Jump to content

Kuranda Kısas

Recommended Posts

Bu Tevbe ayeti çok verimli bir ayet. Daha önceki bütün barışçıl, insancıl görünen ayetlerin hepsini süpürüp çöpe atıyor.

29. Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslam’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

Hadi yahudi ve hristiyanlar haraç vererek canlarını zor kurtamışlar, ya inanmayanlar?

38. Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size “Allah yolunda sefere çıkın” denilince, yere çakılıp kaldınız.Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? Oysa ahirete göre dünya hayatının yararı, pek az bir şeydir.

39. Eğer Allah yolunda sefere çıkmazsanız, sizi elem dolu bir azap ile cezalandırır ve yerinize sizden başka bir toplum getirir. Siz ise ona hiçbir zarar veremezsiniz. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

İnsanları nasıl savaşa kışkırtıyor, savaşmak istemeyenleri nasılda cehennemde yakmakla, yerine başka bir toplum getirmekle tehdit ediyor.

62. Sizi razı etmek için, Allah’a yemin ederler. Eğer gerçekten mü’min iseler (bilsinler ki), Allah ve Resûlü’nü razı etmeleri daha önceliklidir.

63. Allah’a ve Resûlüne karşı gelen kimseye, içinde ebedî kalacağı cehennem ateşinin olduğunu bilmediler mi? İşte bu, büyük bir rezilliktir.

varsa yoksa kendisi..

86. “Allah’a iman edin ve Resûlü ile birlikte cihat edin” diye bir sûre indirildiğinde, onlardan servet sahibi olanlar, senden izin istediler ve “Bizi bırak da oturup kalanlarla birlikte olalım” dediler.

87. Onlar geride kalan (kadın ve çocuk)larla birlikte olmaya razı oldular ve kalpleri mühürlendi. Artık onlar anlamazlar.

88. Fakat peygamber ve beraberindeki mü’minler, mallarıyla, canlarıyla cihat ettiler. Bütün hayırlar işte bunlarındır. İşte bunlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

90. Bedevîlerden mazeret ileri sürenler, kendilerine izin verilsin diye geldiler. Allah’a ve Resûlüne yalan söyleyenler ise (mazeret bile belirtmeden) oturup kaldılar. Onlardan kâfir olanlara elem dolu bir azap isabet edecektir.

Ailesi ile kalıp savaşmak istemeyenler nasılda cehennemle tehdit ediliyor.

111. Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O halde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.

Bak bak, insanları kiralık katil gibi gören bir tanrı..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şaman, sen uyumaya, uçmaya devam et... Uyandığında cevaplayabilirsen eğer sorduklarımı cevaplayıver. Yoksa yeniden uyu, yada uç... Ne yaparsan artık...

Soru sormak ne kadar kolay değilmi?

Ama "soru sormayı bilen cevap vermeyide bilmelidir." Bu şaman özdeyişini hatırladınmı şaman?

Hatırlamadın değilmi?

Ben dansözleri sahnede seviyorum.

Sitelerde Paylaş

Aman iyi savun! İyi yalakalık yap ki sana şefaat etsin! Korkudan ödün paçalarından akıyor farkında mısın? Karşıdan bakınca öyle aciz, öyle tırsak titreksin ki gülünecek değil, acınacak haldesin! Muhammedin şefaatini uman bir zavallı...

kinin insani değerlerinin önüne geçmiş.

benden uzak dur.

sakın ha hiç bir başlıkta muhatap olmayalım.

ağzım bozuk değil, sakin sakin yazıyorum, bana ettiğin ithamlara ses çıkarmıyorum diye haklı sanma kendini.

bağıran haklı olan demek değildir.

ya insan gibi benimle sakince yazış ya da uzaklaş.

Sitelerde Paylaş

Şimdi konuyla ilgili söyleyeceklerimi söyleyeyim.

Ayetin açık anlamı "hüre karşılık olarak ancak hür kısas edilir, köleye karşılık ancak katil köle ise kısas edilir , ite karşı it, kopuğa karşı kopuk" şeklindedir.

Diğer ayetlerdeki kadın-erkek-hür-köle eşitsizlikleri de ortada olduğuna göre (ki bu ayetleri yazacak değilim, bilmeyen kaz kafalılar araştırıp bulabilir) bu ayeti bu şekilde yorumlayanlara ve anlayanlara karşı en ufak bir söz hakkınız olamaz.

Gel gelelim niyet okuyuculuğuna soyunmuş iseniz, gözü kara bir muhammed savunucusu panteist,müslüman,kafası karışık veya her ne boksanız dürüstçe söyleyebileceğiniz tek şey; "bu ayeti ancak bir angut yazmış olmalıdır ki düşündüklerini ifade edebilmekten acizdir veya öyle aptalın teki yazmış olmalıdır ki kurduğu cümle kasttetiğinin tam aksini ifade etmektedir." olmalıdır.

NOKTA

ne olduysa birden başlığın konusu beni veya benim gibi düşünenlerii taşlamaya döndü.

aynı şeyi diyoruz, bu sözler insan sözü diyoruz, hiç bir ilahi yanı veya kutsallığı yok diyoruz.

ben adam art niyetli değildi diyorum, siz salaktı veya kurnazdı diyorsunuz.

müslüman olmadığımı milyon kez söyledim.

deist ya da panteist de değilim.

kuran takipçilerinin dikkatini çekiyoruz sadece yaptığımız bu.

bakın kuran taraması yapıp kelimeleri harfleri bile tek tek tarıyoruz, bu allahı veya tırı vırı tansrısını anlamak için değil, bu adam aslında ne yapmaya çalışmış anlamaya çalışıyoruz.

dünyayı kısa sürede ateist yapamazsınız, ama belki kısa vadede sorgulamalarını sağlayabiliriz.

müslümanları uyandırmak öyle asıp kesip hakaretle olmuyor, olmadı, bunu deneyen çok oldu.

bir müslüman korkaktır, hepimiz o yoldan geçtik, sorgulamaya korkar, allahın varlığını sorgulamaya bile nefesi yetmez.

ama siz onların kafasında şüphe yaratmaktan ziyade daha da körü körüne savunmalarını sağlıyorsunuz.

sizin için teizmdense ateizm evla olabilir, ama benim için, islamdansa deizm ya da panteizm evladır.

şimdi müslümanlar için tkrar ediyorum, o ayette hüre hür dediğinden bile emin değiliz, haram kelimesinin ilk iki hecesi ile aynı köktür, hele de ABD köle değil, kul demektir.

bu ifadelerin benzeri göze göze dişe diş teklinde tevratta bulunduğundan kavram aynen insanların beynine kazınmıştır.

müslümanlar da bilsin ki onların düşündüğü gibi ben bir müslüman değilim.

hele ki namaza kabeye oruca ve benzeri ritüellere de karşıyımdır.

oldu mu şimdi. herkes sakinleşti mi?

Sitelerde Paylaş

Maktulün velisi mirasın kendisine kalması için bir kiralık katil tutabilir.

Kiralık katil adamı öldürür. Velisi (misal oğlu olabilir) de katili affettiğini söyleyebilir.

Bu tür olaylar hep olmuştur ve hala da olur.

Maktulün ailesi fakirdir. Katil zengindir.

Katil maktulün ailesine muazzam para teklif edip kurtulabilir.

Katil fakirse direk kelle gider.

Kurana göre katili maktulün velisi affedebiliyor.

Ama bu durum sakattır. Katil elini kolunu sallayarak gezebiliyor.

Adam belki seri katil. Birini öldürdükten sonra başkasını da öldürürse suç kimin?

Böyle bir olay olursa nasıl adalet işleyecek?

Cevap var mı?

Sitelerde Paylaş

Hüre hür, köleye köle, dişiye dişi kısas ediliyor evet, katil hürse hür öldürün demiyor.

Kısas yapılan yanlışın birebir aynını yapana yapmak değildir.

Kalıplaşmış önyargılarla bakmayın olaya.

Muhammed sizin sandığınız kadar da salak değildi emin olun.

Salak olmadığını bizde biliyoruz. Salak olsa, o kadar insanı nasıl peşine taksın? İnsanları nasıl peşine takacağını da çok iyi biliyormuş: Ganimet ve cennet vaadi.

Sitelerde Paylaş

Şimdi konuyla ilgili söyleyeceklerimi söyleyeyim.

Ayetin açık anlamı "hüre karşılık olarak ancak hür kısas edilir, köleye karşılık ancak katil köle ise kısas edilir , ite karşı it, kopuğa karşı kopuk" şeklindedir.

Diğer ayetlerdeki kadın-erkek-hür-köle eşitsizlikleri de ortada olduğuna göre (ki bu ayetleri yazacak değilim, bilmeyen kaz kafalılar araştırıp bulabilir) bu ayeti bu şekilde yorumlayanlara ve anlayanlara karşı en ufak bir söz hakkınız olamaz.

Gel gelelim niyet okuyuculuğuna soyunmuş iseniz, gözü kara bir muhammed savunucusu panteist,müslüman,kafası karışık veya her ne boksanız dürüstçe söyleyebileceğiniz tek şey; "bu ayeti ancak bir angut yazmış olmalıdır ki düşündüklerini ifade edebilmekten acizdir veya öyle aptalın teki yazmış olmalıdır ki kurduğu cümle kasttetiğinin tam aksini ifade etmektedir." olmalıdır.

NOKTA

Şimdi konuyla ilgili noktayı senin için ben koyayım.

Hiçbir ciddi eleştiri (YAZIDAN ALINTI = İTİRAZ EDİLEN KISIM) getiremeyen, inananları kaz kafalı bulup, kendisinin bu kaz kafalılar karşısında kafası kesik kaza döndüğünü göremeyen, anlayamayan, aslında anlamak gibi bir şeyi dert te etmeden konulara dalan ve delilsiz itiraz eden, buna rağmen itirazlarına insan gibi cevap verilince de iyice şaırıp bunalan ve ağzından pislikler saçan birisi olmakyan kurtulamayan birey olan sana artık bir şey anlatmayacağım.

Çünkü en basit cümleleleri bile anlayamayan sizlerin örneği; işte eski zamanlarda yaşayan ve aynen sizin yaptıklarınızı yapan kimseler olarak ortaya çıktığından kitapta onların ve sizlerin anlamadık demeyesiniz, mazeretiniz olmasın diye ilk okulda ki Cin ali ye anlatır gibi bir yerde değil bir kaç yerde anlatarak konuyu pekiştirmiştir.

Kitap bunu tek seferde anlatamadığından değil, tek seferde anlayamayan sizleri de düşünerek çok yerde anlatmıştır.

Şimdi burayıda anlamayacaksınız ve ben den yine anlatım bekleyeceksiniz. Ancak bitti. son. Kabul eder veya etmezsin. SENİN DİNİN SANA BENİM DİNİM BANA... Bunu biliyor olmalısınız...

Nokta koymana rağmen, Yazmaya devam edersen; sorduğum ve karşılığını vermediğin tüm soruları yeniden cevaba davet edebilirim. Cevap vermezsen de seni bir şeyle suçlayabilirim. Sen de konuyu burda kapat o zaman.

YADA GERÇEKTEN KONU HAKKINDA HALA TARTIŞABİLİRİM DİYORSAN GEÇELİM BAŞBAŞA KISMA ORDA GÖRELİM DURUMLARI... Zamanım yok falan diyeceksen, buraya da yeterince yalan yanlış yazdın, başka yazma o zaman...

tarihinde aorskaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Olmadı! Gözüm dersen hiç dolmadı, tersine daha sert eleştireceğim seni! Sakinleşmek yerine öfkem arttı.

Sen ne hakla apaçık bir ifadeyi aklamaya çalışırsın? İfade öyle açık, öyle net ki, hüre hür, köleye köle, dişiye dişi! Hiç olmazsa bu apaçık cinsiyet ayrımından adını nik olarak kullandığın tanrıçadan bari utan! Sana yazıklar olsundan başka bir şey demem, gerçek örtücülüğünü asla affedemem.

Gözünün önündeki apaçık bir gerçeği çarpıtandan her türlü ahlaksızlık beklenir. Kuranda apaçık cinsiyet ve hürriyet ayrımı yapılmıştır, bunu örtmeye, gizlemeye çalışan herkese yazıklar olsun! İnsanlığa ihanetleri insanlığa bir gün mutlaka kapak olacak, insanlık bu kanlı, karanlık, çirkin dogma uykusundan mutlaka uyanacaktır!

O kadar kıyamıyorsan muhammedine, git müslüman ol, seni tutan yok! Günde beş vakit bol bol salavat salla, belki sana şefaat eder de yırtarsın!

Ya insan bi "tamam yanlış yapmış ama, o zaman öyleymiş ne yapsın" filan der ya! Sen kim olup katliamcı, ayrımcı bir apaçık metni aklamaya kalkışıyorsun be? İnsanlığa ne hakla ihanet eder, insanlık suçunu meşrulaştırırsın?

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne olduysa birden başlığın konusu beni veya benim gibi düşünenlerii taşlamaya döndü.

aynı şeyi diyoruz, bu sözler insan sözü diyoruz, hiç bir ilahi yanı veya kutsallığı yok diyoruz.

ben adam art niyetli değildi diyorum, siz salaktı veya kurnazdı diyorsunuz.

müslüman olmadığımı milyon kez söyledim.

deist ya da panteist de değilim.

kuran takipçilerinin dikkatini çekiyoruz sadece yaptığımız bu.

bakın kuran taraması yapıp kelimeleri harfleri bile tek tek tarıyoruz, bu allahı veya tırı vırı tansrısını anlamak için değil, bu adam aslında ne yapmaya çalışmış anlamaya çalışıyoruz.

dünyayı kısa sürede ateist yapamazsınız, ama belki kısa vadede sorgulamalarını sağlayabiliriz.

müslümanları uyandırmak öyle asıp kesip hakaretle olmuyor, olmadı, bunu deneyen çok oldu.

bir müslüman korkaktır, hepimiz o yoldan geçtik, sorgulamaya korkar, allahın varlığını sorgulamaya bile nefesi yetmez.

ama siz onların kafasında şüphe yaratmaktan ziyade daha da körü körüne savunmalarını sağlıyorsunuz.

sizin için teizmdense ateizm evla olabilir, ama benim için, islamdansa deizm ya da panteizm evladır.

şimdi müslümanlar için tkrar ediyorum, o ayette hüre hür dediğinden bile emin değiliz, haram kelimesinin ilk iki hecesi ile aynı köktür, hele de ABD köle değil, kul demektir.

bu ifadelerin benzeri göze göze dişe diş teklinde tevratta bulunduğundan kavram aynen insanların beynine kazınmıştır.

müslümanlar da bilsin ki onların düşündüğü gibi ben bir müslüman değilim.

hele ki namaza kabeye oruca ve benzeri ritüellere de karşıyımdır.

Bir müslüman olarak açıklamalarının çoğuna katılmasamda;

Kendini tanımlama dürüstlüğünü, yazılarında belli bir seviyeyi korumanı takdir ediyor, her şeyden önce bir insan olduğunu ve seçimlerinin senin özgür iradenle olması nedeniyle onlara bir şey demediğimi bilmeni istiyorum.

Bir insan olarak yeteri kadar erdemli davrandığını düşünüyor, selam ediyorum...

Sitelerde Paylaş

Olmadı! Gözüm dersen hiç dolmadı, tersine daha sert eleştireceğim seni! Sakinleşmek yerine öfkem arttı.

Sen ne hakla apaçık bir ifadeyi aklamaya çalışırsın? İfade öyle açık, öyle net ki, hüre hür, köleye köle, dişiye dişi! Hiç olmazsa bu apaçık cinsiyet ayrımından adını nik olarak kullandığın tanrıçadan bari utan! Sana yazıklar olsundan başka bir şey demem, gerçek örtücülüğünü asla affedemem.

Gözünün önündeki apaçık bir gerçeği çarpıtandan her türlü ahlaksızlık beklenir. Kuranda apaçık cinsiyet ve hürriyet ayrımı yapılmıştır, bunu örtmeye, gizlemeye çalışan herkese yazıklar olsun! İnsanlığa ihanetleri insanlığa bir gün mutlaka kapak olacak, insanlık bu kanlı, karanlık, çirkin dogma uykusundan mutlaka uyanacaktır!

SENİN ÇELİŞİK FİKİRLERİN YAZDIKLARINDAN HEMEN GÖRÜLÜYOR. ÖNCE SEN DE BUNLARI GÖR.

Herkes, senin gibi kendi anlamak istediği yaşamak istediği şeylerden farklı gerçeklere gözünü kapatamıyor. Bunu bir sen becerebiliyorsun herhalde. Ama bunu yapınca kazançlı değil en büyük kayıplarda olduğunu da görmek istemİyorsun.

BAŞKALARININ GÖRÜŞLERİNE NE ZAMAN SAYGILI OLMAYI BECEREBİLİRSEN O ZAMAN İNSAN OLMAYA BAŞLARSIN BUNU UNUTMA....

BU ARADA HALA BU KONUDA YADA KURANLA İLGİLİ TARTIŞMAK İSTEDİĞİN BAŞKA KONU OLURSA İSTERSEN BAŞABAŞ KISMINDA YAZIŞALIM. NE DERSİN, YAPABİLİRMİSİN? (zamanın yok değilmi seninde!...)

Sitelerde Paylaş

BAŞKALARININ GÖRÜŞLERİNE NE ZAMAN SAYGILI OLMAYI BECEREBİLİRSEN O ZAMAN İNSAN OLMAYA BAŞLARSIN BUNU UNUTMA....

Vaay Kendinden Büyük Laf Etmişsin Alkışşş.

Bu sözü Nasıl Diyebilirsin? Doğrusu Çok Güldüm.

Sizin dininiz değilmi İnançtan çıkanları katleden?

Sizin dininiz değilmi inançsızlara zulüm eden?

Yahu bir yürü git işine! İmzama bak ondan sonra konuş!

Senin dinin asıp kessin bende saygı göstereyim! Enayimiyim ben?

Sitelerde Paylaş

Salak olmadığını bizde biliyoruz. Salak olsa, o kadar insanı nasıl peşine taksın? İnsanları nasıl peşine takacağını da çok iyi biliyormuş: Ganimet ve cennet vaadi.

Kendin demişsin;

"o kadar insanı nasıl peşine taksın? İnsanları nasıl peşine takacağını"

Ben de soruyorum bu peşine takılanlar insan ise takılmayanlar ne oluyor.

Her biri ayrı ayrı kendi tanrısı olan insan üstüler olabilirmi?

Tıp ne halt etsin....

Sitelerde Paylaş

Ben de soruyorum bu peşine takılanlar insan ise takılmayanlar ne oluyor.

He onlar insan olmuyor, onları gördüğün yerde öldür diyor senin beynindeki uyduruk şizofren sanrısı allahın!

Sen safi halis süzme misin, yoksa deli numarası mı yapıyorsun? Yalnız böyle olmaz, kafana bi huni koy ki inandırıcı olsun. Yoksa deliyim diye yutturamazsın!

Sen nerde gördün sarışınlar insandır denildiğinde sarışın olmayanların insan olmadığının anlaşıldığını be? Söylediğin lafta bir tutarlılık olsun! Burada akıllı bir laf edeceksen et, yoksa zırvalarınla alan kirliliği yaratma boşuna!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vaay Kendinden Büyük Laf Etmişsin Alkışşş.

Bu sözü Nasıl Diyebilirsin? Doğrusu Çok Güldüm.

Yahu bir yürü git işine! İmzama bak ondan sonra konuş!

Senin dinin asıp kessin bende saygı göstereyim! Enayimiyim ben?

Sen sormuşsun; "Enayimiyim ben?"

Cevabım soru olacak; Akıllımısın sen, yalancımısın sen, iftiracımısın sen....

BENİM DİNİM HİÇ BİR ZAMAN İNANÇSIZLARI DİNE ZORLAMADI. AMA KENDİ KENDİNİN ESİRİ OLAN SEN VE SENİN GİBİLER BU YÜCELİĞİ HİÇ KABUL EDEMEDİ, SİNDİREMEDİ... HAZIM PROBLEMLERİ YAŞIYORSUNUZ. SİZ KENDİ DÜŞÜNCENİZDEKİLERDEN BAŞKASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIRKEN BENİM DİNİ SİZİ DE OLDUĞU GİBİ KABULLENDİ VE ELÇİYE BİLE BU KONUDA; "ONLARI ZORLAMA, SEN SADECE TEBLİĞ EDİCİSİN, ONLARIN VEKİLİ DEĞİLSİN" DİYEBİLDİ.

Sen şimdi; hangi vicdanla;

diyebiliyorsun. DEDİKLERİNİ BENİM KİTABIMDAN GÖSTER, BEN ENAYİ, YADA EN "AYI" OLAYIM. Ama gösteremezsen sana bir sorum olacak şimdi;

enayimisin sen?

Bu arada yeri gelmişken; Atatürk'ün söylediği her lafı hiç bir itiraza yer vermeden benimsermisin? Uygularmısın? Buna düşünerek cevap ver sonra buradan da soru sorabilirim ve sıkıntıya düşebilirsin ikaz edeyim...

Sitelerde Paylaş

He onlar insan olmuyor, onları gördüğün yerde öldür diyor senin beynindeki uyduruk şizofren sanrısı allahın!

Sen safi halis süzme misin, yoksa deli numarası mı yapıyorsun? Yalnız böyle olmaz, kafana bi huni koy ki inandırıcı olsun. Yoksa deliyim diye yutturamazsın!

Sen nerde gördün sarışınlar insandır denildiğinde sarışın olmayanların insan olmadığının anlaşıldığını be? Söylediğin lafta bir tutarlılık olsun! Burada akıllı bir laf edeceksen et, yoksa zırvalarınla alan kirliliği yaratma boşuna!

Sen sapla samanı birbirine karıştıran birisi olmaktan kendini kurtaramayacaksın. Anlatımda; Ganimet ve cennet için gidenler var, Onlar sıradan insanlar olduğu içimn giderler. Ama cennete ihityacı olmayanlar ise insan değil insan üstü olmalılardırki, cennet peşinde gitmeyebilsinler, ona ihtiyaç duymayabilsinler...

Sen şimdi "deli numarası yapıyordum size" diyerek bile kurtulamayacak kadar batıyorsun. Sen her elin jokeri olmaya devam et...

Sitelerde Paylaş

Var. Konu: Kuranda kısas... Gel de seni bir evire çevire kepaze edeyim...

Hadi bakalım et de görelim don kişot. Sen şimdi burdaki gibi rahat rahat sallayıp diğer yazanların arasında kaybolduğun gibi rahat olacağını sanıyorsun değilmi? O, tefsir-kuran-hemen onlardan uzaklaşma becerisini gösterebilecekmisin bakalım. Hadi bakalım, zaman ayıracağım buna...

Sitelerde Paylaş

Besmelesiz sure...

Besmelesiz sure diye yazacağına; surenin ilgili ayetlerini yazıp, AHA İŞTE BAK TAM BURADA "MÜŞRİKLERİ YOK EDİN" DİYOR DESENE...

herkese göstersene o kısımdaki konu bütünlüğünü bozmadan hangi ayette "müşrikleri yok edin" dediğini...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...