Jump to content

Pozitif Ateizmin Önlenemeyen Yükselişi

Recommended Posts

Dincilerin Korktukları Başlarına Geliyor,Siyasi Köklerden Beslenmeyen Ateistler:

Tayyip'in en son ortaya attığı tartışma konumuz dindar-ateist konusu.Tayyip bu konuyu ortaya atmasa televizyonların,basının bunu tartışacağı yoktu.Tayyip'e teşekkür ederiz.

Bu tartışmanın bize gösterdiği bazı sonuçlar var.

Türkiye'li ateistler konusunda büyük hatalar yapılıyor.Ateistler konusundaki algıların,tanımların,gözlemlerin 1980 öncesi siyasi yapılanmalarla ilişkilendirilmeye devam ettiğini görüyoruz.Oysa o zamanlardan beri köprünün altından çok sular aktı.

Dindarların dini ritüellere uzak,dini yaşamayan herkesi ateist sınıfına koyduğunu bir kez daha görmüş olduk.İslami terminolojide bu sınıf insanlara kafir,münafık,müşrik gibi sıfatlar uygun görülüyor.Oysa bu tür insanlar özde müslüman olup,dinin gereklerini yerine getirmeyen insanlardır ve Türkiye dinsizlerinin çoğunluğunu bu grup insanlar oluşturur.

Bu insanlar ne deist ne de ateisttiler,bunlar bildiğiniz müslümanlardır.Bu tür insanlara sık sık internet ,basın ortamlarında rastlanılır."Eskiden ben de ateisttim,sonra namaz kılmaya,oruç tutmaya başladım"diyen insanlar bu grup insanlardır.

Yıllarca mankenlik,dansözlük,"şarkıcılık"yapıp sonra gözden düşüp yaşlanınca kapanıp hacca gidenlerdir bunlar..

Dincilere belirtmem gerekiyor,bunlar bizim gözümüzde ateist değiller.Bunlar gizli müslümanlardır.

Türkiye'li ateistler hakkında süregiden en büyük diğer yanılgı ateistlerin hemen hepsinin Marksist,Leninist,Komünistlerden oluştuğudur.

Bu 10-20 yıl önce doğruydu,şimdi yanlış.

Bu grup ateistlerin dinleri hiç sorgulamadan sırf ideoloji öyle dikte ettiği için dinleri red ettiklerini kendi beyanlarından anlıyoruz.Bu grup ateistlerin çoğu İslamı incelemeyi AKP iktidarı ile başlamışlardır.Çünkü AKP islamı siyasallaştırmış,onlar da tepkisel olarak karşı durmuşlardır.

Bu grup ateistlere ben "tepkisel ateist" diyorum.Türkiye'li 1.büyük ateist grubunu bunlar oluştururlar.

Bunların hakkını teslim etmek gerek,ortada görünen ateistler bunlardır,ancak bunlar ateist kimlikleriyle değil,siyasi kimlikleriyle ortadadırlar.Ateistlikleri ikinci plandadır,söz bile etmezler.

İnternetin,haberleşmenin,bilginin hızla arttığı bu çağda yeni bir ateist türü geliyor,pozitif ateistler.Bu ateistlerin temelleri bilgi,bilim.

Prof.Dr.Celal Şengör haricinde bu sınıf ateistleri henüz gazetelerde,televizyonlarda görmediniz.Onlar 10 yıldır internetteler.

Dincilerin en korktuğu ateist grubu bu gruptur.Pozitif ateistler.

Dincilerin her iddialarını yine dinin kendisinden alınan verilerle çürütürler.

Siyasetin hemen her yelpazesinde yer alırlar,belirli bir siyasi yönelimleri yoktur.

Çoğu evrim teorisine ilgi duyar,hiç bir karşılık beklemeden,çıkar elde etmeden bildiklerini internette paylaşırlar,tartışırlar.

Pozitif ateizm internette büyük hızla yayılıyor.

Avrupa ülkelerinde bilgiden beslenen ateizm zaten çok yaygındı.Şaşırtıcı olan Amerika ve Ortadoğu ülkelerindeki ateizmin artış hızı.Bunu ben internet sayesinde bilginin çok hızlı yayılmasına bağlıyorum.

Arap ülkelerinin internet üzerinden yayılan ateizme karşı internet sansürlerinin işe yaramayacağını belirtmem gerekiyor.

Müslümanların her seferinde "%99'u müslüman olan bu ülkede" diye başlayan konuşmaları aslında kendilerine karşı güvensizliklerinin dışa vurumudur.

Onlar da biliyor ki İslam büyük hızla eriyor..

Dinci iktidar televizyon,internet ortamlarında o kadar propagandaya rağmen bırakın dini yaygınlaştırmayı ,islamı kendi elleriyle tartışılır hale getirmiştir..

tarihinde Culture Club tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dincilerin Korktukları Başlarına Geliyor,Siyasi Köklerden Beslenmeyen Ateistler:

Tayyip'in en son ortaya attığı tartışma konumuz dindar-ateist konusu.Tayyip bu konuyu ortaya atmasa televizyonların,basının bunu tartışacağı yoktu.Tayyip'e teşekkür ederiz.

Bu tartışmanın bize gösterdiği bazı sonuçlar var.

Türkiye'li ateistler konusunda büyük hatalar yapılıyor.Ateistler konusundaki algıların,tanımların,gözlemlerin 1980 öncesi siyasi yapılanmalarla ilişkilendirilmeye devam ettiğini görüyoruz.Oysa o zamanlardan beri köprünün altından çok sular aktı.

Dindarların dini ritüellere uzak,dini yaşamayan herkesi ateist sınıfına koyduğunu bir kez daha görmüş olduk.İslami terminolojide bu sınıf insanlara kafir,münafık,müşrik gibi sıfatlar uygun görülüyor.Oysa bu tür insanlar özde müslüman olup,dinin gereklerini yerine getirmeyen insanlardır ve Türkiye dinsizlerinin çoğunluğunu bu grup insanlar oluşturur.

Bu insanlar ne deist ne de ateisttiler,bunlar bildiğiniz müslümanlardır.Bu tür insanlara sık sık internet ,basın ortamlarında rastlanılır."Eskiden ben de ateisttim,sonra namaz kılmaya,oruç tutmaya başladım"diyen insanlar bu grup insanlardır.

Yıllarca mankenlik,dansözlük,"şarkıcılık"yapıp sonra gözden düşüp yaşlanınca kapanıp hacca gidenlerdir bunlar..

Dincilere belirtmem gerekiyor,bunlar bizim gözümüzde ateist değiller.Bunlar gizli müslümanlardır.

Türkiye'li ateistler hakkında süregiden en büyük diğer yanılgı ateistlerin hemen hepsinin Marksist,Leninist,Komünistlerden oluştuğudur.

Bu 10-20 yıl önce doğruydu,şimdi yanlış.

Bu grup ateistlerin dinleri hiç sorgulamadan sırf ideoloji öyle dikte ettiği için dinleri red ettiklerini kendi beyanlarından anlıyoruz.Bu grup ateistlerin çoğu İslamı incelemeyi AKP iktidarı ile başlamışlardır.Çünkü AKP islamı siyasallaştırmış,onlar da tepkisel olarak karşı durmuşlardır.

Bu grup ateistlere ben "tepkisel ateist" diyorum.Türkiye'li 1.büyük ateist grubunu bunlar oluştururlar.

Bunların hakkını teslim etmek gerek,ortada görünen ateistler bunlardır,ancak bunlar ateist kimlikleriyle değil,siyasi kimlikleriyle ortadadırlar.Ateistlikleri ikinci plandadır,söz bile etmezler.

İnternetin,haberleşmenin,bilginin hızla arttığı bu çağda yeni bir ateist türü geliyor,pozitif ateistler.Bu ateistlerin temelleri bilgi,bilim.

Prof.Dr.Celal Şengör haricinde bu sınıf ateistleri henüz gazetelerde,televizyonlarda görmediniz.Onlar 10 yıldır internetteler.

Dincilerin en korktuğu ateist grubu bu gruptur.Pozitif ateistler.

Dincilerin her iddialarını yine dinin kendisinden alınan verilerle çürütürler.

Siyasetin hemen her yelpazesinde yer alırlar,belirli bir siyasi yönelimleri yoktur.

Çoğu evrim teorisine ilgi duyar,hiç bir karşılık beklemeden,çıkar elde etmeden bildiklerini internette paylaşırlar,tartışırlar.

Pozitif ateizm internette büyük hızla yayılıyor.

Avrupa ülkelerinde bilgiden beslenen ateizm zaten çok yaygındı.Şaşırtıcı olan Amerika ve Ortadoğu ülkelerindeki ateizmin artış hızı.Bunu ben internet sayesinde bilginin çok hızlı yayılmasına bağlıyorum.

Arap ülkelerinin internet üzerinden yayılan ateizme karşı internet sansürlerinin işe yaramayacağını belirtmem gerekiyor.

Müslümanların her seferinde "%99'u müslüman olan bu ülkede" diye başlayan konuşmaları aslında kendilerine karşı güvensizliklerinin dışa vurumudur.

Onlar da biliyor ki İslam büyük hızla eriyor..

Dinci iktidar televizyon,internet ortamlarında o kadar propagandaya rağmen bırakın dini yaygınlaştırmayı ,islamı kendi elleriyle tartışılır hale getirmiştir..

Neden sadece internette yayılsın ki .. Başka yerlerde, ortamlarda niye yayılamıyor ki?

Sitelerde Paylaş

Tam benim yazmayı düşündüğüm yazı. Ben bu kadar kapsamlı ele almayacaktım, benden önce davrandığınız iyi olmuş. Benim bahsedeceğimden çok daha güzel anlatmışsınız.

Ben ekrandan "ateist mi yetiştirecektik" sözünü duyduğumda doğrusu güleceğim hiç yokken güldüm. Normalde o tiz titreşimli sinirli ses ve kırış kırış öfkeli yüz sinirlerime paslı kapı gıcırtısı etkisi yapar! Heralde yani dedim, "İmam efendimizin ve dahi onu korumasına alan CIA'nın Samanyolu'nu bırakıp :lol: tutup da Andromeda'ya uzay gemisi mi gönderecektik. Biz heralde zamanyolcuyuz!" :lol: desen daha normal bir soru sormuş olurdun! dedim! :lol: Doğru telaffuz etmesine bile şaşırdım. Yoksa söyleyeceği sözcüğü doğru söylemek için önceden alıştırma yapmış mıydı? İyi duyamadım, ortam sesliydi, belki de gerçekten yanlış telaffuz etmiştir! :lol:

Reklamın kötüsü olmaz dedim. Reklam reklamdır! :D

Sitelerde Paylaş

herkezin başbakanı,her sözü gizli kapaklı dosyaları açıyor.yıllardır hayalet kabul edilen ateizm başbakanın bir sözü ile gün yüzüne çıktı.Mübarek adam.Her sözünde bir keramet var:)

Adem'e katılıyorum.

Arkadaşlar,

Başbakanın sakız gibi ateist kelimesini diline dolaması boşuna değildir.

Türk ateistleri olarak rahatsız etmeyi,yani artık etki etmeyi başaracak sayıya doğru ilerliyoruz.

Atatürk devrimleri müslüman ama şeriatı dışlayan diğer inançlara öfke kusmayan laik bir çekirdek yarattı.

Bu potansiyel gelecekte doğrudan dinleri dışlayan bir dinsiz topluluğa dönüşecek.

Burada bizim yapmamız gereken nedir ? Süreci nasıl hızlandırabiliriz ?

Öncelikle bu gibi ateistforumlarda yazmak yetmez , hatta bundan daha önemlisi ateizmle ilgisi olmayan platformlarda (face,twitter,diğer forumlar, internette sosyal medya adına ne varsa) ateist olduğunuzu ifade etmek,din karşıtı özlü sözleri buralara taşımaktır.

Yani varlığınızı hissettirmektir.

Sitelerde Paylaş

Bu forumunda cok etkisi var.Benim potansiyelimi gördü o yüzden o büyük yaygara,müslümani hacca götürüp dinsiz edip maca götürürüm,hey yavrum hey siz kimle dassak pardon assik atiyorsunuz ^_^

Sitelerde Paylaş

Aslinda RTE'nin "Dindar nesil yetistirmek istiyoruz." demesinde bir anormallik yok,- tabi eger Musluman'sa dogal olarak diger insanlari da kendi dunya gorusunde olmasini ister. Aynisi ateistler icin de gecerli: Biz ateistler de Turk (ve dunya) halkinin dinlerden vaz gecip, dinsiz, mantiga dayali bir hayat surmelerini istemiyor muyuz?

Fakat yine de soyle bir incelige dikkatleri cekmek istiyorum: RTE'nin ne derece Musluman olduguna supheli buluyorum. Bir Musluman gayet iyi bilir ki demokrasi, laiklik, ozgurluk gibi kavramlar sirktir, taguttur, dalalettir. Aslinda Muslumanlar'in takinmasi gereken tutumlari secimleri, devleti, askerligi, vs. tamamiyle boykot etmektir, Yehova Sahitleri veya USA'deki Amish kabilesinin yaptigi gibi.

Gercek Islami (Sunni islami en azindan) Hizbut tahrir gibi radikal seriatcilar temsil ediyor, hernekadar Muslumanlar bunu gormemezlikten gelseler de.

RTE ise agzindan cikan o "ateist" kelimesiyle ateizmin buyuk bir reklamini yapmis oluyor, herhalde kendisinin ateizme buyuk katki sagladiginin farkinda bile degil.

Sitelerde Paylaş

Adem'e katılıyorum.

Arkadaşlar,

Başbakanın sakız gibi ateist kelimesini diline dolaması boşuna değildir.

Türk ateistleri olarak rahatsız etmeyi,yani artık etki etmeyi başaracak sayıya doğru ilerliyoruz.

Atatürk devrimleri müslüman ama şeriatı dışlayan diğer inançlara öfke kusmayan laik bir çekirdek yarattı.

Bu potansiyel gelecekte doğrudan dinleri dışlayan bir dinsiz topluluğa dönüşecek.

Burada bizim yapmamız gereken nedir ? Süreci nasıl hızlandırabiliriz ?

Öncelikle bu gibi ateistforumlarda yazmak yetmez , hatta bundan daha önemlisi ateizmle ilgisi olmayan platformlarda (face,twitter,diğer forumlar, internette sosyal medya adına ne varsa) ateist olduğunuzu ifade etmek,din karşıtı özlü sözleri buralara taşımaktır.

Yani varlığınızı hissettirmektir.

Basbakan ne diyor? "Ateist bir nesil yetiştirmemizi mi bekliyorsun?"

Bu soru kime soruluyor peki? Gorunurde Kemal Kilicdaroglu'na. Ama acaba oyle mi? Bence degil. Erdogan bu soruyu Turkiye Cumhuriyetinin oy kullanan vatandaaslarina soruor. Diyor ki, ateist mi yetistireyim yoksa dindar mi? Milletin onune bu iki secenegi koyuyor. Bu memleketin ezici cogunlugunun bu 2 secenekli soruya verecegi cevabi ben biliyorum, siz biliyorsunuz, basbakan bizden cok daha iyi biliyor. Bu cok kokusmus bir siyasi taktiktir. Bu ateistlerin ne olup ne olmadigi ile ilgili degildir, bu AKP'nin siyasi celik comak oyununda son vitese gectiginin isaretidir.

AKP siyaseti cok iyi beceriyor. Iplerini kim cekiyorsa, kendisine sapka cikariyorum. Kendisiyle satranc oynamayi cok isterdim.

Sitelerde Paylaş

Yoo, ben hiçte herkes ateist olsun veya dini terketsin istemem. Kimse kimsenin inancına karışmadığı, birbirine dayatmadığı, kendi inancını kendi finanse ettiği sürece istediğine inansınlar, umurumda bile değil. Zaten karışmaya hakkımda yok.

İki cümlen birbiriyle çelişik.Dinin doğasında dayatma,karışma olduğu için "biz" dine karşıyız zaten.Herkes ateist olsun diye derdimiz yok elbette ama herkes dinsiz olsun diye bir derdimiz olmalı.

Sitelerde Paylaş

Basbakan ne diyor? "Ateist bir nesil yetiştirmemizi mi bekliyorsun?"

Bu soru kime soruluyor peki? Gorunurde Kemal Kilicdaroglu'na. Ama acaba oyle mi? Bence degil. Erdogan bu soruyu Turkiye Cumhuriyetinin oy kullanan vatandaaslarina soruor. Diyor ki, ateist mi yetistireyim yoksa dindar mi? Milletin onune bu iki secenegi koyuyor. Bu memleketin ezici cogunlugunun bu 2 secenekli soruya verecegi cevabi ben biliyorum, siz biliyorsunuz, basbakan bizden cok daha iyi biliyor. Bu cok kokusmus bir siyasi taktiktir. Bu ateistlerin ne olup ne olmadigi ile ilgili degildir, bu AKP'nin siyasi celik comak oyununda son vitese gectiginin isaretidir.

AKP siyaseti cok iyi beceriyor. Iplerini kim cekiyorsa, kendisine sapka cikariyorum. Kendisiyle satranc oynamayi cok isterdim.

Danışmanları çok iyi, halkı inanılmaz iyi tanıyorlar ve sınırları yok. Tayyip onları dinliyor gerçekten.

Bugüne dek hemen hiç yanılmadan, çoğu zaman şöyle küçük bir deneme yapıp tepkiye göre bazen geri çekilip bazen strateji değiştirerek vs. götürdüler.

Asıl mesela ahlak meselesi ama. Çok ciddiyim.

Diğerleri, Tayyip ve saz arkadaşlarının yöntemlerini kullanamaz, kendilerine yediremez çünkü.

Milletin karısının kızının yatak odası üzerinden siyaset yapan adamlar bunlar. Herkes neden korkuyor sanıyorsun...

Sitelerde Paylaş

Pozitif ateizmin artık yükselişe geçmemesi kaçınılmazdı çünkü direkt bilimden besleniyor. Dayanağı bilim.

Diğer dinsiz görüşlere sahip insanlar pozitif ateistten daha az saldırıya uğrar çünkü ya bir çeşit Tanrı'yı kabul ederler ya da ihtimal tanırlar.

Pozitif ateizm çok nettir ve bilimsel gerçekler pozitif ateizmi doğrulamaktadır.

Ben de Culture Club gibi düşünüyorum, yani internetle birlikte bilginin daha hızlı dolaşımda olması, ateizmin bu denli yayılmasında en önemli etken oldu.

Daha da büyüyecektir. Bu kaçınılmaz.

Pozitif ateizm tüm dünyada hızla yükseliyor, evrim teorisi daha fazla anlatılıyor, kadınlar çok daha fazla özgürleşiyor ve erkeklere eşit haklara sahip olarak yaşamak istiyor.

Dinler ve onlardan kazanan din tüccarları bu nedenle panikte, bu yüzden son yıllarda dünyada din baskısı bir şekilde arttı.

Dinlerin son hızlı ve sert çıkışıdır bu. Can çekişiyorlar çünkü. Büyük resim bunu anlatıyor.

Sitelerde Paylaş

Danışmanları çok iyi, halkı inanılmaz iyi tanıyorlar ve sınırları yok. Tayyip onları dinliyor gerçekten.

Bugüne dek hemen hiç yanılmadan, çoğu zaman şöyle küçük bir deneme yapıp tepkiye göre bazen geri çekilip bazen strateji değiştirerek vs. götürdüler.

Asıl mesela ahlak meselesi ama. Çok ciddiyim.

Diğerleri, Tayyip ve saz arkadaşlarının yöntemlerini kullanamaz, kendilerine yediremez çünkü.

Milletin karısının kızının yatak odası üzerinden siyaset yapan adamlar bunlar. Herkes neden korkuyor sanıyorsun...

IFeelGood, bu danismanla falan olacak is degil. Olaylarin giris gelisme ve sonucuna bakinca, kapsami cok genis. Icerisinde medyadan tutun yabanci politikacilara kadar, yeri geliyor tek bir cizgide siralanan yildizlar gibi siralanan bir zincir oluyor. Danismanlar bu soruyu nerede nasil soracagini soyluyor olabilir. Ama bu soru bir tasarim sonucudur. Ne basbakanin nede danismanlarinin bunu tasarlamaya kapasitesi yetmez.

Ayrica benim gorusum, siyaset bu sekilde yapilir. Milletler siyasetcilerini secerken (bilincli yada bilincsiz) iclerindeki en uckagitcilari secerler, ki diger milletlerin yine uckagitci siyasetcilerine daha iyi uc kagit acabilsinler. Bunun kuralini biz koymadik, degistirmeyede gucumuz yetmez. Bizdeki darbeler mudahaleler sagolsun, biz kendi uckagitcilarimizi secemedik ve uckagida geldik. Basimiza da atadilar bir uckagitci, cevabi belli sorularini soruyor iste orada.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin yükseliş sebeplerinde RTE'nin ateizmi ağzına dolaması yok.Dünyada tabulara geleneklere dinlere karşı tepkiler yükseliyor.Ateizm de bu trendden yükselerek çıkmayı fazlasıyla hakediyor.

İnsanları bilime ve bilimsel gelişmelere göre hayat sürün diyen bir akım tüm dinlerden tertemiz bir akımdır.

tarihinde herakles79 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1950 den bu güne kadar ABD elini çekmedi ki bu ülkeden!

Yani! İmameyn'in biri nerde, biri nerde baksanız, ipler nerden nereye uzanıyor kim aracılığı ile kim oynatılıyor belli zaten! Adamlar konuşlanmış biri ana üsse, biri hedefe, din alıp din satıyor, allah pazarlayıp peygamber reklamı yapıyorlar! Niye? ABD nin çıkarı o olduğu için!

Sitelerde Paylaş

IFeelGood, bu danismanla falan olacak is degil. Olaylarin giris gelisme ve sonucuna bakinca, kapsami cok genis. Icerisinde medyadan tutun yabanci politikacilara kadar, yeri geliyor tek bir cizgide siralanan yildizlar gibi siralanan bir zincir oluyor. Danismanlar bu soruyu nerede nasil soracagini soyluyor olabilir. Ama bu soru bir tasarim sonucudur. Ne basbakanin nede danismanlarinin bunu tasarlamaya kapasitesi yetmez.

Ayrica benim gorusum, siyaset bu sekilde yapilir. Milletler siyasetcilerini secerken (bilincli yada bilincsiz) iclerindeki en uckagitcilari secerler, ki diger milletlerin yine uckagitci siyasetcilerine daha iyi uc kagit acabilsinler. Bunun kuralini biz koymadik, degistirmeyede gucumuz yetmez. Bizdeki darbeler mudahaleler sagolsun, biz kendi uckagitcilarimizi secemedik ve uckagida geldik. Basimiza da atadilar bir uckagitci, cevabi belli sorularini soruyor iste orada.

Sen olayın bütününden sözediyorsun Yahya. Danışmanlar bu bütünün önemli saç ayaklarından biri sadece. Tayyip doğru zamanda doğru laflar ediyor ve buna kendisi karar vermiyor.

Adam prompter olmayınca, mitinge bile 10 dakika ara veren, platformda öyle boş boş susarak etrafa bakan ve makinanın tamir edilmesini bekleyen bir adam.

İşin başında sümsük, güvensiz, kimsenin takmadığı biriyken, bu adam şimdi şeytanı anımsatan yüzüne ve ifadesine rağmen "karizmatik" olarak anılıyor..

Bunların dışında... söylediklerin doğru. Tüm dünyada gözü açık, iş bitirici, atik insanlar lider olarak tercih edilebilir, belki edilmeliler de ama sınırın bir adım ötesi de dediğin şeye, "üç kağıtçılığa" geçiyor ve bu gibiler bir şekilde daha fazla seviliyor.

En azından bizimki gibi ülkelerde bu hep böyle.

Bu bize kötü görünüyor tabii. Yani liderler topluma örnek olacak kişilikte olmalı, eğitimi sağlam, en az bir dili çok iyi konuşan, ana dilini çok temiz kullanan, aile yaşamıyla da saygı uyandıran insanlar olmalı liderler. Kaliteli insanlar olmalı kısacası...

Bizimkiler imamdan bozma çapulcu.. Hepsinin ağzı bozuk, Türkçesi kıt, bilgisi görgüsü adeta kahvehaneden ibaret, güvensiz, badem bıyıklı ince sesli garip tipler..

Ailelerine, özellikle kadınlarına hiç değinmeyeyim...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...