Jump to content

Din dersi de kaldırılsın o zaman

Recommended Posts

Anlaşılan o ki Can Dündar dün uykuyu tam alamamış...

http://gundem.milliyet.com.tr/din-dersi-de-kaldirilsin-o-zaman/gundem/gundemyazardetay/28.01.2012/1494773/default.htm

Cesaret doğrusu, ama sahtelik de. Efendim din dersini askerler getirmiş de falan fişmekan. Özeti şu: "Haşmetlim sen askeri sevmiyorsun ya, haydi bizim şu din dersini de kaldırıver."

Can Dündar ateisttir. Bunu "Mustafa" filminde anlamıştım, benim hiç şüphem yok bundan. Ama "muadil" dalgalı olanlarından, yani gölgede ilerleyen, çıtırtıdan ürken, "halka mal olmuş olma" çabası ağır basan. Ateist olup da azınlık olmayı tercih etmeyen. Riske girmeyen, alı kırmızıya çalmayan cinsinden. Daha çok hümanist, daha az ateist olanlarından.

İyi çalışma, ama bu kadar zor mu be kardeşim? Karnın üstünde yürümen şart mı? Çok mu zor Bahadır'ın yaptığı gibi "Allah yok, din yalan", bu teraneyi ben yutmadım diyebilmek.

İyi cesaret, dinde zorlama yok, ama daha kolayı var, ben inanmyorum Çünkü dine atfedilen ne varsa şarlatanlıktır.

İyi deneme, yarın Doğan Abi'n kulağını çeker, ama haşmetlin seni umursamaz..

Sitelerde Paylaş

Cesaret doğrusu, ama sahtelik de. Efendim din dersini askerler getirmiş de falan fişmekan. Özeti şu: "Haşmetlim sen askeri sevmiyorsun ya, haydi bizim şu din dersini de kaldırıver."

Bu ne demek?

Benim çocukluk ve ergenlik çağlarımda Türkiye'de "din dersi" diye bir safsata yoku.

Yoksa ben Moskova'da mıydım o yıllarda?

Cunta Anayasası ile, din dersi getirildi.

Bunun sebebi bizzat Kenan Evren'dir.

Kurban Bayramı sebebiyle, çevresindeki insanların yetersiz bilgi sahibi olduğunu öğrenince, "Artık halkımız dinini öğrensin! Anayasa'ya da böyle bir madde koyun!" diye emir verdi.

Böylece Türk ulusu, en az 50 yıl aradan sonra, yeniden din dersi ile tanışmış oldu.

Sitelerde Paylaş

Din derslerini kim hangi hata ile getirmiş olursa olsun, bu hatadan derhal ve koşulsuz dönülmelidir. Tabii bunu emperyalist çanağı yalayıp tiyatro şovu ile emperyalistlere iki hav hav, kuyruğu sıkışınca da iv iv yapanlardan beklemek abes olur...

Sitelerde Paylaş

zorunlu kin dersleri kaldırılsın

(alıntıdır)

"kaldırılsın" demekle kalksaydı,

ne ordulara ne sivillere gerek kalmazdı yahu (:

kin derslerini kaldırmak bir yana dursun,

seçmeli arapça dersleri eklenmiş müfredata,

haber gerçek mi bilmiyorum henüz..

Sitelerde Paylaş

Can Dündar gayet güzel yazmış.

Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasını haklı bularak, kaldırılma sebeplerini onaylıyorsak eğer;

Benzer durumu zorunlu din dersi için de düşünebilmeliyiz.

Diğer başlıkta liberal ne-nasıl olmalıdır konusu vardı.

İşte gerçek liberal Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasını onaylar ve "Şimdi sıra din dersinde olmalı" derdi.

Ama görüyoruz ki liberal geçinenlerin çoğunda böyle bir söyleme rastlamadık.

Tersine bunları solcularda, sosyal demokratlarda görmekteyiz.

Daha kötüsü; Milli Güvenlik derslerini subaylar veriyordu ya, şimdi hükümet kalkıp din derslerini "Diyanetin uygun gördüğü hocalar verecek" dese bu liberal geçinenler hemen desteklerler.

Gerekçe olarak da "din dersini dini en iyi bilen din adamları vermeli, bu gayet normal" derler. Bundan emin olabilirsiniz.

Nasıl ki bazı liboşlar Cin hastanesine sıcak bakmışsa, bu konuya çok daha sıcak bakarlar.

Sitelerde Paylaş

eh işte beklediğim tepkiler gelmiş...

http://haber.ekolay.net/haber/1111/1006545/Din-dersi-de-kaldırılsın-o-zaman.aspx

ben daha kötülerini bekliyordum, kodese atılacaktı da töobe tööbe ettirilecekti.

Bizdeki din eğitimi din eğitimi değildir, bunu biliriz, herkes beş alır, ama kürsüde namaz kalanlar daha çok bir beş alır, müdür yardımcısı olmaya din hocasından daha hevesli birini bulamazsınız, eski imamlığın gücü bu, ya köyün emlakçısı olursun, ya da okulda rüşvet çarkının içinde uygun köşelere yerleşirsin.

Devlet de zaten yeterli imam ve müezzinimizin olmadığına hükmetmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25317530/

Herkes bir gün imam müezzin olacak o zaman. Transilivanya'ya rapor gitti mi?

"Bütün kadrolar tamamdır hacı."

Sitelerde Paylaş

bknz: "ulemaya sorun"

imza: rte

Sitelerde Paylaş

Yeri gelmişken hatırlatalım ;

Evren Paşa demokrasinin kesintiye uğraması ve daha pek çok açıdan tenkit edildi. Ama seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki doğrusunu Allah bilir- hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir. M.Fethullah Gülen.

M. nedir diye soracak olursanız manda olur mal olur mankafa olur manyak olur vs.

Sitelerde Paylaş

İşte gerçek liberal Milli Güvenlik dersinin kaldırılmasını onaylar ve "Şimdi sıra din dersinde olmalı" derdi.

Yanlış. Gerçek liberal önce hemen ve acilen din dersini kaldırmak dururken, milli güvenliği kaldırmanın önceliği de nerden çıktı derdi. Bu ülkede liberal filan olmadığı, bolca liboş olduğu için işler ters gidiyor.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Haklısınız.

Can Dündar gayet güzel yazmış.

Daha kötüsü; Milli Güvenlik derslerini subaylar veriyordu ya, şimdi hükümet kalkıp din derslerini "Diyanetin uygun gördüğü hocalar verecek" dese bu liberal geçinenler hemen desteklerler.

Gerekçe olarak da "din dersini dini en iyi bilen din adamları vermeli, bu gayet normal" derler. Bundan emin olabilirsiniz.

Nasıl ki bazı liboşlar Cin hastanesine sıcak bakmışsa, bu konuya çok daha sıcak bakarlar.

Zaten ilköğretimin 4. ve 5. sınıflarına da "uzmanlık"(!) gerektirdiği gerekçesiyle branş öğretmenleri atanıyor. Onlar da genellikle ilahiyat çıkışlı oluyor.. Milli (liği kalmamış) Eğitim Bakanlığı'na bağlı "Matematik Öğretimi Genel Müdürlüğü" yoktur da "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü" vardır. Google'dan bir sorgulayın isterseniz. İzcilik de bu kuruma bağlanmış.

tarihinde muallim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yanlış. Gerçek liberal önce hemen ve acilen din dersini kaldırmak dururken, milli güvenliği kaldırmanın önceliği de nerden çıktı derdi. Bu ülkede liberal filan olmadığı, bolca liboş olduğu için işler ters gidiyor.

Aferin!

Cidden güzel bir yanıt olmuş.

Ne idüğü belli olmayan bu gibi ukalaların ağzını dikmek gerek.

+1 hatta + 10

Sitelerde Paylaş

Can Dündar her zamanki gibi taşı kediğine kotmuştur bu yazısında. Tabi anlayana! Üzerinde çok yorum yapmaya gerek yok...

Sen Can Dündarolog musun?

Her zaman taşı gediğine koyduğunu nereden biliyorsun?

Çetelesini mi tuttun Can'ın yazdıklarının ve yaptıklarının?

Sitelerde Paylaş

şu aşamada din dersinin kaldırılmasını pek doğru bulmuyorum. bir ton tarikat, cemaat vs. var. eğer din dersini kaldırırsanız bu sefer de onlar devreye girip bu boşluğu dolduracak. bu işlerin devlet kontrolünde olması bence daha iyi..

ama din dersinin kapsamında değişiklik yapılmasını desteklerim. alevilik vs. diğer mezhep ve dinlerle ilgili konular da daha geniş işlenmeli. tek bir inanç ve mezhebin hegomonyasında gibi görünmemeli dersin müfredatı..

tarihinde hafız reloaded tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şu aşamada din dersinin kaldırılmasını pek doğru bulmuyorum. bir ton tarikat, cemaat vs. var. eğer din dersini kaldırırsanız bu sefer de onlar devreye girip bu boşluğu dolduracak. bu işlerin devlet kontrolünde olması bence daha iyi..

ama din dersinin kapsamında değişiklik yapılmasını desteklerim. alevilik vs. diğer mezhep ve dinlerle ilgili konular da daha geniş işlenmeli. tek bir inanç ve mezhebin hegomonyasında gibi görünmemeli dersin müfredatı..

Bence din dersi kaldırılmak yerine taaa anaokulundan başlatılmalı temel ders olarak okutulmalıdır.

Namaz 5 vakitten 50 vakite çıkarılmalıdır.

Ders kitaplardan Atatürk resim ve atıfları çıkarılmalı, onun yerine müstakbel padişahımız RTE'nin resim ve sözleri konulmalıdır.

Türk milleti daha dindar olmalıdır.

Gerçeği görmenin tek yolu (varsa) budur.

Sitelerde Paylaş

Bir kere sen zaten tarikat cemaat savunucususun.

Bunları savunan bir adamın bahanesinin bu olması abesle iştigaldir.

Sitelerde Paylaş
Milli (liği kalmamış) Eğitim Bakanlığı'na bağlı "Matematik Öğretimi Genel Müdürlüğü" yoktur da "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü" vardır.

birilerinin bilimsel olmayan ümmi -ümmetçi- eğitim yaptığını ima edip eleştiriyorsunuz ancak siz de bilimsellikle hiçbir alakası olmayan milli -milliyetçi- eğitimin kalmadığından yakınıyorsunuz. eğitimin ümmi yada milli yerine bilimsel olması gerekmez mi? m.e.b. yerine b.e.b. bilimsel eğitim bakanlığı yada sadece e.b. eğitim bakanlığı olması gerekmez mi? okullar bilim yuvası mıdır yoksa din ya da siyaset yuvası mı? okullar birer laboratuvar mıdır yoksa medrese ya da kışla mı? okullarda bilimsellik mi aşılanmalıdır yoksa din ya da ideoloji mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...