Jump to content

Ahlakın Doğuşu Evrimi ve Ateizmde Ahlak

Recommended Posts

İşte benim dile getirdiğim de buydu. Bu kişilere böyle bir şey olmadığını, ateizmin ahlakı olduğunu, din ahlakının sahte bir ahlak olduğunu mutlaka anlatabilmeliyiz.

Yani... Budur! Baz alabileceğimiz, hayata, her şeye, hayatın her alanına temel yapacağımız tek şey, bilimdir. Ötesi yok!

Merak ettim doğru ateizmin ahlakı nasıl birşey miş? :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 266
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yuh be! Adamlar din uğruna ahlaksızlığı bile savunmaya başladılar. Yahu tamam anladık, hiç ahlak değerleriniz yok, ama ne diye bu sapık düşüncelerinizi ateistlere yamamaya çalışıyorsunuz ki?

Ahlak nedir bana önce onu söyle, senin yaptığın ahlaki olarak gördüğün davranışlar, bir başkasına göre ahlaksızlık olarak görülebilir mi?

Tabiki görülebilir.

Mesela, parkta içki içmek, bazılarına göre ahlaki olmayabilir, bazılarına göre ise ahlaka aykı bir durum yoktur.

Benim anlatmak istediğim ahlak konusunda, ateistin niye din gibi belirli kalıplarla hareket ettiğidir.

Dindar birisi, olayları dini bir bakış açısıyla değerlendirdiği için, birşey kendine göre ahlaki olabilir veya olmayabilir.

İki sevgilinin sevişmesi çoğu ateiste göre ahlaka aykırı değildir. Normal birşeydir. Bu konu daha önce tartışıldığı için söylüyorum.

Ama burda birçokları bunu savundu, evli birisinin başka biriyle ilişki yaşaması ahlaki değildir. Bunu burda birçok ateist savunmuştur. Hatta hala savunmaya devam edenler vardır diye düşünüyorum.

Birçok şeyin toplum tarafından ahlaki olmamakla itham edilmesi o şeyin gerçekte ahlaki olmadığını mı gösterir.

Yani, evli birinin başka biriyle zina etmesinin, bekar iki gencin zina etmesi arasındaki fark nereden kaynaklanmaktadır.

Ben bir fark göremiyorum da, o yüzden soruyorum.

Sitelerde Paylaş

köpek kessek hayvan katili, ahlaksız oluyoruz.

Hayır olmazsın. Eğer köpek eti yemek için köpeğini keser yersen sana kimse bir şey demez. Köpek eti satan bir kasap dükkanı da açabilirsin.

Yemek için değil, canın istediği için öldürmüşsen, suçlu olursun. Bir koyunu da keyfin için öldürür yemezsen yine suçlu olursun.

Eğer köpek eti olduğunu söylemeden satarsan yine suçlu olursun. Kaçak keser, standart sağlık kurallarını uygulamazsan yine suçlu olursun.

Evrensel bilimsel etik bunları söyler. Hangi ülke uygular, hangisi uygulamaz ben onu bilemem.

Domuz kasabı açarsan da taşlanırsa cam çerçeve indirilirse ona karışamam...

Peki örümcekleri, böcekleri keyif için öldürebilir miyim dersen, o kadarına yasalar karışmaz, istesek de karıştıramayız, orada bireysel vicdan devreye girer. Toplumsal etik ancak ayıplama, kınama yoluyla yaptırım uygulayabilir. Yasal etiğin sınırlarını çok geniş tutarsak toparlayamayız.

Ya da tıp etiği haşereler konusunda genel bir karar verir.

Sitelerde Paylaş

Hayır olmazsın. Eğer köpek eti yemek için köpeğini keser yersen sana kimse bir şey demez. Köpek eti satan bir kasap dükkanı da açabilirsin.

Yemek için değil, canın istediği için öldürmüşsen, suçlu olursun. Bir koyunu da keyfin için öldürür yemezsen yine suçlu olursun.

Eğer köpek eti olduğunu söylemeden satarsan yine suçlu olursun. Kaçak keser, standart sağlık kurallarını uygulamazsan yine suçlu olursun.

Evrensel bilimsel etik bunları söyler. Hangi ülke uygular, hangisi uygulamaz ben onu bilemem.

Domuz kasabı açarsan da taşlanırsa cam çerçeve indirilirse ona karışamam...

Peki örümcekleri, böcekleri keyif için öldürebilir miyim dersen, o kadarına yasalar karışmaz, istesek de karıştıramayız, orada bireysel vicdan devreye girer. Toplumsal etik ancak ayıplama, kınama yoluyla yaptırım uygulayabilir. Yasal etiğin sınırlarını çok geniş tutarsak toparlayamayız.

Ya da tıp etiği haşereler konusunda genel bir karar verir.

E sonuçta bunlar insan yaşamanı kolaylaştırdığı, daha da gelişmesini sağlağı için izin verilirler fakat zevk için bir canlıyı öldürmek ile yemek için öldürmek arasında hiçbir fark göremiyorum. Olaya materyalist bir mantıkla baktığım için göremiyorum.

Seni şimdi öldürdükten sonra yeseler ne değişir, yemeseler ne değişir. Arada bir fark var mı senin için, kendi ortak atalarını kendin için yiyorsun birde, bunda şu ahlaki bu ahlaki değil diyorsun.

Pek mantıklı gelmiyor.

Sen görüyorsan bana söyle

Sitelerde Paylaş

Ahlak nedir bana önce onu söyle, senin yaptığın ahlaki olarak gördüğün davranışlar, bir başkasına göre ahlaksızlık olarak görülebilir mi?

Tabiki görülebilir.

Mesela, parkta içki içmek, bazılarına göre ahlaki olmayabilir, bazılarına göre ise ahlaka aykı bir durum yoktur.

Benim anlatmak istediğim ahlak konusunda, ateistin niye din gibi belirli kalıplarla hareket ettiğidir.

Dindar birisi, olayları dini bir bakış açısıyla değerlendirdiği için, birşey kendine göre ahlaki olabilir veya olmayabilir.

İki sevgilinin sevişmesi çoğu ateiste göre ahlaka aykırı değildir. Normal birşeydir. Bu konu daha önce tartışıldığı için söylüyorum.

Ama burda birçokları bunu savundu, evli birisinin başka biriyle ilişki yaşaması ahlaki değildir. Bunu burda birçok ateist savunmuştur. Hatta hala savunmaya devam edenler vardır diye düşünüyorum.

Birçok şeyin toplum tarafından ahlaki olmamakla itham edilmesi o şeyin gerçekte ahlaki olmadığını mı gösterir.

Yani, evli birinin başka biriyle zina etmesinin, bekar iki gencin zina etmesi arasındaki fark nereden kaynaklanmaktadır.

Ateist insan değil mi ki uyması gereken kurallar olmasın? O toplum içinde yaşamıyor mu?

Evli birisi başka bir insanla bir sözleşme yapmıştır, o sözleşmeye göre ondan başka birisiyle olmayacağına dair bir söz ermiştir, zina etmekle bu sözünü çiğnemiş olur, insanların gözünde yalancı durumuna düşer, güvenirliliği zedelenir. Eğer ille de birisiyle olmak istiyorsa, ilkönce o sözleşmeyi karşılıklı olarak iptal etmeleri gerekir. Bekar insan ise hiç kimseye hiçbir söz vermediği için yaptığından ötürü ayıplanmaz.

Sitelerde Paylaş

Göremiyorsan gözündeki merteği çıkar! Sonra millete gözünüzde çöp var de! Dünyaya gelen her çocuk, anne ve babasının kim olduğunu bilme hakkına sahiptir. Bile bile onu bu haktan mahrum edemeyiz! Bunu anlayamıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Seni şimdi öldürdükten sonra yeseler ne değişir, yemeseler ne değişir.

Senin kafan iyi mi, manyak filan mısın? İnsanı öldürmek zaten suç, yersen ayrı suç olur. Hayvanları yemek zorunluluk. Doğa böyle işliyor. Hayvansal proteine ihtiyacımız var. Doğayı biz ısmarlamadık, doğa böyle!

Sen uzatma, ne demeye çalıştığını söyle! İlla yanlış ile doğruyu gökten biri mi söyleyecek, kafan çalışmıyor, embesil bir köle misin, emredileni yapman mı gerekiyor? Sadede gel de lafı dolandırma!

Sitelerde Paylaş

Bir sohbet esnasında 1940 larda şahit olduğu bir olaya dem vurdum.Lafı nereye çektiniz.Lafı nerden anladınız.Ne alakaya na maydonoz.

Sizi benim başıma kim yargıç tayin etti dedim.Alınganlık gösterdiğim bu forumun ateist forum olduğu söylendi.Bu İsa nın sözüdür.O sözün anlamına dikkat çekmek istedim.Siz başka yere çektiniz.

Yargıç sözcüğü yarmaktan gelir.İkiye ayırmak bölmek bölüştürmek,paylaştırmak demektir.Yargıçlar hüküm vermez.Tarafların haklarını hak ettikleri kadarıyla paylaştırıp bölüştürürler.

Bu forumdaki ateistler ikide bir burası ateistforum derler.Sanki biz bilmiyoruz.Forum kurallarını okuduk.Başvuru yaptık kabul edildik.Ne hakla insanlara böyle telkinlerde bulunuyorsunuz.

Ahlaktan bahsediyorsunuz.Adab,edep,edebiyat nerede kaldı.Ahlak konuşulmaz,yaşanır.Aptal,salak diyerek mi yüce ahlakınızı gösteriyorsunuz.

Ateistleri bir kaşık suda boğacak insanlar tanıyorum.Keza tam tersinide.Sizin karşınıza çıkıp ,sizi birer pislik olarak görmeyen bu forumdaki inançlı üyeler biraz daha saygıyı hakediyor.

Uğur Mumcu katledildiğinde o gün hiç bir şey yiyemeyen ve ağlayan bir yürek bu saygıyı hakediyor diye düşünüyorum.

Şu forumda Afrodit gibi bir değeri kaçırtan ahlaki zihniyetle mi ateist ahlakı oluşturacaksınız.

Ahlakı bir ilim koludur.O zaman bu ilim kolunun usullerini bellirleyin.Kafanızda netleştirin.

Sizin gibi düşünmeyenlere ihtiyacınız var.

Benim sizlere ihtiyacım var.

Aydınlığı anlayabilmem için karanlığa ihtiyacım var.

Diyalektik materyalizm diye bir şey duymadınız mı hiç.

Marx ın o yüce insanın ,-insanlığın yüce önderlerinden biridir- sesini çığlıklarını duymadınız mı

Onun insanların köleleştirilmesine,karşı durmak için gösterdiği çabayı farketmediniz mi?

Siz köleliği geçmiş yüzyıllara has bir şey mi zannediyıorsunuz.

Dünyada ve türkiyede ne kadar köle var farkında mısınız.Yoksa konforizm ve kariyerizm sizleri körmü etti

Garsoniyerlerde yaşayanlar çağdaş cariyeler değil mi

Kuran da bana bir tane ima göstersenize cariye dediğiniz kadınlarla cinsel ilşkiye girilmenin mübah olduğunu

Bırakın benim yahut sizin küfrünüzü

Görüntü bozuk diyorsunuz.Görüntü düzgünde sizlerin gözlerinizin bozuk olmadığı ne malum.

Sitelerde Paylaş

Kuran da bana bir tane ima göstersenize cariye dediğiniz kadınlarla cinsel ilşkiye girilmenin mübah olduğunu

Diğer yazdıkların umrumda değilde benim dikkatimi bu kısım çekti,çok istedin bizede göstermek düşer!

Onlar/Müminler, mahrem yerlerini günahlardan korurlar. Yalnız eşleri ve ellerinin altında bulunan cariyeleri ile ilişki kurarlar”(Müminûn, 23/5-6).

“Eğer (birden çok evlilikte kadınlar arasında) adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya eliniz altında olan cariyelerle yetinin”(Nisa, 4/3).

Dünyada ve türkiyede ne kadar köle var farkında mısınız.Yoksa konforizm ve kariyerizm sizleri körmü etti

Arkadaşım köklelik nedir?! Pazarda alınan satılan maldır,efendisinin malıdır,köle adamın çoçuğuda köledir! Bu bir insanlık suçudur,ayıbıdır bunu meşru görende göstermeye çalışanıda yerin dibine sokacaksın ki hiç çıkamasınlar! Şimdi senin köle sandığın kapitalist sistemin sömürdüğü işçi ile alakası varmıymış?

Sitelerde Paylaş

sizi birer pislik olarak görmeyen bu forumdaki inançlı üyeler biraz daha saygıyı hakediyor.

Uğur Mumcu katledildiğinde o gün hiç bir şey yiyemeyen ve ağlayan bir yürek bu saygıyı hakediyor diye düşünüyorum.

Tamam kardeşim, ben senden özür diliyorum. Sen bu sözü söyledin ya, sende geçmişimi gördüm. Çünkü ben Uğur Mumcu öldürüldüğünde katıksız müslümandım ve öyle üzüldüm ki, müslümanlığa tepkim ilk o anda başladı. Yani başımdan aşağı buz gibi sular döküldü, yüreğim sıkıştı üzüntüden. Bir anda değiştim. Bu dine artık inanamayacağımı ilk o zaman hissettim. Hemen o gün bir samimi müslüman arkadaşıma ben bu dinden çıkmayı düşünüyorum dediğimde donup kalmış, ne diyeceğini bilememişti. Bu kararımdan da o günden sonra hiç dönmedim. O günden sonraki her olay benim tepkimi hızla artırdı. Bu foruma girdiğim gün de ateist olduğumu yakınlarıma deklere etmiştim.

Sitelerde Paylaş

Diyalektik materyalizm diye bir şey duymadınız mı hiç.

Marx ın o yüce insanın ,-insanlığın yüce önderlerinden biridir- sesini çığlıklarını duymadınız mı

Onun insanların köleleştirilmesine,karşı durmak için gösterdiği çabayı farketmediniz mi?

Bırakın benim yahut sizin küfrünüzü

Görüntü bozuk diyorsunuz.Görüntü düzgünde sizlerin gözlerinizin bozuk olmadığı ne malum.

Bugün kölelik İnsan hakları beyannamesi ve hemen hemen bütün ülkelerin anayasaları ile resmi olarak yasaklanmıştır. Buna rağmen hala kölelik ve köleliğe yakın uygulamalar yok mu? Olmaz olur mu, yasadışı olarak var tabii. Burada anahtar kelime yasadışıdır. Bu ne demektir? Bir insan köle Kullanıyorsa, yasalara aykırı hareket ediyor demektir ve bu yaptığı ortaya çıkarsa ceza alacak demektir.

Gelelim İslamiyet'teki duruma; İslamiyet'te kölelik resmen var mı? Var. Köle bulundurunlara bir ceza öngörülüyor mu? Hayır. Bu dinini kurucusu köle alıp satmış, hediye edip hediye almış mı? Evet. Takipçileri de alıp satmış mı? Evet. Kölesi olanları çevresindekiler kınamış, ayıplamış mı? Hayır. Cariyelerle ilişki ayıplanmış mı? Hayır. Köleler mal gibi babadan oğula miras kalıyor mu? Evet.

Sonuç olarak günümüzde kölelik resmen yasaktır, İslamiyet'te ise resmen serbettir. Köleliğe karşı olan kişi, açıkça bunu deklare eder ve artık ne köle alır, ne de köle satar, varsa elinin altında köleler, onları da serbest bırakır, o zamana kadar yaptıkları hizmetlere karşın ellerine de belirli miktada para verir, isterlerse de artık bu serbest bıraktığı köleleri ücretlerinin ödeyerek çalıştırmaya devam eder, köle kullananları da, köle ticareti yapanları da engellemeye çalışır, buna da gücü yetmezse şiddetle kınar ve ayıplar. Bu söyledilerimin hangisini İslam peygamberi Muhammed yapmış?

tarihinde searcher1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

anahtar kelime yasadışıdır.

Heralde yani... Yani yuceonus, yazının gerisini okumamışım. Okumuş olsam özür dilemekten vaz geçerdim. Ne dediysek haketmişsin derdim.

Nasıl Kuran'da cariyeleri cinsel olarak kullanın demiyor ya? Senin gözün perdeli, kalbin mühürlü mü yahu? Yok artık! Dinini kitabını bilmiyorsan git öğren be! Git şurdan kafa ütüleme! Ben de Uğur Mumcu filan deyince biraz yüreğim yumuşamıştı!

Sitelerde Paylaş

Bu kadar açık bir farkı ya görmüyorlar, ya da görmezlikten geliyorlar. Günümüzde kölelik yasadışı, islamiyet'da ise yasal. Amaçları günümüzdeki yasadışı uygulamaları ön plana çıkararak, İslamiyet'teki yasal köleliği mazur göstermeye çalışmak. Bu kadar laf ebeliğinin altında yatan yalın, çıplak gerçek bu işte.

Sitelerde Paylaş

Yasal köleliğe gerek yok artık.Kapitalist sistem ağlarını öyle güzel ördü ki.

Artık insanlar bu sistemin işçileri yasal köleleri,

O beyannemeler,o yasalar ne derse desin ,

Forumda askeri ücretle yahut biraz üstünde ücretli çalışanlar varsa onlar beni anladı.

Konuyu sulandırmamak için cariye ve köle konusunu ayrı bir konu başlığında görüşmek üzere

Haa ..yorumların kalitesi için teşekkürler.

tarihinde yuceonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yasal köleliğe gerek yok artık.Kapitalist sistem ağlarını öyle güzel ördü ki.

Artık insanlar bu sistemin işçileri yasal köleleri,

O beyannemeler,o yasalar ne derse desin ,

Forumda askeri ücretle yahut biraz üstünde ücretli çalışanlar varsa onlar beni anladı.

Konuyu sulandırmamak için cariye ve köle konusunu ayrı bir konu başlığında görüşmek üzere

Haa ..yorumların kalitesi için teşekkürler.

Yani diyorsun ki, bak onlarda en azından bizim kadar kötü. İnsan kötülükte yarışmaz, iyilikte yarışır. Her ikisini de karşı çıkabiliyor musun, işte gerçek insanlık budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...