Jump to content

Kuranda Kısas

Recommended Posts

Olmadı! Gözüm dersen hiç dolmadı, tersine daha sert eleştireceğim seni! Sakinleşmek yerine öfkem arttı.

Hayret birşey yaa :) ben ne yaptım sana arkadaş...

Sen ne hakla apaçık bir ifadeyi aklamaya çalışırsın? İfade öyle açık, öyle net ki, hüre hür, köleye köle, dişiye dişi! Hiç olmazsa bu apaçık cinsiyet ayrımından adını nik olarak kullandığın tanrıçadan bari utan! Sana yazıklar olsundan başka bir şey demem, gerçek örtücülüğünü asla affedemem.

yani sence ne diyormuş orda?

bir satr insan sözünü amma da abarttınız ha.

sanki islam o kitaba bakarak kuruldu, islam o kitaba atfedilerek kuruldu, kuruldu ki, tüm dünya o adamın üstünden bir hakimiyet sağlasın diye.

bir gün müslümanlar allaha değil de aslında muhammede taptırıldıklarını anlayacaklar, ve muhammedin de tıpkı diğer tüm peygamberler gibi sıradan insanlar olduğunu anlayınca umarım bu islam prangasından kurtulacaklar.

umuyoruz, ummaktan öte bunun için uğraşıyoruz.

Gözünün önündeki apaçık bir gerçeği çarpıtandan her türlü ahlaksızlık beklenir. Kuranda apaçık cinsiyet ve hürriyet ayrımı yapılmıştır, bunu örtmeye, gizlemeye çalışan herkese yazıklar olsun! İnsanlığa ihanetleri insanlığa bir gün mutlaka kapak olacak, insanlık bu kanlı, karanlık, çirkin dogma uykusundan mutlaka uyanacaktır!

bambaşka şeyler diyoruz, biz senle anlaşamayız.

O kadar kıyamıyorsan muhammedine, git müslüman ol, seni tutan yok! Günde beş vakit bol bol salavat salla, belki sana şefaat eder de yırtarsın!

ne saçmalıyorsun ya :D adam ölmüş toz olmuş.

umarım bundan bin yıl sonra bir grup insan çıkıp da niçe peygamber değildi üst insan fikri sadece onun kişisel fikriydi diye onu savunmak zorunda kalmaz.

Ya insan bi "tamam yanlış yapmış ama, o zaman öyleymiş ne yapsın" filan der ya! Sen kim olup katliamcı, ayrımcı bir apaçık metni aklamaya kalkışıyorsun be? İnsanlığa ne hakla ihanet eder, insanlık suçunu meşrulaştırırsın?

orda öyle dediğini sen diyorsun, ve bunun allahtan geldiğini sanan insanları destekleyen sensin.

evet sizin tanrınız bunu istedi diye algılatıyorsun,zarar veren ve yarayı derinleştiren sensin.

benseallah değil, sen ben gibi bir insan bunu yazdı diyorum. o nedenle uygulanabilirliği yoktur diyorum.

aman ya amma yoruldum senle.

buyur sen devam et, orda ne diyormuş, müslümanların ne yapması gerekirmiş sen söyle de o yönde hareket etsinler madem.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslüman gibi davranırsanız, ateistlerden müslüman gibi muamele görürsünüz.

Eleştirel gerçeği söylemek istemiyorsan elbette bir müslüman gibi muamele görürsün ne bekliyordun ?

Buraya gelen müslümanlar senin de gördüğün üzere vasatın altı adamlar.

Beyni sağlıklı çalışan bir müslüman bu konular üzerinde düşündüğünde zaten sağduyusu onu fazlasıyla rahatsız edecektir.

Bizim yapmamız gereken onları cesaretlendirmekten ibarettir.Bilmeliler ki dine küfür eden koca bir insan topluluğu var, cehennem tehditlerinden korkmayan yığınla kitle var.

Görmeleri gereken şey bu."Abd" kelimesinin etimolojisi değil.

elbette bir müslüman gibi muamele görürsün ne bekliyordun ?

İşte sizin derdiniz bu. Ne güzel gösterdiniz kuzu postundaki kurdu. “İSLAM DİNSİZLERİ ASIYOR , KESİYOR” diye islama saldırıp, milleti kandırarak yanınıza çekmeye çalışınca biz de “DİNDE ZORLAMA YOKTUR. İSLAM; ELÇİYE BİLE, SEN SADECE TEBLİĞ ET, ZORLAMA, SEN ONLARIN VEKİLİ DEĞİLSİN” DİYEREK BUNU İSPATLAR. diyoruz.

SİZLER İSLAMA İFTİRA EDEN İFTİRACILARDAN BAŞKASI DEĞİLSİNİZ. diyorum. Attığınız bu iftira ise sizin bir başka gerçeğiniz olarak, yukardaki sözlerinizden de ispatlanıyor.

İslam sizi bir şeye zorlamazken, siz; elbette bir müslüman gibi muamele görürsün ne bekliyordun ? diyerek gerçek yüzünüzü gösteriyorsunuz.

Siz saldırgan, siz kavgacı, siz uzlaşmaz davranıyorsunuz.

Burada kendini müslüman sanan vasatlar olabileceği gibi, yine burada bulunan sizin gibi vasat bile olmayan ateistlerde vardır. Ama, reddetselerde, kabul etmeselerde; saldırmayı bir onursuzluk gören ateistlerde vardır.

Siz, onlara dizginlerinizi verenlerden olmalısınız.

tarihinde aorskaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne atlaması, zaten bizzet bunu diyorum.

1400 yıl önceki bir adamın sözleriydi tanrı sözü falan değildi diyorum.

sanırım üslubum sakin olduğundan sert ifadelerle izah edemiyorum.

bin kere dedim, tanrı değil insan sözüydü, bir adam çıktı ve 1400 yıl evvel bunları dedi diyorum, elbette günümüze uyarlanması gibi bir derdim yok.

kısa ve öz: 1400 yıl önce bir adam bunları demiş. ama öyle değil böyle demiş diyorum.

Sayın Afrodit,

Tabiki kuran Peygamber ağzından yazıldı. Ancak sizin kastettiğiniz bu değil tabi!

Siz hangi veriye dayanarak; kuranın peygamber sözü olduğu, Allah sözü olmadığı sonucuna vardınız?

Hangi delillere neye göre inandınız. Anlatmanız mümkünse ben de yararlanmak isterim.

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

ne saçmalıyorsun ya :D adam ölmüş toz olmuş.

Sen ne saçmalıyorsun, adam büyük olasılıkla hiç var bile olmadı. Olmayan adam ölür toz olur mu? Superman sence öldü mü, Kripton'a geri dönüp çoluk çocuğa mı karıştı, dünyayı kurtarmaktan vaz mı geçti? Yoksa kötü adama dönüşüp dünyayı ele geçirmeye mi hazırlanıyor? Sen daha dogmalarla savaşta hayaletlerle savaşıldığının bile bilincinde olmayan çok düşük bir bilinç seviyesinde bocalıyorsun. Yarından tezi yok, etrafına bir bakın ve uyan!!

Sen galaksinin başka gezegeninde, hatta "Zaman yolu" galaksisinde yaşıyorsun. Senin gibi aklayıcı paklayıcıların desteği ile dogmaların ta tepemize sıçratıldığından haberin bile yok, senin doğrusu dünyadan değil, galaksiden bile haberin yok.

Zaman yolcularının emperyalist papanın elini öpmek ve emperyalistlerin hizmetine girmek için yollarını Vatikana uzatıp öyle Atlantik ötesine karargah kurduklarını söylesem, ne anlattığımdan kuşkulanacağından bile kuşkuluyum... Olasılıkla saçmaladığımı düşüneceksin.

Saçmaların barutun saçma olduğunu düşünmesi karşıdan çok trajikomik görünüyor...

Sitelerde Paylaş

Hayret birşey yaa :) ben ne yaptım sana arkadaş...

sanki islam o kitaba bakarak kuruldu, islam o kitaba atfedilerek kuruldu, kuruldu ki, tüm dünya o adamın üstünden bir hakimiyet sağlasın diye. (1)

bir gün müslümanlar allaha değil de aslında muhammede taptırıldıklarını anlayacaklar, ve muhammedin de tıpkı diğer tüm peygamberler gibi sıradan insanlar olduğunu anlayınca umarım bu islam prangasından kurtulacaklar. (2)

umuyoruz, ummaktan öte bunun için uğraşıyoruz. (3)

orda öyle dediğini sen diyorsun, ve bunun allahtan geldiğini sanan insanları destekleyen sensin.

evet sizin tanrınız bunu istedi diye algılatıyorsun,zarar veren ve yarayı derinleştiren sensin.

benseallah değil, sen ben gibi bir insan bunu yazdı diyorum. o nedenle uygulanabilirliği yoktur diyorum. (4)

buyur sen devam et, orda ne diyormuş, müslümanların ne yapması gerekirmiş sen söyle de o yönde hareket etsinler madem. (5)

Sevgili Afrodit,

Öneri ve eleştirilerimi kısaca yazmaya çalışayım, siz de lütfen cevaplayınız.

(1) Siz bu saldırgan, daha doğrusu yetersiz kaldığından sadece saldıran ateistlerden (Ateistlerin çoğu zehir gibi akıllı insanlardır o başka) sakın korkmayın. Onların ki zararsız saldırılar. Sadece gürültü yaparlarlar o kadar.

(2) Bir gün Müslümanlar, Allah’a değilde Muhammed’e taptıklarını size göre nerden ve nasıl anlayacaklar? Bunu kısaca (delillendirerek) anlatabilirmisiniz?

Muhammed’in de diğer peygamberler gibi olduğunu, Müslümanların kabul etmediğini nerden biliyorsunuz? Gerçek bir müslümanın peygamberler arasında üstünlük arayamayacağını, iddia edip savunamayacağını araştırmanız sırasında öğrenemedinizmi?

Şimdi hala bu gerçeği bilip, bunu kabulün gerçek Müslümanlık olduğuna inananları görünce hala umut ediyormusunuz?

(3) Müslümanlıktan çıkarmak için umudun da ötesinde nasıl uğraşıyorsunuz? Haklı sebepleriniz delilleriniz varsa bana da anlatabilirmisiniz, ben de çıkabilirmiyim?

(4) Siz ; "orda şöyle yazıyor diye kavga edenler yüzünden" mi Müslümanların durumu sağlamlaşıyor sanıyorsun? Yani öyle yapmasa, sizin gibi yapsa çoğu kimse Müslümanlıktan vazmı geçer acaba?

(5) Gerçek Müslümanlar, bilinçli Müslümanlar onun bunun lafıyla değil, Allah’ın lafıyla, kuranın lafıyla hareket ederler. Bunu da siz asla unutmayın… Kendini Müslüman sanan; kendi içinde bile çelişen mezhep görüşlerine rağmen kendini bir mezhebe ait olmak zorunda gören zavallı mezhepçi Müslümanlarla birbirine karıştırmayınız…

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

Sen ne saçmalıyorsun, adam büyük olasılıkla hiç var bile olmadı. Olmayan adam ölür toz olur mu? Superman sence öldü mü, Kripton'a geri dönüp çoluk çocuğa mı karıştı, dünyayı kurtarmaktan vaz mı geçti? Yoksa kötü adama dönüşüp dünyayı ele geçirmeye mi hazırlanıyor? Sen daha dogmalarla savaşta hayaletlerle savaşıldığının bile bilincinde olmayan çok düşük bir bilinç seviyesinde bocalıyorsun. Yarından tezi yok, etrafına bir bakın ve uyan!!

Saçmaların barutun saçma olduğunu düşünmesi karşıdan çok trajikomik görünüyor...

Evet, yine bir efe! klasiğiyle karşı karşıyayız. Afrodit adlı arkadaşa saldırılarını kaldır biraz. Sana göre en az 10 kat daha akıllı laflar ediyor.

Kafana uymayanı azarla, sindirmeye çalış, sonra en hafifiyle hayalcilikle suçla.

Ya sen bu "La fontaine" deki kahramanları da soladın dostum, Alice ile birlikte başka diyarlara koşuyorsun herhalde...

Sen değilmisin bir çok yerde kuran Allah'tan değil, Muhammed tarafından yazılan bir kitaptır diye...

Bu nasıl bir tersyüz olmaktır analamak mümkün değil.

Sen şunu bir kez daha açıklasana;

1- Kuran varmıdır, yokmudur?

2- Kuran varsa, kim söylemiş, kim yazmıştır.

Sitelerde Paylaş

İslami kaynakları baz alacak olursak;

1. Kuran vardır.

2. Muhammed söylemiş, vahiy katipleri yazmıştır.

Bunu demirefe cevaplayacaktı. Daha önce bu konuda birbiriyle çelişen cevapları vardı. Bu nedenle; şimdiki görüşü düşüncesi nedir, o söyleyecekti...

Bu arada siz de islami olmayan kaynaklarda (örneğin örnek aldığınız batı kaynaklarında);

1- Kuran yoktur diyen varmıdır?

2- Kuran'ı peygamberin kendi sözlerinden oluşur diyen varmıdır? Varsa onların delillerini de söyleyebilirmisiniz?

Bu kadar...

Sitelerde Paylaş

Sen değilmisin bir çok yerde kuran Allah'tan değil, Muhammed tarafından yazılan bir kitaptır diye...

"Allah işi bilmiyormuş, iyi yazamamış, bari cebrail düzeltseymiş" dediğimde "allah yazmış, cebrail de getirmiş" dediğimi mi iddia edeceksin? :lol:

Ya sen bi ironi nedir araştırsana... Aydınlanacak, bir şeyler öğreneceksin, temin ederim. Bi zahmet araştırıver...

Sitelerde Paylaş

Bunu demirefe cevaplayacaktı. Daha önce bu konuda birbiriyle çelişen cevapları vardı. Bu nedenle; şimdiki görüşü düşüncesi nedir, o söyleyecekti...

Bu arada siz de islami olmayan kaynaklarda (örneğin örnek aldığınız batı kaynaklarında);

1- Kuran yoktur diyen varmıdır?

2- Kuran'ı peygamberin kendi sözlerinden oluşur diyen varmıdır? Varsa onların delillerini de söyleyebilirmisiniz?

Bu kadar...

Demirefe'de cevaplasın, forumda herkes her iletiye cevap yazmakta özgür.

1- Pek yoktur herhalde.

2- Müslüman olmayan herkes Kuran'ın Muhammed'in kendi sözlerinden oluştuğunu söyler. Sadece batı değil, doğu da. Buna kaynak yazmamı isteyecek kadar saf olamazsın herhalde.

Sitelerde Paylaş

"Allah işi bilmiyormuş, iyi yazamamış, bari cebrail düzeltseymiş" dediğimde "allah yazmış, cebrail de getirmiş" dediğimi mi iddia edeceksin? :lol:

Ya sen bi ironi nedir araştırsana... Aydınlanacak, bir şeyler öğreneceksin, temin ederim. Bi zahmet araştırıver...

Sıkışınca ironi yaptım de soruları cevaplamamak için çamura yat.

Şimdi tartışmayı ironi yapıp yapmadığına getirip kurtulmaya çalışma.

Hiç kıvırmadan şu anki düşüncenle önce de sorduğum ve cevaplamadığın aşağıdaki soruları cevapla...

Sen şunu bir kez daha açıklasana;

Bırak başka şeyleri sadece soruları cevapla...

Sitelerde Paylaş

Demirefe'de cevaplasın, forumda herkes her iletiye cevap yazmakta özgür.

1- Pek yoktur herhalde.

2- Müslüman olmayan herkes Kuran'ın Muhammed'in kendi sözlerinden oluştuğunu söyler. Sadece batı değil, doğu da. Buna kaynak yazmamı isteyecek kadar saf olamazsın herhalde.

Forumda herkesin cevaplamasına itirazım yok zaten, tabiki cevaplayabilir.

Ancak, bu cevapları görüp, bunlar arasında kaybolmaya çalışan ve daha önce bir öyle bir böyle cevap veren "demirefe" denen birinin yine cevap vermesini sitedim.

Adam böyle durumlarda bir şeyleri doğru-yanlış demeden, kendine ters düşen söz edip etmediğini bilmeden yazdığından hala da onun cevaplamasını bekliyorum.

Bu sorularla ilgili (başka sorulardan seninde yığınla cevaplamadıkların var ve sen de biliyorsun zaten ama) senin cevapların tatmin ediciydi, delil falanda beklemiyorum. Söyleyebilirsen diye düşünmüştüm.

Sitelerde Paylaş

(1) Siz bu saldırgan, daha doğrusu yetersiz kaldığından sadece saldıran ateistlerden (Ateistlerin çoğu zehir gibi akıllı insanlardır o başka) sakın korkmayın. Onların ki zararsız saldırılar. Sadece gürültü yaparlarlar o kadar.

İlk defa bir şeyi anladın ama onu da yanlış anladın.

Haklısın , bizden korkmanıza gerek yok, sizi camide kıstırıp yakmak gibi bir niyetimiz yok, bedeninizi kuma gömüp kafanıza taş fırlatmak istemiyoruz,ibadetlerinizi engellemek gibi bir niyetimiz yok, ellerinizi ayaklarınızı çaprazlama kesmek,asmak,sürmekte istemiyoruz.

Biz sizi bir virüsten,bir hastalıktan kurtarmaya çalışıyoruz.Eh naparsın bazen acı reçete gerekiyor.

Anibal'in süper zencisi bu acı reçetelerden bir tanesi.Süper zenciyle tanışmadıysan vaktin gelmiş bence.

Agresif sözcüklerin kaynağını tamamen sizin yetersiz bilgi seviyeniz, kifayetsiz mantığınız,akıl almaz aptallıklarınız.Hepsi bu.

tarihinde Nolies tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ironi yaptım de

E be bilader, ironi yaptığımda ironi yaptım diyeceğim herhalde, yalan mı söyleyeyim? Oturdum yazdıysam amuda kalkıp yazdım diyecek halim yok değil mi? Tabii oturdum yazdım diyeceğim.

Sen beni dinle,neymiş şu ironi diye bi araştır. Google kullanma kursunu hâla verebilirim bak kaçırma bilmiyorsan!

Sitelerde Paylaş

Tamam yine de cevaplayayım. Birinci sorunun niye sorulduğunu pek anlamadım ama, evet elimizde adı kuran konmuş bir kitap elbette var. İki kapak arasındaki sayfalarda arapça yazılar olan bir kitap. Böyle bir şey evet var.

İkinci sorunun cevabı, araplar yazmışlar. Yani tek bir yazarı yok. Anonim. Derlenip kitap haline getirilmiş.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın Afrodit,

Tabiki kuran Peygamber ağzından yazıldı. Ancak sizin kastettiğiniz bu değil tabi!

Siz hangi veriye dayanarak; kuranın peygamber sözü olduğu, Allah sözü olmadığı sonucuna vardınız?

Hangi delillere neye göre inandınız. Anlatmanız mümkünse ben de yararlanmak isterim.

Selamlar...

tanrı var ya da yok, buna inanır inanmazsın beni hiç alakadar etmez.

zaten mesele inanmak değil, mesele inançlar uğruna başkalarına zarar verilmesidir.

insanlığın tek derdi budur.

şimdi soruna gelelim, allah var diyelim, ismiyle cismiyle kurandan veya hadislerden veya inananlardan böyle bir allah tasviri yarattın kafanda diyelim.

söyle bakalım dünyanın kütlesini, evreni, iğneden ipliğe her şeyi ol demekle yaratma gücüne sahip istediği şeyi ol dediğinde yapma gücüne sahip bir allah bir tanrı neden insanla konuşsun?

ya da neden en son Muhammedle konuşmuş olsun?

bir tanrı neden bir insanı vekil tayin etsin?

buradaki herkes bir zamanlar sizin gibi düşünüyordu, bakmayın siz herkesin ben de dahil atıp tutmamıza, belki de senden daha keskin yazılarla islamı savunuyorduk geçmişte, bu mümkün.

benim bu forumda veya diğer forumlarda anlatmak istediğim illa da ya müslüman ya da ateist olunmayacağıdır.

yahu ben mecbur muyum çoğunlğa uymaya, veya mecbur myum birilerinin sınırlarını çizdiği bir -izm içinde olmaya.

Ben benim. tek başımayım. nerde neye inandığım beni ilgilendirir. ben yaşadığım toplumun minimal kurallarına ve hukuğa bağlı yaşarım.

Daha da gerisi kimseyi bağlamaz.

Buradan çıkışla, diyorum ki benim görüşlerim birilerinin değil benim görüşlerim.

Ve bence, Kuran kitabı ki aslında onun bir adı yoktur, sonradan koyulmuştur, o iki cilt arasında sayfaları olan kitap ya da herneyse, bildiğin bir insan söylemidir.

Çünkü içindeki bilgilerin hiçbirinde bir tanrının sarfedeceği sözler yoktur.

Neden yoktur?

Yktur, çünkü tanrı dendi mi aklımıza kainata yaratan bir şey geliyorsa,kainata yaratan bir güç bir avuç kitapla uğraşacak kadar firasetsiz olmamalı.

Allah varsa, bu kitabı Allah yazdı demek ona hakaret olurdu. Bence tabi.

Bir insan 1400 yıl önceki tanrı ve evren ve toplumsal ilişkilere olan inancını dile getirmiş.

Benim nazarımda budur.

Mucizeleri at, büyülü sözleri ve önyargılı algıları geç, sonra dön o kitaba bak, ne görülüyor biliyor musun?

söyleyeyim, sıradan bir insanın geçmişteki masalları insanlara normalize etmesi var.

ben ve benim gibiler kimseyi kırmaz zorlamaz ve baskı yapmayız.

sadece bireysel düşüncemizi anlatır geçeriz.

ben böyle düşünüyorum arkadaş, benim gibi düşünmek zorunda değilsin, ama okursun bakarsın sorarsın, hatta üsturuplu tartışırız, sen yoluna ben yoluma.

bir tanrı varsa ve konuşuyorsa, yani bazı özel insanlarla irtibata geçip o insanların kendi mesajını dünyaya yaymasını bekliyorsa, kusura bakma ama ona tanrı denmez.

o zaman tanrı dediğimiz üst varlık utangaç veya basiretsiz olmalı ki kendine 40 yaşını aşmış ölümlü bir insan seçiyor.

kavgayı sevmiyorum. kusura bakma, biraz uzun yazdım galiba. azar azar bişiler karalamaya çalışıyorum.

Bir de sana abla tavsiyesi olsun; kendini muhammed gibi düşün ve ondan sonra oku. ve de allah yerine başka bir şey düşünerek oku. mesela doğa de o de bu de...

İbrahim gibi yap işte.

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Afrodit,

Öneri ve eleştirilerimi kısaca yazmaya çalışayım, siz de lütfen cevaplayınız.

yok canım sen de ya :) ne korkması :p

severim ateistleri bir dolu dostum var. hem kimin ateist kimin müslüman olduğu önemli değil, insan gibi arkadaşlık edip iki kelam edilebiliyorsa ne ala :)

olur böyle şeyler, sorun yok :)

(2) Bir gün Müslümanlar, Allah’a değilde Muhammed’e taptıklarını size göre nerden ve nasıl anlayacaklar? Bunu kısaca (delillendirerek) anlatabilirmisiniz?

teknoloji geliştikçe, medeniyet gelişecek, ve insanlar aile bağlarından kurtuldukça bağımsız düşünebilecekler.

dikkat edersen dogma ve dinler genellikle köklü geçmişi olan topraklarda ve akrabalık bağları güçlü toplumlarda yeşerir. çünkü aile ve toplum baskısı had safhadadır.

bu toplumsal düzen değiştikçe insanlar sorgulamaktan korkmaz hale gelecek ve gerçeği göreceklerdir.

bu bir gün olacak, ama biz görür müyüz bilemiyorum...

Muhammed’in de diğer peygamberler gibi olduğunu, Müslümanların kabul etmediğini nerden biliyorsunuz? Gerçek bir müslümanın peygamberler arasında üstünlük arayamayacağını, iddia edip savunamayacağını araştırmanız sırasında öğrenemedinizmi?

Şimdi hala bu gerçeği bilip, bunu kabulün gerçek Müslümanlık olduğuna inananları görünce hala umut ediyormusunuz?

hayır kasyım o değildi, Muhammed de diğer peygmberlerle aynı statüdedir yani sıradan insan, tanrıyla konuşmuşluk yoktur, mucizeler yoktur anlamında dedim.

(3) Müslümanlıktan çıkarmak için umudun da ötesinde nasıl uğraşıyorsunuz? Haklı sebepleriniz delilleriniz varsa bana da anlatabilirmisiniz, ben de çıkabilirmiyim?

bazı müslümanlar, insanlığa ağır yük veriyor. onların bu sıtmadan kurtulmasını çok isterdim.

(

4) Siz ; "orda şöyle yazıyor diye kavga edenler yüzünden" mi Müslümanların durumu sağlamlaşıyor sanıyorsun? Yani öyle yapmasa, sizin gibi yapsa çoğu kimse Müslümanlıktan vazmı geçer acaba?

forumu kastettim. karşı taraf ne kadar sert ve hakaretamiz davranırsa diğer taraf da hırslanır sözler havada uçuşur. her iki taraf da körü körüne elindekine sarılır. hatta bazıları vardır, sırf biri AK dedi diye onun aksini demek için KARA der :)

bu kadarı iyi değil. bir noktadan sonra "haklısın arkadaş" diyebilmek de erdemdir. bu forumda bunu yapabilen tek müslüman şu anda Kirec.

(5) Gerçek Müslümanlar, bilinçli Müslümanlar onun bunun lafıyla değil, Allah’ın lafıyla, kuranın lafıyla hareket ederler. Bunu da siz asla unutmayın… Kendini Müslüman sanan; kendi içinde bile çelişen mezhep görüşlerine rağmen kendini bir mezhebe ait olmak zorunda gören zavallı mezhepçi Müslümanlarla birbirine karıştırmayınız…

Selamlar...

Allahın lafının ne olduğunu sorduğumuzda, "işte bu kitap" denir, nerden biliyorsun bu kitabı allahtan olduğunu dediğimizde, "annem babam çevredekiler dedi" denir... bu da onun bunun lafıyla müslüman olmaktır, allaha inanmaktır.

sevgiler :)

Sitelerde Paylaş

Afrodit, sana tek bir soru sormama izin verir misin lütfen? Başka soru sormayacağım, lütfen dikkatli olarak bir seferde yanıtlarsan sevinirim. Bu Kuran adı verilmiş kitabın yazarının, Muhammed adında akıllı bir adam olduğuna inanıyorsun. Peki, bu adam tartıştığımız kısas ile ilgili cümlesinde "hüre hür, köleye köle, dişiye dişi" demekle sence ne kastetmiş olabilir?

"Bilmiyorum" yanıtı da kabulüm, başka soru sormayacağım.

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mâide/45: Onda (Tevrat’ta) üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş kısas edilir. Yaralar da kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için keffaret olur. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir.

Bakara/178: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

İsrâ/33: Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın, öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine yetki vermişizdir. Ancak o da (kısas yoluyla) öldürmede meşru ölçüleri aşmasın. Çünkü kendisine yardım edilmiştir.

Kuran'daki kısas ayetlerini bu şekilde sıralarsak, durum biraz daha açıklık kazanıyor. Normal durumlarda yani, öldüren belli ve ele geçirilmişse direk Maide/45 uygulanır. Ama diyelim öldüren kişinin kabilesi veya ailesi biliniyor, ama katil herhangi bir sebeple ele geçirelemiyorsa ve haklı bir sebep olmadan öldürmüşse, o zaman öldürülen kişinin velisine Kuran kısas uygulama yetkisi veriyor. Ama kısas uygularken de meşru ölçüleri aşmaması lazım. Yani öldürülen taraftaki kişi bir kadınsa, karşı taraftan ancak bir kadın öldürülebilir, bir erkek öldürülemez. Eğer bir erkek öldürülürse, o zaman meşru ölçüler aşılmış olur, eşitlik bozulur, karşı tarafın misilleme yapma hakkı doğar.

Bu konuda Tevrat'ın tanrısı, Kuran'ın tanrısından daha adil. Bakın Tevrat'ta ne yazıyor:

Sayım/35:

11: sığınak kentler olarak bazı kentler seçin. Öyle ki, istemeyerek birini öldüren kişi oraya kaçabilsin;

12: öç alacak kişiden kaçıp sığınacak bir yeriniz olsun. Böylece adam öldüren kişi topluluğun önünde yargılanmadan öldürülmesin.

Diyor ki, "Öyle kafana göre adam öldürme yok, önce öldüren topluluk önünde yargılansın." Kuran ne diyor: "Git sen de öldür." Direk yargısız infaz yani.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...