Jump to content

İşte Kurtuluş Savaşı'nın gerçek görüntüleri

Recommended Posts

Tesla, peki hangi zaman dilimlerinde bu böyledir?

Bugün böyle midir mesela?

Osmanlı'nın son döneminde böyle miydi? Menderes döneminde de aynı mıydı?

"Türkler" denilebilecek zaman dilimi için İslam öncesine mi gitmeliyiz, yoks 1930-35'ler için geçerli olabilir mi?

Anlamadım

Sitelerde Paylaş

Anlamadım

Yani, Kurtuluş Savaşını verenlere "Türkler" demek yerine "Müslümanlar" demek daha doğru ya, peki bugün de böyle midir?

Bugün derken yanlış anlaşılmasın. Örneğin Kıbrıs Müdahalesinde, Kore'de savaşanlar da "müslümanlar" mı yoksa "Türkler" mi demek doğru olur?

Osmanlı'nın 1299'dan 1922'ye kadar "Türkler" denilebilecek bir dönemi olmuş mudur? Yoksa "Müslümanlar" mı denmeli?

Sitelerde Paylaş

Forumdan atılmam, benim zeka seviyem ve insanlıgım konusundaki düşünceleriniz hiç umurumda değil imzam hakaret ve küfür içermesede espri seviyesi forumdaki çoğunluğa rahatsızlık verdi böyle birşey olduğu içinde için özür diledim ve imzamı kaldırdım bu kadar. Tekrar rahatsız olan arkadaslardan özür diliyorum açılan başlığın konusu başka yere kaymasın Saygılar...

Sitelerde Paylaş

Laf uzayınca kopukluk oluyor. Başlangıç noktasını hatırlayalım. Müslümanlar ifadesine kasıtlı bir şekilde itiraz eden arkadaşa itiraz ederek başladım ve kurtuluş savaşındaki islam olgusunu, insanımıza sağladığı motivasyonu dile getirdim. İlk iletimde de belirttiğim gibi o savaşı etnik türkler vermiştir. Yani türkler savaştı demek yanlış değildir. Örneğin batılı bir kaynakta tarihin herhangi bir devri için türkler şöyle yaptı böyle yaptı diye bir ifade okusam türk değil müslüman diye özellikle itiraz etmem. Umarım açıklayabilmişimdir.

Kıbrıs ve kore gibi örnekler için konuşmak gerekirse: bunları kurtuluş savaşıyla mukayese edebileceğimizi düşünmüyorum. Çok daha küçük olaylar ve özellikle kore olayında milli bir tutum yok ortada. Meclis git diyor asker gidiyor. Ha illa bir isim koymak gerekirse, modern anlamıyla "türkler" derim. Tc vatandaşları yani

Sitelerde Paylaş

Forumdan atılmam, benim zeka seviyem ve insanlıgım konusundaki düşünceleriniz hiç umurumda değil imzam hakaret ve küfür içermesede espri seviyesi forumdaki çoğunluğa rahatsızlık verdi böyle birşey olduğu içinde için özür diledim ve imzamı kaldırdım bu kadar. Tekrar rahatsız olan arkadaslardan özür diliyorum açılan başlığın konusu başka yere kaymasın Saygılar...

Duyarlı yaklaşımınız için teşekkürler.

Fikirlerinizle forumda olmanız hepimizin tercihidir...

Sitelerde Paylaş

Laf uzayınca kopukluk oluyor. Başlangıç noktasını hatırlayalım. Müslümanlar ifadesine kasıtlı bir şekilde itiraz eden arkadaşa itiraz ederek başladım ve kurtuluş savaşındaki islam olgusunu, insanımıza sağladığı motivasyonu dile getirdim. İlk iletimde de belirttiğim gibi o savaşı etnik türkler vermiştir. Yani türkler savaştı demek yanlış değildir. Örneğin batılı bir kaynakta tarihin herhangi bir devri için türkler şöyle yaptı böyle yaptı diye bir ifade okusam türk değil müslüman diye özellikle itiraz etmem. Umarım açıklayabilmişimdir.

Kıbrıs ve kore gibi örnekler için konuşmak gerekirse: bunları kurtuluş savaşıyla mukayese edebileceğimizi düşünmüyorum. Çok daha küçük olaylar ve özellikle kore olayında milli bir tutum yok ortada. Meclis git diyor asker gidiyor. Ha illa bir isim koymak gerekirse, modern anlamıyla "türkler" derim. Tc vatandaşları yani

Ama ifadelerin Türkler denmesinin yanlış olduğu yönünde.

Onların etnik olarak Türk olabileceğini ama bunun şuurunda olmadıklarını söylemektesin.

Sorsan adama "Müslümanım" der, Türklük 2. planda kalır demektesin.

Bu durumda "Türkler" denmesi yerine "Müslümanlar" denmesinin doğru olacağını savunmakta olduğun anlaşılıyor.

Zaten yanıt verdiğin kişiye itirazın da onun "Müslümanlar" demenin yanlış olacağını yazmasıydı.

Net olarak yanıt verirsen:

O dönemden bahsederken henüz ulus bilincine erişmedikleri için etnik kimlik yerine dinsel kimlik mi kullanılmalı?

Yoksa itirazın öylesine miydi? Müslümanlık şuurunu belirtmek için mi yazmıştın?

Sitelerde Paylaş

Aynen öyle. Müslümanlık şuurunun millet şuurunun ötesinde olduğunu belirtmek için yazdım.

Mesela: Müslüman diye yazıya başlayan arkadaşa, niye müslüman diye genelliyon birader orada arap fars savaşmadı ki türk savaştı dese hiç ileti yazmayacaktım. O ifadeye böyle itiraz edilir.

Çok daha genel düşünceler var yazdığımın arkasında. Bu mutlak doğrudur diye öne sürmüyorum ama halkı kazanmak halka sırt çevirmemek için dinle barışık dine düşmanlık gütmeyen bir dinsiz profilidir benimki. Yahudilik milli bir dindir diye itiraz edilebilir buna ama ben siyonistleri örnek alırım mesela: önde gelen siyonistlerin çoğu dinsiz olmasına rağmen duvar dibinde ağlayan sakallılar için uğraşır onlarla pek papaz olmaz. Bir şeriatçının vereceği tepkiye benzedi verdiğim ama arkasındaki kasıt çok farklı.

Sitelerde Paylaş

Müslüman diye yazıya başlayan arkadaşa, niye müslüman diye genelliyon birader orada arap fars savaşmadı ki türk savaştı.

Aslında demek istediğim aynen buydu.. yine karambole gittik iyimi :)

Zaten ben savaşta islam etkisizdir vs. demedim. Doğrudur etkilidir. Bende zaten "müslümanlar savaştı" genellemesine karşılık vermek istemiştim.

tarihinde Vision tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynen öyle. Müslümanlık şuurunun millet şuurunun ötesinde olduğunu belirtmek için yazdım.

Aksi takdirde çifte standarta düşerdin. :)

Çünkü soykırım tartışmasında benim "Türkler" denilmesini yanlış bulmama itiraz etmiştin. "Türkler" denmesini savunmuştun.

Çünkü ben de o dönemde Türklerde henüz ulus bilincinin olmadığı, katliamlarda etnik kökenin değil, Türk-Kürt karışık müslümanlığın öne çıktığını belirterek; Tehcirden bahsederken "İttihatçılar", katliamlardan bahsederken "Müslümanlar" denmesinin doğru olduğu düşüncesindeydim.

Batılılar her dönemde "Türkler" demiş, Türkiye demiş. 1915'den bahsederken de demelerinde anormallik yok. Ama forumda yazan kişi batılı gibi hareket etmemeli.

"Türkler" dediğinde anlaşılıyor ki ırkçı bir bakışa sahip.

Yani, sonuç olarak nasıl ki Kurtuluş Savaşına katılan Türk-Kürt vs. "Müslümanım elhamdülillah" diyorsa; Kürt dağlarında Ermeni kesenler de "Türküm-Kürtüm" demiyor, "Elhamdülillah müslümanım" diyordu herhalde.

Sitelerde Paylaş

Aksi takdirde çifte standarta düşerdin. :)

Çünkü soykırım tartışmasında benim "Türkler" denilmesini yanlış bulmama itiraz etmiştin. "Türkler" denmesini savunmuştun.

Lağn hafızaya bak. Hakkaten hiç mi hiç hatırlamıyorum. Ucuz yırtmışım. Yoksa maymun ederdin beni :)

Bi okuyım bağalm ne yumurtlamışım söz konusu başlıkta

Sitelerde Paylaş

Dinsiz bir milliyetçi olarak itiraz ediyorum.

Kurtuluş savaşında etnik türkler savaştı doğrudur. Ama onlarda henüz millet bilinci yoktu. Gerilikleri neticesinde islam ve ümmet bilinci vardı. Tarihten gelen milletçe kendini koruma organize olma ordulaşma hissiyatı elbette gayet güçlü olmakla beraber manevi anlamda islamla motive oldular.

Hiç mi anadolu köylüsüyle, yaşlısıyla oturup konuşmadınız bilmiyorum ki.

Bana 90 yaşında türküm doğruyum demokratik laik zart zurt diyen bir köylü gösterin. I ıh. Elhamdülillah müslümanım der. İslam öncedir.

tesla objektif bakarak dogru olani soylemis

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Türklerle birlikte yaşayan Kürtlerin bir kısmı savaşa katılmıştır.

Bunlarında bir kısmı zorla,diger kısmıysa gönüllü.

Türklerden ayrı yaşayanlarsa savaşa katılmamaları bir yana Türkleri arkadan vurmaya çalışmiştir büyük bölümü.

Erzurumdan ankaraya gitmekte olan Atatürkün konvoyuna bile erzincanın MUTU deresinde baskın yapmaya çalışmışlar.konvoydakı eskerler karşı ataş açıncada kaçmışlardır.

İstiklel savaşından kaçanların sayısı 380,000 kişidir.

Bunların bir kısmı yakalanıp cezelendirilmiştir.

Erzıncandaki Ermenilerin Türkleri öldürmesini önlemek için,Dersimi aşıp Erzincanın dağ köylerinde yorulmuş eskerler bırakılmış,savasa katılmayan bir kısım Kürtler alınıp silehlendirilip yola devem edilmiş.

Sabah şafak sökerken höprü uçurulduğundan Fırada girerek karşıya geçme buyruğu verilir.Dondurucu buzlu suya girmeyip kaçmah isteyenler vurulunca digerleri derhal soyunup suya girer karşıya geçerler.

Gün doğarkan Erzincana üç yönden girilir.

Ermenilerin kahvaltılarını yarım bırakıp kaçtıkları gözlenir.

Beklenmeden Ermenilerin peşlerine düşülür.

Eger eccik daha geç kalınsaydı,Ermeniler Erzincanda katlieme girişeceklerdi.

Kürtleri böyle zoraki savaşa sokmalarda olmuştur.

Şuda bir gerçekki Alavı Kürtler hep Türklerden uzaklarda yerleşmışler.

Buralarsa dağlar ve dağ etekleri.

Verimi çok az olan bölgeleri seçmişler.

Bununda nedeni gözden uzak olmak.

Kaçmak gerektiginde çabuk kaybolmak.

Bir kürt köyüne gittim,hertarafı kayalıh görünce içim SIZLAMIŞTI.

Halbuku ovada toprahlar çoh verimliydi.

Bir tenekeye 25 teneke mahsul alınıyordu.

Ama Kürtler buraları tercih ediyürlerdi.

Osmanlı kürtleri düze indirmek çoh istedi ama kürtler buna yanaşmadı.

Kürt

Polis

Cenderme

Hakim

Savcı

Tahsilder

Vergi deyresi

Mehkeme

Esker

Subay

Bekci

Muhtar

Müdür

Kaymakam

Valı görmek istemez.

Ne devletten hızmat bekler

Nede devlete beş kuruş verir.

Hala çoğu yerde böyledir.

Kaçak

Elektrik

Su nerde kullanılıyorsa bilinki%90. kürttür kullananların.

Güney Doğuda nerdeyse kimse elektrik su parası vermez.

Son model adamların çipleri vardır ama cebindede YEŞİL KART kullanırI.

Kime ödetilir bu paralar?

Sana

Bana,bundanda hiç rahaysızlık duymaz.

.

Genel olarah adlandırmah gerekirse Kürtler kurtuluş savaşında destek degil KÖSTEK olmuşlardır.

Bildigim kadarıyla.

Doğu ve güney doğudakı Türklerin anlattıklarına göre.

Hatta bunu bazı kürtlerden bile duymuşumdur şahsan.

Kürtleri AZITAN milletler arası NAKŞIBENDİ KÜRT tarıkatı veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Türkiyenin CAN DOSTU (CAN DÜŞMENİ ) BATILILARDIR.

Tesla hahlı,Türke Türklügü unutturulmuş.

Bırahın köylüyü ,kentliyi,BİZİM ÜLKÜCÜLERBİLE ARAPLAŞMIŞLAR.

Tolonbeg

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Halide Edip Adıvar ile Atatürk fotoğrafını bilmeyenimiz yoktur. Benim en beğendiğim Atatürk fotoğraflarından biri Halide Edip Adıvar'ın olduğu bu fotodur.

cc5776c715ae27a3c9f3440c9da29ffc--turkey

Hereke tren istasyonunda çekilen Halide Edip ile Atatürk'ün bu fotoğrafı, video olarak Yeni Zellanda arşivlerinde bulundu.

https://odatv.com/yillar-sonra-ortaya-cikan-goruntu-0202181200.html

https://www.izlesene.com/video/ataturk-ve-halide-edip-adivar-videosu-yeni-zelenda-arsivinden/10187003

tarihinde Toyon Utkuuçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...