Jump to content

Allah Inkar etmek?

Recommended Posts

• İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Selam,

merak etigm sey, Allahi inkar ederken, cogunlukla O tek olan Allah muhattap alirlar, neden?

Baris ve Güven

cevap basit:

tek tanrı eleştirilmeye daha layıktır.

tanrının tek olması,çok olmasından daha mantıklıdır.

daha mantıklısını çürüttüğün için aynı zamanda çok olduğunu,birden fazla olduğunu iddia edeni de çürütmüş olur,

ayrı ayrı uğraşmazsın. ;)

Sitelerde Paylaş

Eğer bir kimse Tanrı' ya şundan dolayı inanmıyorum diyorsa bilinsin ki kafasında başka bir Tanrı çizmiştir.

Hangi Tanrısızlığa inanılırsa inanılsın insanda fark edilen bir şey var bir dayanak ihtiyacı.

Bilim insanı öğrendiği kuralları - fiizk, kimya vs...- klişe haline bile getirebilir. Bilim dinimdir veya Tanrı' mdır diyebilir.

Sonuçta insan hangi ideolojiye girerse girsin, çeşitli yollara girişi veya bu yolları seçişi bu üstün gücün insana bıraktığı etkiden kurtulamadığının göstergesidir.

Sitelerde Paylaş

herkesin kafasında çizdiği tanrı figüranı

olmasını istediği tanrı şeklidir

yani böyle olsaydı daha iyi olurdu

bu durumlarda varolması daha yararlı olurdu gibi şeklinde

algılanırsa daha sağlıklı olur

en azından yakıcı yııkıcı asıcı bir tanrı çercevesinden uzaklaşmış oluyor insan bi yerde.

Sitelerde Paylaş
herkesin kafasında çizdiği tanrı figüranı

olmasını istediği tanrı şeklidir

yani böyle olsaydı daha iyi olurdu

bu durumlarda varolması daha yararlı olurdu gibi şeklinde

algılanırsa daha sağlıklı olur

en azından yakıcı yııkıcı asıcı bir tanrı çercevesinden uzaklaşmış oluyor insan bi yerde.

tbchh77 -veya buna benzer bir nik- nikli bir arkadaş insana göre hareket eden bu mantığa göre davranan Tanrı' yı ne yapayım O kendi mantığınla hareket etmeli gibi bir cümle yazmıştı, hak vermiyor değilim açık söyleyeyim.

Peki sen ne düşünüyorsun bu açıklamaya?

Sitelerde Paylaş
Eğer bir kimse Tanrı' ya şundan dolayı inanmıyorum diyorsa bilinsin ki kafasında başka bir Tanrı çizmiştir.

Hangi Tanrısızlığa inanılırsa inanılsın insanda fark edilen bir şey var bir dayanak ihtiyacı.

Bilim insanı öğrendiği kuralları - fiizk, kimya vs...- klişe haline bile getirebilir. Bilim dinimdir veya Tanrı' mdır diyebilir.

Sonuçta insan hangi ideolojiye girerse girsin, çeşitli yollara girişi veya bu yolları seçişi bu üstün gücün insana bıraktığı etkiden kurtulamadığının göstergesidir.

Aynı şekilde tüm inananların da kafasında çizdiği tanrı figürü farklıdır, yani bu inanmamak için bir sebeb olamaz... ''Bir dayanak ihtiyacı'' .. insan gerçeği bulmak ve rahatlamak için arayış içindedir... fakat dinciler bunun kolay bişey olduğunu sanıp, daha önce hiç görmediği ve mantıktan uzak; herşeyi bilen, sonsuz gücü olan ve bu doğrultuda insanın yardıma ihtiyacı olduğu anda ona yardım eden, bi tanrı figirü yaratmıştır .. bu insanlar kendi ihtiyaçları doğrultusunda, öncelikle ''acıdan kaçma'' psikolojisiyle buna yönelir .. ama bazı tip insanlar vardır ki ne olursa olsun gerçeğin kendini mutlu edeceği, sadece aklının ve mantığının yolunda ilerler ..

Ben kendi adıma sonu ne olursa olsun, gerçeği istiyorum .. ve sizin inandığınız tanrı; bana ejderhalara yada ne biliyim unicorna inanmaktan farksız geliyor. :)

Sitelerde Paylaş
Şu senin Allahi bir tarif etsene bana nasil bir sey?

tolonbeg

Tanrısını tarif edemez; eğer ederse çürütürüz safsatasını, bunu biliyorlar... "O tarifsiz ve mantık üstüdür" derler ama "tanrıyı bize ispat et" dersek, mantık ilkelerini acemice kullanmaya kalkarlar... Çok zor şu müslümanların işleri...

Sitelerde Paylaş
Tanrısını tarif edemez; eğer ederse çürütürüz safsatasını, bunu biliyorlar... "O tarifsiz ve mantık üstüdür" derler ama "tanrıyı bize ispat et" dersek, mantık ilkelerini acemice kullanmaya kalkarlar... Çok zor şu müslümanların işleri...

evet yeri geldi mi onu bi insan gibi algılayıp örnek verirler,

sıkıştılar da mı o bizim mantığımızı aşan bi varlıktır derler ve çelişkiye düşerler.

toplu iğneyi bile yapan sanatkardan bahsedip kainatın da ustası vardır derler.

anacak allahın insanşları zorbaca cezalandırması sözkonusu olunca,

bu bizi aşar derler. ;)

Sitelerde Paylaş

Selam,

cevap basit:

tek tanrı eleştirilmeye daha layıktır.

tanrının tek olması,çok olmasından daha mantıklıdır.

daha mantıklısını çürüttüğün için aynı zamanda çok olduğunu,birden fazla olduğunu iddia edeni de çürütmüş olur,

ayrı ayrı uğraşmazsın. ;)

Anlayamadigm sey, Allah yoktur deyip, amam tek tanri daha mantiklidir diyorsun? Yine Tek tanriyi muhattap almissin? ;) (ve Tek tanriya inananlar da o kadar mantiksiz davranmiyor diyorsun... ;) )

"tek tanrı eleştirilmeye daha layıktır." Bunu yazarak da Allahin varligna bilincsizce olas bile kabulleniyorsun?

Yani Allaha inanmayan biri olarak, ha tek tanri ha cok tanrilar, hepisi ayni sekilde mantiksiz olmasina gerek yok mu?

Mesela cok tanrilar arasinda Hava durumunu yöneten Petrus oluyor, ateistlerden bunu elestireni görmüyorum, nedense?

Ben tek tanriya inandigm icin zaten cok tanrilari olmayacagna inaniyorum, ama ateist olarak nasil bir mantikla tek tanri cok tanridan daha mantiklidirt diyorsun, bunu aciklayabilimisin?

Bu senin iddan!

Varsayalim cürütün, peki bu tek allahin sifatlarini diger tanrilara yüklendi sayalim? Bunlarida teker teker cürütmene gerek yok mu?

Petrus= Havadurumu

Eros =ask

Hermes=iletisim

...

...

Biraz da Forumda bunlara karsi birseyler yazinda beraber saf tutalim :rolleyes:

Yahu tas,su senin Allahi bir tarif etsene bana nasil bir sey?

Konu üzerine bahsetmek istemiyorsan, lütfen birdahaki sefere kafandaki sorular icin yeni bir Konu ac! Bak Murtedd ne güzel konuyla ilgili yazmis....

Ama madem sormussun, seni kirmayayim ve soruna cevap vermeye calisayim, anliyacagindan pek umutlu degilm ya, yinede... :(

6:25 Onların bir kısmı seni dinler. Fakat, kalpleri üzerine anlamalarına engel olacak örtüler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Her bir mucizeyi görseler de ona inanmazlar. Bundan ötürü sana geldiklerinde seninle tartışır ve inkarcılar, "Bu ancak bir efsanedir," der.

18:57 Rabbinin ayet ve mucizeleri kendisine hatırlatıldığı halde, yaptıklarını unutarak ondan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Kalplerine, onu (Kuran'ı) anlamalarına engel olacak bir örtü, kulaklarına da bir ağırlık koymuşuzdur. Onları hidayete ne kadar çağırırsan çağır, onlar asla doğruyu bulamaz.

Simdi benim sahsi Allahim diye bir sey yok! O Tek Ilah herkezin rabi.

3:83 ALLAH'ın dininden başkasını mı arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde kim varsa ister istemez O'na teslim olmuştur ve hepsi O'na döndürülecektir.

13:15 Göklerde ve yerde olan herkes ister istemez ALLAH'a secde eder. Gölgeleri de sabah akşam...

Bak sen de ona ister istemez secde ediyorsun! Yoksa senin gölgen günesin geldig tarafa yönlendirebiliyormusun?

Tabi, sen bu duruma "gölem doga kanunlarina uyuyor"diyorsun ben Allah kanunu diyorum.

Dogakanunu=Allahkanunu

Simdi ben kalkipda kafamdan allahi anlatmaya calisirsam bu benim uydurmus oldugm Ilah olur, en iyisimi benim ve senin Rabbimi merak ediyorsan, O kendini Kuranda nasil aciklamis ona bak. Ihlastan basla....

Allahi kim yaratmis sorusuyla gelmeden, bana önce yumurtami yoksa tavuk mu sorusuna cevap ver....

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş

Selam,

Gaza mi getirmeye calisiyorsun?

Al cürüt!!!!

Dogakanunlari=Allahkanunlari

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş

Selam,

Benim bildiğim Allahın bir kanunu var, O da Muhammed'in uçkuru kanunu..

konuyla ne alaka, sen konu basligna cevap yazdinmi?

Senin bildign allah da senin zanin....

tamam bunu cürüt sen de

Her kanun tek illah olan Doga=Gott=God=Jahve=Tengri=Jehova=Tatitu=Diu=Dios=Isten=Bog=Deus=Xwedê=Mungu dan geliyordur.

17:110 De ki: "İster ALLAH diye çağırın, ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız, tüm güzel isimler O'nundur. " Namazında ne ilan et, ne de gizle; ikisinin arasında bir yol tut.

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
tamam bunu cürüt sen de

Her kanun tek illah olan Doga=Gott=God=Jahve=Tengri=Jehova=Tatitu=Diu=Dios=Isten=Bog=Deus=Xwedê=Mungu dan geliyordur.

Bu zaten çürük. Çürük olan birşeyi nasıl tekrar çürütürsün?

Biriside alkon, salkı, kerkin adında tanrılar hatta islamın allahınıda bunlar yaptı der sen bunu nasıl çürütürsün?

Hatta tüm bu kanunları ben yaptım desem ve bunu islamcıların mantığı ile savunsam nasıl çürüsütrün?

Sitelerde Paylaş

Selam,

Bu zaten çürük. Çürük olan birşeyi nasıl tekrar çürütürsün?

Biriside alkon, salkı, kerkin adında tanrılar hatta islamın allahınıda bunlar yaptı der sen bunu nasıl çürütürsün?

Hatta tüm bu kanunları ben yaptım desem ve bunu islamcıların mantığı ile savunsam nasıl çürüsütrün?

Becerebildigniz bir sey varsa, Konu dagitmak, hemen hemen hepinize cevap verirken Konu basligna cevap verin diyorum (simdiye kadar bir Murtedd verdi). Ben sana mi sordum cürüt diye. Bana Konuyla alakali olmayan soruya cevap vererek bunu cürüt die Andromeda dedim.

Yazdign da da bir gram bilgi olsa, adam akilli aciklama olsa, diyebilsen Andromeda acilayamaz ben aciklayi vereyim. Klavyiye dengele basayim da Iletilerim yükselsin mantigndan baska bir sey degil seninki....

Yani sen simdi Doga kanunlari yok mu diyorsun? Herkez istedig sekilde kanununu koyabiliyor öyle mi? Hm vallahi günes güneydeyken, benim gölgem daima ister istemez kuzeye düsüyor. Ama senin aciklamana göre (doga kanunlarini cürütün ya) sen istedign yere düsürebiliyorsun, öylemi?

Git dersini bir daha yap gel......

Doga=Allah

Dogakanunlari (Physik, kimya, matamatik, bioloji kanunlari) = xxxx kanunlari

xxxx in yerine de senin kendi öngördügn ismi ekleyebilirsin. Ben sahsen ALLAh ekliyorum.

Bunu cürüt. zaten cürük deyip de gecme.

Hatta tüm bu kanunları ben yaptım desem ve bunu islamcıların mantığı ile savunsam nasıl çürüsütrün? Bu cümlenle acizligni, ucmuslugnu ortaya koyuyorsun...

Tamam madem sen koydun kanunlari artik kendini, biz diger insanlardan ayirdedebilecek yücelikler yükle kendine... Mesela her istedign güzel seyleri yiyip, sonra tuvalete gitmene gerek kalmasin. Bak ben kendim icin bir sey istemiyorum, madem kanunlari sen koyuyorsun önce kendi Insancil acizligni gider, terleme, istedign an isteding yerde olabil vs. vs....

Bir sinek senden birsey alip götürse onu geri almaktan acizsin......

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Anlayamadigm sey, Allah yoktur deyip, amam tek tanri daha mantiklidir diyorsun? Yine Tek tanriyi muhattap almissin? ;) (ve Tek tanriya inananlar da o kadar mantiksiz davranmiyor diyorsun... ;) )

"tek tanrı eleştirilmeye daha layıktır." Bunu yazarak da Allahin varligna bilincsizce olas bile kabulleniyorsun?

Yani Allaha inanmayan biri olarak, ha tek tanri ha cok tanrilar, hepisi ayni sekilde mantiksiz olmasina gerek yok mu?

Mesela cok tanrilar arasinda Hava durumunu yöneten Petrus oluyor, ateistlerden bunu elestireni görmüyorum, nedense?

Ben tek tanriya inandigm icin zaten cok tanrilari olmayacagna inaniyorum, ama ateist olarak nasil bir mantikla tek tanri cok tanridan daha mantiklidirt diyorsun, bunu aciklayabilimisin?

Bu senin iddan!

Varsayalim cürütün, peki bu tek allahin sifatlarini diger tanrilara yüklendi sayalim? Bunlarida teker teker cürütmene gerek yok mu?

Petrus= Havadurumu

Eros =ask

Hermes=iletisim

Biraz da Forumda bunlara karsi birseyler yazinda beraber saf tutalim :rolleyes:

sevgili dostum!

tek tanrı inancının,çok tanrı inancından daha mantıklı olduğunu söylemek için bence inanmak gerekmiyor.

herhangi iki yaklaşımın ikisinin birden yanlış olması,ikisinin de aynı derece de yanlış olmasını gerektirmez.

ben zaten mutlak ateist de değilim.

tek tanrının sıfatlarını diğer tanrılara dağıttığım zaman,çok sayıdaki tanrıların gene sadece birini çürütmem diğerlerini de çürütecektir.

çünkü o sıfatın eksikliğinde,söz konusu tanrıların o sıfatı temsil eden tanrı olmadan hiç bir şekilde hiç bir yaptıkları tam olmayacaktır.

ben böyle düşünüyorum... ;)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Selam,

merak etigm sey, Allahi inkar ederken, cogunlukla O tek olan Allah muhattap alirlar, neden?

Baris ve Güven

Allah'ı kim inkâr ediyor?

Bir ateist olarak ben Allah'ı inkâr etmiyorum..

Var olan bir olgu inkâr edilir.

Allah yok ki inkâr edilsin..

Herşeyden önce varlığını kanıtlamanız gerekiyor...

Önce bize Allah'ın varlığını kanıtlayın..

Size bol şanslar..

HACI

Sitelerde Paylaş

Bence tek tanrı mantıksız. İlkokuldayken kafama kazınmak istenmişti bu ilke.

"Çok tanrı olsaydı nasıl düzen olurdu? Tanrılar birbiriyle çelişirdi" diye.

Fakat takım olarak çalışan bir tanrı grubu neden olmasın?

Bütün gücü (of be çok çocukça bu!!!!) tek tanrıda birleştirmek sadece insana anlama açısından kolaylık sağlıyor. Bir takımın nasıl çalıştığıyla ilgili detaylara ihtiyaç duyulmuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...