Jump to content

Kuranda Kısas

Recommended Posts

Maktulün velisi mirasın kendisine kalması için bir kiralık katil tutabilir.

Kiralık katil adamı öldürür. Velisi (misal oğlu olabilir) de katili affettiğini söyleyebilir.

Bu tür olaylar hep olmuştur ve hala da olur.

Maktulün ailesi fakirdir. Katil zengindir.

Katil maktulün ailesine muazzam para teklif edip kurtulabilir.

Katil fakirse direk kelle gider.

Kurana göre katili maktulün velisi affedebiliyor.

Ama bu durum sakattır. Katil elini kolunu sallayarak gezebiliyor.

Adam belki seri katil. Birini öldürdükten sonra başkasını da öldürürse suç kimin?

Böyle bir olay olursa nasıl adalet işleyecek?

Cevap var mı?

diye tekrar soruyorsunda;

Bu soruyu cevapladığımda ne değişecek? Bir şeyin değişmediğini başka sorulara cevabıma gösterdiğiniz tekilerden, yazılardan gördüm.

Ne söylenirse söylensin; "ha öylemi, bak bu olabilir" bile demiyor, hemen reddetme dürtüsüne girip reddediyorsunuz. YANİ BİRŞEY DEĞİŞMİYORSA YAMAYADA GEREK YOK DEĞİLMİ?

tarihinde aorskaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ŞAMANIN BİR SÖZÜ ÜZERİNE

Şaman, sen uyumaya, uçmaya devam et... Uyandığında cevaplayabilirsen eğer sorduklarımı cevaplayıver. Yoksa yeniden uyu, yada uç... Ne yaparsan artık...

Soru sormak ne kadar kolay değilmi?

Ama "soru sormayı bilen cevap vermeyide bilmelidir." Bu şaman özdeyişini hatırladınmı şaman?

Hatırlamadın değilmi?

DEMİŞİM. Ama şaman beni haklı çıkarmış ve bu sözü bilip bilmediğini bile yazamamıştır. Sabun köpüğü balonlarından...

BAKIN BU DEFA NE BUYURMUŞ:

Ben dansözleri sahnede seviyorum.

BENİM BUNA CEVABIM: Şaman ben dansözleri sevmiyorum, "ZENNELERİ HİÇ SEVMİYORUM"... Ama; "sen sevmezsen sevme" diyerek sen devam edebilirsin o da başka tabi...

Sitelerde Paylaş

Besmelesiz sure diye yazacağına

Ne yapayım, şifre çözmeye meraklılar müslümanlar, belki böyle şifreli söyleyince bir merak sarar, açar okurlar kitaplarını dedim! :D

Başka türlü okuyacakları yok! Ha, derin devlet sırrı olmadığı için "tıkın ucunda, elli kere buraya asıp alan kirliliği yaratmaya gerek yok" diye bir kez daha yazmam gereksizdi ama hadi üşenmedim son kez yazdım... ^_^

Aç kardeşim, kitabını sana biz mi öğreteceğiz, oku, öğren... Biz nasıl okuyup öğrendik, anlayacak zekan illa vardır. Bak hangi sure olduğunun ipucunu da beleşten verdik arama zahmet olmasın diye! B) Hemen tıkla, gör! Bizim öğretmemize heralde ihtiyacın yoktur değil mi?

Sitelerde Paylaş

Tamam, anlaştık... B)

Kimin iletisi hangi arada kayboluyormuş görürüz! :D

Tamam aç bakalım konuyu, ama hemen ikaz edeyim, konu ayetlerle bir bütün halinde tekrar tarafımdan anlatılacaktır. Ayetler dışında başka hiçbir hadis, rivayet vb. şeyler girmeyecek. Konu anlatıldıktan sonra, bak kuran hür, demiş, köle demiş, dişi demiş; sınıf ayrımı yapıyor gibi konudan uzaklaşan başka kıvırtmalar olmayacak. Ben ayeti yazacağım bak şunu diyor diyeceğim, sen ise hayır o şunu diyor diyebileceksin. İtyirazların olursa yazımdan aynen alıntı yaparak yapacaksın. Yoksa hiç girme tartışmaya falan...

Sitelerde Paylaş

diğer yazanların arasında kaybolduğun gibi rahat olacağını sanıyorsun

Sivri zeka, burada her ileti diğerleri arasında aynı derecede kaybolur. Sen hiç burada karışık renklerle kamuflajlanmış ileti görüyor musun?

Bu kadar sivri uçlar yıldırım çeker, dikkat et! Kafana yıldırım düşmesin, bulutlu havalarda dolaşma pek!

Sitelerde Paylaş

Ne yapayım, şifre çözmeye meraklılar müslümanlar, belki böyle şifreli söyleyince bir merak sarar, açar okurlar kitaplarını dedim! :D

Başka türlü okuyacakları yok! Ha, derin devlet sırrı olmadığı için "tıkın ucunda, elli kere buraya asıp alan kirliliği yaratmaya gerek yok" diye bir kez daha yazmam gereksizdi ama hadi üşenmedim son kez yazdım... ^_^

Aç kardeşim, kitabını sana biz mi öğreteceğiz, oku, öğren... Biz nasıl okuyup öğrendik, anlayacak zekan illa vardır. Bak hangi sure olduğunun ipucunu da beleşten verdik arama zahmet olmasın diye! B) Hemen tıkla, gör! Bizim öğretmemize heralde ihtiyacın yoktur değil mi?

Sen çok basit bir şeyi bile öğrenemezken öğretmen olduğunu iddia et dur. Ama sen sayın öğretmen, bana bir şey öğretme de; İDDİANDA DÜRÜSTSEN, ADAMSAN, İNSANSAN, TUTARLIYSAN, hadi yaz kurandan ayetleri... Yaz hadi konu bütünlüğünü bozmadan; kayıtsız şartsız nerede "müşrikleri öldürün" diyorsa göster hadi...

Sitelerde Paylaş

Sen çok basit bir şeyi bile öğrenemezken öğretmen olduğunu iddia et dur. Ama sen sayın öğretmen, bana bir şey öğretme de; İDDİANDA DÜRÜSTSEN, ADAMSAN, İNSANSAN, TUTARLIYSAN, hadi yaz kurandan ayetleri... Yaz hadi konu bütünlüğünü bozmadan; kayıtsız şartsız nerede "müşrikleri öldürün" diyorsa göster hadi...

:D İnat ettim, göstermiycem! :lol: Kendin bak! Googla'a yaz, gelir! :)

Beleş yok!

Kendini ortaya bir kez daha koydun. Ben de kimse olmazsa, kısa zamanda konuyu bir kere daha toparlarım diye düşünmüştüm. Ama seni toparlamak mümkün olmayacağından buna gerek kalmadı galiba...

SEN BÖYLE YAPARAKMI BENİMLE KONU TARTIŞABİLECEKSİN? SEN BU KADAR İDDİAYI BİLE SAVUNAMAZKEN, HANGİ DÜRÜSTLÜKLE KOSKOCA KISAS KONUSUNU TARTIŞABİLİRSİNKİ?

Hadi bu iddianı ispatla, ben kısas konusunda "DEMİREFENİN GÖRÜŞÜ DOĞRUDUR" diyeyim. Ama tartışmadan işi halletmek için önce bu kısmı bir gösteriver. Bunu yapma cesaretin yoksa onu da söyle...

NEYSE SON GÖRÜNDÜ. fİLM BİTTİ. BEN BU FİLMİ ÇOK GÖRDÜM. SENİNLE BİR DEFA DAHA İZLEMEYİM.

Sitelerde Paylaş

cesaretin yoksa onu da söyle

Google'da arama nasıl yapılır kursu ister misin? Ücret almayacağım. Bu da kıyağım olsun! Kabul dersen normal zeka düzeyine göre beş dakika sürmez. Ama anlayamazsan bir saati geçerse saat ücreti talep ederim.

Sen öğreninceye kadar ücretsiz deme cesaretim yok, çünkü görünüşe göre günlerce de sürebilir! :lol:

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

adaletin kısastan daha üstte bir prensip olduğunu düşünüyorum...

kısas adaleti sağlamak amacıyla kullanılabilecek bir argüman olabilir...

sürdürebilir toplumsal mutluluğun ve huzurun ise adaletten daha üst bir perensip olduğunu kabul ediyorum...

yani adalette bunu sağlamak için vardır din de kurallar da ahlakta...

kısası tamemen gündemden düşürmeyi doğru bulmasam da ondan daha iyi bir düzenlemeyyle adalet sağlanabilir ise bunu uygulmanın gerektiğini savunuyorum...

aklı selimle toplumsal huzuru ve mutluluğu en yakın sağlayabilecek düzenlemelerin keşfedilmesi için çalışma ve gayret içinde olunmalıdır...

kuran suça verilebilecek en ağır ceza olan kısastan en hafif uygulamayı yani affa kadar geniş bir uygulama alanı sunmuştur...

bu ikisi arasındaki tüm cezayi uygulamalar toplumsal huzuru sağladıkça uygulanabilir...

bu konuda insan aklını çalıştırmalı donuk sabit kalmamalı sürekli en yararlı olanın tesbit etmeye uğraşmalıdır...

Sitelerde Paylaş

ŞAMANIN BİR SÖZÜ ÜZERİNE

DEMİŞİM. Ama şaman beni haklı çıkarmış ve bu sözü bilip bilmediğini bile yazamamıştır. Sabun köpüğü balonlarından...

BAKIN BU DEFA NE BUYURMUŞ:

BENİM BUNA CEVABIM: Şaman ben dansözleri sevmiyorum, "ZENNELERİ HİÇ SEVMİYORUM"... Ama; "sen sevmezsen sevme" diyerek sen devam edebilirsin o da başka tabi...

He yazmamadım! Korktum benim açığımı yakaladın diye. Sen direksiz yükseltilen tavanın altında uyumaya devam et.

Sitelerde Paylaş

ne olduysa birden başlığın konusu beni veya benim gibi düşünenlerii taşlamaya döndü.

aynı şeyi diyoruz, bu sözler insan sözü diyoruz, hiç bir ilahi yanı veya kutsallığı yok diyoruz.

ben adam art niyetli değildi diyorum, siz salaktı veya kurnazdı diyorsunuz.

müslüman olmadığımı milyon kez söyledim.

deist ya da panteist de değilim.

kuran takipçilerinin dikkatini çekiyoruz sadece yaptığımız bu.

bakın kuran taraması yapıp kelimeleri harfleri bile tek tek tarıyoruz, bu allahı veya tırı vırı tansrısını anlamak için değil, bu adam aslında ne yapmaya çalışmış anlamaya çalışıyoruz.

dünyayı kısa sürede ateist yapamazsınız, ama belki kısa vadede sorgulamalarını sağlayabiliriz.

müslümanları uyandırmak öyle asıp kesip hakaretle olmuyor, olmadı, bunu deneyen çok oldu.

bir müslüman korkaktır, hepimiz o yoldan geçtik, sorgulamaya korkar, allahın varlığını sorgulamaya bile nefesi yetmez.

ama siz onların kafasında şüphe yaratmaktan ziyade daha da körü körüne savunmalarını sağlıyorsunuz.

sizin için teizmdense ateizm evla olabilir, ama benim için, islamdansa deizm ya da panteizm evladır.

şimdi müslümanlar için tkrar ediyorum, o ayette hüre hür dediğinden bile emin değiliz, haram kelimesinin ilk iki hecesi ile aynı köktür, hele de ABD köle değil, kul demektir.

bu ifadelerin benzeri göze göze dişe diş teklinde tevratta bulunduğundan kavram aynen insanların beynine kazınmıştır.

müslümanlar da bilsin ki onların düşündüğü gibi ben bir müslüman değilim.

hele ki namaza kabeye oruca ve benzeri ritüellere de karşıyımdır.

oldu mu şimdi. herkes sakinleşti mi?

Müslüman gibi davranırsanız, ateistlerden müslüman gibi muamele görürsünüz.

Etimoloji ile ilgileniyor olabilirsin,islam tarihini derinlemesine araştırıyor olabilirsin.

Ama bu size bilgiçlik taslama hakkını vermez.Her başlıkta böylesiniz.

"Oradaki ifade gerçekte şu anlamı içeriyor" deyip kaçıyorsunuz.İddialarınıza da bir dayanak ortaya koymuyorsunuz.

Apaçık gerçek ortada dururken eleştirel yönleri her ne hikmetse es geçiyorsunuz.

"Muhammed katil her kimse sınıf gözetmeksizin kısasının yapılmasını istemiştir" diye düşünebilirsin, etimolojik kanıtlarla bunu destekleyebilirsin.

Buna bir itirazımız mı var ? Ama neden ardından açık gerçeği söylemekten kaçınıyorsun ? Neden "bu ifade feci yanlış anlamalara sebep olacak bir ifadedir, yetersizdir,gereksizdir yahut uygulanabilir değildir, dolayısıyla kuran tanrı sözü filan değildir" kısmını atlıyorsun.

Üstelik sadece bu başlıkta değil her başlıkta böylesiniz.Bu kısımları es geçerek mi müslümanları dinden kurtaracaksınız?

Senden her mesajından sonra "ben müslüman değilim" demeni beklemiyoruz açık gerçeği söylemeni bekliyoruz.

Eleştirel gerçeği söylemek istemiyorsan elbette bir müslüman gibi muamele görürsün ne bekliyordun ?

İslamdan çıkmak için etimoloji bilmeye ,islam tarihçisi olmaya, muhammedin değer tespitini yapmaya gerek yok. Bu mevzuları ilgilenenlerle ilgili başlıklarda tartışabilirsin.Her başlığa maydonoz olmaya lüzum yok.

Buraya gelen müslümanlar senin de gördüğün üzere vasatın altı adamlar.

Beyni sağlıklı çalışan bir müslüman bu konular üzerinde düşündüğünde zaten sağduyusu onu fazlasıyla rahatsız edecektir.

Bizim yapmamız gereken onları cesaretlendirmekten ibarettir.Bilmeliler ki dine küfür eden koca bir insan topluluğu var, cehennem tehditlerinden korkmayan yığınla kitle var.

Görmeleri gereken şey bu."Abd" kelimesinin etimolojisi değil.

tarihinde Nolies tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

YADA GERÇEKTEN KONU HAKKINDA HALA TARTIŞABİLİRİM DİYORSAN GEÇELİM BAŞBAŞA KISMA ORDA GÖRELİM DURUMLARI... Zamanım yok falan diyeceksen, buraya da yeterince yalan yanlış yazdın, başka yazma o zaman...

Benim vaktim sana ayıracak kadar değersiz değil,başka bir müslüman olsaydı olabilirdi belki.

Temel mantık ilkelerinden bile yoksunsun.Oturup sana mantık öğretecek halim yok.

Seni diğer ateistlere havale ediyorum ama pek sanmıyorum sana vakit ayıracaklarını, olsa olsa eğlenmek için ayırabilirler.

Sitelerde Paylaş

Böyle bir olay olursa nasıl adalet işleyecek?

Cevap var mı?

diye tekrar soruyorsunda;

Bu soruyu cevapladığımda ne değişecek? Bir şeyin değişmediğini başka sorulara cevabıma gösterdiğiniz tekilerden, yazılardan gördüm.

Ne söylenirse söylensin; "ha öylemi, bak bu olabilir" bile demiyor, hemen reddetme dürtüsüne girip reddediyorsunuz. YANİ BİRŞEY DEĞİŞMİYORSA YAMAYADA GEREK YOK DEĞİLMİ?

Kısasın %100 adil olduğunu savunmuyor musun?

İnsanlar verdiğin cevabı kabul etmeyebilir, o ayrı bir şey. Nitekim sen de bizim cevaplarımızı kabul etmiyorsun.

Soru basit aslında.

Hukukun hiçbir zaman Hadiselere ve suçlara siyah-beyaz olarak bakamayacağını ve Kuran'dan hukuk kitabı olmayacağını göstermek için bu soruyu sordum.

Zira Kuran'daki suçların cezaları siyah-beyaz olarak verilmiştir.

Haklı sebepler dışında diyor; ama bu haklı sebeplerden bahsetmiyor.

Altının doldurulması lazım. Yoksa sistem işlemez. Diğer suçlar için de aynı şey geçerlidir.

Altını doldurmak için de İslam alimleri hadislere başvurmuşlardır.

Ve hadislerle şekillenen (senin kabul etmediğin) şeriat da bugün birçok ülkede uygulanıyor.

Onların hadislere bakmasının sebeplerinden biri de budur.

Hadislere bakmam dersen de o zaman kendi hukukunu kendin yazarsın.

Bu da senin aşağıladığın "insan yapımı hukuka" girer.

Sitelerde Paylaş

Şaşırdın mı yahu? Ayetin kendisini mi kendisine kanıt gösteriyorsun? :lol:

Zaten biz bu ayetteki kısas hüre hür köleye köle dişiye dişi yapılır ifadesine karşı çıkıyoruz. Sen tutuyor bunu kanıt gösteriyorsun! Hiç olmazsa kirec daha tutarlı davranmaya çalıştı, getirdiği ayet Mekke dönemi propaganda ayeti ama, olsun en azından iyi denemeydi!

Sen tümden çuvalladın! :lol:

Çok zeki çocuk diyorum. Bakara 178 den önce kısas şekli ve içeriği ta Musa peygamber zamanından beri belli idi diyorum.

Ama senin gibi kimseler; "belli olandan bile bir şey anlamadım. Ben şöyle anlıyorum" dedikleri için sizlerinde anlayacağı seviyeye hitap ediliyor diyorum bakara 178 ile...

Yani bakara 178 ile deniyorki aslında; daha fazla anlamamazlıktan gelmeyin, ipe un sermeyin, güçlük çıkarmayın, hiç kimsenin ayrıcalığı yok. Suçun cezası herkese karşı aynı... kimse hür, köle, kadın durumlarını bahane etmesin. Zaten hepiniz çok iyi biliyorsunuzki; "kimse kimsenin suçundan sorumlu değildir" dedim daha önce diyerek her kapıyı kapatıyor.

Ama sen kapı kapalı ise, bacadan macadan yine girmeye çalışacaksın değilmi?

Sitelerde Paylaş

BENİM DİNİM HİÇ BİR ZAMAN İNANÇSIZLARI DİNE ZORLAMADI.

Evet cahilliğini güzel belirt mişsin. Bu lafın bana yeter. Senin kadar cahil birini görmedim. Biraz oku kendi kitabını sonra gel konus buralarda.

Hee tabi sen namaz kulmayı bırakanların bile tövbeye davet edildiğini etmezse öldürüldüğünüde bilmiyorsundur.

Başkasının eline bakıyorsun! Olmayan "Allah,Tanrıça" 'nın verdiği eli kullanda araştır bakalım senin dinin neler neler yapıyormuş.

Sitelerde Paylaş

Evet cahilliğini güzel belirt mişsin. Bu lafın bana yeter. Senin kadar cahil birini görmedim. Biraz oku kendi kitabını sonra gel konus buralarda.

Hee tabi sen namaz kulmayı bırakanların bile tövbeye davet edildiğini etmezse öldürüldüğünüde bilmiyorsundur.

Başkasının eline bakıyorsun! Olmayan "Allah,Tanrıça" 'nın verdiği eli kullanda araştır bakalım senin dinin neler neler yapıyormuş.

SEN HER ŞEYİ BİLEN, FAKAT "BİR İDDİASININ BİLE KURANDA YERİNİ GÖSTEREMEYEN BİRİ OLARAK" DURUMUNU GÖSTERDİN ZATEN.

Delikanlı, önceki sorduğum soruları cevaplamadın daha ama susmak da bilmiyorsun.

Onlara ek olarak; "sen namaz kulmayı bırakanların bile tövbeye davet edildiğini etmezse öldürüldüğünüde bilmiyorsundur." dediğini de kurandan bir ispatlasan diyorum. İspat etmek zorunda değilsin değilmi? Sen öyle diyorsan öyledir değilmi?

İşte sizin gibilerin durumu budur. Ağacın tepesindeki kuş, kuş beyniyle kendini filden büyük görürmüş... Sen de yükseklerden uçuyorsun ama, "gel iddianı göster!" deyince ne ben bir şeymi dedim, kim dedi, o dedi, şu dedi, oooo, bir varmış bir yokmuş deyip "La Fontaine" masal kahramanı oluveriyorsun akıllı çocuk....

Şu imzandaki söz gibi, "Atatürk'ün her dediğini kayıtsız şartsız doğru bulan, benimseyen ve uygulayan birisimisin?" sorumu da unutmadan cevapla... Ona göre başka soru gelebeilecek zira...

İMZANDAKİ YAZIYI DA İYİ ANLA... TEKRAR OKU, TEKRAR ANLA... sonra cevap ver bakalım.

Sitelerde Paylaş

Buna bir itirazımız mı var ? Ama neden ardından açık gerçeği söylemekten kaçınıyorsun ? Neden "bu ifade feci yanlış anlamalara sebep olacak bir ifadedir, yetersizdir,gereksizdir yahut uygulanabilir değildir, dolayısıyla kuran tanrı sözü filan değildir" kısmını atlıyorsun.

ne atlaması, zaten bizzet bunu diyorum.

1400 yıl önceki bir adamın sözleriydi tanrı sözü falan değildi diyorum.

sanırım üslubum sakin olduğundan sert ifadelerle izah edemiyorum.

bin kere dedim, tanrı değil insan sözüydü, bir adam çıktı ve 1400 yıl evvel bunları dedi diyorum, elbette günümüze uyarlanması gibi bir derdim yok.

kısa ve öz: 1400 yıl önce bir adam bunları demiş. ama öyle değil böyle demiş diyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...