Jump to content

Osmanlı Hiç Soykırım Yaptı mı?

Recommended Posts

osmanlı soykırımcı -ırkçı- olsaydı türk kimliği dışındaki kimlikleri bünyesinde barındırır mıydı?

osmanlı nın herhangi bir ırka karşı bir soykırım yapmış olabileceğini düşünmüyorum çünkü ümmetçi bir zihniyet soykırım -ırk düşmanlığı- yapmaz. yapsa yapsa cihad yapar. müslüman ermenileri katletmek yerine gavur türkleri katleder falan.

Osmanı ümmetçi değil Türk düşmanı bir abuk sülaleydi.Zaten gavur olarak gördükleri alevileri katlettiler ,soyları kırk yere dağılmış ama ruhları da gitmiş bu arada ,ruhen de ne halt oldukları belli değil ,pek çok Osmanlı sultanı yani zorbası ,resmen Batı hayranıymış.Bunları savunan şimdikiler de aynı işte..Ama elin zorbaları kendi halkını düşünür ve hala da öylelerdir .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 56
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

türk düşmanı olsaydı emevi gibi arapçı olurdu ancak osmanlı türkislamcı anadolu islamcısı bir devletti. türk düşmanı falan da değildi. ancak ırkçılık derecesinde türkçü de değildi. ümmetçi milliyetçi bir zihniyetti. bugünkü akp mhp gibi zihniyetti aşşaayukarı. osmanlının batı hayranlığı da 18.yy sonları ile 19.yy başlarında 3.selim-2.mahmut dönemlerine dayanır. asıl batı yalamalığı ise kemalist dönemde başlamıştır.

tarihinde Don Juan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Osmanlı'da batı hayranlığı her zaman vardı,fatih'in hristiyan olduğu söylentileri dolaşıyor,zaten şimdiki torunları da diyalogcu.Batı'ya kafa tutan bir devlet batı yalakası olamaz ,ama Osmanlı tahtı uğruna batıyı çok yalayıp durdu,sonunda ikinci sınıf vatandaş olarak yaşamak zorunda kaldılar sürgünde.Bugünkü Avrupa birliği kriterleri gibi zamanında batı istedi diye ,sırf onlara olan hayranlıktan falan,ıslahat fermanı çıkarıldı.Şimdi de torunları aynı işbirliğini sürdürüyor.

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

türk düşmanı olsaydı emevi gibi arapçı olurdu ancak osmanlı türkislamcı anadolu islamcısı bir devletti. türk düşmanı falan da değildi.

Ahanda saray şairlerinin şiirleri.

Osmanlı şairlerinden Bakinin, Muhteşem Süleyman olarak bilinen padişaha sunduğu bir şiirinin Türkçeleştirilmiş dizeleri şöyle:

Her taç yoksulluk ve

yokluk ehline baş tacı olamaz.

Ey hoca Türk toplumundan olanın başı kabadır.

Türk, sultan olma yeteneğinden yoksundur.

Yine bir Osmanlı şairi olan Nefi ise; Tanrı, Türke irfan çeşmesini yasaklamıştır demiştir.

Divan-ı Hümayun yazmanlarından Hafız Hamdi Çelebi 1499 yılında yazdığı

şiirinde, Baban da olsa Türkü öldür nakaratını kullanmakta, üstelik bu

sözün İslam Peygamberi Muhammete ait olduğunu vurgulamaktadır.

Sadece bir kıtasını yineleyelim:Osmanlı sarayının devşirme yazarlarından Hafız Ahmet Çelebinin 1499 yılında yazdığı şiirin bir kıtası şöyledir:

SAKIN TÜRKÜ İNSAN SANMA

BİR AN BİLE OLSA TÜRKLE OLMA

TÜRK ELİNE ŞEKER OLSA,O ŞEKER ZEHİR OLUR

TÜRKÜN BAŞINI KESERKEN SAKIN GAM YEME

BABAN BİLE OLSA TÜRKÜ ÖLDÜR.

Sitelerde Paylaş

Alevi soykırımı vardır. Ermeni soykırımı yoktur. Bir kere tarih özürlüleri bazı gerçekleri karıştırıyorlar. Alevilere yapılan soykırım dinci osmanlıyı şeriat devletine çevirmiş oç bir padişah tarafından yapılmıştır. Ancak bu 1915 olaylarında sorumlu padişah veya osmanlı değil, Genç Türklerdir. Ittihat ve Terakki hükümetidir. Cumhuriyetin ve devrimlerin kökenidir. Osmanlı'ya vatanseverliği, Türklük bilincini, demokrasi bilincini getirenlerdir.

Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti Ittihat ve Terakki'nin yaptıklarını üzerine almalı ve onları savunmalı. '' soykırım varsa var, osmanlı yapmıştır Türkiye'yle bir alakası yok '' diyemez kimse.

Osmanlı padişahı ermeni soykırımını tanımıştı zaten. Ve bundan sorumlu olanları idam bile etmişti.

Sitelerde Paylaş

osmanlı nın *varsa* alevi katliamının temeli ırkçılık/soykırım değil mezheb meselesi olabilir. ırkçı temele dayanmayan katliamlara soykırım denilemez. hitlerin yahudileri yakması bir soykırım değildir mesela ama üstün alman ırkını oluşturmak için temizlik yapması bir soykırımdır. dinci katliamlarda soykırım aramak boşunadır. en azından islam da ırkçılık olmadığından soykırım da olmaz. ancak cihad için yüzlerce kafa doğranabilir ayrı ama buna soykırım denilemez. tsk nin pkk lileri öldürmesi soykırım mıdır? bence soykırımdır. çünkü kürt kimliği hedef alınmaktadır ancak pkk nin tsk lileri öldürmesi soykırım değildir. çünkü kürtler türklere kürt kimliğini dayatmamaktadırlar.

Sitelerde Paylaş

osmanlı nın *varsa* alevi katliamının temeli ırkçılık/soykırım değil mezheb meselesi olabilir. ırkçı temele dayanmayan katliamlara soykırım denilemez. hitlerin yahudileri yakması bir soykırım değildir mesela ama üstün alman ırkını oluşturmak için temizlik yapması bir soykırımdır. dinci katliamlarda soykırım aramak boşunadır. en azından islam da ırkçılık olmadığından soykırım da olmaz. ancak cihad için yüzlerce kafa doğranabilir ayrı ama buna soykırım denilemez. tsk nin pkk lileri öldürmesi soykırım mıdır? bence soykırımdır. çünkü kürt kimliği hedef alınmaktadır ancak pkk nin tsk lileri öldürmesi soykırım değildir. çünkü kürtler türklere kürt kimliğini dayatmamaktadırlar.

Soykırımın sana göre, bana göre tanımı olmaz.

Soykırım uluslararası hukuki bir kavramdır. Üzerinde konuşanın önce soykırım tanımını ve maddelerini iyi bilmesi gerekir.

Bunun için de sadece birkaç dakika ayırıp Vikiped'deki sayfayı bile okumak yeterlidir:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Soyk%C4%B1r%C4%B1m

Sitelerde Paylaş

soykırım -genocide- genleri katletmek demektir. bunun da adı ırkçılıktır. tc nin kürtlere uyguladıklarının tamamı soykırım tanımları arasında yer almaktadır.

Uluslararası tanımları takmayıp kendi kafasına Kürtlükle ilgili soykırım tanımında bulunmak; ancak ırkçı-şoven düşüncenin ürünü olabilir.

Yani, görünen o ki, başkalarının ırkçılığını iddia ederken kendi ırkçılığının farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

uluslararası tanımları neden takayım? tanımlar vahiy mi? soykırım kime ve neye göre soykırım?

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Roma Statüsü'ne göre soykırımın tanımı 6. maddede yapılmaktadır. Bu maddeye göre soykırım, bir milletin, etnik, dini bir grubun veya bir ırkın tamamını veya bir bölümünü yok etmek amaçlı yapılan aşağıdaki davranışlardır:

(1) Grup üyelerini öldürmek;

(2) Grup üyelerine ciddi fiziki veya zihinsel zarar vermek;

(3) Grup üyelerini bilerek tamamen ya da kısmen fiziksel yok oluşa götürecek yaşam şartlarına tabi tutmak;

(4) Gruptaki doğumları kasıtlı olarak engellemek

(5) Grubun çocuklarını zorla başka bir gruba transfer etmek

Birleşmiş Milletler'in 1948 tarihli Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre bir eylemin soykırım olarak nitelendirilebilmesi için, belirli bir insan topluluğunun; milliyeti, ırkı, etnik kökeni veya dini dolayısıyla yok edilmesi niyetinin bulunması gerekir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Soyk%C4%B1r%C4%B1m

pkk lıları öldürmek, zarar vermek.

kürtleri geri bırakmak

kürtleri nüfus planlaması adı altında yok etmeye çalışmak

çocuklarını devlet okullarına alıp beyinlerini yıkamak

bunlardan hangisi yapılmıyor ?

Sitelerde Paylaş

uluslararası tanımları neden takayım? tanımlar vahiy mi? soykırım kime ve neye göre soykırım?

pkk lıları öldürmek, zarar vermek.

kürtleri geri bırakmak

kürtleri nüfus planlaması adı altında yok etmeye çalışmak

çocuklarını devlet okullarına alıp beyinlerini yıkamak

bunlardan hangisi yapılmıyor ?

Uluslararası tanımları takmayanlar, o tanımlardan daha doğrusunu ortaya koyabilmeliler.

"Vahiy mi?" diye karşı çıkanın ise daha doğrusunu ortaya koyabilmekten aciz olduğu baştan belli zaten

Uluslararası kanunlar yerine terörist kanunlarına dayanırsan; neyin peşinde olduğunu göstermiş olursun.

PKK deyip durduğuna göre teröristliğin peşindesin.

Dünya çapında tescilli teröristlerin öldürülmesine soykırım diyen ya teröristtir ya da terör hayranı.

Terörü yöntem edinen, silahla öldürmeye kalkışan, silahla öldürülmeyi de kabullenir. Soykırım yaygarası yapıp ciyaklamaz.

Sitelerde Paylaş

ben tanımımı ortaya koydum, yukarda duruyo. uluslararası kanunlar mutlak doğru mudurlar? başına bir evrensel ya da uluslararası koyunca en adi de olsan kralsın ama kral da olsan terörist yaftasını yersen bitersin. sen pkk ye terörist dersin ben tsk ye işgalci terörist derim. dünyaya bırakırsan dünya israil ve abd yi kahraman, onlara karşı duran antiemperyalistlere de teörist derler. insanların topraklarını silahla işgal edenler, o insanlar tarafından silahla gebertilmeyi de kabullenmelidirler.

Sitelerde Paylaş

ben tanımımı ortaya koydum, yukarda duruyo. uluslararası kanunlar mutlak doğru mudurlar? başına bir evrensel ya da uluslararası koyunca en adi de olsan kralsın ama kral da olsan terörist yaftasını yersen bitersin. sen pkk ye terörist dersin ben tsk ye işgalci terörist derim. dünyaya bırakırsan dünya israil ve abd yi kahraman, onlara karşı duran antiemperyalistlere de teörist derler. insanların topraklarını silahla işgal edenler, o insanlar tarafından silahla gebertilmeyi de kabullenmelidirler.

Çatışmalarda, operasyonlarda teröristlerin öldürülmesine soyırım değil, katliam değil, cinayet bile denemez.

kafana göre kavramların tanımını değiştiremezsin.

O topraklarda İdris Bitlisi zamanında onbinlerce Türkmen katledildi. Ahmet Türk'ün dedesi zamanında da, Hamidiye Alaylarıyla onbinlerce Ermeni.

O dönemde oradaki şehirlerin nüfusu zaten 15-20 bindi. Çoğunlukta olanlar katledildi, oranlar değişti, bölge sünnileştirildi, Kürtleştirildi.

Dünün Diyarbakır'ı, Van'ı, Bitlis'inde 3-4 etnik grup yaşarken bugün tek grubun olması, o toprakların o gruba ait olduğunu göstermez. Egemenlik kimdeyse topraklar onundur.

Benim diyebilmek için elde etmek lazım. Ama önce buna layık olmak lazım. Hala feodal ilişki yaşayanlar, şıhlara, ağalara-teröristlere kul-köle olanlar bunu haketmiyor.

Gebertmeye kalkışanlar gebertilir. Gebertilince de soykırım diye saçmalamaz.

Sitelerde Paylaş

pkk propagandası yapmaktaki sakınca nedir? dur tahmin edeyim, pkk terörist diyeceksin değil mi?

bak ben de tsk terörist, tc işgalci diyorum, ne olacak? eğer haklı olduğunu iddia ediyor ve kendine güveniyorsan dipçik değil kanıt gösterirsin. yoksa atıp tutmak falan bunlar haklı olduğunu göstermez. eğer haklılığını ispat edersen atıp tutmana bile gerek kalmaz, ben kendim forumu terk ederim.

Sitelerde Paylaş

pkk propagandası yapmaktaki sakınca nedir? dur tahmin edeyim, pkk terörist diyeceksin değil mi?

bak ben de tsk terörist, tc işgalci diyorum, ne olacak? eğer haklı olduğunu iddia ediyor ve kendine güveniyorsan dipçik değil kanıt gösterirsin. yoksa atıp tutmak falan bunlar haklı olduğunu göstermez. eğer haklılığını ispat edersen atıp tutmana bile gerek kalmaz, ben kendim forumu terk ederim.

Pkk teörist değil de nedir? Cevabın özgürlük mücadelesi veren gerilla olacaktır.

PKK hangi özgürlükler için mücadele ediyor?Neden tehdit ve baskıyı tercih ediyor bölge halkına?

PKK neden kendi gibi düşünmeyen Kürtleri sindirme girişiminde bulunuyor.Neden silahlı mücadele yerine müzakere metodunu tercih etmiyor?

PKK, öldürdüğü onca masum sivili hangi özgürlük mücadelesi için yaptı?

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ileti başlı başına atılma nedeni zaten......

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...