Jump to content

Allah Inkar etmek?

Recommended Posts

Diyelim ki bir yaradan yok yaradan yok diyenlere ilk soruyu sormak lazım?

Peki sen nasıl varsın? Kendi kendine mi oluştun?

Yok işte ilk canlı suda mikroorganizma hücre şeklinde oluştu diyenlere söyleyeyim?

Hücre bilinçsiz varlıktır.Az çok biyoloji bilgisi olan bilir.

Bazıları da derki evren tesadüfler sonucu dünya yaşamı da bu tesadüflerin sonucu oluştu

der?

Bende soruyorum onlara kainat bir labirent olsa senin o labirentte çıkma olasılığın nedir?

Yani dengelerin oluşması öyle tesadüflerle olacak şeyler değil...

Bazıları der ki ee allah varsa somut olarak kanıtlayın...

Elbette somut olarak Allah kanıtlanır. Mesela doğaya ve doğadaki dengelere filan düşünen

için yaratıcının mutlak varlığı anlaşılmış olur...

Ama Allah`a inanmayanlar işte ''ee efendim işte allah neye benziyor,allah nerede falan filan'' gibi sorular sorarlar. Bende derim ki üstüne basa basa hiç boşuna düşünmeyin

kimse kavrayamaz.(Yalnız onun dilemesi müstesna)...

Var olanı kanıtlamak yok olanı kanıtlamaktan daha kolaydır...

Nasıl mı? Mesela kainattaki düzen arının bal yapması yeni doğan bir yavru ceylanın

bir iki saat içerisinde ayağa kalkması ve milyonlarcası Allah`ın varlığına kanıttır...

Ama peki yok u nasıl kanıtlayacaksınız?

E işte herşey tesadüf ile oluştu işte doğadaki bazı yasaların sayesinde oluştu derler ki

bende hadi canım derim....

Bir kere tesadüf demek aklın alamayacağı bir kavramdır ki bunca düzen tesadüf sonucu

oluşamaz...

Peki soruyorum doğadaki bu düzen yasalarla oluştuğuna göre ee bu yasalarda tesadüf

sonucu oluşmadığına göre elbette bu yasaların bir koyucusu vardır...

Eee bunu insanlığa indirgersek mesela newton yasaları kendi kendine mi oluştu yoksa

isaac newton diye bir bilim adamı mı keşfetti?

Elbette isaac newton keşfetti ki saten onun keşfettiği bu yasaları kuran da yaradan olur.

Ee allah varsa niye dünya da savaş var açlık var filan filan diye sorarlar.

Bende sorarım ki onlara bu dünyada savaş olmasaydı bu dünya da açlık olmasaydı.

cennete ne gerek vardı ki iyi herkes bu dünya da cennetini yaşardı öbür dünya da da

cehennemini? Öyle olması gerek miyor mu? Sizce bu soru kökeninden mantıksız değil mi?

Şahsen ben bu dünya da cenneti yaşamak istemem.. Çünkü sonsuz bir cennet hayatını

sonlu bir hayata değişmem...

Allah`ın varlığının en büyük kanıtı yine insanın kendisidir.Vicdan.

''Allah var mı, yok mu'' sorusunu soran bir insan zaten peşinen onun varlığını kabul etmiş

olur. Nasıl mı ''ee kardeşim allah yoksa neden sürekli ya varsa diye düşünüyorsunuz''

Ya da insandaki sonsuz yaşam isteğidir.Ölüm asla bir yokoluş değildir.İnsan bu dünyaya

bir tesadüf sonucu olarak gelemez...Elbette bu dünya da yaptıklarının karşılığını bir yerde

alacaklardır.

Ya birden fazla allah varsa sorusu tamamen mantık dışı bir sorudur...Çünkü eğer birden

fazla allah varsa şu kainatın sistemini tüm biyoloji fizik kısacası bilimin yasalarını inkar et

mek lazım...Niye mi düşünelim ki birden fazla Allah var. EE diyorlar ki birlikte yönetemezler

mi?

Kardeşim en basit haliyle bir padişah bile ikinci bir padişahı istemezken tek otoritenin kendi

olduğunu düşünürken bunu yaradana aksetmek kesinlikle akıl dışı ve cahilliktir.

Allah tektir birdir...İşte allahın en büyük kanıtlarından birisidir...

Bildiğim kadarıyla insan da dahil tüm canlıların erkeği ve dişisi vardır...

Bu da demek oluyor ki tüm canlılar ve onların yaşadığı ortamı yaratan 'bir'i var ki o da Allah`tır...

Buraya dikkat...

Hadi diyelim ki insan ve diğer varlıklar kendiliğinden oluştu...Peki soruyorum biz kendiliği

mizden oluştuysak neden tüm canlılar toprak...

Niye bazıları demir bakır altın filan değil...Tesadüf sonucu niye diğer elementlerden bileşik

lerden oluşmadı...

İşte bakın bize bu hayatı veren Allah bizi tam ve en güzel biçimde yaratmıştır.

Demir olarak yaratılsaydık iki yagmurda paslanacaktık...

Sizce tüm canlıların aynı maddeden yaratılması aynı maddeden olması Allah`ın

varlığına kanıt değil mi? Bir üstün akıl işi değil mi?

Not: Ben diyorum ki size sakın allah`ın şeklini şemalini nasıl olduğunu düşünmeyin düşün

dükçe daha çok inkar edersiniz...Onun nasıl olduğunu neye benzediğini düşüneceğinize

gerçekten var olduğunu kanıtlayan şeylere yönelin. Bakın..

Annedeki merhamete hayvanlarda dahi annelik merhametine bakın...Bunlar bir tesadüf

değildir...

Not: Buradaki herşey benim yazımdır alıntı değildir. Eğer bir kusurum varsa müslüman

kardeşlerimden düzeltmesini isterim...

Teşekkürler....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Buraya dikkat...

Hadi diyelim ki insan ve diğer varlıklar kendiliğinden oluştu...Peki soruyorum biz kendiliği

mizden oluştuysak neden tüm canlılar toprak...

Niye bazıları demir bakır altın filan değil...Tesadüf sonucu niye diğer elementlerden bileşik

lerden oluşmadı...

İşte bakın bize bu hayatı veren Allah bizi tam ve en güzel biçimde yaratmıştır.

Demir olarak yaratılsaydık iki yagmurda paslanacaktık...

Sizce tüm canlıların aynı maddeden yaratılması aynı maddeden olması Allah`ın

varlığına kanıt değil mi? Bir üstün akıl işi değil mi?

Çok içten yazmış, emek harcamışsın bu yazına.

O yüzden ağır bir cevap vermeke gerek.

Sadece bu dikkat dediğin yerde allah neden insanları demirden yaratmadı çünki bir yağmurda paslanırdı demişsin.

Ve sonrada buna üstün akıl işi demişsin bu üstün akıl insanları paslanmaz demirden yapamıyormu?

Demir suda paslanır ama birde etten çok daha fazla dayanıklıdır değilmi?

Düşünsene trafik kazalarından ölenler %95 azalırdı.

Silahla ölenler bıçaklanarak ölenler, merdivenden düşürek ölenler vs. vs. vs.

Böyle bakılında demirden yaratılmak çok daha avantajlı durmuyormu?

Peki neden bu allah topraktan yaratıyor?

Sen bunu yapana üstün zekamı diyorsun?

Sitelerde Paylaş

Selam,

Ülen Tas,sen nasil müsülümansinki Allahini tarifden kaciyorsun.

Verdigin ayatlarda tipki sen gibi eveleyip geveliyorlar.

Söyle adam kimin madde madde anlatsana.

Anlatamazsinki,

Nasil anlacahsanki?

Allah muhammedin uckur islerinimi ayarlar deycen.

Allah Zeytinemi yemin ediyor deycen,

Muhammet Arsa,Allahla namaz pazarliginami getti deycen

Yohsa dininizi kabul etmeyeni tepeleyin diyendirmidir deycen.

Sende biliyonki,ne yazsan sakat.

Hadi Allahinizi tarifden gorhuyonuz,

Kabedeki putlara inananlarin inanclari nasildi?

Ben cahalim,bir müslüm gardas örgensinde amburaya yazsinda bizde örgenek.

Bahin arhadaslar,bu gonudada cahallar yazamazlar.

Yahu bunlar küllüm sellüm cahalmislar:-)))))

Sen neyden bahs ediyorsun? (Insan en azindan konu basligni okur da ileti yazmaya baslar....)

Üsteki sorulara, verdign cevapbin alakasi ne? Sorulari cevaplamaktan acikca kacan sizsiniz, bu forumda ateistlerin genel problemi.. Tabiki gleneksel islamcilarda bu konuda geri kalmiyor....

Yahu bas bas bagriyorum cevap bekliyorum diye. Git son iletileri bir oku hic kimse cevap vermismi son sorularima? Son sorularim da ileti 46 daydi. Simdi Ileti kac? 66 olmus, hic bir objektiv aciklama yok!!!!! Gidip bakabilirsin.

Belki de görmemissindir sorularimi tekerar ekliyorum... Ya objektif Konuya cevap ver ya da beni muhattap alma.....

Selam,

kafam karisti, kim hakli simdi. Hangisi daha mantikli? :blink:

Söyle bir teklif, bir baz hazirlasak. Aynen Ibrahim peygamber seklinde. Yani Hic bir kitabi referans almadan, o kitaplarda aciklamalara girmeden, tek mantik gücüyle bu tartismaya devam etsek. Ayni Ibrahim gibi, onun da bir okudug kitabi yoktu, tek mantigni kullanarak bir sonuca varmisti.

Hayali bir örgü kuruyorum.

1. Su ana kadar kimseye vahi gelmemis

2. Allahin Kitaplari yok

3.üc gurup var

3.1. tek tanri inanci

3.2 cok tanri inanci

3.3. hic tanri inanci

tek tanri kavrami:

tüm dogada olup biten tek tanrinin kanunlarina uyuyor, Hava, gün, gece, yasamak icin oksijen gerek olmasi, susuz hic bir yasamin olamamasi vs. vs.

cok tanrilar kavrami:

her bir doga kanunu bir tanrinin kurali. Havayi tanri1e, gün tanri2 ye, gece tanri3 e vs. vs. ayit. Bunlarda mükemel bir beraber calisma yeteneklerine sahip ki, her sey yolunda gidiyor.

hic tanri yok kavrami:

hm, bunu nasil aciklayacagim bilmiyorum? Istersenin ileti 3 ü, barisarock un iletisini bu konuda bir daha okuyun...

Burdan yola ciktiykmiydi hangisi daha mantikli?

Insanlarin hal ve hareketlerinde bile, insanlardan yazilmamis olan kanunlar var. Dine mensup olanlar ve dine mensup olmayanlar yani her insan bunlari dogrular ()cogu diyleim, istisnalar var)

Mesela, calmak, insan öldürmek yanlis. Bunu cümleten kabul ediyoruz.... (devam örnek vermeme gerek yok sanirim, nedemek istedigm anlasilmistir insallah)

Bu arada yine Konumuza geri de dönelim:

Neden hic tanri yok derken yine tek tanri muhattap aliniyor?

Baris ve Güven

tarihinde Tas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Diyelim ki bir yaradan yok yaradan yok diyenlere ilk soruyu sormak lazım?

Peki sen nasıl varsın? Kendi kendine mi oluştun?

Aynı mantığını tanrının varlığı için de yürütsene; düşünmeden konuşuyorsunuz... :rolleyes: Yaptığınız aslında panteist ve/veya materyalist-idealist görüşün içine araya bir yere tanrıyı sokuşturmak aslında... Dinlerin empoze ettiği gibi İnsansı bir tanrı insanları kulanmak ve yönlendirmek için daha müsait bir ortam yaratır değil mi?...

Sitelerde Paylaş

Çok içten yazmış, emek harcamışsın bu yazına.

O yüzden ağır bir cevap vermeke gerek.

Sadece bu dikkat dediğin yerde allah neden insanları demirden yaratmadı çünki bir yağmurda paslanırdı demişsin.

Ve sonrada buna üstün akıl işi demişsin bu üstün akıl insanları paslanmaz demirden yapamıyormu?

Demir suda paslanır ama birde etten çok daha fazla dayanıklıdır değilmi?

Düşünsene trafik kazalarından ölenler %95 azalırdı.

Silahla ölenler bıçaklanarak ölenler, merdivenden düşürek ölenler vs. vs. vs.

Böyle bakılında demirden yaratılmak çok daha avantajlı durmuyormu?

Peki neden bu allah topraktan yaratıyor?

Sen bunu yapana üstün zekamı diyorsun?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sn xislam:

Maalesef çok emek vermedim sadece 15 dk mi aldı gerçekten emek vererek yazsaydım

bunun 100 katının iyisini yazardım ki inan buna zamanım yok...

Sen demirden yaratılsaydın hergün yağ(motor yağı) yemek ister miydin?

Hadi demirden yaratıldın bilirsin ki demir çok sıcakta aşırı ısınır çok soğukta aşırı soğur..

Nereden biliyor dersen dayım demirci ustası yanında bizzat çalıştım..

Demir ile ilgili bunlara onlarca örnek verilebilir ha birde demirin ağırlığını düşünmek lazım :D Yürümede zorlanacaktın...

Ya işte o üstün akıl çok sıcak olmayı çok soğuk olmayı engelleyemez mi dersen

bende sana cevap olarak bilimin ve doğanın kanunlarının anormal olması gerekir

derim. E bilim anormal olamayacağına göre :D

Kardeş iki araba çarpıştığında bildiğin gibi onlarda metal ya da demir paramparça

olmuyor mu? Demek ki o zamanda ölüm olacaktır...

Bana göre demirden yaratılmak çok büyük bir dezavantaj olurdu...

Not:xislam yazılarından çıkardığım sonuçlara göre aslında sen allah`ın varlığını ister

istemez kabul ediyorsun.

Sadece bir şeyler senin inanmanı engelliyor.

Dilerim o engelleri aşarsın...

tarihinde cumali tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı mantığını tanrının varlığı için de yürütsene; düşünmeden konuşuyorsunuz...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aslında ben değil sen düşünmeden konuşuyorsun bak ben yazımda demişim ki allah`ın

şeklini şemalini ve nasıl var olduğu gibi şeyleri düşünürsen inkarın artar demişim

sende bunu en güzel şekilde kanıtlamışsın teşekkürler. Demek ki ben haklı çıkıyorum..

Genelde ateizmin mantığına göre eğer tanrı(haşa allah vardır.) varsa aciz olamaz derler...

Sana soruyorum senin ağzın ile

Eğer tanrı varsa onun sonradan oluşması ve yarattığı varlıklara benzemesi sence akıl ile

mantık ile ölçüşüyor mu?

Allah vardır aciz olamaz..Evvel ve ahirdir...

Yani sana diyorum ki allah`ın var olduğunu düşün araştır ama allah`ın zatını neye benzer

nasıldır sorularına cevap arama...

Bilinmezin içine düşersen mazallah sen oradan bir daha kolay kolay çıkamazsın...

Zaten istediğin kadar düşünsende cevabını bulamazsın...Benim içinde geçerli...

Not:İhlas suresi allah`ın varlığını en güzel şekilde açıklıyor...

Önyargısız incelemeni tavsiye ederim...

Sitelerde Paylaş
Bilinmezin içine düşersen mazallah sen oradan bir daha kolay kolay çıkamazsın...

tamam dostum biz ona bakalım.

sen de allahın arşının su üzerinde oluşundan bahseden ayeti bi incele.

yada allahın semadan dünyaya inişini anlatan ayeti. ;)

Sitelerde Paylaş
Aynı mantığını tanrının varlığı için de yürütsene; düşünmeden konuşuyorsunuz...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aslında ben değil sen düşünmeden konuşuyorsun bak ben yazımda demişim ki allah`ın

şeklini şemalini ve nasıl var olduğu gibi şeyleri düşünürsen inkarın artar demişim

sende bunu en güzel şekilde kanıtlamışsın teşekkürler. Demek ki ben haklı çıkıyorum..

Genelde ateizmin mantığına göre eğer tanrı(haşa allah vardır.) varsa aciz olamaz derler...

Sana soruyorum senin ağzın ile

Eğer tanrı varsa onun sonradan oluşması ve yarattığı varlıklara benzemesi sence akıl ile

mantık ile ölçüşüyor mu?

Allah vardır aciz olamaz..Evvel ve ahirdir...

Yani sana diyorum ki allah`ın var olduğunu düşün araştır ama allah`ın zatını neye benzer

nasıldır sorularına cevap arama...

Tamam düşünmeyelim o zaman :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

tamam dostum biz ona bakalım.

sen de allahın arşının su üzerinde oluşundan bahseden ayeti bi incele.

yada allahın semadan dünyaya inişini anlatan ayeti

şok oluyorum yaw böyle hayal dünyan ne kadar geniş :D :D: :D:D

şu ayetleri şuraya yaz da hep beraber inceleyelim öyle incele demekle olmaz...

Sitelerde Paylaş

Hakkında hiçbir şey bilmediğin ve öğrenilemeyeceğini iddia ettiğin bir şeye niye tapıyorsun?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yav sen benim anlatmak istediğimi anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun?

Hakkında bilmem gereken her şeyi biliyorum var olduğunu bir olduğunu her şeyi yaratanın

o olduğunu ezeli ve ebedi olduğunu beni ve seni her an gördüğünü çevrende yaşanan olay

lar ''işte o var'' tüm benliğiyle 'beni yaratan o' dediğini haykırdığını tüm kalbimle yaşıyorum.

Senin ile benim aramdaki fark. Sen görmek istemiyorsun ben görmek istiyorum.

Bu kadar.

Ben hakkında hiçbir şey öğrenileceğini iddaa mı ettim? Bence bunu sen iddaa ettin..

Ben iletilerimde asla öyle bir şey yazmadım...

Ben sana diyorum ki allah var işte kanıtları kanıtları kanıtları....

Sen diyorsun ki varsa nerede neye benziyor. vb ayrıntılar istiyorsun...

Bende sana hodri meydan diyorum kendin bul...

Şu koskoca evreni dünyanın içindeki daha binlerce olayı asla ve asla hiçbir zaman anlaya

mayan insanoğlu onları yaratanı kısıtlı aklı ile hiç anlayamaz...

Bu senin yaptığın sonsuz labirent tüneline girip de ben bunu aklım ile geçerim demeye

benzer.Halbuki sonsuz olan bir labirent nasıl çıkacaksın...

Biz ancak Allah`ın istediği şekilde kendisini anlar ve biliriz...

Bu son iletimdi:Hayatta herkese başarılar dilerim.

Amacım ve niyetim kimseyi kırmak değildi....

Sitelerde Paylaş
Hakkında hiçbir şey bilmediğin ve öğrenilemeyeceğini iddia ettiğin bir şeye niye tapıyorsun?

Yav sen benim anlatmak istediğimi anlamıyorsun ya da anlamak istemiyorsun?

Hakkında bilmem gereken her şeyi biliyorum var olduğunu bir olduğunu her şeyi yaratanın

o olduğunu ezeli ve ebedi olduğunu beni ve seni her an gördüğünü...

Makarna canavarı gibi bir şey yani :rolleyes: İnsan mantığının yüzyıllar içinde yarattığı bir tür put gibi bir tanım yapmışsın... Bu manevi putun, maddi putlardan farkı ne; kitap göndermesi mi?

Sitelerde Paylaş

Makarna canavarı gibi bir şey yani İnsan mantığının yüzyıllar içinde yarattığı bir tür put gibi bir tanım yapmışsın... Bu manevi putun, maddi putlardan farkı ne; kitap göndermesi mi?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tek yanıt tek cevap hazır buradayken

He sensin yaw anromeda :D:D bana şunu açıkla diyorum açıklıyorum öbürünün tartışması bitmeden bir sonrakini açıyorsun :D :D

Bence iyice bir araştır sonra bir şeyleri tartış...

iletileri en baştan oku belki benim anlatmak istediğimi anlarsın...

Sitelerde Paylaş
Makarna canavarı gibi bir şey yani İnsan mantığının yüzyıllar içinde yarattığı bir tür put gibi bir tanım yapmışsın... Bu manevi putun, maddi putlardan farkı ne; kitap göndermesi mi?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tek yanıt tek cevap hazır buradayken

He sensin yaw anromeda :D:D bana şunu açıkla diyorum açıklıyorum öbürünün tartışması bitmeden bir sonrakini açıyorsun :D :D

Bence iyice bir araştır sonra bir şeyleri tartış...

iletileri en baştan oku belki benim anlatmak istediğimi anlarsın...

Bu tanımladığın türde bir varlık defalarca pozitif ateizm başlığı ve diğer başlıklar altında tartışılarak çürütüldü...

Sitelerde Paylaş
Bu tanımladığın türde bir varlık defalarca pozitif ateizm başlığı ve diğer başlıklar altında tartışılarak çürütüldü...

Eminim çürütülmüştür.

Çürütüldü dediğin başlıkta ben herhangi bür çürütme olayına rastlamadım.

Bir agnostiği bile ikna edememiş o başlık, kaldıki nerede teisti ikna edecek...

Sitelerde Paylaş
Eminim çürütülmüştür.

Çürütüldü dediğin başlıkta ben herhangi bür çürütme olayına rastlamadım.

Bir agnostiği bile ikna edememiş o başlık, kaldıki nerede teisti ikna edecek...

"Anlayabilenler, özgür fikirli ve açık zihinli insanlar için çürütüldü" demek istemiştim; yoksa ön yargıları hiçbir şey yıkamaz haklısınız... Bakıyorum siz de her gün yeniden tam formunda ve bir gün önce hiçbir şey dinlememiş gibi pişkin bir tavırla geliyorsunuz buralara maaşallah sizde de iyi surat var...

Sitelerde Paylaş
"Anlayabilenler, özgür fikirli ve açık zihinli insanlar için çürütüldü"

Bu dediğiniz özellikleri, obaşlıktaki

Agnostikler taşımıyor.

Teistler zaten salak.

Deistlerin ne idüğü belirsiz.

Demekki sadece Ateistler;

Analayabilir.

Özgür fikirlidirler.

Azçık zihinlidirler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...