Jump to content

Allah Inkar etmek?

Recommended Posts

Ateizmin sürekli düştüğü bir kaç hata var...

1- Tanrı varsa eğer somut olarak kanıtlanabilmelidir..

Nasıl olacak bu iş... Kendisi bir ateiste misafir olup cay kahve içecek ve kendinisin ne men bir şey olduğunu anlatacak... Tanrısal güçlerini kanıtlayacak (yoktan bir şey var edecek, sorulan her soruya cevap verecek vs...)

Diyelimki Tanrı; HACI nın evine misafir oldu ve HACI nin tüm merakını giderdi ve hatta onu ikna etti diyelim...

Kısaca eğer Tanrı bir gün sizin bu serzenişlerinize dayanamayıp kendini gösterirse bu sizin için hiç iyi olmaz... Çünki artık "Hah şimdi seni kabul ediyorum" mantığı artık işlemez... "Geçti Bor'un pazarı, sür eşşeği Nihde'ye" derler adama...

2- Tanrı çürütüldü

Hayır efendim.. Kim Tanrı iddiasını çürüttüm diyorsa bilinizki o sahtekarın, yalancının önde gidenidir. Ya da Hayatın ve Evrenin kaynağını biliyor demektir. Bir sorun bakalım o kişiye bunları biliyormuy muş?

3- Tanrı tanımlanamaz, tanımlanırsa çürütülür.

Ben tanımlayayımda çürütsün kim çürütecekse;

1- Başlangıcı ve sonu yoktur.

2- Yaratma ve yönlendirme gücü vardır.

3- Olabilecek tüm bilgiye sahiptir.

Bunları neye dayanarak söylüyorsun şeklinde bir soru sormayın... Hiç bir şeye dayanarak söylemiyorum... Bit Tanrı varsa bu özellikleri olmalıdır diyorum hepsi bu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2- Tanrı çürütüldü

Hayır efendim.. Kim Tanrı iddiasını çürüttüm diyorsa bilinizki o sahtekarın, yalancının önde gidenidir. Ya da Hayatın ve Evrenin kaynağını biliyor demektir. Bir sorun bakalım o kişiye bunları biliyormuy muş?

3- Tanrı tanımlanamaz, tanımlanırsa çürütülür.

Ben tanımlayayımda çürütsün kim çürütecekse;

1- Başlangıcı ve sonu yoktur.

2- Yaratma ve yönlendirme gücü vardır.

3- Olabilecek tüm bilgiye sahiptir.

Yukarıdaki tanımladığın tanrı tanımı defalarca çürütüldü burada... Sana söylenenleri anlamamakta direnmen sana ve burada yazanlara vakit kaybettiriyor... Yukarıdaki üç tanımın da islamiyetteki kader inancı ile çelişir zaten... İlki ezeli ve ebedi demek, ikincisi Halik-i mutlak demek ve üçüncüsü Alim-i mutlak demek... Her şeyi baştan bilerek veya daha iyi anlaman için bir kere daha şöyle söyleyeyim sana; her şeyi bilmediği hiç olmayan bir tanrı, sonradan yaratmaya karar vermiş olamaz; hatta gerçek anlamda hiç karar veremez; tüm yaratılanlar onun zati özelliği olmalıdır... Bu durumda serbest irade ve imtihan söylemleri de zaten havada kalır... 7. yy'ın ilkel tanrı tanımları ve anlayışlarını buralara taşımamalısın; daha ciddi olmalısın... Artık anlamamakta direnme ... Bu tanımlar 21. yy insanına sökmez...

Sitelerde Paylaş
Yukarıdaki tanımladığın tanrı tanımı defalarca çürütüldü burada... Sana söylenenleri anlamamakta direnmen sana ve burada yazanlara vakit kaybettiriyor... Yukarıdaki üç tanımın da islamiyetteki kader inancı ile çelişir zaten... İlki ezeli ve ebedi demek, ikincisi Halik-i mutlak demek ve üçüncüsü Alim-i mutlak demek... Her şeyi baştan bilerek veya daha iyi anlaman için bir kere daha şöyle söyleyeyim sana, her şeyi bilmediği hiç olmayan bir tanrı, sonradan yaratmaya karar vermiş olamaz hatta gerçek anlamda hiç karar veremez, tüm yaratılanlar onun zati özelliği olmalıdır... Bu durumda serbest irade ve imtihan söylemleri zaten havada kalır... 7. yy'ın ilkel tanrı tanımları ve anlayışlarını buralara taşımamalısın; daha ciddi olmalısın... Artık anlamamakta direnme ... Bu tanımlar 21. yy insanına sökmez...

Bilmek başka şeydir, karar vermek başka şey...

Ne yapacağını biliyor olsa bile yine de o eylemi yapan kendisidir, tercihde onundur...

Bunu bir günlük program gibi düşün...

Sen her gün kendine program yapıyorsun, şu saatte şunu yapacağım bu saatte şuraya gideceğim vs...

Eğer bir aksilik olmazsa bunları yapacaksındır... Ve yapcağını biliyorsun... Bunları yapacağına kararı veren sen değil misin?

Tanrı'nın bu durumda senden tek farkı karşısına aksilik çıkmayacak olmasıdır... Çünki aksiliklerinde yaratıcısı O'dur...

Şöyle bir itirazda bulunabilirsin, "Ama ben kararımı her an değiştirebilirim"

Tanrı'da öyle! O da kararını değiştirebilir.. Fakat senden tek farkı kararını değiştireceğini bilmesidir...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ezeli ve ebedi olmak ve Alim-i mutlak olmak tercih şansı bırakmaz; ne ona ve ne de yaratıklarına; iyi düşün...

Neden bırakmıyor muş?

Hadi diyelimki ezeli değil... Ezeli olmayınca neden tercih yapabiliyor, Olunca neden yapamıyor?

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunu bir günlük program gibi düşün...

Sen her gün kendine program yapıyorsun, şu saatte şunu yapacağım bu saatte şuraya gideceğim vs...

Eğer bir aksilik olmazsa bunları yapacaksındır...

Program yapamazsın, zaten baştan veya ezelden beri var o; sen Alim-i mutlaksın unutma ve aksilik de olamaz; olacak olsaydı onu da bilirdin ezelden... Düşünmeden konuşuyorsunuz, beyninizi kullanın...

Sitelerde Paylaş
Program yapamazsın, zaten baştan veya ezelden beri var o; sen Alim-i mutlaksın unutma ve aksilik de olamaz; olacak olsaydı onu da bilirdin ezelden... Düşünmeden konuşuyorsunuz, beyninizi kullanın...

Ezeli ve ebedi olunca Neden yapamazsın'a mantıklı bir açıklama bekliyorum hala...

Sitelerde Paylaş
28 numaralı postu bir defa daha oku... Ezeli ve ebedi olana ve Alim-i mutlak olana "program yapar" demek ona aciziyet atfetmektir de onun için...

Bu mudur yani?

Acziyetlikle uzaktan yakından alakası yok.

Tanrı'nın iradesi var bilinci var...

Dileyebilir, karar verebilir.. Dilediğini yapabilme gücü olduğuna göre hiç birisi acziyet değildir.

Sitelerde Paylaş
Bu mudur yani?

Acziyetlikle uzaktan yakından alakası yok.

Tanrı'nın iradesi var bilinci var...

Dileyebilir, karar verebilir.. Dilediğini yapabilme gücü olduğuna göre hiç birisi acziyet değildir.

Alim-i mutlak olan karar veremez ve vermesine de gerek yoktur... Fakat bu durumda da serbest ve özgür iradeyi açıklayamazsın...

Sitelerde Paylaş
Alim-i mutlak olan karar veremez ve vermesine de gerek yoktur... Fakat bu durumda da serbest ve özgür iradeyi açıklayamazsın...

Sürekli aynı şeyleri terarlıyorsun..

Herşeyi bilmek ile karar vermek arasındaki mantıksal çelişki nedir?

Göstersene şunu bi...

Sitelerde Paylaş
Her şeyi zaten bilen ve ezeli-ebedi olan, neye ve niye karar versin... Karar vermenin anlamını mı anlatayım şimdi size burada...

Niye karar verdiğini bilmemek bir çelişki midir?

Karar vereceğini bilmek, karar verip-vermemeyi niye etkilesin? (sonuçta karar vermemekte bir karardır)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...