Jump to content

Niçin Yaşıyoruz ?

Recommended Posts

Niçin yaşıyoruz ?

Yaşamak güzel olduğu için mi ?

Ölümle birlikte, yok olup gideceğimize göre, niçin bu koşuşturma ?

Doğrusu şu ki : Benim kendi hayatıma son vermemi engelleyen tek şey ;

Halen beni sevdiklerine inandığım birkaç kişinin, benim ölümüme gerçekten üzülecek olmaları.

Beni engelleyecek başka da bir şey gelmiyor aklıma.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Niçin yaşıyoruz ?

Halen beni sevdiklerine inandığım birkaç kişinin, benim ölümüme gerçekten üzülecek olmaları.

Bir bocek neden yasar? Neden canini kurtarmaya hayatta kalmaya ve cogalmaya calisir? Iste biz de o yuzden olumle birlikte yok olacagimizi bildigimiz halde yasiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Arada önemli bir fark var ;

Böcek, yok olacağından habersiz yaşıyor!..

Herkes hayatta kalmaya calisiyor iste benzerlik burada, genler yuzunden. Ama insanlar bilincli olduklari icin hayata amac bulma pesindeler, olumlu olmaktan hoslanmiyorlar bu yuzden bir Tanri inanci yaratip amacin ona tapinma ve sozde gonderdigi kitaplara uyma durumunda sonsuzluga ulasacaklarina inaniyorlar.

Sitelerde Paylaş

o kadar emin olmayın...

bilemediğimiz kavrayamadığımız çok şey var...

bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında denizde bir damla kadar....

yaşamın çok çok büyük bir anlamı amacı olup biz bunu kavramaktan çok çok uzakta olabiliriz...

kavryamadığımız bilemediğimiz şeyler yok demek değildir...

şaşkınlık içinde bulunmak çok küçümsenecek bir durum değildir...

belki akıllı insana en yakışacak hallerden biridir...

şaşkınlığınıza sahip çıkın onun değerini bilin...

o sizin hayattan kopmanızı engelleyecek kadar büyük bir şeydir...

Sitelerde Paylaş

Niçin yaşıyoruz ?

ölünce ne olduğunu bilmediğimizden yaşıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Doğrusu şu ki sizin hayatınıza son vermenizi engelleyen tek şey, çok güçlü olan yaşama içgüdünüz.

Onu gerçekten kaybetmiş olsaydınız, sizi sevdiklerine inandığınız kişilerin ölümünüze üzülmeleri de sizin için hiçbir şey ifade etmezdi. Anlamsızlık duygusu, onların da ardınızdan üzüleceği gerçeğini de sizin için anlamsız hale getirirdi.

Demek istiyorum ki hepsi aslında savunma. Yaşamınıza son vermemek için geliştirdiğiniz savunma. İnsan ne yapıp ediyor, hayatını öyle veya böyle sürdürmek için kendine bir neden buluyor.

Bence bu müthiş bir şey... Siz birileri tarafından sevildiğinizi bilerek hayatı bir yerinden yakalıyorsunuz işte.

Hepimiz için aynı şey geçerli değil mi...

Birçok şey anlamını yitirse ve bizi mutlu etmese, yaşamak için yeterli motivasyonu sağlamaya yardımcı olmadığını net olarak bilsek bile o açığı mutlaka bir başka dinamikle kapatıyor ve ille de hayatta kalıyoruz.

Sitelerde Paylaş

buraya üye olmadan evvel aklımda bu soru ve türevleriyle alakalı binbir tane konu vardı ve bununla ilgili heralde 100 tane başlık açarım diye düşünüyordum ama insanın hayat hevesiyle onu idrak etme hevesi arasında çok ince bir çizgi olduğunu anladım.biraz geç oldu ama galiba bunu kavrayabildim...yaşamak her zaman şiirlerde anlatılan gibi olsa keşke.işte o zaman bir böcek gibi öleceğimizi bilmeden yok olup gidebilirdik belki.

Sitelerde Paylaş

Arada önemli bir fark var ;

Böcek, yok olacağından habersiz yaşıyor!..

Öleceğimizi biliyoruz ama bu pek bir şey ifade etmiyor. Aslında doğru, öleceğini bile bile uzunca bir yaşam süren tek hayvan insan belki. Ölüm üzerine binlerce yıldır milyonlarca sayfa yazı düşen... ondan korktuğu için bir yığın masal üretip inanan....

O masallar da savunma değil mi?

Öleceğimizi biliyoruz da ne oluyor? Biz biliyoruz ve istemiyoruz belki ama sistem zaten bunun üzerine kurulu olduğu için bilmemiz bir şey ifade etmiyor.

O yüzden bolca felsefe yapabiliyoruz, böyle boşalıyoruz sanırım.

Sitelerde Paylaş

Öleceğimizi biliyoruz ama bu pek bir şey ifade etmiyor. Aslında doğru, öleceğini bile bile uzunca bir yaşam süren tek hayvan insan belki. Ölüm üzerine binlerce yıldır milyonlarca sayfa yazı düşen... ondan korktuğu için bir yığın masal üretip inanan....

O masallar da savunma değil mi?

Öleceğimizi biliyoruz da ne oluyor? Biz biliyoruz ve istemiyoruz belki ama sistem zaten bunun üzerine kurulu olduğu için bilmemiz bir şey ifade etmiyor.

O yüzden bolca felsefe yapabiliyoruz, böyle boşalıyoruz sanırım.

hayatla ölümü karıştırıyorsunuz sanırım.hayat içinde milyon tane anlam barındırır.siz isteseniz de istemeseniz de bu böyle.ölüm denilen şey anlamsızdır.ölüme bir mana yüklemek aptallıktır hatta,ama hayat öyle değildir.

Sitelerde Paylaş

Yaşama içgüdüsü denen içgüdü bunun yagane sebebidir. Aslında sevdiklerimizin uğruna yaşama bağlılığımızın artması, arkamdan ağlayacak ailem olmasa intihar ederdim diyenlerin varlığı, bu hayatta bir tek çocuklarıma bakmak ve onları korumak için yaşıyorum diyenlerin varlığı da yaşama içgüsüyle yakından bağlantılıdır. Yaşamın varlığının tek sebebi genetik materyalimiz olan nükleik asitlerin ve yapılarındaki genlerin kendilerini kopyalama, benzerlerini yapma ve çoğalma eğilimidir. Her bir gen kendi kopyalarını yapma eğilimine sahiptir. Canlılar ve cansızlar arasındaki tek fark canlı maddelerin üreyerek benzerlerini yapmasıdır. Mesela bir çakıl taşının kendi benzerlerini yani yavrularını yapma eğilimi yoktur. Bu bakımdan cansızların her biri özgündür. Canılarda durum farklıdır. Tüm canlılar kendi benzerlerini, yavrularını yapma konusunda bir yarış içindedirler. Hücreler bölünür ve sayılarını artırır. Oluşan her hücre parçası da büyürve yeniden bölünür. Başlangıçtaki hücrenin çok sayıda benzeri oluşur. Kopyalama ve çoğalma sırasında küçük değişiklikler olur. Bu değişiklikler genetik materyalde meydana gelebilir. Bu durumda ilgili genin değişmesi canlının davranışlarını değiştirecektir. Bu değişiklikler bazı durumlarda canlıya avantajlar sağlarken(örn:bağışıklık), bazı durumlarda dezavantajlar sağlar(genetik hastalıklar). Bu durumun sonunda milyonlarca canlı arasından birkaç tanesi avantaj sağlayan mutasyonu geçirmişlerdir. Avantaj sağlayan mutasyonu geçirmiş bir olan birey daha sağlıklı olacağından, çevreye uyum sağlayan ve dolayısıyla daha uzun yaşayan bir birey haline gelecektir. Önceki cümlelerimde canlıların ortamda bulunan ortak hammaddeyi kullanarak yavrularını yapmak ve bu şekilde genleri kendisininkine benzeyen varlıkları yaratmak konusunda amansız bir rekabet içinde olduğunu belirtmiştim. İşte bu avantajlı bireyler daha uzun yaşayacak, uzun yaşamı boyunca daha çok çiftleşecek, üreyecek ve genlerini akatacaklardır. Özellikler genetik olduğundan, uzun yaşayan bireyin çocukları da uzun yaşayacak ve her soy uzunun en uzunu seçilene kadar ilerleyerek toplam ömrü artıracaktır. Doğal seleksiyon gibi nedenlerle başlangıçta uzun yaşatan özellikler edinmemiş eski çoğunluk, uzun yaşayan bireylerin çok üreyip zamanla baskın çoğunluğu ele geçirmesiyle tükecektir. Milyonlarca yıllık sürece baktığımızda bir şekilde uzun yaşama içgüdüsünü elde etmiş olanların yaygın olduğunu göreceğiz. İnsan çocuklarını da genetik benzerlikten dolayı korur. Uzun lafın kısası, bu isteğe sahip olanların soyundan geldiğimiz için bizde de hayatta kalma içdüsü mevcut. Bu adaptasyon çok önemlidir.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayatla ölümü karıştırıyorsunuz sanırım.hayat içinde milyon tane anlam barındırır.siz isteseniz de istemeseniz de bu böyle.ölüm denilen şey anlamsızdır.ölüme bir mana yüklemek aptallıktır hatta,ama hayat öyle değildir.

Aynı şeyi söylüyoruz. Hem de tamamen...

Sitelerde Paylaş

Ben de hayata tutunma isteği var. Yani IFeelGood'da dediği gibi yaşama içgüdüsü var içimizde. O olmasa sevdiklerimin ölümümle üzülmesi de bi anlam ifade etmezdi. İntihar ederdim :) Ama o var . İyi ki var.

Bir de sevdiklerimi kaybetme korkusu var. Belki de onların yalnızlığına dayanamayacağımı düşündüğüm için böyledir..

Sitelerde Paylaş

Niçin yaşıyoruz ?

Her canlıda olan yaşama içgüdümüz sayesinde kolay kolay ölmek istemiyoruz.Hayatı ne kadar sevsen de sevmesen de durduk yerde kimse ölmek istemez.Yaşama sevincin olmasa da yaşamaya devam etmek belki de sonunda nasılsa ölüp gitcez ,bize verilen bu şansı kullanalım diye düşünmektendir ya da.Sevdiklerini bırakıp gitmek istememek ,hayatında bir anlam olması , ruhsal huzurunun olması da yaşamak istemek için neden.Zaten kim çözmüş ki bu hayatı ,oyunumuzu oynayıp gidicez.

Sitelerde Paylaş

Durmadak ölmek istediğini söylemek isteyen insan bile intihar etmek yerine hala ölmek istediğini söylüyorsa hayata bir değer biçiyor demektir. Ölümden az veya çok korkuyoruz. Onun anlamsız olması sonucu değiştirmiyor. Hayata bir anlam yükleyebilir ve o şekilde yaşayabiliriz. Yaşamak için bir anlam da gerekmez. Yaşamak içgüdüsünü bastırabilirseniz intihar edebilirsiniz.

tarihinde Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herkes hayatta kalmaya calisiyor iste benzerlik burada, genler yuzunden. Ama insanlar bilincli olduklari icin hayata amac bulma pesindeler, olumlu olmaktan hoslanmiyorlar bu yuzden bir Tanri inanci yaratip amacin ona tapinma ve sozde gonderdigi kitaplara uyma durumunda sonsuzluga ulasacaklarina inaniyorlar.

Senin hayattaki amacın ne, neden yaşıyorsun? Eğer dediğin gibi genler yüzünden yaşamaya çalışıyorsan, senin amacın da en az o inançlı insanların amaçları kadar komik olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...