Jump to content

Kuran Başarılı Bir Kitap mıdır

Recommended Posts

Arapça bilmeyen Müslümanlar Kur'an'ın Kur'an'ın başarılı bir kitap olduğunu,insanlar tarafından yaratılamayacak mucizevi bir edebi yapıda olduğunu,hiçbir dilbilgisi hatası vb. barındırmadığını nereden biliyorlar?Nasıl incelemişler de bu sonuca varmışlar?Müslüman arkadaşlardan bu sorularımın cevabını bekliyorum.

islam bilime düşman ediyorsa,ms.1000 yıllarında müslümanların yaptığı ve fransa kralına hediye edilen saatin büyü diya parçalanmasına nedemeli.bugün öğrendiğin pekçok bilim dalı ve aletin müslüman bilim adamları tarafından tasarlanmasına ne demeli.müslümanlar 1000 yıllarında bilimde zirveye çıktılar,avrupa 800 yıl sonra anlayıp geliştirebildi.biz bulduk diye bize pazarladı,şimdi biz cahillerde cahil müslümanlara bakıp islam bilimdışıdır demeyi bilimsel bir marifet sayıyoruz.

Bunu bir arkadaşa daha sormuştum;

Müslümanlar bu bilimleri nerelerden araklamışlar acaba?

İslam bilim dışıdır,Kur'an dünyanın düz ve sabit olduğunu söyler mesela,aksini söylemek küfürdür,günahtır,dinden çıkarır.Peki sizler nasıl aksini söyleyebiliyorsunuz,Allah yalancı mı?Bu durumda bilim nasıl gelişebilsin,İslam bilime nasıl dost olabilsin?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

niye kuranda yıldızla ilgili ayeti tuhaf bulalımki

50/6- Üstlerindeki göğe bakmazlar mı? Onu nasıl bina ettik, nasıl donattık! Onda hiçbir düzensizlik ve eksiklik yoktur.

bence sizin durum daha vahim.yüksek lisans ayeti verdim ama ilkokul mantığı ile bakıyorsun,yani burda o kadar büyük bir iddia varki.''onda hiçbir düzensizlik ve eksiklik yoktur.''hani kuranı muhammet yazdıya,boyundan büyük laf etmiş,gökyüzü dolayısıyla uzayda hiçbir düzensizlik ve eksiklik olmadığını iddia ediyor.yani derinliklerini hiç görmediği birşeyin. mükemmel düzende olduğunu iddia ediyor.tabi uzayda bir kaos hakim olduğu için,bugün bilim sayesimde nasıl saçma bir iddia olduğunu anlıyoruz.MU?

Yıldızla ilgili ayetin tuhaf olup olmaması değil mesele. Ben diyorum ki bu ayet sana ne öğretti? Kafa karışıklığından başka birşey mi verdi? Anlamak için bunca insana ve sana zaman kaybından başka birşey mi verdi? Ya da seni bir araştırmaya mı sevk etti? Sana bir sanatsal ilham mı verdi? Ne verdi?

Mesela "hepiniz yıldız tozundan yapıldınız" bugünün bilgisiyle söylenebilecek birşeydir. Bilimin yalın biligisi. Şair olmaya falan gerek yok. Ve o zamanın insanlarına da bu şekilde söylemekte sakınca yoktur. Bu hem önemli bir bilgidir, hem merak, araştırma hissi ve doğru yönde düşünmeyi sevk eder ve hem de sanatsal ilham verir. Kuran ise başağrısı ve saçmalık içinde boğularak zaman kaybetmekten başka birşey vermez.

Dediğim gibi soru, bu yıldız ile ilgili ayetler sana ne verdi?

Sitelerde Paylaş

Mesela "hepiniz yıldız tozundan yapıldınız" bugünün bilgisiyle söylenebilecek birşeydir.

Birde "Demiri gökten indirdik." lafı var. Sanki diğer elementler gökten gelmemişler gibi. Sanki demir Dünya'ya sonradan gelmiş gibi. Her şey ilk başta sıkışmaya başlayan toz ve kayalardan ibaretken neresi gök ola ki? Deseydi ya "Hani sizin kılıçlarınızı yaptığınız demir var ya! Ben onu yıldızların içinde yarattım diğer pek çok işinize yarayan şeylerin zerresini yıldızlarda yarattığım gibi." diye. Bak böyle bir ayette çok iyi olurdu ve o zaman ağzım açık kalırdı.

Sitelerde Paylaş

bu konuyu dün okudum ve astralın yaptığı bu analizin çok doğru ve yerinde olduğu kanaatindeyim.aslında kuran insanların birbiriyle olan iletişimsizlikleri açısından çok başarılı bir kitaptır ancak bunu bu şekil bir ironiyle desteklemek tabi çok basit kaçar.açıklamalar için teşekkürler.bu konulara yapılan inançlıların yorumları aslında bazı şeylerin ne derece vahim olduğunu anlamamız açısındandan bize gerekli olan ipuçlarınıda veriyor diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu Kur'an yazarlarının mercimek kadar aklı olsa, böyle ne zaman öleceğim gibi abuk subuk sorular soranları hemen oracıkta "sen manyak mısın, deli misin tepek misin, ittir ol şurdan, işimiz gücümüz var, deliler tepeklerle iyi saatte olsunlar uğraşır" diye azarlayıp işlerine bakar, böyle saçma sapan sorular sorulmaması şeklindeki abuk subuk yanıtları evrensel olduğunu iddia ettikleri bir kitaba koymazlardı.

Kitaba bak yahu, yok eşlerini sıraya koymana gerek yok... Yok daha seslerini kesmezlerse boşa ulan şunları, şansımız yaver giderse biz sana ne cillop tazeler ayarlarız bakarsın, şans bu belli mi olur... Yok daha bir sürü abuk sabuk saçmalık...

doğru diyorsun yazarlar öyle yapardı,ama yazarlar tarafından yazıldığını sana kim söyledi,allah kelamıdır.

bunler seçmelik olmuş bence,araya biraz hayalgücü,biraz fantazide karışmış,ortaya bi karışık olmuş.ya öyle 4 eş sayısız cariye,istediğin gibi boşa ,kullan,bak neler kaçırıyorsun müslüman olmayınca.

Sitelerde Paylaş
doğru diyorsun yazarlar öyle yapardı,ama yazarlar tarafından yazıldığını sana kim söyledi,allah kelamıdır.

ademtoken, Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna dair en güçlü gördüğün, seni en çok etkileyen ve inandıran bir ayet ya da kanıt var mı?

Hangisi?

Sadece 1 ya da 2 tanesini yazar mısın..

Sitelerde Paylaş

Andolsun biz, en yakın göğü kandillerle donattık. Onları şeytanlara atılan taşlar yaptık ve (ahirette de) onlara alevli ateş azabını hazırladık.(mülk-5)

herhalde bilimdışı saçma ayetlere örnek vermek istedin.:)bak gülüyorum ama neden diye bi sor.

ilkokul seviye ayete bakıyorsunda ondan.

şimdi bir tanrı diyecekki biz apaçık bir kitap indirdik,ama okuyan anlamıyacak.Gerçi sen anlamamışsında başka nedenlerden sanırım.

kuran 1500 yıl önce geldi.insanlar son yüzyılda eğitim,okuma yazma ve bilimle tanıştı.şimdi 1500 yıl öncesinden son 100 yıl öncesine kadar olan insanlar için ayet bugün bizim bilimsel verilerimizden bahsetsin,dünyanın dönme hızı,venüsün merküre uzaklığı x kilometredir,karadelikler ömrünü tamamlamış gezegenleri yutar.v.s. sence kaç kişi bunu anlayabilirdi.

peki biz göğü kandillerle donattık kelimesini kaç kişi onlar.:günümüz ultramodern insanları hariç herkez.neden günümüz insanlığı anlayamaz;

bir; çok bildiklerini düşündüklerimden,iki;hiç yanan bir kandil görmediklerinde.Çünkü gece karanlıkta titrek titrek yanan kandil yıldız görüntüsüne o kadar çok benzerki.Temiz bir gecede bir bakın bakalım,yıldızlara,florasan gibimi gözüküyor.kandil gibimi.

''onları şeytana atılan taşlar yaptık'' Haaha çok komik yıldızları şeytana atılan taşlar yapmış.bu kadarda uçulmaz yani,

müslümanların hacda şeytan taşlama ritüelini bilirsin.attıkları taşlarıda az çok bilirsin.o taşların ve dünyadaki bilumum taşların maddesi nereden geldi,sonsuzdan beri dünyada olma ihtimalleri varmı.

son olarak,bu ayet cahil insanların anlayacağı bir dilde gelmiş,senin benim gibi modern çağ insanlarının düşünmesi için gelmiştir.sadece düşün yeter.

(Yazarken çok eğlendim,sürçü lisan ettiysek affola.Ama süper mucize bir ayet bulmuşsun ben bulamıyordum.)

Sitelerde Paylaş

^_^Böyle bir ayet olması bir yana, anaokulu düzeyine bile ulaşan bir ayet yoktur.

Gökte ne gibi bir düzensizlik beklenebilir ki düzenli olduğu iddia edilsin? Ay ile Güneş mi çarpışacak? Yoksa yıldızlar mı birbirine girecek? Bunlar evreni yaratan bir tanrının değil, dünyadan bakan cahil birilerinin bakış açısı.

tabi tanrı yenmemiş içmemiş,düzeni kurmuş,şimdi rahat rahat ne düzensizlik olabilirki diyorsun.Dünya ekseninden bir kaysında.senelerdir geliyo gelyo dediler bir göktaşıda bize çarpamadı.

Sitelerde Paylaş

Hiç bu kadar komik bir iddia duymamıştım.

"Denizlerde neler var biliyor musunuz, üüü..."

Cümlesinin, köpekbalıkları, mercanlar, salyangozlar ve mürekkepbalıkları hakkında tüm bilgileri içerdiğini iddia edene sen ne derdin?

a. Deli

b. Tepek

c. Çatlak

d. Hepsi

e)dikkatsiz

bu sözün herhangi bir olaya açıklık getirdiğinimi söylemiştim.adı üstünde düşünün diyor.Tabi kara kara değil,araştırarak ve bilimle.

Sitelerde Paylaş

Arapça bilmeyen Müslümanlar Kur'an'ın Kur'an'ın başarılı bir kitap olduğunu,insanlar tarafından yaratılamayacak mucizevi bir edebi yapıda olduğunu,hiçbir dilbilgisi hatası vb. barındırmadığını nereden biliyorlar?Nasıl incelemişler de bu sonuca varmışlar?Müslüman arkadaşlardan bu sorularımın cevabını bekliyorum.

Bunu bir arkadaşa daha sormuştum;

Müslümanlar bu bilimleri nerelerden araklamışlar acaba?

İslam bilim dışıdır,Kur'an dünyanın düz ve sabit olduğunu söyler mesela,aksini söylemek küfürdür,günahtır,dinden çıkarır.Peki sizler nasıl aksini söyleyebiliyorsunuz,Allah yalancı mı?Bu durumda bilim nasıl gelişebilsin,İslam bilime nasıl dost olabilsin?

avrupalılar gibi haçlı seferleriyle araklayıp,sonra biz bulduk diye üstüne yatmadılar malesef,yunandan aldılar geliştirdiler veya geliştirmeye çalıştılar,bu bir suçmudur.Burda önemli olan bilimi yoketmek yerine yaşatmaya ve öğrenmeye çalışması değilmi,hristiyanların ortaçağda bilim adamlarını yakmaya çalıştıklarını düşünürsek.

tarihinde ademtoken tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

...

kuran 1500 yıl önce geldi.insanlar son yüzyılda eğitim,okuma yazma ve bilimle tanıştı.şimdi 1500 yıl öncesinden son 100 yıl öncesine kadar olan insanlar için ayet bugün bizim bilimsel verilerimizden bahsetsin,dünyanın dönme hızı,venüsün merküre uzaklığı x kilometredir,karadelikler ömrünü tamamlamış gezegenleri yutar.v.s. sence kaç kişi bunu anlayabilirdi.

...

Ayetleri çağımıza göre yorumlamaya çalışmak anlamsız o zaman. Hiç mi hiç kıvırtmaya gerek o zaman! Niye çünkü tanrı ayetleri "cahil insnlar anlasın" diye indirdi,bizim anlamamızı istese güncelini gönderirdi!

Bundan sonra ayetleri kafanıza göre yorumlamaya son!

Sitelerde Paylaş

Yıldızla ilgili ayetin tuhaf olup olmaması değil mesele. Ben diyorum ki bu ayet sana ne öğretti? Kafa karışıklığından başka birşey mi verdi? Anlamak için bunca insana ve sana zaman kaybından başka birşey mi verdi? Ya da seni bir araştırmaya mı sevk etti? Sana bir sanatsal ilham mı verdi? Ne verdi?

Mesela "hepiniz yıldız tozundan yapıldınız" bugünün bilgisiyle söylenebilecek birşeydir. Bilimin yalın biligisi. Şair olmaya falan gerek yok. Ve o zamanın insanlarına da bu şekilde söylemekte sakınca yoktur. Bu hem önemli bir bilgidir, hem merak, araştırma hissi ve doğru yönde düşünmeyi sevk eder ve hem de sanatsal ilham verir. Kuran ise başağrısı ve saçmalık içinde boğularak zaman kaybetmekten başka birşey vermez.

Dediğim gibi soru, bu yıldız ile ilgili ayetler sana ne verdi?

bunu bana sorma,1000 yıl önceki müslüman bilim adamlarına sor,heralde hobi olsun diye astronomik araştırmalar yapmadılar.

ayrıca insanın maddesi ve rahimdeki oluşumuda anlatılmıştır.hemde herkezin anlayabileceği bir dille,Modern insan hariç.

"Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Adem'in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) haline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü'minun, 12-14).

Sitelerde Paylaş

Ayetleri çağımıza göre yorumlamaya çalışmak anlamsız o zaman. Hiç mi hiç kıvırtmaya gerek o zaman! Niye çünkü tanrı ayetleri "cahil insnlar anlasın" diye indirdi,bizim anlamamızı istese güncelini gönderirdi!

Bundan sonra ayetleri kafanıza göre yorumlamaya son!

kuranın iddiası şöyledir,biz apaçık bir kitap indirdik.

yani köylüde anlar kentlide anlar,bilimadamıda anlar.köylü kendşi anlayacağı tarzda.bili adamıda kendi tarzında,anlamak istemeyende hiç anlamaz.kardiş.

Sitelerde Paylaş

kuranın iddiası şöyledir,biz apaçık bir kitap indirdik.

Arkadaşım nasıl bir düz mantığa sahipsiniz?! Apaçık olduğunu iddia edipde içinde yazanları "öyle değil böyle diye" yorumlamak ne demek oluyor?

Allah bu kitabı saçmalıklarla doldurmuş,bu saçmalığı farkedenler doğruyu anlamış, onların yeri cennettir! Ama anlamayıp kıvıranlarda kafasız olup yeri cehennemliktir! Ahanda bende böyle yorumladım, varmı itirazınız?!

tarihinde shef tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

shef mantığı son derece tutarlı. Madem allah imtihan ediyor ve bu imtihanda yanıltıcı şıkları bol kullanıyor, yani tuzak kuranların en hayırlısı, örneğin cumartesi günü balık tutmayı yasaklıyorum deyip sonra bütün balıkları körfeze yönlendiriyor. Bu Kuran'da yazar.

Demek ki kimin kafası çalışıyor, kim sazan olup atlıyor diye imtihan ediyor. Kitabının tuzak olduğunu anlamayıp inananlar kaybedecek, kafayı çalıştırıp tuzak olduğunu anlayanlar kazanacak!

Tüm ipuçlarını koymuş sınavın biçiminin. Ama sadece ateistler anlıyor durumu ve cennete gidecekler, öbürlerin hepsi cehenneme diyeceğim,dilim varmıyor. Bizi layık gördükelri yere ben onları, hiç bir insanı layık göremiyorum! Onları bir daha denemeye ve akıllanıncaya kadar bir başka gezegene daha...

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran ile ilgili müslüman tezleri "anlayamazsınız, anlayana bilene danışın ve bir güzel keklenin" den başlıyor, "apaçıktır, herkes anlar, ama anlamak isterse" ye kadar çeşitleniyor!

:lol: Oh ne âla! Kaz yanacak, aman o tarafa çevir! Ulan yina yanıyor, tekrar öbür yana çevir! Yav yine yanıyor bu? Bir daha çevir!

Kaz kömür olacak da, sanal olduğu için habire çeviriyorlar! Kaz çevirme halisünasyonlu müslümanlar!

Sitelerde Paylaş
Hipokrat

Müslümanlar kendi ölülerine aman ha dokunmazlar, günah olur da, bastıkları talan ettikleri kabilelerde ölen hamile kadınlar mutlaka olmuştur ve merak edip karnında ne var diye açıp bakmışlardır. Ona da bakmadılarsa kurban kestiklerinde bakmışlardır.

Alakmış! Mucizeymiş! Bu kadar zırvacılık anca müslümanlara yakışırdı zaten, iddia etmeseler şaşardım bu safsatayı!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...