Jump to content

19 Mayıs Nerenize Battı?..

Recommended Posts

Peki bu adamların bu kutlamaları yasaklamaları benden daha ileri ve demokrat oldukları için mi?

39 nolu iletinin 2.paragrafını oku.

Yakup açıkçası beni yanlış anlama kırıldım dostum.

Dincilerin amacının farklı olması ulusalcı uygulamasını doğru kılmaz.

23 Nolu iletimi okuduysan her şeyi orada açıkça yazdım.

Geçiş döneminde yapılan hataları ateistforumda bile eleştirene kızıyorlar.

Evet, imzamda da belirttiğim gibi ben rasyonelitenin dışındaki tüm unsurlardan nefret ederim.

Ben tam bir ritüel düşmanıyım. Dinlerden nefretimin sebeplerinden biri de budur.

İnsanları zorla toplayıp hep bir ağızdan aynı şeyleri yaptırtmak bir ritüeldir.

Müslümanlar nasıl yamuk küp şeklinde bir şeyin etfarında 7 kere dönüyorsa,

Hristiyanlar nasıl mum yakınca atıyorum sınavda başarılı olacağını sanıyorsa,

İnsanları asker gibi toplayıp her bir ağızdan şiir okutturmak da bir ritüeldir.

İnsanların bir guruba bağlılığını şekilcilikle yapmasına karşı çıkarım.

Ulusalcılarla anlaşamadığım nokta da burada. Ben gerçekçilikten yanayım.

Okullarda hatırlıyorum. Türkiye'nin ordusu Dünya'nın en güçlüsüdür diye anlatılıyor.

Millet de bunları saf saf yiyor. Bunların akıl ve mantıkla bağdaşır tarafı yok.

Dinciler ve ulusalcılar şu anda bir spektrumun iki farklı ucundalar. Her ikisi de saçma.

Ben o spektrumda yer almıyorum. Pragmatik amaçlarla seçim yapmak zorunda kalsam,

Hiç düşünmeden daha az zararlı olan ulusalcıları desteklerim. Sadece pragmatik sebeple.

Ben şahsen sadece ama sadece somut gerçeklere inanır, hamaset edebiyatından nefret ederim.

Okullarda Osmanlı'nın kazandığı savaşlarda gülüp, kaybettiklerinde küfredenlere de kızardım.

Yahu derdim onlara, ''size ne bin sene önce ölmüş adamların hayatından?'' derdim. Onlar da saçmalardı tabi.

Evet, Arap kültürünü temsil eden İslam'dan milletin kurtarılması için milliyetçilik pompalandı.

Yeni bir ulus kimliği oturtmak için yapıldı ama tüm bilimsel gerçekle çelişen tezler anlatıldı.

Kimi zaman resmen aşırıya kaçıldı. O dönemdeki akademisyenlerin yazılarına bir göz at.

Daha önce dedim. Şu anda AKP yani dincilerin sesi parti iktidarda olabilir.

Bunların amacı şüphe yok ki toplumu yeniden İslamileştirmektir.

İnternet sansürleri, din saçmadır diyene 1,5 yıllık hapis cezaları, medya ve basının sindirilmesi v.s.

Ve ben şimdilik sadece dincilere karşı ulusalcılarla geçici ittifaklar yapabilirim.

Ama biliyorum ki ulusalcıların (bazılarında) farklı düşünenlere duyulan bir nefret var.

Onlar gibi düşünmüyorum, düşünmeyeceğim. Her kesimin iç yüzünü görüyorum.

Ve yine rasyonel olarak baktığımda çocukları koşturmayı akıl ve mantık dışı görüyorum.

Ulusalcılarla birlikte, dinci-liboş ittifakına karşı birlikteyim diye onlarla aynı düşünmek zorunda değilim.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tamam TheQuestioningman, senin hakkında yanlış bir şey düşünmüyorum. Neticede bir mevzu açıldı, karşılıklı medenice konuşuyoruz. Kaldı ki sen de benim gibi Atatürk’e sempatisi olan birisisin. Bu bağlamda aramızda düşünce bazında bazı birtakım ufak tefek ayrılıklar olsa dahi gerektiğinde ‘kol kırılır yen içinde kalır’ taktiği güder, şu sitede Atatürkçülerin de olmasına tahammül edemeyenlerin eline koz vermemek adına tartışmayı orada bırakır susarım.

Sık sık ulusalcılığa vurgu yapmışsın da; ben bu sitede bulunduğumdan beri hiçbir zaman ulusalcı olduğumu iddia etmedim. Bu bağlamda sen de benim hakkımda umarım böyle bir düşünceye kapılmazsın. Bir diğer husus ise dinci uygulamalarının gittikçe daha bariz hale gelip ivme kazandığı şu günlerde ben de senin gibi pragmatik hareket eder, hem ulusalcılarla hem de Pante gibi düzgün yurtsever solcu insanlarla ittifaka girilmesi taraftarı olurum. Zira gün ayrılık gayrılık günü değil.

Gerçekten ülke olarak tam bir yol ayrımına girmiş durumdayız. Ya dinciye direneceğiz ya da ülke insanlarına ılımlı İslam diye artık göstere göstere dayatılan uygulamalara razı olacağız. Dolayısıyla mevzu 19 Mayıs kutlamaları mevzusundan çok daha ötede bir konu.

Kurbağa deneyini bilirsin; dinci AKP şu anda tencerenin içindeki kurbağanın suya nasıl tepki verdiğini ölçüyor. Görünen o ki kurbağa halinden çok memnun. Haşlanacağını hesaba katmadan keyfine bakıyor kendi aklınca. Ama onu bekleyen sonu en iyi bilen yine dincinin ta kendisi.

Benim itiraz ettiğim nokta işte bu. Bu ve benzeri uygulamalardaki maksat kesinlikle üzüm yemek değil, bağcı dövmek. Nasıl ki deprem bahanesiyle Cumhuriyet Bayramı kutlamaları iptal edilirken depremzedeler düşünülmemişse burada da çocukların iyiliği felan düşünülmüyor. Kurbağanın suyun sıcaklığına gösterdiği tepki ölçülüyor sadece.

Kısacası benim anlatmaya çalıştığım da buydu.

Sitelerde Paylaş

İslami dikta rejimi tarihi silmeye devam ediyor. Büyük plan tıkır tıkır çalışıyor. Durmak yok. Yola devam. Orwell'in 1984 kitabında betimlediği durum.

Atatürk'ün çok daha üzerinde ve ötesinde Türkiye Cumhuriyetini getiren bağımsızlık hareketinin başlangıcıdır 19 Mayıs 1919. Anadolu insanının uyanışını ve kendi ayakları üzerinde durma isteğini ve iradesini simgeler. Türlü nedenlerle Atatürk'ü sevmeyebilirsiniz ama 19 Mayıs'ı reddetmek, aslınızı sizi siz yapan değerleri reddetmektir. Tarihini anlamamış ve ona sahip çıkamayan insanlar sürünmeye, sömürülmeye ve aşağılanmaya mahkumdur.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sık sık ulusalcılığa vurgu yapmışsın da; ben bu sitede bulunduğumdan beri hiçbir zaman ulusalcı olduğumu iddia etmedim.

Bu konuda çoook dikkatli olmalısın. Atatürk'ün yaşadığı onyıllrda yanlışlıkla "milliyetçilik" kavramı kullanıldı.

O kavram bugün "ulusalcılık" olarak bilinir.

"Ulusalcı" olmayanlar "ayrımcı"dır.

Günümüzde Türkiye'de 3 ayrımcı parti var:

AKP: etnik ayrımcılık ve inanç ayrımcılığı,

BDP: Kürt ayrımcılığı,

MHP: sözde Türk ayrımcılığı, ama Türk-Arap sentezi şizofreni!

Ulusalcılık bunların tam tersi: Biz bir bütünüz! Din ve inanç ayrımı olmaz! Etnik ayrım olmaz!

Sitelerde Paylaş

bu işe yaramaz gövde gösterisi niteliğindeki tüm laikçi-militarist saçmalıkların kaldırılmasından yanayım.millet statlarda,orada burada abuk subuk törenler vasıtasıyla şekilden şekile girmesinin kimseye bir faydası yoktur,hele istemeyen birini bu tarz gösterilere zorla götürmek faşizmdir.

Sitelerde Paylaş

bu işe yaramaz gövde gösterisi niteliğindeki tüm laikçi-militarist saçmalıkların kaldırılmasından yanayım.millet statlarda,orada burada abuk subuk törenler vasıtasıyla şekilden şekile girmesinin kimseye bir faydası yoktur,hele istemeyen birini bu tarz gösterilere zorla götürmek faşizmdir.

peki inançlıyken, daha sonra inanmak istemeyen birini öldürmek nedir?

sevgili olan iki insanı taşlamak nedir?

istemeyen bir kızın zorla başını kapattırırp şekilden şekile sokmak nedir?

inanmak istemiyorlar diye milletin bir kısmını kılıçtan geçirip, bir kısmını esir alıp mallarını karılarını kırışmak nedir?

şimdi mi istekleri göz önüne alır oldunuz ?

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zorlamayı kaldırmak basittir, dileyen katılır dersen oldu bitti işte. 19 Mayıs'ı zorunlu hale getiren en çok okul yöneticilerinin işgüzarlığı olabilir, bunu çözmek basittir.

Dileyen gider, öksürüyorum, çişim var diyen gitmez. Zaten öyledir, zorla kim kime ne yaptırabilir? Eğer gerekçe bunlar ise, beden eğitimi derslerini de kaldırmak lazım, fizik kimyayı, matematiği din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini de kaldırmak lazım. Yaratıcılığı besleyen, topluluk olmayı, grup olmayı besleyen tüm aktiviteleri kaldırmak lazım, okul takımlarını falan hepten iptal etmek lazım.

Nerenize batıyor kardeşim, sormuş işte adam. Beş saat oturdun da kıçın yamuk mu kaldı? Biz de kan ter içinde okul takımlarında ter döktük, kıçımız üzerinde de oturmadık, ne oldu. Olduk işte büyüdük geldik, faşim bunun neresinde?

Cumhuriyetin 19 Mayıs'ını, 23 Nisan'ını, kutlamasını, derdini tasasını, şiirini, davasını, mimarisini çekersen geriye ne kalır? Posası kalır. Onu da mahalle imamı , tarikat şeysi, cemaatin imamı alır, "hürrrp" diye çeker sonra da suratına tükürür.

Sitelerde Paylaş

Anlamıyorsunuz

Putun karşısına putla çıkılmaz

Benim putum daha güzel denmez

Putların tamamını kırmak lazım

Öbür türlü kaybediyoruz görmüyor musunuz?

Bazı putları zamanından önce kırmak çok tehlikeli olur en azından seçme şansı olur isteyen istediğine tapsın dünya insanı hala o bilinç seviyesine erişmedi. Kaldıki yurdum insanı ise zır cahildir ya hilal cebecinin muhammedin humeyninin takipçisidir. Bunlara twetleyip durur.

Eskiden mekkedede çok sayıda put ve inanç vardı bir çeşitlilik vardı muhammed ne yaptı bütün putları kırdı benim putuma tapacaksınız dedi onun takipçileri muhammedin putuna tapacaksınız diye dünyayı kılıçtan geçirdi iyi mi oldu.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda çoook dikkatli olmalısın. Atatürk'ün yaşadığı onyıllrda yanlışlıkla "milliyetçilik" kavramı kullanıldı.

O kavram bugün "ulusalcılık" olarak bilinir.

"Ulusalcı" olmayanlar "ayrımcı"dır.

Günümüzde Türkiye'de 3 ayrımcı parti var:

AKP: etnik ayrımcılık ve inanç ayrımcılığı,

BDP: Kürt ayrımcılığı,

MHP: sözde Türk ayrımcılığı, ama Türk-Arap sentezi şizofreni!

Ulusalcılık bunların tam tersi: Biz bir bütünüz! Din ve inanç ayrımı olmaz! Etnik ayrım olmaz!

Dostum, ulusalcıdan kastedilenin ne olduğuna dikkat etmelisin.

Yakup kesinlikle bir ayrımcı değil. O anladığım kadarıyla Atatürk'ü seven bir sosyal-demokrat.

Ulusalcının bugünki anlamında biraz fark var. Ulusalcıdan ulusalcıya fark var.

Biz ''ulusalcı'' ifadesini daha çok İşçi Partisi, Türksolu, Aydınlık Gazetesi, Doğu Perinçek, Gökçe Fırat çizgisi için kullanıyoruz.

Ulusalcıların da içinde aydınlanmacı olanlar olduğu gibi, aşırıcı sapkınlar var.

CHP'nin seçmen kitlesine bir bakarsak, ulusalcıların ancak %10 gibi olduğunu saptayabiliriz.

İslamileşme tehlikesine karşı sosyal-demokratı, ulusalcısı, liboş olmayan liberali, sosyalisti hep birlikte hareket etmeli.

Kastteiğimi anlamak için Odatv ve Türksolu arasındaki farka bir göz at. İkisi de müttefik ama aralarında farklar var.

Sitelerde Paylaş

Dostum, ulusalcıdan kastedilenin ne olduğuna dikkat etmelisin.

Farkında mısın? Güncel siyaset seni aşırı derecede etkiledi.

Siyaset, bazı kavramları sürekli kirletir.

AKP zihniyeti de bir çok kavramı kirletti.

Örneğin, Atatürk'e istedikler gibi hakaret edebilmeleri içi, "Kemalizm" kavramını kullanıyorlar. Halbuki, "Kemalizm", Avrupa dillerinde "Atatükçülük" kavramı yerine kullanılır. Atatürk'un Hatırasını Koruma Yasası'na göre, Atatürkçlük'ü alaşağı edenler, cezaya tabî tutulur. Bu cezadan yırtmak için, Kemalizm adı altında Atatürkçüler'e saldırıyorlar.

Başka bir örnek "ülkücülük". Ülkücülük, her insanın içinde barındırılması gereken bir gerçektir. Ama bazı hastlıklı beyinler, bu güzel kavramı iyice karaladılar. Meselâ ben, hoşuma gitmese de, "idealizm" kavramını kullanmak zorunda kalıyorum.

Başka bir örnek, "işbirlikçilik". İşbirlikçilik, toplumları ayakta tutan tutkaldır. Ama Necmettin Erbakan diye bir "çok zat-ı muhterem" o güzel kavramı da kirletti. Aferin!

Her sözcük, herkes tarafından istediği gibi kirletilebilir. Yeter ki, insanın beynindeki kötü niyet sürekli etkin tutulsun!

Sitelerde Paylaş

Eskiden Türk oyuncular öpüşmezdi bile (70'lerdeki seks filmleri bir yana).

İşin sırrı bu sözlerde.

Aranızda, 1950'li ve 1960'lı yılların Türk filmlerini seyreden var mı?

O yıllar, Türk sinemasının ve Türk sinema sanatının altın çağı idi. Filmler, hayatı bire bir canlandırıyordu.

Öpüşmeyen oyuncu yoktu. Bugünün "mahrem" diye bilinen oyuncularının hepsi filmlerde öpüşürdü. O opüşmeşleri seyretmek gerçekten zevk veriyordu.

Bugünün Türk filmlerinde ya "yanaktan öpme" var, ya da "Fransız öpücüğü". Onun dışında öpüşme yok. Yazık! (50 ve 60'lı yılların filmlerini kesinlikle izleyin.)

Bu duruma nasıl geldik?

İnanmayacaksınız! Önderliğini Orhan Gencebay yaptı. Size komik gelebilir. Ama acı gerçek!

İlk Arabesk şarkı hangi yılda ve hangi filmde yayınlandı ve parladı? O filmin müzik yönetmeni kim idi?

Yıl: 1969. Filmin adı: "Karagözlüm". Müzik yönetmeni: Orhan Gencebay. Başrolde: Türkân Şoray ve Kadir İnanır.

İşte o gün Türkiye geriye doğru ilk adımını attı.

Arabesk müziği, her yönüyle gericiliği temsil etti. Mazlumlar ve mağdurlar yarattılar. Hep zavallı köylüler ve gaddar zenginler konu oldu.

Fakirler iyidir; zenginler kötüdür!

Hep aynı edebiyet!

Ve gericilik sinsice insanların beynine kazındı.

Sitelerde Paylaş

Wildjustice, ister ulusalcı diyelim ister başka bir şey aynı ittifakın için de herkesin aynı düşünmesini beklemek bir hayaldir.

Dincilerin ittifakına karşı bir sürü siyasi parti, basın yayın organı ve bakış açısı var. Bunun güncel siyasetle pek ilgisi yok.

Her alanda görebilirsin bu farkı. Mesela Odatv de Türksolu da AKP'ye karşıdır. Ama okuyan biri hangisinin Türksolu, hangisinin Odatv olduğunu anlar.

Sen ulusalcıyı her Atatürkçü için kullanıyor olabilirsin ama ben buna katılmıyorum. En basitinden sorunlara getirdikleri çözüm yolları bile farklı.

Aynen öyle. Mesela ülkücülük aslen milletin bir ortak ülkü peşinde koşması demektir. Sokağa çıkınca kendine ülkücü diyenler Türk-Arap sentezcileridir.

Şimdi kendine ülkücüyüm diyen bu adama ''Hayır sen ülkücü değilsin'' mi diyeceksin? Adam seni oracıkta gebertir. Ülkü ocağına falan götürür.

Mesela Türksolu dergisi. Bunun yazdıklarını bir okusan, sesli bir şekilde gülersin. Bunlar bir de üstüne solcuyuz derler. Aslen Nasyonel Sosyalisttir.

Yazılarımdan birinde bu ittifakın içinde yer alan her çizginin birebir aynı olmadığını belirttim. Herkesin aynı olması kesinlikle imkansızdır.

Bakma, dincilerin bile içinde ufak farklar oluyor. Görece ılımlı olanlar Faziletten ayrılıp ABD destekli AKP'yi kurdular. Hepsi tam aynı değil.

Aynı şey sosyalist partiler için de geçerli. TKP var, DSIP var,... v.s. Olaylara duygusal değil gerçekçi bakalım. Şimdilik ittifak yapılmalı.

Sitelerde Paylaş

Wildjustice, ister ulusalcı diyelim ister başka bir şey aynı ittifakın için de herkesin aynı düşünmesini beklemek bir hayaldir.

Dincilerin ittifakına karşı bir sürü siyasi parti, basın yayın organı ve bakış açısı var. Bunun güncel siyasetle pek ilgisi yok.

Her alanda görebilirsin bu farkı. Mesela Odatv de Türksolu da AKP'ye karşıdır. Ama okuyan biri hangisinin Türksolu, hangisinin Odatv olduğunu anlar.

Sen ulusalcıyı her Atatürkçü için kullanıyor olabilirsin ama ben buna katılmıyorum. En basitinden sorunlara getirdikleri çözüm yolları bile farklı.

Aynen öyle. Mesela ülkücülük aslen milletin bir ortak ülkü peşinde koşması demektir. Sokağa çıkınca kendine ülkücü diyenler Türk-Arap sentezcileridir.

Şimdi kendine ülkücüyüm diyen bu adama ''Hayır sen ülkücü değilsin'' mi diyeceksin? Adam seni oracıkta gebertir. Ülkü ocağına falan götürür.

Mesela Türksolu dergisi. Bunun yazdıklarını bir okusan, sesli bir şekilde gülersin. Bunlar bir de üstüne solcuyuz derler. Aslen Nasyonel Sosyalisttir.

Yazılarımdan birinde bu ittifakın içinde yer alan her çizginin birebir aynı olmadığını belirttim. Herkesin aynı olması kesinlikle imkansızdır.

Bakma, dincilerin bile içinde ufak farklar oluyor. Görece ılımlı olanlar Faziletten ayrılıp ABD destekli AKP'yi kurdular. Hepsi tam aynı değil.

Aynı şey sosyalist partiler için de geçerli. TKP var, DSIP var,... v.s. Olaylara duygusal değil gerçekçi bakalım. Şimdilik ittifak yapılmalı.

Umarım yakında size şeyleriyle gülmezler,ama ittifakı kabul etmen de bir lütuf!!

Sitelerde Paylaş

Umarım yakında size şeyleriyle gülmezler,ama ittifakı kabul etmen de bir lütuf!!

Hangi ittifaktan söz ediyorsun? Türkiye'de şu anda 2 ittifak bulunuyor.

Bunlardan birisi; dinci, ılımlı İslamcı, Kürtçü ve Liboş ittifakı.

Diğeri de ulusalcı, sosyal-demokrat, bazı sosyalistler ve liboş olmayan liberallerin ittifakı.

Ben bu ideolojilerden hiçbirine üye olmasam da, her ne kadar birebir aynı düşünmesem de ulusalcılarla müttefikim.

Kendinden bu kadar emin konuşma. Sana da tam güvenemiyorum zira devamlı teizmi savunur gibisin.

Sitelerde Paylaş

:blink:

Forumun çömezleri kendini belli ediyor!!1

Sapla saman arasındaki farkı bilmekten aciz radikal militan ateist!

Bana bilmediğim bir şey söyle, ayrıca ittifak kaç tane senden iyi biliyorum,ama sen daha iyi biliyorsan ikide bir çıkıntılık etme madem

Din konuşmak için din forumuna gidilir ve orada konuşulur,şu an ateistkafedeyiz

Çoçuklarla anca böyle tartışma olur!!!!!

Sizin gibi yurtseverlerden bir halt olmaz!!!Bana bile ay ben sana güvenmiyorum diyor adam yaa,çüşşşşşşşşşşş...

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Provokasyon yapmayı bırak. Gerçeklerin üstünü örtmeyi derhal bırak!

Kafanız mı basmıyor anlamıyorum?

Teizme neden düşmansam benzerlerine de o yüzden soğuk bakarım.

Daha önce söyledim. Ben tam bir ritüel düşmanıyım.

Ritüellerden nefret ederim.

Anladığım kadarıyla sen Türksolcusun.

Eğer müttefiklerinize böyle sert çıkarsanız, sizi kim koruyacak dincilerden?

Dün akşam da liboşun biriyle uğraştım zaten. Kemalistleri hapse tıkalım falan diyordu.

''Beyinsiz adam eğer Atatürkçüleri ortadan kaldırırsan dincilerin seni kıtır kıtır keseceğini bilmiyorsun'' dedim ona.

Sen de aydınlanmacı müttefiklerini, sadece tam aynı düşünmediği için devre dışı bırakmamalısın. Bir bakarsınız ki arkanızda kimse kalmamış.

Bu adamlar iyice azdılar. Camiye götürme, umreye götürme kampanyalarının arkasından, ilkokulda önce türbanı sonra da çarşafı serbest bırakacaklar.

Bunu engellemek ve laikliği korumak için hepimizin şimdilik birlikte savaşmamız gerekiyor.

Sizler aradaki küçük ideolojik farklarla müttefiklerinizi suçlarken, dinciler malı götürüyor.

Yılmaz Özdil'i her zaman severek okurdum. Geçenlerde bir yazısında Kuran'ı övdü.

Neyse dedim, en azından şeriatçı değil. Evet, bir ittifak şart. En azından dincilerden kurtulana kadar.

Güvenmek istiyorum ama tam güvenemiyorum, içinizde teistik, ritüelci bir damar olabilir.

Neyse, şimdilik sakin olalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...