Jump to content

Kuran Başarılı Bir Kitap mıdır

Recommended Posts

Böyle bir konu açıyorum çünkü bu tarz konuları ciddiye alınamayacak başlıklarda tartışmaya niyetim yok. “Benzerini yazın da görelim” şeklindeki başlığı görünce bu tarz iddiaların sanki ciddiye alınacak bir yönü varmış gibi sık sık gündeme getirilmesine bir yanıt vermek istedim.

Kuran başarılı bir kitap mıdır? İşte cevabı verilmesi gereken soru budur. Ben bir matematik kitabı yazsam bunun başarısının ölçüsü nedir? Çok satması mı yoksa bunu okuyanların matematiği iyi öğrenmesi mi? Ya da bir roman yazsam bunun başarısının ölçüsü nedir? Çok satması mı yoksa okuyanları gerçekten etkisine alıp daha sonraki sanat eserlerine ilham vermesi mi? Ya da bir öğreti ortaya koymak için kitap yazsam ki bu öğretiyle bütün dünyaya kabul edilebilecek bir sistem ile barış ve mutluluk getirmek istesem. Ya da en azından insanlığa yeni öğretilerle tartışılmaz değerler sunsam. Bunda başarılı olduğum nasıl anlaşılır? Öğretilerimi çok kişinin ezberlemesiyle mi yoksa bunların eylemleriyle mi? Bunların cevabı zaten belli. Şimdi bunun ışığında Kuran’a bakalım.

Kuran bize evreni anlatmaya çalışmış mıdır? Evet. O halde Kuran okuyan birisi evren hakkında ne bilir? Müslümanlardan bize nasıl bir bilgi kalmıştır? Mesela bir müslüman bize yıldız hakkında ne söyleyebilir? Mesela yıldızların gökyüzünü süslemek için var olduğunu ve şeytanların gökyüzünden gayb bilgisini kapmasına engel olmak için onlara fırlatıldığını öğrenebilir. Ama bir biliminsanına yıldızın ne olduğunu sorarsanız size sayısız ilginç bilgi verecektir. Mesela en başta yeryüzündeki tüm yaşamın, ömrü sone ermiş yıldızlar sayesinde var olduğunu, bizlerin yıldız tozundan yapıldığımızı söyleyebilir. Ya da güneşin de bir yıldız olduğunu söyleyebilir. Bununla ilgili “Kuran bilim kitabı değildir”, “Mecazi anlatımdır”... gibi bahaneler tamamen geçersizdir. Çünkü Kuran umutsuzca evrenle ilgili “ilginç” bilgiler vermeye çalışarak dinleyicilerini etkilemeye çalışmıştır. Zamanında bunu kısmen başarmıştır. Ama artık o dönemler bitti. Demekki Kuran bize evrenle ilgili bilgi vermekte başarısız olmuştur.

Kuran, hitap ettiği kitleye bir ahlak öğretisi, onları ve dünyayı mutluluğa ve refaha götürecek öğütler vermeye çalışmış mıdır? Elbette. Bu zaten onunla ilgili başlıca iddialardan biridir. Bunu başarabilmiş midir? Tabi ki hayır. Kuran öğretilerinin hakim olduğu ülkeler rezilliğe batmış ve insan haklarında dibe vurmuş, her konuda geri kalmıştır. Bununla ilgili bahane de bunların aslında Kuran’ın öğretilerine uymadığı, Kuran’ı anlamadıkları ya da kasten çarpıttıkları vs... Tabi ki bu bahane kabul edilemez. Çünkü bir kitap düşünün ki ne demek istediğini insanlara bir türlü anlatamadığı için baskı ve zulme alet edilebilmektedir. Tamamen kadın düşmanı yönetimlere alet olabilmektedir. Bir kitap düşünün ki bir ülkenin bireylerinin tamamı tarafından okunuyor ama onlara ülkelerini insanlığın utancı konumundan çıkarmak için bir öğreti, felsefe, örgütlenme biçimi veremiyor. O halde burada da bir başarıdan söz etmek mümkün değil. Bir öğreti, bu şekilde kullanılmasını engelleyememişse bu kendisinin hatasıdır.

Kuran’ın bir “sanat şaheseri” olduğu iddiası da yaygındır. Tabi ki bu gülünç bir iddiadır. Çünkü bu konu biraz subjektif görünse de aslında bunu sınamanın kolay bir yolu vardır. Bir sanat şaheseri kendisinden sonraki şaheserlere ilham verir. Yani onu gölgelesen bile meyvelerini gölgeleyemezsin. Mesela İncil de bir sanat şaheseri falan değildir ama bunun etkisinde kalınarak üretilen eserleri saymakla bitiremeyiz. Müzik, resim, heykel, mimari... ve yakın zamanda film endüstrisi... Peki Kuran ne üretmiştir? Hiçbirşey. Bilakis hitap ettiği kitlenin üretim yeteneklerini ve hayal gücünü baskı altına almış ve insanları hayal dünyasında ruhsuz köleler haline çevirmiştir. O hayaller de öylesine sığ ki! Yemek içmek ve seks... Bir sanat eserinin cennet zevkleri ile ilgili insanların hitap ettiği güdüleri bu denli ilkel olabilir mi? Herhangi bir bilim kurgu yazarı bile gelecek ile ilgili çok daha düzeyli ve derin bir kurgu yapabilir. O halde Kuran bu konuda da son derece başarısızdır.

Ayrıntılara girmeden en temel konular olan bilim, felsefe ve sanatta Kuran’ın başarısızlığını anlattım. Zaten benim gözümde daha çocukluğumda Kuran’ı bitiren (ama hala müslümanlıkta direnmemi engellemeyen) üç konudur bunlar. Ayrıntılara girersek her yerde Kuran’ın anlatım yeteneğinin ne kadar kıt olduğunu görürüz. Mesela miras. Basit bir ilköğretim öğrencisi bile bunu anlaşılır şekilde derli toplu anlatabilir. Ama Kuran’ın ne dediği belli değildir. Üstelik konuyu parça parça dağıtmıştır.

Şimdi benzeri yazılamaz iddiaları zaten saçmalığın daniskasıdır. Bunu geçtik. Bana Kuran’ın başarılı bir kitap olduğuna dair bir alanda örnek gösterin. Aslında Tanrı’dan olduğu iddia edilen bir kitabın elini attığı her alanda eşsiz bir başarı göstermesi beklenir. Ama bunu bırakın siz bana bir tane gösterin. Ama şu kadar takip edeni var falan demeyin. Çünkü başta da dediğim gibi mesela bir matematik kitabının başarısı satın alanlarının sayısıyla değil onlara öğrettikleriyle ölçülür. Dolayısıyla en son kaçış noktası olan bu iddia temelsizdir.

Çoğu zaman söylerler, Kuran şu kitabı değildir bu kitabı değildir... Anladık ki bilim kitabı değil, sanat kitabı değil, felsefe kitabı değil, ahlak kitabı değil, öğüt kitabı değil... Peki bu Kuran ne kitabıdır? Ne işe yarar bu Kuran?

Bir müslümandan somut olarak Kuran’ın bir başarısını göstermesini bekliyorum.

tarihinde Astral tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neye göre başarı? Dine göreyse bugünkü eksiklerinden ve çelişkili ifadelerinden de anlaşılacağı üzre, baştan sona yalandır. Ama şarlatanlık, düzenbazlık ve kandırışlı olması bakımından üstüne yoktur! Bu soruya müslümanlar nasıl cevap verirler bilemiyorum. Kur'anı yatak odasının duvarına asılan bir aksesuar olarak kullanan birine "ne anladın, bu kitap nasıl bir kitap?" diye sorarsanız ne diyebilir? "Elhamdülillah Müslümanım" mı?

Sitelerde Paylaş

Çoğu zaman söylerler, Kuran şu kitabı değildir bu kitabı değildir... Anladık ki bilim kitabı değil, sanat kitabı değil, felsefe kitabı değil, ahlak kitabı değil, öğüt kitabı değil... Peki bu Kuran ne kitabıdır? Ne işe yarar bu Kuran?

yazdıklarını okudum iyi güzelde yalnız bir soru kafama takıldı.

sen neyi arıyorsun? senin aradığın şeyler hangi kitapta yazıyor?

kuran olmasaydı senin aradıklarında ne değişecekti,kuran oldu ne değişti.

kuran ne işe yarıyor sorusunu sorman için ne işe yaraması gerektiğini söylemen yada bilmen lazım.mesela sen ,dinlere göre ben bir işe yarıyormuyum sorusunu kendi kendine sorman için önce ne işe yaraman gerektiğini sormalısın.

bende sana senin ne işe yaradığını anlamak için soruyorum.başka amacım yok.

Sitelerde Paylaş

yazdıklarını okudum iyi güzelde yalnız bir soru kafama takıldı.

sen neyi arıyorsun? senin aradığın şeyler hangi kitapta yazıyor?

kuran olmasaydı senin aradıklarında ne değişecekti,kuran oldu ne değişti.

kuran ne işe yarıyor sorusunu sorman için ne işe yaraması gerektiğini söylemen yada bilmen lazım.mesela sen ,dinlere göre ben bir işe yarıyormuyum sorusunu kendi kendine sorman için önce ne işe yaraman gerektiğini sormalısın.

bende sana senin ne işe yaradığını anlamak için soruyorum.başka amacım yok.

Konu basit. Karıştırmaya gerek yok. Müslümanlardan Kuran'ın başarılı olduğuna dair bir örnek vermelerini istiyorum. Başarının ne olduğunu zaten açıkladım. Tabi başarı derken 1 milyar insanı rezil etmesi gibi bir "başarıdan" söz etmiyoruz. Kuran aslında kendi kriterlerine göre ve kendi açıkladığı alanlarda zaten başarısızdır. Ama ben insaflı davranacağım ve müslümanlardan kendi anlamlı kriterlerini göstermelerini isteyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Konu basit. Karıştırmaya gerek yok. Müslümanlardan Kuran'ın başarılı olduğuna dair bir örnek vermelerini istiyorum. Başarının ne olduğunu zaten açıkladım. Tabi başarı derken 1 milyar insanı rezil etmesi gibi bir "başarıdan" söz etmiyoruz. Kuran aslında kendi kriterlerine göre ve kendi açıkladığı alanlarda zaten başarısızdır. Ama ben insaflı davranacağım ve müslümanlardan kendi anlamlı kriterlerini göstermelerini isteyeceğim.

halbuki senin sorundan daha basit bir soru var

sen bu dünyada ne işe yarıyorsun ve ne işe yaramalısın?

karıştıracak bişi göremiyorum soru gayet net

dinci bir soru değil,seni zora sokacak bir soru değil,seni anlamamızı sağlayan gayet basit bir soru

sen ne işe yaradığını düşünüyorsun? hepsi bu

Sitelerde Paylaş

kuranın başarısı aklına gelebilecek her türlü soruya cevap verebilmesidir,şimdiye kadar ne bilim ne bir kitap nede başka bişey bunu yapamadı.

Sitelerde Paylaş

Kuran'ın ne kadar başarılı olduğu İslam alemine bakınca rahatlıkla görülüyor. İstenmeyen başarı buna denir herhalde.

İnsanları bilime, insan haklarına, özgürlüklere düşman etmekte gayet başarılı.

islam bilime düşman ediyorsa,ms.1000 yıllarında müslümanların yaptığı ve fransa kralına hediye edilen saatin büyü diya parçalanmasına nedemeli.bugün öğrendiğin pekçok bilim dalı ve aletin müslüman bilim adamları tarafından tasarlanmasına ne demeli.müslümanlar 1000 yıllarında bilimde zirveye çıktılar,avrupa 800 yıl sonra anlayıp geliştirebildi.biz bulduk diye bize pazarladı,şimdi biz cahillerde cahil müslümanlara bakıp islam bilimdışıdır demeyi bilimsel bir marifet sayıyoruz.

Sitelerde Paylaş

kuranın başarısı aklına gelebilecek her türlü soruya cevap verebilmesidir

Tam tersine, Kuran fazla soru sormayı yasaklar! :D En başarısız olduğu konu soru cevaplamak. Hiç bir soruya cevap verdiği görülmemiştir...

Bakara 108: Yoksa siz de (ey müslümanlar), daha önce Musa'ya sorulduğu gibi peygamberinize sorular sormak mı istiyorsunuz? Kim imanı küfre değişirse, şüphesiz dosdoğru yoldan sapmış olur.

Mâide 101: Ey iman edenler! Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranın başarısı aklına gelebilecek her türlü soruya cevap verebilmesidir,şimdiye kadar ne bilim ne bir kitap nede başka bişey bunu yapamadı.

Fıkralarda avcıların palavraları meşhurdur, ama sen onları da geçtin. Bravo!!

Bakalım benim şu soruma ne cevap vermiş Kuran:

Şimdi ben bir kadınla evlendim ama daha gerdeğe girmedik, sonra kızı daha çok hoşuma gitti, kızı ile evlenmeye karar verdim. Ne dersin, şimdi ben evlendiğim ama henüz gerdeğe girmediğim kadının kızıyla evlenebilir miyim?

tarihinde searcher1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tam tersine, Kuran fazla soru sormayı yasaklar! :D En başarısız olduğu konu soru cevaplamak. Hiç bir soruya cevap verdiği görülmemiştir...

kuranda sayısını bilmediğimiz kadar düşünmezlermi kelimesi geçer,sence düşünen bir adam ne yapar,sence kuran soru sormayı engelleyen bir kitapmıdır.

Sitelerde Paylaş

Fıkralarda avcıların palavraları meşhurdur, ama sen onları da geçtin. Bravo!!

Bakalım benim şu soruma ne cevap vermiş Kuran:

Şimdi ben bir kadınla evlendim ama daha gerdeğe girmedik, sonra kızı daha çok hoşuma gitti, kızı ile evlenmeye karar verdim. Ne dersin, şimdi ben evlendiğim ama henüz gerdeğe girmediğim kadının kızıyla evlenebilir miyim?

sen tipik bir müslümansın,hayatta işine yaramayacak bir soruyu,en önemli gibi soruyorsun.günümüz müslümanlık anlayışına hoşgeldin,

birde ben kuran her soruya cevap verebilir dedim,ben kuran değilim cevap veremem.kurandan araştır sonucu banada anlat.:)

Sitelerde Paylaş

kuranda sayısını bilmediğimiz kadar düşünmezlermi kelimesi geçer,sence düşünen bir adam ne yapar,sence kuran soru sormayı engelleyen bir kitapmıdır.

Bakalım gerçekten öyle mi? Kuran'a soralım, düşünen insanı ne yapıyormuş?

Müdessir Suresi:

18. Çünkü o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.

19. Kahrolası nasıl da ölçtü biçti!

20. Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti!

21. Sonra (Kur’an hakkında) derin derin düşündü.

22. Sonra yüzünü ekşitti, kaşlarını çattı.

23,24. Sonra arkasını döndü ve büyüklük taslayıp şöyle dedi: “Bu ancak nakledilegelen bir sihirdir.”

25. “Bu, ancak insan sözüdür.”

26. Ben onu “Sekar”a (cehenneme) sokacağım.

Yaaa, demek ki, düşünen adamı hemen cehenneme atıyormuş.

Sitelerde Paylaş

ı ıh

soru sormayı engelleyen değil

verilen cevaplar "allaha varmadığı zaman"

cevap verenleri kafir, münafık, müşrik vb. ilan eden bir masal kitabıdır..

ayrıca direkt olarak soru sorulmasının engellendiği ayetlerde var

bknz: "O'nun hikmetinden sual olunmaz"

Sitelerde Paylaş

sen tipik bir müslümansın,hayatta işine yaramayacak bir soruyu,en önemli gibi soruyorsun.günümüz müslümanlık anlayışına hoşgeldin,

birde ben kuran her soruya cevap verebilir dedim,ben kuran değilim cevap veremem.kurandan araştır sonucu banada anlat.:)

Ya birde sorulan soruya bir müslüman dosdoğru kıvırmadan cevap verse dişimi kıracağım.

Tamam, hadi soruyu sana sorayım, evlenebilir miyim, evlenemez miyim senin hayat anlayışına göre? Evlensem sence bu doğru bir hareket mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...