Jump to content

19 Mayıs Nerenize Battı?..

Recommended Posts

Bence 19 Mayıs Kutlamaları Yararlı bir etkinlik...

Çocuklar Zorunlu olarak gitmiyorlar. Gönüllü olan çocuklar gidiyor. Ayrıyetten Çocukların Gelişiminde Olumlu Etkisi var. Vatan ve Millet sevgisini Aşılar. Çocukların O Gün Pc basında Zaman öldürmesi yerine Kutlamaya katılması daha yararlıdır.

Ha şuna katılmıyor değilim. Soğuk Havalarda veya Aşırı sıcak Havalarda Kapalı Salonlarda Kutlamalar Yapılabilir.

Bu 19 Mayıs giderse Ülke Hepten Biter...

Atatürk'ün hedefleri doğrudur ama uygulanan metodlar kimi zaman aşırıya kaçmıştır.

Bu kadar keskin bakmayın olaylara. Ama Atatürk'ün niyeti aslında aydınlanmadır.

Dönemin koşullarının etkisiyle milliyetçilik rasyonel sınırların zaman zaman önüne geçmiştir.

Katılıyorum.

tarihinde Vision tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 75
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bence 19 Mayıs Kutlamaları Yararlı bir etkinlik...

Bu 19 Mayıs giderse Ülke Hepten Biter...

Katılıyorum.

19 Mayıs'ın ruhu korunmalıdır, şekli değil. Bir milletin kurtuluş savaşını başlattığı tarihin önemini bilmesi elzemdir. Haklısın.

tarihinde TheQuestioningman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün hedefleri doğrudur ama uygulanan metodlar kimi zaman aşırıya kaçmıştır.

Bu kadar keskin bakmayın olaylara. Ama Atatürk'ün niyeti aslında aydınlanmadır.

Dönemin koşullarının etkisiyle milliyetçilik rasyonel sınırların zaman zaman önüne geçmiştir.

19 Mayıs kutlamalarının da Atatürk'le doğrudan ilgisi yoktur. Bu kutlalar 38'den sonrasına aittir.

Dünya hızla değişiyor. Değişime direnmek muhafazakarlıktır. Olayları dönemin şartlarına göre değerlendirmek lazım.

Her şey araştırılmalı, doğrusuyla yanlışıyla masaya konulmalıdır. Dokunulmazlar yaratmak yanlıştır.

Gerekirse eğitimde militarizm aşılayan kutlamalar da eleştirilebilmelidir. Ben bu açıdan neden eleştirdiğimi 14 nolu iletiye yazdım.

Aydınlanmacı Atatürkçülerin aksine, Atatürk dönemini, müslümanların asr-saadeti gibi kutsayan bazı kesimler de vardır.

Atatürk kendi zamanının koşullarını iyi analiz eden bir liderdi ve hedefi taassupa boğulmuş dinci bir toplumu kısacası kurtarmaktı.

Sözünü ettiğim bazı kesimler. ''Çağdaşlık'' ilkesini anlayamamıştır. 1930 dönemine saplı kalmamızı isteyen tutucu kesimler olmuştur.

Bu kesimler her şeyden önce Atatürk'ün çağdaşlık prensibiyle çelişir. Mesela eğitimde militarizm o dönemin çağdaşıdır.

O dönemin politikalarını aynen bugün olduğu gibi uygulamak ve o dönemin aşırı ulusalcı felsefesine devam etmek yanlıştır.

Atatürk o dönemin konjünktürü gerektirdiği için öyle davranmıştır, konjünktür farklı olsaydı o da farklı davranırdı mesela.

Asıl Atatürkçülük, ''Atatürk o zaman ne yaptıysa şimdi de aynısını yapalım şeklinde değil; Atatürk bugün yaşasaydı ne yapardı?'' diye düşünmektir.

Sitelerde Paylaş

@ TheQuestioningman

Son 15 dakikla içinde yazdıklarını zevkle okuyorum.

Sen neredeydin, beeee? :)

Hele şu:

Asıl Atatürkçülük, "Atatürk o zaman ne yaptıysa aynısını yapalım şeklinde değil; Atatürk bugün yaşasaydı ne yapardı?" diye düşünmektir.

Sitelerde Paylaş

@ TheQuestioningman

Son 15 dakikla içinde yazdıklarını zevkle okuyorum.

Sen neredeydin, beeee? :)

Hele şu:

Asıl Atatürkçülük, "Atatürk o zaman ne yaptıysa aynısını yapalım şeklinde değil; Atatürk bugün yaşasaydı ne yapardı?" diye düşünmektir.

Teşekkürler WildJustice. Sonunda beni anlayan birini görmeme sevindim. :)

Bazı kesimlerden rahatsızlığımı belirtmiştim sadece ''Ya ulusalcı olacaksın ya şeriatçı'' zorlamasına mensup olmamana sevindim.

Sitelerde Paylaş

Anlamıyorum gerçekten anlamıyorum

Şimdiye dek sayısız kez kafatasçı faşist ırkçı hede hödö damgası yemiş biri olarak "demokrat" ve "solcu" kişilerin 1930 model faşist gösterileri savunmasını anlamıyorum.

Konunun uzmanı olmaya, marksa engelse gitmeye, kaynak delil göstermeye lüzum yok. Hepimiz lise okuduk mu? Okuduk.. Ve zorla o törenlere de katıldık.

Bu törenler milli birlik ve beraberliğimizi güçlendiriyor mu?

Bu törenler milli bilincimizi artırıp, bireyleri daha aydın daha üretken mi yapıyor?

Ortalık kutlu mutlu ulusal mı oluyor?

Kesinlikle demokrat bir yapım var bu hususta. 19 mayıs gösterilerinin legalize veya illegalize edilmesini anlamlı bulmuyorum. Sen 19 mayısta coşuyor seviniyor hoplamak zıplamak mı istiyorsun? 5 saat karton tutmak veya çimen üstünde hoptirilaylay tepinmek mi istiyorsun? Tepin abicim. Ne gösterisi istiyorsan yap. Ama bunu millete şart koşmak, birşeyler öğrenmeye okula giden adam acayip bi don giydirip çayıra salmak...

1930 model bunlar.

İlerleyelim gençler

İlerleyelim de nereye ilerleyelim. Milli değerlerden uzaklaştıkça bunları yafataladıkça ne kadar arabın mitlerine doğru ilerliyoruz farkında değil misiniz arapların kültürüne sahip çıkacağımıza birazda kendi kültütümüze sahip çıksak.

k_kz.jpg

Sitelerde Paylaş

İlerleyelim de nereye ilerleyelim. Milli değerlerden uzaklaştıkça bunları yafataladıkça ne kadar arabın mitlerine doğru ilerliyoruz farkında değil misiniz arapların kültürüne sahip çıkacağımıza birazda kendi kültütümüze sahip çıksak.

Bizim millet arapların dötünü yalamaktan bıkmadı...

"Milli değerlerden uzaklaştıkça bunları yafataladıkça ne kadar arabın mitlerine doğru ilerliyoruz farkında değil misiniz arapların kültürüne sahip çıkacağımıza birazda kendi kültütümüze sahip çıksak."

Bu sözü Beğendim;

tarihinde Vision tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesele keşke ''19 Mayıslar kalksın, çocuklar da şeker yiyebilsinler, ben annemi çok özledim, kuşlar böcekler kelebekler'' kadar naif ve samimi olsaydı TheQuestioningman.

Kaldı ki bunlar depremi bahane ederek Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını da iptal etmediler mi?

Peki hemen sonrasında gelen Kurban Bayramı'nı niye iptal etmediler?

Tamam 19 Mayıslar kalksın, ama okullarda İstiklal Marşı da kalksın ve çocuklar soğukta ayakta dikilmesin diye bir teklif de başkası götürsün bunlara, bakalım ne diyecekler?

Tüm bu olan bitenler dincinin gövde gösterisi sayın arkadaşım. Bu işler böyle başlar. Önce bir adım atılır, kamuoyundan ses çıkmazsa bir adım daha atılır.

Laikliğin içini kabak gibi işte böyle oydular.

Türban denilen ucubeyi şamşırıklara özgürlük diye işte böyle kakaladılar.

Daha fazla adalet vaadiyle Yargıtay'ı işte böyle ele geçirdiler.

Ergenekon bahanesiyle herkesi işte böyle susturdular.

Bir yığın ayak oyunları ve satılık basın vasıtasıyla iktidarı ele geçirip tüm cumhuriyet kazanımlarını sırasıyla yok etme cesaretine işte böyle kavuştular.

Biraz da biz yardım ettik tabii.

Biz aymazlar.

Üzerimize öyle bir ölü toprağı serpilmiş ki dincinin o bed sesiyle söylediği türkülere kanar olduk.

''19 Mayıslar kalksııııın, çocuklar da şeker yiyebilsinleeeeer, ben annemi çok özlediiiim, kuşlar böcekler kelebekleeeer, lay lay lay lom, bombili bili bili boom...''

Ört ki ölem.

Sitelerde Paylaş

Kaderimiz iki gerizekalılık arasında seçim yapmak mı?

Böyle olduğunu düşünüyorsanız hiç uğraşmayın

Çatlasanız da yırtınsanız da islamın karşısına kendisi gibi sorgulanamaz eleştirilemez suni bir din koyarsanız islam kazanır. İnsanlara stadlarda kutlu mutlu ulusal sayıkla derseniz onlar allah peygamber sübaneke sayıklamayı tercih edecektir.

Sitelerde Paylaş

Yakup;

Evet bunları biliyorum da bu tarzdaki kutlamaların bizim ulusal değerlerimizle ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Türk kültüründe çocukları asker gibi yürütmek yoktur. Bunlar 1930 Avrupasından alıntı şeylerdir.

Türkiye'de İslamileşme tehlikesi olduğu için kimi zaman sertlik yanlısı olundu.

AKP den bana ne? Ben bu tarz kutlama usüllerinin beyin yıkayıcı etkisinin varlığını belirttim.

Sen çocukların beyninin dinciler tarafından yıkanmaması için ulusalcılar tarafından yıkanmasını baki görüyorsun.

Bense rasyonel olarak baktığımda eğitimde militarizmn eğiliminin bağlılığı artırıcı etkisinin olmadığını düşünüyorum.

Açıkça yazdım. Eğer bu askeri eğitim sisteminin faydası olsaydı bugün dincilerle uğraşıyor olmazdık.

Her seferinde ''Aman dinciler gelecek'' diye hayıflanırsak kendimizi ne zaman yenileyeceğiz.

Ben açıkçası eğitimde ideolojik baskıların ve militarizmin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Velev ki bir gün dincilik tehlikesini aştık. Ondan sonra da mı bunları eleştirmek yasak olacak?

Sitelerde Paylaş

Çatlasanız da yırtınsanız da islamın karşısına kendisi gibi sorgulanamaz eleştirilemez suni bir din koyarsanız islam kazanır. İnsanlara stadlarda kutlu mutlu ulusal sayıkla derseniz onlar allah peygamber sübaneke sayıklamayı tercih edecektir.

Gençliğin 1/3'üsadece kutlu-mutlu diyorsa diğer 1/3'ü Allah, Muhammed diyordur herhalde.

Geri kalan 1/3'de her ikisini de karışık söylüyordur.

Ne yapmalı!

Bırakalım nereye giderse mi?

Yoksa 1/3 allah-Muhammed'e mi uyalım, ya da diğerine mi?

Sitelerde Paylaş

Türk milletinin değerlerini arap mitleri putları karşısında gerizakalılık olarak görmek nasıl anlayışta oluğunuzu açıklıyor. Bu nasıl bir arap dini sevdasıdır ki dinsizine bile sempatik geliyor.

Sitelerde Paylaş

Yakup;

Evet bunları biliyorum da bu tarzdaki kutlamaların bizim ulusal değerlerimizle ilgisi olduğunu sanmıyorum.

Türk kültüründe çocukları asker gibi yürütmek yoktur. Bunlar 1930 Avrupasından alıntı şeylerdir.

AKP den bana ne? Ben bu tarz kutlama usüllerinin beyin yıkayıcı etkisinin varlığını belirttim.

Sen çocukların beyninin dinciler tarafından yıkanmaması için ulusalcılar tarafından yıkanmasını baki görüyorsun.

Bense rasyonel olarak baktığımda eğitimde militarizmn eğiliminin bağlılığı artırıcı etkisinin olmadığını düşünüyorum.

Açıkça yazdım. Eğer bu askeri eğitim sisteminin faydası olsaydı bugün dincilerle uğraşıyor olmazdık.

Her seferinde ''Aman dinciler gelecek'' diye hayıflanırsak kendimizi ne zaman yenileyeceğiz.

Ben açıkçası eğitimde ideolojik baskıların ve militarizmin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Velev ki bir gün dincilik tehlikesini aştık. Ondan sonra da mı bunları eleştirmek yasak olacak?

Burada meselenin 19 Mayıs kutlama meselesi olmadığını, tüm bunların dincinin gövde gösterisi olduğunu bir yığın örnekler vererek anlatmaya çalıştım velakin yine de anlaşılamamış sanırım.

Benim, çocukların beyninin ulusalcılar tarafından yıkanmasını baki gördüğümü hangi cümlemden çıkardığını bilmiyorum ancak, bu kadar açık seçik ve net anlatıma rağmen hala ne demek istediğimin anlaşılamaması gerçekten çok üzücü.

AKP'den bana ne demişsin. Ne demek AKP'den sana ne? Kasıtlı olarak bu tür gövde gösterilerini yapan hangi parti? Buradaki maksadın çocukların iyiliği adına olduğunu mu düşünüyorsun yoksa?

Aman dinciler gelecek diye hayıflanmanın gereksiz olduğunu söylüyorsun. Hayıflanmaya zaten gerek kalmadı ki. Dinci zaten tepemizde, zaten gelmiş ve ümüğüne çökmüş. Hiç mi AKP uygulamalarını takip etmiyorsun sayın arkadaşım?

Dincilik tehlikesini aşmak demişsin de; bu aymazlıkla dincilik tehlikesi filan aşılmaz. İşte en fazla gelirsiniz burada müslümanlara çemkirir durursunuz.

Son bir şey daha...

Bir taraftan kendine ''inançlıları, müslümanları asalım keselim'' türü bir cümle seçip diğer taraftan da militarizmden şikayet etmen sence de çelişki değil mi?

Sitelerde Paylaş

Yakup;

Peki bu adamların bu kutlamaları yasaklamaları benden daha ileri ve demokrat oldukları için mi?

Sitelerde Paylaş

Gençliğin 1/3'üsadece kutlu-mutlu diyorsa diğer 1/3'ü Allah, Muhammed diyordur herhalde.

Geri kalan 1/3'de her ikisini de karışık söylüyordur.

Ne yapmalı!

Bırakalım nereye giderse mi?

Yoksa 1/3 allah-Muhammed'e mi uyalım, ya da diğerine mi?

Dogmanın karşısına mantıkla akılla çıkalım.

Atatürkü muhammet anıtkabiri kabe yapmayalım. Kendimizi de eleştirelim, önderimizide her şeyi de... Temel düsturlar çerçevesinde değişime açık olalım. Örnek: İnsanlara zorla 19 mayıs kutlatmak

Öbür türlü, sergileyeceğimiz zayıflıklar çelişkiler kötü niyetli rakiplerimiz tarafından kullanılır.

Örnek: 19 Mayıs kutlamasının kaldırılma mevzuu

Sitelerde Paylaş

Dogmanın karşısına mantıkla akılla çıkalım.

Atatürkü muhammet anıtkabiri kabe yapmayalım. Kendimizi de eleştirelim, önderimizide her şeyi de... Temel düsturlar çerçevesinde değişime açık olalım. Örnek: İnsanlara zorla 19 mayıs kutlatmak

Öbür türlü, sergileyeceğimiz zayıflıklar çelişkiler kötü niyetli rakiplerimiz tarafından kullanılır.

Örnek: 19 Mayıs kutlamasının kaldırılma mevzuu

Ben lise yıllarından hatırlıyorum. Beden dersinde 19 Mayıs hareketleri yaptırılırdı.

En iyi yapanlar seçilir ve törenlere katılmayı onlar hakederdi.

Çok istedikleri halde katılamayanlar olurdu.

Stadyuma gitmeye de can atardı herkes. Gidemeyenler üzülürdü.

Öyle mecburiyet falan hiç duymuş değilim.

Bakan Kılıç, yasak iddialarını reddetti ve tersine bir takım yeniliklerle çok daha coşkulu kutlanacağını söyledi.

Dünyanın bir çok ülkesinde gösteriler var. Biz de değişik gösterilerle kutlamaya dönüşebilir.

Kaldı ki 70'lerdeki kutlama ile bugünküler çok farklıdır. Aynı stilde gitmiyor, yenilenmeler oluyor.

Ama amaç 19 mayıs'ın anlamını ortadan kaldırmaksa o toplumda kaosa neden olur.

Sitelerde Paylaş

Yakup açıkçası beni yanlış anlama kırıldım dostum.

Dincilerin amacının farklı olması ulusalcı uygulamasını doğru kılmaz.

23 Nolu iletimi okuduysan her şeyi orada açıkça yazdım.

Geçiş döneminde yapılan hataları ateistforumda bile eleştirene kızıyorlar.

Evet, imzamda da belirttiğim gibi ben rasyonelitenin dışındaki tüm unsurlardan nefret ederim.

Ben tam bir ritüel düşmanıyım. Dinlerden nefretimin sebeplerinden biri de budur.

İnsanları toplayıp hep bir ağızdan aynı şeyleri yaptırtmak bir ritüeldir.

Müslümanlar nasıl yamuk küp şeklinde bir şeyin etfarında 7 kere dönüyorsa,

Hristiyanlar nasıl mum yakınca atıyorum sınavda başarılı olacağını sanıyorsa,

İnsanları asker gibi toplayıp her bir ağızdan şiir okutturmak da bir ritüeldir.

İnsanların bir guruba bağlılığını şekilcilikle yapmasına karşı çıkarım.

Ulusalcılarla anlaşamadığım nokta da burada. Ben gerçekçilikten yanayım.

Okullarda hatırlıyorum. Türkiye'nin ordusu Dünya'nın en güçlüsüdür diye anlatılıyor.

Millet de bunları saf saf yiyor. Bunların akıl ve mantıkla bağdaşır tarafı yok.

Dinciler ve ulusalcılar şu anda bir spektrumun iki farklı ucundalar.

Ben o spektrumda yer almıyorum. Pragmatik amaçlarla seçim yapmak zorunda kalsam,

Hiç düşünmeden daha az zararlı olan ulusalcıları desteklerim. Sadece pragmatik sebeple.

Ben şahsen sadece ama sadece somut gerçeklere inanır, hamaset edebiyatından nefret ederim.

Okullarda Osmanlı'nın kazandığı savaşlarda gülüp, kaybettiklerinde küfredenlere de kızardım.

Yahu derdim onlara, ''size ne bin sene önce ölmüş adamların hayatından?'' derdim. Onlar da saçmalardı tabi.

Evet, Arap kültürünü temsil eden İslam'dan milletin kurtarılması için milliyetçilik pompalandı.

Yeni bir ulus kimliği oturtmak için yapıldı ama tüm bilimsel gerçekle çelişen tezler anlatıldı.

Kimi zaman resmen aşırıya kaçıldı. O dönemdeki akademisyenlerin yazılarına bir göz at.

Daha önce dedim. Şu anda AKP yani dincilerin sesi parti iktidarda olabilir.

Bunların amacı şüphe yok ki toplumu yeniden İslamileştirmektir.

İnternet sansürleri, din saçmadır diyene 1,5 yıllık hapis cezaları, medya ve basının sindirilmesi v.s.

Ve ben şimdilik sadece dincilere karşı ulusalcılarla geçici ittifaklar yapabilirim.

Ama biliyorum ki ulusalcıların (bazılarında) farklı düşünenlere duyulan bir nefret var.

Onlar gibi düşünmüyorum, düşünmeyeceğim. Her kesimin iç yüzünü görüyorum.

Ve yine rasyonel olarak baktığımda çocukları koşturmayı akıl ve mantık dışı görüyorum.

Ulusalcılarla birlikte, dinci-liboş ittifakına karşı birlikteyim diye onlarla aynı düşünmek zorunda değilim.

Sitelerde Paylaş

Ben lise yıllarından hatırlıyorum. Beden dersinde 19 Mayıs hareketleri yaptırılırdı.

En iyi yapanlar seçilir ve törenlere katılmayı onlar hakederdi.

Çok istedikleri halde katılamayanlar olurdu.

Stadyuma gitmeye de can atardı herkes. Gidemeyenler üzülürdü.

Öyle mecburiyet falan hiç duymuş değilim.

Bakan Kılıç, yasak iddialarını reddetti ve tersine bir takım yeniliklerle çok daha coşkulu kutlanacağını söyledi.

Dünyanın bir çok ülkesinde gösteriler var. Biz de değişik gösterilerle kutlamaya dönüşebilir.

Kaldı ki 70'lerdeki kutlama ile bugünküler çok farklıdır. Aynı stilde gitmiyor, yenilenmeler oluyor.

Ama amaç 19 mayıs'ın anlamını ortadan kaldırmaksa o toplumda kaosa neden olur.

Deneyime dayalı veri kişi için çok kati olsa da genele vurunca yanıltabilir. Kendim için de geçerli

Bizler için zorunluydu. İki kez karton tutma görevi verildi. Karşıdan gösterilen sayıyı önümüzdeki pusuladan bulup o sayıya karşılık gelen rengi kaldırmak gibi bir görevi zekama hakaret sayarım arkadaş. Siz hiç beton üstünde 5 saat oturdunuz mu? Bir keresinde biz bayrama dahil edildik meslek lisesi edilmedi. Biz edildik diye üzüldük onlar edilmedik diye. Bizim için aslolan eğitim görmekti öte yandan onlar okula zorla gidiyordu. Göreceli bişey yani

Dünyanın pek çok yerinde gösteri var. Ve yine pek çok gösteri halkın gönüllülüğüne dayanıyor. Şenlik havasında geçiyor. Sivillerin asker taklidi yaptığı gösteriler genelde diktacı gömünistlerde oluyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...