Jump to content

Ölümden Sonrası, Hesap Günü

Recommended Posts

Sorun aynı sureye farklı isim verilmesinden kaynaklanmış, sorun yok. Bu tür küçük pürüzler büyütülmez. Şiir olduğunu Kuran kendisi reddeder ve şairlerin çoğunlukla yalancı olduğunu söyler. Ama bu iddia biraz havada kalıyor, kafiye gözetilmiştir yani... Errahman, allamel Kuran, halakal insan, allemehul beyan gibi örneğin.

Kuran düz metin olarak da, şiir olarak da, edebi olarak da anlam bütünlüğü ve anlatım akıcılığı bakımından da çok başarısız bir metindir. Bunu gizlemek için bir çok masal anlatılır. Neymiş "fesda' bima tü'mer" ayeti çok belagatlıymış! Kel alaka, çok sıradan bir söz. Hiç bir özelliği yok. Buna belagat demek için tek çare dogmatik olmaktır. Kuranda ne anlam, ne edebi, ne sözel ne şiirsel hiç bir olağanüstülük olmadığı gibi berbattır yani...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 143
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi ilk olarak sormak gereken bu mesajın amacı nedir? Eğer ateistlere doğru yolu göstermekse arkadaş çok yanlış yerde çok yanlış bi konuyu işlemiş. Neden? Çünkü tanrı kavramını reddeden ve bu fikirlerini paylaşmak için ateistforum.com diye bi site kurmuş bir grup ateiste gelip işte inanmadığınız tanrının kitabına göre öldükten sonrasından bahsetmenin hiçbir anlamı yok. Şimdi bu zihin yapısını heryerde görebilirsiniz misal çağlar öncesinin ateistleri daha az gelişmiş bilim ve felsefe ile sorular sormuşlar göremiyoruz o zaman nerden bilicez diye ve 1000 sene önce yaşamış islam bilginleri cevap olarak aklınıda göremiyosun yok mu diye. Burdan bakınca ateistler bugün bunun çok ötesinde sorular sorarak teizme saldırmaktadır halbuki yurdum müslümanları yeni sorulara cevap bulmak yerine hala bak aklınıda göremiyorsun tarzı laf oyunlarının peşinde. Eğer gerçekten ateistleri çevirmek isteyen müslümanlar varsa bak aklınıda göremiyorsun laflarını bırakıp daha modern teolojik problemlere yönelmeli aksi halde şu an heryerde görünen kimseye faydası olmayan kısır tartışmaların içinden çıkamayız. İnananlar aptallar ilahi hikmeti göremiyorsunuz pis ateistler modundan kurtulup sorularımızı temellendirmeli. Bize tanrı böle demiş yandınız demek yerine bize inandığı şeyi yani tanrıyı kanıtlamalı.

Sitelerde Paylaş

çağlar öncesinin ateistleri daha az gelişmiş bilim ve felsefe ile sorular sormuşlar göremiyoruz o zaman nerden bilicez diye ve 1000 sene önce yaşamış islam bilginleri cevap olarak aklınıda göremiyosun yok mu diye.

:D Yok yahu, bunlar da dincilerin kendi fındık beyinlerinden uydurdukları masallar! :lol: Hangi ateist gidip de göremiyoruz demek ki yok filan diyecek? Dar kafaları anca bu kadar masal üfürecek kadar çalışıyor da ondan!

Eğer böyle soru soracak bi aptal varsa, akıl makıl cart curt ile cevap veren ondan da aptal! Bana bi yüz altın ver bakayım derim. Alırım parasını gösteririm. Görüyor musun paranı? Evet. Atarım cebe, şimdi görmüyorsun yok oldu, hadi yallah! :D

Kafa da yok hiç bu müslüman milletinde yahu! :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Mümin arkadaşlarım 2000 küsur yıllık ayetleri copy-paste yaparak tartışma ortamı yaratmaya çalışacaklarına, kendileri de bi'şeyler üretseler diyorum. Mantığı anlayamıyorum, insan kendi okuduğu dini bir yazıyı neden paylaşma gereği hisseder? Şahsen okuma gayretinde bile bulunmam böyle saçmalıkları. Söze besmeleyle başlanması da ayrı bir şakirtlik örneği. Araplar da meclis kürsüsüne çıkınca söze başlarken besmele çekerler. Gelelim ahirete! Madem ki allah bu mükemmel(!) döngüyü, bu kusursuz kainatı(!) özene bezene 6 günde yarattı, neden yok etmek istesin? Bi'de bunları düşünseniz n'olur? Şakirt sitesinden kopyala, gel buraya yapıştır! Kafanız çok güzelmiş mümincikler...

tarihinde BenjaminBuzruhu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet beklenir. Eğer tanrı göndermiş olsaydı. "Tanrı" sadece çöl bedevilerine gönderdiği için Kuranı (Ki onlardanda düzgün anlayamayan var) kimse bir halt anlayamıyor. Nasıl "Tanrı" kitabıysa artık.

Ne yani "Tanrı" Kuranın anlaşılamayacağını düşünüp adam gibi bir şekilde gönderememiş mi ? hehehe

Kimse birşey anlayamadığı için Tüm yazılanları Düz bir şekilde almamız gerekir.

ben kimse anlamaz demedimki,herkez farklı anlayabilir dedim.anlaşılan sende farklı anlamışsın.

Sitelerde Paylaş

ben kimse anlamaz demedimki,herkez farklı anlayabilir dedim.anlaşılan sende farklı anlamışsın.

Farklı anlamak anlaşılmadığını gösterir. Mesela sen bir ayette 100 sopayı mecaz anlarsan yanlış anlamış olursun.

Tabi Kuran "Açık ve anlaşılır bir rehber" olarak inmediği için okunulduğunda bile herkez farklı birşeyler anlıyor.

Zaten o yüzden önemli olan Ayetleri düz okumak onları mecaz olarak okumamak. (İstisnalar dışında.)

tarihinde Vision tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Farklı anlamak anlaşılmadığını gösterir. Mesela sen bir ayette 100 sopayı mecaz anlarsan yanlış anlamış olursun.

Tabi Kuran "Açık ve anlaşılır bir rehber" olarak inmediği için okunulduğunda bile herkez farklı birşeyler anlıyor.

Zaten o yüzden önemli olan Ayetleri düz okumak onları mecaz olarak okumamak. (İstisnalar dışında.)

bir şirin ana fikri olabilir ama anlamı herkeze göre faklı olabilir,çünkü hisleride etkiler,Kuranında ana fikri değişmez,ama farklı yapı ve kültürdeki kişliler farklı yönden algılar,çoban,ölünce köşklü hurili cennet hayal eder,derviş isteyene ver onları bana allahın yanında olmak yeter der.Kuranın ana fikri,allahın varlığı birliği ve herşeyin yaratıcısı olduğudur.Bunun dışındakiler ayrıntıdır.binlerce kişi farklı anlasada ana fikir değişmez,buda onları müslüman yapar,

Sitelerde Paylaş

Bismillahirrahmanirrahîm

“Güneş katlanıp dürüldüğünde, yıldızlar kararıp döküldüğünde, dağlar yürütüldüğünde, kıyılmaz mallar bırakıldığında, vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, denizler kaynatıldığında, ruhlar bedenlerle birleştirildiğinde, diri diri toprağa gömülen kızlara: ‘Hangi günahtan dolayı öldürüldünüz?’ denildiğinde, amel defterleri açıldığında, gök sıyrılıp açıldığında, cehennem kızıştırıldığında ve cennet yaklaştırıldığında herkes (hayır ve şerden) ne getirmiş olduğunu anlar.” (Tekvir 1-14)

Bu ne ya masal mı anlatıyorsun sen =) Arkadaşlar bu konuyu açan şahıs masal anlatmaktadır lakin masallarda böyle başlar =)

1) Bir varmış, bir yokmuş. Var varanın, söz sürenin, destursuz bağa girenin, habersiz bal yiyenin. Bir at aldım, dur diye. bir tekme vurdu "Geri Dur." diye. Paşa Camisinin minaresini belime soktum borudur diye. Kaplumbağayı havaya savurdum arıdır diye. Bir varmış bir yokmuş.

2) Masal masal mat atar. İki tilki ot satar. Bindim deveboynuna, gittim Halep yoluna. Halep yolu gül pazar; içinde tilki gezer. Tilki beni korkuttu, kulağını burkuttu. Çık çıkalım çardağa, ok atalım ördeğe, ördekbaşını kaldırmış, velvelesini saldırmış. Velvelesi dizinde gönlü vezir kızında. Vezir kızı bal kaynatır; içinde kaş oynatır. Bir varmış, bir yokmuş.

3) Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal, pire berber iken. Ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, uz gittim uz gittim. Dere tepe düz gittim. Çayır çimen geçerek, lâle sümbül biçerek; soğuk sular içerek, ayla ayla bir güz gittim. Bir de dönüp ardıma baktım ki, ne göreyim? Gide-gide bir arpa boyu gitmemiş miyim? Natal - matal martaval, işte size duyulmadık bir masal.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Hz.muhammed hayatını baştan sona bu işin ehli bir yazardan okuyun, dünya nimetleri adına 1 gr keyif sürmemiş

Hayatı hep en eza içinde geçmiş,

Böyle büyük bir imparatorluk sizde olsa neler yapardınız, bakın amerika insanların kanımı emiyor

Komşusu açken tok yatan bizden değil diyor

Ama ben formda sözde kendini eğitimli zanneden insanlarin yazdıkları kin ve nefret dolu

Insanlık namına bir yazı goremedim

Derdim ıslami savunma değil ve zaten savunmaya ihtiyacı yok.insanlar hergün akın akın geliyor allahın yoluna

Ama sizler kendinize yazık ediyorsunuz

Bari bilmediğiniz konularda yorum yazmayın

tarihinde OKU tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hz.muhammed hayatını baştan sona bu işin ehli bir yazardan okuyun, dünya nimetleri adına 1 gr keyif sürmemiş

Uydurma masallar okuyacaksak piyasada çok daha kaliteli ve zevkle okunanları var. Arap yalanlarını niye okuyalım ki? Zevksiz ve sıkıcı.

Muhammed zevk sürmemiş de niye ganimetlere el koyuyormuş ve bir süsü karısı, cariyesi, kölesi varmış? Bu nasıl yoksulluk böyle?

Sitelerde Paylaş

Ama ben formda sözde kendini eğitimli zanneden insanlarin yazdıkları kin ve nefret dolu

Insanlık namına bir yazı goremedim

O kin ve nefret dolu dediğin kısımlar olsa olsa Kuran'dan alıntı yapılan ayetlerdir. Sen o alıntıları yazanların geçek düşüncesi sanıyorsun galiba.

Hemen bir örnek vereyim:

Tevbe/23:

Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Küfür dediği de Muhammed'e inanmamak.

Gördün mü şimdi kin ve nefreti? Kuran baba, oğul ve kardeşler arasına bile işte böyle kin ve nefret tohumları ekiyor. Düşün artık, aile fertleri arasında bile kin ve nefreti körükleyen bir din diğer insanlara neler yapar.

tarihinde searcher1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O kin ve nefret dolu dediğin kısımlar olsa olsa Kuran'dan alıntı yapılan ayetlerdir. Sen o alıntıları yazanların geçek düşüncesi sanıyorsun galiba.

Hemen bir örnek vereyim:

Tevbe/23:

Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ederlerse, babalarınızı ve kardeşlerinizi bile dost edinmeyin. İçinizden kim onları dost edinirse, işte onlar, zalimlerin ta kendileridir.

Küfür dediği de Muhammed'e inanmamak.

Gördün mü şimdi kin ve nefreti? Kuran baba, oğul ve kardeşler arasına bile işte böyle kin ve nefret tohumları ekiyor. Düşün artık, aile fertleri arasında bile kin ve nefreti körükleyen bir din diğer insanlara neler yapar.

Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23)

" Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik "( Lokman suresi , 14 )

Hz. Ebu’d-Derdâ’nın (ra), şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Ben Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğunu işittim: “Anne-baba, Cennet’in orta kapısıdır. Artık sen o kapıyı ister zayi et, ister muhafaza et.” (Tirmizî, Birr, 3)

Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir adam gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! İyi davranıp hoş sohbette bulunmama en çok kim hak sahibidir?” diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam): “Annen!” diye cevap verdi. Adam: “Sonra kim?” dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar: “Sonra kim?” dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) yine: “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: “Sonra kim?” Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) bu dördüncüyü: “Baban!” diye cevapladı.” Buhârî, Edeb 2; Müslim, Birr 1)

Sitelerde Paylaş

Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23)

" Biz insana anne ve babasına iyi davranmasını emrettik "( Lokman suresi , 14 )

Hz. Ebu’d-Derdâ’nın (ra), şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Ben Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğunu işittim: “Anne-baba, Cennet’in orta kapısıdır. Artık sen o kapıyı ister zayi et, ister muhafaza et.” (Tirmizî, Birr, 3)

Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir adam gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! İyi davranıp hoş sohbette bulunmama en çok kim hak sahibidir?” diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam): “Annen!” diye cevap verdi. Adam: “Sonra kim?” dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar: “Sonra kim?” dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) yine: “Annen!” diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: “Sonra kim?” Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) bu dördüncüyü: “Baban!” diye cevapladı.” Buhârî, Edeb 2; Müslim, Birr 1)

O dediklerin Muhammed'in söylediklerine inanırlarsa geçerli. İnanmadılar mı aşağıdaki hüküm dervreye girer:

Tevbe/23:

Senin kardeşin veya baban İslam'ı bırakıp ateist olsa veya başka bir dine geçse, onları hayatından silip atar mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...