Jump to content

İslamiyeti terk etmek

Recommended Posts

Ben biraz paranoyak oldum galiba. Gercekten islamiyeti bir çırpıda makasla kesip atmak gibi birsey var mi?

Hangi yenilikci ruh bir anda tam zıt kutupa gecebilecek kadar devrimci olabilir? Ozellikle ateistler arasinda sıkca kullanilan laflar var ya.. "ben zamaninda 5 vakit namaz kilardim. ramazan dısındaki aylarda da oruc tutardim. birgun kuran okudum, çelişkiyi gördüm hayatim degisti. artik kuran sayfalarinin üstüne işiyorum."

ulan hergun 5 vakit namaz kiliyordun da dininin kutsal kitabinda "ne yaziyor acaba?" deyip okumak bir kere aklina gelmedi mi?

Bir ateistin dininden yavas yavas soyutlanmasi, gecirdigi evreler nelerdir? Aramizda dogustan ateist var mi peki?

Sitelerde Paylaş
....

.... Aramizda dogustan ateist var mi peki?

Herkes doğuştan ateisttir.

Sonra anası, babası, akrabaları tarafından kafasına din hurafeleri şırıngalanır. Az veya çok.

İnsanlar çocukken, bilinçsizken, kafalarına hangi din sokulursa, hindu, şaman, pagan, hristiyan, müslüman, yahudi, budist, agnostik, göktengrici, ... onu kabul eder.

Bunların arasından bazıları, düşünmeye başlayınca, ateist olur.

.

Sitelerde Paylaş
Herkes doğuştan ateisttir.

Sonra anası, babası, akrabaları tarafından kafasına din hurafeleri şırıngalanır. Az veya çok.

İnsanlar çocukken, bilinçsizken, kafalarına hangi din sokulursa, hindu, şaman, pagan, hristiyan, müslüman, yahudi, budist, agnostik, göktengrici, ... onu kabul eder.

Bunların arasından bazıları, düşünmeye başlayınca, ateist olur.

.

doğuştanla kastım zaten cocuklugundan gencligine "ateist" olanlardi. bilincini kazandiktan sonra yani. yoksa musluman bir ailede buyuyup gelisen bir cocugun musevi olmiyacagi bariz.

Sitelerde Paylaş

insanın kendin allah korkusu denen şeyden kurtarması zaman alıyor.

geçiş de sanırım çok sancılı oluyor benimki gibi.

dinini yıllarca öyle kanıksayıp benimsiyorsun ki seni sen yapanın o olduğunu sanıyorsun.

inancının dışında başka bir gerçeğe ihtimal dahi veremiyorsun.

kendi benliğini koruman dinine inancını korumanla aynı şey haline gelmiş bulunuyor.

yanlışları görüp aklın da sana isyan etmeye başladıkça kılıflar bulmaya çalışıyorsun.

yok o öyleydi,bu da böyleydi falan.

ancak gün geliyor bu zırvalara aklın tahammül edemiyor.

yanlışları görüyor ve kendini o bataklıktan kurtarıyorsun. ;)

Sitelerde Paylaş

Ben nüfus cüzdanının din kısmında İslam yazan fakat uzaktan yakından İslamiyetle alakası olmayan bi ailenin kızıyım...

Belli bi yaşa gelene kadar dinimi soranlara Müslümanım diyordum ama ailemin öğretmemesi neticesinde Müslümanlık hakkında çevremden duyduklarım haricinde pekte birşey bilmiyordum (abdest almak, namaz kılmak vs.)...

Sorun sonradan ateist olanlara yönelik fakat bunun tam terside var mesela ben :) ...

Çocukluğumu ailemin düşüncelerini merkez alarak geçirdim...

Din hakkındaki bütün fikirlerim aileminkiyle doğru orantılıydı fakat üniversiteye başlayıp ailemin dışında görüşlerle tanışınca İslamiyeti tanıma fikri aklıma yattı..

Tanıdım ve çok sevdim..

Şimdi mutluyum :)

tarihinde Merwish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben nüfus cüzdanının din kısmında İslam yazan fakat uzaktan yakından İslamiyetle alakası olmayan bi ailenin kızıyım...

Belli bi yaşa gelene kadar dinimi soranlara Müslümanım diyordum ama ailemin öğretmemesi neticesinde Müslümanlık hakkında çevremden duyduklarım haricinde pekte birşey bilmiyordum (abdest almak, namaz kılmak vs.)...

Sorun sonradan ateist olanlara yönelik fakat bunun tam terside var mesela ben :) ...

Çocukluğumu ailemin düşüncelerini merkez alarak geçirdim...

Din hakkındaki bütün fikirlerim aileminkiyle doğru orantılıydı fakat üniversiteye başlayıp ailemin dışında görüşlerle tanışınca İslamiyeti tanıma fikri aklıma yattı..

Tanıdım ve çok sevdim..

Şimdi mutluyum :)

Sonradan dindar olmak toplumumuzda sık rastlanan bir durumdur... Ateistler ise çok daha nadir bizim toplumumuzda ve bilinçli bir ateist olmak ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyor... Aslında dini yeterince tanıyan herkesin son durağı ateizmdir... Eğer bir insan ateist değilse, aslında dinini hala iyi bilmiyor demektir...

Sitelerde Paylaş

gezgin95 eğer gündemi biraz daha takip edip, doğuda amcasının oğlunun tecavüzüne uğrayıp sonrada abileri tarafından hastanede öldürülen kızın haberini okusaydın teyze amca dayı hala çocukları hakkındaki ayetlerin neden indiğini daha iyi anlayabilirdin ;)

Sitelerde Paylaş

murteddd abicim islamda amca dayı hala teyze çocukları ile ilgili ayetler biribirlerine nikah düşmesi ile doğru orantılıdır ;)

Bir kızın abisi kendisine sapık hisler besleyemez ama dayı amca hala teyze çocukları pekala besleyebiliyormuşki işi kıza tecavüz etme boyutuna kadar getirmişler...

Ayrıca bu çokta sık rastlanan bi durum...

İşte islam bunu önlemek adına bu ayetlerle önlem almıştır...

Amaç toplumdaki çarpıklıkları düzeltmek diye düşünüyorum....

Sitelerde Paylaş

Yahu böyle bir sapıklığı nasıl aklamaya çalışıyorsunuz. Başlığın içine de ettin merwish... Kendi öz evladına tecavüz edenler için de ayet indirmiş mi allahın?

Başlık konusuna dönecek olursak...

Ateistler de çeşit çeşittir. Kimisi light dindardır, geçiş kolay olur. Kimisi de fanatik müslümandır daha sancılı bir geçiş yapar. Her iki durumda da insan "oh be dünya varmış" der, rahatlar. Sürekli peşinizde dolaşan bir müfettişin olmadığını, sizi her fırsatta yakmaya çalışan bir psikopatın sınavında olmadığınızı, yaşlı teyzeye oturması için yer verdiğinizde sevap puanlarınızla kaç huri alabileceğinizi hesaplamak yerine, teyzenin gülümsemesinden ve insaniyetinizden memnun olmayı öğrenirsiniz.

Denemeden ateizm hakkında atıp tutmayın. Biz sizin gözünüzle yaşadık hayatı. Bir de siz deneyin...

Sitelerde Paylaş

murteddd abicim islamda amca dayı hala teyze çocukları ile ilgili ayetler biribirlerine nikah düşmesi ile doğru orantılıdır ;)

Bir kızın abisi kendisine sapık hisler besleyemez ama dayı amca hala teyze çocukları pekala besleyebiliyormuşki işi kıza tecavüz etme boyutuna kadar getirmişler...

Ayrıca bu çokta sık rastlanan bi durum...

İşte islam bunu önlemek adına bu ayetlerle önlem almıştır...

Amaç toplumdaki çarpıklıkları düzeltmek diye düşünüyorum....

Biraz açarmısınız... Dinde hala veya dayı kızı ile evlenmek haram olsa, örfte de yasak olur ve sorun kalmaz... Bazı toplumlarda kardeşler arası evlenme bile normal karşılanır; örf-adet işi bunlar... Ama salt bilimsel açıdan bakarsanız, kardeşler ve hala-amca-dayı çocuklarının evlenmesi kesinlikle yasak olmalıdır ama islamda değildir; neden acaba sizce?...

Sitelerde Paylaş
Ben biraz paranoyak oldum galiba. Gercekten islamiyeti bir çırpıda makasla kesip atmak gibi birsey var mi?

Hayır Orphaned böyle birşey yok. Hatta özellikle forumdaki birçoğu için ve yine özellikle azılı ateist görünenler için dinden kurtulma,islamı kesip atma söz konusu değil.Hemen hepsi hala koyu dindar,gerçekten dinden bigün kurtulabilirler mi bilmiyorum ama çok zor görünüyor.

Namaz kılmıyorlar belki ama hala günde 5 vakit Allah'ı ve Muhammed'i anıyorlar.

Dinin bazı yanlışlarının farkındalar ve sürekli bu yanlışları konuşuyorlar belki ama hala o yanlışları yapıyorlar.

Dinin "kendinden olmayını dışlaması"na karşılar ama hala kendinden olmayanları dışlıyorlar....gibi çoğaltılabilir

Tek fark eskiden bunu müslüman olarak yapıyorlardı şimdi ateist olarak yapıyorlar.

İslamı terk etmiş,hristiyanlığı terk etmiş çok önemli değil,önemli olan o dinlerin zihniyetini terk edebilmesi ki ben şimdiye kadar çok nadir gördüm ateist olupta dindar olmayan insan.Üstelik ateistin dindarı, müslümanın yada hristiyanın dindarından daha zararlı oluyor.Düşünsene

Dindar zihniyetin zararlılığı + bir önceki dininden kurtulmuş olmanın ve yıllarca bu din tarafından kandırılmış olmanın verdiği kin,nefret ve ateş.

Şöyle ki ,

Ateist dindar ile müslüman dindar arasındaki fark ateş farkıdır. Ateist dindarlar daha ateşli daha hırslı oluyor,ağızlarından sürekli köpük saçmalarının saldırganlaşmalarının ,başkalarının kutsalına küfür ettikçe zevkten dört köşe olmalarının tek nedeni bu "ateş" .

Sitelerde Paylaş
teyzenin gülümsemesinden ve insaniyetinizden memnun olmayı öğrenirsiniz.

Böyle birşey yok thecrow.

İyilik,güzellik,hoşluk,yardımseverlik....gibi insani şeyler ne dinlerle kazanılır ne de dinden çıkmayla kazanılacak şeylerdir.

Kişi dindar iken iyi biri ise muhtemelen dinden çıktığı zaman da iyi biri olmaya,teyzenin gülümsemesinden memnun olmaya devam edecek.

Kişi dindar iken hırslı,kötü biriyse,dinden çıktığı zamanda öyle olacak,forumda çok örneği var bunun.

Başkalarının kutsalına küfür ettikçe,dindar olduğu için insanları aşağıladıkça zevkten dört köşe olan ateistler neden başkalarının gülümsemesinden memnun olmayı öğrenememiş ? Çünkü bunu öğrenmek dinlerle yada dinsizlikle kazanılan bişey değil.

Sitelerde Paylaş
Denemeden ateizm hakkında atıp tutmayın. Biz sizin gözünüzle yaşadık hayatı. Bir de siz deneyin...

Thecrow ben sizin müslüman gözü ile hayatı yaşarken de zararlı bir insan olduğunuzu düşünmüyorum.Değilsinizdir , en dindar kadar dindar olsanız bile zararlı olamazsınız insanlığınız buna izin vermez.Ateist olunca da çok bişey değişmedi,sadece günlük yaptığın ibadetlere ayırdığın zamandan kazancınız oldu o kadar.

Kişi ismi vermek istemiyorum ama eminim yazdığımda aklınıza vermek istemediğim isimler gelecek.

Forumda sürekli seviyeli yazan,kimseye küfür etmeyen hanım hanımcık dindar ablamız ateist olursa nasıl bir ateist olur ? Bu foruma yıllarca emek vermiş en kaliteli ve o kadar çok şey bilmesine rağmen hep seviyesini koruyan ateist yazarlardan biri gibi mi olur ? Yoksa foruma daha dün gelen nicki ile bile dindarlarla dalga geçen beyni sürekli belden aşağı çalıştığı için sürekli belden aşağı başlıklar açan kişiliksiz ateist bozuntusu gibi mi olur ?

Yine aynı şekilde, sürekli ateistlere küfür eden dindar üyelerimizden biri ateist olsa nasıl bir ateist olur ? Mutlaka belden aşağı başlıklar açan ve nickiyle bile dindarlarla dalga geçen ateist bozuntusu gibi bişey olur.

tarihinde Macchiato tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Thecrow ben sizin müslüman gözü ile hayatı yaşarken de zararlı bir insan olduğunuzu düşünmüyorum.Değilsinizdir , en dindar kadar dindar olsanız bile zararlı olamazsınız insanlığınız buna izin vermez.Ateist olunca da çok bişey değişmedi,sadece günlük yaptığın ibadetlere ayırdığın zamandan kazancınız oldu o kadar.

Kişi ismi vermek istemiyorum ama eminim yazdığımda aklınıza vermek istemediğim isimler gelecek.

Forumda sürekli seviyeli yazan,kimseye küfür etmeyen hanım hanımcık dindar ablamız ateist olursa nasıl bir ateist olur ? Bu foruma yıllarca emek vermiş en kaliteli ve o kadar çok şey bilmesine rağmen hep seviyesini koruyan ateist yazarlardan biri gibi mi olur ? Yoksa foruma daha dün gelen nicki ile bile dindarlarla dalga geçen beyni sürekli belden aşağı çalıştığı için sürekli belden aşağı başlıklar açan kişiliksiz ateist bozuntusu gibi mi olur ?

Yine aynı şekilde, sürekli ateistlere küfür eden dindar üyelerimizden biri ateist olsa nasıl bir ateist olur ? Mutlaka belden aşağı başlıklar açan ve nickiyle bile dindarlarla dalga geçen ateist bozuntusu gibi bişey olur.

Bir fikra var. Belki cogunuz biliyorsunuzdur. ben yine de anlatayim:

Birgun Amerikada iki zenci bir teknoloji fuarina gider. fuarda gezinirlerken bir makina dikkatlerini ceker. bu makina zencileri beyazlastirma makinasidir. tabii ezilmekten, aşağılanmaktan bıkmış zenciler için bu hazine gibi. hemen koşarlar yanına ve nasıl oldugunu sorarlar. Yetkili "bir kişi 10 dolar vererek bu makinaya girebilir" der. Zencilerden bir tanesi diğerine "yanimda 10 dolar yok. bana ödünç ver, deneyelim" demiş. Öteki "ben de yalniz 20 dolar var. Önce ben deneyeyim. belki işe yaramaz. parasız kalmayalım" demiş. Makinaya girmiş ve zenci klasik beyaz bir amerikalı gibi bembeyaz oluvermiş. Tabii diğer zenci de mutluluktan havaya uçuyor. Hemen gitmiş beyazlaşan arkadaşının yanına "hadi 10 dolar verde bende gireyim hemen!". beyazlaşan arkadaşının yanıtı şu olmuş: "hadi ordan pis zenci.."

Bu anlamsız sidik yarışını iyi betimlemişsin Macchiato. Dışardan bu siteyi takip eden bir musluman olsam ateistlere büyük kin duyardım. küfür ederdim. Bizim gözümüzde çok değersiz bir insan olsa da milyarlarca insanın kutsalı sayılan peygamberlere, kitaplara böylesine aşağılayıcı hakaretler, küfürler etmeye hakkımız yok.

Ha eğer bir çıkarımıza olacaksa edelim. Bize bir yarar sağlayacaksa. Ama sadece eğleniyoruz galiba..

Sitelerde Paylaş

aslında büyük oranda haklısın.

bu daha çok kişilikle ilgili birşey.

ancak iki tarafın da tahrik edilince kendi sınırları aşmaları da az görülen birşey değil.

bunu da ihmal etmemeli. ;)

Sitelerde Paylaş
Bu anlamsız sidik yarışını iyi betimlemişsin Macchiato. Dışardan bu siteyi takip eden bir musluman olsam ateistlere büyük kin duyardım. küfür ederdim. Bizim gözümüzde çok değersiz bir insan olsa da milyarlarca insanın kutsalı sayılan peygamberlere, kitaplara böylesine aşağılayıcı hakaretler, küfürler etmeye hakkımız yok.

Ha eğer bir çıkarımıza olacaksa edelim. Bize bir yarar sağlayacaksa. Ama sadece eğleniyoruz galiba..

sen de haklısın dostum.

zaten dalga geçerek bi yere varmak mümkün değil.

dalga geçtiğin adam sen dalga geçtikçe ve kendisini aşağıladıkça daha çok kızıp savunduklarına daha sağlam bir şekilde,daha bağnazca sarılacaktır.

bu psikoloji ile gerçekleri görmesi çok daha zorlaşacaktır.

ateistlerin bu işden tek karı da t.şak geçmiş olmak olacaktır. ;)

Sitelerde Paylaş
Böyle birşey yok thecrow.

İyilik,güzellik,hoşluk,yardımseverlik....gibi insani şeyler ne dinlerle kazanılır ne de dinden çıkmayla kazanılacak şeylerdir.

Kişi dindar iken iyi biri ise muhtemelen dinden çıktığı zaman da iyi biri olmaya,teyzenin gülümsemesinden memnun olmaya devam edecek.

Kişi dindar iken hırslı,kötü biriyse,dinden çıktığı zamanda öyle olacak,forumda çok örneği var bunun.

Başkalarının kutsalına küfür ettikçe,dindar olduğu için insanları aşağıladıkça zevkten dört köşe olan ateistler neden başkalarının gülümsemesinden memnun olmayı öğrenememiş ? Çünkü bunu öğrenmek dinlerle yada dinsizlikle kazanılan bişey değil.

Ben zaten böyle bir şey demedim. Forumda ateist olup da soykırım yapmaktan bahseden insanlar varken böyle bir şey saçma olur. Ama insan müslümanken davranışlarına biçtiği değer inançları doğrultusunda olurken, ateist bir insanın bu konuda bağlayıcılığı yoktur. Bu yüzden iyiliğin arkasında cennet vaadi olmadan iyilik yapabilmek bir erdemdir. Burada dinin insanlara pragmatist bir bakış açısı katmasından bahsetmek istemiştim.

Diğer yandan insaniyetine güvenmeyip ateizmi seçen bir insan fanatik dindarlardan daha tehlikelidir. Çünkü o kişiyi kötülük yapmaktan alıkoyan bütün zincirler kırılmıştır.

Evet iyi ya da kötü olmanın inançlarla bir alakası yok. Ama "iyi" nin ve "kötü" nün değerini ölçerken nedensellik, dolayısıyla inançlar büyük rol oynar. Kurban kesmenin insanlara yardım etmekten, hacca gitmenin bir çocuk okutmaktan daha değerli olduğunu düşünen bu kadar çok insanın arasında yaşarken bunun doğruluğunu daha iyi anlıyorum açıkçası...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...