyorum) kimsenin benim gibi biri olmasını istemem..

Eğer öyle olursa, herkes benim gibi olursa, böyle bir dünyada bende pek fazla yaşayacağımı sanmıyorum :)

Özgür irade inanmadığımdan Tanrı'dan vs de korktuğum yok. Nasıl olsa yanacağız yani :p

Mesela üstte determinist, materyalist ateistler özellikle doğayı severler dürüstürler diye birşey saçmalamışsın. İşte bu noktaya takılıyorum. Ateistleri genelliyorsunuz. Aklınıza "ateist" gelince hemen bilgili bir insan canlanıyor galiba..

Kendinizi kandırmayın. Ateizm hiç bir şeyi çözmez. Yerine merhametsiz, vicdansız bireyler çıkarır. Genel konuştum, şimdi çıkıpta hiçte öyle değil ateist kendini geliştirmeye çalışır vs diye saçmalarsın belki..

Evet, ateistleri rahatlıkla genelleyebiliriz. Bu genellemeyi yapmak gayet de mümkündür ve yine bu genelleme doğrudur.

Bunu, ateizm ve ahlak konusuna değinen ve bu alanda özellikle söyleyecek sözü olan bütün saygın ve ünlü ateistlerden duyman da mümkün.

Sen o genellemeye dahil olmayabilirsin, olmak istemeyebilirsin falan bu durum bilinen gerçeği değiştirmez. O senin sorunun der geçeriz, bu genellemeye kızan diğer ateistlere dediğimiz gibi.

Nihilizmle, anarşizmle vs. ateizmi çorba yapınca ortaya garip bir şey çıkıyor tabii.

Bu forumun kuruluş ilkeleri ve bundan sonraki amaçlarının açıkça, madde madde anlatıldığı bir başlık var mesela.. Oraya da bir göz atarsan göreceksin ki ahlak konusu ateist için son derece önemlidir ve ateistlerin geneli dürüsttür ve ahlaklıdır. En azından öyle olmaya çaba gösterir, direnç değil... Ve bu da son derece iyi bir şeydir.

Sadece ateistler değil, tüm insanlar dürüst ve ahlaklı olsalar keşke.

Sitelerde Paylaş

Hiç gelişmemişten az gelişmiş seviyesine gelmek için toplumlara din iyi gelir. Afrika'da Kongo'da 1 yıl çalışmış bir insan olarak,bunu yürekten savunuyorum. Günah denilen şeylerin % 90'ına biz de iyi gözle bakmıyoruz. Mesele üslub .

Az gelişmişten gelişmiş seviyesine geçmek üzere olan toplumlarda ise savunmadığımız o % 10 büyük problem oluyor.

Az gibi gözüken o yüzde onluk görüş farkı,suriye,iran,türkiye,gürcistan,mısır ile danimarka,kanada,kore ve çin arasındaki farktır. Bilmem,anlatabildim mi ?

Sitelerde Paylaş

Her türlü ahlak dayatması kendi başına bir ahlaksızlıktır zaten.

Bir ''Ateistin'' genelleşmiş bir ahlak anlayışı olabilir, ama ''ateizm'' in olamaz. Olsada başaramaz. (sözde) ''kötü'' insanlar sırf inançlarından kurtularak iyi olamazlar.

Ahlak için din gereksiz ise, ateizm de gereksizdir. Ahlak konusunu inanç konusundan ya tamamen ayırmalı, yada tamamen bir saymalı.

Sitelerde Paylaş

Ahlak için din gereksiz ise, ateizm de gereksizdir. Ahlak konusunu inanç konusundan ya tamamen ayırmalı, yada tamamen bir saymalı.

Tümüyle yanlış bir savlama. Ahlakın temellenmesi için ilk şart, hakkında geçerli bir kanıt olmayan bir inanca sahip olmamaktır. Böyle bir inanca sahip olan kişi, her türlü ahlaki değerden yoksun kalır. Çünkü kanıtsız inanca sahip olabilen bir kişinin, her türlü ahlaksızlığına kafadan kendince kanıt üretmesinin önünde bir engel kalmaz.

Ahlaklı olmanın ilk şartı budur. Kanıta dayanmayan bir inanca sahip olmamak! Her türlü inancın kanıta dayalı olması bir temel koşuldur ahlak için. Aksi halde bilim, hukuk, etik, hiç bir insanlık değeri olamaz ve geliştirilemezdi.

Sitelerde Paylaş

"İnanmayı yeğlediğinde, daha kolay inanır insan. Bu nedenle zorlukları, araştırmaya sabrı olmadığı için reddeder. Akla yatkın olanları umudu azalttığından... Doğanın derinliklerini batıl inançlı olduğundan... Deneyimin ışığını kibir ve gururundan... alışılmadık düşünceleri bayağı inançlara bağlılığından dolayı reddeder. Duyguların aklı kirlettiği sayısız ve çoğu kez farkına varılmaz yollar vardır."

(Francis Bacon. Novum Organon 1620)

Ahlakın temeli, hakkında kanıt olmayan şeylere inanmaktan vazgeçmeye dayanır. Bilgi sınırlarının ötesindeki sorgulanamaz önermeleri yinelemekten vaz geçilmelidir.

Thomas Henry Huxley

Sitelerde Paylaş

Ateizm Ahlakı Olumsuz yönde etkilemez! Tam tersine daha iyi hale getirir.

Dinlerin Olmadığı Zamanlardada insanlarda "Ahlak" anlayışı vardı. Ahlakı Teizm bulmadı anlayacağınız.

Önemli nokta Ahlakı neyin bulduğu değil! Önemli nokta Onu Neyin Olumlu, Neyin Olumsuz yönde etkilediğidir.

Ateizm Olumlu Yönde Etkiler, Teizm İse Tam Tersine Çalışır!

Sitelerde Paylaş

Savaştasın ve harabeye dönmüş bir kente girdin. Annesini babasını savaşta kaybetmiş bir zavallı kız çocuğu tir tir titriyor. Eğer dini inançlı biriysen allahın düşmanın kızlarını cariye kıldığını ve ona tecavüz etmeye hakkın olduğunu düşünürsün. Üstelik allahın tecavüz edilecek çocuklara bir yaş sınırı koymamış!

Dini inançlarla zihni kirlenmemiş bir insan evladıysan, o zavallı çocuğu güvenli bir yere ulaştırmaya, savaşın felaketlerinden korumaya çalışırsın. İnsan gibi davranırsın! Çünkü o da senin gibi bir insan, senden, senin çocuğundan hiç farkı yok! Çünkü dünyada iyiliği yaymak esastır. Kötülüğü yayan kötülük bulur. Senin düşmanın da senin çocuğuna senin davrandığın gibi davranır yoksa... İnsan geniş düşünen bir canlıdır, kendi ölümünden sonrasında bile çocuklarının yaşayacağı dünya için endişeleri vardır. Sadece kendi hayatının kaygısını gütmez. Toplumunun, sevdiklerinin, neslinin, hatta bilinç düzeyine göre tüm insanlığın, hatta doğanın, tüm canlıların da kaygısını taşır.

Ben bir ağaç kesildiğinde, bir kedi bir arabanın altında kaldığında üzülüyorum yani, ateistim, ama bana ne demiyorum. Allah yaratmış allah öldürür bana ne kendi yarattığına karışmam demiyorum. Bizim elimizde, biz korursak yaşar doğa diyorum. Sorumluluğu bir sanal varlığa atıp duyarsız ve bilinçsiz olmuyorum...

Nietsche tanrı öldü demişti. Bir gün atını kırbaçlayan bir adam gördü, çıldırdı, bilincini yitirmiş gibi deliye döndü. Kendini kırbacın önüne atarak "dur, tanrı aşkına dur!" diye haykırdı. Ne anlarsanız... Yorum yok...

Sitelerde Paylaş

Savaştasın ve harabeye dönmüş bir kente girdin. Annesini babasını savaşta kaybetmiş bir zavallı kız çocuğu tir tir titriyor. Eğer dini inançlı biriysen allahın düşmanın kızlarını cariye kıldığını ve ona tecavüz etmeye hakkın olduğunu düşünürsün. Üstelik allahın tecavüz edilecek çocuklara bir yaş sınırı koymamış!

Dini inançlarla zihni kirlenmemiş bir insan evladıysan, o zavallı çocuğu güvenli bir yere ulaştırmaya, savaşın felaketlerinden korumaya çalışırsın. İnsan gibi davranırsın! Çünkü o da senin gibi bir insan, senden, senin çocuğundan hiç farkı yok! Çünkü dünyada iyiliği yaymak esastır. Kötülüğü yayan kötülük bulur. Senin düşmanın da senin çocuğuna senin davrandığın gibi davranır yoksa... İnsan geniş düşünen bir canlıdır, kendi ölümünden sonrasında bile çocuklarının yaşayacağı dünya için endişeleri vardır. Sadece kendi hayatının kaygısını gütmez. Toplumunun, sevdiklerinin, neslinin, hatta bilinç düzeyine göre tüm insanlığın, hatta doğanın, tüm canlıların da kaygısını taşır.

Ben bir ağaç kesildiğinde, bir kedi bir arabanın altında kaldığında üzülüyorum yani, ateistim, ama bana ne demiyorum. Allah yaratmış allah öldürür bana ne kendi yarattığına karışmam demiyorum. Bizim elimizde, biz korursak yaşar doğa diyorum. Sorumluluğu bir sanal varlığa atıp duyarsız ve bilinçsiz olmuyorum...

Nietsche tanrı öldü demişti. Bir gün atını kırbaçlayan bir adam gördü, çıldırdı, bilincini yitirmiş gibi deliye döndü. Kendini kırbacın önüne atarak "dur, tanrı aşkına dur!" diye haykırdı. Ne anlarsanız... Yorum yok...

yaratılanı severiz yaratandan ötürü...

mahlukata merhamet etmeyene merhamet edilmez...

düşüncesi dinde de var...

isteyen bu yanını da görür...

doğada olan her canlıya merhamet etmek mümkün mü...

bir sınırda durmak zorundasın...

bir yerden sonra artık merhametsiz olup onları öldürmelisin...

bakterileri mesla...

bitkileri kesip yemelisin...

hayvanları kesip yemelisin...

hani nerde kaldı merhamet...

bunun sınırını neye göre belirliyoruz...

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar ise bencildir. Anası babası kardeşi, başını örtmedi allaha karşı geldi namaz neymiş dedi diye sevimli cana yakın o dünya tatlısı kız kardeşi cehenneme gitse, milyarlarca insan sırf farklı inançta oldukları için irin, lav içer, dikenli acı darı yerken, kızgın demirlerle dağlanırken, etleri yanıp dökülüp yeniden etlendirilip tekrar işkence edilirken (abartı değil aynen Kuran anlatımı) allahın takdiri deyip onlar cehennemde işkence çekerken hurilerle ipeklerde yatacağına, gılmanların getirdiği şarapları içeceğine ve eh artık arada hurileri bırakıp herhalde "inci gibi gençler" olan gılmanlara da sarkacağına ve bunun sonsuza kadar böyle süreceğine inanan kişilik dejenerasyonuna uğramış, zihni dogmalarca işgale, dumura uğramış zavallılardır...

Sitelerde Paylaş

bunun sınırını neye göre belirliyoruz...

Nedensiz öldürmemeye... Önüne bir kedi çıktığında fren yapmak tehlikeliyse en azından gazdan ayağını çekersin. Kendimi bildim bileli araba kullanırım, tek kedi ezmedim. Bir kaç kuşa çarptım, yapacak hiç bir şeyim olmadığından. Sert fren yapsam ben giderdim gümbürtüye, o yüzden mecburen çarptım... O çarpma sesi de içimi uzun süre cızlattı.

Terminatör filminde John Conner'ın motosikletle hızla giderken ceylana çarpmamak için fren yapıp uçtuğu sahne bence önemlidir. Motosikletle ceylana çarpsanız da uçarsınız, amaç ceylanı korumak. Bu, filmin izlenebilir olduğunun bir göstergesidir. Böyle bir sahne boşuna konmaz, bu bir ahlak mesajıdır. İyilik daima yansır, kötülük de... John Conner'ın terminatöre insanları gereksiz yere öldürmemeyi öğrettiği sahne de öyledir. Sarah Conner'in Skynet mucidini öldürmeye elinin gitmemesi ve ağlamaya başlaması da öyle...

Kardeşlik ayrı diye daha önce de söyledim. Öz aynı anneden doğduğumuz kardeşim bana babamın mirasından sen az al, ben çok alayım desin de ben onu neye çeviriyorum görsün. Düdük yapar öttürürüm. Evrimsel kardeşlerim böceklerin de yiyeceklerimin üzerinde dolaşmalarına izin vermem.

Gerekçe, neden, kanıt... Ahlakın temelleri bunlardır...

Sitelerde Paylaş

Nedensiz öldürmemeye... Önüne bir kedi çıktığında fren yapmak tehlikeliyse en azından gazdan ayağını çekersin. Kendimi bildim bileli araba kullanırım, tek kedi ezmedim. Bir kaç kuşa çarptım, yapacak hiç bir şeyim olmadığından. Sert fren yapsam ben giderdim gümbürtüye, o yüzden mecburen çarptım... O çarpma sesi de içimi uzun süre cızlattı.

Terminatör filminde John Conner'ın motosikletle hızla giderken ceylana çarpmamak için fren yapıp uçtuğu sahne bence önemlidir. Motosikletle ceylana çarpsanız da uçarsınız, amaç ceylanı korumak. Bu, filmin izlenebilir olduğunun bir göstergesidir. Böyle bir sahne boşuna konmaz, bu bir ahlak mesajıdır. İyilik daima yansır, kötülük de... John Conner'ın terminatöre insanları gereksiz yere öldürmemeyi öğrettiği sahne de öyledir. Sarah Conner'in Skynet mucidini öldürmeye elinin gitmemesi ve ağlamaya başlaması da öyle...

Kardeşlik ayrı diye daha önce de söyledim. Öz aynı anneden doğduğumuz kardeşim bana babamın mirasından sen az al, ben çok alayım desin de ben onu neye çeviriyorum görsün. Düdük yapar öttürürüm. Evrimsel kardeşlerim böceklerin de yiyeceklerimin üzerinde dolaşmalarına izin vermem.

Gerekçe, neden, kanıt... Ahlakın temelleri bunlardır...

yaptığımın bir nedeni varsa o ahlaklıdır mı demek istiyorsun...

neden dediğin şey de görece aynı değerde değildir...

adam zevk için öldürüyor...

zevk almak iyi bir neden değil midir...

hayatta her yaptığımızın altında zevk almak gibi bir dürtü var...

acıdan kaç hazza gel...

haz zevk mutluluk hayatın en önemli nedenleri...

ozaman zevk için öldüren de ahlaklıdır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...