Jump to content

Bilim Açısından Yaratıcı Tanrı

Recommended Posts

Bunu görmemişim.

ben anladım örneği. 100 zardan sadece 10 tanesinin de 6 olduğunu gören bunda akıllı bir müdahalenin olduğunu düşünecektir ancak 100 tanesini birden görünce bu düşüncesi yüzde 10 akıllı tasarım yüzde doksan tesadüf olarak değişecektir. ben ise yaratılış için illa ki herşeyin simetrik ya da düzenli olmasının şart olmadığını asimetrinin ve kaosun da bir yaratılış ürünü olduğunu söylüyorum. birşeye simetrik şekiller vermeyi irade etmek nasıl bir yaratılış ise asimetrik şekiller vermeyi irade etmek de bir yaratılıştır. bu yaratıcının irade özelliğinin bir ürünüdür.

Hayır. Yanlış anlamışsın. Tamamını gören "yüzde 10 akıllı tasarım yüzde 90 tesadüf" falan... değil; tamamen, yüzde yüz tesadüf olduğunu anlayacak. O küçük bölgedeki düzenin de tesadüften başka birşey olmadığını anlayacak.

Bundan bir önce yazdıklarımı dikkatle oku. Belki anlarsın.

Sitelerde Paylaş

Burası bir ateist okulu, her müslüman burada itina ile, garantili şekilde ateist yapılır diyorum da bazılarına hava geliyor. Hava filan değil, aynen gerçek!

Bakın şimdi Kuran'da ne yazıyor: Allah en üst kat gökte arşında (yani tahtında, Kuran'da Süleyman'ın getirttiği Belkıs'ın tahtı için de arş sözcüğü kullanılır yani) oturur, sekiz melek de arşını taşır diye yazıyor mu yazıyor!

Allah sözü mü, müslümanlara bakarsan öyle! İnanmak zorundalar mı allah sözüne, evet. İnanmaz, tersini söylerlerse ne olur? Ne olacak, dinden kılıcın kınından çıktığı gibi çıkarlar! Allah sözünü inkar edip tersini söylüyorlar inançlarına göre!

Şimdi böyle inanan bu garibim müslümancıklarım burada gelip ne diyor? "Allah gökte değildir. Ne gökte ne yerde, ne orda ne burda! Hiç bir yerde değildir!"

Eee? Ne oldu şimdi burada dersiniz? :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Mealciler Kuran'daki her bir Arapça sözcüğün Türkçesini yazarlar da, bazı kelimelere gelince bir türlü elleri varmaz. İşte allahın arşına oturduğunu anlatan "istiva" sözcüğü de böyledir. Bunu arşını istiva etti diye geçiştirirler. Çevirenler de abuk subuk yok kapladı, yok egemen oldu filan gibi zırvalar. Ulan birisi tahtına egemen mi olur? O tahta oturduğunda yönettiği yere egemen olur! Kralın egemenliğinin tahtına söktüğü nerde görülmüş?

İstiva oturmak demektir. Sevî kökünden türer, seviye yani. Bir yere oturunca o yer ile aynı seviyeye geliyorsun ya! Mesela yere oturursan yer seviyesinde, koltuğa oturursan koltuk seviyesinde olursun. Hani İsrail bakanı bizim büyükelçiyi, daha doğrusu ben ona akpnin küçükelçisi diyorum, onu düşük seviyeye oturtmuştu ya! İşte öyle!

Hiç lamı cimi yok, Kuran "allah tahtına oturdu" diyor! İnkar eden dinden çıkar!

Sitelerde Paylaş

Ne rezaletti o İsrail olayı ya! Adam küçükelçiyi içeri buyur etmiyor, kapıda yarım saat bekletiyor, adam sırıtarak kapıda bekliyor ya, akıl almaz! Kamera ışıkları kafasını akp ampülü gibi parlatıyor, adam sırıtıyor ya! Bak ne güzel aşağılıyor bizi Yahudi kardeşlerimiz, ne güzel demi, bak nasıl kuzu kuzu bekliyorum kapılarında diye sırıtıyor ya!

Küçükelçiyi kapıda bekletip küçücükelçi yaptığı yetmiyor, bakıyor o kadar küçüldüğü halde hâla sırıtıyor, bir de düşük koltuğa oturtuyor. Gazetecilere de bilerek düşük koltuğa oturttum bakın nasıl iyi değil mi diye konuşuyor! Adamı minnacıkelçi yapıyor üstüne üstlük!

Sonra da özür diliyor, özürü kabahatinden büyük! Üstelik o özürü de yedirdiler, gemide dokuz TC vatandaşını katlederek!

Yani rezaletin bini bir para! Utanç!

Sitelerde Paylaş

Her şey tamam ama o rastgele veya düzenli olan birlerin,sıfırların hep orda mı olduğunu bir anda mı oluştuğunu nerden bileceğiz?En akla yatkın olanı evrenin hep var olduğu gibi geliyor bana ama o zamanda şüpheci beynimiz neden diye sormak istiyor.Turan Dursun ve bu tarz forumlar sayesinde kurtulduk dinlerden müteşekkirim ayrıca sizlere ama evrenin var oluşu veya hep var olması kafama takılan bir soru olarak hep dipdiri....

Sitelerde Paylaş

evrenin var oluşu veya hep var olması kafama takılan bir soru olarak hep dipdiri

Hep var olan evren değil. Evren big bang ile başlamıştır ve sonu gelip yok olacaktır. Tıpkı bir canlı gibi. Bu kesindir.

Hep var olan "madde-enerji"dir. Bu ikisi döngü şeklinde dönüşür. Bu nerden çıktı dersen:

Zaman ve mekana sınır, başlangıç son çizemezsin, bu olanaksızdır. Son dediğin noktadan öncesi de vardır, sonrası da. Varlık da böyledir. Ne yokken var olmuş olabilir, ne de varken yok olabilir. Varlık hep vardı, sonsuzdur. Çünkü bu zorunlu, yoktu var oldu desen, yokken niye var olsun ki? Tıpkı var, ama yok olacak diyemeyeceğin gibi. Varken niye yok olsun?

Ne eksi sonsuz vardır, ne artı sonsuz. Sonsuz sonsuzdur. Sonsuzun artısı eksisi olmaz.

Sonsuzda tek bir evren olamaz. Evrenler vardır. Evrenler döngüsüdür sonsuz olan...

Sitelerde Paylaş

Anlatmak istediğimi yanlış ifade etmişim,evrenin bing bang ile var olduğunu biliyoruz da evrenin öncesinde ki enerji-madde döngüsünün orda ne işi olduğunu bilmiyoruz.Sizin söylediğiniz gibi başka evrenler var ise onlarında oluşumunda ki madde ve enerjinin orda neden var olduğunu açıklamak gerekir biz kendi evrenimizin oluşumunu sağlayan kütlesiz enerjinin nasıl var olduğunu bulabilsek o bile yeterli,diyeceksiniz ki madde ve enerji hep vardı. Doğru olabilir belki ama o zamanda neden,niçin, niye gibi sorular geliyor aklımıza...

Sitelerde Paylaş

Yapma. Demek Allah hiçbir yerde.

Atıyorsun atıyorsun.

Bildiğini sandığın şey cahilliğinden ileri geliyor.

Allah, hakimiyet sağladığı suyun üzerinde ve meleklere taşıttırdığı arşa kurulmuş bekliyor.

Selamlar.

ben hiçbiryerde diyerek ufak atmıştım,ama sen yerini söyleyerek büyük atmışsın hocam:)

Sitelerde Paylaş

ben hiçbiryerde diyerek ufak atmıştım,ama sen yerini söyleyerek büyük atmışsın hocam:)

Yahu sizin hiç kitabınızda ne yazdığından haberiniz yok mu?

Hûd/7: O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkarcılar “Mutlaka bu apaçık bir büyüdür” derler.

Hakka/17: Melekler de onun etrafındadır, O gün Rabbinin Arşını bunların da üstünde sekiz melek yüklenir.

Sitelerde Paylaş

Mealciler Kuran'daki her bir Arapça sözcüğün Türkçesini yazarlar da, bazı kelimelere gelince bir türlü elleri varmaz. İşte allahın arşına oturduğunu anlatan "istiva" sözcüğü de böyledir. Bunu arşını istiva etti diye geçiştirirler. Çevirenler de abuk subuk yok kapladı, yok egemen oldu filan gibi zırvalar. Ulan birisi tahtına egemen mi olur? O tahta oturduğunda yönettiği yere egemen olur! Kralın egemenliğinin tahtına söktüğü nerde görülmüş?

İstiva oturmak demektir. Sevî kökünden türer, seviye yani. Bir yere oturunca o yer ile aynı seviyeye geliyorsun ya! Mesela yere oturursan yer seviyesinde, koltuğa oturursan koltuk seviyesinde olursun. Hani İsrail bakanı bizim büyükelçiyi, daha doğrusu ben ona akpnin küçükelçisi diyorum, onu düşük seviyeye oturtmuştu ya! İşte öyle!

Hiç lamı cimi yok, Kuran "allah tahtına oturdu" diyor! İnkar eden dinden çıkar!

allah senden razı olsun öyle şeyler buluyorsunki,ufkumuz genişliyor,

hadi tahtına oturdu desin ne çıkar bundan.Kuranı benden daha fazla araştırıyorsun ama sonuş elde var sıfır.

mesela kuranda,cennette baldan akan ırmaklardan bahseder.Ve yetmiş kat elbise giydikleri halde kemiklerindeki ilikleri gözüken hurilerden.

şimdi sen o ayetten ak sakallı bir dede,üstünde oturduğu. büyükçe bir değerli taşlardan yapılmış taht,ve yukardan bize nanik yapıyor.

baldan akan ırnaklardan bahseden ayetleride,vadisinde akıp giden,içinde bal dolu nehir sanırsın,(laf aramızda müslümanların pek çoğuda öyle olduğunu düşünüyor)

huri kızlarıda bu durumda zombi olmaları gerekiyor,çünkü o zaman,çürümekten dökülmüş kıyafetlerinden,çürüyen etlerinden ancak kemik ve iliklerini görürsün.

Sitelerde Paylaş

Yahu sizin hiç kitabınızda ne yazdığından haberiniz yok mu?

Hûd/7: O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz desen, inkarcılar Mutlaka bu apaçık bir büyüdür derler.

Hakka/17: Melekler de onun etrafındadır, O gün Rabbinin Arşını bunların da üstünde sekiz melek yüklenir.

öncelikle şunu söyleyeyim kuran bir bütündür,ondan bir iki kelime cımbızlamayla bir yere varamazsınız.al ayetin en azından bir kısmını oku,ne yazdığını anla ondan sonra bana cevap yaz

69/HÂKKA-13:

Artık sur'a tek bir üfleyişle üflendiği zaman.

69/HÂKKA-14:

Ve yeryüzü (arz) ve dağlar yerlerinden kaldırılıp, tek bir çarpışla parçalandığı zaman.

69/HÂKKA-15:

İşte izin günü, o vakıa (büyük olay) vuku bulmuştur.

69/HÂKKA-16:

Ve sema yarılmıştır. Artık o, izin günü zaafa uğramıştır (dengesi bozulmuştur).

69/HÂKKA-17:

Ve o melek, onun (göğün) çevresi üzerindedir. Ve izin günü Rabbinin arşını üstlerinde taşıyanların sayısı sekizdir.

Sitelerde Paylaş

hadi tahtına oturdu desin ne çıkar bundan.Kuranı benden daha fazla araştırıyorsun ama sonuş elde var sıfır.

Senin hiçbiryerde lafını çürütmüş olur. Sonuç sıfır olur mu, adam dünyanın en büyük yalanından kurtulup gerçeği bulmuş, daha ne olsun?

baldan akan ırnaklardan bahseden ayetleride,vadisinde akıp giden,içinde bal dolu nehir sanırsın.

Ne sanması gerekiyor ki? mesela sana göre ne demek istiyor bu ayette?

Ve yetmiş kat elbise giydikleri halde kemiklerindeki ilikleri gözüken hurilerden.

Kuran'da böyle bir ayet var mı? Benim bildiğim, bu hadislerde anlatılır.

Sitelerde Paylaş

öncelikle şunu söyleyeyim kuran bir bütündür,ondan bir iki kelime cımbızlamayla bir yere varamazsınız.al ayetin en azından bir kısmını oku,ne yazdığını anla ondan sonra bana cevap yaz

69/HÂKKA-13:

Artık sur'a tek bir üfleyişle üflendiği zaman.

69/HÂKKA-14:

Ve yeryüzü (arz) ve dağlar yerlerinden kaldırılıp, tek bir çarpışla parçalandığı zaman.

69/HÂKKA-15:

İşte izin günü, o vakıa (büyük olay) vuku bulmuştur.

69/HÂKKA-16:

Ve sema yarılmıştır. Artık o, izin günü zaafa uğramıştır (dengesi bozulmuştur).

69/HÂKKA-17:

Ve o melek, onun (göğün) çevresi üzerindedir. Ve izin günü Rabbinin arşını üstlerinde taşıyanların sayısı sekizdir.

Böyle okuyunca gerçekten farklı oluyormuş(!)

Ne değişti, ayetlerin hepsini yazınca, Hala Allah'ın tahtını 8 melek taşıyor. Burada kıyamet anlatıldığı için, melekler Allah'a birşey olmasından diye onu felaket mahallinde uzaklaştırıyorlar galiba.

Sitelerde Paylaş

Bu yazıdan çıkarılacak sonuç:

Müslümanlar tanrının varlığı yokluğu üzerinde tartışmadan vazgeçmeyecekeler. Çünkü iddiaları konusunda bilimin verilerini görmezden gelmek kolaydır. Aynı şekilde bir müslüman dünyanın tepsi gibi olduğunu, gökyüzünün de bu tepsiye kubbe gibi oturtulduğunu iddia edebilir. Zaten kitaplarından o anlaşılıyor. Kitaplarının kendi anlaşılırlık iddiası, anlamları bazı sahtekarların yaptığı gibi sağa sola çekmeye izin vermez. Dolayısıyla bir müslüman aynı şekilde bilimin verilerini yok sayıp dünyanın tepsi gibi düz olduğunu iddia edebilir. Nitekim eden de çıkmıştır. Ve bu kişi bugün Kuran'ın anlattığı basit manayı sağa sola çeken sahtekarlardan çok daha samimidir. Bugün İslam gibi dinlerin hala ayakta durmasının tek sebebi bilimi yok saymalarıdır.

Müslümanlar hala tanrının varlığının olası olduğunu her zaman söylüyorlar. Ne zaman bu söylense karşı taraf mutlaka buna kuvvetli bir cevap vermelidir. Çünkü bu iddia bilimi hiçe saymaktır. Tıpkı "ne biliyorsun dünyanın düz olmadığını" demek gibidir.

Tanrının varlık iddiasının masal kahramanlarının varlık iddiasıyla karşılaştırılması haksızlık olur demiştim ve tekrarlıyorum; ben perilere inanabilirim, tek boynuzlu ata inanabilirim... ama müslümanların yaratıcı tanrı iddiası bunlarla kıyaslanmayacak kadar saçma bir iddia olurdu. Eğer buna bir insanın inanabileceğini söylersem bilime ve insanlığa ihanet etmiş olurum. Bin yıllarca gerçekler uğruna sıkıntı ve işkenceye katlanan insanların hatırasına saygısızlık etmiş olurum.

Bugün gerçekleri gölgeleyebilirler. Cahil bir nesil yetiştirip bilime sırtının dönmesini sağlayabilirler. Ama gerçekleri sonsuza dek örtemezler. Yakın zamanda bilim, artık bu inançlarının saçmalığını ve kabul edilemez olduğunu yüksek sesle söyleyecektir. Buna engel olamazlar. O zaman o yetiştirdikleri nesil nasıl bir oyuna alet olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlayacak ve bunlara lanet okuyacak. Ama kendileri battığı gibi bir nesili de kendileriyle birlikte cehaletin karanlığına batırmış olacaklar. Bu yüzden bu yazımı okuyan müslüman ya da değil, bu zihniyete prim vermenin ne demek olacağını bir kere daha düşünsün.

Sitelerde Paylaş

Astral, konulara bakış açın benim bakış açıma öyle yakın duruyor ki, yazılarını olurken kendi yazımı okuyor hissine kapılıyorum. Dünyada tümüyle aynı şekilde düşünen iki insan olabileceğine hiç ihtimal vermem. Mutlaka aramızda bir görüş ayrılığı vardır ama, bunun hangi konuda olduğunu henüz bilmiyorum. Çünkü henüz rastlayamadım yazılarında. Sen benim yazılarımda sana aykırı gelen bir görüş gördüysen belirtmenden memnun olurum, çünkü böyle bir şey olup olmadığını doğrusu merak ettim. Olmaması olanaksız, mutlaka vardır. Ama ne? Merak ettim.

Sitelerde Paylaş

Aşağıya rasgele 1 ve sıfırlar yazalım.

...001101001001010100100110111111111101001000111100...

Rastgele bir yazı. Burada bilinç yok.

edit:

Ben bunu rasgele yazmadım ama neyse...

Dur bir saniye, rastgele değilmiş... Demek ki rastgele görünen olayların arkasında bile bir bilinç olabiliyor.

Peşin hüküm verdiğim için kendime kızıyorum ve sözümü geri alarak yukarıdaki sayının bilinçli bir şekilde yazıldığını kabul ediyorum.

tarihinde ANTITHESIS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...